Decembrovky 2005. Pridajte sa!

nici
10. jan 2007

Ahojte maminky,

tak som si dovolila otvorit tuto temu, kedze vidim, ze v sekcii "Spolocny termin" sa diskutuje jedna radost...ale co tak sa podelit o svoje uz narodene ratolesti, ktore sa narodila v rovnaky mesiac....
tak piste, piste, piste, nech tato tema ma co najviac stran 🙂

kitka123
22. okt 2007

Lefika, dobre ste to zvladli, super 🙂 Muzete vyrazit casteji kdyz uz mate odzkusene, ze to mala zvladne (trochu zavidim) Urcite se ti to libilo po dvou letech, nebo si byla nervozni?
U nas noveho to, ze Ada uz sest dni nespi pres den. O vikendu v pohode, ale pres tyden, kdyz jsem s ni sama, je to dost narocne. Vecer rychleji zaspi, ale to uz jsem taky unavena po celem dni. No prijde mi to dost skoro, jeste se nevzdavam, treba je to jen prechodne. A taky poslednou dobou dost zlobi, nechce se prebalit, pak nechce plenu (dava si ji dole), pak se nechce oblect (bohuzel uz se umi svlekat), pak nechce jit ven ... no vam reknu, cely den se s ni dohadovat ... ☹
Vcera jsem tu mela neter 5 a pul roku, jaka pohoda 2 deti, cely den si spolu hraly. Sice tu bylo docela hlucno a neporadek, ale kupodivu jsem si celkem odpocinula.

lefika
22. okt 2007

kitka, bala som sa, ako to dopadne, ale zas na druhej strane som si to tych dvoch rokoch perfektne uzila 😎
s tym spanim to asi prechodne nebude, bohuzial ☹ co poznam maminky trosku starsich dievcat, tiez uz cez den nespavaju, chlapci este ano, neviem preco. tak sa aj ja uz pomaly lucim s dennym spankom. u nas je to take premenlive. ak si rano trosku potiahne, cez den uz nespi, ak vstane skor, tak este polhodinku cez obed si zdriemne.
s tym obliekanim mame tiez doma cirkus, teraz ked sa ochladilo: ani za svet nechce ciapku a bundicku. ked ju do toho navleciem, celu cestu sedi v kociku a odmieta ist po vlastnych. a to som sa uz tesila, ze nam kocikove obdobie konci, a ona takto 😖

kitka123
22. okt 2007

Jee tak to si me pobavila s tim kocikem 😀 To umi taky asi pekne trucovat Saska 🙂
Minuly tyden jsem jeden den sla do BA, ze Ikea, Avion ... sly jsme z Ikei a holka si nechtela oblect bundu. Tak jsem ji do toho nasilim navlikla, no hodila se o zem a zurila. Tak jsem ji dovlekla ven, tam to zopakovala, vyvalala se v mlake, cela mokra a spinava, vsichni koukali ... tak jsme jely domu ☹

lefika
22. okt 2007

kitka, no je to s nimi na slaktrafenie niekedy 😀
u nas aspon to valanie sa v blate nehrozi. saska chyta upklne zachvaty ked je od niecoho spinava: staci aby jej kvapla polievka na tricko a odmieta dalej jest kym ju nepoutieram. a zablatene topanky? no vrchol katastrofy pre nu! ine deti su rady ked su zaspinene od vselicoho a ona? 😀 sa smejem, ze to ma po manzelovi: to svokra kedysi hovorila, ze on ked bol maly a padol mu na zem ZABALENY cukrik, tak ho hodil do kosa a pod. 😀 ale uz ho to preslo...vraj niekedy v puberte. no, len ako dovtedy vydrzime s dietatom, ktore je cistotnejsie ako my dvaja dohromady 😀 😅

kitka123
23. okt 2007

Lefika, no tak to je zase opacny extrem 😀 😀 😀
Ale nejste ojedinely pripad, uz jsem to videla u kamoskyne dcerky, no my si potom pri nich pripadame jak prasiatka

zdenkaamarosko
23. okt 2007

ahojte, no vidím že svadbu ste už preberali. Lefika super, že vám to tak vyšlo. Je to ďalší krok k Saškinej samostatnosti. A my rodičia tiež niekedy potrebujeme, oddýchnuť si od detúreniec.
My mávame doma tiež niekedy cirkus s obliekaním a vyzliekaním. Dokonca piští a trucuje, keď odnášam počúranú plienku. 😀 Niekedy tak trucuje, že keď ho konečne dostanem z pyžama a oblečiem ho, začne si to pyžamo naspäť obliekať na oblečenie. Vtedy si ho nevšímam, odídem a jeho to hneď prestane baviť.

Kitka, tak trochu sledujem tu debatu o makrobiotikách. Písala si o domácom chlebe. To ho pečieš doma klasicky v rúre alebo máš tú domácu pekárničku? Ja som prednedávnom objavila recept na domáci chlieb, už mám aj ražnú múku doma, len sa neviem na to odhodlať. A samozrejme si neviem ani násjť čas. Najviac sa obávam zarábať ten kvások.
A čo budeš robiť s tým obilím? Zakladáš bioobchudek 😉 ?

lefika
23. okt 2007

ahoj zdenka,
chcela som sa ta spytat, ako to je u vas s kocikovanim? marosko cupita popri kociku alebo mas prenho taky ten prives ci ako sa to vola, co sa dava za kocik? alebo, ako som to parkrat videla: mladsie v satke alebo babyvaku a starsie v kociku? lebo ja si to tak trochu neviem predstavit, saska sice vydrzi chodit dlho, ale ked sa rozhodne niekam rozbehnut, mam co robit dat na nu pozor aj bez dalsieho baba v kociku....
a saska tiez trucuje, ked odnasam pocuranu plienku, ale z ineho dovodu: to je totiz jej vysostne pravo ju sama ist vyhodit do smeti. ak to urobi niekto iny, je problem na svete 😀

zdenkaamarosko
23. okt 2007

Lefika 😀 s plienkou chodil aj Maroško. Teraz som na to už aj zabudla 😅 ,budem to musieť znovu zaviesť. Nech má čo robiť. Ja by som si už tak priala, keby bol už bez plienky 🙄 ☹ ... ach jo ...

Kočík sme odstavili mesiac pred porodom. Ale bolo to ťažké. Vtedy mal rok sedem mesiacov. Najhoršie bolo, keď odniekal nechcel ísť. Trhal sa, reval a jediné čo pomohlo, bolo zobrať ho na ruky a nasilu odviesť. No ale ja s brušiskom ... priam nemožné ... Váhala som odstaviť kočík. Keď som ho mala, chcel - nechcel, posadila som ho doň, pripútala a išlo sa.
Teraz chodí pešo pri mne, ťahá autíčko alebo drží vedierko.Niekedy tlačí kočík alebo sa ho sám chytí a kráča popri ňom. Je zlatý.
Ja som sa toho bála.Aj on bol taký, že sa hockam rozbehol

lefika
23. okt 2007

zdenka, no hej, ved ty mas vlastne teraz dvoch plienkovych. tak moze vyhadzovat aj bracekove plienky 😉 my sme sa snazili odplienkovavat aj tak, ze ked uvidi v MC cikat deticky do nocnika, bude chciet napodobnovat 🙂 nechcela 😠 ☹ skor sa tvarila, ako keby jej tych deti bolo luto, ze im maminka uz nedovoli plienocky 😀 tak to kaslem a skusim o par mesiacov 😎
to mas super, ze tak pekne vedla teba cupka. no ja by som asi musela planovat trasu tak, aby neviedla okolo ziadneho ihriska. u nas su ako naschval pri obchodoch, takze nemoct ju priviazat alebo chytit na ruky, tak snad ani chleba nemame 😀

kitka123
23. okt 2007

Zdenka, joo makrobioticka diskuze 🙂 ja nejsem makrobiotik, nebyla jsem ani nebudu, ale obcas se tam dozvim zajimave veci, co jak vyrabet, nektere novinky ze zdrave vyzivy ... Ja mam doma elektricky mlyncek na mouku, proto mam to zrni. Proste si namelu vzdy cerstvou mouku, je uplne jina, hlavne jsou v ni vsechny ziviny. Daji se tam delat i vlocky, takze kazde rano delam z cerstvych vlocek ovesnou kasi ... Je to rychle, nemusi se to umyvat, proste jenom das hrstku zrni a zapnes 🙂
Chleba pecu doma dvakrat - trikrat tydne, muj muz uz ani normalni pecivo nechce, je to veeeelmi rychle, za pet minut mam testo a ctyricet minut pecu. Kvasek do chleba nedelam, davam normalni drozdi. Jestli chces, dam ti recept.

Kocik uz taky moc nepouzivame, jedine kdyz se jde na nejakou delsi prochazku, tak se chvilema popoveze. S plenkami jsme na tom tak, ze kdyz je "cika" nebo "kako" tak si ji zacne davat sama dole 🙂 Do nocniku stale nic. Uz aj ine deti videla sedet na nocniku, ale nejak ji to neispirovalo

zdenkaamarosko
24. okt 2007

Kitka, aký máš názor na makrobiotika - "makrobiotizmus"?
Ja mám ten mlynček tiež, ale meliem na ňom iba mak. Obilie som zatiaľ neskúšala a bojím sa to aj vyskúšať, aby som ho nepokazila. Ako robíš ovsennú kašu? Ja robím z celých alebo z pomletých ovsenných/špaldových vločiek, na pol litra mlieka dávam 4 kopčité lyžice vločiek a 4 kávové lyžičky cukru. Pol hodinu to nechám stáť a potom to dosť dlho varím. Najčastejšie robím však krupičnú, tá je urobená rýchlo. A už dlho som nerobila kukuričnú. Maroškovi som do roka kupovala aj tie instantné, ale potom som mu začala robiť tieto.
Šup sem recept na chlieb 😉 , ja som našla na www.babetko.sk recept na chlieb. Ten sa robí z toho kvásku: múka+voda. Ale je to na dllho, tuším aj šesť dní.

zdenkaamarosko
24. okt 2007

Ešte som chcela napísať, že ja o "makrobiotizme"nič neviem. Mňa viac menej oslovujú v tej diskusii niektoré recepty, ale i rady. Obávam sa, že zo mňa by nikdy nebol 100 % makrobiotik 😅 ... bez mliečnych výrobkov, čerstvého ovocia a zeleniny,... 😝

lefika
24. okt 2007

zdenka, u nas by to tiez nepreslo: mame spotrebu 7 jogurtov denne 😅 saska tri a my s manzelom po dva. kase nikdy u sasky uspech nemali, dokonca ani na zaciatku prikrmovania, ked este nemala zuby, ich nechcela ... a bez cerstveho ovocia a zeleniny neviem, kde by sme brali vitaminy

zdenkaamarosko
24. okt 2007

Lefika 😀 my máme tiež radi jogurty a aj acidká 😝 a tiež si to neviem predstaviť bez zemiakov. Moj muž by bez nich neprežil. ☹
Ale aj tak si opíšem nejaké tie makrobiotické recepty a budem nadalej pokukávat do diskusie 😉

lefika
24. okt 2007

zdenka, ved hej, sem-tam nejaky recept moze byt zaujimavy 😉 moj muz frflal, ked sme dostali raz ako dar vegetariansku kucharku, ze to co ma znamenat, jemu:masozravcovi take nieco dat. a ked mu z toho nieco uvarim, len sa tak zalizuje...ale da si k tomu klobasu aspon, no 😀 😀

zdenkaamarosko
24. okt 2007

moj je zase rád keď to striedam, masité - bezmesité.To má z domu, jeho mama väčšinou vyvárala mäsité jedlá. Čo nemá rád je segedín a ešte čosi, teraz ani neviem čo to už je. 😅

lefika
24. okt 2007

co sa porobilo tej mojej babe dnes??? uz tri hodiny spi! 😕 normalne som ju bola skontrolovat, ci dycha 😅 dufam, ze nebude chora: u nas to vacsinou takto nejako zacina 😒

zdenkaamarosko
24. okt 2007

Ja sa rada učím variť niečo nové a zdravé. Teraz ma dosť chytila špalda, tak už si zbieram recepty a vyváram a pečiem.
to s tou klobásou poznám ... môj otec je taký ... ked nie klobása, tak aspon salám musí byť 😀 😉

zdenkaamarosko
24. okt 2007

moj malý ma tu už oblietava. dnes spal nejakých 2,5 hod. 😎 To sa mi páči 🙂
Ja takto chodím kontrolovať Adamka, či dýcha, keď sa mi zdá, že už dlho spí.

lefika
24. okt 2007

no, mala som pravdu tusim 😒 uz sa zobudila a kycha a sopli ☹
zdenka, ja momentalne experimentujem so sparglou 😉

zdenkaamarosko
24. okt 2007

sparglu som este v zivote nejedla. Aler videla som ju v obchode. To sú také zelené paličky? 😨

zdenkaamarosko
24. okt 2007

navar čaju 🙂

lefika
24. okt 2007

ano, tie zelene palicky. surove mi chutou pripominaju hrasok 🙂
idem ten cajik varit 😉

kitka123
24. okt 2007

Tak ja jsem se tu s vami minula, my spime az teraz a som rada, ze vobec 🙂 Skoda, treba se nekdy sejdeme vsechny tri.

Zdenka me se makrobiotika nelibi a to hlavne z toho duvodu, ze nemam rada zadne systemy, kde ti diktuji co se smi a co nesmi. Oni prosazuji ty svoje principy a vsechno ostatni odsoudi jako spatne, nevhodne. Tak trochu dogmatici a to nemusim. Navic jsem si vsimla, jak vsichni makrobiotici se uzkostlive snazi ty pravidla dodrzovat, vetsinou jim to nejde, pak maji vycitky ze to porusili ... A nebo to dodrzuji a kdyz si pak nahodou daji neco nezdraveho, tak se z toho pomalu zhrouti, je jim spatne atd. Podle me zdravy organizmus by se s temito vykyvy mel bez problemu vyrovnat.

kitka123
24. okt 2007

U toho mlynku si nejsem jista, ze myslime ten stejny. Ja ho kdyztak vyfotim a dam sem fotku. Mak melu na klasickem mlynku na mak, ten neni elektricky.
Chleba:
potrebujes (ta mnozstvi jsou odhadem, nikdy jsem to nevazila)
3/4 kg bile hladke mouky, ctvrt sacku psenicnych otrub, tretinu sacku psenicnych klicku (oboje koupis za par korun v nejake zdrave vyzive ale i v Ternu treba), 2 kocky drozdi, sul (vrchovata cajova lyzicka), tepla voda.
Smichas mouku, otruby, klicky, rozdrobis drozdi, sul,vodu, zpracujes testo, prilis nehnetes, jenom aby se spojily ingredience a nema to byt moc hutne, vic vody. Peces na 200 stupnu 40 minut, do nevyhrate trouby.

kitka123
24. okt 2007

Jo a nenechavas kysnout jsem zapomela dodat. Hned jak vyrobis testo, strcis do trouby

zdenkaamarosko
25. okt 2007

kitka, to si ma u tých makrobiotik ukľudnila.Dík za názor, aspoň nebudem vymýšľať. 😅 Ja som si myslela, že ty si tiež makrobiotik. Raz v živote som držala diétu akože "oddelená strava", bývalo mi zle, bola som hladná a keď som s tým prestala, pol roka som si dávala do poriadku žalúdok a celú tráviacu sústavu. ☹
Mlynček mám od Boschu, až keď som ho kúpila, doma som sa dočítala, čo všetko sa v ňom dá zomlieť.Odfoť 😉
Recept na chlieb vyskúšam, len musím dať niekomu kúpiť otruby a pšeničné klíčky. Raz som mala kúpené klíčky, ale akosi som ich nevedela využiť, tak mi pekne krásne zostarli - tak stukoveli.
A ako varíš tú kašu? ... s vodou? ... s mliekom?

kitka123
25. okt 2007

Zdenka ja se zajimam o zdravou stravu, ale spis tak, ze se snazim tyto "zdrave" potraviny zakomponovat do nasi stravy tak nejak nenasilne. Muj partner napriklad vubec neni na zdravou stravu, takze musim varit tak, aby to jedl i on. My s Adelkou treba nejime mlecne vyrobky, ale on by bez syru umrel. Hlavne se ale vyhybame ruznym eckam.
Ovesne vlocky na kasi nepouzivam, ja si prave namelu trochu ovsa na hrubo na tom mlynku, rozmicham ve vode, pridam mleko a treba rozienka, privedu k varu a odstavim. Potom dochutim, pripadne prisladim (skorice, kousek masla, javorovy sirup, ovoce...)
Zdenka nevim, jak sem vlozit tu fotku. Nejako mi to nejde. Mozna se to ani neda a musim vytvorit fotoalbum? To se mi akoze moc nechce. Nevite baby?

lefika
25. okt 2007

ahoj kitka, aj mne sa zda, ze priamo sem fotka vlozit nejde. tusim sa na to niekto v nejakej diskusii stazoval 😒
inak to sme tu ostali fakt uz len my tri? ☹

kitka123
25. okt 2007

Lefi, uz to tak vypada. Ono nas tu nikdy nebylo nejak vela, asi nemaji maminy cas. Skoda ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre