Január/Leden 2010

drobec123
28. apr 2009

Ahojte,
kedze som sa pred 24hod dozvedela krasnu spravu ze cakame babatko/babatka tak si dovolim zalozit tuto temu a tesim sa na vymenu informacii pocas nasledujucich 9 mesiacov 🙂

mia.
5. máj 2010

minix, večer zaspáva tiež až po 21.00, zaspáva prevažne na prsníku, len teraz ráno so m ho "uhladkala".. a v noci... ani neviem, kedy ho prekladam k nam do pstele, lebo nezažínam a kojím v polospánku 😉

mia.
5. máj 2010

ach tie chyby, píšem s drobcom na rukách, už je hore, tak sa idem venovať...

sisipetka
5. máj 2010

no nejako to hlupo zmensilo, takze aby ste si nepokazili oci, tak skusim este raz 😉

olienka12
5. máj 2010

sisipetka maly je rozkosny

zazalienka
5. máj 2010

Peťka ďakujem.. zbierame info čo a ako urobiť.. ich tam priamo doporučili na 3 tt myslím..
malý je super.. herec..

mia.
5. máj 2010

jéj, zazalienka, keď Ťa tu vidím, aj mne sa zhoršil ten ekzém na rukách, zaberá Ti niečo? Potieranie bórovou vodou je dobré na dezinfekciu, no u mňa je teraz blbé to svrbenie..

sisipetka
5. máj 2010

kocky, prave som si vas docitala do konca a chcem vas povzbudit ohladom toho vyvoja i neurologa, ci cvicenia vojtovky.
My chodime k neurologovi od narodenia, nakolko malemu hrozilo v brusku zadusenie, vytahovali ho na poslednu chvilu, mal apgar 5, bol krajne donoseny na zaciatku 37tt a skoncil na niekolko dni v inkubatore. Prva neurologicka kontrola i sono bolo ok. Druha kontrola v 3.mesiaci skoncila asi tak, ze som doma tyzden preplakala a hnevala sa na zivot na zemi 😅 Lekari, nie vsetci, vedia poriadne komunikovat, riadia sa tabulkami (co im zase nemozeme zazlievat , lebo sa musia kryt - pretoze ak by nieco neskor bolo, tak prvy budu oni na muske, ze neodhalili problemy skor) - ale zase na druhej strane je pravda, ze kazde dieta je individualne a netreba hned vsetky spravy, cudzie slova v nich a pod. hladat na nete a stresovat sa, co ma dietatko robit a co nema robit.
Napr. to chodenie, ktore spominate je reflexne a v 3 mesiacoch by ho uz dietatko mat nemalo. Takisto aj zatate pasticky, spravne pasenie konikov sa ocakava ze po 3 mesiaci bude vsetko tip top......Ked chytite dietatko za rucky a vytiahnete do sedu, tak by malo skrcit nozicky a nie ich mat vystrete a stavat sa na nozky.....no ale co urobite, budete teraz sledovat kazdy pohyb, ci nahodou nema viac pokrceny jeden prstek, nez druhy....alebo nahodou ma pusinky troska vykrivenu a pod. Nerobte to, ja som to robila a akurat som sa dohnala do psychickeho vypatia a skodilo to hlavne malemu.
Skor sa s nimi viac hrajte, kupte si knizky o cviceni s babatkami, masirujte pred kupanim babatka olivovym olejom, spievajte im a pod. Oni sa potrebuju hlavne uvolnit, citit sa dobre a nie vykonavat veci na povel, ked nam to povedia a plakat pri tom.
Christianko je sice moje "prve zive" dietko, ale naucila som sa za tych skoro 5 mesiacov o jeho vyvoji, stimulacii, sledovani a pod. velmi vela. Viem, co mu vyhovuje, co nie, preco sa mu tam nepaci a tak....Pocuvajte svoje srdce, venujte mu 150% casu, ale nestresujte sa...ono to citi.
Samozrejme chodte k lekarovi, dajte babatko vysetrit, porozpravajte sa s lekarom....pripadne ak je potrebna rehabilitacia a cvicenie vojtovky, tak to aspon skuste. My cvicime, niekedy placeme, niekedy to zvladame super...kazdy den je iny a ja sa tesim aj drobnosti, ktoru vykona a vidim, ze ide dopredu 😉
Ohladom toho pretacania, mne fyzioterapeutka povedala, ze staci ked do 5.mesiaca bude robit naznak prelozenia nohy a natocenia sa v smere pohybu na brusko a az v 6.mesiaci sa ocakava otocenie na brusko. Potom pride plazenie, mozno ho deticky preskocia, stvornozkovanie, sedenia, chodenie....ale vsetko ma cas. Kazdy je jedinecny a preto potrebuje aj jedinecny pristup a nie tabulkovy.....NEBOJTE SA, zvladnete vsetko...aj keby nebolo zo zaciatku vsetko najsuperlepsie....ale urcite sa to zlepsi a pride cas, ked sa nad tym pousmejeme a budeme mat doma sikovneho sportovca, maliara, hudobnika, pripadne filozofa ....alebo slovencinara 😵
DZTE SA 🙂

olienka12
5. máj 2010

sisipetka krasne si to napisala 😉

zazalienka
5. máj 2010

Mia, zatiaľ mastím len kalciovkou, ale už sa mi začali robiť tie vodnaté pupáky na rukách, som z toho nervná, nemôžem umývať, ooprať niečo v ruke, hrozne to štípe.. vždy zaberal triamcinolon, ale ten teraz nesmiem..
Peti držím palčeky, malý je super.. a ďakujem za rady, posuniem to švagrinej, lebo oni si myslia, že to sa spraví samé, že malý je OK.. ale neni.. a ja to do nich musím nahučať.. ťažko sa to priznáva pred sebou samým, že jeho dieťa má nejaký problém..

sisipetka
5. máj 2010

Zazalienka, presne....tazko sa priznava, ze nieco nie je v poriadku, ale na druhej strane radsej treba riesit veci teraz akoby bolo neskoro. Nas Christianko je neskutocne vnimavy, ukecany, vysmiaty a to je znamka mentalnej vyspelosti a zdravia. To, ze nam pohyb troska robi problemy je vec realna, ale nie neriesitelna a podla najnovsich vysetreni od dr. sme na tom uz velmi dobre a vsetko vycvicime 😉 Ved uz teraz po nociach nam predvadza gymnasticke cvicenia 😀

zazalienka
5. máj 2010

musím končiť, ideme chvíľu von.. ďakujem, ozvem sa Ti cez IP.. papa, ahojte..

mia.
5. máj 2010

sisipetka, klobúk dole, si určite výborná manina, držím palčeky, malý je nádherný....

gucz
5. máj 2010

Bré ránko maminky

my máme za sebou hrozný večer, nanič noc a ešte horšie ráno ☹ . Laurinka má asi salmonelózu, MM s ňou šiel k lekárke a tá ich poslala do nemocnice na infekčné. Bude tam asi 3-4 dni ak zaberie liečba, je dehydrovaná ☹ . Mišenko v noci tiež zle spal, budil ho plač malej, tak ráno potiahol až do deviatej. Teraz sa hojdá v kresielku a ja periem návliečky, uteráky.... umývam všetko možné... a je mi za malou už teraz smutno ☹

luci21
5. máj 2010

Dakujem vám baby ešte raz moc všetkým, aspon teraz vidím že nie len moje sa neotáča ešte, ako ona sa ani na ten bok moc nehrnie, vaše sa na bok dávajú? Moja teta je rehabilitačná ale je na dovolenke tak v pondelok za nou idem s malou ale aj tá mi cez mobil vravela že je to proste lenivbé dieťa, že ked jej robil sono a nič nezistil je len lenivá a na brušku sa jej skrátka nepáči. 😒

sisipetka
5. máj 2010

Luci pomaha ked ju nechas uplne rozbalenu bez plienocky. Nas ked je v plienke, tak ma vsetkym na salame a okusava si prsty. Akonahle rozbalim, tak robi zazraky 😉 ...a teda na bok sa tiez nehrnie, ale parkrat uz preletel nejakym sposobom na brusko, akurat si zabudol ruku v puse a tym padom ostal ako pritaty ocuvat dalej 😀 a to sme od vas o mesiac starsi...
Gucz drzte sa....zvladnete to obidve 😵

tatiana1985
5. máj 2010

luci mozem potvrdit radu od sisipetky 🙂 ked dam mojej malej plienku dole, tiez sa jej nejako viac chce otacat a skusat a mordovat sa 🙂
ta plienka ich asi velmi tazi na zadocku , "taha ich k zemi?" 😉

luci21
5. máj 2010

sisipetka- diky hej to som si všimla že je pohyblivejšia ked je bez plienočky.

minix
5. máj 2010

Gucz, preboha, kde to mohla drapnut? Zmrzka?😢
My sme dnes urobili nejaky pokrok, bola pod hrazdickou a hlavicku mala na 12(podla hodin)a nozicky na 6, umyvam si riad, obzriem sa a hlavicka je na 6 a nozicky na 12. Potvora mala, toci sa do praveho boku a potom rotuje, ako kruzidlo😉

Sisipet, vela trpezlivosti a zelam vam vela zdravicka.

mia.
5. máj 2010

mám susedku, ktorej syn sa narodil predčasne, cvičievali Vojtovou metódou.. a teraz je z neho už 10 ročný rozumný chlapec, ktorý chodí na plávanie, je veľmi pohyblivý bez akéhokoľvek náznaku problémov z minulosti...

náš Matúš , ako som si dnes všimla, už robí náznaky otáčania na bok, uvedomuje si svoje rúčky, keď mu ukážem hrkálku, už ju chytá.. a samozrejme dáva do pusiny... ale zo všetkého najradšej si cmúľa svoje ruky... 😀

Zazi, skús potierať tou bórovou - treba to vysušiť a následne premastiť - čo tak Bepanthen alebo Advantan, teraz som si spomenula, dobre mi robil krém Lipobase, dá sa kúpiť v lekárni aj bez predpisu, mala som ju počas tehotenstva...

janqa24
5. máj 2010

pekny den sa praje 🙂

som si vas docitala v klude, aj fotky popozerala, babatka su nadherne 😵 a taky retro kociar, ako vytiahla antonia, mame aj my u starkej na povale, este po mne, tak tam musim poslat mm, nech ho znesie dole, omrkneme, v akom je stave a ci sa tam Ninocke bude pacit 🙂

gucz, malej skore uzdravenie 😉

z bruska na chrbatik sa ani Ninke moc nechce, nejak to neriesim este, ked lezi na chrbatiku, dvihne nozicky a pretoci sa na pravy bok a cmula si rucky 😵 a na brusku vydrzi max dve minuty, potom sa zacne hnevat a nakoniec revat a od jedu sa jej parkrat podarilo pretocit na chrbatik.....taka ostala prekvapena z toho 😀 inak s nou kazdy druhy den cvicime na velkej fitlopte, lebo nejak sa jej nechcelo otacat hlavicku na lavu stranu
dnes rano sa mi pred kupanim tak pokakala, ze neviem, ci nieco z toho oblecenia zachranim 😀 schytal to aj potah v kresielku aj moje teplaky, kedze som si ju odtial vybrala a dala na kolena akoby nic 😀

vcera sme vegetili na dvore v kresielku, tak tu je par foto 🙂

evca35
5. máj 2010

ahojte,

moja dcéra sa narodila v 36. týždni, svalstvo ochabnuté, chodili sme na injekcie na posilnenie svalstva, 10 injekcií každý druhý deň do inej nožičky. Vojtovu metódu sme cvičili rok a keď dnes niekomu poviem že je predčasne narodená, tak mi neverí ... sisipetka - držím prsty, ale všetko bude OK a o rok nikto nebude veriť ani vám.

malý je teraz na gauči, už je na boku a snaží sa prevaliť na bruško, ale nevie čo s rukami ...

gucz - malá je čím skôr v poriadku. Ostal s ňou manžel v nemocnici?

andykca
5. máj 2010

ahojte ja len tak naskok bo maly je uz nervny tak ideme von 🙂

sisipetka maly sa kraaasne usmieva 🙂 krasnucky je.....a drrrzte saaaaaaaa 😀

mia klobucik sme kupili v KIK a chystam sa tam na dalsi klobucik modry - taky tenucky a este siltovkuuu perfisnu xi

mia.
5. máj 2010

super, dík za tip, Kik otvorili aj u nás ja som tam malému kúpila také milé frajerské gate a šatku na leto, pôjdem omrknúť tie klobúčiky...

mia.
5. máj 2010

ešte som chcela niečo..

5 rokov som študovala v BA, bývala som u sesternice a videla som, porovnávala život tam a u nás len pár km na východ... častokrát sa tam ľudia hnali z a mamonom, bohužiaľ - doba a okolie ich k tomu dohnalo... Sesternica mala aj 2 zamestnania, aby si mohla dovoliť najnovšie výstrelky módy či už na oblečení alebo v inej forme... Videla som , ako ju to pohltilo - zárobky a konzum, stále dokola, človek vtedy stráca zmysel pre maličkosti,drobné radosti života, hodnotový rebríček je pokrivený...
Keď som začala pracovať, tu v TN - našla som si aj ja popri zamestnaní ešte brigádu, ale videla som , že toto naháňanie sa za zárobkami vyciciava zo mňa život - preto som to nechala a bola som šťastnejšia, pokojnejšia, aj keď možno chudobnejšia... Preto nezávidím ľudom žijúcim v našom hlavnom meste, aj keď tá hektika života sa šíri ako mor... Nezapájala som sa do diskusií o super dizajnovo vyzerajúcich kočíkoch a doplnkoch pre bábätká a určite by som nestavala na piedestál to, že moje dieťa už v prvých mesiacoch zbožňuje behanie po najnovších shopping centrách, radšej sa pochválim tým, že som bola v prírode, v lese, na výlete ďaleko od civilizácie...na čerstvom vzduchu... ono to v podstate nie je o tom , kto kde býva, ale o tom , čo mu vyhovuje, čo je jeho prioritou....aj napriek okoliu a dobe, v ktorej žijeme....
... prepáčte, že sa vykecávam, musela som ....

mia.
5. máj 2010

a v týchto fórach ide trošku aj o empatiu... vcítenie sa do problémov druhých, chodím sem rada aj preto, že niektorí to ešte stále chápu, či nie? 😉

dana333
5. máj 2010

presne tak mia, mali by sme sa vedieť vcítiť do iných a pochopiť, že každý má iné starosti a aj tie jeho sú rovnako dôležité ako moje.

adros
5. máj 2010

ahojky, tak sme po poradni...

Len neviem, ako sa mam vlastne citit... Alex vazi 5750 g, zajtra ma 4 mesiace a za mesiac teda nakoniec pribrala 200 g. Ja som ostala zhrozena, ale doktorka, ze to je ok, ze vaha v tomto stadiu moze aj stagnovat, hlavne nesmie chudnut. A ked som jej povedala, ze ked som ju ja doma vazila a mala viac, tak vraj to moze byt roznymi vahami, tak mam prist o tyzden na prevazenie... ja neviem teda ci sa mam znepokojovat alebo nie. Pytala som sa, ci mam prikrmovat a vraj zatial nie. Tiez som jej hovorila, ze mala papa cca kadze dve hodiny,ale papa iba take 4-5 min, vraj aj to je v poriadku, ze uz je to ine ako male babatko, ktore sa uci papat, ona uz vie poriadne jest a naje sa tolko, kolko potrebuje. Je pravda, ze zo zaciatku sa mala ladovala az sa tym zadusala, ako bola pahltna, takze zrejme na tom nieco pravdy je...

a pytala som sa aj na vodicku, ci jej mozem davat, tak vraj hej, v takych horucavach jej kludne mozem dat prevarenu vodu. Tak sa vas chcem spytat, tie co davate vodicku, aku asi mava teplotu ta vodicka? Ma byt trochu tepla, ci vlazna...?

adros
5. máj 2010

este som sa chcela spytat, ked ste na poradni, sa vas vzdy dokina pyta, co dokaze babatko? Resp. si to na nom sama skusa? Lebo mna sa vobec nepytala, ci sa prevracia na bok alebo brusko, ci sa dviha do sedu.... Tak ci to riesia az potom, ked uz by to deti mali vediet, cize cca v 6 mesiacoch...

luci21
5. máj 2010

adros: My sme tak boli pred mesiacom, za 20 dní pribrala tami len 120 gramov od vtedy chodíme každý týžden na preváženie ešte ju ani očkovať nechcela už 3 týždne chodíme každý utorok na váženie a priberá 200 gramov za týžden, naposledy to bolo 180 gramov takže super, to adi mala len také obdobie vtedy neviem, plne ju kojím, moja dokina je taká že hned UM dať ale ja som nedala a pozri "rozkojili" sme to 🙂 A papá mi tiež každé 2 hodiny aj častejšie niekedy ale neriešim to, ked chce proste jej dám. a Už priberá pekne teraz.

a čo dokáže malá to sa ma nepýta, ona ju ťahá za ručičky a tam si všimla že sa ťahá do sedu tak nás poslala k tomu neurologovi. Až ten sa ma potom pýtal čo vie.

Baby ja viem že som s tým už otravná ale ja sa koli tomu trápim celý den, vám sa na bok už pekne otáčajú detičky? Lebo moja nie. Snažím sa na to nemyslieť ale to sa nedá. 😒 K tomu tu mám ešte druhú dcérku a učenie na štátnice, ach jaj nejako sa mi to všetko kopí..... ☹

antoniab
5. máj 2010

luci moja s atiez neotaca ani naznakom 😉 ale nechapem preco ta poslal k neurologovi ked sa mala taha do sedu aj nasa to robi aj doktorka skusala tak ju pochvalila ze jej to ide aj hlavicku drzi som myslela ze je to normalne 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre