Apríl 2010. Kto tu je ešte s týmto termínom?

civavava
27. júl 2009

ahojte babenky, ste tu? 🙂 ja som včera zistila - 4 dni pred očakávanou menštruáciou, že vo mne vzniká nový život a sme s manželom nesmierne šťastní, nakoľko som v októbri min.roku potratila naše vytúžené dvojičky 😔 tak snáď tentokrát všetko dobre dopadne.... 😉

kamilakd
3. jan 2010

sasurin ved si musime dako poradit ty si na tom lepsie aspon uz vies co a ako a som velmi rada ze to tu tak pekne spolu riesime konikujeme 🙂 inak tie tehotenske nocne kosele su pekne drahe u nas cca 25-30e ta ja som to vyriesila jednoducho nakupila som u cinana 4 take vacsie a mamina ich roztrihla a zasila na prsiach takze vyzeraju ako kojenecke kosele a za 20e 4ks 😀 kurnik sak na nas zarabaju teda ze tehu tricko 33e tehu nohavice 45e a to len cca ja nemam problem vyvalit peniaze za veci ale na2-3mesiace sa mi to zda vela,ved co stym budem potom robit????no nie

dejna3
3. jan 2010

ahojte 😉
ja môžem tiež väčšinu spomínaných vecí potrebných po pôrode potvrdiť... sieťkované nohavičky si kúpim minimálne 3 ks, sú perfektné aj po cisárskom, pretože netlačia na ranu... ja som ich nosila ešte aj doma, až kým mi nevybrali stehy... vinea je na mliečko super... cicaderma, žiaľ, mne vôbec nepomohla ☹ ja som mala také ragády, že mi dokonca pri odstriekavaní do mliečka išla aj krv 😒 dr. mi kázala dávať na to panthenol spray, ten bol skvelý, ale i tak sa to hojilo asi 2 týždne... a pritom malinká sa vedela krásne učebnicovo prisať, čiže tam problém určite nebol
u nás v pôrodke bolo takmer všetko oblečko i kozmetika pre bábo, len plienky, vlhčené obrúsky a lieh sme potrebovali vlastný...

michalag
3. jan 2010

baby a tie sietkovane hohavicky si kupujete aku velkost, myslim ci sa riadite?

sasurin
3. jan 2010

ja si pamätám, že som si bradavky natierala nechtíkovou mastičkou ale tú trebalo pred kojením umývať

roxi
3. jan 2010

sasurin - nuž nič iné nám neostáva, len veriť, že to bude tak ako sme si to naplánovali, a baby, ak tam niektorá z vás príde 10 či 15 hod. po mne a ja ešte budem na vzdychárni a vy si pôjdete rovno rodiť tak si ma neželajte 😠 , minule sa tam predbiehali všetky, došli a šli a ja som tam tvrdla vyše 17 hod. 😠 😠 😠 , takže teraz mám právo na rýchlovku 😉

cicimon - ak nepotrebuješ dovolenku tak si ju nechaj preplatiť, alebo si ju nechaj a vyčerpáš až po nástupe do roboty po RD, ˇmôže sa hodiť, keĎ bábo bude v škôlke a náhodou ochorie a pod. čo deti zvyknú pri nástupe do škôlky, tak budeš môcť čerpať starú dov.
lekárovi pripomeť termín, kedy by si mala nastúpiť na materskú, môžeš ísť 6 alebo 8 týždňov pred termínom, on ti dá papiere, tie tuším zanesieš zamestnávateľovi

dejna3
3. jan 2010

roxi, haha, aj som bola na vzdychárni takmer 30 hodín 😝 , potom urobili sekciu... už som poznala všetko personál a ešte malá nebo,a na svete 😀

dejna3
3. jan 2010

doki by mal na tie papiere napísať PTP a termín nástupu na MD si určí žana sama, najskôr 8tt pred PTP, najneskôr však 6tt pred PTP 😉

cicimon
3. jan 2010

roxi - a da sa dovolenka preplatit, aj ked nedavam vypoved (takto mi ju v inej praci preplatili,inac neviem ci sa da)

no naj by som sla tych 6 tyzdnov, len som zvedava, kedy mi da gyn. papier pre zamestnavatela, teda kolko pred nastupom

ja si tu tiez robim poznamky, co treba a co kupit 🙂

michalag
3. jan 2010

tak ja som bola z tych stastnejsich, prisla som a za 15 minut bol maly na svete 😝 🙂

cicimon
3. jan 2010

dejna - ja som niekde citala, ze to moze byt len 42 alebo 56dni pre nastupom na MD, vraj kvoli poistovni...tak neviem, co je na tom pravda

ludka140281
3. jan 2010

takze porody?
bolesti zacali v sobotu vecer,ako pri menstruacii,tak som netusila co to je a potom prestali..bolo to asi dve hodky....v noci opat na chvilku a potom nic a zas v nedelu to iste,tak som to nechala ved mi neodtiekla voda,na ktororu som cakala......v pondelok po prebdenej noci som sla na poradnu koli bolestiam a dokiho skoro porazilo....ja otvorena na 5cm a netusila som to...rovno na salu rodit a tam som mala bolesti cely den,vecer mi spustili vodu,sama neodtiekla a Sarka sa narodila 17:20hod spontanne ja som mala 32stehov....vazila 3550g,51cm
nemala som take brusisko ako teraz,tak sa necham prekvapit 😀
porodu sa nebojim,naopak uz chcem drzat babo v naruci.....je to ten najkrajsi pocit aky som kedy zazila 😀

roxi
3. jan 2010

cicimon - záleží ako sa dohodneš so zamestnávateľom, ale podľa mňa by s tým nemali robiť problém, ešte si over či sa nemenil zákon, lebo zdá sa mi, že aj počas materskej dovolenky máš nárok na dovolenku v práci, teda, neviem ako to napísať, vlastne aj za ten čas čo si na MD (rodičovskej dov. sa to netýka), beží ti nárok na dovolenku, ja som si dávala preplácať aj to ešte pred nástupom na MD, teda v poslednej výplate som to mala, ale to si over, tie zákony si už nepamätám, ak budem mať čas tak to skúsim vyhľadať a hodiť sem paragraf, ktorý o tom hovorí, lebo ani všetci účtovníci to nevedia, aj tomu nášmu som to musela vtedy vyhľadať

sasurin
3. jan 2010

mne sa tiež zvýši dovolenka ale ja si ju nechávam lebo ona sa mi zíde keď nastúpim potom do práce

roxi
3. jan 2010

a tie košele, tak ja som si pri malej tiež kúpila zopár v obchode za nenormálne sumy, ale potom som už dokúpila na trhu a tie z trhu sa mi zdali praktickejšie, no teraz som musela zas dokúpiť, lebo ja som dlho kojila, takže som v tých babských košeliach strašila doma 2 roky, ale kojenie tak dlho je zbytočné, podľa mňa úplne stačí kojiť do roka či 1,5 roka

a vidím, že viaceré sme sa tu s pôrodom potrápili, teda až na michalag - ty si jedna z tých provokatérok 😉 čo som im závidela 😅 😕

cicimon
3. jan 2010

roxi - vdaka, skusim napisat aj na HR, co povedia ohladom tej dovolenky

k tym koseliam - ja som si kupila jednu lacnu u cinana a 2 som si pozicala od mamy, kedze normalne nosim len tricka a kratasy, tak snad to bude stacit...ani v obchode nekupujem vyslovene tehu veci, okrem nohavic, ved to predavaju za nernormalne ceny.. len iny strih alebo vacsie cislo, nech vyuzijem aj neskor

michalag
3. jan 2010

roxi, no mozno to tak je 😀 ... ale ja si myslim ze porod mi zacal uz podvecer predtym ked sme sa boli s drahym prejst ... zacali ma boliet krize, ale kedze ma pobolievali uz predtym tak som to neriesila a doma som si lahla a preslo, ale rano o 5:00 zacali bolesti a tlaky na konecnik a s tym odtiekla plodova voda, kym som sa obliekla, umyla zuby a kym prisiel drahy zo stanice (chodi pred 4:50 na vlak, lebo o 6:00 zacinaju) tak uz bolo 5:20 a potom sme volali sanitku a o 5:45 sme boli uz na prijme a tam sa na mna kukali ako na d.bila ved prvorodicka stresuje, ale ked ma po vsetkom dali na kozu a zbadali ze sa mi hlavicka tlaci uz von, tak sestricka rychlo zpozornela ... a o 6:00 sme uz boli traja 🙂 😵

veve23
3. jan 2010

ahojte, pisem sem prvy krat tak vas vsetky zdravim a co s tyka dovolenky, ak ostane z 2009 bude preplatena po MD v r. 2010 plus mame narok aj na 20 dni novej, cize ak sme aprilove na konci roka si budeme cerpat po MD aj dovolenku,ktoru nam yamestnavatel preplati

roxi
3. jan 2010

ahoj veve, srdečne ťa vítame 😉 a ďakujeme za rady, čo si sa nepridala už skôr

ludka140281
3. jan 2010

ja si kosele nekupujem,mam po dcerke take co nosim len do nemocnice...mam 4.maju hore zapinanie,tak sa dobre koji 😀 su od cinaka a bola som spokojna 😀
vitam ta VEVE

zuzana1971
3. jan 2010

veve vitam ta

k tej ciarke na bruchu ja mam od 6tt ciaru od pupka dole a od ca. 16tt aj od pupka hore, cize to nebude tym, ze smerom dole chlapcek a semrom hore dievcatko 😀

k tomu terminu porodu - viackrat som citala, ze termin sa stanovuje podla 12tt a potom sa uz NESMIE posuvat

majca mne sa pacila prikryvka s vankusikom do kocika na tom pampyshop za 13e, ani sa mi to nezda vela, ale nakoniec som kupila len obycajnu tamavomodru teplucku deku (normalnu, nie pre deti) v Ikey za nejake 2-3 eura...

babule ja som si urobila vybavicku pre babo - z 2-3 zdrojov z netu plus vlastne skusenosti, pridam sem, ale je to bez oblecenia (nemam sajnu co s atyka oblecenia a mam pocit ze som oblecenie nakupila nerozvazne hocijako ze co sa mi pacilo, co bolo v zlavach, atd, ale maly holy urcite nebude 😀 ) a inak ten zoznam je dost podrobny, jasne, ze netreba vsetko z neho, nech si kazdy vyberie co mu vyhovuje, len ho sem musim este prepisat 😀

kamilka ja ze kde si slniecko nase a ty si si uzivala romantiku vo dvojici na chate 😅

zuzana1971
3. jan 2010

babule mne by zase VELMI pomohlo keby sem dal niekto zoznam ze co treba pred porodom vybavit v praci a co po porode a kde tie prazdne formulare vyzdvihnut, atd, ja nemam ani sajnu 😝 , za 10tyzdnov najneskor rodim a kedze nemozem chodit musim si to na tych 10 tyzdnov rozratat co kedy vybavit aby som to stihla 😝 a to by som este mala ist na nejaku predporodnu pripravu kde ma naucia dychat, atd, nie? 😝 no uz sa nam to krati babule 😝

zuzana1971
3. jan 2010

teda nielen v praci vybavovacky ale aj na uradoch prosim

zuzana1971
3. jan 2010

NA SPINKANIE
koliska alebo kos na spanie
postielka
matrac
plachty
vypln do perinky
vypln do vankusika (az neskor)
gumena podlozka pod plachtu (aby neprecikalo az na matrac)
obliecky na perinky
spaci vak
hudobny kolotoc nad postielku
hniezdo
baldachyn
vreckar
polohovacia podlozka (aby mohlo spinkat naboku)
natahovacia hracka s hudbou
uspavanky

NA PRECHADZKU
kocik
nanoznik ku kociku
taska na veci ku kociku
slnecnik
traky aby babo nevyskocilo z kocika (neskor)
deka alebo perinka na prikrytie
moskytiera
ochrana proti dazdu
fusak
hracka (alebo hrkalkova snura, atd)

NA CESTY A NOSENIE
cestovna postielka
ochrana proti slnku na okna auta
autosedacka
fusak do autosedacky
klokanka
satka
babyvak

KUPANIE
vanicka
kyblik na kupanie
protismykova podlozka do vanicky
lehatko do vanicky
žinky
gumena kacicka 😀
osusky
zupancek
sedadlo do vane (neskor)
teplomer do vanicky

PAPANIE A DOJCENIE
ohrievacka flias
sterilizator flias a cumlov (elektricky alebo do mikrovlnky)
odsavacka mlieka
stolicka na papanie (neskor)
vrecka alebo nadoby na uskladnenie materskeho mlieka v ladnicke alebo mraznicke
nadoba na flase
flase 125 a 250ml
cumle na flase (silikonove vydrzia dlhsie ako latexove)
odkvapkavac na flase
specialny uzaver na flasu aby nekvapkala
termoobal na flasu
termoska (na teplu vodu, na zarobenie suseneho mliecka vonku)
davkovac na susene mliecko
umelohmotne alebo silikonove lyzicky (na kvapky...)
podbradniky
vankus na kojenie
kefa na cistenie flias a cumlov
vaha
podprsenky na kojenie
klobuciky na kojenie
vlozky do podprsenky na kojenie
mast na bradavky (mamicka)
pohar so zobacikom na pitie (neskor)
(plus neskor detsky pribor, misticky, tanieriky, atd)

PREBALOVANIE
prebalovaci pult
prebalovacia podlozka
navleky na prebalovaciu podlozku
jednorazove podlozky na prebalovanie
jednorazove alebo bavlnene plienky
vlhcene utierky na zadocek
postolkove nohavicky
kybel na pouzite plienky
sacky na pouzite plienky (vraj maju v tescu vonave sacky na to)
(neskor - serblik, zmensovacia doska na WC, alebo schodiky s takou doskou, podstavcek k WC alebo k umyvadlu)

ROZNE DOPLNKY A OBLECENIE
zavinovacka
deky
bavlnene plienky (pod hlavicku, na odgrgnutie, atd)
bavlnene rukavicky proti poskriabaniu
baby plavky, alebo jednorazove plavkove plienocky (napr. DM) ak kurz plavania

BABY SPOMIENKY
fotoalbum
baby dennicek na zapisky kedy prve slovo, usmev, krocik...
krabicka so sadrou na otlacok nozicky a rucicky (da sa otlacit aj iba na papier farbou)
fotoramiky
kazeta - na nahravanie prvych slov, basniciek, pesniciek (odporucam!!!)

ROZNE
lehatko
ohradka
chodulka (tzv pavuk - ale neodporuca sa)
zavesne hopsadlo
zavesna hojdacka
sanky+operadlo

DROGERIA, LEKAREN, HYGIENA
detske mydlo
krabicka na mydlo
detsky olej
detske telove mliecko
krem na tvar proti vetru a chladu
pena do kupela (napr. Sebamed)
samponik
krem na zadocek (napr. Sudokrem)
specialne vatove tycinky do uska
obycajne vatove tycinky (do nosteka, na pupcek)
gaza 5x5cm (na pupcek, na oplachnutie ociek)
vatove tamponiky (ocka, uska, pupcek)
lieh (pupcek)
borova voda (ocka)
servitky v krabicke
digitalny teplomer
odsavacka soplikov
rektalna trubicka
zagulatene noznicky na nechtiky
kefa na vlasky
prva zubna kefka, aj na masirovanie dasien (neskor)
striekacka (asi na podavanie mliecka, ak nechce pit?)
puder na zadocek (ale neodporuca sa kvoli vdychnutiu)
cumliky
retiazka na cumlik
krabicka na cumliky

BEZPECNOST
monitor dychu
babyfon (vysielacky)
zabrana na schody
stuple do elektrickych zasuviek
rozne ochrany - rohov stola, okien, dveri, skriniek, suplikov, kvetinacov, videa, atd)
reflexne prvky a pasiky na vecernu vychadzku (na kocik, rukav...)

NA HRANIE
hracia deka
hrazdicka
(alebo obidvoje v jednom)
hracky
hrkalky
hryzadla
latkove plysaky (nie chlpate)
hrkalkove capacky na nozicky
hrkalkove pasiky na rucicky
zvukove hracky
prve knizky (leporelo, latkove, gumene)
hracky do vanicky
tipy na neskor - hupaci konik, odrazacie auticko, trojkolka, tabula na pisanie, detska kuchynka, detsky nafukovaci bazenik a specialne koleso na plavanie, hracky do piesku, drevene kocky, skladacky, Duplo, pyramida, atd, atd)

zuzana1971
3. jan 2010

babule ak mi tam nieco chyba v tom zozname, prosim dajte mi vediet 😀

inak aj vy chodite v noci tak casto na wc? ja kazdych 3/4 hodinu az 2 hodiny, cize je to dost krat za noc 😝

sasurin
3. jan 2010

zuzi - skús stránku www.tehotenstvo.academy.sk a v ľavom boku nájdi papierovačky a potom už len čítaj možno nájdeš to čo potrebuješ 😵

veve23
3. jan 2010

dik za privitnie, vidim ze mame podobne problemy, mali ste niektora problemy z oblickami a kamenmi? ja uz mam jednu navstevu nemocnice za sebou a povedali mi ze asi nie poseldeny krat, neviete poradit co je najlepsie na kamene...jasne vela pit ale potom musim byt stle doma lebo som kazdu chvilku na wecku

roxi
3. jan 2010

zuzi, dala som si námahu a ponachádzala ešte svoje staré zoznamy, čo som vybavovala a nejako to spísala, tak dúfam, že ti ten zoznam pomôže, ale neviem, či je tam všetko,

1. do nemocnice – kópia sobášneho listu, občianske preukazy oboch rodičov – otca zväčša odchytia počas návštevy, len musí vyplniť nejaké doklady, keď dieťa zapisujú do nemocničnej matriky, odkiaľ posielajú podklady na matriku na miestnom úrade, v nemocnici sa rovno spýtajte, kedy si môžete ísť na matriku vyzdvihnúť rodný list dieťaťa,

2. na miestnom úrade si vybavíte rodný list dieťaťa, tam dostanete zvyčajne aj tlačivo Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, treba občianskej oboch rodičov,

3. rodný list odporúčam nakopírovať – aspoň 6-8 ks

4. potom vybaviť zdravotný preukaz pre bábo, treba rodný list, občiansky jedného rodiča,

5. v nemocnici už musíte povedať ku ktorej pediatričke budete s bábom chodiť, keď sa narodí treba jej to nahlásiť, príde na návštevu k vám domov ona, alebo sestrička, alebo musíte vy do poradne, treba mať rodný list, prepúšťaciu správu z nemocnice a ak máte tak už aj kartičku poistenca, ak nie, tak vitamíny, ktoré pre bábo dostanete vyberiete ešte na svoju kartu – t.j. kartu matky.

6. ak dostanete od zamestnávateľa nejaký príspevok – poslať rodný list zamestnávateľovi,

7. sociiálna poisťovňa – treba tiež poslať rodný list, aby pokračovali vo vyplácaní materského príspevku, ak ho zanesiete, treba aj občiansky matky,

8. sociálna poisťovňa – odbor dôchodkového poistenia – matka sa tu musí prihlásiť, aby za ňu platil štát dôchodkové poistenie – kvôli tomu je potrebné vyplniť čestné prehlásenie, že sa staráme o dieťa, toto prehlásenie má podpísať pred zamestnancom matka osobne, alebo manžel, ale musí mať notárom overené čestné vyhlásenie od matky, ale niekedy sú pracovníčky ústretové, keďže sa to vybavuje tesne po pôrode v období 600nedelia a akceptujú, že to manžel vezme domov a donesie už s podpisom manželky

9. úrad práce sociálnych vecí a rodiny: žiadosť o rodinné prídavky + tu dávate, žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, čo ste dostali na matrike, tu treba, rodný list, kópia správy o narodení dieťaťa, kópia kartičky banky – ak chcete, aby vám to poslali na účet,

10. pre zamestnávateľa kópia rodného list, ak si chcete uplatniť daňový bonus na dieťa, prípadne ak si uplatnuje manžel tak on to musí doniesť do práce

11. úrad práce sociálnych vecí a rodiny – po 28 dňoch od narodenia dieťaťa, ak je to vaše 1,2 či 3 dieťa (teda myslím, že to platí aj pri 3 dieťaťi), žiadosť o zvýšenie príspevku pri narodení dieťaťa, časť tohto tlačiva vyplňa detská lekárka, ktorá potvrdí, že dieťa sa dožilo 28 dní a na prípevok máte nárok, časť tlačiva vypĺňa gynekológ, ktorý potvrdí, že to je vaše 1,2, či 3 dieťa

a ešte je tu ten záhadný príspevok, ak už jedno dieťatko máte, ktorý sa tuším vypláca len 6 týždňov, ale to ozaj netuším, kde sa dá zohnať to tlačivo a kde sa to uplatňuje, ale asi to bude na úrade práce, soc. Vecí ...

ak som na niečo zabudla tak prosím doplnite

moni
3. jan 2010

ahoj dievcata, veve vitaj medzi nami!

vidim ze tu v plnom prude zuria pripravy na prichod nasich zazrakov....klobuk dole ake ste pripravene, a ako mate vsetko premyslene. ja to zatial vobec neriesim, a pritom viem ze v mojom pripade vsetky tie vybavovacky na slovensku budu stat hodne nervov 😝

roxi
3. jan 2010

a ešte nahlásiť na mestskom úrade k trvalému pobytu,
a niektoré úrady robia tzv. uvítanie do života, treba sa na to informovať,

v nemocnici robia aj foto novorodencov do novín, tu v BA to bola tuším príloha v sobotňajšej pravde, tak si zabezpečte, že vám to niekto blízky kúpi 😉 , lebo ocinkovia majú tendenciu na to v tom chaose zabudnúť 😉

a ak plánujete krst, tak tam sa dávajú info o rodičoch, krstných rodičoch a je ešte predtým také poučenie na fare, ktoré môžete absolvovať ešte pre pôrodom, prípadne až po narodení bába, záleží aj kedy krst plánujete, my sme sa neponáhľali a tak sme malú krstili až toto leto 😅

roxi
3. jan 2010

moni - tie vybavovačky ti ozaj nezávidím, je to dosť komplikované aj takto, nie to ešte, ak žiješ v zahraničí ale neboj zvládneš to,
a teda ono sa to nezdá, ale termín sa pomaly blíži, január ubehne ako voda, a ja mám termín 31.3. a ak sa malý rozhodne, že chce na svet skôr, tak ozaj toho času už veľa neostáva, hlavne keď mi všetko trvá nekonečne dlho a to sa chcem ešte troška viac venovať malej, aby sa necítila odstrčená

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre