Bratislava 4. Maminky a tehuľky, pridajte sa

ninocka
9. aug 2006

vyhlasujem patranie po tehulkach v ba obvode 4?

janicka.m
4. apr 2012

@sunny1112 tak som si práve dočítala reakcie 2 mamičiek na článok s pani vedúcou... Tak ja neviem... či pani vedúca odd. školstva, kultúry, športu a materkých škôl hovorila o škôlkach v Dúbravke. Alebo kde sú tie škôlky s voľnými kapacitami. Obehli sme 3 (prihlášky sme dávali do 2) a všade mi tvrdili, že min. rok zaplnili triedy na 100%. Možno sa z nejakej škôlky nejaké dieťa odhlásilo, ale rodičia to majú odkiaľ vedieť??? Každý druhý týždeň majú obvolávať všetkých 9 dúbravkých škôlok? či?
len som sa vytočila hneď ráno 😠 😅
a že odd. školstva neeviduje žiadnu žiadosť rodiča o preskúmanie negatívneho rozhodnutia o neprijatí... na rozhodnutie o neprijatí sa nedá napísať odvolanie (prakticky sa dá, veď napísať sa dá hocičo, ale podľa platnej legislatívy to možné nie je), takže podľa všetkého budeme vypisovať žiadosti o preskúmanie negatíveho rozhodnutia. musím si to niekde zaznačiť, najlepšie žiadosť napíšem už dnes večer 🙄 😠 😠

sunny1112
4. apr 2012

@janicka.m ja som jedna z tych dvoch mamiciek a som totalne vytocena🙂 preto zhanam mamicky, co im na tento skolsky rok nezobrali deti a rada by som zoznam s listom potom odovzdala pani, ktora ma skolky na starosti..lebo toto zavadzanie je neskutocne. Minimalne v troch skolkach podla riaditeliek miesto nie je, ale mozno v hornej Dubravke je...

lalus
4. apr 2012

@sunny1112 skôr ako tu by si ich zohnala na ihriskách 😉 v okolí Damborského určite, sama viem minimálne o 3 😝

sunny1112
4. apr 2012

@lalus vsak tam ich budem zhanat tiez🙂 inac myslim, ze my dve sme sa uz tiez videli na ihrisku🙂

lalus
4. apr 2012

@sunny1112 určite.... 😉 😎 ak ma uvidíš, tak ma klepni po pleci 😀

czechzuzanaba
4. apr 2012

Ja proste nechapu ten argument, ze kdyz jsme na MD, tak na skolku nemame narok. Vsak prece co z tech decek bude, kdyz budou s nama tak dlouho doma... 😒

tin007
4. apr 2012

@czechzuzanaba opravim ta, to nie je o tom, ze ked si doma s inym dietatom, tak tvoje dieta nema narok na ms; ono ma, lenze su uprednostnene deti tych rodicov, ktori obaja pracuju. Jedine pripady, kedy ti MS musi zobrat dieta su:
1, dieta dovrsilo 5 rokov
2. dieta nasledujuci skolsky rok nastupi do ZS
Ostatne kriteria si stanovuje vzdy obec/mc.

lalus
4. apr 2012

@czechzuzanaba súhlasím s tin, nie je to o tom, že nemáš nárok... nárok samozrejme máš. Len realita je v súčasnosti taká, že je tých detí kvantum a keď sa do triedy pre 20 detí prihlási tých detí 40, tak to podľa niečoho vytriediť musia. A logicky, ak je maminka doma, tak radšej neprijmú také dieťatko, ako dieťatko mamy, ktorej už RD skončila a musela by zostať kvôli tomu doma na neplatenom voľne, nezamestnaná a pod....

a čo by z tých detí akože malo byť, keď budú doma aj po treťom roku? 😨 som nepochopila... budú to milé,usmievavé, spokojné deti, ktoré budú mať vo svojej mame absolútnu istotu... naučia sa počkať, podeliť sa s mladším súrodencom a pomáhať 😵 😵 😵
moja teta - dlhoročná učiteľka MŠ, už na dôchodku - tvrdí, že trojročné dieťa škôlku zvládne a prispôsobí sa.... ale až smerom k štvrtému roku je na kolektív skutočne pripravenejšie a viac ho potrebuje. takže jej názor je, že ak si rodičia môžu trojročné dieťa nechať ešte rok doma, nech tak urobia.... absolútne nič mu neujde 😉

czechzuzanaba
4. apr 2012

@tin007 Ahoj 🙂 Ja vim, ze je to jak pises. Jenze proc nemuzou mit misto pro vsechny deti od 3 let? To nejsou prostory nebo co? Vsak ted je duben, prihlasky maji, vi kolik lidi ma zajem o misto ve skolce, tak to neni cas do zari tu poptavku uspokojit a otevrit pocet trid podle toho? Jak to resi maminky, co chteji (musi) jit do prace od 3 let veku ditete a do skolky jim ho nevemou? To si neumim ani predstavit, co by sem asi tak delala.
Vzdyt jedine, co tu mame v Dubravce pro deti je MC Macko, a to jeste muzeme dekovat aktivnim maminkam, ze aspon to. Jinak tu neni pro deti nic a to jeste nechtej, abych se rozepsala o tom, jak me stve, ze je tady na ulicich bordel a ty hriste...to ani nemluvim. Clovek jde na prochazku a furt aby kricel na decka nesahej, nechytej, fuj.....Stve me to, deti jsou prece budoucnost, ci ne? 🙂

czechzuzanaba
4. apr 2012

@lalus Jo, ja jsem to napsala blbe predtim, ze "narok". Myslela jsem to tak, ze by meli mit misto ve skolce pro vsechny, co o to maji po 3 roku veku ditete zajem.
Co z tech deti bude...no vis, moja dcerka kolektiv miluje, chodime aspon do Macka, ale neni to ono, protoze kdyz se nece stane, je tam mama a ta pomuze. Nevim, jeste 3 nema, tak mozna casem zmenim nazor, ale podle me by se ji ve skolce moc libilo a taky by se naucila, ze musi dodrzovat pravidla, prizpusobovat se a ze se musi za sebe nekdy i postavit, ze tam neni furt mama nekde blizko.

lalus
4. apr 2012

@czechzuzanaba neboj určite sa to naučí... 😵 však keď raz pôjde do škôlky tak zo vzdelávacieho systému nevylezie ďalších min. 15 rokov 😅
ale každopádne držím palce, aby ste nejaké to miesto našli 😉

czechzuzanaba
4. apr 2012

@lalus no diky 😉 ja s tim vubec jako nepocitam, protoze Julka nebude mit este v septembri ani 3. Ale bylo by to super, aspon od noveho roku.
A ty by jsi chtela dat Jakubka?

lalus
4. apr 2012

@czechzuzanaba Jakubko už do škôlky chodí 😉 išiel v 3rokoch a 7mesiacoch ... chcela som ho dať až od 4 rokov, ale našlo sa miesto. Chodí do "Ako doma"

janicka.m
4. apr 2012

@sunny1112 jasné, prešla som len 33% dúbravských škôlok, ešte mi ostáva 66%, aby som zistila skutočný stav 😀 😀 😀

tin007
4. apr 2012

@czechzuzanaba add priestory; po revolucii bolo 18 MS v Dubravke (a neviem kolko jasliciek), aktualne je ich 9 a vcera sa starosta vyjadril, ze otvoria desiatu (nic viac neviem, ze kde, kedy a pod). problem je v tom, ze priestor pre ms ma velmi prisne kriteria (hygiena hlavne) a neda sa otvorit trieda hocikde. napr. sucasne MS maju niekolkorocne prechodne obdobie (resp. ich zriadovatelia) na to, aby upravili vsetko tak (priestory, wcka, ihriska a pod.), aby vyhovovali normam. akakolvek novovznikajuca ms uz musi byt urobena (ci je obecna/mestska alebo sukromna) podla suc. noriem.
K hygiene verejnych priestranstiev; mozes fotit a posielat podnety na Oddl. zivotneho prostredia (veduca je p. Chvalova), pripadne poslancom, aby pridali viac prostriedkov na starostlivost o exist. ihriska, zelen a pod. A mozes byt taka "sekera" ako ja, ze ked vidim, ze niekto len tak zahodi papier, alebo necha svojho psa sa (s prepacenim) vysrat uprostred chodnika, tak to tomu cloveku poviem.
A co sa tyka inych zariadeni pre rodiny s detmi; MC by sice mala podla zakona podporovat taketo zariadenia ako je Macko, avsak co sa tyka seniorov, tam su zakony prisnejsie (pod hrozbou sankcii) a jednoducho peniaze mc idu hlavne na nich, na denne stacionary, na prispevky na opatrovanie, na umiestnenie do domova dochodcov a pod.

sunny1112
4. apr 2012

ahojte este raz, mna proste rozculuje, ze sa v novinach dvakrat po sebe uverejnuju nepravdive informacie o umiestnovani deti v skolkach...co sa tyka toho, ze sme na materskej, o tom sa vobec v clankoch nepisalo. Ano, je pravda, ze sme doma, v prihlaske uvadzame, ze mame mladsie dieta, ze sme na MD, ale na strane druhej, ak sa nam dalsie dieta narodi az po zapise do skolky, tak take dieta prednostne zoberu, aj ked jeho mama v septembri bude doma...ja si myslim, ze by v tom mali byt jasne pravidla a podla mna je to jedine vek dietata...aj napriek tomu, ze deti, ktorym vychadzaju zle roky a deti narodene zaciatkom roka(januar a dalej) su viac menej vzdy v nevyhode (ach jo, mala som si lepsie naplanovat matersku 🙂 a nie decembrove a februarove dieta 🙂)))
inymi slovami urobi sa poradie podla narodenia a podla toho sa budu umiestnovat deti, pretoze to je asi jediny udaj, ktory sa neda uplatit (alebo zeby hej? 🙂

@lalus na tom, ze maly snad pojde od septembra do skolky je urcite vela pozitiv, ze bude starsi a pod..ale na strane druhej, tym, ze ich mam oboch doma je to zlozite venovat sa im naraz, nakolko ich zaujmy su zatial dost rozdielne...starsi uz potrebuje rovesnikov a neviem ako ty, ale ja mam pocit, ze mne sa vsetky mamicky vyhybaju, lebo vacsinou sme vonku sami alebo s malymi detmi...☹ a materske centrum je teraz pre mna naozaj velmi daleko (dostat sa s dvomi do parku mi da niekedy zabrat 🙂

@tin007 ako som uz davnejsie pisala, s ihriskami je to bieda, aspon tu u nas na zaciatku v Dubravke...minimalne pieskoviska su v prisernom stave ☹ nehovoriac o okoli....☹

tin007
9. apr 2012

Ahojte, 21.4. bude v zahrade RC Macko (Sekurisova 12) burza osatenia, hraciek atd. Predavajuci vstupne 1.5 eur, kupujuci zdarma. V pripade zleho pocasia bude burza nasledujucu sobotu 28.4. Zacina sa o 9.30 do cca 12tej.
A este jeden oznam: Hľadáme aktivačné pracovníčky
Milá záujemkyňa o pracovnú príležitosť,
» ste evidovaná na Úrade práce v Karlovej Vsi?
» ste z Dúbravky alebo blízkeho okolia?
Môžete si 6 mesiacov (1.máj 2011 – 31.október 2012/max 4 hod. denne) popri vašej podpore privyrobiť v RC Macko ako opatrovateľka a upratovačka v jednom. Miesto obsadzuje ÚPSVaR a jedná sa o aktivačnú činnosť. Vzdelanie nie je rozhodujúce, stačí trpezlivosť, kladný vzťah k deťom a chuť upratovať.
V prípade záujmu kontaktujte, prosím, Nelly Kollárovú na nelly.kollar@gmail.com alebo 0918 664 584.

martina786
12. apr 2012

ahojte maminky, mám 60% zľavu na zápisné do škôlky s nástupom kedykoľvek v období od 1.5.2012 do 30.06.2012 do detského centra štvorlístok v BA. nakoľko sme z Ďaľeka prepustím inej maminke

tin007
20. apr 2012

Ahojte, pozrite si program najblizsieho zastupitelstva Dubravky 24.4. http://www.dubravka.sk/sk/Mestska-cast/Novinky-... jednym z bodov je aj 24A-Riešenie umiestnenia detí do MS, konkretne ide o to, ze k 1.9. ma byt zriadena 4-triedna MS na Bazovskeho 4. Takze ak chcete nieco robit za to, aby mali vase deti vacsie sance dostat sa od septembra do MS, chodte na to zastupitelstvo a povedzte svoj nazor.

janicka.m
20. apr 2012

jééj, že by vrátili stratenú škôlku?? 😅

dooscoby
25. apr 2012

sunny1112 no kamoskinho maleho nezobrali do statnej ale do cirkevnej pri Bilikovej.Jej daka suseda ci kto hovoril,ze napr.na Sekurisovej beru len deti z rajonu a pracujucich rodicov,cize nema sancu kedze ma doma druhe.Ja som davala na Cabanovu,som zhornej Dubravky,ale podla mna sanca 0 bodov,este cakam na rozhodnutie tak potom dam vediet.Ale co viem tak naposledy my pani riaditelka cez telefon ignoransky povedala,ze su najnavstevovanejsia skolka a co chcem lebo maju 100 ziadosti a beru max.20deti.A dokonca od januara vraj musela odvolat aj tie deticky co tam maju surodencov a mali slubeny flek kvoli natresku tak ja neviem preco v tych novinach tak zavadzaju.Vsade kam som volala ma odbili,ze maju plnu.Mne mala chodi do DNV,ale rada by som ju prehodila do Dubravky.No a od maja zacina 3 mesacny pobyt v sanatoriu na kudlakovej lebo casto byva chora a tam nk neriesil,ze som na materskej a mam si ju nechat doma.Dnes sme tam boli a od 2 maja ma nastup.

tin007 neverim.Mna len stve to,jasne trebalo by to posunut dalej,ale koho co do toho kolko mam deti a kedy su narodene.Mam taky isty narok na skolku ako ta mamina co pracuje. Dokonca v MS pri Krizi chceli od muza potvrdenie z prace 😖 A napr.poznam maminu co uci v MS a jej syn nema ani 3 roky a chodi tam do skolky,kde ona pracuje. Ak malu nezoberu tak odvolat sa neda,jedine v septembri zavolat ci nie je miesto. Muz sa vyhraza,ze si vypyta zoznam prijatych deti aby videl kto dostal miesto.Este nechcem predbiehat kym nemame vyrozumenie,ale nevidim to realne.

Do MC macka nechodim potom co tam boli aj chore,soplave deti plus tam bolo aj par akcnych deti cize som to vzdala.Ale planujem s malym este skusit piatkovu telocvicnu ci ako sa to vola. Burza minuly rok som predavala a velke sklamanie,kopec predavajucich,malo kupujucich.Ledva som predala co som zaplatila za vstupne,ale urcite ak bude cas sa pojdem pozriet

dooscoby
25. apr 2012

tin007 som to citala no pekne,cize polovica deti neprijatych.

nechapem co chceli tymto povedat
Zároveň považujeme za potrebné uviesť, že žiadosť si podávajú aj rodičia detí mladších ako tri roky a rodičia, z ktorých jeden je na materskej či rodičovskej dovolenke. Objavujú sa aj prípady žiadostí z iných mestských častí a obcí.
Tym,ze som na materskej,rodicovskej si nemam podat ziadost tak isto ako rodicia tych deti co nemaju 3 roky?Lebo automaticky budem aj tak vyradena.Z tych skolok som uz frustrovana a vlastne aj tak chodi do DNV tak ked ju nezoberu tak sa az taka tragedia nestane len co dalsi skolsky rok,kedze este stale budem na rodicovskej to ma ist do skolky ako 4.5 rocna?

dooscoby
25. apr 2012

baby na inu tema,je v Dubravke daky dobry zensky lekar. Dakoho zhanam ci uz chlapa alebo zensku

misss
26. apr 2012

Tak aj my sa pridavame k nešťastníkom, ktorých neprijali do školky ☹ 😢

tin007
26. apr 2012

Dievcata, neviem, ako by som vam pomohla; vcera som bola nieco riesit na MiU (odbor skolstva, kultury, sportu a MS), tak mi potvrdili, ze MS na Bazovskeho bola odsuhlasena, snad stihnu vsetko zrekonstruovat do zac. septembra. Mala by tam vzniknut 4triedka (co je kapacita do 90 deti). Tak sa chodte (no radim vam slusne, lebo vcera tam bola nejaka mamina, ktora na nich kricala a nepomohla si ani nahodou) spytat na MiU (alebo zamailujte), ze kedy budu iste, ze otvoria Bazovskeho a akym sposobom bude mozne deti do tejto skolky prihlasit.

misss
26. apr 2012

@tin007 dakujem..my sme im dneska pisali mail..tak uvidime, ze co nam odpovedia.. ☹

janicka.m
26. apr 2012

@misss tiež sa pridávame k tým, ktorých neprijali 😠 😠 😠 a pritom má malý už 3 roky, v septembri bude mať 3,5 (je nar. v marci 2009). ak nájdem niekoho, koho prijali na damborského a je mladší, asi sa veľmi nahnevám a budem zlá 😠 😠 😠
ešte čakám na ušiakovu... ale asi tiež nič 😖
takže sa pridávam k tým, ktoré budú vypisovať na miestny úrad. úplne najviac by sa nám hodila škôlka na bazovského 😒 ale nechcem to nechávať na náhodu... čo ak... ju neotvoria, zase sa tam dostanú "dôležitejšie" deti,...
ďalší rok bez škôlky malý neviem ako zvládne 😢 plátame to ako-tak babkami, do roboty musíme chodiť obaja a je to dosť na nervy neustále malého vláčiť od jednej babky k druhej (obe bývajú mimo BA, ale aspoň že sú ochotné pomáhať) alebo babku naháňať k nám 🙄 a takýmto tempom - čo ak sa nedostane do škôlky ani ako 4,5-ročný???? 😢 😠 😠 😠

misss
26. apr 2012

@janicka.m to je super, ze vam mozu pomoct aspon babky..nase nepripadaju do uvahy, ale tie este pracuju..napr. moja mama na 45 rokov, muzova 48..keby naozaj otvorili tu na Bazovskej a vzali nas, tak by to bol asi zazrak..ale toto je aj tak neskutocne, ako sa toto moze stat..kazdym rokom stupa pocet deti, ktore musia prijat do skolky, ale skolok je stale menej a menej..hlavne je ze vsade namiesto toho otvaraju domovy pre seniorov..to mne maximalne zdviha tlak..ved este aj ta statistika, co je na dubravskej stranke..ze pocet prijatych 239 a neprijatych 404.. Pekné, že??

janicka.m
26. apr 2012

@misss babky majú svoje výhody 😎 na jednej strane je to super, na druhej malého musíme občas odložiť k babke na celý pracovný týždeň a ísť preňho môžeme až cez víkend 😢 inú možnosť nemáme, lebo 400 ečiek dávať na súkromnú škôlku je momentálne trošku dosť. keby mi ostal flek spred materskej, tak by sme to zvládali. ale, keďže matky po MD a RD nie sú diskriminované 😠 , tak začínam od piky a netuším, kedy sa vypracujem tam, kde som bola pred 3,5 rokmi 🙄 všetko je to začarovaný zúfalý kruh... podpora mladých rodín, rušenie diskriminácie žien a rodičov...
chápem, že aj dôchodcovia majú svoje práva. len keby si uvedomili (a aj ľudia na MiÚ), že je rozdiel vychovávať deti v dnešnej dobe a v 60-tych - 70tych rokoch... oni si hodili svoje deti do jaslí v pol roku a odvtedy sa o nich niekto staral. a vlastne sa o nich skoro celý život niekto staral, nehrozili im výpovede, nehrozili im hypotéky, nehrozila im sociálna neistota...

katikaba
27. apr 2012

@tin007 na aku adresu mam konkretne napisat ,aby to prislo kompetentym osobam? nam by teiz velmi vyhovovala ta BAzovskeho byvame odtail 5 minút

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre