Január/Leden 2010

drobec123
28. apr 2009

Ahojte,
kedze som sa pred 24hod dozvedela krasnu spravu ze cakame babatko/babatka tak si dovolim zalozit tuto temu a tesim sa na vymenu informacii pocas nasledujucich 9 mesiacov 🙂

minitrouble
9. feb 2010

minix - no sak ak nie tak sa ich spytam ze ci ju tam mozem strcit do kolesa a bude tam len tak sama sa cvachtat 😝 😀

bebel
9. feb 2010

http://www.mamatata.sk/clanok/1817/3/55/plavani...

Minitrouble: Horný limit pre baby plávanie nie je. Len deti sú rozdelené do skupín podľa veku a podľa toho koľko kurzov už absolvovali. Takže mať bábätko a 2 ročnú slečnu asi nebude možné mať v bazéne naraz z hľadiska bezpečnosti. Nemôžeš ustrážiť pri potápaní obe deti. Tie bazéniky pre baby plávanie nie sú veľké. Ale za opýtanie nič nedáš...možno to predsa len pôjde.Štandardne sa nám v PK stávalo, že sme chodili na kurz len 3 mamičky, prípadne maximálne nás tam naraz bolo 5 mamičiek s 5 deťmi + inštruktorka .

Ja plánujem na jar a v lete chodiť do PK www.moko.sk a potom pokračovať od jesene v Aquatermali v SC. http://www.aquathermal.sk/index-aquathermal.htm...

MInix bolo by super, keby si sa pridala 😉
V PK je to lacnejšie (110€) ako v ALVE na Trnávke(146,-€) http://www.alva.sk/index.php?page=6 alebo Hrošíkovi na Kolibe(150€) http://www.hotel-west.sk/?id=40 alebo potom ešte plávajú v Devínskej.(140€) http://www.plavaniedeti.sk/cennik.html

minix
9. feb 2010

Bel, prave nad tym som uvazovala, ze by sme radsej chodili do pezinka, sak auticko mame, tak by sme si robili damske jazdy. Ja uz druhy den neriesim nic ine, ako rev mojej malej, spat ani za boha a vidim na nej, ako je strasne unavena.

Moze to byt vcerajsim ockovanim proti Tbc?

Kalianka, pre tvoje info, my sme za tyzden nabrali presne 250 g a doktorka bola spokojna.

bebel
9. feb 2010

Minix- môže 😒 ....reakcie na očkovania bývajú u detí rôzne. 😢

olienka12
9. feb 2010

minix balis malu do perinky alebo zavinovacky? ja som mala s malym taky problem,ze reval a reval a nie a nie spat bol unaveny strasne az som ho poputala,ze mu len hlavka strcala a aj na tu dala plienku a lahla k nemu do postele a zaspal a spal skoro 6 hodin

drobec123
autor
10. feb 2010

bebel, ty poznas tu babu z plavarne ? ak ano, tak by si mohla prezistit ci by nasu "bandu" zobrala do jedneho kurzu. inak tam mozem v pohode zavolat aj ja. a prisposobim sa so zaciatkom ako vam to bude viac vyhovovat, bud april alebo maj.

gucz
10. feb 2010

Dobré ránko
minix aj mne malý spí lepšie keď je zabalený že mu len hlava trčí z perinky. Cez deň mu nechávam rúčky voľné, ale v noci mu ich zaviažem a je pokoj. Dnes v noci krásne spinkal, ťuk ťuk dúfam, že to nezakríknem, budil sa len na papanie a hneď ako sa napapal tak aj zaspinkal a ani odgrgnúť som ho nedávala a ani neprebaľovala. V noci mi papá každé tri hodiny, potom doobeda spinká aj 4 hodinky a poobede a navečer zasa pýta papať aj po 2 - 2,5 hodinky.
Minix skús ju ešte poprípade niečim naviac zakryť, prípadne menej... Nášmu sa páči teplúčko, v noci ho keď je v zavinovačke ešte prikrývam dekou

bebel
10. feb 2010

Minix aj my balíme na noc na pevno...cez deň len pro forma Ale ruky chce mať voľné hore pri hlave stále, inak je nervná.
My sme dnes v noci absolvovali grcací utišovací maratón. Síce sa zobudila len o 1,00 ale zaspala celá nervná a vyčerpaná až po 3,00 😔 .A potom o 6,00 a 9,00.
Inak včera sa v pampersoch parádne presrala - až po krk jej to vybehlo. 😖
Mám pocit, že ten nutriton jej neurobil dobre. 😒
Lebo celý deň nekadila a potom takáto pomerne dosť tekutá nálož. 🙄

minitrouble
10. feb 2010

bebel - no my odkedy davame nutriton tak ma taku peknu hustejsiu stolicu - taku kasovitu - my sme mali predtym stale taku riedku 😖
a nam sa romi v pampersoch a teskacoch zvykla takto presrat - v DMkacoch fakt musim zaklopat sa jej to nepodarilo ani jednej zatial 😉 tie DM su na take mensie babske zadky 🙂

marushka
10. feb 2010

ahojček maminky,

ja len, že som konečne narýchlo nahodila nejaké fotočky našej Haninky...Ak chcete, urobte kuk... 😉 😉 😉

minix
10. feb 2010

ahojte kocky,

no balenie - balim ju aj do zavinovacky, aj do perinky, ako kedy, mame taku perovu perinku, v ktorej je dost napevno, ale ruky musia byt vonku stale, nebalim jej ich dnu, lebo ich chce mat v tej supermanovskej polohe, pri hlave, nema ani ten refelx, ze by jej vystrelovali, tak zatial si myslim, ze v rukach to nie je: 🙂 Zavinovacku ma taku volnejsiu, perinku ma taku dost napevno, tak uvidime. Tuto noc spala v zavinovacke, ale dala pekny maraton, od 8 do 23,30 spala, potom sa napapala, spala od 23,45 do 2,30, potom sme boli dve hodiny hore, lebo sa nam nechcelo a potom este dve hodky a nad ranom sme uz len tak mrcali, lebo ked ju boli brusko, vydava zo spanku osklive zvuky.
Prave sa prebudza, spala od 10.

Prikryvam ju dekou ci cez den, ci v noci, takze teplucko ma, bez tej deky ani ranu. 🙂))

kocky, co davate ten nutriton, to ma aj nejaky zmysel?

A bavili sme sa doma o plavani, ideme do toho Pezinka s vami. Zaciatok tak ako vy, takze ak budete nieco riesit, pamatajte prosim na nas, ze chceme chodit s Vami. 🙂))) Uz sa na to tesim.

idem zjest polievku, lebo sa mi tam prehadzuje. 🙂))) A poobede ideme v kociku na balkon sa otuzovat a koncom tyzdna uz von do kocika.

minix
10. feb 2010

marush, krasne ste.

Podoba sa na Jakuba a myslim, ze dost. 🙂))

zucana
10. feb 2010

cafte baby niekedy vas citam...ale uz pomenej..my mame vikinku.narodila sa 19.1. tak predsa k vam patrim 😅
ale oficos som vo februarovkach...inak bebel ked citam o tvojej malej akoby som o svojej pisala... 😀

antoniab
10. feb 2010

😉 maruska krsna bambulka 😉

my sme dnes po poradni a tiez sa hlasime k tim co ich lekarka zvozila ze vela pribrali 😝 uz mame 3870g ze sme mali pribrat 500g od poslednej poradne my sme pribrali 900g 😅 takze nam nasadili dietu lebo je mala nafuknuta a preto je taka nespokojna a puci sa 😕

k zavinovaniu mi tiez pouzivame zavinovacku a perinky v celku ich mala znasa ale co nema rada je nasiroko balenie tak cezden nasiroko nad ranom ju uz necham len v pamperske dufam ze budu nozicky ok a zbavime sa toho 🙂

no vy mate v BA strasne vela moznosti tu je to trocha obmedzene prave hladam nejakeho fotografa tiez by sme chceli nejake foto 😵 😵

bebel
10. feb 2010

Drobec poznala som Táňu- inštruktorku, čo nás mala v kurzoch .Tú majiteľku know how osobne nepoznám.
Ale zavolám tam. 😉

Marush, zlatí ste 😵
Zucana , tak sa zaraď zase aj k nám 😎 nech Vám môžme trošku závidieť miernejšie podnedbie a južanský l´art de vivre 🙂

minix : http://www.nutrilon.sk/sk/riesenie-kazdeho-prob...
Nutriton je vláknina na zahustenie mlieka, aby tak nebehalo hore-dole v tráviacom trakte, ktorý je nezrelý. Príklopka alebo zvierač na konci pažeráka nie je uzatvorená.

GASTROEZOFÁGOVÝ REFLUX u dojčiat (GER)
- najčastejšie ho spôsobuje nezrelosť zvierača (akýchsi dverí) medzi pažerákom a žalúdkom, keď sa žalúdok naplní a obsah žalúdka sa potom cez pažerák dostáva do dutiny ústnej,

- GER sa vyskytuje takmer u všetkých novorodencov a do určitej miery je fyziologický, spontánne sa upravuje približne do osemnástich mesiacov, ale niekedy môže pretrvávať až do štyroch rokov,

- intenzita a množstvo grckania môže byť rôzna, môže to byť až zvracanie spojené s ďalšími komplikáciami,

- do určitej miery môže byť dedičný, súvisiaci s alergiou na mlieko,

- ťažší priebeh GER je sprevádzaný zápalmi pažeráka v dôsledku dráždenia žalúdočnou kyselinou, komplikáciami dýchacieho systému (epizódami záchvatov, omodrávaním)

PRÍZNAKY GER
- opakované vracanie a návrat obsahu žalúdka do úst,

- dráždivosť dieťaťa a nepokojný spánok(niekedy môže byť príčinou aj kolika),

- neprospievanie(v dôsledku nízkeho kalorického prísunu),

-opakované obštrukčné bronchitídy (tiež otitídy),

- čkanie, zachrípnuty hlas,

- plač počas jedla, po jedle,

- krátke papanie alebo častejšie papanie,

- kyslý zápach z úst,

- krátky spánok,

- počas jedenia dieťa vypína chrbátik, odtíska sa od prsníka,

- prehĺtanie naprázdno.

ZMIERNENIE PRÍZNAKOV GER (konzervatívna liečba)
- zahustenie mliečka špeciálnym prípravkom (NUTRITON) alebo podávanie už zahusteného mliečka tzv.antirefluxného, ktoré u detí do jedného roka prepláca poisťovňa, čiže nám ho môže predpísať pediater,

- kŕmenie dieťaťa vo zvislej polohe,

- častejšie kŕmenie v menších dávkach, aby sa obsah žalúdka rýchlejšie strávil alebo čo najdlhšie kŕmenie(dojčenie), pretože počas dojčenia sa potrava nevracia späť, pravdepodobne preto, že satím v pažeráku prebiehajú svalové kontrakcie, ktoré posúvajú potravu do žalúdka a keď sa dieťa pustí prsníka na vyvrátenie zostane málo alebo vôbec nič,

- dbať na to, aby dieťa počas kŕmenia nehltalo vzduch,

- šetrné narábanie s dieťaťom po jedle,

- spánok vo zvýšenej polohe (asi 60 stupňov),

- zvýšená poloha dieťaťa aj po najedení,

- dbať, aby dieťa plakalo čo najmenej, pretože plač zhoršuje prejavy refluxu,

- pri ťažkom refluxe sa odporúča spánok na brušku alebo na ľavom boku,

- dôkladné odrgnutie,

- nízkotuková diéta, vlákniny, vysoký obsah polysacharidov.

Po zlyhaní tzv.konzervatívnej liečby sa pristupuje k chirurgickej liečbe, predpokladom na jej podstúpenie sú konkrétne indikácie a neúspešná 3-6 mesačná konzervatívna liečba. Existujú aj lieky na zmiernenie GER, ale dojčatám sa nemôžu podávať(aspoň tak mi to tvrdil náš pediater).

VYŠETRENIA, KTORÝMI SA DIAGNOSTIKUJE GER
Je ich mnoho, ale najčastejšie používané sú:

- sonografické vyšetrenie bruška a pažeráka,

- 24hod.ph-metria, ktorá informuje o počte refluxov za 24 hodín a o ich dĺžke trvania.

zucana
10. feb 2010

oki bebel 😉
tak vcera sme mali 10 stupnov a slnecno ale uz sem ide opat zima... 😎
inak ako casto kojite a ako dlho? lebo ja tak 6-7 krat denne a niekedy papa 20 min a niekedy iba 10 (akoze intenzivne)

bebel
10. feb 2010

Zuc: ja kojím tak ako sa malá zobudí a ako si pýta. Je to zatiaľ rôzne, ešte nemáme žiaden režim.
A papáme na etapy, kvôli tomu grcaniu.... momentálne kojím malú zavesenú v šatke. Ale to ju viacmenej už len uspávam. Chcem ju potom držať aspoň 30 min vo zvislej polohe.
Som z toho grcania nešťastná, ale dočítala som sa na fóre, že v Rakúsku aj ČR na to predávajú sirup...tak si ho dám kúpiť kamoške a vyskúšame.

zazalienka
10. feb 2010

ahojte,
mne si malý pýta papať tak každé 2,5 - 3 hoďky, tak som spoľahnutá nechala varovať manžela a vybehla vybaviť papiere na úrad práce.. a po dvoch hodinách v telefóne strašný krik, srdcervúci plač, lebo herec si zmyslel zobudiť sa skôr.. tak som pálila domov, v chodbe zhodila bundu, sveter, podprdu a rovno utekala kojiť.. normálne mal hladoš slzavé oči ..
inak prespí vcelku dosť, od pol deviatej keď sa uloží, tak do pol jednej, potom sa preberie o pol piatej no a okolo ôsmej ráno otvorí oči a ešte si pol hoďku poležíme v posteli a kukáme do očí.. tak som relatívne aj vyspatá..

som zistila, že asi mu vadí tá jedna káva čo pijem ráno na rozbeh, je z toho rozhádzaný.. včera som testovala bez kávy, resp. bezkofeínovú a zaspal v sekunde.. aj večer .. keď ráno vypijem normálnu kávu, je z toho nejaký rozhádzaný.. a večer nie a nie sa uložiť.. tak skončím pri tej nealkoholickej káve.. aspoň že voní 😀

marushka
10. feb 2010

bebel ja som už o ňom písala - ulcogant nie je nad to!!!

marushka
10. feb 2010

jáj a ďakujeme za pochvaly 😉 😉 😉

slovakia80
11. feb 2010

dobre ranko maminkam a babenkam,

tak mame dnes mesiac a po vcerajsej poradni

pisete kolko ste pribrali,tak my presne kilo od poslednej poradne,takze mame 5010 a dlzku 54.dr.nepovedala,ze je to zle,ale viac.pytala sa ci ju len kojim,ja ze ano a ako casto,tak vravim,ze ked si pyta.bolo nam povedane,ze to treba upravit,aby papala kazde tri hod.ja,ze viem,ale stale, ked sa puci a boli ju brusko chce len papat.a inac cumel vobec,co som jej ho tak davala,ze sa az povrackala,tak sa napinala.teraz ju len musim zobrat na ruky do zvislej polohy a ked puci tak jej ho dam do pusy a kolisem,potom sa uz nanho namota,ale ked ju to prejde,vypluje.
tiez ju davame spat do vyvysenej polohy.s grckanim problem nemame,len to brusko.ach jaj.brali sme aj espumisanl,ale zda sa mi,ze stale rovnako,tak nedavame.a ja si pritom davam saramensky pozor co zjem,tak som z toho nestastna,neviem,co by som jej uz dala.a este k tomu baleniu nasiroko,mame tiez balit,ale zda sa mi,ze ked jej dam len pampersku lepsie puka a kaka,lebo si pokopka nozickami.ale uz ju musim zacat balit,aspon cez den,nech mame nozicky v poriadku.

slovakia80
11. feb 2010

marushka citam o ulcogante,vam pomohol?

minix
11. feb 2010

Ahojte, my zatial nasiroko nebalime, ved tie nazory sa tak roznia😉

Zvysena poloha znamena, ze mate hlavicku na com?

slovakia80
11. feb 2010

minix ano,no nam povedal,ze mame balit az na dve plienky a ja uz tyzden a pol nebalim 😖 zda sa mi to tiez vela ale asi preto na dve lebo je vacsia,neviem,no nes uz zaciname aspon cez den

no my nielen hlavycku vyvysujeme ale celu ju polozim kolmo na oprety tvrdsi vankus

ketkous
11. feb 2010

ahojte,aj ja sa chcem opytat,ze aka je ta zvysena poloha...aj my sa sustavne trapime s bruskom,vcera tiez poradna,pribrali sme,takze to je ok.no v noci sa Bibka puci,spi velmi nepokojne,je to urcite tym,ze sa nahlta vzduchu pri jedeni,mozno je to aj u Vas Slovakia. ☹
ako tomu zabranit,aby sa toho vzduchu nenahltala?dbam nato,aby jedla s malymi pauzami...
antonia,dobra fotografka je v Poprade,moje krstniatko ma krasne foto od nej
papa

ketkous
11. feb 2010

nie je to len,ze hlavicku ma hore?napr.na kojeneckom vankusi?

janula.k
11. feb 2010

ahojte,
chcem sa opytat, ci mali vase deticky tiez na ramene taky strvrdnuty vriedok po ockovani...my mame 6 tyzdnov a vcera som objavila malemu na ramene take stvrdnute ako po ockovani...neviem, ci sa to moze objavit az po 6. tyz. nakolko ockovany bol zatial len v nemocnici po porode..

Slovakia, nic si nerob z toho, ze ti malinka moc pribera...my mame tiez presne 5010g a tiez je to viac ako by mal mat, ale doktorka sa nad tym len usmiala a povedala, ze pokial ho len kojim, tak to nevadi..Prve tyzdne papal skoro kazdu hodinu a teraz sa to uz zlepsuje a papa kazde 2-3 😉

bebel
11. feb 2010

Zaza aj ja som na 1 bezkofeinovej ráno...lebo už v pôrodnici sme mali horšiu noc, keď som si dala 1 plechovkové nescafe ice capuccino, čo mi priniesol mangel 😎 .
Bez kávy je to lepšie.
Marush, dík.snažím sa robiť, čo sa dá.Budem si musieť kúpiť elektrickú odsávačku, nech malej môžem pri každom kŕmení podať aj zahustené mlieko. A Ulcogant si zoženiem.

tyta
11. feb 2010

Ahojte, vidim, ze vsetci mame nejake problemy s drobcekmi. Nasa mala nevie grgat, tak sa jej potom mliecko vracia, ale zda sa mi, ze je to uz trochu lepsie, nastastie sa ten skryty reflux nezhorsuje, a ked sa podari grgnut, tak je to celkom dobre v tomto smere.
Ale spi nam velmi zle, lebo sa stale puci, kvoli brusku a potom ju treba utisovat alebo kocikovat, lebo inak sa zobudi a place. Cez den to este celkom ujde, ale noci su dost zle, takmer nespime ☹... Ale vsetci nam hovoria, ze do tych 3 mesiacov by to malo prejst, ze aj to travenie sa upravi, tak chcem tomu verit.

Bebel - pocula som od kamosky, ktore pravidelne davali Nutriton, ze malu im straaaasne zapieklo, tak potom presli iba na jednu davku pred vecernym spanim.

Minix, Ketkous - vyvysena poloha sa mysli zdvihnuty cely matrac pod nejaky uhol (vypodlozte knihami, alebo vankusmi na jednej strane postielky), doktorka nam povedala, ze ziaden vankus pod hlavu nedavat. Ale pri boleni bruska to moc nepomaha, to je riesenie pri refluxe, ked babo po jedeni viac grcka a vracia sa mu potrava do ust. Pri boleni bruska len skusit vysadit nieco, co ste pojedli (ak take nieco je, ja tiez ani netusim, z coho nasu malu boli brusko), pripadne masirovat brusko, cvicit nozickami, pripadne krem Pupik, ale s tym zatial nemame skusenosti.

bebel
11. feb 2010

Slovakia: zmeň pediatra.........ak by si nechávala prežierať sa dieťa UM, tak čoskoro by bolo obézne a malo nábeh na rôzne zdravot. problémy. U MM je to neobmedzené.....vidím, že na východe máte pekne švacnuté doktorky, nemala by už byť na dôchodku?
Bruno zdvojnásobil svoju pôrodnú hmotnosť do 3 mesiacov.
Akonáhle sa začal sám pohybovať stagnoval na váhe dlhšiu dobu.
Príjem materského mlieka nemusíš rozhodne obmedzovať na žiadne časové intervaly, pretože je ľahko stráviteľné. Umelé mlieko sa strávi až za 3x dlhší čas a preto sa nesmie žalúdok bábätkovský preťažovať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre