Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

ma_se
27. sep 2008

...no samozrejme aj ramcek podla toho aky treba... 😉

bambusko
27. sep 2008

kili, to prve video - ako deti sme plietli snurky na skladackach, takych okruhlych so 4 dutymi nozickami, hore maju vystupky a sklada sa to na seba. postup bol ako v poslednej ukazke, len na 4 kolikoch. mne sa zdaju tieto super vynalezy blbost a asi to len tak jednoducho vyzera. svokra ma jednolozkovy pletaci stroj a najprv som sa tesila, ako ho vyuzijem, lebo nerada robim uplet bez vzoru len hladko. ale zistila som, ze je to babracka, uberat sa musi aj tak rucne a ked ti spadne ocko, je to katastrofa. chce to dost cviku, rucne pletenie je u mna stale naj 🙂 a ked to chces nadychane, skus hrubsie ihlice alebo pruznu vzorku s nahadzovanim.

kili
27. sep 2008

bambu, čo je to pružná vzorka s nahadzovaním 😕

ma_se
27. sep 2008

...tiez to nepoznam 😨 ,ale ja ked robim rumbu,tak po licnej trane iba pretahujem ocko...kde sa pletie obratko... 😉

kili
27. sep 2008

tak toto zachádzate už moc hlboko do odborných výrazov, ja poznám len výrazy: ihlice, vlna a hladko a obratko 😀

ma_se
27. sep 2008

ospravedlnujem sa,nie po licnej strane po rube....po licnej strane pletiem normalne hladko a obratko.... 🙂

ma_se
27. sep 2008

kili...normalne ked pleties hladko a obratko....tak po rube,hladko pleties normalne a kde je ocko obratko tak len pretiahnes na ihlicu,to sa tak trochu stiahne a je take pruznejsie,nenatahuje sa tak...a aj licna strana je taka krajsia... 😉

bambusko
27. sep 2008

kili, zacinas vzdy na parny pocet ociek

1. riadok: 1 hladko, 1 snat a nahodit /snat, znamena len prebrat bez pletenia, ihlicu vpichnes sprava dolava cez stred ocka a zaroven jednoducho nahodis, cize len prehodis vlnu cez ihlicu spredu dozadu/ opakovat

2. a dalsie riadky: 1 ocko spliest hladko s nahodenym z predchadzajuceho riadku, 1 ocko snat a nahodit, opakovat

vyskusaj, nie je to zlozite, len tak vyzera popisane 😨 je to pruzne a pekne nadychane

kili
27. sep 2008

bambu, dík, a stačí to jedno očko normálne len nahodiť tak ako je alebo sa má obrátiť o 180st?

bambusko
27. sep 2008

kili, tak ako je

bambusko
27. sep 2008

tu su postupy na rozne vzory

http://www.rucniprace.cz/p_vzory_pl1.php

bambusko
28. sep 2008

kili, ako ti do ide? robila som tou vzorkou svetrik, odfotila som ti ho

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

kili
28. sep 2008

bambu, čo mi ako ide, však som ešte nekúpila ani vlnu 😀

kili
28. sep 2008

super, pekný svetrík, snáď na budúci týždeň sa do toho dám. Len teda musím zistiť, ako sa to robí s tými 4 ihlicami

bambusko
28. sep 2008

kili, aha, tak ty trenujes! 😵

ma_se
28. sep 2008

bambusko...pekny svetrik... 😉 a ta vzorka sa nevola bramborovy vzor...laicky?na to ide dost vlny...zemiakovi,alebo tak nejak sa to vola... 🙂

ma_se
28. sep 2008

....myslim na tom svetriku...

bambusko
28. sep 2008

neviem ako sa to vola, ide na to dost vlny kvoli tomu nahadzovaniu, ale uplet je fajny mekucky a teplucky

ma_se
28. sep 2008

...tak vyzera to tak...ja to pletiem tak,ze po licnej strane stale vpichujem ihlicu do spodneho riadku...2xpletiem jeden riadok a po rube sa stale pletie hladko obratko...a tiez je to take nadychane,jemne...len by som povedala,ze sa dost roztahuje do sirky...takze tam treba opatrne odhadnut velkost-kolko ociek nahodit...

bambusko
28. sep 2008

ma_se, ako robis tie siltiky na ciapky?

ma_se
28. sep 2008

bambusko,neviem ako by som ti to popisala...lebo to som len tak z hlavy na to prisla....v prvom rade musi byt hrubsia vlna,a pliest dost na pevno silt.
Pokusim sa nejak popisat...ale neviem ci to pochopis podla mojho popisu....
-pleties normalne capicu,ale od vrchu hlavy....ked si uz na konci tak ROZDELIS OCKA NA 3CASTI-OCKA KTORE SA UKONCIA A ocka ktore su urcene na silt-SILT SA PLETIE TAK,ZE kazde ocko rozpleties na dva,takze ked budes mat 20ociek mala by si mat po rozpleteni 40ociek....
no a potom zasa pleties....hladko obratko....
....ked pleties tak silt by mal byt do tvaru takej poloelipsy....
1riadok...uberies 2ocka/z jednej aj druhej strany/
2riadok...zasa 2ocka ubrat/z jednej aj druhej strany/
3 riadok3ocka ubrat -II-
4riadok3ocka ubrat-II-
a tak postupne ubersa ocka...mal by sa ti tvarovat ten silt....
kde je hotovy este ho obhackujem aj celu capicu....
TVAROVANIE SILTU SI MUSIS AJ URCIT SAMA PODLA VLNY....ALEBO AJ AKY SIROKY A VELKY CHCES O MAT...dufam,ze to nejak zvladnes podla mojho popisu 😉

bambusko
28. sep 2008

ma_se, dakujem 🙂 vyskusam

ma_se
28. sep 2008

...nemas za ,co...nech sa ti to podari... 🙂

vivere
29. sep 2008

ahojte,

zouza,
velkost 68 je cca na toho pol roka. ja som robila svetrik 68 jednemu chlapcekovi a on uz ma devat mesiacov a stale mu je dobry 🙂
inak tieto detske rozmery su uvedene v casopise diana baby. je sice drahsi, ale velmi sa mi paci.

dievcata, vypytala som si vzorniky vln od firmy vsv.sk a vlnap.cz. poviem vam, ze prisli rychlo a su fakt super. a tiez priadze.... hmmm, uplne skvele. a hlavne vlnap ma velmi dobre ceny.

ma_se
29. sep 2008

vivere...poznam to,ja ked som synovi uplietla nejaky svetrik,tak s nim aj rastol,a ked sa osetril dobre,tak nikto by nebol povedal,ze ma ho viac rokov...pletenie,pre deticky je velmi dobra vec...hodne sa tym usetri...este stale sa to oplati,ale len pre svoje...
ja som niekedy plietla aj do butiku,ale to nebolo DPH...atd.takze 10% si zobral znami s toho butiku a ostatne peniaze boli moje,teraz to nie je az tak jednoduche... 😢
...inak ja som spokojna z vlnou z Makova,ale minule som omylom objednala vzornik z vlanmi z pleteni.cz www.pleteni.cz a tiez su tam velmi pekne vlny,priadze.... 😉

ma_se
29. sep 2008

bambusko....este k tomu pletacemu stroju...takze tebe sa zda zlozite,pliest pletacim strojom?
ja prave uvazujem nad nim,ze si ho kupim....koli zdrav.problemom....
ale mala som podobny nazor na to ako ty,na ten pl.stroj....nukala mi ho kedysi ex svokra...ale ja som ho nechcela,lebo mi to nevadilo,ze som plietla rucne- A NIET NAD RUCNE PLETENIE...je to krajsie ako na stroji...
....ale mne uz bolo par krat povedane,ze moje pletene veci vyzeraju ako keby boli pletene na stroji.... 😎
...teraz ked mam zdr.probl.tak by sa mi ten pl.stroj zisiel....lebo ja pletiem aj jednoducho a prisivam doplnky atd.uz som o tom pisala.... 😉

ma_se
29. sep 2008

...na www.pleteni.cz je tam sutaz PLETARKA ROKU 2008....su tam pekne veci,a vidim,ze nie som sama co mam teke napady,ako napr.kombinovanie pleteneho topu zo satovkou,alebo nejakou latkou... 😉

bambusko
29. sep 2008

ma_se, moja svokra ma starsi pletaci stroj a len jednolozkovy, cize napr. patenty sa musia robit rucne, da sa robit len zerzej, takze vzory maximalne tak osmicky alebo farebne. a navyse ja som skusala robit z berusky, to poznas, je to dost tenka vlna, rucne robim na ihliciach c.3 a na stroji su tie ihlice tenucke, takze ten uplet bol tvrdy, nepacilo sa mi to, robila som spaci vak. neviem ako je to s tymi novymi strojmi, ale urcite to chce nejaku dobu zacvicit sa a vychytat vsetky finty a potom to uz ide jedna radost. no aj tak je to vzdy len stroj 😒

ma_se
29. sep 2008

...ano berusku poznam...tiez z nej rada pletiem,aj tie siltovky som plietla z nej,ale dvojito...je to jemna a dobra vlna....a teplucka... 😉
diky za popisanie...no je pravda,ze teraz su aj nove a uz aj ine pletace stroje...ja ked som plietla,sak nie ja,ale suseda mi raz plietla polover na stroji...nejaky moher...ale jemny...tak sme dali na taku velikost,ze nebol tvrdy,ale zasa bol trochu ako sietka... 😒 ,ale ja som bola spokojna...

kili
29. sep 2008

som sa rozhodla, že to budem pliesť na tých kruhových ihliciach, hádam mi to pôjde zlepiť izolepou tak, že to skrátim 😒 . Vlnu už som dnes kúpila, tak sa pustím do toho.