Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

ssissi
18. feb 2009

Ahojte,
Vivere, vdaka ti za za IP 😉 , boli sme prec a konecne mam cas na strikovanie, tak sa chystam pouzit tvoj navod 🙂 .

Baby, kúpila som si prvýkrát štrikovací časopis - Diana Baby. Sú tam krásne modely. No ale len žasnem nad fotkami 😅 , tie návody nič moc.
Vie mi, prosím, niekto vysvetliť toto?

ssissi
18. feb 2009

Nenapísala som čo, tak moment 😅

ssissi
18. feb 2009

strih na svetrík:
zadný diel - všetko chápem po prieramky a potom - Po 15 cm od lemu uzavřeme pro prúramky po obou str. 1x3 oka a v každé 2x ř. uzavírame 2x2 oka a 1x1 oko.
Po 31 cm od lemu uzavřeme pro ramenní sešikmení po obou str. 1x7 ok a v každé 2xř. uzavírame 1x 7 ok a 1x 6 ok. 😕 😕 😕

Tie prúramky - to je to, čo ide pod pazuchu? Tvarovanie toho, asi, že?
A nerobí sa to tak, že sa splietajú dve očká??? Píšu všade, že "uzavřeme" - to vyzerá ako, že to mám ukončiť, či nie? 😕
A potom som jeleň z toho 1x3 oka - chcú povedať že 1x pletieme 3 očká spolu?? a 2x2 oka znamená, že 2x za sebou 2 spolu? Len potom neviem, čo znamená 1x7 ok - 7 očiek spliesť spolu?
ďakujem

roasha
18. feb 2009

ssissi hej,prieramky su tie"vykrojenia" pod pazuchou.ja vzdy strikujem podla obrazku,nie podla popisu.ono ti to ukazuje,ako strikujes,ja prieramky odoberiem 2ocka,a potom po jednom/2-3ocka/,viac ti ani netreba,uplet je pruzny,aby ti to uz potom zbytocne netahalo ked prisijes rukav.

vivere
18. feb 2009

ssissi, tiez mam tu dianu, ktory je to svetrik?
ono da sa na tie prieramky aj splietat oka, ale to sa da vzdy iba spliest dve oka, inak to nie je to prave orechove. ale ked chces v tom prvom riadku, kde uz treba uberat, "zrusit" viac ociek, treba ich uzatvorit tak, ako keby si koncila cely uplet. konkretne to 1x3 oka, to normalne uzavries tri oka na kraji riadku.

ten zadny diel - pises: "Po 15 cm od lemu uzavřeme pro prúramky po obou str. 1x3 oka a v každé 2x ř. uzavírame 2x2 oka a 1x1 oko. " - toto urobis tak, ze normalne uzavries 3 oka na zaciatku riadku na licovej strane a rovnako aj v opacnom rubovom riadku /vzdy na zaciatku riadku/. potom v dalsom licovom uzavries 2 oka, na rubovej rovnako, na licovej 2 oka, na rubovej rovnako /toto je to 2 x 2 oka/ a este jedno ocko na licovej aj rubovej strane. oni pisu v navodoch, ze v kazdom druhom riadku sa uzatvara... myslia tym vsak licovu stranu, ale na rubovej treba urobit to iste, takze vlastne uzatvaras v kazdom riadku.

ak je v navode pisane napr. 1 x 6 ociek, tak uzavries 6 ociek.
ja osobne sa tiez tymito prieramkami prilis nezaoberam, zvycajne uzatvaram 3, 2, 1, 1 ocko.

ak mas nejasnosti, pytaj sa dalej 😉

ssissi
18. feb 2009

vivere, model číslo 8 - taký ten biely svetrík s reliéfnym vzorom. Ten reliéfny vzor nerobím, zamerala som sa len na strih.

bambusko
18. feb 2009

ssissi, ked robim podlam popisu, tak uzatvaram-ukoncujem ocka ako pisu vzdy na zaciatku riadku, aj tie zosikmenia na ramenach. mne sa praveze zdaju popisy v diane ok, skor som mala problemy so slovenskou katarinkou - nesedel pocet ociek ap.

ssissi
18. feb 2009

Ale nechápem, ako tomu môžeš rozumieť. Napr. ako z toho vyčítaš, že ide aj o rub. Deprimuje ma, ako sú málo podrobní 😅 .

Stále som zmätená z tých násobení. Už som si to aj nakreslila a stále nič ☹ .
uzavřeme pro prúramky po obou str. 1x3 oka a v každé 2x ř. uzavírame 2x2 oka a 1x1 oko.

keď idem podľa návodu a teba tak -
1. riadok - ukončím tri očká, potom pletiem a potom opäť ukončím tri očká.
2. (rubový) riadok - detto
3. riadok - ukončím dve očká, potom pletiem a potom opäť ukončím dve očká.
4. (rubový) riadok - to isté ako tretí???
5. riadok - ukončím 1 očko, pletiem, a potom opäť ukončím 1 očko
6. (rubový) riadok - to isté ako piaty?

Nerozumiem tomu, že prečo píšu 1x3, ale 2x2 a 1x1, že teda prečo tá dvojka je dvakrát a ostatné len raz, keď výsledok je ten istý 😕 😝 alebo som sa už celkom doplietla

ssissi
18. feb 2009

bambu, podľa mňa, oni tam nepíšu až tak zle v tej diane, to len pre mňa treba písať ako pre analfabeta. Podrobne, jasne a pomaly 😅

vivere
18. feb 2009

bambusko, ja som tiez nemala problem s navodmi v diane, ale niektore veci sa mi zdaju pre zaciatocnika mierne nezrozumitelne, resp. slabo vysvetlene. dokonca aj mne sa to v niektorych popisoch zdalo nejasne a to si dovolim tvrdit, ze za zaciatocnika sa nepovazujem - aka neskromnost 😀 ale ja si to aj tak upravim podla seba, kedze aj ked robim podla diany, nerobim z tych drahych priadzi ako su tam.

ssissi, ano, pozeram svetrik. strih je fajn. ale myslim si, ze ak by si neurobila tie prieramky, ale plietla rovno, nic by sa nestalo. ale musela by si urobit aj rukav bez tej rukavovej hlavice /toho zakrivenia/, aby nebol problem pri zosivani. tak ako je model č. 25.

bambusko
18. feb 2009

ssissi, v 1.r ukoncis 3 ocka, pleties az do konca a zase na rube uzavries 3 ocka na zaciatky r., lebo ak by si uzatvarala na konci, musel aby si odstrihnut priadzu.

1x3, 2x2 a 1x1 znamena
1.r - zavries 3oc na ziaciatku
2.r - zavries 2 oc na zaciatku
3., 4., 5. r. - zavries 2 oc na zaciatku
6. a 7. r - zavires 1 ocko na zaciatku

spolu zavries na jednej strane 3+2+2+1 ocko

ssissi
18. feb 2009

A ešte - "pro krční výstřih uzavřeme na pravém okraji 1x2 oko a v každé 2.ř. uzavírame 1x2 oka a 15x1 oko."
Ten krčný výstrih ide do tvaru "V" - a je to svetrík na zapínanie.
tým číslam rozumiem takto - zle?
v prvom riadku uzavriem vpravo 2 oči
potom v každom druhom riadku uzavriem vpravo 2 oči
a tak uzatváram, až kým nie som úplne hore, kde v jedinom riadku uzavriem (zrejme posledných) 15 očiek??

vivere
18. feb 2009

ssissi, presne tak sa to uzatvara, ako pise bambu. nie je to tazke. skus to vyskusat na nejakej skusobnej pletenine. dost sa da naucit na tom skusani.

bambusko
18. feb 2009

ssissi, uzavries 2 ocka, potom este raz 2 a potom este 15x 1ocko presne ako pisu 😝 to, ze pisu uzatvarame v kazdom 2.r. znamena, ze vzdy na rovnakej strane a plati pre vsetky uzatvarane ocka az do konca

vivere
18. feb 2009

nie, ssissi. vystrih takto:

najprv uzavries dve ocka, dostrikujes dokonca a riadok naspat.
potom uzavries znovu dve ocka, dostrikujes dokonca riadku a riadok naspat.
potom vzdy uzavries jedno ocko v kazdom druhom riadku a urobis tak 15-krat.
a potom uzavries zvysne ocka v tej celkovej vyske predneho dielu.

ssissi
18. feb 2009

vivere, vidíš, ten návod 25 je fajn, nevšimla som si, taký začiatočníckejší 🙂 , no už mám zadný diel hotový s uberaním tých prieramkov - teda tak po svojom - spájala som očká 😝 .
Ale to je jedno, lebo aj tak bude asi malý 😅 , len to chcem konečne pochopiť.

vivere
18. feb 2009

ano, ano, je jednoduchsi. ja osobne si myslim, ze malym detickam sa netreba trapit s tymi prieramkami, az neskor pre trosku vacsich drobcov.

neboj sa, pochopis to, nie je to nic nezvladnutelne 😉

ssissi
18. feb 2009

jej, baby, takto ako to píšete, to vyzerá celkom logicky 🙂 .
tuším, že to začínam chápať

vivere
18. feb 2009

😉 🙂

ssissi
18. feb 2009

A na konci je Pončo.
tam to doplnili ešte aj hviezdičkou.
Pro postranní sešikmení uzavíráme po obou str. v každé 2. ř. * 2x2 oka a 3x1 oko, od * 8x opakujeme, pak uzavřeme ještě 2x2 oka a 1x1 oko.

1. riadok uzavriem 2 očká na začiatku, pletiem a zas uzavriem 2 očká na konci
tak aj 2., 3., 4. riadok
5. riadok uzavriem 1 očko na začiatku, pletiem a zas uzavriem 1 očko na konci
tak aj 6., 7., 8., 9., 10.,
a potom to celé zopakujem?
a potom ešte robím to 2x2 oka a 1x1 oko?

vivere
18. feb 2009

ssissi, skoda, ze tu nie je smajlik, ktory tlieska 😉 ano, spravne si to pochopila. presne, ako pises, uzavries v kazdom riadku 2, 2, 2, 2 ocka /cize 2 x 2/ , potom 1, 1, 1, 1, 1, 1 /cize 3 x 1/. toto cele osemkrat zopakujes a presne ako pises, este uzavries 2 x 2 ocka a 1 x 1 ocko.

ssissi
18. feb 2009

vivere 😀 .
a otvorený šampus a vypustené holubice a balóny 😀 😀 😀
Neverím, že som to pochopila 😀
Ďakujem vám, baby šikovné.

katrin21
20. feb 2009

baby ahojte...

no tak ja som vcera dokoncila zadný diel svetrika, ale asi to cele vyparam.... aj ked som ubrala ocka, a nechala len tych 90 ( Lada, ihlice 3,5), zda sa mi to strasne siroke.... normalne to obíde aj mna... tak asi zacnem len na 80 ockach a tento diel vyparam... tiez som zabudla, ako sa uberá na rukavy... fakt som dlho nestrikovala a uplne som zabudla.... je to 3-2-1-1-1, alebo ako? a ako uberate priekrcnik ? ja som vzdu ubrala od stredu na kazdu stranu po asi 8 a v druhom riadku po aso 6 ociek a zvysok doplietla ( asi 5 riadkov) a ukoncila celý diel.. prosim poradte mi,, hlavne na tie rukavy, lebo mne sa zda, ze to mam moc vykrojene......( uberala som az 5-4.3 asi zle , ze?)
mala ma á rokov, ale je vacsia, ratam tak na 10r.

katrin21
20. feb 2009

a ako robite ruksavy, aby boli tak akurat siroke? priberate ocka v kazdom riadku? alebo ako casto?

katrin21
20. feb 2009

aha, tusi tu akurat vyssie pisala vivere, ze uzatvara prieramky ( teda asi na rukavy) 3-2-1- --- no tak to ozaj musim cele vyparat....

ale tie rukavy ako? a priekrčník?

a este ( ale fakt po lopate), ako robite rolák, co sa dá rozopnúť na boku?) urobite ho zvlast ako pasik a nasijete, alebo naberate ocka z priekrčníka?

katrin21
20. feb 2009

sasssi: ked napisu 1x7 ociek, to znamena, ze uzavries( tak ako ked ukoncujes) 7 x po jednmom ocku ale len raz( teda len v jednom riadku- licovom) a dalej strikujes normalne ..
urcite si nemas nabart na ihlicu 3, 7,alebo kolko ociek 🙂

telinka
20. feb 2009

ja uzatvaram prieramky na PD 3,2,2,1 a na ZD 3,2,1

telinka
20. feb 2009

katrin....nabrat ocka z priekrcnika je lepsie...ak chces aby sa prekryval , tak nabrat dookola a potom este pridat zopar ociek naviac na prekryt..tie tak volne trcia a nakoniec ich prisijes k priekrcniku , ale mozes aj bez prekrytu a potom namiesto dierok mozes urobit putka...je to asi jednoduchsie

telinka
20. feb 2009

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
vlnaky podla navodu od bambuska 🙂

vivere
20. feb 2009

ahoj katrin,

myslim, ze tych 90 ociek z lady je veru dost, ja som svojho casu robila z lady luxus damsku velkost cca 40 a nepamatam si presne, ale myslim, ze som nahodila nejakych 100 - 110 ociek, takze pre dceru treba urcite menej. myslim, ze aj tych 80 je este dost. ako siroky ma dcera svetrik? mas ladu luxus alebo nejaku inu? lada sa opratim natiahne /ako kazda pletenina/, takze treba pamatat aj na to 😉

uberanie na prieramky som pisala vyssie, uberam 3, 2, 1, 1 ocko. /zvycajne, niekedy aj inak, zalezi, ci robim od oka, alebo podla navodu/.

rukavy - pridavam cca kazde 2 az 2,5 cm jedno ocko na kazdej strane. myslim, ze to je take univerzalne. pokial myslis tu rukavovu hlavicu, tak to si pozriem nejaky navod a idem priblizne podla toho, ale myslim, ze 3, 2 a niekolkokrat 1 ocko /zalezi od samotneho tvaru, ktory uberanim vznika, to uz tak od oka robim/, potom zvysne ocka, tak cca 8 cm ked zostane /teda na detskom asi menej/.

priekrcnik - ak nemas nejaky navod, tak zmeraj priekrcnik na nejakom pulovriku a priblizne 3/4 tohto rozmeru - tolko uzavri ociek naraz a potom este po krajoch napr. 1 x 2 a niekolkokrat 1 ocko. a dostrikuj do vysky zadneho dielu.

rolak - zatial som robila iba klasicky, ale telinkin navod sa mi paci 😉 tiez myslim, ze nabrat ocka je jednoduchsie ako prisivat rolak zvlast.