Decembrovky 2005. Pridajte sa!

nici
10. jan 2007

Ahojte maminky,

tak som si dovolila otvorit tuto temu, kedze vidim, ze v sekcii "Spolocny termin" sa diskutuje jedna radost...ale co tak sa podelit o svoje uz narodene ratolesti, ktore sa narodila v rovnaky mesiac....
tak piste, piste, piste, nech tato tema ma co najviac stran 🙂

lefika
25. okt 2007

kitka, alebo chodia inde. na babetku bol raz odkaz, ze maju zalozenu na nejakom vlastnom serveri diskusiu, myslim ze snehove babetka sa to volalo. tak som sa tam zaregistrovala, lenze v tej dobe som casto chodila na dlhsie k nasim a oni nemaju internet, takze ma to po dvoch tyzdnoch necinnosti zrusilo 😠 tak som sa na nich vykaslala: nemala som naladu sa registrovat po kazdej dlhsej prestavke 😖

kitka123
25. okt 2007

Tak to si sikovna, ze si take neco vypatrala, vsak jasne, ze nekde musi maminy diskutovat 🙂 Ja poznam jenom tohto konika, celkem mi vyhovuje, ze za ten pul rok co to citam uz viem odhadnout, do ktere diskuze ma smysl se zapojit (vetsinou) a ze uz poznam nektere te jmena co se potkavame v ruznych temach atd. Asi bych uz nestihala citat dalsi fora, to uz bych jen sedela pri kompe cely den

lefika
25. okt 2007

kitka, to bolo v dobe, ked sme byvali u svokrovcov, a ja som v celej dedine nepoznala zivej duse okrem nich. takze diskusie na nete boli pre mna otazkou prezitia 😀 😅
ozaj, a ty tam niekoho poznas alebo si tiez riesis socialnu izolaciu na internete? 😉 zevraj sa tam pri hranice nastahovalo vela slovakov v poslednej dobe...
inak saska dnes asi nemieni spat vobec, ved naco, ked vcera potiahla tri hodiny 😎 ale chora nie je, nastastie, len vcera trosku soplila.

zdenkaamarosko
25. okt 2007

ahojte 😎 , my tiež dnes nespíme.

zdenkaamarosko
25. okt 2007

Maroškovi som dokonca zarobila aj druhé mlieko, však čo ak by zaspal pri druhom 😅 😀 , ale kdeže ...
Aj ja chodím diskutovať iba na koníka. Ozaj a ako ste sa dozvedeli o koníkovi?

lefika
25. okt 2007

zdenka, niekto to spomenul na babetko.sk. a ja prekvapena, ze co, aky konik? tak som sem mrkla a som sa aj zaregistrovala 🙂

kitka123
25. okt 2007

My dneska spime!!! Byli jsme dopoledne s kamoskou na kave v Avione a tam je take miniihrisko pro deti, mala tam behala, nahanela se s detmi, tak ju to asi unavilo.
Zdenka, uz si nepamatuju jak jsem objevila konika, nekde jsem asi narazila na nejaky odkaz, fakt uz nevim. ale akorat mi rikala rano ta kamaradka, ze mely prve stretko z babami a detickami co se tu seznamily a ze to bolo super.

Lefika, poznam tu docela dost lidi, muj muz je z BA, takze me seznamil s plno lidma kdyz jsem se pristehovala. ale su tak porozhazovani po cele BA a okoli a ne vzdy se mi chce pulhodinu - hodinu cestovat, abych s nekym pokecala, takze konik me celkem bavi (obzvlast ted v zime). No a samozrejme mail a skype. Tuto v Rajke je cim dal vic slovaku, ale vetsinou se sem stehuji starsi pary, co uz maji dospele deti. Poznam tu tri maminy co maji podobne stare deticky. Vsak ty si se nedavno stehovala ne? Takze si asi taky musela hledat nove kamaradky?

zdenkaamarosko
25. okt 2007

aj ja som to niekde na babetku prečitala 🙂

lefika
25. okt 2007

kitka, no my sme prisli v aprili, a to som hned zhavila net: nasla som odkaz na miestne MC, tam som spoznala dost ludi.
inak my sme s manzelom dost zavisli na nete, to tu este ani vymalovane neboloa on uz bezal do t-comu vybavit pripojenie 😀 no ved informatik, no 😀

lefika
25. okt 2007

zdenka, aj prispievas na babetku? ja som tam isteho casu dost pisala a teraz ked som si to chcela stiahnut na pamiatku, tak oni to archivovali a uz sa k tomu nedostanem 😠 ☹

kitka123
25. okt 2007

Lefika, tise zavidim ... ja jsem tu byvala prvni rok bez internetu a to mi dost ztezovalo situaci, kedze jsem tu nic neznala a nikam netrefila a jeste k tomu je tu zly mobilni signal, preci jen uz jsme za hranicemi. No byly tehdy jine priority, jako dodelat do porodu kurenie 🙂
Ale ted se velmi tesim na satelit, snad buduci tyzden nainstaluji, budu mit ceske programy, hlavne Kouzelnou skolku rano, tak to uz si budu pripadat jak doma.
Kdyz uz jsme u toho internetu, prala bych si, aby se tu na Slovensku lepe rozbehly internetove obchody, to by mi taky usnadnilo zivot

lefika
25. okt 2007

kitka, ja zatial ked nieco potrebujem, tak idem do BA. internetove obchody nic moc, to mas pravdu. mozno s vynimkou knih.
a co sa tv tyka, to sme na tom asi podobne ako vy: minimalne polovica su madarske programy 😒 nam minuly tyzden volali z t-comu, ze uz je u nas magio, ze ci nechceme. tak musim na to nejako zlomit manzela 😉 inak kouzelnu skolku pozeravame rano, niekedy aj poobednajsiu reprizu 🙂

lefika
29. okt 2007

ahojte baby, ako ste vikendovali?
my sme trochu prerabali kuchynu a upratovali akurat, takze som si moc neoddychla...
ale saska sa zacala sama hravat. vsimla som si to, ked som si uvedomila, ze pol hodinu sa na mna nikto nevesa 🙂 idem pozriet a ona po koberci rozklada take tie male zvieratka: psikov spolu, kravicky spolu.....no cumeli sme s muzom 😕 doteraz jej musel vzdy niekto asistovat alebo sa aspon pozerat. dokonca si aj telku vypla, aby ju nic nevyrusovalo 😀

kitka123
29. okt 2007

Caute baby, no my zase mame rezim ... 😒 Dneska mala zaspala o ctvrt na pet, spala do pul sedmej a ted pred chvili konecne zalehla. No snad je to aj tou zmenou casu a se to zase unormalni.
Lefika, tak s timto my problem nemame ze by si Adelka sama zahrala, akorat ma nekdy takove hry, ktere moc neocenim. Vetsinou prave kdyz je dlouho ticho, tak robi neplechu. Treba oblibene je ze vezme kefu na wc, namaci do zachodu a umyva s tim kachliky v celej kupelke. No a nez to uklidim, tak zas vyhazi supliky v kuchyni, oblibene je rozsypavani ryze atd. Uz pred ni nemam skoro zadne skryse, protoze si vzdy pristavi stolicku a dotiahne vsude. Takze tak u nas, holka je samostatna, ale cas mi to moc neusetri, bo muzu akorat chodit po nej upratovat 😉

kitka123
30. okt 2007

Holky co mate noveho? Zdeni jak se ma mimisek, kojite?
Nase Adelka dnes rekla prvni vetu, myslim 2 cilene spojene slova: chci chleba 😀 No takze velka udalost, snad se uz konecne rozmluvime 😉

zdenkaamarosko
6. nov 2007

ahojte, no nejak nestíham. Mám vyčerpávajúce obdobie. Adamko už má iný režim. Už to nie je len prebaliť, nakojiť a dať spať. 😎 Už si vyžaduje komunikáciu, prítomnosť ... tak si začínam zvykať, že už mi nezostáva na nič čas.
Kitka, ja by som bola šťastná, keby sa Maroško rozhovoril aspoň v slovách, nie to ešte vo vetách 😀 Krpec malý si dáva ešte stále na čas, už ma to znervózňuje.Občas ☹ .Stále sme pri 15 výrazoch, ktoré neviem či môžem pomenovať slová. 😨 A to s ním komunikujem, čítam mu, spievam ... už si niekedy pripadám ako trafená. 😒

zdenkaamarosko
6. nov 2007

lefika, na bábetku neprispievam. Pokiaľ som nepoznala koníka, tak som si zvykla čítať bábetko.Keď som čakala Adamka, na nete som ako nažhavená hľadala všetko o látkových plienkach. Teraz, ak mám čas, blúdim v bio stránkach a zdravej výžive. 😀
Inak chvalabohu, že aj Maroško sa už spontánne niekedy sám hráva. Na Adamkov krst dostal stavebnicu - zväčšené "lego" a tá ho teda drží už mesiac 😅

zdenkaamarosko
6. nov 2007

kitka, chlieb som robila hneď piatok 😀. Ale žiadny borec nie som. Bola z neho oslička. Rozplácol sa a bol dosť ťažký. 😅 Ale zjedli sme ho.
Na čom ho pečieš? Aj vymazávaš alebo len opláchneš vodou?
Dala som ho piecť ako píšeš do nevyhriatej rúry, ale čas som začala merať, až keď bola nahriata. Nabudúce ho asi skúsim nechať i chvílu vykysnúť, hm.. a budem ho piecť v pekáči, nie na plechu. No čo, učím sa 😒 Dobrá správa je, že muž ma povzbudzoval nech to nevzdávam a skúšam ďalej. 🙂 He, he lebo on by chcel, aby sme si chlieb piekli doma. 😉

kitka123
6. nov 2007

Zdenka to chapem, ze nemas na nic cas, nekdy aj my mame take dny, ze bohate staci jedna Adela ktera nespi cez den ... natoz dve deticky. A neuvazovala si o tej satke na noseni, ci babyvaku? Vsetky baby si to chvali, ze babo je spokojene a mas volne ruce. Asi bych do toho pri druhom sla. U Adelky jsem ho nemala a stale jsem ji mela na rukach a tim padem nic jine nerobila nez nosila.
S tim chlebem je mi to lito, vis co, ja priste presne odvazim ty pomery surovin a dam ti vedet. Asi v tom byl problem, spatna konzistence, moc riedke ... Jinak kdyby si chtela s necim ohledne bio poradit, rada ti pomuzu, uz se tomu intenzivne venuju 5 roku 🙂
Jo ten plech vymazu olejem, ale vetsinou pouzivam silikonovou podlozku (setri to praci 🙂 jinak asi nic moc zdraveho )

lefika
7. nov 2007

ahojte, my sme sa dnes vratili od nasich. bolo celkom fajn, saska si nasla novy idol: moju sestru 🙂 bola na nej vkuse zavesena, vsetko po nej napodobnovala a este aj zo spanku ju volala 😀 takze ja som si fajn oddychla 😉
kitka, ja som pouzivala satku, ked bola saska mala, ale vacsinou len na von, vnutri len ked mi uz isli ruky odpadnut a nevedela sa inak ukludnit. ono totiz s dietatom v satke toho vela nespravis. mas ju pred sebou, takze vsetko musis robit veeelmi opatrne, predklana sa zle, ja som ju instinktivne pridrziavala. ale zas: prechadzala som sa a v ruke drzala knizku a citala 😀
zdenka, s tou recou, ja som si na saske vsimla, ze je lepsie, ked jej do vsetkeho nekecam. proste ked chce nieco vyjadrit a ja aj ked viem co, som ticho, ona sa potom snazi, aj ked ju stve, ze nemoze len prikyvnut na to, co som povedala ja. inak tiez spievam, recitujem, citam ostosest, uz mi z toho sibe a ucinok sa zatial nedostavuje ☹

lajalu
9. nov 2007

Ahojte bambulky,
hanbim sa ze som tu tak hrooozne dlho nebola ☹
Ale vratili sme sa z Irska za chvilu mi zacala skola a stale v jednom kole.
A samozrejme toho nemam dost rozhodla som sa este pokracovat v studiu (externe) Mgr. 😅

Normalne ste tu toho moc moc napisali 😉 ani neviem kedy to vsetko precitam.
Ale uz sa budem snazit tu zavitat castejsie a nebudem zaostavat a budem v obraze 😎

Deti nam riadne rychlo rastu pred ocami, len keby ta nasa Lala uz konecne zacala aj rozpravat. Vy ste na tom ako?

Ozaj mate este plienky?
Babulky prepacte mozno ste to tu uz preberali ale este som to cele neprecitala.

lefika
9. nov 2007

ahoooj lajalu, uz som sa zacinala bat, ze to tu uplne stichlo 😒
so skolou ti drzim palce, ja mam uz dva roky prerusene doktorandske, a taaaak straaasne sa mi nechce pokracovat, aj ked som si slubovala, ze cez matersku aspon co-to spravim. super ze mas odhodlanie 🙂
ja stale cakam, ze ma nieco nakopne a rozbehnem sa.
no my sme s rozpravanim tak, ze povie cca 100 slov, ale nespaja ich zatial a este stale je to udalost, ked sa nauci nieco nove. niekedy mam normalne komplexy, ked pocujem rovnako stare deti recitovat basnicky...
my este plienkujeme normalne, aj ked cez leto sme sa snazili oducat, ale nic z toho nebolo. saska si pri tom uvedomuje, ked jej treba, ale ked ju necham holu, tak mi donesie plienku, aby som jej dala, nocnik odmieta ☹

baby, este som zabudla minule napisat, ze pri tej ceste spat vlakom mala saska prvy poriadny zachvat na verejnosti. hodila sa o zem vo vlaku a ziapala a nicim nesla ukludnit. cokolvek som urobila, bolo to este horsie 😖 boze, ako mi bolo trapne 😅 dieta reve na cely vagon a chudaci ludia to museli polhodinu pocuvat, lebo na nu proste nic nezaberalo. aspon ze sa tam nenasla ziadna premudrela dochodkyna s blbymi komentarmi 😠 ja viem, ze to je unavujuce, 5 hodin cestovat, ale chodime tak casto, a toto sa stalo prvy krat ( a nesmelo dufam, ze aj posledny 😔 )

kitka123
12. nov 2007

Ahoj maminy,
Lajalu, my jsme na tom podobne jak lefika, spoustu slov umime, obcas se zadari spojit 2 do vety, ale vesmes tomu rozumime jen my rodice.
Nocnik nic noveho, jeste se do nej ani raz nevycikala, je to mozna i moje chyba, kdybych se vic snazila ... ale jeste ji nejaky mesic necham v klidu. Potrebu si uvedomuje, ale do nocniku ani za svet, dela mi louzicky po byte. Taky jsem si naivne myslela, ze to zvladneme v lete, ale neslo to.

Lefika, my uz jsme mely takove zachvaty na verejnosti asi tri, ale nastesti ji vzdycky nejak dovlecu do auta a tam se uklidni. Doma to obcas udela taky, ze zacatku jsem se snazila ji obejmout, vzit na ruky, ale odstrkuje me, takze vetsinou odejdu a necham ji, aby se uklidnila sama. Coz je obvykle dost rychle.

Zdenka, nevis nahodou jestli funguje v Dunajskej ta solna jaskyna? Nasla jsem to na internetu, jen nejako jim ty stranky nefunguju.

lefika
12. nov 2007

no tak my hlasime obrovsky uspech: predvcerom aj vcera vecer sa saska vycikala do nocnika! prvy krat to hned aj vyliala od radosti, ako mi to chcela ukazat, ale nevadi. tancovali sme s manzelom okolo nej ako okolo najvacsej hviezdy 😀 takaa bola na seba pysna 🙂
kitka, mna ten zachvat zaskocil najma tym, ze vo vlaku proste nie je kam dieta odvlict. neostavalo mi nic ine ako to nejako prezit. este ako naschval to bol vlak bez kupe, takze divadlo mal cely vagon, no nadhera 😒

kitka123
12. nov 2007

Jee Lefika, to gratuluju k nocniku!!! No tak to uz jste na dobre ceste 🙂 Tise zavidim 😀

Holky, minuly tyden jsme byly obe nemocne a melo to ten efekt, ze Ada zacala zase spavat po obede a to treba aj dve a pul hodiny. Jak je ten zivot hned veselejsi, kdyz si maminka oddychne 🙂

lefika
12. nov 2007

kitka, tak ja tebe zasa zavidim ten spanok. mat tak dve hodinky volna cez den: to je moj nesplnitelny sen. saska uz len tak na polhodinku si zdriemne, ak je moc unavena. ak spi dlhsie, radsej ju budim, lebo potom by vecer pred jedenastou nezaspala 😒

zdenkaamarosko
13. nov 2007

ahojte, tak som šťastná, že som sa sem dostala. Maroško mi dnes na obed nezaspal, ale o tretej padol únavou. uff 😅 Ja si to neviem predstaviť, že by nespával. Adamko už toho cez deň moc nenaspí. Väčšinou je ráno vždy od 4 - 5 hod. hore a potom, keď ideme von tak si pospí až do obeda. Po obede ak zaspí, tak je dobre. Zajtra s ním idem na poradňu a máme i prvé očkovanie Hexa vakcínou. Maroška nechávam u mamy, tá je rada,že bude u nich. Trochu sa obávam o Adamka. Vidím na ňom, že nie je taký bystrý ani obratný, pohyblivý ako sú ostatné deti v 3. mesiaci. Maroško bol skoro taký istý, ale Adamko je na tom lepšie. Primárka mu vtedy diagnostikovala hypotóniu - znížený svalový tonus. Tak som s ním musela cvičiť Vojtovku do roka. Dúfam a veľmi si prajem, aby sme to nemuseli absolvovať aj s Adamkom. Veľmi by ma zaujímalo, z čoho sú tie deti hypotonické??? ☹
Adamko tuším plače, ...

lefika
13. nov 2007

zdenka, ahoj 🙂
ze od 4-5 hore 😕 to ja nastastie nepoznam. ked som sasku odstavila, prechodne vstavala o piatej asi dva tyzdne a myslela som, ze to snad neprezijem. ale pamatam si, ze ako novorodenec byvala saska hore v noci od jednej do tretej, tiez nic moc 😖
saska mala tiez miernu hypotoniu, ale cvicit sme nechodili. dr. mi povedala ze akurat zacne trosku neskor lozit a chodit (lozit zacala v 11 mes.) ale ze sa to samo zrovna. poradila mi, ze ak jej chcem pomoct, prospelo by jej plavanie, ale u nas nebolo nic take nablizku a auto sme rozbili 😅 , tak z toho nic nebolo. u teba by to asi tiez bolo komplikovane, ked mas aj maroska... vraj zalezi na tom, na akeho dr. natrafis. niektori si z vojtovky urobili modlu a ini to povazuju za zbytocne trapenie dietata aj matky, ak to nie je naozaj velmi opodstatnene.

kitka123
13. nov 2007

A co to je ta hypotonia, z ceho vznika? Vim, ze to resily baby na nedonosenatkach, ale moc jsem to nestudovala. Uz si ani nepamatuju, co maji deti umet ve trech mesicich?
Vstavani o 4-5 si taky neumim predstavit ... Zdenka, musis byt strasne unavena, vsak podle toho co pises, ti ani nespavaju v rovnakom case pres den?

... s tim spanim po obede jsem se zase radovala predcasne, dneska nespala vubec pres den, ale aspon bez problemu zaspala o pul osme.
Lefika, ja jsem Adelku jeste nikdy nebudila, proste ked zaspi az o pul ctvrtej napriklad, tak ji proste necham spat, ty volne hodiny jsou pro me uplny balzam, aj ked potom ide spat az neskoro.

lefika
13. nov 2007

kitka, ja som ju tiez zo zaciatku nebudila, ale parkrat sa stalo,ze sme ju do polnoci nemohli uspat, a to som si povedala dost: tak som jej dala limit na denny spanok a odvtedy sanam dari ju uspat pred pol jedenastou: no nic moc tiez, ale lepsie ako o polnoci 😒 teraz je napr. este hore 😠

hypotonia je znizene svalove napatie a vedlajsim priznakom je mierne zaostavanie hrubej motoriky. problem je, ze je tazke poznat, ci naozaj ide o nieco vazne (napr. poruchu nervoveho systemu) alebo je dieta proste len lenivsie. u nas to bol ten druhy pripad, takze cvicenie by ju sice trochu urychlilo, ale za to trapenie by to rozhodne nestalo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre