Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

rejaa
8. nov 2012

Dievčatá poraďte, dá sa kúpiť chlpatá (strapatá) vlna v KIKu? Niečo ako rachel alebo red heart las vegas. Niekde som čítala, že niečo podobné je v KIK, len nech tam nechodím zbytočne, lebo to mám ďaleko 🙂 Ďakujem!

vera_vila
8. nov 2012

@rejaa já jsem tam něco takového viděla... ale dost asi záleží na prodejně... u nás třeba měli akorát 3 klubíčka bez možnosti výběru nějaké rozumné barvy (černá, tmavě modrá, červená)

rejaa
8. nov 2012

@vera_vila tak to je málo. Ja by som išla do Nitry alebo do Partizánskeho.

kkattkaa
8. nov 2012

@adik64 zdravim vas chcem radu ci my viete poradit ako nasledovat respektive pokracovat pri zacinani ciapocky a pridavani ociek priosiim radu dakujem

vera_vila
8. nov 2012

@rejaa snad najdeš někoho z okolí, kdo ti to tam může prověřit, zda tam něco takového mají a v jakém množství...

drobcekrs
8. nov 2012

ahojte baby 🙂 ...mám doma vlnu batole a ihlice 3,5 a háčik 2,5. Je táto zostava vhodná na zimnú čiapočku? teraz z nej pletiem nákrčník, teda ak sa podarí, lebo to je úž dávno, čo som plietla....ešte na škole 😀 😀 😀
Chcela by som radu, či je táto vlna vhodná na zimnú čiapočku, či je dosť teplá, alebo je potrebné čiapočku podšiť????

vera_vila
8. nov 2012

@drobcekrs myslím, že na zimní čepičku je batole tak akorát... záleží, jestli ji budeš plést nebo háčkovat a jakým vzorem... Já jsem z ní teď čepičku pletla hladkým žerzejem a je krásně silná (na jehl. 3,5)

mima223
8. nov 2012

ahojte mam zaujem o bambulkovu priadzu ak ju niekto predavate kupim ale iba teddy dakujem

brumca
8. nov 2012

@rejaa ahoj 🙂 ja som kupovala chlpatu vlnu v Kiku...pridavam fotku ciapocky z tej vlny..z jedneho klbka mi vysla jedna ciapocka pre 3.mesacnu princeznicku 🙂
aj v PE v Kiku mavaju vlnu, cize ak nebude vypredana, mala by tam byt aj chlpata 😉 ja som tuto kupovala v TN a mali len fialovu a modru, cizeto zalezi od predajne.

drobcekrs
8. nov 2012

@vera_vila hmm 🙂 viem pliesť hladko obratko, žiadny vzor. rozmýšlala som aj nad hačkovaním, zdá sa mi to jednoduchšie, ale na to asi nemám správnu veľkosť háčiku ??či?
ten vzor zerzej je náročný?

vera_vila
8. nov 2012

@drobcekrs hladký žerzej je rub i líc hladce 🙂 připadá mi, že to je silnější, než když pletu líc hlace, rub obrace... no, někam jsem sem z toho Batolete dávala soupravičku, co jsem pletla na mimčo, tam to jde vidět... Přihazuju znovu, tak se můžeš podívat...

drobcekrs
8. nov 2012

@vera_vila nooo, tak to vyzerá jednoducho. najdem nejaký návod na čiappočku a idem na to 🙂

ešte mám ale otázku.asi viem ako sa očká uberajú,...spletú sa dva ako jedno?
no ale neviem ako sa pridávajú očká. Nemáš prosím nejaký link??? 😖 😖

tiffanka
8. nov 2012

@kkattkaa teraz na rýchlo, neviem nájsť ten iný link,ale aj podľa tohto sa dá 🙂
http://www.mimibazar.cz/tisk_navodu.php?id=2938
...ak ho nájdem, tak dodatočne pošlem... a ešte ak môžemporadiť, ak nechceš mať v strede takú dierisko, tak sprav "magický kruh" http://dielnicka.blogspot.sk/2010/10/zazracny-k... 😉
Veľa zdaru! 🙂

tiffanka
8. nov 2012

@kkattkaa ... a mám to! 🙂 Tento návod som mala na mysli...
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=81...snáď pomôže...

blka
8. nov 2012

@drobcekrs Já bych z batole zimní čepičku udělala teda dvojitě. Mně to jednoduše přijde tenké na zimu. Ano, když se ubírá, tak se 2 spletou a když se přidává, tak se 1 rozplete. Z nějakých stránek jsem se to učila, ale už nevím, odkud ☹ . Normálně to oko upleteš, pak si půlku hodíš zpátky na jehlici (ale druhou půlku oka necháš na té jehlici s upleteným) a upleteš to znova. Aspoň tak jsem to dělala já. Jestli je nějaký lepší návod, budu ráda @vera_vila .

blka
8. nov 2012

@vera_vila Prosím tě, já su úplně blbá. Ty jsi mi ten návod na svetřík už jednou posílala. Teď jsem se na něho chtěla znovu mrknout a optat se tě na něco a já jsem ho omylem vymazala 😠 . Můžeš mi ho prosím poslat znovu blanka.ostadalova@seznam.cz. Díky moc.

vera_vila
8. nov 2012

@drobcekrs očka se dají přidávat dvěma způsoby - které teda používám já:
- buď z příčné nitě (což ale dělá "dírky" a většinou to používám při rozplétání nad lemem), kdy se vezme z předchozí řady příčná nit, která spojuje 2 očka a uplete se anglicky hladce (za zadní nit)
- nebo rozplétáním (což nejčastěji používám např. u rukávů nebo čepiček), kdy se očko uplete hladce, nechá se na jehlici a do toho samého očka upleteš ještě jedno anglické hladce (za zadní nitku)...

snad je to trochu pochopitelné...

vera_vila
8. nov 2012

@blka návod mám na druhém počítači ☹ tak já se tam zkusím nějak připojit, abych Ti to mohla znovu poslat...

drobcekrs
8. nov 2012

@vera_vila tak večer idem na to....snáď z toho aj niečo bude 🙂

vera_vila
8. nov 2012

@blka tak jsem ti to tam znovu poslala

blka
8. nov 2012

@vera_vila Jsi skvělá. Hned jsem na to mrkla a už vím, co mi "nebylo jasné". Je to jen do vel. 62 a já bych potřebovala tak 92 ☹

mariana0915
8. nov 2012

@tiffanka Tif aj ty si sa dala na hačkovanie-pletenie????? 😀 😀 😀 😝 😝 😝

vera_vila
8. nov 2012

@blka no, tak velký návod nemám, ale asi bych si to přizpůsobila... Upletla bych si vzorek 10x10 cm, abych věděla, kolik tak ok nahodit na jakou šířku, a přizpůsobit si rozměry dle skutečnosti (u každé vlny to je na oči jinak - já z toho Batole to pletla dle ok velikosti 50 a když jsem to přeměřila, tak mi vylezly míry velikosti 56 - a to je ta vlna v podstatě stejně silná, jako ta, která je psaná v návodu)... nebo si to pronásobila - změřila si skutečné velikosti, vzala např. vel. 50 a míry dle střihu a podílem vynásobila počet ok vel. 50 (opět po zkoušce počtu ok na vzorku 10x10 cm, abys pak z velikosti 92 neměla např. 104 🙂)

vera_vila
8. nov 2012

Holky, nebudete teď některá objednávat z nějakého e-shopu větší množství příze? Já potřebuju jedno klubíčko volánkovky mamce na šálu, u nás v galanterce ji nemají, a nechce se mi platit celé poštovné... Díky

meggi0201
8. nov 2012

prosím akú veľkosť háčika mi odporúčite na volánovú priadzu,chcem si spraviť šál, len ešte neviem, či to bude Darina, alebo Argentína, neviem sa rozhodnúť, ale zrejme to bude Darina, Argentína je momentálne asi všade vypredaná, aspoň fialovo-šedá, ktorú chcem. Ďakujem za pomoc 🙂

kkattkaa
8. nov 2012

@tiffanka MOOC DAKUJEM STE ZLATA ESTE TAK AKO SA PRIDAVAJU OCKA PRI STRIKOVANI ?

vera_vila
8. nov 2012

@kkattkaa očka se dají přidávat dvěma způsoby - které teda používám já:
- buď z příčné nitě (což ale dělá "dírky" a většinou to používám při rozplétání nad lemem), kdy se vezme z předchozí řady příčná nit, která spojuje 2 očka a uplete se anglicky hladce (za zadní nit)
- nebo rozplétáním (což nejčastěji používám např. u rukávů nebo čepiček), kdy se očko uplete hladce, nechá se na jehlici a do toho samého očka upleteš ještě jedno anglické hladce (za zadní nitku)...

snad je to trochu pochopitelné...

vera_vila
8. nov 2012

@meggi0201 na volánkové příze se používají háčky i jehlice veliké... Většinou je to na vlně i napsáno, jakou velikost použít... Ptala jsem se i v galanterii a řekla mi, že klidně jakékoliv silnější jehlice/háčky od č. 4 do 9... a protože větší než č. 6 doma nemám, tak jsem to dělala na nich a bez problémů... Takže i háček bych volila v takovém rozmezí...
z Dariny budu dělat šálu teď i já, a opět z jehlic č. 6, protože větší nemám...

meggi0201
8. nov 2012

@vera_vila super, ďakujem, viem, že je to tam napísané, ale tak rady skúsených sú pre mňa cennejšie, ináč aj ja potrebujem len 1 klbko Dariny 🙂 zajtra idem do mesta, kuknem v galantérke, a keď nekúpim, budem z netu objednávať

mykky
8. nov 2012

Nemá niekto návod na peknú háčkovanú trpaslíkovú čiapku?