Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

natalitimk
31. okt 2012

tak davam aj ja niečo,moja prva bekovka aj rukavičky.

popolo
31. okt 2012

@jahody11 ano přesně tak,nejdřív kolečko s krátkých sloupků a po ukončení přišiju obháčkované na čepičku

popolo
31. okt 2012

@lussy23 nejdřív jsem udělala 6řetízkových ok,do každého dokola kolem krátký sloupek,ale v tom vrcholovém řet.oko vpichuji do jednoho ř.o. 4,akrát krát.sl.,aby to udělalo oblouček a potom hačkuji pořád dokola...nevím zda jste to pochopila,neumím to asi vysvětlit,já tak dlouf¨ho háčkuji a párám až se mě to povede 🙂 😉

popolo
31. okt 2012

@lussy23 ještě mě napadlo,že postup by mohl být jako kdyby jste háčkovala stélku na papučky pro mimino

happy3
31. okt 2012

@smejko cauko vlna sa vola Schachenmayer smc Frilly 😉

happy3
31. okt 2012

@lussy23 dik 🙂

tiffanka
31. okt 2012

@skarabeus1111 ...tak toto by aj mňa zaujímalo...prúžkovaný šál som ešte stále nerozlúskla 😕 ...nechcem ho robiť na viacerých ihliciach, aby bol ako rúra, lebo vlna je súca na ihlice č.4...tak by bol masívny dosť... a za každým prúžko zase odstrihávať vlnu... 😕 no, neviem...
Babyyyyy...nebuďte už také tajnostkárkyyyyyyy!!!! 😀 😀

skarabeus1111
31. okt 2012

vies ako to robim ja ????
Pliesť s jednou farbou priadze sme sa už naučili. Teraz sa naučíme striedať dve rôznofarebné priadze alebo viacej farebných priadzí.

a.) v radoch, čím jednotlivé farby tvoria pásikovú vzorku,
b.) zberanými a preťahovanými očkami, ktoré sú ozdobným prechodom z jednej farby do druhej,
c.) nórskou technikou: striedajú sa priadze rôznych farieb, očko za očkom alebo skupina za skupinou očiek, tak ako to vyžaduje predloha.

A. Striedaním priadzí v riadkoch alebo plochách dosiahneme často taký istý efekt ako zložitou vzorkou pletenou dvoma ďalšími technikami. Dôležitý je spôsob napojenia ďalšej farby – musí byť plynulé a pevné. Pomôže nám kríženie farebných priadzi. V okraji alebo aj uprostred pletenia, všade tam, kde sa majú farby vystriedať, navinieme si na prst priadzu, ktorou budeme pokračovať v pletení, pridržme si jej koniec – neskôr ju na rubovej strane za pošijeme – a upletieme prvé očko. V ďalšom rade dávame pozor, aby sa voľné očko pri pletení nevyvlieklo. V lícovom rade, v mieste striedania obidvoch farebných priadzí, predhodíme priadzu na rubovú stranu a obtočíme okolo nej priadzu z pravej ihlice. Navinieme na prst ďalšiu farbu, upletieme prvé očko a obidve priadze utiahneme, aby očká v mieste spojenia farieb nepovolili.

B. Preťahované očká: tieto očká nepletieme, iba zoberieme z ľavej ihlice na pravú a prepletáme až v druhom alebo treťom lícovom rade pletenom ďalšou farbou. Striedanie farieb je vecou vášho vkusu práve tak ako zbieranie očiek. Takéto vzorky, ktoré môžu byť veľmi pestré, pôsobia i pri jednoduchosti práce zložito. Okrem toho je pri tejto technike možné využiť aj malé farebné zvyšky priadzí, ktoré inak nemajú príliš veľa nádeje na upotrebenie. Spotreba priadze na pletenie je malá, rozhodne nepomerne nižšia ako pri nórskej technike.

C. Nórska technika neprišla ku nám z Nórska ale pravlasťou tejto pletiarskej techniky je Blízky východ, Egypt. Prvé detské ponožky s farebnými pruhmi boli pravdepodobne upletené asi v 5. storočí.
Nórska technika sa vyznačuje častým striedaním farebných priadzí. Nakoľko stále pracujeme s dvoma alebo viacerými farebnými priadzami, ťaháme ich po rubovej strane pleteniny, čím sa vlastne tvorí dvojitý úplet. Spotreba priadze na pletenie je pochopiteľne vyššia ako zvyčajne. Najčastejšie pletieme na líci hladko a na rubovej strane obrátene. Vzorku pletieme na obidvoch stranách. Pred pletením si uložíme každé klbko farebnej priadze do igelitového vrecúška, ktoré stiahneme tak, aby sa priadza mohla voľne odvíjať. Skôr ako sa naučíme nadhadzovať potrebnú priadzu na ihlicu bez navíjania na prsty, môžeme na ukazovák navíjať dve farebné priadze, alebo pri každej zmene farby navinieme priadzu na ukazovák samostatne. Môžeme aj jednu priadzu navinúť na ukazovák a druhú na prostredník, takže ľavú ihlicu potom držíme iba palcom, prstenníkom a malíčkom. Zo začiatku bude najjednoduchšie navíjať na ukazovák každú priadzu zvlášť. Prvé farebné očko upletieme podľa opisu v odstavci A.
Ak máme touto farbou pliesť viac ako štyri očká, musíme ostatné priadze, z ktorých práve nepletieme, na rubovej strane podvliekať a zachycovať pletenými očkami. Dôležité je, aby táto priadza bola dostatočne voľná a nesťahovala niektoré očká. Ak pletieme lícový rad, zachycujeme voľnú niť na rubovej strane tak, že špičkou pravej ihlice naberieme očko, ktoré máme pliesť, prostredníkom a palcom podržíme priadzu, z ktorej práve nepletieme a položíme ju na pravú ihlicu, ako keby sme ju nadhodili. Touto ihlicou bežne dopletieme nabrané očko, nadhodenú priadzu pustíme z prstov a len teraz zosunieme očko z ľavej ihlice. Ďalšie dve očká pletieme bez nadhadzovania druhej priadze.
V rubovom rade zachytávame priadzu, ktorou nepletieme, tak, že ihlicou naberieme očko súčasne s pracovnou niťou (ktorá je za očkom) uchytíme prostredníkom a palcom druhú priadzu, položíme ju na ihlicu a upletieme aj s ňou obrátené očko pracovnou niťou. Zosunieme ju z ľavej ihlice a priadzu, ktorá bola nadhodená, urovnáme miernym pritiahnutím.
Dnes som to nasla na nete a hned aj pletiem ciapku 🙂
Robim to cislom 1, zda sa mi to byt jednoduche 🙂
@tiffanka

tiffanka
31. okt 2012

@skarabeus1111 Ej, bisťu! Zajtra preštudujem 😨 ... 🙂 ...som to len prebehla očami...a mňa sa týka asi to Ačko 😕 Pri pulóvri by to nebol problém, keby sa tá vlna z predošlého farebného radu ťahala po strane - okolo okrajových očiek...ale šál je potvora! 😀 ... ja mámv pláne striedať dve farby a to ako 2 cm pásiky....dakujem za snahu poradiť, máš to u mňa... 😉 Hádam to aj do praxe nejak zakomponujem 😀

skarabeus1111
31. okt 2012

cislo 1 je jednoduche..... ja som vlnu striedala na zaciatku kazdeho riadka.... Salik neviem, jak by som striedala, ale myslim, ze podla cisla 1 sa da urobit aj zmena farby v strede 🙂 ....
Pekne som to zauzlila a po par ockach som vlnu smikla noznickami 😉
Ta drzim palecky, nech sa to podaríííííí 😵

miruska76
1. nov 2012

ešte som dokončila dodatočne dcerke Aurelke k včerajším meninkám 🙂

lussy23
1. nov 2012

@popolo ďakujem. to prvé som nepochopila, a na papučky nemám postup.

lussy23
1. nov 2012

@natalitimk krásna
@miruska76 krásne

meggi0201
1. nov 2012

uff tá priesvitná nitka je síce super vynález, len keby sa to toľko netočilo, nekrútilo, rozčuluje ma to ☹

popolo
1. nov 2012

@lussy23 když si do vyhledavače zadáte -háčkované paoučky,tak se vám ukáže několik postpů a ouška jsou podobné jako šlapka u papučků...já u háčkování improvizuji a zkouším a párám dokud to nemá tvar jak si přeju 😉 😉

adus123
1. nov 2012

ahojte,prosim vas,viete mi poradit ako sa ubera pri zadnych reliefnych stpikoch?hladam tutorial,ale nejako sa k nemu neviem dopracovat.dakujem

dominikaa
1. nov 2012

kocky,prosim vedeli by ste mi poradit,preco mi ta ciapocka vypada ako hrniec? mala by som vacsi hacik skusit,alebo?dakujem za rady 😉

vierka0
1. nov 2012

@dominikaa urcite vacsi hacik a uvolni sa to..

vierka0
1. nov 2012

@adus123 podla mna tak isto ako klasicke dlhe stlpiky, iba pichas poza stlpik, nie do ocka

adus123
2. nov 2012

@vierka0 dakujem 🙂

galosha
2. nov 2012

ahojte baby, som síce amatér jak remeň 🙂 ale chcem len poprosiť o radu, prečo sa mi vždy placka pri háčkovaní čiapočky začne stáčať dovnútra už pri treťom rade. už som fakt zúfalá čo robím zle, aj som vymenila ihlicu ( mala som 3,5, potom som to skusila s 2kou, tak neviem. budem vďačná za každú radu. ďakujem 🙂

svetlankat
2. nov 2012

@galosha skus napisat ako to hackujes, myslim ako pridavas, problme je urcite v tom

cukor
2. nov 2012

@galosha ....2. je dosť malý háčik.....skús sa pridrziavať etikety na vlne.a neutahuj velmi.

majkak99
2. nov 2012

@galosha ja pouzivam hacik vzdy o trosku vacsi ako je na etikete. cca o pol cisla niekedy az o cislo.

anieanne
2. nov 2012

Ahoj 🙂
Chtěla bych poprosit o radu, před týdnem jsem začala háčkovat, mám za sebou zatím dvě čepičky, a obě se mi nahoře krabatí.. Jedu podle návodu, ale paní to asi dělá z jiné příze. Bylo mi řečeno, že tam mám moc ok, jenže nevím, jak tedy to pozměnit... Začínám klasicky 6ŘO, do toho 17DS, a pak klasicky přidávám DS. Končím 6DS 2xDS, a pak už po jednom jedu, ale už od těch 17DS se mi to vlní... Háčkuju z merina, háček 4. Děkuju

katkavoz
2. nov 2012

Dobrý večer Baby potrebujem radu teraz háčkujem synovi 10ročnému čiapku a chce adidas logo nemáte niektorá návod pekne dakujem

mirenkam
2. nov 2012

Ahoj holky ,prosím vás,co myslíte ,je lepší šálu hackovat na šířku a nebo na délku ?

lucula73
2. nov 2012

dievčatá,chcem sa opýtať,vlna Lada luxus nie je moc pichlavá,ak sa čiapka nepodšije?robili ste niekto z nej?
hľadám hrubšiu vlnu a neviem akú 😒 ,hlavne aby bola príjemná.......
ďakujem. 😉

tiffanka
2. nov 2012

@lucula73 tak ja som si ju objednala a má doraziť na budúci týždeň... ale v stredu som ju skúmala v galantérke, tak je ok..aj predavačaka s nou má dobré skúsenpsti...je mäkučká..a budem používať zrejme háčik č. 4...už sa neviem dočkaaať...to bude predčastný Mikuláš! 😀 😀
Ozi...tak som skúšala len na takom úzkom kúsku pliesť akože šál...či dáko tú vlnu zakamuflujem...a celkom ok, len trošičku vidno také čiarky medzi pleteninou...ale zdá sa, že by to mohlo byť 😉

@skarabeus1111 sorkyyyyyyy...ale nemala som kedy študovať... 🙄 ...hodím foto, ak sa mi to podarí detailne odfotiť 😀 ...skúsila som to tak, že iba raz obtáčam tú nepotrebnú nitku okolo potrebnej 😀

beatricer
2. nov 2012

@lucula73 je výborná. Moja malá mala minulú zimu 8 mesiacov a robila som z Lady luxus čiapočky a svetríky. Je to výborná vlna aj pre malé detičky. Nemusíte sa báť že bude pichať. Ja som fajinová na vlnu, testujem na sebe....keď nepichá mňa nebude ani deti. Dobrá hrubá je aj Yetti, ale z tej som robila iba deku - nepichá