Január/Leden 2010

drobec123
28. apr 2009

Ahojte,
kedze som sa pred 24hod dozvedela krasnu spravu ze cakame babatko/babatka tak si dovolim zalozit tuto temu a tesim sa na vymenu informacii pocas nasledujucich 9 mesiacov 🙂

mamina2010
27. jún 2010

@nella1 ..ine to uz bude o rok
...ideme len na tyzden na Oravu, no keby sa malej nepacilo a len by sme sa trapili, tak vzdy sa rychlejsie zbalis a prides domov ako z cudziny ...no dufam, ze ten tyzden to hravo zvladneme a ja si konecne vyvetram hlavu mimo domu ...a kam by ste vy zvazovali s drobcom?

anawi
27. jún 2010

@nella1 ano davam jej cajik, ma ho velmi rada 🙂 Ked ti odmieta cajik skus jej dat vodicku. Nasa vecerna kasa nezabrala 😀 V noci sme papali o druhej a o piatej ako vzdy. mamina2010 ty davas malinkej vecer kasu, spinka ti potom celu noc?

mamina2010
27. jún 2010

@anawi ...zacala som aj ja vecer davat kasicku a este tesne pred spinkanim nakojim, inac nezaspi ...tiez sa vsak budime medzi 2-3hod.rano a okolo 5hod., neviem ci zo zvyku alebo z hladu 🙂. Obcas sa stane, ze mame papanie posunute na 4-5hod.rano, no to je skor sviatok.

nella1
27. jún 2010

@mamina2010 ano ? a kde na Oravu? ja som z Oravy 😀 vies co tiez len niekde pobliiz na nejaky penzionik kde by boli nejake zvieratka.. rybacka krbik vonku,, mozno ale iba tak 3al. 4dni tiez podla toho ako malinka by na tom bola..

nella1
27. jún 2010

@anawi skusim teda tu vodicku cistu lebo ja ten cajik tiez ked jej robiim je velmi slabunky len taka jemna prichut nechcem aby si moc zvykla na sladke hned od malinka..... tak uvidim ci tu cistu bude chciet 🙂 😉

danteska
28. jún 2010

@mamina2010 nooo rozpapali sme sa..ja som zacinala najprv len s cistou uvarenou mrkvou a pomixovanou..za 2 dni som pridala zemiak,petrzlen,karelab,neskor karfiol..teraz uz davam aj mäsko-naprv hovädzie tmave,teraz zacinam striedat s kuracim a ked mu urobim len cistu zeleninku tak raz za tyzden dam do nej uvareny zltok..to tak na konci pridam ked uz ma zeleninku v miske a pomrvim zltok..na olovrant davam kasicku alebo pomixujem jablko s bananom a pridam piskoty,je to taka kasicka..a skusala som aj 2x dat milacika..
Dovolenka-ideme do Krpacova,do Tatier,ja myslim ze hory su super,vzduch 😉 ale o rok by som asi aj sla k moru...

mamina2010
28. jún 2010

@nella1 ..ideme do Niznej aj so známymi, tí majú tiež januárové dievčatko no o rok staršie 🙂 , tak dúfam, že sa zladíme. Mohla by si mi poradiť, kam sa dá ísť s deťúrencami, lebo nemám ani tušenia. Ešte som nemala čas akosi posliediť, čo je tam po okolí. Známi berú cyklovozík, my berieme našej malej nosič ...tak by sme sa mali dostať všade 🙂. Chceli by sme ísť na Oravice, no dúfam, že počasie nám bude priať a nebude zima.

mamina2010
28. jún 2010

@danteska ...fiiiha, maly je riadny papkac 😉 , uz papate aj piskoty? ..nie je to este skoro?
Hory su fakt super, s manzelom radsej do hor chodime, asi preto, ze tu u nas na "dolniakoch" ziadne nie su ☹ a ja velmi horucavy nemusim . Tiez vsak zvazujeme, ze buduci rok by sme skusili aspon to Chorvatsko.

danteska
28. jún 2010

@mamina2010 ja uz maleho prikrmujem asi 7 tyzdnov....takze piskotky su ok..to dam tak 3 kusky,aby to mal zahustene..

anawi
28. jún 2010

@nella1 aj ja som z Oravy aj ked tam uz teraz nezijem 😀 Aj my rozmyslame ze na buduci rok by sme skusili Chorvatsko, uvidime 🙂 Zatial chodime k mojej mame na Oravu, boli sme uz 2 krat 😉

nella1
28. jún 2010

@anawi no ani vodicka nemala uspech...

katkic
28. jún 2010

ahojte kocky. trosku sa vam sem vterknem. nie uplne neopravnene, kedze mam tiez male januarovcatko. ale spytam sa trosku odveci, neberte to v zlom, je to cista zvedavost z mojej strany. hlavne od mamiciek s dvomi detickami.

ja mam totiz skoro trojrocneho chlapceka a teda pamatam si diskusie v septembrovkach 2007 o strave. to sa ani zdaaaleka nepodobalo tomu, co vam teraz lekarky odporucaju. neviem ci ste si vsimli temu, ktora vznikla uz davno "netabulkove mamicky". ale teda tam boli kocky doslova kamenovane za take krmenie ako vam doktorky odporucaju teraz. piskoty a mariny v piatich mesiacoch? masko? fuuu, to je tak extremne odlisne od odporucani zpred troch rokov, ked hlavnym umyslom bolo nezatazovat zaludok a oblicky tazkou stravou. nehovoriac o lepku. ja sem obcas nakuknem vecer ked uz tu nikoho nie je (ja som v usa) a uprimne, ja niekedy usta otvaram.

preto sa pytam mamiciek s dvomi detmi, ze ci teda aj oni presli na taketo skore stravovanie. ja teda absolutne nie. pokracujem tak ako so synom. este nemame sest mesiacov, takze nina je cisto kojena. o tyzden zacnem po par lyzickach denne s ryzovou neochutenou kasou a potom postupne pomalicky zacnem pridavat zeleninu. k masu sa dostaneme predpokladam niekedy v osmich/deviatich mesiacoch.

najviac ma doraza, ze sa lekari odvolavaju na svetovu zdravotnu organizaciu, na ktorej webstranke nic take nenajdete. ta nadalej odporuca dokrmovanie pomaly a hlavne, ze mlieko ma byt hlavny zdroj vyzivy do jedneho roka a tuhe prikrmy ako doplnok vyzivy.

neurazte sa ak som vam to sem napisala, jednoducho ma zaujimaju vase nazory. ci ste sa nad tym zamyslali, ze tri roky dozadu boli nase mamicky zatracovane ako nas "betonovali" masom a polievkami uz v styroch/priatich mesiacoch a teraz sa robi presne to iste. 😅

zazalienka
28. jún 2010

@katkic môj názor.. malý má 5 mesiacov a kúsok a ani ma nenapadlo ho prikrmovať ešte.. môj pediater je zasa toho názoru, pokiaľ je malý kojený, do 6 mesiaca mu netreba nič.. ani vodu.. iba ak by boli extrémne horúčavy.. ale ani tú malý bohvieako nechce.. a priznávam, stále mi je pohodlnejšie malého nakojiť hocikde, ako trepať so sebou fľaštičky a rozmýšľať čo uvariť..
čokoľvek som sa pediatra spýtala, či malému netreba, tak mi zatrhol.. že vyslovene mu stačí moje mlieko.. a to má 9,5 kg🙂 takže evidentne podvýživou netrpí🙂 a ja si kojenie užívam, lebo to už nikdy nebude, také blízke prepojenie s malým..
čiže ja určo idem na poradňu a tam sa dozviem ako ďalej. Zatiaľ si budem užívať to kojenie..

sisipetka
28. jún 2010

Katkic, vdaka za nazor...ja sice nemam skusenost so stravovanim babatiek a tiez uz nekojim, ale zostala som prekvapena, ked niektori lekari uz teraz odporucaju lepok, cim skor maso a stretla som sa s nazorom, ze aj zeleninku hned 3 druhy naraz 😅
Ja sama som zacala prikrmovat v 5 1/2 mesiaci (kedze od konca 5teho mesiaca sme uz cisto na umelom mliecku), ale doposial som presla pomalym tempom zeleniny, troska maska a ovocia. Sam maly mi dal najavo, ze toho vela este netreba a tak prikrmujeme po troskach a nikam sa neponahlame......

danteska
28. jún 2010

@katkic
@zazalienka neda mi nezaregovat...a vlastne sa budem zas opakovat...moj syn nebol kojeny ani 1 tyzden... ☹ bohuzial sme na UM takmer od narodenia..moja krstna mama je detska sestra,pracuje s detmi uz cez 30 rokov,vo vsetkom sa radim s nou...pokial je dieta plne kojene netreba mu do 6.mesiaca NIC..dieta ktore NIE JE kojene je mozne prikrmovat od ukonceneho 17.tyzdna..moj syn mal hrozne koliky,nedalo sa to uz naozaj vydrzat a ked som zacala prikrmovat tak sa neporovnatelne polepsil,je spokojny,usmievavy..zacinala som s mrkvou,zemiak atd-uz som to pisala..s piskotami som zacala cca 2 tyzdne dozadu-je treba co najskor zacat davat detom lepok,aby sa zistilo ci nema alergiu.mäso a bielkoviny nachadzajuce sa v mäse dieta potrebuje a v 9 mesiaci je neskoro zacat s mäsom..cim neskor sa zacne s prikrmamy tym horsie si dieta na nove chute zvyka.a neviem co mu moze taka mrkva vypestovana doma,nicim nestriekana ublizit..urcite to nebude horsie ako UM... tot moj nazor...

anawi
28. jún 2010

baby, keby som aj ja mohla kojit tak len kojim minimalne do tych 6 mesiacov, ale kedze sme na UM tak je to o niecom inom. A ja osobne nevidim nic zle na tom, ze som od ukonceneho 5 mesiaca zacala prikrmovat na obed zeleninkou. 😉 Malinkej chuti a dostava vitaminy, ktore z UM asi nedostane.

zazalienka
28. jún 2010

čo ja viem, tak treba začať jedným druhom zeleninky, a pomaličky, len raz denne zvykať.. ono trvá aj kým sa bábätko naučí prehltnúť.. ale každá mamina si rozumie svojmu, ja zostávam pri tom že začnem pomaličky od 6. mesiaca.
@danteska presne názor môjho pediatra.. do 6 mesiaca nič.. lenže viem že kočky prikrmujú bárs aj majú dosť mlieka.. ale je to každého osobná vec.. ja sa do toho nehrniem..

katkic
28. jún 2010

@danteska prepac, zabudla som tam napisat, ze deti na um zacat prikrmovat od piateho mesiaca, ale tiez rovnakym stylom ako deti kojene, len je vsetko posunute o ten mesiac.

o nervy je to, ze kazdy rok odporucaju cosi ine. resp. to by bolo este ok, ale presny opak toho co sa pred tromi rokmi zatracovalo ma teda fakt doraza.

moja pediatricka zatial nic nemenila na tom, co mi odporucala pred tromi rokmi. ach jaj, unavne je, ze co lekar to iny nazor. 😠 potom si vyber.

zazalienka
28. jún 2010

@anawi ale ano, zo začiatku raz denne, väčšinou na obed, zeleninka rozvarená a rozmixovaná.. pomaličky, postupne.. ja si myslím že sa tým nič neuponáhľa..
ja viem že nie všetky máme, resp. máte to šťastie že môžeme kojiť.. ale začať od 4.mesiaca ako som tu niekde čítala sa mi zdá hrozne skoro.. preto som sa na to pýtala pediatra a sprdol ma..

danteska
28. jún 2010

@zazalienka kazda robi to co si mysli ze je najlepsie..strasne rada by som kojila ale nevyslo to,nedalo sa...takze nas "prikrmujuce" netreba odsudzovat..zacinala som len s mrkvou,ale nebudem ho krmit 2 tyzdne cistou mrkvou..urcite su v zelenine lepsie vitaminy ako v UM-ako povedala
@anawi

katkic
28. jún 2010

ale priznam sa, ze ten cukor v piskotach a marinach je mi stale proti srsti. 😅

olienka12
28. jún 2010

@katkic len jedna poznamka,keby si postavila k sebe 10 pediatrov,kazdy jeden ma iny nazor... to co je odporucane v UK nie je odporucane v Nemecku,to co je super v USA nemusi byt super na Slovensku...kazda krajina ma svoje smernice svojich mudrych lekarov.... napr.nikde vo svete sa deticky nebalia do postoliek a u nas ano, detto klasicke perinky/zavinovacky/...takze by som sa nepozastavovala nad odlisnostami...

zazalienka
28. jún 2010

@danteska ja neodsudzujem, božechráň.. ja mám len šťastie že môžem kojiť.. pre mňa je to aj tak stále alchýmia.. tie príkrmy.. zvlášť keď ja som ekzematička a alergička a neviem čo ma čaká u malého..

danteska
28. jún 2010

@katkic mas pravdu -100 lekarov-100 nazorov..pred 30rokmi sa davalo detom napr.aj kravske mlieko co je dnes prisne zakazane..
@zazalienka ja som zacala po 4.mesiaci prikrmovat..najpr mrkvu-doplnila som mliekom a tak..postupne som dala viac zeleniny az som 1 davku mlieka vynechala..po asi 2 tyzdnoch som na olovrat zacala davat len samotne zmixovane jablko,postupne s bananom..kasicky mu robim-ryzovu,bananovu..atd...teraz maly super papa lyzickou-obed zelenina,olovrant ovocie alebo kasa,ostatne jedenia mlieko..

danteska
28. jún 2010

@olienka12 mas pravdu,plne suhlasim...ja som bola napr.na kontrolu na nozicky s malym po 3 tyzdnoch a 3 mesiacoch..mam kamaratku v BA ktora bola na kontrole po 3 tyzdnoch-nekazal MUDr balit na siroko a teraz ide az ked bude mat dieťa 8.mesiacov-nad tym som sa pozastavila..a to byva v BA...je prva u ktorej som pocula ze takto neskoro ide na kontrolu-tu po 3 mesiacoch MUDr vynechava....

danteska
28. jún 2010

@zazalienka no musis pomaly skusat,cakat ci sa nevyhadze a tak..rada by som kojila a ked sa o tom bavite tak vam-ale v dobrom-trosku zavidim..ale naozaj sme mali velke problemy a proste to stastie som nemala..a UM je v porovnani s materskym tazke,tazsie stravitelne,mam za sebou 4 dost tazke mesiace s drobcom ked reval do pol noci a ja pomaly s nim..a vidim ze ked sa mu cez den nenahromadi mlieko v brusku,ze ma vynechane 2 davky tak je uplne iny a vecer super zaspi a spi az do 6:00-7:00 niekedy...takze mne prikrmy zatial pomohli...

zazalienka
28. jún 2010

no ja som malého balila tak sporadicky, mával koliky tak som ho netrápila.. a doktor mi na kontrole povedal: "mamička, vidíte ako to dobre vyzerá keď sa tomu venujete.. je to úplne o inom.. už nemusíte baliť" 🙂))

zuzul30
28. jún 2010

aj ja sa pridávam k tým, ktorým pediatrička odporučila kojit až do 6 mesiaca a potom postupne prikrmovat, kedže už mám druhé dieta, ktoré bolo tiež kojené 6 mesiacov a až potom prikrmované, tak mám skúsenost že postupnost v pridávaní príkrmov si dietatko zvolí samé 😉 , lebo ked mu niečo nechutili zatalo ustočka a mohla som robit hocičo neotvoril ich alebo to poprípade skončilo na mne 😉 a darmo som ho presviedčala, že už musí papat aj mäsko, alebo karfiolik 😀 Takže my zase začneme určite s mrkvičkou, a postupne budeme skušat čo nám bude chutit a čo nie, samozrejme vynecháme alergény
Samozrejme ked su detičky na UM je treba začínat s príkramami skor
anawi, nella aj ja som z Oravy 😵 aj ked teraz už bývam v Turč.tepliciach

danteska
28. jún 2010

@katkic no cukor tam je,preto sa snazim davat castejsie cerstve ovocie-jablka a napr detsku vyzivu vyuzijem ked niekde ideme..ani caj mi nechcel pit maly,ani cistu vodu..granulkove caje nekupujem,iba mu prelejem harmancek a musim prisladit-inak by nic cely den nepil..takze troska cukru mi pride mensie zlo ako keby vobec v tych horucavach nepil..

katkic
28. jún 2010

@olienka12 trosku ma len zarazalo, ze sa niektori pediatri odvolavaju na WHO. mas pravdu inac, ale ja tu neporovnavam usa vs slovensko. skor ma prekvapilo, ze vpriebehu dvoch rokov sa odporuca presny opak. predtym vsetko co najneskor a teraz vsetko co najskor. chapes. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre