Február 2009 III.

xena22
22. jan 2009

Ja ja ja,,,, vytvorim 😉 No kuk podte sem teda 😉

caly8
8. sep 2009

wewe...malá je zlatáá 😵 a ako jeje to ide s pohárikom? naša vypije najviac 30ml a to tiež ked má náladu nenútim ju.. ale to som rada, lebo si zvyká a aj tak najviac zatiaľ vyhráva MM 😉

wewe8811
8. sep 2009

caly poharik mame zatial viac menej na hranie 🙂 skusala som jej davat v nom vodicku, ale vacsina isla pomimo. My mame problem vobec vypit nieco ine ako mliecko, takze zacinam rozmyslat, ci jej v hrnceku zacnem davat mliecko alebo nie, co vy na to?

inak skusali ste urobit vyvar zo zlteho melonu? Tak ako sa vyvara jablcko alebo hruska. Rozmyslam, ze to dnes vyskusam, ked mi nic nechce pit a melon jej celkom chutil.

ria29
8. sep 2009

baby davate deticky do choditka? mne ortoped na poslednej kontrole povedal ze choditko ak sme kupili alebo dostali mame darovat svojmu najhorsiemu nepriatelovi - k tomu povedal milion dovodov, vraj on je zasadne proti vsetko mame nechat na prirodzeny vyvoj dietata a nikdy sa s nikym neporovnavat...

a2303
8. sep 2009

Ahojte,

Som tu len na skok, malá spala len 45 min, potom sa zobudila na to že kaká a odvtedy je hore. A to som sa nestihla ani najesť... 😖 a ešte mi aj mrcha došla... super deň....

Kvietok, ja sa chystám do patiniec na ten 5 týždňový kurz.

Rebeke som kúpila také keksíky od 6.mes. od výrobcu sunarka, zúbky nemá ale chrúme to, aspoň si trošku poškrabká ďasná.

dnes som uvarila, kur. prsia + brokolicu + mrkvičku + karfiol a potom rozmixovala. Malá to papala 😵
Nemáte náhodou niektorá hrnce Zepter???? neviete dobré sú?

Baby,už aj letím... majte sa krásne a pekný deň...

xčťy vzj zuzýžuvžv = pozdrav od Rebeky 😉

caly8
8. sep 2009

no tak malá spinká sa celkom dobre nabumbala a dnes som jej teda to žĺtko dala, bolo to chutné 🙂

wewe..hádam ti to vypije..mne na prvý pokus nič len sa hrala ako tvoja a cucla na ten sosáčik a ked zistila, že niečo ide od tiaľ tak očumovala čo to 😕 a druhý tretí deň už vedela čo čakať tak si cucla najprv 10ml no a najviac bolo 30ml.... čitala som niekde, že kojené deti by do 9m nemali piť nič iné len MM ale napr. naša dokyna vravela, že je dobré pokuse priúčať aj na iné než to, lebo, že ked by bolo choré bábätko, že soplíky alebo prechladnutie tak musí viacej piť .. čo si o tom myslíte?

caly8
8. sep 2009

ria..ja tam malú dávám ale len na chvíľku, pre jej potešenie...ortopéd je jasné, že je proti tomu a ja som tiež nie zástanca chodítka ako odkladacej pomôcky na dieťa 😉 tiež mi bolo povedané, že veľmi s citom používať...vraj naša generácia ročník79 a hore na tom vyrástla a to nás dávali dobreženie na celý deň tam 😀 má teraz problémy so skoliozou a podobnými vecami...takže je na tom niečo pravdy...

evkastipka
8. sep 2009

Pekny dnik Vam prajeme 🙂
Uf....dost dlho som tu nebola, snad si ma tu este niekto pamata... 😀

avuska19
8. sep 2009

ahojte.aj my sme tu. no my chodítko nemáme, tiež kvôli ortopéd.problémom, nebudeme nič zhošovať, tak budeme cupitať za ručičky. a čajíka pijeme hodne, lebo aj dokina nam to doporučovala, kvôli prdikom, aby bolo spokojné buško a nám navyše moooc chutia.
A hrnce zepter nemáme,varíme v tescome a v titánových, tie sú úžasné.

wewe8811
8. sep 2009

avuska tak to mas fajn, ze ti Petka tolko pije. Nasa Zoeinka nechce nic ine iba mliecko. Uz som vyskusala tolko veci a nic jej neberie, tak co uz. Ked sme prezili leto, v zime to hadam nebude ziadna katastrofa a pomalicky sa rozpije.
Baby dnes z malej nechapem. Spapala 140 ml zeleninky - takej polohustej polievocky, teraz sme dopapali zlty melon (ten jej berie 😀) a trosku bananika.

Ja tiez nemam zepter hrnce, takze netusim.

evkastipka nie si sama. Mnohe baby sem zavitaju raz za cas. Ani sa niet co cudovat. Hlavne teraz ked bolo teplucko tak sme sa snazili byt co najviac na vzduchu. Som zvedava ako sa to rozbehne, ked bude skareda jesen (dufam, ze nie 🙂) alebo tuha zima 😉.

caly no trosku mliecka vypila. Nieco islo pomimo, ale s tym som pocitala 😀. Zajtra vyskusame zase ako jej to pojde. A s tym pitim iba MM do 9. mesiacov... neviem, my sme od zaciatku prikrmovali, takze asi to mliecko je aj hustejsie. Ale podla mna ti povie kazdy lekar nieco ine.

lenkahrehusova
8. sep 2009

ahojte žienky, ako žijete 😉
my sa máme super. Lenka papá všetko, chutí jej, klop - klop aj ovocie aj zeleninku šrotuje o 100 - 200 🙂
DArí sa jej pekne rozprávať, taká je zlatá ako melie jednoo cez druhé.
Už sa aj dvíha na nožička a keď ju držím pod pazuchy, tak pekne ukladá nožičky na špičky. Ako baletka. Už aj chodítko asi dáme. Skúšali ste už niektorá chodítko?

wewe8811
8. sep 2009

ahoj lenka akurat sme o tom dnes hovorili, ze choditka sa vobec neodporucaju. Nema to dobry vplyv na chrbticu a klbiky. Super, ze mas doma taku sikovnicu 🙂.

lenkahrehusova
8. sep 2009

wewe, díky , to som nevedela, že to škodí kĺbikom a chrbtici 😉
tak radšej s chodítkom počkáme 🙂 nech jej to radšej neuškodí.
Cez víkend je u nás jarmok. Teším sa na cigánsku 😉

wewe8811
8. sep 2009

hmm milujem cigansku, normalne si mi lenka narobila chute 😝

ludika33
8. sep 2009

ahojte,

babule mate niektora problem s jadierkami u nasich miminiek? my sme boli dnes na tretej kontrole klbikov a povedal, ze po jadierkach ani chyru ani slychu. co teraz? ked mal mesiac povedal, ze nemusime balit na siroko a ze je vsetko ok a teraz skoro v siedmom mesiaci uz nie je vsetko ok? baby co mam robit? ☹

nada.hope
8. sep 2009

Ludi a co ti povedal doktor nato, ze jadierka nie su oka? My sme boli naposledy ked mala Ninka 4 mesiace, bolo to oka a uz tam ist nemusime...... 😅

caly8
8. sep 2009

ludika..no toto 😕 tu na MK som čítala, že 8m bábo nemalo ešte vyvinuté jadierka ale veru presne neviem kde... mne tu radila annag čo radí aj ohľadom dojčenia, že v Žline je veľmi dobrý ortopéd vraj sa oplatí za ním zájsť nech posúdi aj on..tak sa skús poinformovať ak by... držím palce nech máte už len pozitývne správy 😔

caly8
8. sep 2009

- čo máš napísané v správe ? aký uhol stanovil? lebo, už sme to tu veľakrát rozoberali - často sa stáva, že ortopédi buď nariadia zbytočnú liečbu, alebo nedostatočnú. V Tvojom prípade - dieťatko, ktoré má 6 týždňov a má horší nález, by malo byť automaticky liečené pavlikovými remienkami - vyzerajú drasticky, no sú perfektné - bábo má nôžky ako žabka, ale môže ich k sebe stláčať, pri širokom balení ich má bábo stále fixované v roztiahnutej polohe - práve takéto nariadenia môžu spôsobiť veľmi vážne komplikácie tým, že ak mamička v snahe urobiť maximum, balí extrémne naširoko, kĺbiky sú nedostatočne prekrvené a môže dôjsť k ich poškodeniu. Na druhej strane, ak mamička balí nedostatočne, môže dôjsť k zhoršeniu stavu - široké balenie totiž nie je liečba, iba môže falošne liečbu simulovať a potom sa môže stať, že bábo skončí v polroku či neskôr v sadre. Nariadenie Ministerstva zdravotníctva - oficiálny záväzný postup stanovený vyhláškou, teda zákonom ,ktorý majú ortopédi dodržiavať je jednoznačný - čím skôr zahájiť liečbu a to v ľahších prípadoch pavlíkovými remienkami, široké balenie sa neodporúča. Viem to preto, lebo sa liečila staršia dcérka a teraz aj malá - a práve kvôli zle navrhovanej liečbe u nášho ortopéda chodíme 100 km do Žiliny - stojí mi to za to. No a naša adminka zuz11 bola u 3 ortopédov , práve kvôli diametrálne odlišnej diagnóze ortopédov. Teda moja rada - navštív aj iného ortopéda, ak nález potvrdí, žiadaj si remienky, bábo bude v remienkach spokojnejšie, bude pohyblivejšie a nepokoj, ktorý by mohlo široké balenie spôsobovať by sa eliminoval. Ak bude nález podľa neho lepší, tak radšej choď ešte k jednému. Detských ortopédov a kvalitných je na Slovensku bohužiaľ málo.

ludika...ak máš chuť prečítaj si jej názor som to trištvrte hodinu hľadala 😅 ...mna vystrašili ešte ked bola El malá ale sa to našťastie nepotvrdilo..bolo to len chybné meranie a na dalšej kontrole to už bolo ok 🙂

wewe8811
9. sep 2009

dobre ranko prajem,
ludika jooj to mi je velmi luto, dufam, ze to je plany poplach a ze bude vsetko v poriadku. My sme boli pred tyzdnom na kontrole tiez kvoli jadierkam, ale nastastie sme to mali OK. Tak dufam, ze aj vy budete coskoro okino.

jaaj dnes sme sa konecne aspon trosku vyspali a to som bola dost prekvapena, lebo Zoe zalomila uz pred 20.00 s tym, ze spapala len 20ml mliecka (predtym jedla o 18,00), tak som cakala, ze o polnoci bude buntosit. A ona spinkala az do 4.00, napapala sa a spala do pol 8. Nechapacky. Celkovo som vstala iba 3x, aby som jej dala dudel, ale hlavne, ze spala tak dlho 🙂

krasulka
9. sep 2009

Ahojte Ludika, moj nazor poznas od vcera 😉

wewe predstav si mala nasla nieco co pije. je to drink od HIPP od 6 mesiaca, vola sa to ze sipkova ruzenka, a zmenila som jej flasu na caj dala som jej anentku s dudlom 2 a pijeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 😀 😀 😀 😀 tak sksu aj ty ak chces v tomto mam zas nechapacky ja ze moje dieta konecne po pol roku sa napilo 😀 A to ti mala riadne potiahla teda, dufam ze jej to vydrzi 🙂

mala uz spava lepsie ale tie dasna ma opuchliny stale to ako dlho noze byt takto spuchnute strasne kym vyjde zub?

darmka
9. sep 2009

Ahoj Ludika, ja som sa tiez najskor nalakala. Boli sme pred tromi tyzdnami na kontrole na klbikoch. A tiez povedal ortoped, nejako sa tym jadierkam nechce dozrievat ale je to vraj otazka casu. Ja som citala prispevky, ze jadierka dozrievaju do 9 mesiacov u niekoho az do roka. Tiez sa nas ortoped nad tym nepozastavoval len povedal, ze nemame ho podporovat v stavani na nohy. Teda tak ze by sme ho chytili a nechali hopkat. Vraj ked sa stavia sam, tak to moze, lebo mne uz vtedy maly skoro stvrnozkoval.
My sme balili na siroko do 6 mesiacov a teda teraz povedal, ze uz nemusime. Takze na dozrievanie jadierok asi az taky vplyv to balenie nema. Ine by bolo, keby nemal vyvinute striesky alebo nejake tie uhly co su tam nemal v poriadku.
Co ti povedal este ten ortoped. Lebo myslim si, ze keby bol nejaky problem, urcite by zahajil liecbu. Hovorim, moj sa tiez nad tym nepozastavoval a kontrolu mame v 8. mesiaci.
Len zvlastne je, ze na predchadzajucich kontrolach ti povedal, ze je vsetko v poriadku, to nevidel, ze jadierka nema este dozrete.

darmka
9. sep 2009

Baby, ako casto davate ten zltok? Raz za tyzden? A to cely, do jednej porcie?

nada.hope
9. sep 2009

Ahojte tak hlasim, NInka sa rozpapala az moc, mame 7250g a 66cm, je to uz teda riadna buchticka, ale lepsie ako keby nepapala. Boli sme dnes na gastroenterologii a doktorka povedala, ze kedze uz mame 7 mesiacov mame zacat s lepkom, tak dnes budu cestoviny, uvidime ako to mala zvladne.
Darma inac ten zltok 1x tyzdenne namiesto maska, ja je ho dam cely do porcie zeleninky, ale ona nema problem s nicim a vsetko spapa, hlados maly 😀 😀 😀 😀

wewe8811
9. sep 2009

krasulka super ze si na nieco natrafila.Vyskusam aj ja a uvidime, ci sa da na to Zoeinka zlomit 😀.

darmka zltko sa dava raz do tyzdna - polovicka natvrdo uvareneho zltka

avuska19
9. sep 2009

ahojte, Ludika, zdieľam názor Darmky, zatiaľ jadierka eštelen dozrievajú, dôležitý je uhol stiešky.My to poznáme, u ortopéda sme každý mesiac.

wewe8811
9. sep 2009

kocky, ktore ste este nedali bambulkam prepichovat uska, viete mi poradit kde v Blave nastreluju? Nasa pediatricka prepichuje klasicky, ale ja by som dala radsej nastrelit najprv taku malu gulicku a az neskor dala normalne nausnicky.

ludika33
9. sep 2009

ahojte babulky, dakujem za podporu, ste vsetky zlate.

darmka povedal, ze je ok a do spravy napisal ze jadierka nie su, ale ja som si spravu (sprosta a pritom to vzdy robim) necitala. janula 10 mi dnes poradila sukromne sanatorium v blave, tak som tam cing a vysvetlila im, ze o co mi ide a povedali, ze nech ani neskusam uz skoro 7 mesacne babo balit na siroko, ze to nema vplyv priamo na jadierka ale na klbiky ako take a tie ma (dufam) dobre, ked uz nebalime na siroko skoro od 4 tyzdna. dam vam vediet, ze ako sme pochodili. na nozky ho nestaviam, iba co sa mi sam obcas zapre, ked ho idem dat napr. do vodicky, zacala som pit calcium a D co tiez podporuje cez MM vyvoj jadierok a maly berie vigantol a zvonka uz viacej v tomto momente urobit neviem.

no ved uvidime.

a2303
10. sep 2009

Ahojte,

Ludika držím silno palce!!!!

Baby, už začnete dávať aj niečo iné ako zel. ovocie. mäsko?
Rebeka už mala 7 mes. mám je niečo začať dávať???

krasulka
10. sep 2009

Dobre ranko,

anit, od siedmeho mesiaca s auz zevraj moze davat pecivo. Ale ekd oni nemaju este cim kusat tak asi len rozmocit v mlieku alebo v niecom. A uz aj pribincik sa moze od siedmeho meiaca a tu som nieco nasla

Začiatkom 8. mesiaca možno začať pridávať príkrmy z obilnín – sú to rôzne múčne jedlá, krúpy, krupičná kaša, ovsené vločky, cestoviny, pečivo – všetko to, čo obsahuje múku (lepok obsiahnutý v pšenici, jačmeni, raži, ovse a iných zrnách). Neskoré zaradenie týchto potravín považujeme za najlepšiu prevenciu celiakie – ochorenia, kedy organizmus nie je schopný spracovať lepok.

Tiež možno začať používať detské piškóty obohatené jódom. Pozor na krupičnú kašu, „tradičné jedlo malých detí“. Je dokázané, že v kombinácii s mliekom je ťažko stráviteľná, radšej ju deťom nedávajte. Naďalej stravu už len roztláčajte a krájajte, čím podporujeme hryzenie detí.

lenkahrehusova
10. sep 2009

Ahojte,
anit Od 7. mesiaca sa dá ovocie kombinovať s jogurtom, ktorý je nesladený, bez želatíny a škrobu, najlepšie s probiotickou kultúrou a bio.
aj ja som malej kúpila od 7 mes. ovocný jogurt od hipp a chutí jej 😉
Do začiatku 7. mesiaca je tiež vhodný neochutený biely jogurt, ryža, kukurica, výnimočne žĺtok (1x do týždňa), králičie a hydinové mäso, od 7. mesiaca môžete skúsiť detské sušienky vhodné s probiotikami, prípadne bezlepkové, rozhodne nie klasické piškóty s cukrom, vajíčkom a lepkom.

Ako posledný sa zavádza cereálny (obilný) príkrm, najlepšie večer namiesto mliečnej dávky, zo začiatku radšej zvoľte bezlepkové cereálie (ryža, kukurica), potom až v druhom polroku (po 8.-10. mesiaci, lepšie aj neskôr) skúste kašu s lepkom.

Minimálne do konca 8. mesiaca nepodávame lepok! Obsahuje ho pšenica, jačmeň, ovos, žito a všetky výrobky z týchto obilovín. Dovtedy má dieťa dostávať výhradne bezlepkovú ryžu či pohánku. Na zahustenie polievok sú ideálne ryžové, pohánkové, špaldové, vločky, kukuričná alebo špaldová bio kaša, ktoré stačí po vypnutí polievky len vmiešať do horúcej polievky, netreba už variť.

Darmka, Postupne začnite bábätku podávať 6x do týždňa príkrm obsahujúci mäso a 1x týždenne pridajte do zeleninového jedla varený slepačí žĺtok. V tomto čase je vhodný okamžik dieťa previesť na pokračovacie dojčenské mlieko – napríklad Hami 2. Zeleninový alebo mäsovo-zeleninový príkrm neprisoľujte!

Čo môže dieťa jesť

Začíname jednodruhovým ovocným alebo zeleninovým pyré (jablko, mrkva, banán, brokolica atď.). Jeden druh podávame 3-4 dni na rozpoznanie prípadne na zistenie neznášanlivosti určitej potraviny.
V priebehu jedného mesiaca môžeme začať s viacdruhovými príkrmami, do zeleninových pridáme mäso. Varené, jemne pokrájané netučné mäso predstavuje spočiatku asi 20 g na dávku, od 7. mesiaca až 35 g.

Do ukončeného 6. až 7. mesiaca nedávame dieťaťu lepok (niektoré kaše, pšeničné výrobky, ovsené vločky, rohlíky, piškóty a pod.), 1x týždenne môže dostať vaječný žĺtok – napríklad formou zeleninovej polievky so žĺtkom. Pozor na vaječný bielok, pre dieťa do 1 roka nie je vhodný.
Od 7.-8. mesiaca pridáme mliečny príkrm, najlepšie biely prírodný jogurt. Vyskúšajte kombináciu s čerstvým ovocným pyré. Kravské mlieko a mliečne výrobky ako tvaroh, miláčik, smotánka a pod. nie sú pre deti do 1 roka vhodné vzhľadom k ich vysokému obsahu bielkovín.
Od 9.-10. mesiaca pripravujeme príkrm s hrubšou konzistenciou, aby sa dieťa naučilo žuvať, preto použijeme nahrubo nasekané cestoviny.
Od 10.-12. mesiaca sa strava dieťaťa postupne približuje strave batoľaťa. Dieťa sa zapojuje do stolovania v rodinnom kruhu.

a2303
10. sep 2009

Baby, ďakujem ste zlaté!!! 🙂
nie je to ľahké.... 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre