Február 2009 III.

xena22
22. jan 2009

Ja ja ja,,,, vytvorim 😉 No kuk podte sem teda 😉

martinka17
13. okt 2011

@andrea142 jaj, tak to je šikulka fakt, že sa sama aj kontroluje 😵 😵 😵 Ináč naše učiteľky sú zlaté, len obliekanie na ihrisko je iné. Raz bol už Samko bez čiapky, ináč ju mal v rukáve bundy, tak bundu dali a čiapku nie, beýne je chladno a deti len v teplákoch na ihrisko, pritom hrubé rifle pripravené v skrinke a Katka mi dnes vravela, že bolo chladno a videla že detičky boli vonku len v teplákoch teraz v utorok, to bola fakt kosa 😖

andrea142
18. okt 2011

@martinka17 : tak hej ustrážiť toľko detí , a potom aj pomôcť niektorým . Lili dali legíny čo mala pripravené v skrinke ale ja som aj hovorila ,že to tam má a určite aj Lili pani učiteľke ,lebo som jej vravela ,že ak pôjdu von má si dať tie legíny a ona je v tom pedant 😀 ..............minulý týždeň sme jej pod postel kúpili krabicu kam jej dávam paplón ,lebo doteraz to mala na posteli ,tak dnes ráno vláčila svoj paplón z našej izby do svojej aby si ho tam dala. lebo nad ránom sa ku mne prisťahovala 😀

martinka17
19. okt 2011

@andrea142 TAk nám sa našlo jedno autičko, čo je super, zato sa na deň zo skrinky statil rušeň, nevrátil sa komplet...verím že škôlka je záťaž ale už aj pre mňa, neviem, kam s vecami, kým je v škôlke, čo s nimi chodíme do škôlky 😀 😀 😀 😀 😀 Ale ináč po chorobe to ide fajn, myslím teda to chodenie do škôlky, v pohode vpláva do triedy, dnes prišiel dokonca poškrabaný, vraj sa s kamarátom šalil 😲 😵

andrea142
20. okt 2011

@martinka17 : 😀
už ani Lili neplače, ale pekne dá pusu a ide do triedy ,dokonca dudeľ čo si predtým hneď pri príchode dala do úst už nemá v skrinke ale v posteli a dáva si ho až keď idú spať 😵 ...takže si pekne zvykla na škôlku a takisto keď idem pre ňu tak nesedí vedľa učiteľky ako doteraz ale pekne sa hrá. a aj si našľa nejakú kamarátku lebo o nej stále rozpráva ,že čo jej povedala, to dievčatko je aj také ukecané a takisto ako Lili aj ona plakávala ráno tak sa asi spojili 😀
.........................ešte keď Lili plakala ráno tak raz sme naraz došli do škôlky akúrat si dávala papuče a my sme s Lili došli tak mi hneď referovala ,že včera Lili plakala a na to jej mama ,že aj ty plačeš tak to hneď zahovorila ,že nie a už išli do triedy a Lili neplakala ale ona áno 😀 😀 😀

andrea142
26. okt 2011

Dnes som Lili spomenula ,že na vianoce dáme dudel pod stromček a Ježisko jej za to donesie darčeky.
Lilina odpoveď : dobre
Ja: ale potom ani večer nebudeš mať cumeľ
Lili: jáááj.........po chvíľke rozmýšľania : tak potom vyberieme zo skrine a budem mať nový 😀

martinka17
26. okt 2011

@andrea142 ten dudel je super, Samko je zase doma, pre zmenu má laryngitídu 😠 Ako som rada že je škôlkar, niektoré choroby sú ok, ale toto sa mu mohlo vyhnúť 😎

andrea142
26. okt 2011

@martinka17 : no tú chorobu vám nezávidím ☹ ....skoré uzdravenie ................................ja som zatiaľ rada ,že okrem sopľov sme zatiaľ nič vážne nemali.....klop,klop,klop

martinka17
26. okt 2011

@andrea142 jo, je to blbé, ale je mu lepšie, len to bol šok v noci, ani som poriadne netušila, čo to je, kým sa nám to nestalo 😉

andrea142
26. okt 2011

@martinka17 : no Lili už mala a tuším aj Sofi ,ako 2.m to schytala od Lili ,tak sme si užili,
..............veď som aj písala, že som uvažovala,že Lili nepošlem do škôlky ,lebo mi ponosí ku malej všetko. ..............no a najviac čoho sa desím sú kiahne ,takže prvá zmienka ,že sa vyskytli tak ju odhlasujem, kvôli Sofi, nechcem aby to od nej schytala ,ešte takto malá........................ síce Lili to pred dvoma rokmi nedostala od sesterníc a to sme ku nim chodili ,keď to mali.

martinka17
26. okt 2011

@andrea142 presne, som rada, že nemáme okolo seba teraz miminko a preto aj náš Jakubko nechodí do škôlky stále, teraz ostali doma, aby sa poriadne vyliečil a posilnil imunitu 😉

andrea142
16. nov 2011

@martinka17 : mám novinku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Szofi vyšiel prvý zúbok 😀 😀 😀 😀 ......konečne 😀 😀 😀
ináč všetko po starom . plazí sa teraz začína loziť ,prejde meter hodí sa na brucho a potom sa buď plazí ďalej alebo začne mrnčať ,že zdvihni ma 😅 , v chodítku ide ako drak a za dve ruky tiež hlavne ak ju Lili naháňa tak aj beží, pekne stojí sama a chodí aj okolo nábytka .
Lili tá minule vo štvrtok vracala a potom celý deň teploty nad 38°C a vôbec neklesali, až po pólnoci začali klesať a v piatok už akoby jej nič nebolo. 😖 ale teraz ju mám doma ,lebo v nedeľu začala kašľať a aj nádcha ale už to odznieva takže v pondelok už pôjde. no som zvedavá ako keď vyše týždňa bola doma 😅 😅 😀 😀 😀 😀
vy sa ako máte ?

martinka17
16. nov 2011

@andrea142 BLAHOŽELÁM ku zúbku 😀 😀 😀 😀 Aj ku "chodeniu"...paráda, šikulka je to.
Lili asi mala virózu, nie? Samko kašle už skoro mesiac, tak teraz má ostať 2 týždne doma, je doma 3. deň, al ezatiaľ je to OK, lebo smie chodiť von, tak mu to nevadí.Ale straaaaašne sa teraz mení, je rozumneší, šikovnejší, tá škôlka je bomba vec, veľmi vĎaka nej napreduje, konečne začal spievať, básnočkovať, sa teším, keď začne aj kresliť, také veci ho pred tým nebavili, teraz strááášne, tak som veľmi rada že je v škôlke a popravde, neviem, si predstaviť, že by ostal doma do 3 rokov, fakt je super, že ho vzali 😀 😀 😀 a ako Lili? aj jej škôlka vyhovuje 😅

andrea142
20. nov 2011

@martinka17 : tak už lozíme o 106 dokonca sa už vytiahne hore aj keď je na bruchu 😀
čo sa týka škôlky tak aj ja som unesená 😀 😀 😀 ináč by som s 2 deťmi skončila v blázninci 😅 .....stačilo mi teraz ten týždeň čo je Lili doma . je horšia ako Sofi . musela som všetko robiť aj jej ako Sofi 😝 , kŕmiť ju, preniesť ráno z našej izby do jej ,lebo aj Sofi som prenášala ,nevie pochopiť , že Sofi ešte nevie chodiť, podať jej keksík, ......atď
no a čo som začala ohľadne škôlky tak tiež super, lebo doteraz nevedela vyzliecť a obliecť tričko( ak som jej to ukázala tak nechcela) a teraz sa vyzlečie a komplet oblečie. básničky ako u vás hoci nechápen prečo si spieva slovenské ak chodí do maďarskej 😀 😀 😀 , hoci majú tam " slovenský deň" hovoria a učia sa po slovensky ale má aj slovenských spolužiakov.

andrea142
21. nov 2011

@martinka17 : no dnes sa Lili zase ukázala a o mne si ľudia pomyslia ,že som psychopat. normálne mi praskli nervy , čo tam začala hysačiť , a to len kvôli foteniu. .............dnes sa fotili na vianočné pohľadnice a keď ju fotograf zarovnával ,tak začala plakať potom už ani fotiť sa nechcela tak som ju poslala ,nech ide preč ,že sa odfotí iba Sofi ,nato začala viac revať, keď som potom učiteľke diktovala koľko fotiek chcem tak sa tam pocikala ,tak som tam na ňu nakričala a doslova vyvliekla z triedy na záchod , no bolo mi nanič z celej tej veci....ešte stále ma to trápi a cítim sa nanič.

............ale už mi strašne lezie na nervy to ,že ak jej niečo poviem tak vôbec na to nereaguje, ak sa Sofi pekne hrá tak jej zoberie hračku a malá potom mrnčí, iba kričí na Sofi ....tak teraz to už vyvrcholilo. ..... na dohováranie vôbec nereaguje, poslúchne až keď zdvihnem hlas alebo dostane po zadku 😢 😒

martinka17
23. nov 2011

@andrea142 Netráp sa pre Lili, aj Samko sa niekedy správa ako premazané mača a to doslova, máš to ťažšie, lebo žiarli na Sofi. Ja mám dvojité šťastie, že chodím do práce a si "oddýchnem" od tohto zaemstanania ako maminka a že Samko je v podstate pohodové dieťa dodnes, Je dosť rozmuný, niektoré veci zo škôlky nosí domov, ale tak nie je to také zlé ako by to mohlo byť.
A že ti praskli nervy, to sa stáva každéééému aj učiteľkám a aj iným matkám a ak si niekto myslí niečo zlé, tak nech si láskavo trhne 😀
A Sofi je zlatáááá, o chvíľu bude chodiť a najlepšie budú tento rok vianoce, však? Pre jednu prvé a tá druhá si ich poriadne užije, Samko sa už teraz teší na McQeena, dostane stan, autá, asi bicykel....ešte neviem, čo všetko dostane pod stromček a čo na narodky 😉

martinka17
29. nov 2011

@andrea142 už máme prvú škôlkarskú fotku 😀

andrea142
11. dec 2011

@martinka17 : veľmi pekná ,zlatý je 🙂

aj my máme škôlkársku vianočnú pohľadnicu 🙂

máme za sebou a 3ročnú poradňu Lili 14kg a 98cm ,pekne spolupracovala s lekárkou akúrat som ju musela držať za ruku 😀 no a máme ju učiť farby ,lebo ešte všetky nepozná 😀
boli sme začiatkom decembra aj na lyžovačke ale nevyšlo to lebo nebol sneh, tak sme si robili túry ale troška som si aj oddýchla ,keďže sme boli bez detí. strážila ich mama .
a Sofi tiež poradňa 9.m 9500g a cm neviem lebo som zabudla 😅 😀 ......n a už lezieme o 106 aj po schodoch. naobľúbenejšie miesto Lilina izba ,lebo tam je kuchynka ,z nej zhadzuje všetky veci, a hrací klavír ...to búcha o zem ...... o chvíľku asi doslúži a potom všetky nedovolené veci ako skákajúce loptičky, topánky pre barbie ......atď.

no a som zvedavá ako u nás dopadnú vianoce 😀 , keďže Sofi je exot, všetko ničí tak mám pocit ,že mi zozbiera stromček do výšky cca.80cm alebo celý stromček zhodí. asi kúpim tie plast. ozdoby z tesca ,nechcem prísť o svoje sklenené 😅 alebo ozdobím malý cca 50cm umelý stromček 😅

martinka17
12. dec 2011

@andrea142 jéééj, aké sú krásne, hlavne Lili, tá už je ako veľká slečna.
A ďakujeme, som sa bála, že sa bude na fotke báť, plakať, našťastie sa usmial tak, ako si to nacvičoval doma 😀
Stromček? Samko prvé Vianoce dostal inštruktáž, že pich pich, potom sa bál k nemu aj priblížiť, lákalo ho to,a le aj na rukách mal strach, že to pichá 😀 Ale pre istotu bol stromček vysoko na jednom stolíku a bol priviazaný o garniž (tá je nabitá do steny).

Lekárku sme ešte nemali, aj keď sme u nej aspoň raz za týždeň v poslednej dobe, ale tak má tiež cca 14kg a niečo okolo tých 98cm,. Našťastie sa lekárky nebojí, len sa pozdraví a už otvára pusu, aby mu pozrela hrdlo. 😵 A Farby, Samkovi sa pletú, pozná ich, ale občas pomieša hlavne ružovú s fialovou a tak. To je jedno, do svadby dobehne. 😉 Sofi je super baba, že všetko mláti, asi má rada hlučné zvuky? Ale je veľkáááá, toľko mal Samko vo váhe až po roku, ale ten si s jedlom nikdy veľmi netykal.

A dovolenka, to by sa hodilo aj mne, sa už teším na Vianoce. Dúfam, že dovtedy všetci vyzdravieme, lebo Samko doniesol zo škôlky najprv nejakú chrípku a s ňou aj črevnú chrípku, tak je to des, nakazil všetkých, všetkým (no ja som ešte nemala tú črevnú, ale neminie ma to, sa obávam) Už nech máme ten prvý rok za sebou, lebo je to hrúza. V škôlke je tak 5 dní v mesiaci, zvyšok sa doma lieči a preliečuje a doliečuje...na druhej strane je super, že majú také fajn učiteľky, lebo spieva si, recituje, chytilo ho to 😵 😵

A ako sa chystáte na Vianoce? Darčeky už máte? Ja skoro nič, len pre Samka už aj na narodeniny snáď, dostane všetko možné, stále ma niečo napadne, je toho asi až priveľa, čo by som chcela, tak to zredukujeme. Aj keď včera prišla sestra, že ideme k nám do obchodného centra pozrieť stromček, bola som aj na nákup a len POZRIEŤ Dráčika, Samko tam rád pozerá, domov ide bez hračky. Moja sestra neodolala a kúpila mu puzzle (teraz ho to nenormááálne baví).-také v krabici 4ks (2x24 a 2x36). Som jej vravela, na to je malý, to neposkladá. Ale vybrala mu Boba staviteľa, tú rozprávku miluje. Doma to skladal o život, len som pozerala, ako mu to ide. Ja tu zháňam detské knižky s puzzle a on je level ďalej 😲 😀 😀 . Tak mi sestra zlikvidovala ideu na Vianoce ale zase som sa potešilo, ako dobre mu to už ide.

alline
23. dec 2011

Ahojte, uz som tu nebola sto rokov 🙂 Prajem Vam krasne Vianoce, veeela darcekov pre drobcekov a pohodove chvile 🙂

andrea142
26. dec 2011

@martinka17 šikovný ,Lili zatiaľ skladá iba puzzle z takej knižky čo má je to 6kusové 😀 .......ju teraz nenormálne baví vyzliekať a obliekať bábiky alebo tiež Barbie. že je dievča sa nezapre 😀 😀 😀 😀

no ja nestíham, pokúpené som mala pred vianocami tak asi polovicu ostatné sa dokupovalo na poslednú chvíľku. ale zvládli sme to . hoci ani som si neoddýchla ,to myslím ,že vyložené nohy a aspoň pól dňa kukať telku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no ale pri dvoch deťoch to nejde 😀 ......že asi o 15 rokov 😀

Lili dostala takú kresliacu magnetickú tabuľu ,pulóver, princezné spací vak, kovové riady a poháre do kuchynky, bábku Snehulienka a sedem trpaslíkov, knižky , u krsnej dostane Barbie bábiku ........no je to ho veľa ani neviem čo jej kúpiť na narodky ,síce rozmýšľame nad takým väčším odrážadlom ako je bicykel ale bez pedálov, lebo najskôr sme jej chceli riadny bicykel ale ešte nešľape tak zbytočne kúpime ak to bude stáť v garáži a aj tak Sofi chceme na leto dať jej odrážadlo tak aby nebol plač ,lebo už teraz básni ako bude ona chodiť v lete k babke na odážadle 😅 😀

no a po druhé sme choré všetky tri ,kašleme ako tuberáčky a vôbec to nechce prestať. Lili teplotovala pred sviatkami a teraz Sofi, naša lekárka má dovolenku takže o to lepšie 🙄 🙄 🙄 🙄

no končím, lebo Sofi mi tu mrnčí, sme sami doma ostatný išli k rodine pre ďalšie darčeky

já a ešte síce oneskorene ale veselé Vianoce a štastný nový rok ak by som sa tu dovtedy neukázala 😀

martinka17
30. dec 2011

@andrea142 Ahoj Andrejka, tak máš to fakt pestré, také sladké starosti 😀 😀 😀 😀
A kašel, nespomínaj, ja som práve dokašlala, Samko kašle v kuse už asi 2 mesiace, neviem, čo mu dávať, aby konečne prestal ☹
Tie darčeky bol iste krásne, Samko sa šľapať naučil v lete na šľapacej štvorkolke. Popravde to odrážadlo bez pedálov som chcela aj ja, ale našla som hriešne lacný bicyklík, tak som neodolala a v Tescu poškulujem na jedno také odrážadlo, ale neviem, či ho ešte zlacnia, ja by som pristala 😀
A ináč ma napadlo, to puzzle. To som asi písala, že ani Samko neskladal nič zložité, max 6 ks v knižke...a potom sestra kúpila 4v jednej krabice, jeho obľúbený Bob staviteľ, boli tam 24 a 36 dielikové po dve. Ja som jej vravela, to nezloží, bez šance, na čo kupuješ. A on si doma sadol a skladal ako keby to mal už rok. dodnes tomu nechápem ako skladá...tak len niečo kúp čo pozná a budeš iste aj ty prekvapená

A darček na narodky. Tak ja teraz zháňam goralský klobúk, dostať ho na Orave, v KE ani páru, cez net je dva krát taký drahý. Jedna mi dnes na BB písala, že mi posiela, ale uverím, až keď dorazí 😉 Dostane aj prilbu na hlavu, nejaké autíčko, tie môže dostávať denne a nemá ich dosť. 😀 A ináč netušíííím, nejaké Mcqueena pozháňam na tričku..neviem, skoro je to po Vianociach, tie ich narodeniny 😵

andrea142
3. jan 2012

@martinka17 : ahoj Mati
no mali sme to pestré ,dokonca obe skončili na antibiotikách so zápalom plúc. Lili to už má v poriadku ale Sofi ešte ak bude budúci týždeň kašľať tak dostane znovu antibiotiká. včera sme boli na kontrole a od včera aj ja mám antibiotiká ale nie kvôli kašľu ale asi som prechladla a štípe ma keď cikám 😅 😀 .......

no a Sofi sa nám rozbehla. sem tam už pustí ruku a cupitá si sama. 😀 😀 😀 😀 😀

martinka17
3. jan 2012

@andrea142 Cupitanie je supeeeeer 😀 😀 😀 😀 Ale tie zápaly, no príšerné niečo ☹ Skoré uzdravenie prajem

andrea142
1. feb 2012

@martinka17 : Mati, Samkovi všetko najlepšie prajeme 🙂,síce troška oneskorene ,nedostala som sa na MK 😅

my oslavujeme v sobotu som zvedavá ako to dopadne ,mali by dojsť aj nejaký kamaráti zo škôlky tak som zvedavá. ja pečiem tortu tak snáď nepokazím 😅 😀 😀 😀 .....potom napíšem ako to dopadlo

Szofi už behá ako drak 😀 ...neobsedí ani minútu ,kľudná je na 5s iba ak je alebo sa s ňou niekto jaší , má 6 zubov

a vy ako ? oslavovali ste ? alebo sa oslava ešte len chystá?

Lili má tuším 17.2 v škôlke karneval potom pridám nejaké foto 🙂

martinka17
15. feb 2012

@andrea142 Ahoj Aďka,
v prvom rade aj my prajeme VŠETKO NAJLEPŠIEEEEEE 😀 😀 😀 😀
až teraz píšem, akosi som ulietaná a občas príliš unavená 😉 My sme krásne oslávili, ďakujeme za prianie. Síce sme v sobotu boli na pohotovosti, mal zapálené uško, ale našťastie mu to rýchlo prešlo, už v nedeľu bol v pohode a tak si užil všetky darčeky, všetko sa mu páčilo a potom si asi týždeň pýtal Ďalšie😀
A mali sme už aj karneval, odfotila som fotky, scaner nemám, tak aspoň niečo😀 A čo bude Lili na karnevale? U nás boli princezné, zvieratká, Mikuláš a kooopec iných krásnych kostýmov 😉
Szofi je super, aspoň si to poriadne doma užívaš, jaaaaj krááásne 😅 😅 😅 a nezabudni aj ty pridať fotky som zvedavááááá 😵

andrea142
16. feb 2012

@martinka17 : super kostým 🙂
môžeš 3x hádať čo bude Lili na karnevale 😀 😀 😀 ......predsa princezná 😀 😀 😀 😀

tak naša oslava, tiež sa vydarila, Lili bola celá bez seba ,že jej došli aj kamaráti zo škôlky . čo sa darčekov týka tak sa tiež tešila, vačšinou dostala veci pre bábiku ,to u nej teraz fičí, oblieka, vyzlieka, uspáva, prebaluje, kočíkuje ,dáva najesť ....atď
dostala aj také detské človeče ,kde sú namiesto čísel obrázky, no a keď sa hráme tak podvádza jedna radosť 😀 😀 😀 iba sa z nej smejeme, behom hry zmení farbu figúrky 3x 😀 😀 😀
čo sa ale darčekov týka a to sme si už všimli aj na vianoce asi po piatom stráca záujem ,pozrie si to ale je to na ňu veľa, samozrejme ak má niekto narodeniny tak aj ona očakáva darček, tak tam jej budeme musieť vysvetliť ,že sa dostáva iba na jej narodeniny ,lebo teraz vždy dostala nejakú drobnosť, ale už je dosť veľká aby to pochopila. som zvedavá ako bude reagovať teraz na Sofine narodeniny ,síce som jej kúpila nejakú drobnosť ,predsa je to len dieťa no som zvedavá.

čo sa týka karnevalu tak som kúpila také krídelká a čelenku s tykadlami tak Sofi bude motýlik so sukňou a Lili snehulienka, ešte jej dorábam kostým. karneval máme teraz v piatok potom hodím foto aj s oslavy

andrea142
27. feb 2012

@martinka17 : takže sa hlásim, karneval v škôlke tak ako vianočná besiedka ,sedela svokre na kolenách a nezapojila sa do ničoho ...akúrat sme sa tam asi 4. mamičky dohodli ,že nebudeme chodiť na takéto akcie a iba si pozrieme video a možno aj naše dieťa bude recitovať 😀 😀 😀 ...samozrejme zo sradny, Lili by asi skolabovala ,keby sme nedošli. čo sa Sofi týka tak tá tancovala a do všetkého zapájala 😀 .....učiteľky som sa pýtala ,či ju nezoberú ,namiesto Lili 😀 😀 😀
potom sme ešte absolvovali karneval aj v kulturáku tam sa tiež najskôr nezapájala až ku koncu sa pohla od nás na 1m 😀

a pridávam foto
1.foto karneval v kulturáku Lili ako snehulienka
2.3.4. Lilina oslava
5.6. karneval v škôlke Lili v ružovom ( nestihla som dokončiť kostým ), Sofi ako motýlik
7. Lili ako snehulienka

andrea142
27. feb 2012

no fotky to hodilo všelijak len nie podľa toho ako som písala 😅 😀

martinka17
27. feb 2012

@andrea142 Krááásne boli, hlavne Sofinka je sladká😀 Ste si to riadne užili. A vydím, že bicykel je naj darček tento rok všade😀 My sme mali blbí víkend, bolo to na prd, Samko má teraz pre zmenu zápal priedušiek, prechádza to na pľúca, teplotoval, tak som sa na víkend tešila a prd som si oddýchla☹ Tak dúfam, že sa mi podarí si zobrať dovolenku na konci týždňa, lebo meliem z posledného, na nič nemám energiu

andrea142
27. feb 2012

@martinka17 prajem skoré uzdravenie, to ti verím .........

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre