Poradíte externé štúdium zvládnuteľné pre mamičku?

pepepepa
10. feb 2013

Nejaké rady, skúsenosti 🙂

ela2710
10. feb 2013

@pepepepa ahoj vidiím, že si z okresu ZH 🙂 ja chodim externe na pomaturinte studium v Ziari na odbor socialno-vychovny pracovník, ide mi to celkom dobre, na polroku som mala solovu 2 🙂 na vysku som chcela ist, ale vzhladom nato, ze sa narodila mala Nellynka, tak by to bolo zlozite aj kvoli dochadzke do vzdialenejsieho mesta a ani by som nechcela byt tak dlho od deti, toto je 2-rocne studium, ked skoncim mala uz bude mat viac ako 2 roky a potom sa snad prihlasim aj na tu ´VS 🙂

jankavl
10. feb 2013

@pepepepa asi najskor si treba polozit otazku co by si rada v zivote robila, teda aky obor chces studovat, resp. preco chces studovat. Tvoja otazka vo mne totiz evokuje ze chces studovat iba aby si studovala, a to podla mna nie je najspravnejsi dovod, resp. nevidim v takomto studiu vyznam 🙂.

kaktusik007
10. feb 2013

@jankavl a ja prave vidim v takom sttudiu vyznam - sama som si dala podmienku - externe, bakalarske, v bratislave --- a v tej dobe to bol to jeden jediny odbor 😀 😀 😀 a ono ti to rozsiri obzory... co na tom, ze som to potom z x pricin neskoncila, spomienky su super, vedomosti tiez, a nemozem povedat na to nic zleho 🙂

simca06022011
10. feb 2013

@pepepepa ako vravi @jankavi... opytaj sa co chces studovat a preco a potom sa pozri kde je taka moznost a aku mas moznost ty... Inak je to uplne zbytocna otazka. Treba ratat s tym, ze jednduche a caste skoly su tak aj brane (ucitelstvo a pod...), tazsie (relativne) tiez na slovensku nic moc, ale treba ratat s tym, ze priprava na taketo studium nieco stoji a zabera cas..teda ak nechces chodit iba s tahakmi na skusky ale sa aj realne nieco naucit 🙂
Uz by si ludia mohli uvedomit ze sa nestuduje len preto aby som NIECO vystudoval.. VS vam pracu nenajde tak ci tak.. 🙂

pepepepa
autor
10. feb 2013

@ela2710 a na akú strednú školu si chodila? lebo ja mám gymnázium, tiež by som chcela ísť študovať,pozerám všade na internete to externé, len tie poplatky, tak neviem, ale teraz som chodila jeden semester na pedagogickú, len som neurobila 8kreditovy predmet a potom som otehotnela, poradila by si mi niečo, neviem ako je to s tými pomaturitnými odbormi...? 🙂

@jankavl
@simca06022011
Baby ja nechcem ísť študovať len tak, ja som chcela len poradiť a uvidieť, čo študujú iné maminky 🙂 ale tak ja sa určite chcem nasmerovať na ten pedagogický smer, ako som aj študovala učiteľstvo v kombináciíí, len som neurobila skúšku ťažkú a potrebujem poradiť, čo je najlepšie 🙂

jankavl
10. feb 2013

@kaktusik007 ano, ak ide cloveku skutocne o vzdelanie, o to aby si na studiu rozsiril obzory ako si to napisala, chapem to. aj ked uprimne, trochu mi pride zvlastne ze je cloveku uplne jedno co chce studovat a ktorym smerom chce rozsirovat obzory 🙂).

podla mna, uplne nespravne je vsak studovanie "kvoli titulu", kde cloveku absolutne nejde o to co studuje, len aby mal nejake to Ing. alebo Mgr. alebo cokolvek pred menom. a tak aj jeho studium potom vyzera... v prvom rade studium tohto typu jedincovi vobec nepomoze. v druhom rade, je podla mna nespravne ze takymto ludom, ktori prednasajuceho ani nepocuvaju ani ich to nezaujima stat plati ich vzdelanie, o ktore im vobec nejde (neratam tych par sto eur za semester ktore externe studium studenta stoji) a takisto si myslim ze je nespravne ked takito studenti pouzivaju rovnocenni titul s dennymi studentami. to je ale chybou systemu, a je to najma na inu diskusiu 🙂.

jankavl
10. feb 2013

@pepepepa drzim palce, pedagogicky smer je krasny, nesmierne dolezity, ved ucitelia nam vychovavaju nase deticky, s ucitelmi tie decka travia najviac casu, viac ako s rodicmi. skoda ze v sucasnosti su pedagogovia tak silne financne podhodnoteni, snad sa to zmeni.

kaktusik007
10. feb 2013

@jankavl ano, suhlasim 🙂)) je hlupost studovat len kvoli titulu, to by si malo vela ludi uvedomit.... studovat treba pre rozsirenie si obzoru a znalosti.... a ano, bolo mi fakt jedno ze v com si obzor rozsirim, takze vyhrala geografia, demografia, statistika... zaujimave veci, fakt 😀 😀 😀 nelutujem
aj ked beriem - vela ludi sa divilo, ked som vravela ze ja v sobotu chodim do skoly kvoli zabave --- vacsina to brala velmi zodpovedne, a aj tak dopadli - nezvladali to 😀

mirka1611
10. feb 2013

Kamoška toto skončila úúúúplne v pohodičke bez náročného učenia...http://www.vssvalzbety.sk/

stano4000
10. feb 2013

@pepepepa poznam maminu ktora vystudovala pocas materskej chemicko-technologicku Ing. smer, teraz pokracuje ako doktorand. ist studovat len pre studovanie, takych vysokoskolakov slovensko potrebuje. ak ta niekedy nieco tahalo a chcela si to robit, tak si chod za tym, nepotrebujes na to vysoku skolu. ak si chces zvysit kvalifikaciu v niecom co ta bavi, tak sa nepytaj na skolu ktora je zvladnutelna pre mamicku. mamicka ak ma dobru podporu v rodine zvladne hociaku skolu.

andrejka1983
10. feb 2013

....čo sa čudujete že ist študovať na VS len kvoli titulu???...niekto je tak lenivý že nemá chut ist ani strednu školu s maturitou nie to ešte na výšku, kolko je doma povalačov alebo neambicioznych mladých ludi cez 20 rokov ktorým vyhovuje že mamička doma operie ožehli a ani do práce sa neženu....a ani študovat nejdu...podla mna je fajn ak človek chce študovat, z akehokolvek dovodu ale hlavne že niečo robi, zdokonaluje sa,možno ho ta škola niekam nasmeruje, ziska nove kontakty, priatelstva a pekne spomienky....a hlavne, ten titul mu už nikto nevezme 😉 ...to že si s titulom nenájde prácu je druhá vec, ale može to byt momentálny stav, pride čas kedy práve budu potrebovat tu vystudovanu pozíciu, takže co mam nikdy nie je na zahodenie....
...čize moj nazor, chod studuj co ta baví,.....si mlada, pojde to lahšie , lebo už ked si daš pár rokov pauzu tažšie sa do toho dostaneš ale aj tak sa dá 🙂 držím palce

simca06022011
10. feb 2013

@pepepepa ja som studovala externe na byvalych Financiach UMBcky, noci a vikendy nad knihami... a to som nemala dieta a som z "praxe". Poplatky su... no .. celkom v pohode este 🙂 Noz mi vo vrecku otvaralo z ludi, ktori studovali lebo potrebovali titul.. ale tak to tu chodi 🙂

simca06022011
10. feb 2013

@andrejka1983 "...to že si s titulom nenájde prácu je druhá vec, ale može to byt momentálny stav, pride čas kedy práve budu potrebovat tu vystudovanu pozíciu, takže co mam nikdy nie je na zahodenie.... " - ver ze pri vela odboroch to nie je docasny stav, tym ze sa vsetko meni, zamestanvatelia sa pozeraju na to kto ma aku prax a porovnaju to s tym kedy dostudoval uchadzac... samozrejme ucitelia su ina kapitola, tych bude naozaj nedostatok podla mna, ale traba sa rychlo natrepat niekde do praxe, aj ked ako dobrovlnik alebo daco 🙂

tinushka13
10. feb 2013

Však v dnešnej dobe sa študuje len kvôli titulu.. koľko ľudí vyštudovalo nejaký odbor a pracuje v úplne inej sfére.. 😀 ja mám prerušené štúdium už druhý rok.. ☹ a po pravde.. ide i o titul ..lepšie je ten titul mať ako nemať.. presne ako píše
@andrejka1983 .. je doba kedy titul veľa znamená ale nevedia hodnotiť.. druhá strana mince.. vyštudovaným často chýba prax.. 😅

@pepepepa ja som v Sládkovičove na Sociálnej práci.. škoda len, že to štúdium stojí nie málo peňazí a plus cestovné náklady.. ☹ ale v BA Sv. Alžbeta.. v pohode školné.. v pohode štúdium. a titul vo vrecku.. 😉

ela2710
10. feb 2013

@pepepepa tu sa platí ročne 200 eur, je to sukromna skola a este aj externa forma studia, uci sa v piatky a obcas v soboty, ja mam strednu obchodnu skolu - odbor obchod a podnikanie, toto beriem skor ako rozsirovanie vedomosti, ziskanie novych skusenosti, kedze chodime aj na prax do urcitych zariadení 🙂 okrem toho pri materskej mi to vyhovuje, nemyslim si, ze musis hned vediet akym smerom sa chces uberat, lebo po com tuzis teraz, nemusis tuzit o par rokov, takze je fajn, ked si clovek skusi studium nejakeho odboru a prave pocas neho zisti, ci ho taka praca bude zaujimat, napr. na prax chodime do detskych domovov, do domovov dochodcov, a mozem ti povedat, ze mna to celkom bavi 🙂 teraz sa neucime uz vyse mesiaca, druhy polrok zaciname od 15.2. a uz sa neviem dockat 🙂
Inak v tie piatky a soboty sa uci tak cca. max. 4 hodinky, takže to nie je ani časovo náročné, vyučujúci sú ozaj super, veľa si pamätám už z hodiny, doma mi stačí si len prečítať poznámky, žiadne biflenie, ani učenie do aleluja som tu ešte nepotrebovala, ale to zavisí najmä od pedagoggov, ked raz ucitel vie ucit nauci vela pocas hodiny 🙂

andrejka1983
10. feb 2013

to je pravda že každý zamestnavatel chce najlepšie absolventa vysokoškoláka s minim. 5 ročnou praxou! 😀 to je dobrý paradox...ale kde ju ma ten študent zohnat po hned škole?? 😀 ked ho nik nezamestna lebo nema prax...cele je to na hlavu veru, to je fakt! ...ale som presvedčena že mať titul nie je na škodu, je to len plus.....pozri lekár ak je šikovný a vie to može aj klast dlažbu kamošom a zarabat povedla, alebo si otvoriť vlastnu reštiku....ale kuchára alebo murára bez maturity nepustia operovat ani ošetrovat ...to len ako príklad 🙂...čiže ten vysokoškolák ak je šikovný a chce,ma vždy naviac ( už len kvoli titulu )

ela2710
10. feb 2013

@pepepepa a studium sa ukoncuje odbornou maturitnou skuskou, ja viem, ze som mohla mat uz mozno podla niekoho ,,radsej" dva roky na VS za sebou, ale je to skvela priprava, ucitelia nam diktuju poznamky zo svojich vysokoskolskych poznamok, takze bude ovela jednoduchsie spravit napr. prijimacky, alebo sa mi bude aj lahsie ucit, lebo neviem ako by som zvladla prechod z obchodnej na humanitny smer rovno na VS, asi by to bolo o drzku...

ela2710
10. feb 2013

@andrejka1983 tiez si myslim, vzdy sa nasmejem, ked sa mi stane, ze natrafim na inzeraty typu, ze moze byt aj absolvent ale v podmienkach maju x rokov praxe, kde ju ma ten absolvent akoze ziskat?

pepepepa
autor
10. feb 2013

@ela2710
znie to super, normálne nad tým uvažujem, lebo bývam aj v žiari, len či budú tie odbory otvárať aj budúci rok 🙂 čiže potom dostanem maturitu, ktorú môžem použiť aj na vš? a za prihlášku sa platí, lebo som to našla na internete a nie je tam nič anii o školnom.

ela2710
10. feb 2013

@pepepepa pri zapise sa plati 10 eur, do mesiaca - az dvoch treba uhradit 200 eur skolne na prvy rok, a druhy zas potom 200 eur, da sa dohodnut aj na splatky, ale zas nejde o nejaku prilis vysoku sumu, na splatky to mali len dve baby, je tam aj odbor materske skolky, ale tam sa robia talentovky a mna by napr. ta telesna vychova zabila 😀 ale zas vzdy ma bavila praca s detmi, a kedze socialno-vychovny pracovnik sa zameriava na pracu v detskych domovoch, atd. tak ma to naozaj zaujalo. urcite budu otvarat tieto odbory aj buduci rok, oni su tu zatial len rok,ale otvorili tieto dva odbory a taktiez dva denne. Ja som sa povodne hlasila na iny odbor socialno-pravna cinnost, ale ten sa nakoniec neotvoril, tak nas kontaktovali, ci nemame zaujem o socialno-vychovneho pracovnika a kedze to ma vacsiu oblast zamerania, tak som sa rozhodla, ze tam pojdem. JA ano su to akreditovane odbory, rata sa to ako nadstavbove studium, takze nieco naviac, a samozrejme rata sa to aj pri prihlaske na VS 🙂 je to nieco ako druha maturita, len sa uz nematuruje zo slovenciny, nemciny,...atd ale len z odbornych predmetov.

A jedna kamaratka zacala chodit kratko pred koncom 1. polroka, takze ak by si si trufla dodatocne vsetko dobrat a dorobit si skusky, mozno by ta vzali aj tento rok, alebo nabuduci rok sa mozes prihlasit a urcite ta vezmu 🙂 nerobia sa ani prijimacky a ucitelia aj ked su mladí, su naozaj skvelí, chodia tam same mamicky, alebo zamestnane zeny, takze aj uciva nie je az tak hrozitansky vela a mozem povedat, ze vacsine nam to ide super, je to taky odbor, ze vela vies uz len z bezneho zivota a ked s azucastnujes hodi, tak doma je uz ts priprava naozaj minimalna.

A aj ja byvam v Ziari, takze aspon nemusim nikam dochadzat 🙂

ela2710
10. feb 2013

@pepepepa prepac za preklepy, snad sa to da precitat, hlavne tu predposlednu vetu som nejako dobabrala 🙂

grettka
10. feb 2013

@andrejka1983 nepodcenuj tych murarov a kucharov "bez maturity". 😉
Nesuhlasim s tebou, ze vysokoskolak ma vzdy nieco naviac. Ak ma gymnazium a ide na vysku, tak ma velku figu, lebo nema ziadnu odbornost, ktoru bez praxe na/po tej vyske neziska. Naopak, ten, kto uz ma nejaku strednu odbornu skolu (s maturitou) a potom ide na vysku, ten uz ano, ten ma naviac. Nie je vsetko len o tom titule. V dnesnej dobe je velky, naozaj velky problem zohnat odbornikov prave z tych nematuritnych odborov ako su murari, stolari, vodari a podobne. Nie kazdy "sikovny lekar" moze ist klast dlazbu, pretoze aj to treba vediet. Mnoho veci, si ludia predstavuju "jak Hurvinek valku".

pepepepa
autor
10. feb 2013

@ela2710 to by bolo super mat nieoc z nejakeho odboru a nebyt len tak s gymnaziom...a ty mas uz babo? ako reagovali vasi? pomahaju ti?

evala
10. feb 2013

@andrejka1983 tak to by som Ti teda trochu oponovala, moc v tom pravdu nemas. Napriklad - ja mam vysoku skolu, moj manzel je kuchar - sice s maturitou, ale kuchar, co myslis, kto z nas dvoch si skor najde pracu ja s vysokou skolou, alebo manzel - obycajny kuchar? 🙂 No pravdaze, ze manzel 🙂 A to uz ani nehovorim o tom, kto si rychlejsie nasiel pracu, ked sme boli v zahranici a ani o tom, kto ju mal lepsie zaplatenu 🙂 A okrem toho, ze je manzel kuchar vie klast aj dlazbu 😉

wena
10. feb 2013

Nerozumiem takej otázke. Voľba štúdia by predsa mala záležať na tom, čo ťa baví a kde sa chceš uplatniť a nie je na tom, či je to zvládnuteľné pre mamičku. (??)
Ak chceš len diplom choď na sociálnu prácu.

andrejka1983
10. feb 2013

@grettka stojim si za tým čo som napísala!! a čitaj poriadne , napísala som že aj napr. lekar a ak je šikovný a vie to!myslím klast dlažbu! tak ju može klast!...ale murár može byt najsamlepší "liečitel" a znalec ludskej duše do sály ho bez lekárskeho vzdelania a titulu nepustia aj keby ako chcel🙂...jedine ako pacienta....či chceš tvrdit ,že sa mýlim?
...a za druhe nikto nikoho nepodcenuje 🙂 a teraz ta citujem: "Ak ma gymnazium a ide na vysku, tak ma velku figu lebo nema ziadnu odbornost, ktoru bez praxe na/po tej vyske neziska"....tak neviem kto koho podcenuje, podcenila si tu študium mnohých mudrých ludí , právnikov, lekárov, profesorov, vedcov....ktorí chodili na gymnázia a , ved je jasné že ked sa dobre učím tak idem na gympel, alebo na nejaku lepšiu školu a potom na výšku nie??? a ak si tam študovala tak vieš aj to že študovat na gymnáziu je ovela náročnejšie ako na učilišti....či ešte aj tu sa mýlim a chceš to popriet??? 😅 ...no, takže tak 😉

andrejka1983
10. feb 2013

@evala teším sa že mas šikovneho manžela 😉

evala
10. feb 2013

@andrejka1983 🙂 aj ja 😉

ela2710
10. feb 2013

@pepepepa ja mam dve deti 🙂 moji rodicia reagovali najma pri prvom prekvapene, mozno sa aj trosku hnevali, no po cca. tyzdni ich to preslo a tesili sa, najma ocino ked zistil, ze bude mat vnuka - konecne nejaky chlapec v rodine 😀 ale pre vyse rokom ocino zomrel ☹ , to, ze cakame druhe brali vsetci uzasne, dokonca sa tesili viac nez ja 😅 ja som si najskor nevedela predstavit ako budem zvladat dve male deti naraz,ale zvladam 🙂 a som stastna, ze ich mam 🙂 a nebyvame s rodicmi, byvame v ZH samy, zatial v podnajme, ale predsa 🙂 no samozrejme velmi mi pomaha babicka, ktora mi chodi v piatky k detom, kym nepride muz z roboty a ja zo skoly