Decembrovky 2005. Pridajte sa!

nici
10. jan 2007

Ahojte maminky,

tak som si dovolila otvorit tuto temu, kedze vidim, ze v sekcii "Spolocny termin" sa diskutuje jedna radost...ale co tak sa podelit o svoje uz narodene ratolesti, ktore sa narodila v rovnaky mesiac....
tak piste, piste, piste, nech tato tema ma co najviac stran 🙂

lefika
11. okt 2007

s tym rozpravanim ma este napadlo, ked som bola v tej skolke, tak riaditelka uplna pohodacka. taka starsia pani, ale super nazory: nevie rozpravat, ma plienku, nechce papat, nevie sa obliect? nevadi!!! prave preto dieta treba dat do kolektivu, lebo odkuka od rovesnikov a doma budeme po dvoch tyzdnoch cumiet, co sa naucila. inak su tusim jedina skolka v nasom meste, kde beru deticky od dvoch rokov...

kitka123
11. okt 2007

Kattum, no jasne ze jsem prisla na Slovensko za svojim chlapom 🙂 Do te doby jsme byli ja v Praze, on v Bratislave a kdyz jsem otehotnela, uz to trebalo nejak resit, tak jsem se prestehovala.

Zdenka, ty mas jeste cas rozmyslat nad robotou ne? 😀 Ale jinak jak o tom tu Lefika zacala, tak jsem se tiez nad tim vlastne poprve zamyslela ... a fakt neni legrace to vykombinovat. Treba ja kdybych mela druhe a vozila Adelku do BA do skolky, to je dost na houby. No ale prece ji nedam do skolky v Madarsku!!! No baby uznejte, to by asi zadna z vas neurobila 😀 Teda ja o to velmi nestojim, aby se mi ucila madarsky, staci zatim cestina - slovenstina. Madarsky Adelka zatim umi jen szia a kibaba (kisbaba), ale tomu se spis smejeme, pak prijedem do Cech a rika vsem szia 😀

kitka123
11. okt 2007

Zdenka robila jsem v nekolika firmach danove a financni poradenstvo (jako ZSCO ? je to tak po slovensky?), takze k tomu se nejdu na SK vratit, jednak jina legislativa, zakony ... a podruhe: nechceeeem! 🙂

lefika
11. okt 2007

kitka, kedze tiez byvam v zmiesanom sk-mad prostredi, uz som zacula aj take nazory, ze dat slovenske dieta do mad. skolky, nech sa nauci jazyk 😒 naopak to este chapem, v skole sa tak ci tak so slovencinou stretne, ale toto? chuda male, dost ze si musi zvyknut na skolku, este si aj zvykat nato, ze nikomu nerozumie ani slovo ☹

kitka123
11. okt 2007

Lefika koukam, ze jsme poslaly prispevek na sekundu stejne 🙂 No jsem moc rada, ze me nekdo chape, tu se setkavam spis s nazory, ze jak by to bylo super, hned by se naucila dalsi jazyk. NE!!! Mozna muj nazor vyplyva z toho, ze jsem Ceska a tudiz k madarum, madarstine ... mam velmi maly vztah (pro Cechy je Madarsko dost exotika, obvykle za svuj zivot ani zadneho madara nepotkas 😀 )

zdenkaamarosko
11. okt 2007

Kitka 😀 nad robotou len čisto teoreticky 😀 prakticky to nmepripadá do uvahy.
Ja by som Maroška nedala ani za svet do mad školky.Mne sa dvíha žalúdok,ked som na slovenske a predavačka so mnou komunikuje po madarsky.To ja vtedy ešte dôraznejšie začnem po slovensky.

lefika
11. okt 2007

asi je nieco ine dat dieta napr. do anglickej skolky, aj ked aj to sa mi zda v 3 rokoch skoro. ale do madarskej? naco jej ten jazyk bude? jasne ze madarcina nie je uplne nanic, ale v praxi je pouzitelna naozaj len v madarsku. napr. ja u nas nemam problemy: este sa mi nestalo, ze by sa mnou niekto odmietol rozpravat alebo co, preto ze po mad. ani neceknem. mozno v dun,strede, kde je madarov tak 90% jeto ine, ale tu je to pol na pol. my si zo seba s muzom aj robime srandu: ze my, co sme ziveho madara videli prvyjrat na VS, sme skoncili tu 😀 no ale tak peniaze na byt v BA sme nemali, tak co uz 😎

kitka123
11. okt 2007

Baby, jeste ze me chapete 🙂 Ja myslela, ze Galanta je vic madarska nez treba prave Dun.Luzna? Zdenka fakt u vas v obchode zacnou po madarsky? Jako u nas je to normalni, ale s tim jsme pocitali, kdyz jsme sem sli. Ja uz jsem se trochu naucila, abych aspon mohla jit do obchodu, banky, na postu ... ale tak se mi do toho nechce. Snazim se spis po nemecky, ale madari obvykle nemluvi zadnym jinym jazykem (podle nechteji nez neumi).
Lefika, my jsem sem samozrejme taky sli jen kvuli cenam nehnutelnosti.

kitka123
11. okt 2007

Celkovo co se tyce vyuky jazyku u deti, tak v tomto jsem velmi malo ambiciozni, nemam absolutne potrebu nutit svoje dite ve trech letech do dalsich jazyku. Nevim, mozna budu pozdeji litovat, ale chci ji hlavne doprat pekne detstvi a zatezovat umerne, pripada mi, ze se to v dnesni dobe trochu prehani s temi naroky na deti

lefika
11. okt 2007

kitka, ani ja necitim potrebu, aby saska vedela v 5 rokoch po anglicky. teraz by mi bohate stacilo, keby jej to islo lepsie po slovensky 😀 napriek tomu, ze ja ovladam niekolko jazykov...a mozno prave preto: ked som ja mala cas sa ich ucit, az ked som mala 10 rokov, bude ho mat aj ona. urcite nic nezmeska.
a v galante je podla statistik len 35% madarov, ale podla mojich skusenosti je to trochu viac, tak asi polovica. aj preto, ze v poslednych rokoch je vela takych ludi ako sme my: pracuju v BA, ale nemozu si tam dovolit byt, tak idu sem. miestni nadavaju, ze kvoli nam idu hore ceny nehnutelnosti 😎 vraj az dve tretiny galanty dochadza do prace do BA. ved ono to aj tak vyzera rano na zel. stanici: ako kebysa cele mesto stahovalo 😀

zdenkaamarosko
11. okt 2007

lefika máš pravdu, deti majú dosť čo robiť aby si zvykli na škôlku, učiteľky, deti, nové prostredie bez mamy ...a ešte si aj zvykať, že nikomu nerozumie. To musí byť stresujúce. ☹ Kitka, keď žijete v maďarskej dedine, Adelka sa aj tak časom naučí hovoriť po maďarsky. Síce nie dokonale 😀 , ale si myslím, že sa dorozumie. Deti sa tie jazyky učia rýchlejšie ako dospelí. Ja som na jazyky antitalent. 🤐
S tým obchodom som to myslela napr. v Šamoríne. Tam je to bežné. 😠

kitka123
12. okt 2007

Zdenka nechces nam sem dat nejakou fotku miminecka? Abysme se pokochaly 🙂

Nevim, jestli se tu Adelka neco nauci, my az tak do styku s mistnimi neprijdeme, vidame se jen se Slovaky, maximalne v obchode pozdravime, podekujeme ... A kdyz jdeme na ihrisko, tak si zatim s jinymi detmi nehraje. Ale casem treba jo.

Ted premyslim, ze bych zasla obcas do nejakeho materskeho centra, zkusaly jsme to na jare, ale jsem to vzdala, ty vetsi 2,3rocne deti byly hrozne agresivni, tak Adelka kazdou chvili plakala protoze nechapala, proc ji to dite srazilo na zem. No ale prijde mi mezi cizimi detmi takova nesmela, tak bych ji asi mela mezi ne vzit. Nebo myslite, ze to jeste neni nutne? Jak se chovaji vase deticky v kolektivu?

lefika
12. okt 2007

kitka, tak ja odkedy som zacala chodit do mat.centra, badam obooovske zmeny. ked sme zacali, to mala tak 15 mes., bala sa cudzich deti, pred cudzimi dospelymi uplne hystercila od strachu a musela som ju mat stale na rukach. a teraz? prideme, vrhne sa na hracky, ja si odbehnem, ona je s opatrovatelkou, ani si nevsimne, ze som odisla, deti sa uz neboji, hrat sa s nimi ale este nevie: beru si navzajom hracky akurat. minule chcela ist dokonca domov s jednou mamickou, ktora sa podoba na moju sestru 😀 a to tam nechodime casto, cez prazdniny sme neboli vobec, a teraz nam to vyjde tak 2 krat do tyzdna na 2 hodiny.
a tie agresivne starsie deti musis brzdit bud ty, alebo opatrovatelky su tam od toho. je fakt, ze taki 3rocni chalani vedia byt dost agresivny a este nechapu, ze mozu tym niekomu ublizit 😖
ja som v kazdom pripade rada, ze takuto moznost mame: aspon si zvykne a nebude pre nu skolka sok. a este jedna vec: v takom mc sa samozrejme choroby siria rovnako ako v skolke 😢 mozno trosku menej, lebo mamicky tam nechodia s ocividne chorymi detmi.

zdenka, u nas je vo zvyku ze ked vojdem do obchodu a predavacka je madarka, pozdravi oboma jazykmi a ja potom pokracujem po slovensky. oni tym proste len davaju najavo, ze ked chces, mozes po madarsky.

kitka123
12. okt 2007

Lefi, to jsi me povzbudila, jen asi si budu muset najit jine MC, protoze tam co jsem chodila se to moc nepodoba tomu, co popisujes. Zadna opatrovatelka tam neni, jen jedna divcina co vybira vstupne a kdyz prave doslo k nejakemu incidentu, tak jsem ani nevedela ci je to dite, maminky zrazu nebylo.
Adelka taky nemela problem zabavit se sama, ani se neohlidla jestli tam jsem, akorat jsem ju musela strazit pred temi vetsimi detmi a nekdy to pro ni bylo moc narocne. A potom tam delali takove aktivity, ze chodili do kruhu a zpivali, no a to my jsme tehdy v tech 15-16ti mesicich neumely a obavam se, ze jeste ani ted by se nezapojila.
A vy mate MC primo v Galante? Nebo chodis do BA?

lefika
12. okt 2007

kitka, mame priamo tu mc, do BA by sme to mali daleko. tie opatrovatelky myslim funguju tak, ze su z uradu prace na aktivacnych pracach. ale pocula som aj take skusenosti ako mas ty, myslim ze v senci to bolo, ze maminku poslali prec, ze ma male babo a ma prist ked sa bude vediet zapojit do kolo kolo mlynske. mne to pripada take divne, teda. ved to je pre male deticky: u nas nie je problem prist ani s 3mesacnym babom, mamicka si aspon pokeca s niekym a nemusi sediet sama doma. ako keby sa to dieta muselo povinne zaapjat do organizovanych aktivit 😖 ved je tam na to, aby sa pohralo a aby malo zmenu prostredia, na take kraviny ako kolo kolo bude mat dost casu v skolke 😉

kitka123
15. okt 2007

Ahoj maminy, vcera jsem mela pekny den, Adelka jela s tatinkem k babke do BA, tak jsem mela skoro cely den pro sebe! Pro me je to velka vzacnost, budu je muset vyslat casteji, jednak sama sebe usetrim te navstevy u nich a jeste mam volny cas pro sebe.
Jinak vam chci jeste napsat, ze na ceskym konikovi je tema Rok 2005 a presly tam i nejaky maminky ze Slovenska, tak kdyby ste si chtely popovidat i tam ... 🙂

lefika
16. okt 2007

kitka, tak takyto volny den ti teda zavidim. ja som take nieco este nemala. jedine ked idem ja prec a muz ostane doma so saskou, aj vtedy si super odpociniem, ale aby oni isli niekde bezo mna? este tak na dve hodinky na ihrisko. ved ani nemaju velmi kam. svokrovci sasku nevideli, odkedy mala 5 mesiacov a k nasim chodim samozrejme aj ja 😉

kitka123
16. okt 2007

Lefika, vsak u nas to byla taky mimoradna situace 🙂 akorat musim prezit, ze svokra nerespektuje moje zakazy ohledne jidla, takze zatim jsem je tam samotne nepoustela. Ale tentokrat uz jsem rezignovala, nikoho na hlidani nemam, tak proc to nevyuzit. A tvoja Saska taky jeste nebyla sama bez teba nebo bez manzela? Myslim treba u tvojich rodicu?

lefika
17. okt 2007

kitka, bola sama s mojou mamou na par hodin. vlastne teraz v sobotu bude prvykrat bezo mna cez noc: ideme na svadbu a moja mama bude so saskou. ale o to sa nebojim, moja mama by si nedovolila robit nejake hluposti. svokra jej chcela dat cokoladu uz ked mala 3!! mesiace, takze aj keby nahodou prichadzala do uvahy na strazenie, vyhla by som sa tomu za kazdu cenu 😠
no uvidime, ako to dopadne. ci sa jej ju vobec podari uspat pred polnocou....

zdenkaamarosko
19. okt 2007

ahojte, tak to sa mi snáď ešte ani nestalo, aby mi obaja poobede narovnako zaspali. 🙂 To je pohodička. 😅 😵 Vačšinou tu mám Adamka na rukách a kojím alebo uspávam.
Baby, to poznám tiež, keď Maroško ide s mužom von. To je paráda. Hneď mi robota ide rýchlejšie. V sobotu, keď muž robí na záhrade alebo okolo domu, tak malý sa potuluje okolo neho, alebo je z neho veľký "pomocník". Mali by ste ho vidieť s akou vášňou hrabe, kope a vôbec, napodobňuje všetko, čo nás vidí robiť. 😀 😀 😀 Nedelné doobedie zas chodia na bicykli po okolí.
Moji svokrovci len uvítali, že mu nedávame sladkosti. 😝 Takže mám istotu, že ho nebudú napchávať čokoládkami, keksíčkami... Radšej mu ponúknu jabĺčko. Mama má pre neho vždy pripravené tie kukuričné chrumky alebo piškóty. Potvora malá, vie kde to má aj schované a aj keď nevie rozprávať, to si vie "vypýtať". 😝
Maroško bol prvý krát bez nás u mojich rodičov, keď sa narodil Adamko. Vtedy tam bol na dva týždne a úplne v pohode. Teraz budú jesenné prázdniny a už sa nás pýtali, či ho pustíme. Tak, ak to výjde, o týždeň tam pocestuje. 😉

zdenkaamarosko
19. okt 2007

Kitka, keď iden na českého koníka, musím sa nanovo registrovať, alebo ako sa tam mám zapojiť do diskusie 😕
Kde kupuješ Adelke to mlieko? Ja som také mlieko postrehla v ekoobchode, ale zdalo sa mi dosť drahé. Mali ho balené v krabiciach.Keď si prestala kojiť, hneď si prešla naň?
Baby koľko krát za deň Vám pijú deti mlieko a koľko? A čo iné tekutiny? Maroško pije ráno, keď sa zobudí. No potom mi chce ranajkovať až o 1,5 - 2 hod. A to mi veľmi nevyhovuje, lebo sa s nimi potom nemôžem vychystať doobeda von. Ďalšie mlieko pije pred spánkom obedným a aj večerným. Tak mi vypije nejakých 3 x 250 ml mlieka. Počas dna ešte vypije asi pol litra čaju. Dúfam, že je to dosť. 😨

lefika
19. okt 2007

ahoj zdenka,
no my odkedy sme sa odstavili, tak mlieko ako take nepije vobec, proste nechce ☹ tak ale jogurty zje tak tri za den, tak ma mlicnych vyrobkov asi dost 😉 co sa inych tekutin tyka, striedam jej vodu caj a riedene stavy, a toho zdola tak 1,5 litra denne. zda sa mi to byt dost vela, az prilis mozno, ale nechcem jej obmedzovat tekutiny, lebo mava problemy s kakanim 😢
a co sa sladkosti tyka, to my mame vyriesene: saska ich proste nechce 😝 mozem pred nu polozit plnu misu piskot alebo keksov a nic, ani neochutna. zato ale mame problem ju drzat od sezamovych tyciniek a chrumiek. potvora, naucila sa, kde ich mame a prisuva si stolicku, aby dociahla 😎
no baby, tak mi ideme zajtra na tu svadbu a saska bude mat premierovu noc bezo mna. tak sa aj bojim aj tesim zaroven 😅

zdenkaamarosko
19. okt 2007

uff, malí ešte spia 😉
lefika, tak to je úctihodné, že 1,5 litra.my sme vodu pili v lete a teraz ma tio nejak ani nenapadlo. A šťavy, to myslíš doma robené alebo jej kupuješ 100 % v obchode?
Sladkosti? To u nás je opačný problém. Keby som mu dala misu sladkostí, tak by sa len zalyzoval.Ja mu dovolím len piškóty a také suché keksíky. Žiadne plnené keksíky alebo čokolády nehrozia. On je zase maník na hrozienka. Tiež vie, kde sú. Už len uteká k šuflíku a keď bol menší, tak ich nahmatal a teraz tam aj vidí, tak ich hneď uchmatne. Musela som ich presťahovať. No nenašiel si náhradu??? Zistil, že je tam nádoba so zapekanými musli. Tak najnovšie chodí na ne, lebo sú tam tiež hrozienka 😀
Prajem dobrú zábavu. A Saška bude celý deň s vami na svadbe? Náš malý je zvyknutý zaspávať s fľasou v ruke a bolo mu jedno či doma alebo u babiny. Ale tiež som prvný krát tŕpla, či zaspí v inom prostredí. Vyskúšali sme si to v lete, keď sme boli u našich. Išli sme si von posedieť a Maroška uložila mamina. A potom, keď som bola v pôrodnici, tak som bola už kľudnejšia.Saška ide spať ku svokre alebo bude spať doma?

lefika
19. okt 2007

zdenka, saska bude spat doma s mojou mamou. no my ju na tu svadbu neberieme vobec, lebo sme rozbili auto a musime ist vlakom a prestupovat a potom by sme ju nemali kde ulozit, aj ked je to v dedine, kde byva svokra, ale ta sasku uz skoro rok a pol nevidela a ani nechce. ale to by bolo nadlho. nejake utrzky som napisala aj tu v teme svokra, ak sa ti bude chciet mozes si precitat, ale nie je to nic naladu pozdvihujuce 😖
stavy kupujem hipp alebo hami, odstavovac som si "objednala" na vianoce, tak potom budu uz aj domace 🙂 davam jej ich viac-menej len preto, lebo inak do nej dostat ovocie neviem ☹

kitka123
19. okt 2007

Zdenka presne aj Adel vypije 3x 250 ml mleka a k tomu trochu vody a trochu caju. No ale ma porad piti k dispozici, takze se muze kdykoliv napit, nejak velmi ju nenutim. Mleko davam bud kukuricne, to je susene a zaraba se stejne ako ine umele mlika a nebo ty krabicove ryzove, ovsene. V bioobchodech jsou fakt drahe, kupuju je vetsinou v DM drogerii, ale v Madarsku, nevim jestli je maji i v slovenskym DMku. Presli jsme na ne hned po odstaveni.

kitka123
19. okt 2007

Lefika drzim palce at to zvladnete 😉 Dej pak vedet.
My jsme jeste nezkouseli dat Adel spat mimo domov. Ale stejne ted ma zas takove obdobi ... posledni 2 tydny je na me hrozne fixovana, odmita i tatina, nemuze ju ani vybrat z vany natoz uspat. Je mu to hrozne lito a ja nevim co s tim ☹

lefika
19. okt 2007

kitka, to sme aj my mali pred par mesiacmi: napokon vysvitlo, ze jej isli naraz 4 stolicky ☹ ale bolo to teda fakt hrozne: manzel nervozny, preco ho dcera odmieta, ja vycerpana, lebo zacala mrncat vzdy, ked som ju nemala na rukach, vsetci nevyspati... az potom, ked sme prisli na to, co je vo veci, sa aspon manzel ukludnil, prestal to brat osobne 😀

kitka123
19. okt 2007

No jo, jenze nam zadne zuby nejdou, ma jich uz 16 venku a dalsi zatim nic. No doufam, ze najakou pricinu najdeme a ze to brzy prejde. Presne jak pises, je to unavne kdyz mi nemuze s nicim pomoci i kdyz by chtel. A to jeste pred necelymi dvema tydny kdyz jsme byli v Tatrach tak byli nejvetsi kamosi

kitka123
19. okt 2007

Zdenka jeste jsem zapomela, podle me se nemusis na ceskym konikovi znova registrovat, ale uz si to nepamatuju, ja tam chodim paralelne uz dlouho

lefika
21. okt 2007

ahojte, no svadbu sme zvladli super: aj my aj saska. my sme sa prvykrat po dvoch rokoch niekde s manzelom boli zabavit len sami dvaja. a saska s babkou tiez v pohode: zaspala jej sice az o pol jedenastej, ale mysleli sme si, ze to bude horsie. ulahcilo nam to aj to, ze saska ma teraz trosku opacne obdobie, ako opisovala kitka. ked pride niekto na navstevu, napr. moja mama alebo sestra, hned sa na nu nalepi a ja sa jej nesmiem ani dotknut 😀 takze ja si vegetim a mila navsteva chtiac-nechtiac okrem hrania sa musi aj krmit a prebalovat 😀 este ze to beru v pohode a nerobi im to problemy. ale tyka sa to len osob zenskeho pohlavia: na obrovsku ulavu mojho otca, ktory uz 25 rokov nikoho neprebaloval a ani mu to nechyba 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre