Šité hračky a iné tvorenie

lusil2005
16. feb 2009

Ahojte zienky! Okrem digiscrapbooku som tu nenasla ziadnu temu o takom tom nasom domacom tvoreni... Ako je to u vas? mna to na materskej zdraplo do pazurov a nepustilo ma to doteraz 😅 Mate aj vy nejake rady, skusenosti, postrehy alebo inspiracie z vlastnej tvorby? Sem s nimi!!! Do mojej manie zatial patri pletenie z papiera, pergamano, enkaustika, servitkovanie, sitie babik a inych hraciek, zdobenie medovnickov a najnovsie - podla sezony, kraslice! 😀 tu su moje vytvory, tesim sa na vase!!!! http://picasaweb.google.com/lucia.mizerakova

olivova
2. máj 2011

@lusil2005 - lenze ten, co som kupila ja ako druhy, ten sa nedal poriadne ani poskladat, mala som taky velmi poddajny 100g a 200 g no a potom tento novy a teda to bol dobry rozdiel...som uvazovala ho nedat, ale uz som nestihala - nakoniec to bolo site ako prehoz....Takze otazka teraz - ci mi vobec predali vatelin, nemohlo to byt nieco ine ? 😀 Ale na listku mam vatelin....

lusil2005
autor
2. máj 2011

@olivova a bol taky nadychany? lebo este je potom termolin, a ten je taky pevny, "splasnutejsi"... ja som teraz dokonca kupila 280 gramovy vatelin a dala som ho do detskej zavinovacky aby bola makucka, a bola perfektna. 😵

olivova
2. máj 2011

@lusil2005 - praveze nadychany bol....ale na oboch stranach bol akoby "navoskovany" ci co....aby ste si to nepredstavovali, ze to bola daka platna 😀 teraz, ono to posobilo dost klzavo po oboch stranach (nazehlovaci som nekupovala), a ked sa skladal, nedal sa tak vyslovene "zhuzvat" ako kupovany predtym (ten 100g aj 200), bol taky pevny, nekrcivy, dal sa poskladat len na take platne, ked som ho zosulala, ani ten sulok som nemala taky maly, ako som ocakavala a bol omnoho vacsieho priemeru.....
tak sa mozno aj predavacka pomylila ? 😕 a dala mi nieco divne 😅 😅 😅 za cenu vatelinu ?

lusil2005
autor
3. máj 2011

@olivova ja uz viem co myslis. to je tiez vatelin, ale je akoby - potiahnuty zhora aj zdola. to aby to nebolo "chlpate". ten sa dava do bund. ja som s nim este nesila, neviem ako sa sprava. 🤐

olivova
3. máj 2011

@lusil2005 -no super, tak s nim ani nesi deky - nie je velmi vhodny 😅 ...Ked to bol prehoz - napriek spendlikovaniu vsade a aj stehovaniu mi ostavala vrchna latka dost volna - aj ked som to vyparala a znova napla.... to bol ten velky rozdiel medzi tym obycajnym a tymto...
ozaj lusil, ked robis deku - patchworkovu zo stvorcov a latka sa dost para po krajoch - obsivas to? alebo co s tym potom robis, aby si nemala tie nitky pod latkou - pod bielou to dost vidno tie farebne , tak som sa rozhodla obsit to, len neviem, ci potom tie svy nebudu dost tvrde ...

lusil2005
autor
3. máj 2011

@olivova patchwork nikdy neobsivam. jak ze ti vidno nitky pod latkou? preco tam mas nitky? ved ked to presijes, tak vatelin ti zabrani dalsiemu odparavaniu 😕

olivova
3. máj 2011

@lusil2005 lenze ked to sijem - ci striham , resp. rezem rezacom, mam tych nitiek kopec....a ked ich zacnem tahat, tak namiesto svu 0,75mm - 1 cm tam mam niekedy 4-5 mm a ostatne roztrapkane, ked to len odstrihnem, tak aj tak sa mi to pri manipulacii dalsich casti znova vytaha a tie vytahane nitky - ked spajam bledu s tmavou latkou a je dlhsia, presvita na tu bledu. Pripadne ak mam bledu s dakym vzorom a ten vzor je tmavy, tak tu nitku niekedy vidim pod tym "topom"....
Tak velmi mi to strapka len pri niektorych latkach, niektore az tak nachylne na to nie su - zeby som to zle rezala?
Inak som este rozmyslala na tym cik-cak rezacom. Na co sa pouziva? alebo naco je vlastne dobry?

lusil2005
autor
4. máj 2011

@olivova uff, tak toto sa mi este nestalo 😕 ked latky rezem, tak aj ked potom robim s topom a manipulujem s nim, nestrapka sa mi. cik cak rezac je super, sice ho nemam ale tiez si ho chcem kupit. len - myslim ze s nim sa neda rezat pomocou pravitka... takze neviem ci moc pomoze na patchwork. on je hlavne na ozdobne rezy pripadne mozno pri siti oblecenia pre tildy by mohol byt super.

olivova
4. máj 2011

@lusil2005 - 😕 😕 😕 tebe sa nestrapkaju latky? tak mne vsetky - je mozne, zeby som ich rezala nie dobre?
Alebo - teraz si mi dala chrobaka do hlavy 😀 😀 😀 idem sa pytat.
Ked kupim latku - operiem ju na 40 - ke. avivaz nedavam. Potom vyzehlim a rezem - a vsetky stvorce aj obdlzniky sa mi strapkaju. Teraz som dorabala detsku deku - hodim potom foto, ale ako som spominala - ja som ju vcera obsivala....(ano, bola to desna praca, obsivala som ju celucky den s prestavkami, uz som ju mohla mat hotovu, takto som mozno robila zbytocnu pracu, ale strapkala sa statocne).
S tym rezacom - presne som si myslela, ze orezem podla pravitka a viac to riesit nebudem :D

lusil2005
autor
5. máj 2011

@olivova fuha, tak to netusim ako by sa mohli strapkat zlym rezanim. postup je spravny, ja tiez nove latky vyperiem, davam namiesto avivaze trosku skrobu - lepsie tak potom drzia tvar. ale len polovicnu davku z toho co kazu. ale v tom to nebude, pretoze niekedy skrob nedam a strapkanie to nijako neovplyvni. No a potom vyzehlim, a rezem. ide o to ze ked uz narezem latky, a pracujem s nimi - zosivam ich, nestrapkaju sa mi. to by som musela vyslovene prstami vytahovat zo svov tie nite aby sa to strapkalo... akurat sijem drahemu velku flik-flak deku 200*250 cm, a tam je tych svov ajajaj, a nestrapka sa nic 😕
za to obsivanie mas moj obdiv! 😀 na to by som nemala nervy. dolezite je to po zosendvicovani popresivat. akonahle to prisijes tie svy k tomu vatelinu, ten ti uz nite nepusti ani pri prani. preto plati to ze cim hustejsie je deka presita, tym je trvacnejsia. ale zas - ako som pisala - menej poddajna 😅

troll
6. máj 2011

ahojte 🙂 tak som znova nieco usila,pre jednu tetusku,inak aj mne sa latky strapkaju nove,ked ich operiem,skusim tam dat tiez trocha skrobu. 😵

lusil2005
autor
6. máj 2011

@troll je krasna!

baby, ale ja ked periem latky, ta sa mi tiez strapkaju. ale ked ich potom uz suche ozehlene rezem, tak nie 😕 teda ked uz ju raz odrezem, tak sa mi ten rez nestrapka pokial to teda vyslovene nevytahujem tie nitky... jasne - sem - tam sa mi trosku odpara z toho. mozno dve - tri nitky na meter... ja vam odfotim zosity top z rubu aby ste videli...

troll
6. máj 2011

dik,lusi chcem sa opytat,na tie noznice cik cak,proti strapkaniu,ci sa oplatia kupit a ci sa ta latka fakt nestrapka,a nemusim obsivat,ale ja latky nerezem,len striham,asi si kupim ten rezac,je to lepsie? 🙂

lusil2005
autor
6. máj 2011

@troll cik - cak noznice su super, ale nie pri normalnom obleceni alebo pri veciach ktore peries. vtedy sa ti to vystrapka aj tak. ale napriklad na tilda veci je to super!
rezac je uplne najlepsia vec na svete, hlavne na patchwork, aj ked ja s nim rezem aj strihy. len treba ratat s tym ze ked mas rezac, potrebujes aj podlozku, a na patchwork aj patchworkove pravitko...

troll
6. máj 2011

@lusil2005 dik,tak si tie noznice kupim,to viem ze treba tu podlozku,no hadam si aj to niekedy kupim 😵

sammy19
7. máj 2011

Ahojte,
@troll - krasne 😵
Ja tiez prikladam foto mojej poslednej babiky🙂
Pekny vikend vsetkym!

olivova
7. máj 2011

@troll, @sammy19 - 😵 😵 😵 kraaaaaasne babiky.....
@lusil2005 - aj ja hodim foto mojej jednej este neobsitej deky, skutocne neprehanam s tym strapkanim, to preto som tu jednu obsivala....ale priklanam sa k teorii, ze zalezi od latky....mne sa tak strapkaju len latky od Rileyho Blaka...Ale aj tak ich kupujem a kupim - su krasne 😀

lusil2005
autor
7. máj 2011

@olivova poznam to - ked musis tak musis!!! 😀 😀 😀

lussy23
7. máj 2011

@sammy19 - krásna babíika, ako sa dajú vyrobiť takéto báiky?

bezaz
7. máj 2011
lusil2005
autor
8. máj 2011

@bezaz hehe na tom by skrachovala keby chcela vsetky svy lepit, okrem toho by tie svy boli tvrde 🤐

bezaz
8. máj 2011

@lusil2005 to je mi jasne, ale pre @olivova mozno nacas riesenie, alebo aspon na tie latky, co sa strapkaju 😉

olivova
8. máj 2011

@bezaz , @lusil2005 😀 😀 😀
mna napadla ta paska ci co, co ma alinka v ponuke....tam tiez nieco pise o tom, ze tie kraje sa zazehlia....a bojim sa prave toho, aby to nebolo prilis tvrde...takze zatial ostavam pri obsivani 😅 - ono by som ju ani neobsivala, keby bola pre mna, ale bojim sa , ze dotycnej sa rozpara, tak radsej obsijem 😝
Zajtra ma moja dcera skusky na 8-rocne gymnazium, som z toho tak nervova, a ma triafa - ona vysmiata, ucit sa neuci, vsak vsetko vie (to si teda len mysli - samozrejme) - na porazenie....

lusil2005
autor
8. máj 2011

@olivova ked sijes s normalnymi 0,75 cm pridavkami na svy a potom deku presivas, tie svy budu drzat! to mozes prat do aleluja. ver mi. ked uz vydrzi valaci vak z ktoreho si moja mala uz rok robi trampolinu, tak vydrzi vsetko!!! toho, ze tie svy nevydrzia, sa fakt bat nemusis... a ta paska - to je nieco ako obojstranny vlizelin. fakt by to bolo hrube tie svy. 🤐

troll
8. máj 2011

@sammy19 pekna babika,ako vzdy
@olivova dakujem,tesim sa na foto novej deky 😵

vera21
8. máj 2011

ahojte Baby, necitala som Vas - vecer precitam - pisem len tak narychlo - chcela by som vediet, ci nemate nahodou nejaky tip na to, ako vysvetlit dietatu dni v tyzdni a pojmy "vcera", "dnes, "zajtra" a pod. *Kamoska mala taky super napad, urobila to zatial z papiera pre malu, ja to chcem usit - len si myslim, ze urcite nieco take uz musi existovat a mozno dokonalejsie ako sme vymysleli 🙂 Mala ma hokej z toho, ked sa rano zobudi, ci ide do skolky alebo je vikend, tak bude mat taky kalendar na stene usity a na nom malinkate vrecka - kazde vrecko bude jeden den v tyzdni a vo vreckach od pondelka do piatku bude mat nejaku malinku sladkost - napriklad gumeneho medvedika a sobotu nedelu tam nebude nic. Tak vizualne pochopi, ked bude vidiet tych medvedikov,. ze kedy ide a kedy nie....*Ale este to vcera, dnes a pod.... - da sa to urcite vysvetlit, len neviem ako ? Ja mam kazdy vecer tento dialog :
"Maminka, ked sa vyspinkam, tak bude uz zajtra ? " No a ja ze ano a rano, ked vstane : "Maminka, tak uz je zajtra ? " No a maminka uz je v ... 😀 😀 😀

lusil2005
autor
8. máj 2011

@vera21 juuuj tak s tymto vcera zajtra a podobne sa mi tiez nasmejeme... a hlavne - moja mala ma "zajtra" po kazdom zobudeni, cize aj poobede 😀 a "davno" je u nas "pred velmi velmi dlho vela rokov" 😅

vera21
8. máj 2011

@lusil2005 No ved ja viem, s tymto maju deti problem az do siestich rokov, viem, ze je este mala, ale verim, ze nejaka vizualna pomocka jej moze veeelmi pomoct...Mne sa paci, ked mi povie v obchode, ze nieco chce., ja jej poviem, ze teraz nie a ona na to : " Dobre mami, tak si to kupim minuly rok..." No, a mame vybavene... 🙂

lusil2005
autor
9. máj 2011

@vera21 mne prisla minuly tyzden s letakom s takymi tymi postelami co hore ides po rebriku a dole smyklavkou, ze ona si taku prosi. tak jej hovorim "milacik, za dva roky taku kupime. to pojde tvoja postielka malemu bratcekovi, a tebe kupime takuto" a ona "DOBRE MAMI!" a odvtedy kazde rano "uz je za dva roky?" 🙄