Apríl 2010. Kto tu je ešte s týmto termínom?

civavava
27. júl 2009

ahojte babenky, ste tu? 🙂 ja som včera zistila - 4 dni pred očakávanou menštruáciou, že vo mne vzniká nový život a sme s manželom nesmierne šťastní, nakoľko som v októbri min.roku potratila naše vytúžené dvojičky 😔 tak snáď tentokrát všetko dobre dopadne.... 😉

vejula
9. jan 2010

jaj kočky idem už aj ja spinušať. Tak bruuu noc aj vám 😉

kamilakd
9. jan 2010

vejulcek dobru nocku.

michalag
9. jan 2010

vejul, bruuu nocku 🙂

cicimon
9. jan 2010

pomaly idem aj ja

dufam, ze uz skonci to obdobie dazdov...

dobruu

kamilakd
9. jan 2010

tehulky idem aj ja uz tak sa majte krasne a neponocujte 😉

michalag
9. jan 2010

cici, uz by konecne mohlo 😠

idem zobudit mojho velkeho spachtosa nech sa presunie ku mne

bruuu nocku 🙂 😉

zuzana1971
9. jan 2010

babule neviete kde je presne ten babymarket na Vajnorskej? ja by som tam isla elektrickou tak ktora tam ide a kde treba vystupit a ci je to daleko od zastavky, dik

zuzana1971
9. jan 2010

babule este toto pridam a idem uz aj ja do hajan, dobru nocku

29. týždeň tehotenstva
Milá mamička

Vaše dieťatko ste počali pred 27 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 29 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko
Dieťatko je už dostatočne vyspelé na to, aby s vami mohlo komunikovať, viesť dialóg. Nie, nevie ešte rozprávať, ale debatuje s vami na inej úrovni: psychologickej, emocionálnej, biochemickej a psychoneuroendokrinologickej. Vy ako mama ste schopná obracať sa na svoje dieťatko s veľkou senzibilitou a silnými pocitmi. Nemusíte povedať ani slovo a dieťatko vníma, cíti, vie ako vám je.

Aké sú vaše pocity
Možno vo vás predstava, že by ste sa mali rozprávať so svojim bábätkom, vyvoláva rozpaky, možno vám to ide "samo" už od prvých dní. Každá prežívame tehotenstvo inak, nikde nie je napísané, že každá tehotná musí byť vždy šťastná, prípadne si istá svojimi pocitmi. Ak cítite rozpoltenosť, nájdite si dobrú dušu, ktorá vás vypočuje a pochopí. Väčšina strachu a obáv má tým väčšiu moc, čím menej sme o nich schopní hovoriť. Nehambite sa spievať bábätku (kľudne si aj zatancujte), spev vás oboch krásne uvoľní.

Telesné príznaky
Bruško vám stále rastie, maternica sa zväčšuje a všetky vnútorné orgány sa musia uspokojiť s menším priestorom. Ako prvé sú „stlačené“ črevá. Stáva sa, že práve pre nedostatok miesta sa spomalí ich činnosť a môžete sa stretnúť i s problematickým vylučovaním. Zápcha v tehotenstve je veľmi nepríjemná, preto je dobré sa jej vyhnúť. Prvým predpokladom je potrava s dostatočným obsahom vlákniny.

Vláknina – to sú vlastne nestráviteľné zvyšky potravy, ktoré ale vôbec nie sú neužitočné. Práve naopak. Pomáha posúvať nestrávené a nepotrebné zvyšky potravy v črevách smerom ku konečníku. Okrem toho podporuje „mäkkosť“ stolice. Takže, jedzte veľa celozrnných obilnín, ovocia, zeleniny, strukovín. V obchodoch sa už teraz dá kúpiť i vláknina, ktorú si jednoducho rozmiešate s vodou a vypijete. Ak vás už zápcha postihla, je dobré každé ráno nalačno vypiť pohár teplej vody.

Starajte sa o svoje črevá už teraz. Bude vám to prospešné i po pôrode. Stolica je totiž jednou z prvých podmienok, aby vás prepustili po pôrode z nemocnice.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú
Ku koncu tehotenstva sa stáva, že ženy majú v krvi nižší obsah železa. Železo pomáha červeným krvinkám prijať viac kyslíku z vdýchnutého vzduchu. V čase rýchleho rastu dieťatka, obvykle medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva je pokles hladiny Hb normálny. Na základe toho sa môžete cítiť unavene, bez energie. Je možné, že lekár vám predpíše tablety s obsahom železa. Tie však môžu spôsobiť už vyššie spomínanú zápchu.

Železo sa dá doplniť i miernou zmenou, respektíve doplnením jedálnička.

Ako? Zvýšte spotrebu tmavých plodov (ostružiny, čierne ríbezle), sušeného ovocia, orechov (najmä para), mandlí, celozrnných obilnín, a zelenej listovej zeleniny. Vynikajúca je aj červená repa a mrkva. A veľa železa získate aj z o živočíšnych zdrojov - červeného mäsa, rýb, vajec.

Zo skúseností vám vrelo odporúčame denne zjesť trochu pšena.

Pšeno je vlastne lúpané proso. Má vysoké zastúpenie prospešných esenciálnych mastných kyselín, najmä kyselinu linaloovú, obsahuje tiež vitamín B1 a B2. Vo všeobecnosti má vyšší obsah minerálov a vitamínov ako napr. pšenica, ryža alebo kukurica. Pre tehotné a dojčiace ženy je ale najzaujímavejšie práve svojim vysokým obsahom železa. Skúste vyskúšať pšenové placky, kaše, pudingy, alebo ho použite ako závarku do polievky namiesto ryže či cestovín.

A pozor na čierny čaj! Ten je „zlodejom železa“.

Naopak, pomôže vám, ak k dávke železa v strave pridáte aj vitamín C, ktorí pomáha využívať železo z rastlinnej potravy v našom tele.

Tip:
Obmedzte spotrebu cukru. Biely cukor nahraďte hnedým, prípadne ešte výhodnejšie medom alebo sušeným ovocím. V obchodoch so zdravou výživou nájdete napríklad aj Jabloňu – je to 100% zahustená jablková šťava, vynikajúca náhrada cukru. Sladkosti vymeňte za rôzne druhy orechov, čerstvého alebo sušeného ovocia, musli tyčinky. Pozor, náhradné sladidlá nepoužívajte (okrem iného zvyšujú chuť do jedla). Cukor oslabuje váš imunitný systém a „pomáha“ zápche. Je zároveň "výborným" zdrojom živín pre kvasinky...

michalag
9. jan 2010

ja neviem zaspat koli hnusnej zahe 😠 😠 😠

kika29
10. jan 2010

michalag to niesi sama čo nevieš zaspať. Ja som si aj ľahla a nič iba sa mrvím. Si tu ešte?

minius
10. jan 2010

dobre ranko maminy 😉 no z vas sa stavaju riadne nocne sovy 😀

Luca vitaj medzi nami.

K tym terminom nam na poslednom 3D povedali ze to bude 28 marca ale podla kalkulaciii to vobec nevychadza takze ja si z toho nerobim vobec nic a spolieham sa na termin z 12 tt. Ale oni si tie nase tvrdohlavce aj tak urobia co chcu a pridu ked su oni pripravene.

Miska s tym pocitom ze babo je hodne nizko to mam aj ja ale nie ked sedim ale ked chodim, niekedy sa mi stane ze musim az zastat, je to take divne akoby maly klopkal dole na tie dvierka 😀 ale ked si sadnem alebo lahnem tak ho dole velmi necitim.

grekyna23
10. jan 2010

bre ranko 🙂
luca vitaj 😉 , inac mas zaujimave fotky zo sona, take som este nevidela
a s tou tvorbou mlieka po porode- ja som citala, ze babo si teraz vytvara tukove zasoby, z ktorych bude zit, kym sa vytvori prave mliecko, takze o vsetko je postarane 😉
a tiez dufam, ze mi niekto ukaze ako sa ma babo spravne prisat....
ja ked sa postavim, tak babo citim akoby sa mi natlacilo dolu, len dufam, ze to nie je tvrdnutie bruska 🙄 ,ale ked lezim tak si pekne kopka v okoli pupku, hore aj dolu, ako ma naladu 😅

sasikas
10. jan 2010

bre ranko 🙂 🙂 tak ja som sa konecne po dlhom case riadne vyspala..ziadna zaha,ziadne bolave klby zp spania na boku... 🙂 to je parada... 🙂 🙂
rano som vystrojila draheho, bo isiel na sluzobku, na cely tyzden, tak som slamena vdova.... 🙂 ale zas aspon mi nebude okupovat net.... 😀 😀
veve- ja si tiez neviem predstavit co s tym babenkom budem asi tak robit...velmi sa nan tesime ale priznam sa ze mam aj trochu strach ako to vsetko zvladnem...ja som doteraz maximalne strazila sestrine male....ale to tak na 2 hodky..zacalo plakat tak som jej to radsej hned vratila.... 🙂 🙂 a prebalovala som raz v zivote....priznavam...aj to som jej plienku neako zle zalepila a precikala sa az do ponoziek.... 🙂 🙂 🙂 ale sak to vsetko hadam neako zvladneme...
jaaaj a snivalo sa mi ze sa malinka narodila a nevedela som ju nakojit.... ☹ chuda hladne....tiez dufam ze to v tych porodniciach ukazu a vysvetlia....

sasikas
10. jan 2010

vcera sme boli pozerat postielky...viac menej uz som mala vybratu na nete...len som to chcela vidiet nazivo..je to postielka SAFARI, tusim ste ju mali aj niektora vo svojom albume...len sa chcem este poradit s vami co ste uz maminy, ze ci je na detskej postielke velmi potrebny ten posuvny bok, resp. ci ste to casto vyuzivali...lebo tato postielka nema posuvny bok a to je jedine co ma trochu odradza.....aj ked mm ma presviedcal ze sak ked je malinke, tak je to na najvyssom, a potom uz sa to dietatko lahko vyberie...no neviem...zaujimal by ma vas nazor ako skusenych mamin ... 🙂

michalag
10. jan 2010

breee ranko 🙂

mini, to sa s nas este len nocne sovy stanu ku kocu tehu 😝 😀 , aspon u mna to tak bolo ... a myslis ze mi povedia na sone ci je nizko alebo nie?

cicimon
10. jan 2010

ahojte,

sasika - ja som vcera tiez hladala postielky, aby mali aj teb posuvny bok...a cenovo prijatelnu som nasla http://www.kocikovo.sk/product/postielka-radek-... este ju chceme ist pozriet

a aky matrac idete kupovat?

michalag
10. jan 2010

cici, pre babatko staci uplne molitanovy .... my mame klasicky http://www.mojkocik.sk/index.php?main_page=prod...

podla mna sa skor oplati kupit drahsi matrac ked uz ide do svojej "velkej" postele

juliap
10. jan 2010

ahojte kocice,

sasikas ja som mala postielky bez posuvneho boku, s 3 polohami, takze presne najpr bol rost uplne hore, ked sa zacali prevalovat cca v 3 mesiacoch sme to posunuli do strednej polohy a ked mali cca 9 mesiacov, ze uz si v pohode vstavali v postielke, tak sme dali spodnu polohu. niektore mamicky si ale chvalia aj tie postielky, na ktorych sa da bok spustat, predsa len, netlacis si o to brusko, ked sa nahnes nad dietatko.

michalag na sone by ti dr povedala, keby bolo babo polozene nizsie, mne to povedala pred vianocami, lebo mam uz indik. z predchadzajuceho tehu, vtedy mi mala v 6 mesiaci klesla a otocila sa uplne na porod, no a teraz mi tiez povedala podla sona, ze maly je nizsie polozeny ale ze kym nemam problemy, tak je to zatial o.k. melie sa pri pohyboch presne az dole, len ked si lahnem, tak mu asi nozky vyletia vyssie, tak sa hniezdi dole ale kopacky mi dava po celej pravej strane.

sasikas
10. jan 2010

cici- no prave v tom kocikovo.sk sme vcera boli.....len najst to bol problem 🙂 po takych cestach necestach co sme tam isli........ 🙂 .maju tam vselijake postielky, a aj cenovo prijatelne....a bola tam taka mila pani, ktora sa nam venovala asi hodinu a pol, aj ohladom kocikov, postielok...matrace tam maju tiez, odporucala nam s tou kokosovou vrstvou....okolo 30 evri vychadzali...len nakoniec sme nic nekupili, lebo keby zoberieme z tadial kocik, aj s postielkou a komodkou tak by sa s nimi dalo dohodnut na zlave...tak ze si to ete premyslime a uvidime.... 🙂 vsak mame ete chvilu cas....

evil15
10. jan 2010

Ahojte aprílovky aj ja čakám bábo a termín je v apríli 😉 už sa velmi tešíme 😉

juliap
10. jan 2010

ahoj evil, vitam ta medzi tehulkami aprilovkami

evil15
10. jan 2010

Ahoj a ďakujem chcela by som sa popýtať na pôrodnice ktorú, by ste mi odporúčili, alebo ak máte skúsenosti tak aké??? Lebo teraz si vyberám pôrodnicu viem možno mám ešte čas ale do pôrodu máme ešte toho vela tak sa snažím si niektoré, veci riešiť teraz

silvia7
10. jan 2010

ahojte kočeny, tak ja som čítala zaaase od včera poobedia, čo ste popísali a kým som sa dostala k písaniu, no hodinka necelá... 😝

Lucka, Evil vítam vás teda. Pekne sa nám rozrastajú Aprílovky 😉

baby ohľadne postielky, ja mám požičanú od mm brata a nemá posuvný ani bok ani nič, tiež len 3 výšky matraca, tak som zvedavá, ako to pôjdee... minule sme vysávali a mamina, že nech sa nenaťahujem, tak išla odtiahnuť postielku (mám tam odkladací priestor z nej spravený 😀 ) a postielka šup a bok sa odpojil a padol celý spodok aj s matracom na zem a potom sme majstrovali a dávali postielku dokopy 😝 strach a hrúza.. tak mm tam dal potom lepidlo (bo aj jemu sa to rozpadlo, ked ju posúval) a odvtedy drží pokope.. len sa bojím, že tam bude mimi a dačo by sa mohlo stať.. 😨 snád nie ale..

silvia7
10. jan 2010

Evil a odkial sii?? pôrodnicu aj ja pomaly vyberám, predsalen, to uletí ako voda a presne ako píšeš, treba veľa vecí vybaviť ešte.. a ja pozerám tu v téme Pôrod a tam máš všetky pôrodnice, čo baby boli alebo idú a kecajú o nich a skúsenosti opisujú.. tak sa pozri aj tam 🙂

sasikas
10. jan 2010

evil vitaj medzi aprilovkami....🙂 ja este tiez nemam vybratu porodnicu, ale asi do Trencina pojdem... 🙂ty z kadial si?....BA?

cicimon
10. jan 2010

sasika - a mali tam viac veci ako na nete? ja chcem aj hniezdo a ine veci, ale na www nemaju.

michala - ja si tiez myslim, ze molitan by mohol stacit, nejaka hrubsia vrstva, ved to je max na 2-3 roky a potom by slo do inej postielky...

sasikas
10. jan 2010

cici-. na nete maju asi viac toho.....co sa tyka kocikov a tych postielok myslim...ale zas na predajni mali aj hniezda, aj zavinovacky, paploniky.....ale zas objednaju ti tam co si vyberies....len hovorili ze teraz do 11.1 mal neaky ich dovozca dovolenku, medzi sviatkami a tak , tak mozno aj preto tam toho az tolko nebolo.... 🙂

cicimon
10. jan 2010

ja si kocik objednam inde, ale tu postielku chcem ist poriet a ak by boli aj hniezda alebo nieco ine,,

zuzana1971
10. jan 2010

ahoj evil 🙂 tak vitaj 🙂

luca223
10. jan 2010

ahojte, citam o obchodoch co pisete a ja som bola minuly tyzden v raci v novom obchode s detskymi vecami a maju dobry vyber a si myslim aj ceny u docela dobre aj lacne maju ale aj drahe.... ale co sa mi lubilo klasicke biele bodicko za 3eura co je dobra cena a aj postielky tam maju od nejakych 60-150 a asi aj vyssie ale to uz sui take vecsie a pevnejsie a aj kociky a autosedacky...

a kocik mame uz doma a mame casual play nekupovali sme hlboku vanicku ale len vajicko ktore sa da polohovat do 3 poloh a hlavne sa da do 9mesiacov vyuzit ako autosedacka ... myslim si ze hlboka vanicka sa neoplati kupovat na taku kratku dobu bo ked sa otepli tak uz bude v sportaku toho kocika...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre