Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

zuzka72
7. dec 2009

Lenko-anglicky hladce je když pleteš hladce, ale místo přední nitě očka chytneš tu zadní a tu pleteš.

lenkove
7. dec 2009

Dakujem vam baby 😵

pinocio
10. dec 2009

babenky zháňam návod na pletací stroj model 191 nemá niekto možnosť oskenovať dakujem

ojo
11. dec 2009

ahoj holky 🙂

potřebuju poradit s rozšiřováním rokávů...mám tu jeden návod podle kterýho pletu svetřík a nějak nechápu tento popis - ...dále pleteme opět vzorem a současně přidáváme pro rozšíření rukávu od lemu po obou stranách 8x v každé 6.řadě a 5x v každé 4. ředě - 1 oko 😕 😕 😕

mám nahozeno 46 ok - už jsem přidávala 4 oka po upletení 9 řad lemu a čeká mě 56 řad vzor a nevím, jak tam mám podle toho popisu výše dávat ty oka 😕 😕 😕

prosím poraďte jak byste to pochopili vy...nebo jestli máte nějaký univerzál návod na rozšiřování rukávu obecně 😉

díky moc za rady 🙂

deni_v22
11. dec 2009

ojo, pokusim sa vysvetlit :
normalne plet vzor podla popisu a popri tom vzdy na lavom aj pravom okraji (ja pridavam ocka ako druhe a predposledne v "pridavacom" riadku) pridaj po jednom ocku v kazdom 6. riadku - to urob 8 krat (v 6., 12., 18. ...riadku ) a potom castejsie, v kazdom 4. riadku - to urob 5x. Pridane ocka plet tiez vzorom tak, ako ti to podla vzoru vychadza...

ojo
12. dec 2009

deni, díky...já si to tak mysela 🙂 jenže mi trochu překvapilo, že tam psala, že po 18 cm to mám u zavřít, tak podle oka mi to přišlo, že všechny ty oka ani nestihnu přidat 😕 😅

ale teda udělám to jak to píše a pak po těch 18cm zkouknu, jestli to bude akorát k svetýrku nebo ještě přidá oka 😉 🙂

díky 🙂

bezaz
12. dec 2009

baby chcela by som sa opytat, ci nemate niekto jednoduchsi navod na pletene hracky, napr medvedika a pod, mam sice jeden v casaku, lenze ten sa pletie na 4 ihliciach, plus neviem co vsetko este, co ja teda nezvladam 😅
a tiez nejaky jednoduchsi navod na pletenie "vrkoca" 😉

deni_v22
13. dec 2009

ojo, presne tak, zdravy rozum vitazi 😉

zuzi, na mmb si hladala? ..len tak narychlo:
hrubsiu snurku som tam nasla hackovanu - http://www.mimibazar.sk/navod.php?id=416

tiez nejake zvieratka.. http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=229&order=1

a este nie sice pletene ale celkom mile hracky 🙂 http://www.mimibazar.sk/navod.php?id=418

nevestinka2010
13. dec 2009

ahojte, bohuzel jako malou/mladsi me pleteni nechytlo, jedine, co jsem kdy upletla byla deka pro barbinu 😅 asi 15x15 velky ctverec, ale ted me to zacina zajimat a asi bych se rada naucila plest a sit na stoji, snad to stihnu nez bude nejake mimi, potom uz bych na uceni asi cas nemela 🙂

bezaz
13. dec 2009

deni moc dik za linky
ten vrkoc som myslela vrkocovy vzor na svetri 😉 a tie hracky z ponoziek su super 😀

deni_v22
13. dec 2009

bez, hlboke nepochopenie z mojej strany 😔 😀
princip vrkocov je jednoduchy - raz za x riadkov musis zamenit poradie pletenia ociek vo vrkociku. 😉

Po lopate: predstav si, ze pleties sal, ktory ma 10 ociek, uprostred chces vrkoc.
V 1. riadku upleties okrajove, 2x obratene, 6x hladko, 2x obratene, okrajove.
2. riadok a vsetky ostatne parne riadky stale tak ako sa ocka javia
v 7. riadku pride ta zamena... upleties okrajove, 2x obratene, tri ocka prevlecies bez pletenia na nejaku pomocnu ihlicu (taku kratku so spicom na oboch koncoch), zvesis to dopredu pred sal, poza to upleties nasledujuce tri ocka hladko a potom mas dve moznosti - a) vratis tie tri odlozene ocka na povodnu ihlicu a upleties ich hladko, alebo b) pustis z lavej ruky povodnu velku ihlicu, chytis tu kratku a upleties z nej 3 ocka hladko.. v riadku ostavaju este 2 obratene a okrajove....
8. riadok, ako sa javia..

no a riadky 1-8 opakujes 🙂

-ked chces hustejsie prepletanie, krizis nie raz za 8 riadkov, ale castejsie...
-ked chces sirsi/uzsi vrkocik, upravis pocet hladkych ociek na napr 8 (4+4) alebo 4(2+2). No cim sirsi, tym tazsie sa krizi..
-po stranach vrkoca by mali by obratene ocka, aby vrkocik vystupil do popredia...
- ak nemas pomocnu ihlicu, da sa pouzit aj zapinaci spendlik, vyhodou je, ze si vies odlozene ocka zaistit a nespustia sa ti, no potom nemas moznost b) v 7. riadku 🙂

ojo
18. dec 2009

ráda bych ještě znala váš názor....pletla jsem tedy svetr podle nějakého návodu na netu, měla to být velikost 68/74, záda 82 ok a 107 řad (cca 29cm) a přišlo mi to nějaké široké, páč jinde jsem četla velikost 80 a asi jen 72 ok a 32 cm dlouhý 😕 😕 😕

právě, že bych teď ráda začala plést druhý svetr o něco větší, aby měl do foroty, poradíte, jak zvětšit?? jako kolik přidat ok a řad?? nebo jestli ho mám zkusit podle toho návodu pro velikost 80?? 😅

iloha
23. dec 2009

pro všechny

Krásné Vánoce a do Nového roku,
hodně pohody,
šťastné náhody,
žádné nehody,
významné dohody,
legrační příhody
a další života výhody. 😵

cervena_vila
6. jan 2010

Ahoj pletařky, mám projitý začátek vaší diskuse. Chtěla bych se zeptat, pletly jste některá vlňáčky? Jaký střih se vám osvědčil? Jestli nějaký z internetu, pošlete mi do IP odkaz? S pletením teprv začínám, ale mám odhodlání 😀
Díky

iloha - taky bych se chtěla umět takhle nudit, ty kulíšky jsou moc krásné.

iloha
10. jan 2010

Červená vílo, vlňáčky jsem nepletla, ale určitě je tu někde najdeš, zkus to v diskuzi sitie a ine tvorenie , nebo tak nějak se to jmenuje, zkusím se podívat 😉

eli77
11. jan 2010

Ahojte...krasne veci pletiete...moja posledna pletene ciapka...https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

telinka
11. jan 2010

cervena vila.....ja som plietla podla tohto navodu http://majkatorka.blogspot.com/2009/02/vlniacik... som dvoje a boli super ...len do pasu som navliekla snurku 🙂

telinka
11. jan 2010

tak tuto dolu najdes ten navod 😅

emicka09
22. jan 2010

ahojte holky, omlouvám se, že vám tu lezu, snad vám to nevadí 😅
mám takový dotaz..ráda pletu, ale vždycky mám problém, na kolik ok mám začít 🙄 chtěla bych malé upléct šatičky (vel.80)..nevíte prosím o nějaké tabulce, na kolik ok ve které velikosti (dítětě) a velikosti jehlic se má začínat 😅

telinka
22. jan 2010

emi...to je tazko takto udavat pretoze aj tak kazda pletie viac ci menej volnejsie
ja si vzdy upletiem skusobnu vzorku cca30ok ,kusok upletiem , potom si vyznacim 10cm na uplete , spocitam ocka , vydelim 10 a zistim pocet ociek potrebnych na 1cm /vacsinou vyde desatinne cislo/...potom uz len pomeraj nejake hotove saticky a podla rozmerov si lahko urcis potrebny pocet ociek 🙂

emicka09
23. jan 2010

Díky, Telinka 😉 je to sice složitější, ale jednodušeji to asi nejde 😉 chystám se uplést Emmi šatičky, tak dávám dohromady nějaký vzorek

emicka09
23. jan 2010

tak hledám a nemůžu nic kludného najít ☹ nemáte, prosím, některá tip na nějaké pěkné šatky pro mimčo?

johanka.
28. jan 2010

emicka: ak Ti nevadi anglictina (ci iny jazyk) skus sa pohrabat tu:
http://www.garnstudio.com

emicka09
28. jan 2010

nevadí johanka - díky!

rovni
31. jan 2010

ahojte sikulky
nemate prosim nejake linky s navodom na pletenie malych ponozticiek pre predcasne narodene babo.pripadne aj ciapocku.
dakujem

emicka09
31. jan 2010

rovni, tady neco je, ale ty jsou hackovane: http://picasaweb.google.com/gabyecia/SapatosPar...
a gratuluju k miminku 😉