Apríl 2010. Kto tu je ešte s týmto termínom?

civavava
27. júl 2009

ahojte babenky, ste tu? 🙂 ja som včera zistila - 4 dni pred očakávanou menštruáciou, že vo mne vzniká nový život a sme s manželom nesmierne šťastní, nakoľko som v októbri min.roku potratila naše vytúžené dvojičky 😔 tak snáď tentokrát všetko dobre dopadne.... 😉

zuvinka102
7. feb 2010

Dobre ranko.. idem si vas pomali precitat.. nakolko obedik sa uz vari a ranajky pre mm pomali dokoncene.. inac dnes to bolo zlozite nieco spravit lebo ladnicku mam praznu ako keby bola nova.. ale aspon ma to donutilo konecne vyskusat waflovac co mm kupil asi pred mesiacom

zuzana1971
7. feb 2010

pre tie co su uz v 33 tt

33. týždeň tehotenstva
Milá mamička

Vaše dieťatko ste počali pred 31 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 33 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko
Vaše bábätko už má možno vybraté meno, pravdepodobne už máte všetky vecičky nakúpené a vy premýšľate, čo by ste ešte zdokonalili. Nuž, vaše dieťa je dokonalé, a v podstate, i keby ste nič pripravené nemali, bude potrebovať hlavne vás a vašu lásku a pozornosť. Už teraz vás vníma všetkými zmyslami. Pozná vašu vôňu, počuje škŕkať vaše vnútornosti a upokojuje ho tlkot vášho srdiečka. Keď zjete niečo horké alebo kyslé, tak sa mu to nepáči a plodovú vodu hltá omnoho menej, ako keď zbaštíte nejakú sladkú dobrotu. Niektoré deti chcú, aby mamky chodili s odhaleným bruškom. Budú vás kopať dovtedy, kým ho nevystavíte svetlu. To sa im páči! Príjemné červenkasté prostredie v maternici si v podvedomí ponesie po celý život.

Aké sú vaše pocity
Na budúci týždeň by ste mali nastúpiť na materskú dovolenku. Zistite si už teraz, čo všetko treba vybaviť. A potom, potom si už len užívajte. Berte tých 6 týždňov do pôrodu ako „predpôrodné šestonedelie“. Užívajte si spoločné chvíľky s partnerom a staršími deťmi, ak ich už máte. Choďte do kina, do divadla – po narodení dieťatka sa dlho nikam nedostanete. Veľa spite a oddychujte, choďte si zaplávať, oddychujte.

Telesné príznaky
S rastúcim bruškom a ťažšou váhou sa môžu objaviť hemoroidy, kŕčové žily, zápchy. Stavte na kvalitnú stravu. Tou môžete mnoho vyriešiť. Napríklad také obilniny.

Okrem klasickej pšenice či ryže, si doprajte aj ďalšie druhy – najmä pohánku a proso.

Skúste ich nielen variť a piecť, ale aj namáčať, nakličovať. Sú vynikajúcim zdrojom železa, zinku, vitamínov b, vlákniny, stopových prvkov a bielkovín…

Najdôležitejšie, čo sa obilnín týka je ale to, aby ste ich jedli v celozrnnom stave. Biela múka nám nikdy nedopraje toľko vitamínov a minerálov ako celozrnná. Jedlá z bielej múky (ale i sladkosti, či tučné jedlá) nielenže neposkytnú vášmu organizmu ani organizmu dieťaťa potrebné látky, ale vás o ne aj oberajú. Výskumy napr. Poukazujú na zvýšené straty vápnika pri nadbytočnom príjme bielkovín. A pri nadbytočnom príjme jednoduchých cukrov zas strácate vitamín b, najmä tiamín a chróm.

Ak máte zábrany a zdajú sa vám tieto výrobky či múky „chlpaté“, pokúste sa nahrádzať nimi bielu múku postupne. Napr. Čo najčastejšie biely chlieb a pečivo nahraďte celozrnným, vyskúšajte ryžu natural (treba ju variť dlhšie) pri varení zmiešať 1:1 s obyčajnou. A takisto grahamové a celozrnné cestoviny môžete variť spoločne s klasickými. Ak ešte nepoznáte pohánku, pšeno či amarant, pridajte ich postupne do polievky ku knedličkám alebo zamiešajte do ryže.

A hemoroidy a kŕčové žily vám budú vďačné za pohánku. Patrí medzi bezlepkové obilniny. Ako a prečo ju zaradiť do jedálnička?

Pohánka obsahuje množstvo rutínu (vitamínu p) a bioflavonoidy. Ten sa využíva pri cievnych poruchách ako hemoroidy, kŕčové žily, popraskané cievky, opuchy nôh apod. Je dobré súčasne s pohánkou prijať aj vitamín c. Okrem toho pôsobí proti vysokému krvnému tlaku i ako prevencia proti chorobám srdca. Hlavne v zime dodáva telu hrejivú energiu. Je vynikajúca pre tehotné aj ako obklad, odstraňujúci z organizmu prebytočnú vodu.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú
V tomto období by ste už mali byť rozhodnutá, v ktorej pôrodnici chcete rodiť. Budete tam totiž chodievať i do poradne.

Tip:
Zamyslite sa tiež nad dýchaním počas pôrodu. Opýtajte sa svojho lekára, aké sú zvyky vo vašej pôrodnici. Myslím tým dýchanie počas druhej doby pôrodnej. Alebo si naštudujte dýchacie techniky na kurze, prípadne v literatúre.

vejula
7. feb 2010

Ahojte dievčatá...

Tak ja som mala v noci fakt zvláštne sny.... No narodilo sa mi v sne bábatko ale to tak že len zrazu tlaky dolu žiadna bolesti, snažila som sa to zadržať ale nešlo to, tak som ani nestihla povedať mm že nech naštartuje auto a maličké bolo na svete, tak si len pamatám že som ho chytila ua nožky pobuchala po ritke a obliekla.. Bolo uplne krásne a ked som ho obliekla som si uvedomila že som si aj zabudla pozrieť čo to je 😀 😀 😀 ako pohlavie... A potom som sa zobudila... To bol sen 🙂

Inač juliap, to som nevedela že chlapčekovia maju menšie stehenné kosti ako dievčatká... Tak to je fakt zvláštne že mi určuje hmotnosť podla toho 😒 No však necháme sa prekvapiť 😝

zuzana1971
7. feb 2010

co sme boli v nemocke, tak jedna co tam cakala dvojicky a odtekala jej plodova voda, tak uz porodila 2 divecatka obidve ca 550 gramov, su v inkubatore a stabilizovane, tak hadam vsetko dobre dopadne...bola v nejakom 25tt...nastastie jej stihli dopichat poslednu davku kortikoidov na plucka kym ju chytili kontrakcie...

veve23
7. feb 2010

evil....ja do Ruzinoa, ty?

evil15
7. feb 2010

ja idem na antolsku bola som tam aj na pohotovosti a bola som spokojná, ked sme boli v ružinove tak ten prístup sa nám nepáčil a hlavne mm tak sme sa rozhodli pre antolsku ...

veve23
7. feb 2010

evil..ja som z Ruzinova, rodicia aj brat tam tiez byvaju, keby nieco bolo treba, a vzdy ma tam hospitalizovali, no a mam tam vybaveneho dr. tak preto a je najbliisie. Kamosky rodili na Antolskej a boli spokojne, tak myslim tiez v pohode.

evil15
7. feb 2010

no pre nás je antolska najlepšia tiež aj kôli cestovaniu autom sme tam skorej ako v ružinove tak aj to dosť zavážilo ale ved ked máš blízkych naokolo tak jasné že je to lepšie bať pri nich keby niečo ... a koho tam máš vybaveného???

veve23
7. feb 2010

dr. krisko..mam na nho velmi dobre odporucania, ze je to odbornik, a ma dlhorocne skusenosti....tak u nho budem rodit aj chodit do poradne mesiac pred TP

evil15
7. feb 2010

super ja sa neviem rozhodnúť lebo mám tam 2-3 doktorov ktorý sa mi celkom pozdávajú, ešte máme čas sa rozhodnúť

a vy ešte stáleneviete čo tobude či nechcete vedieť, my chceme vedieť ale nechce sa nám ukázať drobec jeden tak snád sa nám ukáže 18.2 to ideme do poradne

veve23
7. feb 2010

evil, presne to iste, ja idem na poradnu 16.2, tak sa dufam ukaze 🙂

evil15
7. feb 2010

Tak držím palčeky aby sa ti ukazálo čo to bude 😉

veve23
7. feb 2010

dik, aj tebe, aj ty urcite cakas co to bude, mas tusaka? alebo netusis co to bude?

evil15
7. feb 2010

no všetci mi hovoria že to bude chlapec aj ked my by sme chceli dievčatko a už neviem ani čo si myslím ja mám zmiešané pocity ☹ hlavne nech je to zdravé ...
výbavičku máme takú neutrálnu viac nemej som ladila do zelenkava to je taká ani ani tak uvidíme možno ťa aj predbehnem v ta aj predbehnem v termíne lebo doki mi povedal že jemu sa zdá že to bude okolo 25.apríla a možno aj skôr 😀 😀 😀

roxi
7. feb 2010

ahojte baby,
nejako nestíham, ale aspoň som nakukla, vidím že rozoberáte tie zlomené rebrá u bábätka, kamoška čo nedávano rodila, tak zas jej malý mal zlomenú kľúčnu kosť, to jej povedali v nemocnici až na 3 deň, že sa to vraj stalo pri pôrode, ale hneď si to nevšimli a malý nebol plačlivý, tak ju ani nenapadlo, že niekde mohol byť problém, takže zrejme sa to môže stať, s tou kľúčnou kosťou sa to vraj pri pôrode stáva častejšie, takže myslím, že kľudne to tak mohlo byť aj s rebrami, tiež bola dosť naštvaná, že si to nikto nevšimol, ale bohužiaľ ako vidno stáva sa, dúfajme len, že naše bába budú v poriadku

gajana1
7. feb 2010

Ahojte kočky

Včera som nestihla prisť ale KAMILKA všetko naj k včerajšim narodeninkam 😉

civavava
autor
7. feb 2010

ahoj babule,

ako sa dnes mate? 😉

Ja som prave dosterilizovala flasky, cumliky, odsavacku .... 😉 idem sa najest a poobede balim tasku resp. kufrik do porodnice 😵 😵

veve23
7. feb 2010

evil...no aj mne vsetci vravia ze to bude chlapec...ale tiez ako ty si myslim ...ze len nech je zdrave, tiez kupujem neutralne vecicky, bezove , zlte a tak.....aj sa mam posunuty termin dopredu, cca tyzden skor 😉

evil15
7. feb 2010

no ved uvidíme kedy sa vypýtajú naši drobčekovia na svet 🙂 dnes neviem čo je vo vzduchu ale asi futbal lebo už od rána hrá v brušku kope jak divé až si myslím že mi vyskočí z bruška drobec jeden 😵 to bude po tatinkovi futbalista 😉

veve23
7. feb 2010

civi....dnes mas babatkovsky den, jaj sa neviem k nicomu dokopat, veci sa mi hromadia ja ich skladujem ze mam cas 😠
evil..to moje male je dnes...zatial celkom kludne, sem tam kopne ale pohoda,lenivec po tatovi 🙂

cicimon
7. feb 2010

caute
veve - ja som na tom podobne, len prekladam veci, ale nic nechystam neperiem, ani tasku ani nic....asi to fakt pocka do MD

mne sa celu noc snivalo, ze som objednavala vybavu z netu...

zuvinka102
7. feb 2010

ahojte my s mm mame fakt dost velku dilemu vo vybere kociku a to som rada, ze vyberame len z dvoch 🙂
A)bertini v zelenej farbe ako je super co sa tyka skladatelnosti a rozkladania, ale predne male kolieska ma odradzaju
B)X-Lander 2010 rocy farba a 3kombinacia kolekcia to je nas druhy vyber..

Tehulky ak mozete tak pomozte som fakt uz z toho zufala a velmi by som uz chcela mat rozhodnute lebo ostatne veci mame vybrate

veve23
7. feb 2010

cici....no aspon niesom sama, ja sa ukludnujem ze mam cas a co potom budem robit, vsak mam este 2 mesiace, co to budem prekladat 🙂 , no som leniva
zuvi..si daj klady a zapory a uvidisco ti vide 😉

evelina19
7. feb 2010

ahojte,
pridavam sa k aprilovkam. cakame 13. aprila vraj chlapceka, z coho sa velmi tesime.... ale najvacsiu radost nam aj tak urobi zdrave babo a stastny porod... 🙂
zuvinka: ak sa mozem zapojit, tak moja svagrina ma bertini x2. a opravnene sa ty obavas tych malych koliecok. maly ma uz vyse roka, teraz je este aj vo fusaku a poviem ti, ma co robit, ked chce prejst zasnezenymi chodnikmi. ja som si to sama nedavno vyskusala a fucala som ako kon. takze, ak nie si este rozhodnuta, zvol radsej kocik s vacsimi prednymi kolieckami. my sme tiez boli rozhodnuti na 100% pre teutoniu cosmo a len co napadol sneh, objednali sme spirit s3. len kvoli tym kolieckam....

zuvinka102
7. feb 2010

veve no to sme aj spravili ale aj tak vahame ale uz viac percent ma x-lander..

evelina a v pohode ho da aj s fusakom do tej sportovej casti??

no a v BA nieje vzdy taka zima ale je pravda, ze chodime aj na donovaly cez zimu a tak trosku aj mimo Ba tak tie kolieska by boli problem.. ale neviem ci ste babenky videli ako sa lahko skalda a rozklada to je uplna rozpravka oproti vsetkym kocikom.. to rozlozim s jednou rukou a mam tam stale vanicku tu nemusim vobec vyberat pri skladani

moni
7. feb 2010

zuvi, rada by som pomohla ale sama mam hokej v kocikoch. o europskych znackach nemam vobec prehlad. asi tak ako hovori veve, porovnaj plusy a minusy. a ktory sa ti paci viac 🙂

evelina, vitaj medzi nami!

mizulienka
7. feb 2010

dievcata ma niektora z vas nieco take ako ja? ja mam male uz otocene hlavkou dole, ale ono ked sa hybe, tak ja citim tu hlavicku tak dost dole...az tak 1-2 cm od zaciatku ochlpenia...to sa mi zda nejak nizko, nie?

moni
7. feb 2010

mizu, nasa mala je tiez hlavickou dole, hybe sa vkuse a mam pocit ze je vsade 😀 ja neviem rozoznat ktorou castou tela ma kope/stucha ale velmi casto ju citim uplne dole. aj stikutku tam citim. zatial ma nekope do rebier 😅
malokedy ju citim vyssie ako pupok, uz do zaciatku ju mam nizko.

mizulienka
7. feb 2010

moni aj ja mam od zaciatku male tak nizko...aj prve som tak mala, mam tak polozenu maternicu.
len teraz, ked je uz vacsie mam pocit, ze ked si cupnem, ze to male vytlacam von 🙄

moni
7. feb 2010

hmm, asi ked uz je vacsie a ma vacsiu vahu, tak viacej tlaci. ine ma nenapada 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre