Dunajská Streda, je tu niekto?

izus
27. jún 2007

baby je tu nikto z DS, alebo okolia

ani_sama_neviem
27. apr 2011

@lolka1 ok tak sme sa nepochopili co uz.. maj sa krasne 😎

sonya08
27. apr 2011

no je to tu trocha divoká diskusia, nechcem obhajovat nás Slovákov zijúcich tu v okrese DS ale bohuzial je to viac-menej tak ako píse ani_sama_neviem, aj ked má len 18 rokov a uz dieta, urcite to co píse sú jej vlastné skúsenosti s ludmi v jej okolí a bohuzial sú také aké sú, ja mám podobné, gabuci síce krásne poznamenala, ze "na maďarskej škole sa učia žiaci okrem materinského jazyka aj slovenčinu povinne a ešte k tomu angličtinu a nemčinu" ale bez urázky z mojej skúsenosti nevedia ani jednu rec poriadne, ja som prednedávnom na dlhodobé prosby susedov zacala s doucovaním ich dcéry - nemcinu, no bol to des, ona chuderka 14 rocná baba nerozumela poriadne co jej vysvetlujem a ja neviem madarsky a to co ona vedela po slovensky ... 😨 a cuduj sa svete dievca malo nakoniec na vysvedcení o dva stupne lepsiu známku ale nie z nemciny ale zo slovenciny, z nemciny sme to vylepsili len o jeden stupen, rovesníci mojho syna tiez nevedia prílis po slovensky, komunikujú vzájomne tým systémom, ze oni hovoria po madarsky a on po slovensky s madarskými slovíckami ale zase na druhej strane som rada, ze sa naucí madarsky, ziadna rec nie je na zahodenie
a este na margo organizovaných podujatí lolka1 necuduj sa, ze ked si nieco organizovala po slovensky bola prázdna sála, co by si chcela v regióne kde prevazujú percentuálne obcania madarskej národnosti, je jasné, ze naplnia sálu a to aj tak len vtedy, ak je to v madarcine, z mojej skúsenosti tu ludia A priori ignorujú prakticky vsetko slovenské

gabuci
27. apr 2011

@sonya08 ja tiež nehovorím,že 13 ročné dieťa vie perfektne aspon moje nie,ale napr.mali sme takú situáciu vo februári,že bola v nemocnici 4 dni a povedala mi že 2x sa musela len spýtať/pohľadať niekoho kto vie maďarsky/čo od nej chcú.Išlo o vyšetrenie gastro.Hadicu mala prehltnúť.Orem toho všetko vedela,pekne odpovedala,ked aj izbová lekárka sa jej pýtala,ešte sama lekárka hovorila,nech sa nebojím s nou nie su problémy.Samostatné skusenosti-ja som sa naučila sklonovanie ,písanie tvrdé y a podobné ceľkom dobre,skratka ma to bavilo.Je to pravda,že deti sa učia od prvej triedy slovenčinu okr. mad.Potom už v druhom ročníku začali ako cudzí jazyk angličtinu.To ju baví,páči sa jej,nemá problém,lenže potom ešte im pridali nemčinu akože školsvo nie mi sme to chceli,to je už troška prehnané.Učí sa,zatiaľ jej to ide,nemčinu má 1.rok,no hovorí,že by bola rada keby to už nemusela,až v neskoršom veku.uznám,že nie každé dieťa je na jazyky,a najväčší problém,že nemajú sebavedomie,boja sa že ich kamaráti vysmejú tak radšej nehovoria nič.Ináč angličtinu dcérka vie na 1,no nemčina už nebola taká pevná 1,na slovenčinu dostali prísnu učiteľku tak vidím že sa učí,venuje tomu času dosť,najhoršie je na tom je to,že na dedine nemá s kým tak moc komunikovať slovensky.Ked sa dostane na strednú do mesta to už bude určite iná vec.Ja keby som bola učiteľkou,určite by som nedala lepšie známky aké si zasluži dieťa,však čo sa naučí to vždy nájde..ako som našla to aj ja.Tiež si myslím DS je trošku iné mesto ako NZ,ked sa tam vyprávajú len vlastne väčšina ľudí len maďarsky.My máme príbuzných v Mužly pri Štúrove,aj tamojšie deti menej vedia slovensky ako naše.Aj v okrese KN na niektorých dedinách.Závisí aj od počtu slovenských obyvateľov toho mesta či dediny,či počuju aj slovenčinu po ulici.

ani_sama_neviem
27. apr 2011

@sonya08 jooo pekne si to napisala pravda je cel ako si to pnapisala a ano to co pisme mam z vlastnej skusenosti ale osobne proti madarom nemam nic 🙂

sonya08
28. apr 2011

@gabuci no musím uznat, ze Tvoja slovencina je fakt dokonalá a ja si vázim takých ludí, ktorý na Slovensku pekne hovoria po slovensky aj ked majú madarskú národnost, resp. patria k madarskej mensine, nic nemám proti madarskej mensine, naopak, nech ludia kludne hovoria po madarsky, len ma zarázajú situácie, ked sa mi na území SR v obchode stane, ze ma obsluhujúci personál osloví po madarsky a ked ja odpoviem po slovensky musí zavolat druhú kolegynu, ktorá sa aspon ako-tak vie so mnou dorozumiet, nehovorím, ze je to vsade ale uz sa mi stala aj takáto situácia alebo som bola svedkom konkrétne v DS v obchodnom centre, ze v jednom obchode s oblecením prisla pani-zákaznícka, oslovila personál po madarsky, dievcina jej slusne odpovedala, ze prepácte ja nehovorím po madarsky a pani sa rozcúlila, ze ako je to mozné, ze ona nevie po madarsky, tým chcem len povedat, ze musís uznat, ze ak sa takéto podobné negatívne skúsenosti viac krát opakujú vobec sa nedivím ani_sama_neviem, ze sa chce vrátit naspat do BA
a na margo toho, ze mladý ludia v týchto lokalitách nevedia poriadne po slovensky, je to len na ich skodu, ak nebudú v slovencine jazykovo zdatný asi tazko budú moct studovat na vysokej skole na Slovensku, jasné mozu íst studovat do Budapesti, ale predpokladám, ze také kapacity, aby tam studovali aj miestny aj zo Slovenska nemajú, ale je to len na zvázení kazdého ako sa k tomu postaví, resp. rodica ako pripraví svoje dieta zijúce v tejto republike pre zivot, ja mám bohuzial len negatívnu skúsenost od okolitých rodicov, vobec nepovazujú za dolezité, aby ich ratolesti vedeli slusne po slovensky, len je podla mna skoda, ze aj inteligentné deti potom musia robit robotníkov z dovodu jazykového handicapu

gabuci
28. apr 2011

@sonya08 ďakujem za pochvalu,nezaslúžim si to.Už veľa som zabudla,odkedy nerobím v meste,na dedine nemám s kým sa zhovárať po slovensky.Rada čítam tu na nete stránky po slovensky a okrem madarských kníh a časopisov pravidelne čítam každý týžden Nový čas pre ženy aj Báječnú ženu.Kupujem veľakrát aj Moje zdravie,aj Zdravie.Takže asi niečo sa lepí na mna aj z toho čítania.Nerobí mi problém si prečítať ani knihu v slovenčine.Ináč veľmi dobre mi to padlo čo si mi písala,no negatívne skúsenosti som mala aj ja voľakedy.Bola som v práci a chcela som sa vypýtať od mojej šéfky do lekárne./Odskočit/Vždy sme mali pred nou trému všetky baby,no ako som ju oslovila že pani vedúca môžem skočiť a teraz si to všimni-nie do lekárne,ale do patiky?- to v živote nezabudnem.Ona sa pozrela tak ponižujuco na mna a vybuchla smiechom čo ste povedala?Pritom dobre vedela o čo ide.Ja som takej povahy nikoho neodsudzujem podľa národnosti,mám rada slušného inteligentného skromného človeka,ktorý sa nesnaží ma oklamať,nemusí sa líškať,radšej nech mi povie pravdu do očí.Potom pre mna za mna môže sa rozprávať ako sa mu zachce,len nech ma neuráža a nevysmeje za môj rodný jazyk.To je všetko.Pekný den.Tak ked sa vrátim tej téme Ds.Nebolo by zle keby tamojšie mamičky sa skamarátili aj Slovenky aj Madarky,však žiju v jednom meste.Lenže je to ťažká otázka.Ináč žiaľ aj to sa stane z obidvoch strán,že ideš po ulici a rozprávaš sa povedzme slov.Prejde vedľa teba Maď.a povie niečo škaredé na teba fuj alebo čo táto...chce.Platí to aj opačne.Idem po ulici,s deťmi sa rozprávam v rodnom jazyku,prejde vedľa mna 12-15 ročné dieťa a povie fuj aj tu sú samí Madari.Čo má proti mne?Nepozná nás,v živote toho veľa skúsenosti nemá,lenže najväčšia chyba je to,že to voľakde počula.Doma?Za mojej mladosti sme spolu chodili do tábora a nikdy neboli také problémy.Ináč včera večer som bola s detmi v Nitre kupovať dcérke kolieskové korčuľe v Tescu.Tam neboli problémy,že sme sa rozprávali medzi sebou madarsky.Potom sme išli do Mc Donalds-u a ja som objednala každej čo si žiadali,samozrejme slovensky,no deťom a mužovi som sa prihovorila madarsky.Obsluhujuca veľmi sa na nás pozerala.Potom som pekne podakovala,sa pozdravila a v tom momente deti po slovensky bozkávam.A "teta"skoro zabudla odpovedať.Myslela že nevedia ani muk po slovensky?No prajem každej maminke krásny den.

monr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka79
28. apr 2011

a ja som rada, ze ten kurz Silvovej metody nie je po slovensky, aj ked radsej by som bola, keby nebol ani po madarsky...New Age 🙄

gabii83
28. apr 2011

@janka79 preco mas zle skusenosti? ci si pocula o tom nieco, ja som absolvovala a snazim sa to praktizovat, a som odvtedy vyrovnanejsia, kludnejsia. ostatne uvidime, bola som necdavno.....

janka79
29. apr 2011

@gabii83 ja osobne prave s nou nemam skusenosti...ale vsetky tieto pochybne metody maju spolocne jedno: peniaze...este ta ti ludia neobtazuju, aby si si urobila dalsi kurz alebo nieco podobne?
taktiez, je sice pravda, ze to moze ucinkovat, ale otazka je, dokedy a za aku cenu?...v jednej veci sa ti bude darit, ale zhorsi sa ina a to zhorsenie, bude ovela vacsi problem ako ta povodna vec...moze to byt zhorsenie psychiky alebo zdravotneho stavu...tak zacnes hladat sposob ako zlepsit tuto vec a tak dookola, kolotoc, ktory sa zacne krutit stale rychlejsie...radsej by som tie peniaze obetovala na studovaneho psychologa, ktory ti pomoze stat sa vyrovnanejsou na zaklade vedeckych teorii nie na zaklade pseudovedy, ezoteriky a este neviem coho
dnesna doba je taka, ze ludia hladaju, lebo im nieco vnutorne chyba a to vyuzivaju kadejaky sektari a sarlatani...prajem ti, aby si spoznala skutocny vnutorny pokoj, ktory nema nic spojene s vnutornou silou, ale s priznanim si, ze ako clovek som uboziak, no napriek tomu bezpodmienecne milovany...mne pomohlo az toto

sonita
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ani_sama_neviem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sonita
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ani_sama_neviem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ani_sama_neviem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
latvia
1. máj 2011

@ani_sama_neviem
@sonita osobne spory si prosim rieste cez ip

ani_sama_neviem
1. máj 2011

@latvia pardon. Ale tato zena tu na mna bez priciny utoci. Pokial mi ona neodpise ja uz jej pisat nebudem ale nech mi prosim pokoj! A kludne to vymazte aj tka sa to smnehodi uznavam ale ona mi nechce dat pokoj furt vypisuje taketo veci utocne :(

sonita
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
latvia
1. máj 2011

@ani_sama_neviem oznac prispevok vykricnikom ked sa ti nieco nepaci, odveta nic nevyriesi.alebo sa hadajte v IP

sonita
1. máj 2011

@latvia oké sorry už viac aj tak nenapíšem

ani_sama_neviem
1. máj 2011

@latvia okey oznacim ju lebo uz ma naozaj hneva s tymito utokmi na moju osobu

sonita
1. máj 2011

@ani_sama_neviem - 😀 😝

puffinka
2. máj 2011

Je veľmi úbohé vyťahovať "slovensko-maďarskú otázku" na mamičkovskom fórume :(

monr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
puffinka
2. máj 2011

@monr ale veru ubohe, kolkokrat sem pridem, ze sa idem k vam prihlasit, tolkokrat sa tu riesi nieco okolo madarov a slovakov. Ja som byvala dlho aj v Blave aj v Dunajskej Strede, viem aj po slovensky aj po madarsky. Ked je nejaka mila mamicka na ihrisku a rozprava po slovensky prihovorim sa, ked po madarsky tiez sa prihovorim a nemyslim si, ze by to bol taky problem aky z toho robite vy /teda- chapem ak sa to niekoho dotkne, ale niektore ste tu fakt len na to aby ste striehli, kedy sa mozte zase vyvrsovat na tom ci ste madarka a ci slovenka/ Ja som oboje - tak ku ktorej skupinke z vas sa mam pripojit???? Naivne som si myslela, ze tu ide o deticky a REGIONY - aby sa mamicky stretli, zabavili sa a spriatelili a nie riesili kto, ako a co pise, organizuje, ci neorganizuje tym-ktorym jazykom :(

drobik1
2. máj 2011

@puffinka tak v tom s tebou uplne suhlasim..ja sice nie som madarka ale kamosky mam aj madarky a vedia po slovensky a sme super kamosky..tak preco by mali byt tu rozbroje ved sme dospeli ludia a nie je tu toto forum nato aby sa tu riesili veci,ktore sem nepatria.. 🙂

monr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sonya08
3. máj 2011

@puffinka sorry, vlastne sa to tu neriesilo priamo, len tu boli povedala by som trochu útocné náznaky na ani_sama_neviem, ktorej som sa musela zastat, lebo v mnohom mala pravdu a ako vraví monr táto téma sa tu od zalozenia diskusie objavila prvý raz, a prepác to co tu sonita "predvádza" na ani_sama_neviem s tými smajlíkmi tak to je detinské, takze sa nemozes divit, ze sa my Slováci, ktorí zijeme v okrese DS a vnímaní sme tu bohuzial ako by sme my boli tá mensina na Slovensku ozveme, ja napríklad bývam v obci, kde je cca 310 obyvatelov z toho mozno 10 je tých Slovákov a tu som nikdy nemala problém s ludmi ale v DS som sa stretla s roznymi individuami, ale to som uz písala dávnejsie, takze sa nebudem opakovat i ked mohla by som pokracovat s dalsími nepríjemnými skúsenostami ale je to presne tak ako píse monr je to v ludoch, ak je niekto normálny tak sa s ním dá nájst spolocná rec, ci je Madar, Rus alebo Cínan ....

gabuci
4. máj 2011

@puffinka to sa mi veľmi páči ako si písala o tom ihrisku ako sa prihovoríš tým mamičkám.Takto by to malo byť.Ja som takisto idem niekde niečo vybavovať,trebárs aj nejakému lekárovi odborníkovi.Sedím v čakárni a samozrejme sa prihovorím.ked idem s detmi,napr.imunologovi,v čakárni tiež sa usmejem na detičky ked sa priblížia ku mne,mamám sa prihovorím,však prečo nie.Ešte podotýkam,že imunológa sme vybrali podľa toho koho mi poradili podľa odbornosti,nie podľa toho akým jazykom sa porozumieme.je skvelá odborníčka o pár rokov mladšia ako ja,vie len slovensky a spokojná som veľmi s nou.Deti moje nikdy sa nebáli od nej,ked saniečo pýtala a nerozumeli tak sa mna spýtali a ja som im preložila,teraz to už ani moc netreba.Ked niečo povedia zle,nikdy ich nevysmeje,vôbec nemienim kvôli blbým rečiam vymeniť lekára za to,že nevie madarsky.Zbytočne vie,ked spokojnosť nie je medzi obidvoma stranami.

puffinka
4. máj 2011

No aby som to dala na pravu mieru. Chodim sem uz dobrych par rokov. Mam totizto 5 rocneho syna a sledujem tuto temu uz dlho-predlho. Raz sa tu nic nehybalo inokedy som citala clanky ako tie a tie neorganizuju nic pre Slovakov, atd., a veru moze mi tvrdit kto chce co chce - riesila sa tu otazka Madarov a Slovakov velmi velakrat - ci to bolo v dobrom, ci v zlom. A ked ste take zanietene voci tymto veciam preco si ich teda neriesite medzi sebou v ip? Hej je detinske posielat sem smajlikov typu "sonita", ale aj vyjadrovanie "ani_sama_neviem" nie je dost uctihodne. Nebudem ich ale sudit - kazdy vychadza sam zo seba. Ja som tu chcela len podotknut, ze kolkokrat sa chcem k vam pridat tolkokrat ma nieco odradi a to mi je velmi luto ☹ Mozno to co vy Slovenky prezivate tu na "maďaroch" to prežívajú Maďarky u "blaváčok", ale keby išlo fakt len o ľudí ako to píšete vy - dalo by sa tomu predísť už len milým úsmevom 😅 A podotykam aj mne veľa vecí vadí, či na Blave, či na DS- a okolí, ale žijem tu a snažím sa určitým spôsobom prispôsobiť sa a nevyvršovať sa na detských a mamičkovských fórach.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre