Február 2009 III.

xena22
22. jan 2009

Ja ja ja,,,, vytvorim 😉 No kuk podte sem teda 😉

muriel293
16. sep 2009

no môj sa zobudí pravidelne ráno o deviatej,naje sa,potom si pospí dáku pol hodinku pred obedom alebo ak nie tak keď sa naobeduje zeleninky a potom zvykne ešte tak po piatej si pospať,poobede zvykne od tej pol hodinky až dve hodinky a po piatej tak cca hodinku...neskôr na večer napríklad po siedmej ho už vôbec nedávam spať lebo raz mi spal takto a potom bol hravý ešte o druhej v noci sme nespali ale to mal dobrú náladu akože som vyspatý....neviem teda či je to z únavy,on mal problémy so zaspávaním odmalička ale fakt je že keď je unavený už o ôsmej večer aj tak nezaspí skôr ako o deviatej alebo neskôr plus o hodinku sa zas zobudí a tak normálne zaspí až okolo jedenástej ide ma už poraziť z toho ale ako hovorím predtým keď aj neskoro išiel spať tak spal celú noc-to že mu vypadával cumel nerátam ale teraz sa každú noc zobudí a plače proste nechápem

muriel293
16. sep 2009

anit keby som aspoň vedela ako sa to so zubami prejavuje!
Má totálne spuchnuté ďasienka,totálne si ich masíruje predtým to nerobil teraz keď mu dávam piť mliečko tak chytí cumeľ z flašky a vopchá si ho na bok úst a prechádza si ním po ďasnách....

drozdik78
17. sep 2009

Pekne dobre ranko zelam vsetkym maminkam 🙂 a prajem Vam dnes pekny den bez nervov a slziciek, nech vas drobci pocuvaju a zuby vychadzajuuu 😀

xarah1
17. sep 2009

Pravdepodobné príčiny ťažkého zaspávania alebo budenia sa dieťaťa do jedného roka počas noci:

Dojčenská kolika
Dieťa plače večer výraznejšie a dlhšie ako počas dňa. Večerný plač sa stáva čoraz pravidelnejší, až sa zmení na pravidelné záchvaty plaču v približne rovnakom čase neskoro popoludní alebo večer. Plač trvá minimálne hodinu, ale môže trvať tri až štyri hodiny.
Tomuto stavu sa hovorí „dojčenská“, „večerná“ alebo „trojmesačná“ kolika. Nie je to žiadna choroba, je to určitý spôsob správania novorodenca. Nie je v podstate známa jeho príčina ani spôsob liečby.

Riešenie: Musíte sa zmieriť s tým, že dieťaťu výrazne nepomôžete. Plač sa nedá zastaviť, iba trošku zmierniť. Nemôžete nechať dieťa plakať dlho osamote, potrebuje vašu lásku, nehu a starostlivosť. Vy však potrebujete trpezlivosť a uznajme, že toto pravidelné dennodenné správanie dieťaťa môže rodičom poriadne „liezť na nervy“. Pre týchto nešťastníkov máme len jedno odporúčanie: Striedajte sa každý druhý deň pri dieťati s partnerom a počas voľného večera odíďte na čas, keď dieťa plače, von z domu. Alebo poproste babičku dieťaťa, aby vás občas večer prišla vystriedať, a choďte von obaja. Majte pevné nervy a nestrácajte humor, lebo kolika nespôsobuje dieťaťu žiadnu ujmu a – po dvoch či troch mesiacoch prestane. A to je isté.

Prudké pohyby tela
Novorodenca budia z bdenia alebo ľahkého spánku vlastné pohyby. Strháva sa na ne, plače a znovu po zaspatí sa na mimovoľné myknutie tela vystrašene zobudí a opäť plače. Nie je schopné prekonať tento stav a dostať sa do hlbokého spánku.

Riešenie: Zabaľte dieťa do perinky alebo zavinovačky, aby nemohlo robiť prudké pohyby. Niekedy pomôže i zavinutie ručičiek.

Hlad
Je úplne normálne, že dieťa do veku približne šiestich mesiacov, niekedy i jedného roka, sa v noci budí na kŕmenie, hlavne ak je plne dojčené (materské mlieko je lepšie a rýchlejšie stráviteľné). Nepomôže, ak sa budete snažiť dieťa večer viac kŕmiť, práve naopak – môže ho bolieť bruško.

Riešenie: Zmierte sa na niekoľko mesiacov s danou situáciou. Odpočívajte viac cez deň, pospite si vždy, keď spí dieťa. Pokiaľ nedojčíte, môže vás partner občas v noci zastúpiť. Ak dojčíte a chcete sa vyspať, odstriekajte si mlieko, nechajte ho v sterilnej nádobe v chladničke a poproste partnera, aby v noci dieťa nakŕmil. Osem a viacmesačnému dieťaťu môže pomôcť, ak večerné mlieko (ak dojčíte - odstriekané) zahustíte dojčenskou kašou podľa návodu.

Prerezávanie zúbkov
Citlivé dieťa, ktoré trápia rastúce zúbky, môže byť podráždené, plačlivé, nepokojné, ale určite by nemalo mať teploty nad 38°C, nemalo by vracať, mať kŕče alebo veľké záchvaty plaču. Často sa totiž stáva, že rodičia si mylne chorobu dieťaťa zamieňajú za rast zubov a k lekárovi prichádzajú neskoro.
Prerezávanie zúbkov niekedy sprevádzajú vodnaté stolice (ale nie hnačky), mierne soplíky, časté slinenie, z ktorého sa môže v okolí úst alebo na lícach podráždiť pokožka. Zapálená pokožka môže byť tiež dôvodom nočného budenia.

Riešenie: Počas dňa dieťaťu často jemne utierajte tváričku od slín, aby nedošlo k zápalu pokožky. Dajte mu žuvať tvrdú kôrku chleba alebo špeciálne „hryzadlá“. Pri podráždení od bolesti a pred spaním kúskom vatičky pomasírujte dieťaťu boľavé ďasná. Môžete použiť i šťavu z citróna, pôsobí znecitlivujúco.

Sťažené dýchanie
Hlavne na začiatku nachladnutia sťažujú dieťaťu dýchanie nahromadené hlieny a môžu byť i dôvodom problémov pri zaspávaní a nočného budenia.

Riešenie: Večer pred spaním použite odsávačku hlienov (dostanete ju bežne v lekárni), aby ste dieťaťu uvoľnili dýchacie cesty.
Večer môžete nakvapkať do vonnej lampy dve až tri kvapky eukalyptového oleja, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty. Môžete ho použiť i do večerného kúpeľa. V prípade väčších ťažkostí použite nosné kvapky alebo sprej určený pre dojčatá.

Bolesť ucha
Infekcia vonkajšieho alebo stredného ucha môže nasledovať po prekonaní prechladnutia alebo zápalu horných dýchacích ciest. Infekcia sa šíri z hrdla, pretože trubica vedúca z hrdla do ucha je u malých detí veľmi krátka a úzka a infekcia sa ňou môže ľahko šíriť. Infekcia môže vzniknúť i po dlhšom alebo častom pobyte v chlórovanej vode. Príznaky sú: bolesti ucha pri dotyku alebo keď si dieťa na danú stranu ľahne, výtok z ucha, plač a šúchanie si postihnutého miesta. Pri infekcii stredného ucha veľmi silné bolesti ucha, zvýšená teplota, problémy so zaspávaním, nechutenstvo, ťažkosti pri prehĺtaní.

Riešenie: Zmiernite bolesť priložením termoforu s teplou vodou alebo zahriateho uteráka, na ktorý si dieťa ľahne. Pri veľkých bolestiach podajte dieťaťu prípravok s obsahom paracetamolu. Použite protizápalové kvapky do ucha (Burrow kvapky). Poraďte sa s lekárom.

Choroba
Spánok dieťaťa naruší každá choroba. Najčastejšími bežnými chorobami dojčiat sú nachladnutie, bolesť ucha, ochorenia horných dýchacích ciest (napr. angína).

Riešenie: Správajte sa podľa rád lekára. Nebuďte mrzutí, ak sa dieťa niekoľkokrát v noci zobudí, uvedomte si, že má bolesti, trápi sa a potrebuje vás. Nočný spánok si vynahraďte spánkom počas dňa, keď spí dieťa alebo v čase, keď vás niekto zastúpi.
Pri bolesti dieťaťu pomôžu prípravky s obsahom paracetamolu, ale pred ich aplikáciou sa poraďte s lekárom, hlavne ak je dieťa mladšie ako polroka alebo užíva tiež iné lieky.

Používanie spoločnej spálne
Používanie spoločnej spálne môže byť dôvodom vzájomného vyrušovania sa a obojstranných problémov so spánkom. Vy pri neskoršom príchode do postele, pri zaspávaní, nočnom pretáčaní robíte hluk, ktorý dieťa v ľahkej fáze spánku ruší. A naopak, prítomnosť dieťaťa, jeho pohyby, zamrnčanie zo sna môžu byť príčinou toho, že sa nevyspia rodičia.

Riešenie: Ak máte vytvorené podmienky, premiestnite dieťa do veku pol roka do vlastnej izby. Pred tým si zvážte i to, či sa dieťa nebudí často v noci z iných príčin (hlad, potreba blízkosti a pod.). V prípade, že budete musieť niekoľkokrát v noci bežať do inej izby, nebude to pre vás uspokojujúce riešenie.

Potreba blízkosti
Veľa malých detí by malo mamu rado stále pri sebe, aj v noci. Nie sú hladné, smädné, nič im nechýba - iba mama. Keď si dieťa priložíte k prsiam, troška sa napije a spokojne spí ďalej, kým znovu nezistí, že je samo. Tento problém majú hlavne deti, ktoré sú zvyknuté zaspávať v maminom náručí alebo počas dojčenia. Mama ich už v spánku uloží do postieľky, ale posledné, čo si dieťa pred spánkom pamätalo, bol nežný mamin dotyk, jej teplo. Preto sa niet čomu čudovať, že v ľahšej fáze spánku, keď zistia, že sú samy, zľaknú sa a začnú plakať a privolávať mamu. A opäť zaspia pri tom, čo im je príjemné.

Riešenie:
1. Novorodenca zabaľte do zavinovačky, jej teplo mu bude pripomínať maminu náruč.
2. Dajte mu do postieľky plyšového medvedíka.
3. Keď ste z ustavičného vstávania veľmi vyčerpaná, nechajte si dieťa pri sebe v posteli.
4. Snažte sa, aby dieťa nezaspávalo vždy iba počas dojčenia. Ideálne je, ak sa vám podarí dosiahnuť, aby večer zaspávalo samo vo svojej postieľke. Pri niektorých deťoch sa vám to môže javiť ako úplne nemožné.

Tip MAMA a ja: Usilujte sa dieťa, ktoré pravidelne zaspáva v náručí alebo počas dojčenia premiestniť do jeho postieľky v momente, keď už je veľmi unavené, ale ešte nespí. Ten správny moment je vtedy, ak preložené dieťa ešte otvorí oči, nespokojne zamrnčí, ale nevládze dlhšie protestovať a zaspí. Aj keď sa vám to podarí jedenkrát z desiatich, časom dieťa pochopí, že v postieľke mu žiadne nebezpečenstvo nehrozí a zaspávať medzi obľúbenými hračkami je celkom príjemné. A prestane sa budiť v noci.

Chlad
Deti sa v noci často odkopávajú a hlavne, ak spia v miestnosti, kde je pod 20°C, je im v noci zima.

Riešenie: Novorodenca zabaľte do zavinovačky, dojča navyknite spávať v spacom vaku alebo ho teplejšie na noc oblečte.

Teplo
V teplých letných mesiacoch, ale hlavne vo vykurovanej miestnosti v zime, môže byť dieťaťu počas spánku teplo, môže sa potiť a spať prerušovane. Prehriatie je mimoriadne nebezpečné hlavne pre deti mladšie ako šesť mesiacov, je nebezpečnejšie dokonca ako mierne podchladenie. Prehriatie je pokladané za jednu z príčin SIDS (úmrtia dojčaťa v spánku).

Riešenie: V zime stiahnite v miestnosti radiátor približne na 20°C, v lete prevetrajte pred spaním byt a nechajte dieťa spať pri otvorenom okne. Oblečte ho naľahko alebo nechajte spať nahé, prikryté iba bavlnenou plienkou.

Napätie a úzkosť
Malé dieťa je veľmi citlivé na zmeny, ktoré sa okolo neho dejú, takisto ako na psychické rozpoloženie jeho rodičov. Veľmi potrebuje cítiť istotu a určitú stálosť ľudí a prostredia. Ak sa niečo v jeho živote zmenilo, pociťuje úzkosť či napätie.

Riešenie: Ak už k nejakým zmenám došlo alebo musí prísť, snažte sa o to, aby ostatné veci v jeho živote zostali zachované do tej miery, ako je to možné. Napr. ak vás pri starostlivosti o dieťa vystrieda opatrovateľka, presne jej opíšte doterajší režim dňa dieťaťa a dbajte na to, aby ho dodržiavala. Počas prvých dní by mala nielen presne dodržiavať obvyklý čas kŕmenia, spánku a vychádzok, ale napr. pri prechádzke kopírovať vašu zvyčajnú trasu.
Po prebudení v noci dieťa poláskajte, pritúľte si ho, ale po chvíľke opäť uložte do postieľky.

xarah1
17. sep 2009

Medzi štvrtým a siedmym mesiacom života sa zvyčajne prerezáva prvý zúbok, ale sú deti, u ktorých sa ten očakávaný malý zázrak udeje až pred prvým rokom života.

AKO SPOZNÁTE, ŽE SA ZÚBOK TLAČÍ VON?

Na spodných ďasnách vpredu uvidíte dve malé červené zdureniny. Za bežných okolností spokojné a veselé dieťa je mrzuté, môže plakať, sliniť alebo si všetko dávať do pusy a snažiť sa hrýzť. Niektoré deti spia počas týchto dní veľmi nepokojne a často sa budia. Dieťa môže mať i soplík, riedku stolicu a mierne zvýšenú teplotu – zvyčajne do 37,5 °C. Našťastie to trvá iba niekoľko dní až týždňov, kým si zúbky nájdu cestu von.

AKO ZMIERNIŤ BOLESŤ?

Venujte sa mu, aby sa cítilo lepšie a zabudlo na bolesť – hojdajte ho, spievajte mu, hrajte sa s ním, pustite mu hudbu. Ponúknite dieťaťu bezpečné hračky, ktoré môže hrýzť. Pozor, vylúčte tie, ktoré sa dajú rozobrať alebo prehltnúť! Ďasienka jemne masírujte čistým prstom alebo gázou. Zaobstarajte si tzv. „hryzadlo“ – špeciálny krúžok z tvrdšej hmoty, ktorý možno schladiť (niektoré obsahujú i špeciálny chladiaci gél). Dostanete ho v obchodoch s dojčenskými potrebami.

AK TO NEPOMÁHA, VYSKÚŠAJTE:

Na gázu môžete naniesť detské orálne analgetikum v gélovej forme, určené na prerezávanie zúbkov. Nikdy nepotierajte dieťaťu bolestivé ďasná alkoholom! Podajte dieťaťu detské analgetikum s obsahom paracetamolu (Panadol, Paralen a pod.).

POZOR!
Ak má dieťa teplotu vyššiu ako 38 °C, už to pravdepodobne nie je problém prerezávajúcich sa zubov, ale choroby. Navštívte s dieťaťom pediatra.

A ČO ĎALŠIE ZÚBKY?

Vo veku troch rokov má dieťa prerezaných 20 dočasných (mliečnych) zubov, a tým je mliečny chrup kompletný. Medzi štvrtým a siedmym mesiacom života sa zvyčajne prerezáva prvý zúbok, ale sú deti, u ktorých sa ten očakávaný malý zázrak udeje až pred prvým rokom života.

ZUBNÝ KALENDÁR

Tento kalendár rastu mliečnych zubov vám možno pomôže predvídať budúce ťažké noci.

Prerezávajúce sa zuby Vek dieťaťa
Dva predné spodné rezáky okolo 6. mesiaca
Dva predné horné rezáky okolo 6. – 8. mesiaca
Spodné rezáky (dvojky) okolo 8. mesiaca
Horné rezáky (dvojky) okolo 9. mesiaca
Prvé stoličky (štvorky) medzi 12. – 16. mesiacom
Očné zuby (trojky) okolo 17. mesiaca
Druhé stoličky (päťky) medzi 20. a 30. mesiacom

Pozn.: Nie vždy je poradie prerezávajúcich zúbkov takéto, napr. občas sa stáva, že dieťaťu najprv narastú „dvojky“ a až po nich jednotky, hlavne ak sa prvý zúbok objaví neskôr.

krasulka
17. sep 2009

dobre ranko, xarh super clanok si nasla. Ja osms a presne nasla v tej casti o zuboch 😅 ale stale nic..no a este spolocna spalna..ako sme boli chori tak moj michal zo spanku tak zakaslal ze mala mala sok a ja skoro infarkt ako sme sa lakli 🤐

ludika, no csak pre itotu ak by si niekde prehliadla 😀

krasulka
17. sep 2009

muriel tak to mate teda pestre vecery nezavidim..ale jasne je ze niecim to musi byt..ked az toto predtym nerobieval...Treba to preskumat kde je problem..Ani to nepomaha to vecerne mojkanie? ze by si s nim bola ty? mozno ma len take zvysene obdobie. Inak mne ked mala toto par krat spravil az euz bol cas spanku a v postielke revy..tak som ju brutal rozosmievala a blaznila a asi po 10 minutach si sama dala hlavu na bok a spala..tak skus aj tak..Niekedy netreba silou mocou davat dieta spat ked to mate taketo tazsie. Tym ze ho nechas v postielke vyplakat aby sam zaspal to bud elen horsie ver mi..skorej zlomi on teba ako ty jeho deti vydrzia viac..A moze sa stat ze to bude len horsie a horsie a potom uz bude chytat soky len pri pohlade na postielku. 🙂 Drzte sa, dufam ze najdete pricinu, a mozno to bud eozaj zub.

xarah1
17. sep 2009

baby nasa mala prespala celu noc kym bola len na mlieku akonahle sme pridali prikrmy vzdy sa v noci budila ale prisli sme nato ze je to tym ze nas jedalny listok bol takyto:rano o siedmej 200ml mlieka o jedenastej na obed miska zeleniny s masom o druhej poobede ovocie o piatej milacik alebo jogurt a vecer o osmej zase 200ml mlieka a islo sa spat a rano o druhej alebo o tretej bakot a hlad,tak som to zacala riesit tak ze po kazdom prikrme zhruba do hodiny dostane este aj flasu mlieka a potom prespi celu noc ako keby jej tie prikrmy nestacili a chybalo jej mlieko.Dufam ze ste pochopili co som vam chcela tymto povedat lebo napisala som to ako nejaky hotentot

xarah1
17. sep 2009

a esteked som jej dala na noc kasu od sunarky tak sa prevalovala celu noc bola nepokojna ale zato si asi mozem sama lebo ja sikovna som jej zarobila vzdy 200ml a v navode je najviac 120ml lenze co ked vypila 120 tak este rucala ze je hladna a potom jej bolo tazko takze kasa u nas nema zmysel

lenk30
17. sep 2009

tak som rada, že som opäť našla čas na koňa, lebo vidím, že problémy so spaním tu máme viaceré............teda my nie, my by sme tak sladko spali..........

muriel, u nás je to úplne to isté. malý nevie zaspávať. v kočíku nehrozí, musíme ísť spať domov, to ho musím držať, spievať, prsty má v mojom nose, nohy vyložené na mne......takto pospí 30min, a pred tým plač od únavy........večer to isté ako u vás........len s tým rozdielom, že ja som ho ako bábätko ukladala o 21 a tereaz sa začal on skôr, ako sa začalo skôr zotmievať. aj keď nezaspí s plačom, tak ako ho uspím /čo trvá aj 40min,/ každú pol hodku je hore, mrnčí, pretáča sa na brucho, v noci zúri. kričí. muž ho vôbec neutíši. ja ho musím držať, nosiť.........tiež som strávila veľa času hľadaním na nete niečo o prebdených nociach, je tu aj téma: každé dieťa sa vie naučiť spať. kde píšu rozhodne o tom, že nechať vyplakať - čo ja nechcem. ak potrebuje pocit istoty,

neviem čo viac by som mu dala - jedine ak vrátiť do bruška, ale to už nejde.......sirup na pokojný spánok mu veľmi chutí, lebo je sladký, ale vystrája po ňom rovnako. Doktorka mi povedala, že do 2 rokov je to normál a že u Filipka to pripisuje tomu, že je nadmerne aktívny a má veľa podnetov a v noci to tá hlavička spracuváva. je to možné. on je hrozný šajo. večer sa snažíme s ním ani neblázniť, ale on nás k tomu nepotrebuje - on sa blázni sám. cesta po schodoch do bytu - to má zafixované ako naháňačky a aj keď ideme pomaly, on sa trepe, výska, rozhadzuje nohami, rukami.................

a vám dietky spinkávajú v kočíku? mne aj keď sa ho podarí uspať, ale to len po nerovnom teréne.........tak prejde okolo bicikel, auto a on už je na lakťoch a kuká......

tiež som myslela, že mu už mliečko na večer nestačí, tak dávam kašu. zje aj kašu a za pol hodku ťahá cicík.

xarah, ty už dávaš jogurty? aké?

baby mäsko dávate každý deň?

filipko je závislák od kukuričných chrumiek - už ho inak v autosedačke ani neudržím........včera som kúpila tie keksíky od sunarky. je to mäkké, tak sa z toho vie fasácky zaserkať. dávate už piškotky? lebo piškoty sa mi zdajú rovnaké zloženie ako od tej sunarky - len to stojí 1,5E............

xarah1
17. sep 2009

nam kazala dr. davat jogurty nie orechove ani cokoladove ja davam zvolensky smotanovy s malinami ten ma najradsej a skusali sme aj probioticke tie jej moc nejdu ale tak zje aj ten vzdy cely

lenk30
17. sep 2009

baby - keď rozmýšľam nad zimou...............budete kupovať overal, či osobitne bundu a gaťuše oteplené? a fusak kupovať? minulý rok som mala len taký do vaničky........tam sa nezmestí.........neviem, to využijeme? myslím, že to už budú chcieť skôr pobehovať ako ležať vo fusaku? čoooooooooooooooooo?

wewe8811
17. sep 2009

dobre ranko prajem, teda uz den, ale ja sa citim ako keby bolo 7 hodin rano. Napocudovanie dnes Zoe prespala takmer celu noc. Zobudila sa az o 5.15, napapala sa a spala takmer do pol 9, ale pripisujem to tomu pocasiu. Ja som tolko vela nespala ani nepamatam, ale som uplne otapena.
Muriel, lenka dufam, ze coskoro pridete na to, preco vam deturence nechcu spinkat. Mozno je to fakt tym, ze potrebuju spracovat vsetko co za den prezili. My spinkame cez den 3x cca po pol hodinke, niekedy si pospi aj dlhsie. Takmer kazdy vecer chodi spinkat o 20.00-20.15. Uz si na to nejako zvykla, aj ked rano uz okolo 6-6.30 buntosi, ale nechcem jej to menit. V noci ku nej parkrat vstanem kvoli dudlu a raz kvoli papaniu.

lenk existuju fusaky do sportakov. Ja planujem kupit, lebo drobec Ti dlho pobehovat nevyvladze a v novembri, decembri nam deturence este asi pobehovat nebudu. Inak mam nejaky zimny overal, ale ten bude este asi velky 🙂 Potom mam bundicku (s nou som sa povodne rozlucila, ze uz ju nebudeme moct nosit, lebo je velkost 0-3 mesiace a ked som jej ju min. tyzden vyskusala, tak este nam je aj volna 😀), no a klasika, puncosky a nohavice a hrube ponozky. Kto vie aka bude tohtorocna zima.

wewe8811
17. sep 2009

lenk masko davam 4-5x do tyzdna a raz polovicku na tvrdo uvareneho zltka. Jogurty mi lekarka odporucila biele bez prichuti, najlepsi je vraj zvolensky (kocky si to chvalili).

darmka
17. sep 2009

Baby, stalo sa vam, ze vam drobec spadol z postele, je to takych 40 cm. Ja si davam taky strasny pozor, on je velmi velmi velmi aktivny ale aj tak som neustriehla. Bola som vsak blizko, tak som ho v podstate zachytila a ten pad utlmila. Dopadol na kolienka a rucicky, hlavicka zostala pekne hore, akokeby na styri. Ani nebolo pocut nejaky naraz, iba take akokeby klopnutie kolienok na podlahu. Ja som to videla, takze hlavicku, by si udriet nemal. A on ked sa udrie, tak ma hned cerveny fliacik a nikde nic nemal, ani na tych kolienkach. Mam sa obavat, ja sa tak strasne o neho bojim.

darmka
17. sep 2009

A ani vobec neplakal, tym, ze som bola pri nom, hned som ho mala na rukach a bolo dobre. Tak sa asi neudrel, vsak?

drozdik78
17. sep 2009

ahojte maminy, ja som citala v jedne knizke /každe dieta moze dobre spat / ze ak sa vam nepodari dieta behom 10 - 15 minut ukludnit, mame ho nechat tak. Mame si dieta polozit vedla seba 5 az 10 minut a mame cakat. Potom mu treba ukazat pomoc a dieta vraj da same signal ci pomoc prjima alebo nie. Diatatu vraj treba dat sancu, aby sa naucilo ze sa moze ukludnit sam pretoze je pre neho dolezite vedit ze sa o neho nestarate len vtedy ked place / Len keby to bolo obcas take jednoduche /

a vraj Vraj 🙂 detom pri uceni sa daobre spat omaha - teda ze sa nauci same zaspat a spat celu noc 🙂
- pravidelny cas kedy bude chodit spat dieta ma zaspavat o svojej postielke - to je vraj dôlezita pomocka pri zaspavani a dieta ma byt skutocne unaveneeee
- a vstky vecerne ritualy / nosenie kojenie hranie sa / a poskytnut mu to 30 minut predtm nez ide spat
- tesne pred spanim prv nez zaspi treba byt pri nom a ulozit ho do postielky a odist z izby
- dieta zacne plakat a vraj trba vdrzat 3 minuty az potom sa vratit a tak potom pisu v akch intervaoch sa k nemu vracat napr. 1. den 1X po 3 minutach
2x po 5 minutach
3x po 7 minutach a každe dalsie po 7 mintach

lahko sa to pise, ale realita je tazsia, ale ja sama som si povedala ze musim svoju emmku naucit zaspavat samu, lebo Jarka som uspavala vzdy az skoro do 3 rokov / iak nevedel / a velakrat som si nom pridriela a potom som uz neurobila nic... no a teraz mi mala zaspi vacsinou pri kojeni tak uvidime....

wewe ako upravujes malej stravu si spominala ze varis v parnom hrnci tak by ma to zaujimalo, lebo som si ho aj ja kupila 🙂

a som sa chcela spytat budete kupovat cislo 74 alebo 80 ci ma byt overal volnejsi ci ako sama nevieeem mala je tiez drobnejsia 🙂

wewe8811
17. sep 2009

darma mne Zoe este nespadla, ale parkrat som ju uz nasla v takej polohe, ze som skoro umrela od strachu. Ked si Matuska zachytila a bola si pri nom tak to nebolo nic vazne, mozno si len nozky trosku udrel, ale ked vravis, ze ani neplackal, tak by to malo byt v pohode. Hlavne, ze hlavicku si nebuchol.

drozdik praveze ja parny hrniec nemam 🙂 preto som chcela vediet, ako sa da varit na pare aj bez neho hehe. Zatial varim normalne vo vode.

mamamima
17. sep 2009

Anit, neboj, ze ti mala nesedka, kazde ma svoj cas a viacere zacinaju sediet po 7 mes...co mi vravia kamaratky...neboj, je sikulka, ked vie dat papa a tapka 🙂 internet je niekedy az na skodu, sa tu docitas niekedy az nezmysly a nemozne...tu vidis co ktore babo robi a len ta to znervoznuje, lebo porovnavas, co by sa nemalo...ja tiez ked pozeram kolke babatka uz lozia, tak mam dost, ale nemozu sa vsetky rovnakym tempom vyvijat 😉

mamamima
17. sep 2009

lenka, myslim, ze tuto zimu nasi drobci este vonku aktivne behat nebudu, ak tak, tak vnutri, takze vonku v pohode fusak a vetrovecku a na rok uz aj snehulky a overal... 😉 podla mna teda 🙂

drozdik78
17. sep 2009

boze wewe uz 2x som zle nieco precitala 🙂)) to tal ked sa clovek nahli 🙂 inak ja som ho kupila v Lidl za 30 eurosikov tak som sama zvedava aky bude 🙂

wewe8811
17. sep 2009

drozdik odpustam ti 😀 na pare je urcite ovela zdravsie varit, len zase tolko vydavkov je uz okrem toho... hmm zeby napad na vianocny darcek? hehe 😉

caly8
17. sep 2009

lenka..ja som sa skoro od smiechu pošťala..že prsty v nose 😀 😀 😀 😀 akože tie detúrence sú úúúúúúúúžasné 😀 😀 😀

baby čítam tu, že jogurty od kedy sa môžu vlastne?

ja som dnes dala takú polievočku že brokoli-cukina-karfiol-cestoviny a kúsok masielka rastlinného tak to zbodla jedna radosť..

darmka..mne Ela spadla ☹ prevrátila sa s kresielkom od fisher... skoro som umrela ale inštinktívne vystrela ruky tak si nič nebuchla len sa strašne zľakla no a ona sa až zachádza ked plačká tak som mala čo robiť aby som ju ukludnila ☹ chúďatko malé... teraz najnovšie už stojí na nohách v ohrádke a skúša sa pustiť no odpadávam s nej 😵 😀

krasulka
17. sep 2009

baby na stv davaju divokeho anjela 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 to bola moja srdcovka 😀 😀

drozdik78
17. sep 2009

.....mne kazali davat kvapku olivoveho oleja 🙂 do kazdeho jedla

hrniec nema chybu 🙂resp. zelenina z neho a nestras Vianocami wewe 😀 ale coby dup a budu tu 🙂 ale tesim sa na to ako bude mala ziarit z neho .)

zurka
17. sep 2009

Muriel, u nas je to teraz podobne, hoci nie az take hrozne, ale tiez sa v noci zobudzame s hroznym krikom i ked mala spinka uz s nami v posteli. Ja to pripisujem zubkom. Pri prvych dvoch zubcekoch to malo rovnaky priebeh, teraz sa to opakuje. Verim ze to prejde 🙂

lenk30
17. sep 2009

dítko mi unavené zaspalo. naposledy spal pol hodku o 14. dnes som uroibla pokus, prisunula postielku ku mojeje posteli, dala dolu matrac aj mrežu, položila ho tam, ked bol taký unavený, chytila za ruku a on spustil siréééééééééééééééénu.......................no tak ešte to skúsim, ked pôjdem spať, keby vo svojej postielke vydržal potom aspon 2 hodky, nech si aspon trochu oddýchnem............

baby a vy dávate polievočky? ja len tuhšie príkrmy.........tú polievočku ani neviem ako by som mu dávala.....ved to musí vytiecť z lyžičky, kým mu to dopravím do pusiny, nie?

krasul, kde je divoký anjel? to s kým je?

zurka, ja tiež dúfam, že to naše prestrašné spinkanie je zo zúbkov..........lenže nám to trvá už od 4.mesiaca!!!!

mám plný dres riadu, veci v práčke, ale najprv idem pokukať vaše fotočky.

ževraj od budúceho týždna začína babie leto, tak si to musíme ešte užiť.

tak zatiaľ brú noc. / komu dobrú, komu zlú 🙂 /

drozdik78
17. sep 2009

lenka aj moja mala spi tak biedne cez den a v noci je to este aspon na 3x a tiez si hovorim ze je to od zubkov dufajme ze je to tak 🙂)) a my mame prsteku zas o trosku nizsie 🙂)) ale drzme si palce ze to bude zubamiiiii

lenk30
17. sep 2009

drozdik, haha......prštek v ústach? ešte sa niekto ozve, že s prstom v uchu aj je to.

teraz som mu ušla z postele tak, že som mu do rúk dala kravičku. som zvedavá, kedy zistí, že kravička nie je mamička 😀 😀 😀

wewe, kedy ste boli v Tatrách? My tento víkend

baby už ste boli hýriť bez dítka?

nada.hope
17. sep 2009

Lenka a kedy????? Manzel ked som mu chcela nechcat malu a ist nan nakup sa opytal a co s nou budem robit?! 😅 😅 😅 chlapi 😲 😢

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre