Január/Leden 2010

drobec123
28. apr 2009

Ahojte,
kedze som sa pred 24hod dozvedela krasnu spravu ze cakame babatko/babatka tak si dovolim zalozit tuto temu a tesim sa na vymenu informacii pocas nasledujucich 9 mesiacov 🙂

bebel
2. feb 2010

http://www.koliska.sk/
odstavec
Dojčenie v praxi
Ako zvýšiť produkciu
(O) Najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť produkciu je dojčiť častejšie. Ak sa prsníky poriadne a často vyprázdňujú, produkcia stúpa. Nie je dôležité, aby dojčenia boli dlhé, pokiaľ sú po dojčení prsníky mäkké a prázdne. La Leche League [2] uvádza, že 5 minút na každej strane každých 45 minút zvýši produkciu oveľa rýchlejšie ako 30 minút každé 2 hodiny. Treba sa snažiť minimálne o 7 dojčení denne, ale optimum je okolo 10 ( [2] dokonca uvádza 12-14). Zvýšenie produkcie normálne trvá 2-3 dni.

Každá mamička sa v takejto situácii obáva, či dieťa dostáva dosť jesť a má pokušenie dokrmovať. Pri takto častom dojčení síce dieťa nepapá na objem veľa, ale mliečko obsahuje veľmi veľa tuku, čiže jeho kalorický príjem je oveľa lepší, ako by sa mamička nazdávala.

Je tiež možné po dojčení dokŕmiť a odstriekávať medzi dojčeniami efektívnou pumpičkou. Tak sa aj zvýši produkcia aj dieťa napapá. Odstriekávanie však nemusí dobre fungovať, ak sú prsníky temer prázdne.

Moja skúsenosť
(S) Mala som niekoľko období, kedy moja produkcia bola veľmi nízka. Cez deň som dojčila každú hodinu – hodinu a pol, v priemere 10-15 minút na každej strane a v noci každé 2-3 hodiny. Po 3 dňoch sa produkcia upravila a mala som evidentne dostatok mlieka.

Keď mala moja dcérka 10 mesiacov, vysadila som jej mliečne výrobky, aby začala lepšie jesť mliečko, ale nechcela som zvyšovať frekvenciu dojčení, lebo v tom čase sa mi už zdal jej režim dôležitejší. Dojčila som ju 6 krát denne. Začala veľmi dobre vyprázdňovať prsníky. Produkcia sa napriek rovnakej frekvencii dojčenia začala postupne zvyšovať a trvalo týždeň, kým som produkovala dostatok. Nakoniec sa produkcia tak zvýšila, že niekedy prespala posledné večerné dojčenie o 23:00!

bebel
2. feb 2010

Ako funguje dojčenie
Vyprázdňovanie prsníkov
Už tak skoro ako po niekoľkých prvých dňoch je vyprázdňovanie prsníkov nutné pre udržanie produkcie. Po niekoľkých prvých týždňoch produkcia začne priamo závisieť od toho, ako často a poriadne sú prsníky vyprázdňované.

Výskum ukazuje, že rýchlosť produkcie je nepriamo úmerná plnosti prsníka a mení sa počas dňa – mlieko sa tvorí najrýchlejšie tesne po dojčení a ako sa prsník napĺňa, rýchlosť tvorby klesá. Mlieko obsahuje inhibítor - proteín, ktorý signalizuje mliečnym žľazám spomaliť produkciu. Keď sa mlieko v žľaze nahromadí, nahromadí sa aj množstvo inhibítora a produkcia sa spomaľuje.

Nie je možné kompletne vyprázniť prsník. Z výskumu tiež vyplýva, že dieťa v priemere vypije asi 76% mlieka, ktoré sa nachádza v prsníku. Ak nie je prsník pravidelne vyprázdňovaný, presnejšie povedané, ak dieťa pije pravidelne menej ako 76% mlieka, celková rýchlosť produkcie sa spomalí a množstvo mlieka klesá. Naopak, ak dieťa pravidelne vyprázdňuje väčšie percento mlieka, celková produkcia stúpa.

Rýchlosť produkcie mlieka sa podľa výskumu pohybuje medzi 11 až 58 ml za hodinu pre každý prsník.

bebel
2. feb 2010

Ako funguje dojčenie
Vyprázdňovanie prsníkov
Už tak skoro ako po niekoľkých prvých dňoch je vyprázdňovanie prsníkov nutné pre udržanie produkcie. Po niekoľkých prvých týždňoch produkcia začne priamo závisieť od toho, ako často a poriadne sú prsníky vyprázdňované.
Výskum ukazuje, že rýchlosť produkcie je nepriamo úmerná plnosti prsníka a mení sa počas dňa – mlieko sa tvorí najrýchlejšie tesne po dojčení a ako sa prsník napĺňa, rýchlosť tvorby klesá. Mlieko obsahuje inhibítor - proteín, ktorý signalizuje mliečnym žľazám spomaliť produkciu. Keď sa mlieko v žľaze nahromadí, nahromadí sa aj množstvo inhibítora a produkcia sa spomaľuje.
Nie je možné kompletne vyprázniť prsník. Z výskumu tiež vyplýva, že dieťa v priemere vypije asi 76% mlieka, ktoré sa nachádza v prsníku. Ak nie je prsník pravidelne vyprázdňovaný, presnejšie povedané, ak dieťa pije pravidelne menej ako 76% mlieka, celková rýchlosť produkcie sa spomalí a množstvo mlieka klesá. Naopak, ak dieťa pravidelne vyprázdňuje väčšie percento mlieka, celková produkcia stúpa.

Rýchlosť produkcie mlieka sa podľa výskumu pohybuje medzi 11 až 58 ml za hodinu pre každý prsník.

bebel
2. feb 2010

Sry...toti tam malo byť:

Skladovacia kapacita prsníkov
Nedávno vedci objavili, že je možné odmerať skladovaciu kapacitu prsníka – maximálne množstvo mlieka, ktoré sa do prsníka zmestí. Objavili tiež, že táto kapacita môže byť veľmi rozdielna pre jednotlivé ženy, dokonca aj pre ľavý a pravý prsník. Prsník s menšou kapacitou sa naplní oveľa rýchlejšie ako prsník s veľkou skladovacou kapacitou a preto sa produkcia mlieka spomaľuje rýchlejšie. Ženy s malou skladovacou kapacitou majú schopnosť tvoriť dostatok mlieka, musia však prsníky častejšie vyprázňovať. Ženy s veľkou skladovacou kapacitou majú možnosť dojčiť menej často.

Príkladom sú dve z účastníčok tohoto výskumu: Matka s extrémne veľkou skladovacou kapacitou (600 a 180 ml) dojčila svoje štvormesačné dieťa 4 krát denne, pričom matka s malou skladovacou kapacitou (110 a 80 ml) dojčila svoje päťmesačné dieťa 7 krát denne. Obidve pritom produkovali veľmi podobné množstvo mlieka za 24 hodín (912 a 950 ml). Priemerná skladovacia kapacita žien zúčastnených v tomto výskume bola 210 ml pre každý prsník

hanus177
2. feb 2010

Ahojte, tak sa som sa konečne po mesiaci dostala k netu.......... zdravím všetky maminy a babetka.
My mame Barborku, ktora sa narodila 8.1.2010 s váhou 2900 g a 49 cm. Meno sa nám zmenilo deň pred pôrodom 😀, pre radosť a "žiadosť" otecka. Takže keby bola druhá dcérka tak už je určite Miriam. Aj keď malinkú som asi týždeň volala Mima, kým som si zvykla. 😉 Pôrod bol sekciou - bez problémov, mliečko sme už pili na druhý deň a malinká bola ukážkové bábo v priberaní. Dokonca sme odchádzali s vyššou váhou 😵 V najbližšej dobe sa budem snažiť dať nejaké foto. Zatiaľ sa kojíme a dúfam, že ešte budeme v tom čo najdlhšie pokračovať.
Želám všetkým maminám veľa síl a drobcom krásny život
😵

minix
2. feb 2010

ahojte, dakujeme za vsetky gratulacie.

No k nasmu porodu. 🙂
Prisli sme v pondelok z nemocky s tym, ze ak sa mala nenarodi do utorka, tak ideme v utorok rano na to. V noci z pondelka na utorok zacali take malicke kontrakcie, ktore sa ale stupnovali a stale som sa presvedcovala, ze vsak o siedmej sme v nemocke s doktorom, tak hadam pockame, ale o 5,30 som uz vstala, dala si sprchu a o 7,00 sa stretli s doktorom na Antolskej.
Boli tam malicke kontrakcie, ale nic svetoborne, tak ma pripravili, dali mi klystir, vysetrili a dali aj cipky na otvaranie. Po klystire mi okamzite odisla hlienova zatka, o ktorej som si myslela, ze ju uz nemam, a zacala som troska krvacat. Nechali ma oddychovat do 10, kedy opat prisiel doktor, pichli sme vodu, teplucky pocit. 🙂)a sli sme na salu. o 10,30 pichli epiduralku, co bolo troska neprijemne, lebo vrtat sa mi niekde dole okolo chrbtice nie je moja oblubena cinnost, ale nebolo to nic strasne, sla by som do toho este raz, ak by som rodila. 🙂 Zacali sa pomaly kontrakcie, ale dalo sa to, predychavali sme, hopsali na fitlopte, papali gumenych medvedikov, zabavali sa, potom mi pichli prvu davku epiduralu, otvarali sme sa, ale stale som bola vnutri tuha, doktor sa divil, ze tu bolest citim, lebo to skutocne bolelo. Tak dali este cipky, postupili sme v kontrakciach, dali druhu davku epiduralu, lebo to pomaly prestavalo ucinkovat, a stale ziadne tlaky na konecnik, zacalo sa to asi o 13,30, kedy zacala mala tlacit na konecnik, ale myslela som, ze ma roztrhne, kontrakcie ma neskutocne boleli, nevladala som dychat, tlacit, nic, uz som sa v duchu rozlucila so zivotom, lebo to bolo neskutocne a ked ma vysetrovali a skusali sme tlacit, ta bolest bola nepredstavitelna. stale tam ostaval zavrety nejaky polmesiac a najhorsi okamih prisiel asi pred 14,00, kedy mi vyprchala druha davka epiduralu a uz bola nastavena iba tretia na sitie, ale to bol iba mezokain. Nedokazala som sa ani pohnut, ani dychat nic, ta bolest ma neskutocne paralyzovala, a kazdu kontrakciu, ktora ma nutila tlacit, som prerevala ako tur, tak ma to bolelo, lutovala som babu, co bola vedla v boxe. Tak museli zavolat anesteziologicku, aby mi pichla tretiu davku, lebo inak neviem neviem, medzitym som vydatne "zabavala" svojim nezenskym revom celu porodnu salu a museli mi dat kyslik, aby som sa zregenerovala. tretia davka zabrala okamzite, ale tie kontrakcie boli tak neskutocne, ze som myslela, ze pridem o dolnu polovicu tela. Viem, kedy ma nastrihli, kedy sa narodila hlavicka, nedokazala som sa sustredit na tlacenie, netlacila som dole, ale do tvare, ale asi na stvrty pokus som sa snazila splnat ich poziadavky. Kedze som potom uz necitila bolest, len strasne tlaky, neviem ani, kedy vybehlo telicko, podla manzela to bolo tak strasne rychle, ze si to ani nestihol uvedomit. Miesili vo mne rukami, aby ma roztiahli, lebo si pamatam, ze doktor hovoril, ze klesaju ozvy a treba konat. O 14,21 vybehla mala von, ale skutocne sa mi ulavilo, az ked vybehla 14,35 placenta, ten moment ulavy bol neskutocny. A vedela som, ze je po tom. Od toho zverskeho revu som mala cele hrdlo bolave. 🙂))

S odstupom casu som rada, ze som mala manzela pri sebe, lebo to bola neskutocna podpora. Na sale ho zamestnavali, takze nemal cas mysliet na blbosti.
Ak idem rodit este raz, urcite to bude so zazmluvnenym tym istym doktorom, na Antolskej a s EPI. 🙂)))
Posita som teda riadne, ale sprchujem sa aj 8x denne, lebo mi to robi neskutocne dobre.

minix
2. feb 2010

pridala som aj nejake fotecky nasej krasky do albumu, mrknite. 🙂
Drobec, podla mna sa podoba na Tvoju Nelinku.

olienka12
2. feb 2010

andykca nechcem strasit,ale nam problem s refluxom a kolikami zacal presne ked mal maly 4 tyzdne 🙂)
Co sa tyka maku,tak ten zapeka,to si teda odpustim,kedze som 2 tyzdne rodila na wc. Kupila som si v lekarni Psyllium vlakninu a krasne mi to creva precistilo,takze ak mate niektora podobne problemy,tak odporucam.
Inak neviem co tym dr.je,ale pozeram,ze kazdemu vravia,ze vela pribera 🙂)) nas 7.1. prepustali s vahou 2420 a dnes sme mali 3605g a tiez ze vela 🙂

katka moze to byt z hormonov ta krv.
Ja som citala,ze detickam moze aj mliecko vytekat z bradaviek tak dievcatkam ako aj chlapcom, ked prejdu hormony z matky na dieta. Malo by sato upravit

bebel
2. feb 2010

Minix: takže sme 2, čo v závere hrdelne vyjadrilli svoj neznesiteľný stav 😀 a tým trpeli s nami 😝
Môj drahý skonštatoval, že príprava na pôrod a nácvik dýchania tlačenia pri prorodenom nebola tak zbytočná ako si pôvodne myslel. Teraz som o dosť horšie spolupracovala-zmietala som sa v polodelíriu a tlakoch ako také zvieratko v smrteľnom kŕči , 😅 takže príprava a epidurál sú veľmi dôležité spôsoby uľahčenia pôrodu.

btw: Peťa je nádherná.....prekrásnu pusinku má modelka. 😉

marushka
2. feb 2010

ajojte,

vďaka za tipy k nauškám, asi preňúram Polus, ja som si bebel myslela, že tu v PK niečo zoženiem, ale houbelajs...

čo sa týka krvi - Haninka mala tiež, všimla som si to na plienke, ale bol to mikromenzes, čo mávajú dievčatká po narodení...

a to kojenie, no povedzme si, nie je to sranda, ale prikláňam sa v názorovosti k bebel, mám s tým všetkým navyše vlastnú skúsenosť ešte od Jakuba, takže viem, o čom hovorím...

ketkous
2. feb 2010

ahojte,tak aj ja sa pridavam k Minix a Bebel,ze zaver porodu som absolvovala neskutocnym krikom a zaverecnym placom bez slz 😝
Nasa malicka sa puci,meta rucickami a niekedy je ako anjelik.Neviem,kto tu pisal,ze mu babo vyspi aj 6 hodin v kuse,tak to u nas nehrozi,my tak 4 hodky maximalne.
Bebel,dik za povzbudzujuce riadky ohladom kojenia,inac vsetko mi to je jasne,ale niekedy brutalna kriza,ked bibka je prisata cely den na cicke a mam pocit,ze ju ma len ako cumlik 🤐 a nie ako zdroj potravy
Pekny vecer 😎

bebel
2. feb 2010

Toto je najlepší manuál k dojčeniu, čo som kedy čítala : 😵 a už Vás nebudem tým atakovať
🤐 😉😎 - (snažím sa len o osvetu, pretože je tu evidentný nedostatok adekvátnych informácií k danej téme.)

Tkanivo tvoriace mlieko je úžasne dynamický orgán. Vedeli ste, že rastie pri každej menštruácii a tento proces sa zastaví až po tridsiatke? Najviac však rastie počas tehotenstva a nepovažuje sa za úplne vyvinuté, až kým nezačne produkovať mlieko. Ale ani po narodení bábätka ešte nie je koniec. Stromovitá štruktúra mliečnych žliazok a kanálikov ďalej rastie alebo sa scvrkáva podľa toho, ako veľa mlieka sa odstráni!

Čo z toho vyplýva pre mamičky a budúce mamičky malých bábätiek? Jednoducho to, že úspešnosť dojčenia je viac v ich rukách ako by sa mohli nazdať. Aj keď všetko nejde hladko, môžete urobiť veľa preto, aby Vaše dieťatko malo dostatok mliečka a aby dojčenie bolo potešením pre Vás oboch.

V tejto kapitolke zhrnieme základné princípy fungovania dojčenia, ktoré Vám pomôžu porozumieť rôznym ťažkostiam, ktoré Vás môžu stretnúť v prvom roku po narodení Vášho bábätka .

Prvé dni
Začiatky bývajú ťažké a pri dojčení to platí dvojnásobne. Ak nepatríte medzi tie šťastné mamičky, ktoré úspešne začnú dojčiť ani nevedia ako, nasledujúce princípy Vám pomôžu predísť mnohým problémom.

§ Už od prvých chvíl po pôrode začnite dojčiť čo najčastejšie.

§ Počas prvého dňa alebo dvoch stačí kratúčko - 5 minút na každej strane.

§ Ako Vám bude pribúdať mlieko, postupne dojčenie predĺžte asi na 15-20 minút na každej strane.

§ Nikdy nenechajte prestávku dlhšiu ako 3 hodiny cez deň alebo 4 hodiny v noci (ráta sa od začiatku posledného dojčenia).

§ Nečakajte, kým bábätko začne plakať, ale dajte mu najesť len čo sa začne v spánku mrviť a hľadať prsník.

§ Dojčite 8-12 krát denne.

Prečo je to také dôležité? Dôvodov je niekoľko:

1. Aby bábätko nebolo hladné: Maličké bábätká majú malé žalúdky a potrebujú jesť veľmi často. Niektoré sú na začiatku príliš spavé a nezobudia sa dostatočne často na dojčenie. Výsledkom môže byť príšerný hlad a následné dojčenie bez prestávky celé hodiny, alebo v horšom prípade aj odmietnutie prsníka a zavedenie umelej výživy. V niektorých prípadoch sa bábätká jedla prestanú domáhať a začnú strácať na hmotnosti.

2. Aby mamička zmiernila bolestivé preplnenie a opuchnutie prsníkov: Mamičky vedia, že mliečko „príde“ 3-5 dní po pôrode a táto udalosť býva veľmi bolestivá. Je však už menej známe, že hojná produkcia mlieka začína už po jeden a pol dni. Trvá však dalších pár dní, než sa prsníky preplnia. Preto je veľmi dôležité, aby sa mlieko efektívne odsávalo už od začiatku. Ak bábätko nemôže mlieko dostatočne odsávať, je dôležité najneskôr po dvoch dňoch začať používať pumpičku.

3. Aby si mamička vybudovala hojnú produkciu mliečka: Vedecké výskumy odhalili, že to, ako dobre sa mlieko odstraňuje počas prvých týždňov a hlavne počas prvých desať dní, môže mať vplyv na celkovú schopnosť produkovať dostatok mlieka. Mlieko sa v tomto čase tvorí hlavne spontánne a po desiatich dňoch sa produkcia pomaly začne pripôsobovať potrebám bábätka. Ak nebolo dobre odsávané, produkcia sa nemusí stačiť prispôsobovať spotrebe bábätka, ktorá v tomto období rastie každým dňom. Ak mamička produkuje priveľa mlieka, nemusí sa báť si prebytok odsávať – jednak predíde bolestivému preplneniu prsníkov a jednak si vybuduje kvalitnú produkciu, ktorá môže neskôr zaručiť menej problémov a viac flexibility v dojčení.

Dojčím správne?
Môžete si overiť, či dojčenie dobre funguje:

1. Efektívne dojčenie: Jednou z najčastejších príčin ťažkostí v prvých týždňoch je nesprávna poloha pri dojčení. Výsledkom sú boľavé, popraskané bradavky a neefektívne odsávanie mlieka. Mlieko by sa počas dojčenia malo spustiť niekoľko krát. Bábätko papá efektívne, ak niekoľko krát počas dojčenia intenzívne pregĺga. To je znak, že mlieko sa spustilo. Mamička môže pociťovať šteklenie v prsníkoch, sťahy maternice, smäd a útlm. Prvé spustenie väčšinou prináša predné (odtučnené) mliečko. Mlieko pri ostatných spusteniach obsahuje stále viac tuku, ktorý je mimoriadne dôležitý, aby sa dieťaťko dobre najedlo.

2. Dostatočná dĺžka dojčenia: Je rozumné, ak dojčenie trvá 15-30 minút na každej strane, aby bábätko získalo dostatok zadného mlieka a dostatočne dobre prsník vyprázdnilo. Ak bábätko pustí prsník skôr, pričom prsník je o poznanie prázdnejší, bez hrčiek a bábätko väčšinu času intenzívne salo a pregĺgalo, nemusíte ho dojčiť celých 15 minút. Po krátkej prestávke a odgrgnutí mu ponúknite aj druhý prsník (alebo ponúknite ten istý, ak sa Vám nezdá dobre vyprázdnený), aby ste sa uistili, že je ozaj najedené. Naopak, ak bábatko prsník samo nepustí po 30-45 minútach, skontrolujte, či sa dojčí efektívne (predošlý bod) a či vypráznilo prsník (nasledujúci bod). Ak je všetko v poriadku, prerušte dojčenie a ponúknite mu druhú stranu.

3. Vyprázdňovanie prsníkov: Skontrolujte, či sú po skončení dojčenia prsníky prázdne. Prázdny prsník by mal byť mäkký a nemali by v ňom byť tvrdé hrčky. Ak Vám takéto hrčky zostanú, vystriekajte si z nich mlieko pumpičkou. Ak dieťa vyprázdnilo len jeden prsník, začnite budúce dojčenie na tom, ktorý nebol vyprázdnený. Ak Vám zostalo veľa mlieka a nechcete, aby Vám klesla produkcia, nešetrite si ho na ďalšie dojčenie, ale ho odstriekajte. Ak mlieko zostáva v prsníku príliš dlho, spôsobí to celkové zníženie produkcie.

4. Dostatok zadného mliečka: U niektorých žien je rozdiel medzi zadným a predným mliekom malý, ale sú aj také, čo majú veľký objem predného mlieka. V tomto prípade je dôležité dojčiť dieťa čo najdlhšie na jednej strane, aby sa dostalo aj k zadnému mlieku. Ak vymeníte stranu priskoro, dostane dve dávky predného mlieka, čo spôsobuje bolenie bruška, hnačky a časté dojčenie. Jedným z príznakov toho, že dieťa pije priveľa predného mlieka je zelená stolica. Zadné mlieko spôsobuje horčicovožlté zafarbenie stolice.

5. Spokojnosť po dojčení: Ak sa dieťa najedlo dobre, malo by byť po dojčení spokojné nasledujúce 2-3 hodiny (ak rátame od začiatku dojčenia). Ak nie je, skontrolujte, či dojčíte efektívne, dostatočne dlho, či dieťa dobre vyprázdňuje prsníky a či vypilo dostatok zadného mlieka. O ďalších príčinách nespokojnosti si môžete prečítať tu.

Nemám dosť mlieka!
Každú mamičku asi aspoň raz napadne obava, či má dosť mlieka pre svoje bábätko. Drvivá väčšina žien však produkuje dostatok, pokiaľ sa drží správnych zásad. Bábätko si v skutočnosti samé reguluje tvorbu mlieka tým, koľko vypije. Čo teda robiť, ak sa Vám zdá, že mlieka nie je dosť?

Najčastejšie príčiny
V prvom rade si položte otázku, prečo si myslíte, že mlieka nie je dosť. Objektívnym ukazovateľom je jedine to, ak bábätko dostatočne nepriberá (150 – 200g týždenne prvé dva mesiace, 100-150 g okolo 3 – 4 mesiacov a 50-100g okolo pol roka). Ak aj nepriberá dobre, ešte stále to nemusí znamenať, že mamička nemôže vyprodukovať dosť mlieka, príčina môže byť v tom, že bábätko dosť nevypije. (Napríklad veľmi spavé deti, ktoré sa nebudia dostatočne často na dojčenie). Ak Vaše bábätko dobre nepriberá, skúste mu dávať jesť častejšie. Ak sa nedojčí efektívne, môžete svoju produkciu podporiť odstriekavním kvalitnou pumpičkou. Lepšie vyprázdňovanie prsníkov zvýši Vašu produkciu a z plnšieho prsníka sa Vaše bábätko ľahšie naje.

Väčšinou však usúdite, že nemáte dosť mliečka podľa toho, že bábätko je po dojčení nespokojné a musíte mu znova dať jesť oveľa skôr ako po dvoch-troch hodinách. Najčastejšou príčinou je rastový šprint. Bábätko začne rýchlo rásť a zo dňa na deň jeho spotreba mliečka výrazne stúpne. Pri častejšom a lepšom vyprázdňovaní produkcia stúpa, ale môže trvať až 2-3 dni, než dobehne spotrebu bábätka. Rastový šprint môžete očakávať okolo 3, 6 a 9 týždňov a okolo 3 a 6 mesiacov.

Ak bábätko ochorie, môže sa mu dočasne znížiť apetít. Keď sa apetít vráti na pôvodnú uroveň, produkcia už môže poklesnúť a budete musieť 2-3 dni dojčiť častejšie.

Samozrejme treba dodať, že môže existovať mnoho iných príčin, prečo bábatku chutí jedeň den viac ako iný a vždy keď sa prsníky nevyprázdňujú dostatočne, hrozí, že produkcia poklesne.

Po približne 3 mesiacoch úplne prestane spontánna produkcia mlieka a vytvorí sa len toľko, koľko bábätko vypije. Mamičke sa môže zdať, že má málo mlieka, ale v skutočnosti sa musí len poriadne držať zásad správneho dojčenia - čiže pravidelne a poriadne vyprázdňovať oba prsníky a potom sa nemusí o množstvo mlieka báť.

Ako zvýšiť produkciu
Nech je už príčina akákoľvek, ak ste presvedčená, že nemáte dostatok mlieka, postup je jednoduchý:

§ Dávajte bábätku jesť častejšie, cez deň povedzme každú 1-1½ hodiny z obidvoch strán a v noci keď sa zobudí.

§ Nemusíte ho nechať jesť dlho, stačí aj 5-10 minút na každej strane, pokiaľ je prsník po dojčení mäkký a bez hrčiek.

§ Za 2-3 dni by sa mala produkcia dostatočne zvýšiť.

Je to ozaj mliekom?
Ak dieťatko v priemere dobre priberá, vy dodržujete zásady správneho dojčenia popísané vyššie a problémy nemajú tendenciu vyriešiť sa behom 2-3 dní, treba hľadať príčiny inde. Spí vaše bábätko dostatočne? Bábätká do 3 mesiacov by nemali byť nikdy dlhšie hore ako 2 hodiny. Možno sa dojčením len upokojuje a nie je v skutočnosti hladné. Alebo môže mať iné ťažkosti – refluxné ochorenie žalúdka alebo precitlivelosť na niečo vo vašej strave. Ak máte podozrenie na podobný problém, konzultujte to so svojím lekárom. Prečítajte si aj článok o možných príčinách trvalej nespokojnosti malých bábätiek

Je veľmi malé percento žien, ktoré naozaj majú zníženú schopnosť produkovať mlieko. K takýmto ťažkostiam patrí nedostatočne vyvinuté mliečne tkanivo (prsník nie je nikdy plný a tvrdý, alebo v ňom máte mäkké miesta), alebo nedostatok niektorých hormónov (thyroidov). Ak sa zistí, že máte niektorú z týchto ťažkostí, môžete stále dojčiť, hoci je možné, že sa nebudete môcť vyhnúť dokrmovaniu.

Priveľa mlieka
Ak máte sklon produkovať priveľa mlieka, nemusíte sa síce báť, či bábätko dobre priberá, ale čakajú Vás iné ťažkosti. Ak sa prsníky dobre nevyprázdňujú, môžu sa Vám upchať mliečne kanáliky a dokonca môžete dostať aj zápal prsníka. Aby ste sa tomuto vyhli, musíte sa uistiť, že pri každom dojčení dieťa poriadne vyprázdni aspoň jeden prsník. Zo začiatku môže byť pre Vás lepšie dojčiť vždy len na jednej strane. Prebytok mlieka si odstriekavajte len vtedy, ak sa Vám prsníky preplnia, alebo ak Vám po dojčení zostanú hrčky, inak môžete produkciu ešte ďalej zvýšiť. Dávajte si pozor na to, aby Vaše dieťa nepilo priveľa predného mlieka.

Je možné, že budete mať viac flexibility v dojčení ako iné mamičky a po čase začnete dojčiť menej často – povedzme len 5-7 krát denne. Vaše dieťatko by mohlo tiež lepšie spať v noci, pokiaľ sa Vám podarí nájsť vhodný režim.

Máte viac ťažkostí ako ostatné mamičky?
Mamičky sú rôzne, aj bábätká sú rôzne, a tak isto je rôzne aj množstvo ťažkostí pri dojčení. Niektoré ženy produkujú stále veľa mlieka a iné musia dojčiť v jednom kuse, aby si produkciu udržali.

V poslednej dobe sa našlo aj vedecké zdôvodnenie týchto rozdielov: Rôzne ženy majú rôznu skladovaciu kapacitu prsníkov. V priemere sa do každého prsníka zmestí 2dcl mlieka, ale je úplne normálne, že sa tam zmestí len 90 ml, alebo až 6 dcl! Čím je prsník plnší, tým viac sa spomaľuje tvorba mlieka, čo má za následok, že ženy s malou kapacitou musia dojčiť častejšie a sú aj viac náchylné pociťovať rastové šprinty a podobné zmeny. Ak dostatočne často a dobre nevyprázdňujú prsníky, produkcia im rýchlo klesá. Naopak, ženy s väčšou kapacitou majú v dojčení viac flexibility.

Čo môžete urobiť, aby ste mali čo najväčšiu kapacitu? Vybudujte si produkciu čo najlepšie hneď od začiatku. V prvých týždňoch dávajte dieťatku jesť často a akýkoľvek prebytok mliečka si odstriekajte pumpičkou. Tak môžete vyťažiť maximum z toho, čo Vám príroda nadelila. A nezabudnite, čím viac mliečka sa ostráni, tým viac sa bude tvoriť. Ako hovorí heslo La Leche League: USE IT OR LOOSE IT (použi to, inak o to prídeš.)

minix
2. feb 2010

Ahojte kocky, ten mikromenzes sme mali dnes aj my, ale vyslovene na to v nemocnici upozornili, tak som nepanikarila a uz som mala aj co to nacitane z odbornej literatury;
U nas riesi nausky krstny tato;-$

ketkous
3. feb 2010

cavelko vidim,ze ste vsetky zaneprazdnene starostlivostou o babatka... 😀
hodim este jeden link ohladom dojcenia
http://www.kojeni.net/vsede.php

jaakajka
3. feb 2010

ahojte dievčatá.....mám na predaj plienky pampers a huggies za dobré ceny a všetky veľkosti....ceny sa pohybujú od 8,50 do 14 eur....mám aj novinku pampers premium care a v ponuke aj vlhčené utierky dvojbalenie za 4,30....nemali by ste niektorá záujem.....kontakt a podrobnosti dohodnem cez IP

nedockava4
3. feb 2010

ahojte...
26.1.2010 o 12:35 sa nam s 3350g a 51cm narodila Zara....do 24h sme dostali zltacku a tak nas z nemocnice pustili az v pondelok...teraz sme doma a uzivame si nasho chrustika...zatial sa snazime najst si nejaky rezim....papanie nam robi troska problemy, lebo mam malo mliecka a mala mi zaspinka na prsniku, ale snazime sa 🙂

alikaa
3. feb 2010

Bebel a co by si radila v mojom pripade? Malicky povacsine cez den pekne spinka a ma cca 3-hodinove intervaly a v noci by niekedy papal aj kazdu hodinu. Co to znamena? A ako to zmenit? Obcas ma take stavy, ze aj 2 hodiny vkuse raz chce papat, raz nechce, kazdych 15 minut inak.

baileysa
3. feb 2010

ahojky,

tak sme to nestihli v januári, ale snáď môžme u vás ostať...

dnes ráno 4.30 sa nám narodila zina, 3630gr a 54cm

bebel
3. feb 2010

Nedockava/Baileysa...gratulujem k bábätkám- tak ste úspešne uzavreli januárovky 😉 vo februári. 😀 😝

Alikaa: ja som kojila Bruna skoro v kuse.......všade a bez obmedzenia. Veľa plakal, grcal, kolikoval, ale priberal krásne.
Nie som laktačná poradkyňa, obráť sa na niekoho z nich: http://www.mcsrdiecko.sk/zoznamlaktacporadkyn.php
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a615-Ako-pomoze...
http://baby-web-sk.sprinx.cz/Clanky/a2250-Aby-b...

minix
3. feb 2010

Nedockava, si skoro ako my, vaha aj cas, aj dlzka😉
Bai, super, mas to za sebou, gratulujem, babo je nejake dlhe.

My mame dnes troska horsi den, nechce sa nam vobec spinkat, furt by sme kukali zatial modrymi kukadlami na mamu. Mliecko sa nam pomaly rozbieha, podla farby v plienke uz papame aj zadne mliecko, tak je dobre, len nech nam ostane, v noci spime na etapy. Prvy krat tri hodiny, potom dve, potom hodinu a uz je rano, cs medzitym sa prebalujeme, papame a uspavame, zatial je babatko zlate, nech jej to dlho vydrzi😉

zazalienka
3. feb 2010

ahojte.. jedna otázočka.. ako ukladáte spinkať bábätká? na bok alebo na chrbátik? v nemocke nám kázali na bok, v zavinovačke, ale malému už bude malá za chvíľu a neviem ako ho mám ukladať na noc..

zazalienka
3. feb 2010

gratulujeme k bábätkám..

minitrouble
3. feb 2010

ahojte 🙂
zazalienka - Romi som ukladala vzdy na bok (bez zavinovacky) pekne som ju oprela vzdy o jednu stranu postielky (kde bolo to hniezdo ze to bolo makke) ...simi spinkava bud na brusku alebo na chrbatiku ale na 99% na brusku - aj nam to tak radili lebo ma problem s odgrgavanim a grckanim a ked je na brusku tak je spokojna 😉
zazalienka - este jedna rada ak budes davat na bok tak potom tie boky striedaj - raz davaj na pravy raz na lavy lebo inak by sa ti zacala vytacat len do tej jednej strany (to mi radili lekarky pri romanke ze treba im menit tie strany 😉 🙂 )
novym babatkam gratulujeme 😵

zazalienka
3. feb 2010

ja ho tak dávam, raz na jednu stranu raz na druhú, len neviem keď vyrastie zo zavinovačky, či sa udrží na tom boku.. keď sa vrtí..

roxy_1
3. feb 2010

baileysa gratuluji,to vis ze stale patris k nam 😉 uz jsem te dala do tabulky 🙂 vzdyt i jine rodily v decembri a stale patri k nam 😉

minix jak se pozna ve stolici ze miminko vypilo i zadni mlecko ??

alikaa ja si myslim ze mozna ma jeste mrnousek pretoceny rytmus den a noc,to se prej casem upravi...

dadulka2000
3. feb 2010

ahojte kocky
blahozelam bai a nedockavej ku krasnym kockam. 😉

ozaj skoro som sa pocurala od smiechu z nasej Ellie 😀 😀 , lebo mala Millie chvilku poplakavala a Ellie sla do zachodu a vralila sa s toaletnym papierom napchatym v uskach,.... lebo vraj ju bolia uska ked babatko place 😀 😀 a nemoze to pocuvat.

inak ma caka den v slzavom udoli - idem zajtra rano o 4 odviest maminku na letisko a budeme tu uz same,... ach jaj ☹

sisipetka
3. feb 2010

ahojky kocky,

Adi presne ako pise Olienka - nam zacala kolika v 4t a reflux sme chytili v 7t a to budeme mat zajtra 8t. Proste aby sme sa nenudili, tak prechadzame vsetkym, co sa da. A to sme si doma s Petom hovorili, ze ake uzasne spokojne a spinkave babatko mame. Teraz pouzivame len prvy privlastok - uzasne 😉
Z refluxom sa ucime bojovat, kolika sa celkom zvlada a do toho mame to chrcanie a vysetrenie na ORL, kde nam cez nostek zavadzali sondu...nastastie je to len maly naznak stridomu, ale treba byt opatrny a polohovat ho na vyssie.

marushka
3. feb 2010

ajoj maminky,

bebel, dobrú vecičku si hodila, pre tie, čo máte problémy s kojením ešte www.mamila.sk, a určite využite služby laktačnej poradkyne 😉

roxy - dieťa má po vypití len predného mlieka stolicu zelenej farby...kedysi sa hovorilo, že je to hladová stolica, ale nie je to pravda, je to len tým predným mliekom, ak dieťa vypije aj zadné mliečko, má žltú farbu, pripomínajúcu praženicu 😉 😉 😉

dadulka - u nás detto, akurát že kubko si uši iba zapchá 😀 😀 😀

mz sme dnes boli v poradni, lekárka povedala, že sme úplne v poriadku, navyš maličká sa nám dnes začala smiať opätovaným úsmevom, tak som na ňu hrdá 😵 😵 😵
od prepustenia z pôrodnice, teda za tri týždne pribrala 650g 😉

babush
3. feb 2010

gratulujem ku februarovym januarcatkam baileysa a nedockava 🙂 tak ste sa predsa len dockali

my sme dnes vyprevadili svokru - som na seba hrda, zvladla som jej pobyt u nas bravurne, to som ani necakala. Skoda len, ze som nemala viac prace pre nu, nabuduce budem musiet lepsie planovat 😀

roxy - podla farby stolice vidis, ze babo nie je hladne. Normalne by mala byt stolica zlta, ako my vravime, prazenicka 🙂

tiez inak dufam, ze sa nam rytmus upravi, pretoze mala si pekne pospinka cez den ale v noci sa jej intervaly ku ranu skracuju. Takze sa "budim" pekne unavena. Dnes som si ale stihla pekne pospat prave cez den, ked mala vydrzi spat niekedy aj 4 hodky...co by som za to dala, keby sa jej to podarilo v noci 🙂 Tak ale ma este na to cas, je este tak malinka.

minix
3. feb 2010

Roxy, nemusi to byt len "prazenica", ale aj horcicovo zelenozlta kakanica.

Kocky, kolko plienok denne minate? Ja som dnes asi 9, mala kakala asi nepretrzite, vymenila som jednu a v novej uz bolo sprtnute, tak neviem, ci je to normalne, alebo bol den blbec.

PrebAlujete aj v noci? Lebo v porodnici boli kocky, co nechali babo od 22 do 6 v tej istej plienke, len krmili, vraj to absorbuje. Mne to pride voci prckovi dost nefer, nechat ju v tom;(

A musim sa mpochvalit, troska polavuju bolesti z nastrihu a sitia a uz aj menej krvacam, jupi;-?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre