♥Augustové miláčiky 2010♥

rosienka
23. nov 2009

ahojte nove tehulky!

vcera som po dllllhom snazeni dostala najkrajsiu spravicku na svete 😵 😵 😵
dufam, ze sa pekne rozrastieme a dotehulime pekne do konca, uz sa tesim 😉

rosienka
autor
12. jan 2010

baby, ved kaslite na tie mm, ono sa to jednak tazko mera a druhak este nevieme presne ci sme 7+6, ci 8+1...a niektore rastu zo zaciatku pomalsie, ine zas neskôr, tak ako aj neskôr v zivote, takze norma je dost siroka

tiriel
12. jan 2010

Deviaty gestačný týždeň (8 týždňov / 0 - 6 dní, 56 - 62 dní)

Obr. 6: Ultrasonografický nález fyziologického vnútromaternicového tehotenstva ku koncu ôsmeho gestačného týždňa (grav. hebd. 7+6). Maximálna dĺžka embrya je 14 mm. Je zjavná štruktúra amniónovej dutiny a žĺtkového vačku (biele šípky). Červená šípka znázorňuje najnápadnejšie štruktúry vyvíjajúceho sa centrálneho nervového systému – takzvanú rhombencefalickú dutinu.Maximálna dĺžka embrya sa pohybuje medzi 15-21 mm. Choriová dutina, ktorá môže mať ľahko vajcovitý tvar, dosahuje priemer 28,6 - 35,1 mm. Amniónovú dutinu je možné ľahko zobraziť, tvorí prstencovitú štruktúru okolo embrya. Začiatkom deviateho gestačného týždňa sa v hlavovej časti embrya najnápadnejšie zobrazuje anechogénna (čierna) štruktúra rhombencefalickej dutiny, základ budúcej štvrtej komory mozgovej. V priebehu deviateho gestačného týždňa môžeme už diferencovať ďalšie oddiely centrálneho nervového systému. Dochádza k významnému nárastu mozgových pologúľ.

Koncom deviateho týždňa tehotenstva je možné zaznamenať pohyby embrya. Obrázok 6 znázorňuje 3D rekonštrukciu embrya prvej polovice deviateho gestačného týždňa.


Desiaty gestačný týždeň (9 týždňov / 0 - 6 dní, 63 - 69 dní)

Obr. 7: Ultrasonografický nález fyziologického vnútromaternicového tehotenstva začiatkom desiateho gestačného týždňa. CRL 22 mm. Je zreteľná pravidelná štruktúra amniónovej dutiny a prítomnosť fyziologickej herniácie (šípka).Hodnota temenno-kostrčnej vzdialenosti (CRL) sa pohybuje medzi 22 - 30 mm (obr. 7). Choriová dutina, ktorá môže mať vajcovitý tvar, dosahuje priemer 36,2 - 42,5 mm. Amniónová dutina má v priemere 25,6 - 32,8 mm. Dôležitým nálezom je fyziologická herniácia (kostrč) - v dôsledku rastu a rotácie čreva dochádza k jej vyhradeniu do oblasti pupočníka.

video Stiahnite si video pre desiaty gestačný týždeň
Plod s temenno-kostrčnou dĺžkou 26,3 mm v desiatom gestačnom týždni; všetky základné anatomické časti plodu sú už jasne zreteľné, horné končatiny (ruky) sa dostávajú do strednej roviny. Spoľahlivo sa dá zobraziť priebeh a úpon pupočníka.

Jedenásty gestačný týždeň (10 týždňov / 0 - 6 dní, 70 - 76 dní)

Obr. 8: Ultrasonografický nález fyziologického vnútromaternicového tehotenstva koncom jedenásteho gestačného týždňa (grav. hebd. 10+6, CRL 40 mm). V reze je zreteľný profil tváre (biela šípka) a oddiely centrálnej nervovej sústavy (červená šípka).Začína fetálne obdobie - o zárodku hovoríme ako o plode. Nepoužívame označenie embryo. Hodnota CRL sa pohybuje medzi 31 - 40 mm. Choriová dutina, ktorá môže mať na reze nepravidelný vajcovitý tvar, dosahuje priemer 43,6 - 49,6 mm. Amniónová dutina má v priemere 34 - 41,4 mm. Na plode môžeme zreteľne diferencovať jednotlivé anatomické oddiely. Je možné získať profil tváre, kde sa dá rozlíšiť nos, horná aj dolná čeľusť. Dajú sa posúdiť horné aj dolné končatiny s postupným kostnatením stredných úsekov dlhých kostí. Je možné zmerať dĺžku stehennej kosti. Dĺžka stehennej a ramennej kosti a predlakťových a lýtkových kostí je koncom prvého trimestra identická. Obrázok 8 znázorňuje sonografický obraz plodu jedenásteho gestačného týždňa.

video Stiahnite si video pre jedenásty gestačný týždeň
Plod s temenno-kostrčnou dĺžkou 32,3 mm v jedenástom gestačnom týždni; všetky základné anatomické časti plodu sú už jasne viditeľné, tvár má už základné charakteristické rysy. Horná aj dolná končatina má tri základné oddiely.

tiriel
12. jan 2010
rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
leteku
12. jan 2010

rubinka - ty hovoríš že si 7+1, mne robili usg 8+1, takže od mojej si o týždeň mladšia, teda bábo, bože píšem ako maďar

lucy1990
12. jan 2010

Ahojte baby 🙂 tak kvalitka, uz aj na mna nieco lezie...u muza to vyzera na chripku, takze uz len to potrebujem ku stastiu 😔 a tiriel - zabudla si ze aj Lucky su bosorky 😅

rubinka
12. jan 2010

Aha chápem 😀

lucy1990
12. jan 2010

A u mna sedi ten 9 tt - CRL 22-30 mm... 😉

halintoa
12. jan 2010

rubi: ja som bola včera u doktorky, podľa MS som bola 7+5tt a podľa veľkosti bábätka - 6,5mm mi doktorka povedala, že to zodpovedá 6+4tt, ale že je to v poriadku, lebp minule tam ešte ani bábo nebolo. Takže neviem ako by to mohlo zodpovedať 8tt.

tiriel
12. jan 2010

hali,počkaj až bude babo kus väčšie že premera CRL a budeš mať hned ine čislo 😉

evitkamalicka
12. jan 2010

kocky ta velkost sa este bude tolko krat menit a stale to bude zodpovedat inemu

rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evitkamalicka
12. jan 2010

rubi a to ta neobjednal dr. automaticky?

halintoa
12. jan 2010

rubi: aj ja idem o 2 týždne v stredu, to budem mať podľa MS 10+0tt. Tak som zvedavá, ako narastieme 😵 .
Čo by si chcela robiť? Bambulky rastú svojím tempom, my môžme byť iba pokojné a šťastné, aby boli aj ony 🙂 .

halintoa
12. jan 2010

rubi: ja som nepochopila celkom voju otázku 😅 , asi už dementniem, keď Ti doky povedal, že to zodpovedá,tak sa objednaj pekne o dva týždne + -pár dní.

zuzana76
12. jan 2010

rubi, ved rob podla doktora, ako ti on urcil, ked povedal ze si teraz 8 tt, tak chod o 2 tyzdne

no som zvedava co dnes namera mne

rosienka, ja som chcela pockat ten prvy trimester a potom si dam udaje, vlastne, uz mozno po dnesnej poradni,ak bude vsetko oki, je mi luto, ze druhe babetko sa prestalo vyvijat, ale to jedno bude velky bojovnik a ma naozaj nadherne miery

rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana76
12. jan 2010

ja este ani neviem vysledky tych odberov

evitkamalicka
12. jan 2010

ja tomu objednavaniu nerozumiem, lebo ja som sa nikdy nemusela objednavat, vzdy som mala naplanovanu poradnu tak, aby bol vtedy aj ultrazvuk

evitkamalicka
12. jan 2010

mne sestricka povedala, ze volaju len vtedy ked vyjdu zle vysledky, ked nevolaju je dobre

zuzana76
12. jan 2010

evit, aj ja som mavala naplanovane poradne pri prvom, ale teraz som sa musela objednat, lebo bol prelom roka a moj doktor sluzi aj v nemocnici a nevedel,ako bude mat ordinaciu

zuzana76
12. jan 2010

no, len ked moj doktor nerobil 3 tyzdne, tak mi ani nemohol volat, aj keby vysledky boli zle, ale dufam,ze bude vsetko ok

evitkamalicka
12. jan 2010

moj dr. ma vzdy v stredu poradnu pre tehotne a vtedy berie len tehotne

rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evitkamalicka
12. jan 2010

rubi jaj....ja mam v 12tt+nieco druhu poradnu a vtedy bude aj to meranie NT

rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana76
12. jan 2010

na poradni sa zmeria tlak, moč, na prvej sa zvykne aj odmerat panva, ako je siroka, zena sa odvazi, resp, sa uz odvazila doma a nadiktuje vahu, to robi sestricka, lekar vysetri zenu palpacne, ci sa neotvara, pozrie UZV ako rastie babetko, ak nema uzv zvykne pocuvat ozvy srdiecka dopplerom

plus sa spise anamneza, teda prekonane choroby, aktualne ochorenia , najma hematologicke, endokrinologicke, srdca atd...

zuzannas
12. jan 2010

Ahojte kocky, pekny den vam prajem vsetkym a drzim palceky v poradniach! 😵

Leteku: si mi odniekial znama..nechodis nahodou do prezidentskej zahrady obcas? 😕 🙂

elinka27
12. jan 2010

Ahojte,tak celu noc ma boleli prsia normalne som sa na to zobudila,nejake ziadne ine nevolnosti nemam,pri malom som mavala tak neviem co si mam mysliet,viem ze kazde tehu je ine.Len ked som hladna tak vtedy sa mi trosku zda ze mi je tak divno,co som mala aj v prvom tehu.Zajtra idem na to sono do nemocnice,tak na mna myslite

rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre