Apríl 2010. Kto tu je ešte s týmto termínom?

civavava
27. júl 2009

ahojte babenky, ste tu? 🙂 ja som včera zistila - 4 dni pred očakávanou menštruáciou, že vo mne vzniká nový život a sme s manželom nesmierne šťastní, nakoľko som v októbri min.roku potratila naše vytúžené dvojičky 😔 tak snáď tentokrát všetko dobre dopadne.... 😉

lenka_ba
24. nov 2009

cicmon - pohyby citim, najskor som si ich uvedomovala len vecer doma v klude a teraz uz hocikedy v praci citim ako krpec kope...je to vsak velmi individualne, musis byt len trpezliva 🙂

davam do pozornosti dobry clanok pre oteckov, ktori chcu byt pri porode 🙂 mojmu mm som ho uz poslala 😀 http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=otec...

vejula
24. nov 2009

ahojte kočky... Chcem sa s vami poradiť... Rozmýšlala som dnes či by som nemala ísť na nejaké cvičenia pre tehotné.... Aj kvôli tomu že ma dosť bolí chrbtica až mi to do nohy vystreluje. No a niektoré kočky ste tu napísali že je na to najlepší pohyb... Tak myslíte že mi to cvičenie môže pomôcť... Nemôžem si tým narobiť ešte viac škody???

zuzana1971
24. nov 2009

kiwinka mozno ti este na niektorom ultrazv povedia, ze je to uz ok a este sa stihnes vrhnut v januari na vianocne vypredaje 😀
ja sa budem dovtedy tiez krotit 😝

drobcek sa cely den neozyval, uz som bola nervozna, ale tusim ma teraz raz kopol...on je taky nocny vtacik cely den spi a vecer vyvadza aj vcera o 23,30 kopal ako divy 😅

lucinka a musis kupit kocik uz dnes? ved este poobzeraj, casu dost

babule a vktorom mesiaci vlastne sme? podla niektorych kniziek som v 5 tom a podla niektorych v 6 tom tak uz mam z toho gulas 😀

michalag
24. nov 2009

Zuzi teraz si v 6-tom mesiaci

moni
24. nov 2009

veji, akurat dnes som sa prihlasila na prenatalnu jogu. velmi si od toho slubujem tak uvidim ako dopadnem.
dievcata sice radili pohyb ale ja si to momentalne neviem predstavit kedze ledva chodim. nemyslim si ze mam nizky prah bolesti, ale jednoducho ta noha nefunguje ☹

zuzana1971
24. nov 2009

toto mi chodi kazdy tyzden mailom z jednej stranky, podla toho som uz v 6. mesiaci...vcera mi moja segra tvrdila, ze som len v 4 ked rodim v aprili

22. týždeň tehotenstva
Milá mamička

Vaše dieťatko ste počali pred 20 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 22 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko
Najneskôr v tomto týždni by ste mali pocítiť prvé pohyby dieťatka. Je už dostatočne veľké na to, aby ste cítili jeho mrvenie, kopkanie, precvičovanie. Má približne 27 cm a 350 – 400g. Čas na prvé nákupy.

Aké sú vaše pocity
Čo si kúpiť do výbavičky? Zabudnite na niektoré zbytočnosti. Bábätko nestojí až toľko peňazí ako sa hovorí, ak nakupujete s rozumom.

Čo vám určite netreba:

Akúkoľvek špeciálnu kozmetiku (šampón, pena…) pre dieťa. Ideálne je natierať ho pred alebo po kúpeli za studena lisovaným olejom alebo neparfumovaným krémom.
Lieh na ošetrovanie pupčeka. Od tejto praktiky sa ustupuje, lebo lieh zabíja i baktérie, ktoré pomáhajú pri odpadnutí pupočného kýpťa.
Vankúš – nie pre deti do dvoch rokov.
Čaj pre novorodenca a umelú výživu. Do cca pol roka si dieťatko bohato vystačí s materským mliekom.
Hračky z mäkčeného PVC, obsahujúce nebezpečné látky. Pozrite si stránky SOI.
Zamyslite sa, či určite potrebujete: (tieto veci môžete použiť, ale zvládnete to i bez nich.)

Teplomer na vodu, podložku do vaničky, vatové tyčinky, špongie alebo rukavice na umývanie, separačné vložky...
Ochranné a preventívne mastičky a zásypy na zadoček – ak je koža v poriadku, vystačí si aj sama. Len v prípade potreby, t.j. už pri probléme, môžete vyskúšať v tenkej vrstve mastičky a krémy s obsahom zinku.
Prebaľovacia podložka – môžte si ju vyrobiť doma podľa vlastných predstáv a nemíňať korunky.
Fľašu – ak ju máte doma, pri problémoch vás láka okamžite ju použiť. To isté platí pre krabicu umelého mlieka „keby niečo“.
Cumlík – odporúčame vám nekupovať ho dopredu. Dieťatku ho, ak je to potrebné, dajte až po niekoľkých týždňoch. Pozor na kvalitu!
Extra hrniec na vyváranie, ohrievač na fľaše a podobné zbytočnosti...
Odsávačku na mlieko
Preventívne mastičky na bradavky – je dobré vedieť kde ich majú, ale možno ich vôbec nebudete potrebovať.

vejula
24. nov 2009

moni ja si to práveže tiež neviem predstaviť, teda ako cvičiť. Teraz ma ku tej nohe ešte aj začalo pobolievať pod lopatkou, no ak to takto pôjde dalej.... Asi to vyskúšam s tým cvičením, aj ked neviem ako, ale skúsim, však ked nepôjde tak nepôjde, uvidím. Pokaziť s tým hádam nič nemôžem 😒
Inač kočky sme v 5 mesiaci šiesty začína až 22+2 myslím.... čiže v 23 tt. Čivavka tu má aj niekde tabulku kde je napísané kedy ktorý týžden začína, len sa k nej neviem dostať.

zuzana1971
24. nov 2009

Desatoro pre výber správneho kočíka
Autor: Mgr. Ľudmila Hrabovcová

fotozdroj: rodinkashop.skStojíte pred významnou úlohou, vybrať vozidlo pre vášho potomka?

Potrebujem kúpiť kočík
Skúste hneď nepodľahnúť módnym trendom, cene, či radám starších tetiek- susediek, ale trpezlivo zvážte všetky pre a proti. Pokojne si doma spíšte poznámky, aby ste sa nezabudli predavača opýtať na dôležité detaily. Dobrý predavač hľadá typ pre vás, nie najvyššiu cenovku v obchode. (I keď z vlastnej skúsenosti viem, že v tomto prípade kvalita väčšinou ide s cenou.)

Nový či z inzerátu?
Čakáte prvé dieťa, plánujete ich aspoň tri a vaša mladšia sestra po vás odjakživa zdedí aj ponožky? V takom prípade vyberajte z kvalitnejších typov, ktoré prežijú všetko. Budúcemu jedináčikovi postačí hlboký kočík s priemernou cenou, alebo kúpa na inzerát.

Investujte viac do športového kočíka
Približne vo veku 6 mesiacov začínajú deti z hlbokého kočíka “vyskakovať”, alebo sa naobliekané doňho nezmestia, preto zvážte, či sa neoplatí po pol roku radšej investovať do kvalitnejšieho šporťáku, ktorý sa používa až do 2 -3. roka.

Vyskakujúce a vyliezajúce deti ochránime pred hrčami troj, alebo ešte lepšie päť bodovým bezpečnostným pásom, ktorý by mal byť súčasťou každého najmä športového kočíka. Pásy oceníme hlavne, keď dieťa nechávame spať vonku. V minulosti ospevované traky sa stali menej bezpečnými, pretože konštrukcie súčasných kočíkov sú zväčša odľahčené a tak ho dieťa môže na seba celý prevrátiť.

Trojkombinácia na ústupe
Kedysi módne trojkombinácie, sú síce na pohľad priestranné a stabilné, ale väčšinou veľmi ťažké a často nesplnia meniace sa požiadavky vášho dieťaťa.

Vanička ako autosedačka
Ak ste motorizovaný a nemáte autosedačku nezabudnite, že vanička hlbokého kočíka sa musí dať pripásať bezpečnostnými pásmi auta, mať vnútorné bezpečnostné pásy a stabilizátor hlavičky, inak ohrozujete život vášho dieťaťa!!!

Konštrukčné vlastnosti
Informujte sa, či je tzv. pevná konštrukcia kočíka vyrobená s pružením, aby ste sa nemuseli obávať “vytrasenia” dieťaťa na tvrdom povrchu.

Často diskutovanou témou sú kolieska a ich veľkosť, ktorá je vecou vkusu. Čo však s vkusom nesúvisí, je ich pohyblivosť a celková váha kočíka. Potrebujete vedieť, či budete častejšie kočíkovať po bezbariérových priestoroch a širokých upravených chodníkoch, pre ktoré postačia fixné kolesá a kočík môže byť aj ťažší.

Hmotnosť
Alebo vážite 50kg aj s topánkami, bývate v kopcovitom teréne s množstvom schodov a ešte k tomu sa stále kazí výťah. V takom prípade potrebujete ľahší typ s rotačnými kolesami, ktorý bez zdvíhania mení smer a v nutnom prípade ho aj prenesiete (skúste si to v predajni a k váhe kočíka pripočítajte aspoň 7kg- dieťa, fusak, taška). Unesiete ho?

Kočíkujúci ocino
Predpokladajme, že kočíkovanie hrozí aj budúcemu tatovi, preto ak má 190cm nech si skontroluje výšku rúčky, niektoré sa totiž dajú prispôsobovať. Ak nemá váš vyvolený typ šporťáku preklápaciu rúčku, mal by mať aspoň priehľadné okienko. Tak na dieťa uvidíte aspoň vy, keď ono na vás nie. Aj tak ho väčšinou viac zaujíma okoloidúca električka ako fučiaca mama.

Farba a poťah
Citlivým bodom je výber farby poťahu a jeho odolnosť a hrúbka na namáhaných miestach. Všeobecne platí, že príliš svetlá sa rýchlo zašpiní, ale veľmi tmavá na ostrom slnku vyšedivie (preto na kúpalisku prehoďte cez strechu niečo biele, ak nie je v blízkosti tieň).

Najlepšie je ak exponované miesta- bočnice, predná zábrana a okolie topánok dieťaťa sú potiahnuté umývateľnou, odolnou, pogumovanou látkou, alebo koženkou. Nechajte si predviesť odstránenie poťahu a informujte sa na spôsob čistenia (rozpučeného banánu). Sama skúste niekoľkokrát zložiť a rozložiť kočík, a vedzte, že akýkoľvek zádrhel (napr. rozopínanie, pricvikovanie poťahu)vám bude neustále strpčovať život.

Úložný priestor, taška, pršiplášť
Tzv. golfové palice sú najmenej náročné na priestor, ale ťažko sa “šoférujú” jednou rukou, čo je veľmi dôležité pre mamičky s dvoma a viac deťmi, alebo taškami. Pre úložný priestor je dôležité aby bol pre primerane veľký, z odolného materiálu a pripevnený dostatočne vysoko nad chodníkom, v opačnom prípade si zablatíte nákup. Ak je taška súčasťou výbavy kočíka, skontrolujte, či plne naložená neohrozí jeho stabilitu. Nebuďte šokovaný cenou originálnych značkových pršiplášťov, ale skúste univerzálny (100-200Sk), ktorý vyhovuje väčšine hlbokých aj športových kočíkov.

Kočík v aute a servis potomkovho "vozidla"
Overte si, či sa vám do kufra auta po naložení kočíka zmestí aj niečo iné, a spýtajte sa na možnosti zabezpečenia náhradných dielov, servisu a dĺžku záručnej doby.

stanusa
24. nov 2009

zuzana to je zaujjimave, esteze mame cas premyslat nad kocikom 😵

kiwinka drzim palce a teste sa z malickej, ved rastie v poriadku a ani jedna z nas nema zarucene, ze jej babo je perfektne...
my sme podla sona ok, aj ked zaruka, ze ta stitna zlaza nezanecha stopy nie je. ale to sono neodhali ani amniocenteza.
inac lekarka bola zhrozena, ze ten moj mi nerobil protilatky na st. zlazu, lebo je to aj v tehotenskej knizke a ona to robi. normalne zvazujem, ze odidem od neho.

zuzana1971
24. nov 2009

stanusa. co su to protilatky na stitnu zlazu? ja som sa liecila od 5 rokov na stitnu zlazu, poslednych 5 rokov som mala ale vysledky v norme teraz v tehotenstve som si zaplatila odbery a vysetrenie na stitnu zlazu, ale mne sa zda ze mi nebrali protilatky len to bezne T3 a T4 ci ako sa to vola

stanusa
24. nov 2009

v tehotenskej knizke to je napisane - skrining autoimunnej hypotyreozy, malo by sa to robit v I. a II. trimestri
mne zatial urobili len TSH a ft4, tie dalsie dve to su tie protilatky ktore vytvara telo voci st. zlaze
keby som to vedela skor, tak trvam na tomto teste 😒

stanusa
24. nov 2009

lenze teba zuzi sleduju a pokial mas dobre hodnoty tak asi nie je dovod.

adasik
24. nov 2009

Ahojte baby,
vcera som mala strasny den, ani som nestihla ist na chat..mm v Čechach a ja som sa vymkla... 😠 ale užsom doma 😅
stanus-ani mne nerobil ten test na protilatky, robili mi TSH a ft4 a to som si sama vybavila u endokrinologičky...tak neviem ci sa to u nas robi povinne...

stanusa
24. nov 2009

adasik to asi nebude povinne, ale odporucane vysetrenie. TSH a ft4 mi robil moj gynekolog - teda odber krvi a vysetrili to v labaku, k endokrinologicke idem 1. krat zajtra rano.

tak sa lucim, lebo ideme ku svokrovcom. pekny vecer

zuzana1971
24. nov 2009

stanusa nesleduju 😒 , zaplatila som 56 euro za dvojminutove vysetrenie, co sa ma len povypytovala a tie odbery a povedala, ze mam dosjt az po porode po sestonedeli, to co je v knizke mi nikto nerobil, uz som sa na to pozerala v knizke s udivom

blondy12
24. nov 2009

kiwinka gratulujem k takym pozitivnym informaciam 😀 , podla mna su, netreba sa radsej stresovat, a mysliet pozitivne, vsetko bude dobre, a mysli ako si budete s malickou uzivat a tesit sa jej 😀

joj mna dnes nejako pobolieva brucho ☹ , aj ho mam take tvrde, uz konecne lezim, od 7ej som na nohach

blondy12
24. nov 2009

michalag prosim ta ako to ze sme v 6om mesiaci??teda vy v 22tt?

nie nahodou v 5om a pol akoby a az od 24tt sme v 6om???nechapem tym prepoctom nejako

malalady
24. nov 2009

blondy podla toho čo má michalag v albume tak 22+1 začínaš 6 mesiac 😉 😀

kika29
24. nov 2009

ahojte baby. čo máte nové?

cicimon
24. nov 2009

mne sa dnes podarilo kupit cierne nohavice a 2 sviatocne tuniky, dokopy za 20e 🙂

alicc
24. nov 2009

ahojte,
dnes som bola v poradni, brali mi krv na protilátky, spravili sono(bábo mi zamávalo a mrvilo sa ) a zajtra idem na 3D, lebo dnes sme sa nedozvedeli čo to bude, tak dúfam, že zajtra sa to podarí, lebo doma ma stále bomrardujú otázkami. doktorka mi dala magnézium na to tvrdnutie bruška a budem chodiť na poradne do nemocnice.

michalag
24. nov 2009

malalady, nevolala si tam nahodou???
Ale neviem ci sa treba riadit tabulkou, lebo podla tejto kalkulacky zacinas 6 mesaic 20tt+0d

minius
24. nov 2009

zienky vy uz ste na materskej ci co? 😲 Nestiham vobec citat!!!! 😅 Kiwinka tak to sa tesim spolu s tebou ze malicka je v poriadku a neboj ako babenky spominali iba mysli pozitivne!!! A uz si nieco pre potesenie kupila?

blondy tak oddychujte, ja tiez mam nohy hore a cakame s babenkom na veceru! 😀

zuzuj
24. nov 2009

kiwi gratulujem k dobrym vysledkom a rozhodnutiu neisť na amnio 😉
a inak baby šak to je jasne né:
0-4 týždne - 1 mesiac
5-8 tt- 2 mesiac
9-12 - 3 mesiac
13 -16 - 4 mesiac
17- 20 - 5 mesiac
21- 24 - 6 mesiac
25 -28 - 7 mesiac
29 - 32 -8 mesiac
33 - 36 - 9 mesiac
37- 40- 10 mesiac

kuknite aj stranku http://tehotenstvo.academy.sk/

minius
24. nov 2009

alicc tak potom po 3D pridaj nejake fotky do albumu.

Nase male ma okolo 380 g, doktor povedal ze to je tak akurat ale ja som niekde citala ze v 21 tt by to malo byt okolo 500g ale no neviem.
😖

cheerlady
24. nov 2009

baby podla tabulky,co mam v albume zacina 6.mesiac 22+1tt 😉

majca424
24. nov 2009

Ahojte, myslím, že ste sa tu bavili už o tej stránke mimibazar, by som sa chcela spýtať, že ako to mám objednávať, tam dám, že odpovedať na inzerát a čo tam mám napísať? že mám zaujem o modru farbu alebo čo?
Ďakujem... 🙂

blondy12
24. nov 2009

a to magnezium na tvrdnutie bruska musi predpisat gynekolog???alebo mozeme to brat aj bez toho aby mi povedal ze to mozem brat???ja mam doma magne B6, to nemozem brat?

minius
24. nov 2009

blondy mne doktorka na Sk povedala ze to si mozem kupit v lekarni ale len tabletky, nie tie sumive. Ja som kupila iba ciste magnesium. o B6 neviem

diamond_doll
24. nov 2009

Ahojte ozem sa nieco spytat ?vy nemate sem tam take tlaky v odbrusku ?alebo ako to opisat ?nie kazdy den ale sem tam necitite nieco take ?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre