Pro jakou formu výchovy jste?

verkapce
9. júl 2008

S manželem máme v plánu alespoň 3 děti s odstupem cca 5 let mezi sebou.
Zajímaly by mě zkušenosti maminek,jak řeší např. záchvaty vzteku u svých dětí.
Jestli jsou účinnější a přípustné tělesné tresty,nebo zákazy a domlouvání?

orinka
9. júl 2008

Môj názor je ten, že dieťaťu treba vysvetliť... pretože ak ho švacnem po zadku "len" preto, lebo MNE sa nepáči čo urobilo, tak nepochopí prečo dostalo a prečo to nemá robiť.... tým nechcem povedať, že výchovnú "facka" po zadočku odmietom, to nie

alionuska
9. júl 2008

Nikdy by som svoje dieta neudrela.Neviem asi som staromodna alebo precitlivela,ale ja som toho nazoru,ze preco by malo dieta plakat,ked nemusi.Vsetko sa da vysvetlit.A ak to na prvy krat nepochopi,treba to skusat dalej...
U nas to funguje!A svokra sa na mna hneva,ze malej dovolim vsetko.No a co?Ved je to moja dcera a ja som si ista,ze sa mi ta laska ktoru jej davam tisickrat vrati.Teda uz sa mi vracia. 🙂

dagina
9. júl 2008

Verkapce, těžko říct 😖 . Vychovat dobře dítě považuji za nejtěší úkol v životě. Každé sebemenší selhání ve výchově se nám rodičům sakra vrátí 😒 .

kitty68
9. júl 2008

cukru a bice 😀 😀 😀 😀 😀

maruschka
9. júl 2008

no,u nás vysvetľovanie a občas aj capnutie po zadku-ak odignorujú všetky naše vysvetlenia a upozornenia...Ale občas si doslova "zavreštím" po celom byte,ale to u našich detí absolútne neplatí...A keď spustím kázeň typu: Júlia,prekročila si všetky hranice slušnosti....tak to už uteká aj manžel preč,lebo tento typ výchovného posedenia trvá aj 15 min 😀 😀 😀 😀 Jednoducho: formu výchovy volíme podľa momentálneho psychického rozploženia našich detí a nás 😀 😀

orinka
9. júl 2008

No ono tá výchova záleží aj od toho, aké máte dieťa... sú deti dobré a deti "zlé"... mne moja mama vždy tvrdila, že na mňa nikdy nemusela zvýšiť hlas, keď som bola malá a nie ma ešte biť po zadku.. ale sú zase deti, na ktoré neplatí nič 😀 a tam už asi nepomôže žiadna rada 😀 Dúfam, že moje dieťa bude po mne 😅

ukana
9. júl 2008

podla mna je to individualne, tak ako kazde dieta je ine, niektore je trucovite, ine je lenive a neporiadne, takze vychovne postupy si urcujete za "pochodu" 😅
Ale je dobre si s partnerom urcit niektore zasady, podla ktorych pojdete obaja a od ktorych neustupite. A hlavne si nepodryvat autoritu pred detmi 😉

Jedna vychovna po zadku je castokrat ucinejsia, ako hodina dohovarania a kriku 😉

Mne sa pri trucovani vyplatilo zavriet maleho do izby a prist mohol, az ked sa ukludil. Ale to bol uz vacsi, mal cez 2 roky.. 😎

ladunka
9. júl 2008

Jsem pro výchovu láskyplno-respektujícně-instinktivní 🙂

melory
9. júl 2008

laska, laska, laska...ale prisna laska

sylvar
9. júl 2008

já na malou sem tam zakřičím,ale na zadek to ne, teď to stejně nepochopí a upřímně, já nechápu, jak by měla pochopit, že dostala na zadek, jako vlastně proč když šahá někam,kam nemá, by měla dostat na zadek?!
zatím je malá, mluvíme, říkáme ne, nesmíš(dost často) 😀
nejsem pro fyzické tresty; jak už se tu píše, některé děti jsou aktivnější, jiné klidnější...na každého působí něco jiného 😉 některé jsou učenlivější,na jiné je potřeba jiná metoda...

marselina
9. júl 2008

no,my máme docela hooodně temperamentní dítko a zrovna nějaké vysvětlování a domlouvání na něj moc neplatí,teda ted už je to mnohem lepší,já spíš na syna zakřičela,manžel ho spíš plácl po zadku,je asi pravdou že to plácnutí mělo dlouhodobější efekt poslušnosti oproti mému zakřičení.ted domlouváme a snažíme se ho neplácnout po zadku le někdy to opravdu jinak nejde.

lienockaa
9. júl 2008

som za metodu "za pochodu", lebo deti su ozaj rozne..🙂 a co najviac by som chcela, aby sa to podobalo vychove mojej..a to bolo ako pise melory- laska, ale ked bolo treba, prisna laska..telesne tresty nie..

s.arik
9. júl 2008

ze svého dětství si pamatuju, že facka nebo plesknutí po zadku mi bylo lhostejné, domluvy a moralizování jsem z hloubi duše nenáviděla....ale ne natolik, abych se dané činnosti příště vyhla. jen jsem si dávala sakra pozor, aby mě máma nenačapala 😀

čili soudě dle mě nepomáhá ani domluva, ani bití. budu doufat že zafunguje výchova alá kniha Respektovat a být respektován 🙂 tam jsou fakt dobré rady, i když hlavně až pro děti mluvící.

na batole zatím funguje přísně promluvit (u horké trouby ap.) - sice se rozbrečí, ale přeruší "nežádoucí" činnost

nippa
9. júl 2008

Ja si myslim ze s vychovou treba zacat hned od zaciatku...dieta vie co sa od neho ocakava a co nie. Myslim ze kazde dieta ma rozne stadia ktore netreba ignorovat...jednoducho tak ako aj dospely clovek dieta skusa ako daleko moze zajst. A to nemusi chodit ani hovorit. Dietatku sa venovat hned a nenechat mu robit co chce..teda ak je to nieco co my neuzname za vhodne a prepacit mu to len preto ze je este malicke...dieta treba viest pretoze nikto sa nenarodil tak aby vedel co sa smie a co nie. Ak to odignorujeme tak dieta nevie ze b y to robit nemalo. Nasa mala slecna je mozno od prirody 🙂 pokojne dieta a musim povedat ze take stadia ako hadzanie sa ozem alebo dupanie nozickami sme ukoncili hned ako sa aj zacalil...ak nefungovalo vysvetlenie tak potom sup po zadku..Ale to mozem zratat na prstoch(mala ma 5 rokov)..a nie za bolest ale aby vedela ake je dolezite to nerobit. Ja som nebola bita ale sem tam sa mi usla po zadku a nevidim v tom nic zle...samozrejme neuznavam take bitky ako napr. u susedov z remenom...brrrr..aj tak sa decka bohvie ako v zivote neuchytili...jendoducho ziadne vysvetlenie len bitka a nerob to....nakoniec ani nevedeli preco to nerobit a jediny dovod bol lebo sa bali rodicov..to im je prd platne v dospelosti....
"Verkapce" je krasne mat deticky ale dolezite je mat na ne cas....aj ja by som chcela viac deti a uz sa neviem dockat ale viem ze kazde dieta je ine(ako uz mamicky spominali) na kazde plati ina taktika...nikdy nehovor ze tvoja sestra to a ono....kazdy je iny a to je vlasne krasne na kazdom dietati....o vychovu sa neboj lebo na to sa nikdy nepripravis...len dufajme ze co robime robime spravne tak aby sme dietatka pripravili do zivota....lubit nas budu vsetky ci im dovolime vela alebo malo ale vychova z nich robi cloveka....

martina.d.
9. júl 2008

Plne súhlasím s nippou. 😀
I keď my teraz máme trochu ťažké obdobie. Dcérka neposlúcha, odvráva, papuľuje, ignoruje a pod. Trvá to už dosť dlho, ale snažíme sa to riešiť pohovorom, tuhým objatím a pod. Je pravda, že manžel toho strpí menej, tak jej šibne po riti. Ja mu to vyčítať nemôžem, určite nie pred ňou. Keď sme samy, poviem mu, že mohol vydržať viac. 😅 No, ale čo je to viac. Myslím, že keď by vydržal viac, a potom ešte viac, a ešte viac, tak sa tá hranica stále posúva. A to dieťa to vidí, nie je slepé. Koľko krát sa stalo, že dcérka nás proste provokuje a čaká dokedy vydržíme. Je pravda, že možno je to určitý druh prejavu žiarlenia, pretože má malého bračeka a jemu sa venujeme trochu 😉 viac, ale inak sa to nedá. Snažíme sa jej vždy zabezpečiť program aby nemala pocit, že o ňu nemáme záujem, či je to plaváreň, túra, návštevy známych, pieskovisko, trampolína a pod. Samozrejme, že sa s ňou aj hráme, čítame si z knižiek, kreslíme a pod. Ale, myslím, že ju to prejde. Milujeme ju taká aká je, len jednoducho vidíme, že čím sme my k nej milší, tým je ona horšia.
Už teraz vidno, že malý je úplne inej povahy ako je ona. On je taký kľuďas, ona v jeho veku bola taká aktívna, že sme si mysleli, že nám vyskočí z kočíka a pod. 😀 😀 😀
Ale v žiadnom prípade by som nemenila. 😀 😀 😀

lukin
9. júl 2008

Nejvíc se přikloňuju asi k nippě. Taky jsem zastánce toho, že třeba začít vychovávat hned od začátku. Nevím, proč si hodně mamin myslí, že jejich děcka jsou na výchovu ještě blbé a čekají, až víc povyrostou. Takže já zastávám takový názor, že 2x řeknu, a pokud neuposlechne, tak dostane na zadek. V některých diskuzích jsem četla od různých mamin, že když i po desáté děcko neuposlechne, tak pak mu teprve plácnou. No to se mi zdá teda fakt moc. Pak si z nich děcko akorát dělá srandu a ví, že mu v podstatě žádný trest nehrozí.

waitinka7
9. júl 2008

Presne tak, rodič predsa musí byť nejaká autorita...nevravím, že sa majú deti biť, to je jasné že nie. Ale keď na druhý krát neposlúchne, malé výchovné po zadku mu naozaj nezaškodí. Poznám kopu takých detí, čo manipulujú z matkou, pretože vedia čo si môžu dovoliť. A matky sú otrokyne vlastných detí.

waitinka7
9. júl 2008

pardón... s matkou

sue
9. júl 2008

Facka a capnutie po zadku je príliš rýchla na to, aby si dieťa stihlo uvedomiť čo sa deje... (toť poznámka z vlastného detstva 😀 )
...navyše... je dosť blbé podľa mňa, keď musíme dieťaťu spôsobiť bolesť na to, aby si uvedomilo, že nekoná správne 😕
Pri období vzdoru sa mi zatiaľ teoreticky najviac pozdáva to silné objatie... už som to v praxi videla asi 3-4x a naozaj to fungovalo, takže to budem skúšať tak... Bitie sa mi vôbec nepozdáva, aj keď ťažko povedať ako zareagovať keď dieťa ani po 20x nepochopí čo po ňom chcem... a najhoršie bude, ak nebude vedieť pochopiť, že si svojím konaním môže ublížiť - napr. strkanie prstov do zástrčky, vybiehanie na cestu, keď sa nechce držať za ruku a podobne...
Každopádne si myslím, že neposlušnosť vo veku do 5 rokov je ďaleko príjemnejšia ako to čo bude v 15 rokoch 😝 😅 (kiežby výchova do piatich rokov zaručila, že v 15 to nebude príšerné...)

miriamkac
9. júl 2008

Ahojte.
Tak ja len v kratkosti...co sa tyka veci ako "nechytaj trubu, lebo je horuca" riesila som to tak: "pod si chytit, aby si vedela co ti to moze spravit"....su pripady, kedy je lepsie riesit situaciu "pod si skusit"....ale su situacie, kedy sa navysvetlujes a ziadny efekt...a ked ti to "pride" este dupplo...tak sa nezastavis....jedna vychovna 3x a bolo po vysvetlovani 😝 ...........
Vychova dietata zacina v perinke. A pokial existuje komunikacia od zaciatku, pre dieta nie je problem pochopit, co sa smie a co nesmie, ine je, ked vie, ze sa to nesmie a napriek tomu to spravi..... 😝
Vela stastia 😝 ......

lukin
9. júl 2008

Já znám jednu rodinku, mají tři děcka a všechny jsou nesnesitelné. Ale myslím si, že je to tím, že prostě v životě nedostali na zadek, jejich rodiče jim všechno povolí atd. Prostě ta děcka neví, že ne všechno se může. Např. popíšu pár situací. Jedno z nich (mohlo mu být asi 7) praštilo jiné děcko úplně bez důvodu. A co na to jeho mamka, která to viděla? NIC. Pouze se usmála. Nebo to samé děcko nadávalo druhému děcku, protože to druhé mu nechtělo půjčit nějakou pistolku nebo co to bylo. No a jeho mamka, která u toho rovněž byla, prostě ani nezareagovala. V prvné řadě bych vylískala té mamce a pak tomu děcku. V životě to bude mít složité, protože ho teď skoro nikdo nemá rád za to, jak je nevychované.

bambule1151
9. júl 2008

Ahojte.Môj názor na výchovu detí je taký, že dieťa je tvor niekoľko krát menší a neskutočne zlatunký, preto je nám rodičom zaťažko dať mu občas na zadok. No som toho názoru že aj to treba. Dieťa nepozná hranice a skúša kam až môže zájst a my dospelý určujeme pokial sa dá ísť.No keď dieťa neposlúchne, je treba dokázať mu inak že to sa nesmie.Mám pocit že keby som svojej 17mesačnej dcérke vysvetľovala prečo to nie a to ano, tak ma isto nepochopí. Ale keď jej naozaj len občas dám po zadku vie že to robiť nesmie,a zapamätá si to. 😉

zanett
9. júl 2008

lukin, tady v UK se vetsina deti chova naprosto stejne, jak jsi to popsala. Tipuju, ze nebude dlouho trvat a moda vymodlenych deti (IFV), ze kterych se rodice muzou pos**t a vychovavaji rozmazleny fracky, dorazi i do CR. 'muj' syn (ted 11 let) mel jako mladsi (cca v 7 letech) zvyk kopat do lidi, s nimiz nesouhlasil (kopal do deti, do dospelych,...), vsem to vadilo, ale nikdo nic nerekl, az mi jednou pretekl pohar trpelivosti a pritelovi jsem jasne oznamila, ze pokud do me synator jeste jednou kopne, ze mu prileti jedna z kazde strany, az se bude divit! 😠 (nekonecne domluvy u nej absolutne nepomahaly) - takze kdyz do me zase jednou kopl, dala jsem mu narez na zadek (bylo mu necelych 8) a od te doby byl klid. A svete div se; ted je z neho prima kluk a od te 'udalosti' me posloucha mnohem vic a lip nez MP, ktery mu vsechno dovoli a je na nej mekky...(dodavam, ze od te doby jsem se k nicemu podobnemu nemusela uchylovat)

bubba
9. júl 2008

laska,spravodlivost,vysvetlenie,trest za nasledky,aj sem tam vychovna....nezaskodi 😀

moj manzel mi raz povedal...."otec do mna vzdycky hustil,hudol,filozofoval a rozpraval mi a mna to tak psychicky ubijalo ze raz som mu povedal,otec to sa uz neda vydrzat,preco ma radsej nezbijes 😀 😀 "

na kazde dieta plati nieco ine ale v prvom rade si musime spomenut na svoje detstvo,.ked sme si hovorili"tak toto by som svojmu dietatu v zivote neurobil.."

a samozrejme najtazsou vecou rodicovstva je korigovanie posobenia spolocnosti na dieta....kolektiv.kolko ludi sa uz chytalo za c´hlavu,ze ake dobre idealne deti plne lasky vychovali a zrazu su z nich drogovo zavisli surovi zlodeji a vrahovia ☹

mirik
9. júl 2008

vsetko, len nie: "ked sa budes takto spravat, nebudem ta lubit", alebo: "predam ta skaredemu ujovi", alebo: " nelubim ta, ked si taka zla"...

draga
9. júl 2008

řezat řezat řezat 😀 😀 😀
ne si dělám trochu srandu ale myslím si, že sem tam plácnutí neuškodí...a naprostý souhlas s bambulí a zanett bohužel se to v ČR již též začíná objevovat..ono to je krásný dětičky vychovávat bez *násilí* ale mě by zajímalo jak se budou chovat za 10-15 let..až nám přerostou přes hlavu 😉

lenkabu
9. júl 2008

Líbí se mi píše nippa ,zanett a draga...občas plácnutí po zadku je nutné podle mně..když dítě nereaguje na domluvy.Znám pár dětí kt. by rodiče nikdy neuhodily a dovolí si fakt všechno,vč. kousání a kopání do ostatních dětí i dospělých..to mi přijde naprosto hrozné.

mracik
9. júl 2008

tak ja asi ako Ladunka - v útlom veku prirodzené rodičovstvo, neskôr láska a rešpekt, ale keď si tak premietnem dnešný deň, tak som bola hooodne vzdialená ideálu a to je ešte len začiatok prázdnin... 😒 no mala by som s tým niečo robiť

xena22
9. júl 2008

Chapem ked da niekto decku po plienke,ked uz nevie decko co zo sebou,pripadne po ruke ked ich vkuse pcha kam nema,ale za nejake vyraznejsie telesne tresty nie som a uz vobec si neviem predstavit,ze by som natiahla svojmu 8 rocnemu synovi,ved to musi byt tak ponizujuce pre neho aj pre mna 😒 Ve dje tolko inych veci,co mu mozem zakazat alebo prikazat ako formu trestu...skratka podla mna,cim je dieta starsie,tym skor sa s nim da dohodnut aj bez nasilia...
U nas napriklad funguje aj system ospravedlnenia sa,som ochotna hrat nahnevanu az kym sami nepridu,ze im to je naozaj luto...
No a este jedna vec je na ktoru nie som pysna ,ze hned kricim a to dost prenikavym hlasom,decka si uz na to zvykli a nema to ucinok,ale mne sa ohromne ulavi 😀

Zijem v irsku a vysledky benevolentnej vychovy su vsade naokolo,tiez nechapem ako sa s prepacenim idu zo svojich deciek pos*at...napr suseda dokaze medovym hlasom tisic krat zopakovat tu istu poziadavku a decka ani okom nemihnu,ze by posluchli,tak isto mi dviha zlc,ked su hned namakko,ked sa cosi decku stane,trochu padne a hned panika,ci je ok,ci sa mu nic nestalo,ci nechce to alebo to...tak ja neviem,pokial moj syn za mnou nepride sam s placom,ze ma krvave koleno,tak take mensie pady a buchnutie si ani nevsimam radsej,naco na to riesit,este sa napadaju v zivote dost...tak isto surodenecke hadky - matky by nemali zasahovat,nech si spory riesia sami,pokial ma sami nepoziadaju o rozsudok 😀 tak nezasahujem...

ivee
9. júl 2008

Pro výchovu heslem "2x Komenský, potřetí Frištenský" tím myslím vysvětlit několikrát a když to nejde, tak jednu plácnout přes zadek. Myslím, že plácnutí nic neudělá a rozhodně to je lepší než některé děti, které znám a jejichž rodiče jsou striktně PROTI trestání dětí ( a proto jim ty děti lezou po hlavě a dělají neskutečné věci, protože vědí si že to mohou dovolit a nikdo je nepotrestá. Nejde jen o klasické zlobení, ale i násilí na ostatních dětech a na zvířatech a tím násilím nemyslím, že do někoho drcnou, spíš že na něj vezmou kladivo (ano i takové děti jsou mezi námi)). A hlavně bych byla ráda, abych se za svoje dítě nemusela stydět, jako se občas stydím za cizí děti ( a jejich rodiče), které nezdraví, neděkují, za to umí moc pěkně mluvit sprostě a ubližovat ostatním. Nechci vypadat jako nějaká přísná moralistka, ale fakt si myslím, že benevolentnost k dětem má své hranice. Svoji holčičku miluju celým srdcem, ale nechci z ní mít zmetka, kterého nemá nikdo rád, protože se neumí chovat a ubližuje ostatním. Takže jsem pro přísně-láskyplnou výchovu 🙂