Január/Leden 2010

drobec123
28. apr 2009

Ahojte,
kedze som sa pred 24hod dozvedela krasnu spravu ze cakame babatko/babatka tak si dovolim zalozit tuto temu a tesim sa na vymenu informacii pocas nasledujucich 9 mesiacov 🙂

minitrouble
12. apr 2010

my sme asi divni ale nase deti spia len pod jednou tensou dekou - my byvame v novostavbe-bytovke a mame tu desne teplo ...romi ma uz deku len miesto plysaka a simi sa tiez bezne cela odkope a v pohode spi dalej - tak ju v noci prikryjem ale ona sa aj tak odkope ...oni neznasaju perinu na sebe a zavinovacka bola pre ne ako za trest...spaci vak sme ani neskusali aj ked som nad nim uvazovala po pravde 😉 🙂

akurat teraz bola chora romanka a simi to od nej chytila 😒 ....tak celu noc som sa snazila ju drzat po dekou lebo aj tak uz chrci a kasle jak slak tak aby bola aspon prikryta 😖

maryanna
12. apr 2010

minitrouble toto iste aj moj, v zavinovacke ako za trest, odkope sa tiez ale spi dalej...az ja v noci niekedy rukou nahmatam v psnaku ci je prikryty aked nie tak prikryjem...my sme naseho naucili od mala na otuzovanie cize vobec ho nenaobliekavam an nic...cize teraz len v tom spacom vaku aj ked mne sa viac pozdavaju decky......ked bol malinky asi mesiac a pol tak spal len vkosielke hole nozky a prikryty deckou....tenkou....ale to sa este neodkopaval..:D

minitrouble
12. apr 2010

este som matne zazrela ze tu bola diskusia ohladne darcekov 😀 😀 ....nejak nestiham v poslednej dobe - ked je vikend tak nie sme doma vobec a ked su baby chore tak sa venujem im a nesedim moc pri PC 😝 ....
...podla mna zavisi na tom kto je aky typ cloveka a kazdy manzelsky par je iny - pre niekoho kto si nezaklada na materialnych veciach a nie je komercny tak mu staci akakolvek pozornost ale pre niektorych ludi je zase potesitelne ked dostanu nieco materialne co ich prekvapi a urobi im radost a co si mozu nechat na pamiatku na 30tku 😉 🙂 .....ja som tiez komercny typ a na 30tku som si vynutila fotak zrkadlovku 😀 😀 a vobec sa za to nehambim, pretoze som po nej straasne moc tuzila a bol to pre mna uuuplne ten najlepsi darcek co som mohla dostat a kazdy den s nim fotim svoje deticky a tesim sa z neho 😵 😵 ...muz zase snival o lepsom horskom bicykliku tak dostal to po com tuzil 😵 😵 a to on je skor ten typ ze na darceky moc neni 😝 🙂

mia.
12. apr 2010

ahojte,
tak, čo sa týka darčekov, u mňa hrá prím originalita, na drahé dary si nepotrpím... k 30- inám som dostala od manžela portrét našej prvorodenej, veľmi ma tým prekvapil...
minitrouble, z foťáka mám veľkú radosť tiež, dostali sme od Ježiška ,- kadiaľ chodím - tam fotím ... 😀
Cez týždeň som bola s malým v práci , pozrieť kolegynky - boli prekvapené, aký je z neho valibuk 😕
Súhlasím s Vami, že je úžasné sledovať, ako s nami deti komunikujú, prvé hlásky s úsmevom na tvári... k spapaniu... 😉

bebel
12. apr 2010

Ahojte,
k noseniu...
Brunko bol takmer výlučne nosený na striedačku v šatke a v red castle sport cez deň od narodenia až do cca 6. mesiaca, pretože mi v kočíku a poležiačky odmietal spať a len vrešťal. Takže bol v podstate permanentne nosený ako ktorékoľvek iné domorodé dieťa z rovníkovej Afriky či z kmeňa v povodí Amazonky a predstavte si - nemá žiadne deformácie chrbtice rovnako ako nebývajú deformovaní domorodci. Naše deti nepotrebujú pre správny vývin chrbtice ležať celý deň na rovnej podložke 😝
Od pol roka vedel sedieť, čoskoro stáť, ale napríklad nikdy nelozil po 4 . Posúval sa takým zvláštnym spôsobom na riti za hračkami. A potom chodil popri nábytku a ešte nemal ani rok a začal chodil sám, pretože mi chcel zdrhnúť k zrkadlovým dverám na fotobunku na daňovom úrade 😉 .
Nosenie väčšinou deti milujú- je to skvelé riešenie pre upokojenie náročných bábätiek, ktoré vyslovene potrebujú úzky kontakt s matkou a maximálne vyhovujúca poloha pre refluxové deti.
Mne nosenie pomohlo prežiť veľmi náročné obdobie s Brunom a Bibke sa to tiež páči, len je to záťaž na moje telo...je to posilovňa a to nehovorím o náročnosti, keď sa treba zbaliť a mať ostatné veci pre bábo po ruke...človeku to dá zabrať a nie je to také pohodlné ako vyraziť si na nákupy a kafíčko s kočíkom 😅

olienka12
12. apr 2010

mini ja som si zrkadlovku kupila na 20tku 🙂)) kinofilmovu a bola som najhappy clovek pod slnkom,kedze som od 10rokov fotila s kompaktom 🙂))

mama dostala na 33 krabicu,kde bolo zaujimavo zabalenych 33 drobnosti 🙂 vratane kondomov a toaletneho papiera 🙂))) bola som zasran,ale to si pamatam doteraz 🙂)))

ketkous
12. apr 2010

olienka uz som sa zlakla,ze teraz dostala Tvoja mama taky darcek,v rychlosti som precitala Tvoj prispevok,az teraz som si vsimla,ze na 33 😀

ketkous
12. apr 2010

ale boli to velmi prakticke darceky 😉

olienka12
12. apr 2010

ketkous mama ma tento rok 50 tak podla mna by este vyuzila aj tie kondomy hehe

maryanna
12. apr 2010

bebel, ja nevravim ze ma babo cely den lezat na rovnej podlozke, ale mnohi ludia aj osobne poznam v mojom veku ci starsi tak maju nehorazne problemy s chrbticou chodia stale po rehabilitaciach a hovorili mi ze napr ked boli malinky tak ich stale nosili po rukach vobec nie v perinke aspon dva mesiace a ze preto teraz maju take problemy...aj jeden doktor pre malinke babetka vravel ze tie autosedacky co su tak do auta ok budis ale na doma a tak to neje vhodne lebo dieta ma lopatky a ramena tak skrutene pri sebe ze to ma nedozerne nasledky do buducna ktore sa prejavia v dospelosti.......pretoze chrbtica je mekucka a vyvija sa.....taktiez je nespravne sa porovnavat s domorodcami pretoze oni maju inu stavbu tela, ziju v inych podmienkach atd.....napr aj preto nam slovakom doporucuju balit na siroko a inde az tak nie lebo u nasich deti je najvecsi vyskyt dysplazie, ze to mam nejak ,,v krvi" ....domorodci nosia na hlavach kose sovocim a nevem co ale oni na to maju usposobene tela, stavbu tela...a odvekov svoje deti tak nosili......neviem ja nikoho neodsudzujem len vrvaim svoj nazor nech kazdy robi ako chce ale podla mna nosit dieta v klokanke aspon do toho polroka nema dobry vplyv na vyvoj.......ale tak jasne ja som tiez prepadla noseniu, je to velmi prakticke, pohodlne, a detom sa to paci...tak preco im to nedopriat....

liwka
12. apr 2010

ahoj, maminky, chcem sa opytat k nosicom / klokankam, co ste tu preberali. ja uvazujem nad tymto: http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_vir...
je dobry, alebo mi na nom bude mala visiet?

maryanna
12. apr 2010

ahoj liwka, nosic liliputi je velmi dobry, tiez je to ergo nosic, je pohodlny, aj pre babo aj pre mamku, da sa nosit tiez vpredu vzadu na boku a je z dobreho materialu, tam ti mala urcite visiet nebude lebo nozky bude mat nasiroko a aj chrbatok spravne, len ten nosic je az tak od 3 mesiaca alebo 4teho ked uz dietatko ako tak drzi hlavku samo.... 😉

andykca
12. apr 2010

maryanna ako aj ty tak aj ja mam svoj nazor a vobec s nim nesuhlasim....vsak ako nosenie v tych najlepsich nosicoch tak aj nosenie na rukach je podobny princip nie? podopieras zadocek a chrbatik aby nic netrpelo a nic babo netlacilo....tak nechapem preco nosis Tea v nosici ked moze v buducnosti mat problem s chrbticou (alebo ked ma 3 mesiace je ohrozenie zazehnane??) 😀

......a tie perinky - hmm takze mozeme ocakavat a mozno aj vacsia polovica januarovych babatiek, ktora nebola v perinke tak od 2tt lebo sa do nich nevopchali, alebo v nich doslovne neboli spokojne, ze v dospelosti budu mat vsetci problem s chrbticou?....a ked pride trend ze zavinovacky ako aj balenie na siroko sa bude uplne vytracat zo zivota babatiek, tak vsetci budu mat zlu chrbticu....???podla mna zavinovacky aj balenie na siroko je uz pomaly minulostou - teda neratam mamicky co pocuvaju svoje babicky ako sa to ma robit 😉 lebo aj take su......

a ako som sa dozvedela od babky mojho syna tak ani oni to az tak nedodrziavali, lebo im babatiek bolo luto, ked boli ich deti zabalene aj s rucickami niekedy aj viac ako pol roka v perinke.....

so sedenim suhlasim - sak take babo ani netusi co ma v tej polohe este robit 😀 na fotenie je to oki....

olienka12
12. apr 2010

maryanna sa opytaj starkej ako nosili nase stare matere deti dakedy 😉 a jak lopotili na poliach,takze az taky rozdiel medzi africanmi a slovakmi v stavbe tela nie je 😀 😀

a red castle sa tiez da polohovat dopredu,nabok... pomaly na lezato /len sa to musim naucit 🙂)/ a ma opierku hlavicky okrem neho mam doma aj satku liliputi 🙂 ako nase stare matere do nose a na pole 🙂))) este som s malym nebola vonku v nosici zdalo sa mi este zima a on sa tak rad vozi 🙂)))

zazalienka
12. apr 2010

ono skôr ide o to aký nosič vybrať.. mám v tom chaos tak ako som mala chaos v kočíkoch keď sme šli kupovať, tak ako sa nevyznám vo veľa veciach.. mne proste ten red castle nesedel, malému už vôbec nie.. cez jedno rameno sa mi to zdá veľmi divné a okolo krku by mi to po čase neuniesla chrbtica.. takže tento nosič som vylúčila.. zostáva mi manduca, ergo a príp. liliputi čo našla liwka.. takže neviem.. väčšinou aj tak budem nosiť ja, keďže som s malým oveľa viac, takže musím nájsť niečo šetrné k môjmu chrbátu.. a vhodné pre krpca..

xixi mne moja matka nadávala keď som tam prišla s trojtýždňovým Miškom, kde mám perinku, zima je, prechladne, chúďatko malé takto ho vláčim.. ale veď neni z cukru.. bábätká sú odolné.. a na tú chvíľu nebudem sťahovať celú Miškovu výbavu, to radšej budem doma🙂 a aj voči zime a chladu by mali byť deti trénované.. ja som mu dvávala dve čiapočky v zime, jednu tenkú a na ňu štrikovanú.. prišla som kamoške, jej mamina bola moja pediatrička takmer od môjho narodenia a zrušila ma hneď medzi dverami že či ho chcem uvariť..

ketkous
12. apr 2010

tak opat kolko ludi,tolko nazorov...mne teraz napadlo,ako mi moja mama hovorila,ked sa Bibs narodila:len ju nenos na rukach,lebo si zvykne a neurobis doma nic...a teraz ju najviac na rukach nosi ona 😀 vraj ona moze 😀 😀
kazdopadne sa moje dieta velmi rado nosi na rukach,zatial nosic nemam chystam sa uz dlhsi cas zadovazit si Manducu,vzhladom na jej dobre preferencie.Aj na liliputi su dobre ohlasy...My sa vsak chystame kupit aj nieco prakticke do hor,ked uz bude mala sediet.
Olienka:tak Tvoja mamina je asi velmi vitalna zena 😀

dana333
12. apr 2010

pripájam skúsenosti so zavinovačkami- syna som mala v zavin. asi týždeň, lebo bolo teplo a rýchlo z nej vyrástol a má super chrbticu. Malá bola v zavin. oveľa dlhšie aj keď hlavne na spanie, ale to bola zima a bola malinká tak jej v nej bolo super. Ešte aj dnes občas spí v tej tenučkej kde má ruky zviazané, lebo sa v nej ukľudní a lepšie spí a to som tiež ľutovala niekedy deti, keď som videla ako majú poviazané ruky. Takže každé dieťa je individualita a tak k nim aj treba pristupovať, to čo sa im páči a ako im je dobre, hovorí sa že to ešte nemôžu vedieť čo chcú a čo je pre ne dobre, ale podľa mňa veľmi dobre vedia ako sa cítia dobre a pohodlne.

ketkous
12. apr 2010

Urcite kazda z nas robi len to naj pre svoje deti a je uplne jedno aky nosic,kociar mame,hlavne,ze sme vsetci spokojni 😀 Ved teraz je tolko produktov na trhu...

maryanna
12. apr 2010

andykca, nosim aj ked nie na dlho ale je nosic a nosic.......niektore skodia menej ine viac....a zas ja tiez niesom az taky zastanca perinky moj sa do nej nevmestil a ani nechcel byt koli kopaniu uz ako mesacny a pol...ale zas doteraz ho sice nosim jasne na rukach ale aj s perinkou tou rychlozavinovackou lebo tam je ten kokos tvrdy a tak aby nemal stale ohnutu chrbticu...aj ked lezi na mekom niekde tak ho dam na zavinovacku......ja len vravim svoj nazor ze deti ktore chodili z ruk do ruk a tak tak maju problemy s chbticou a inymi vecami v dospelosti....poznam viac takyych pripadov aa balenie na siroko je tiez somarina pretoze ak dieta po narodeni ma klby v poriadku tak netreba...aa uz vonkocnom je somarina dat dieta na siroko a zabalit ho natuho do perinky...tam sa tie klby potom nicia....aa tea nosim ale v zivote by som ho nedala do klokanky aby tam za vajka visel a tlacil sa....ved aj ked na rukach nosime deti tak tak aby im to bolo pohodlne podopierame ich a nadlahcujeme....v klokanke visi celou vahou tela a este mu aj hlava hompala......

bebel
12. apr 2010

Oli presne tak...ešte pred 100 rokmi sa deti nevozili v kočíkoch ani na našom území 😉
Maryanna: dnešní ľudia majú problém s chrbticou dnes ne kvôli tomu, že ich ako bábätká nosili rodičia na rukách...ale pretože sa denno denne hrbia za PC, pri stoloch....zle sedia, nešportujú alebo športujú až príliš... atď XY faktorov životného štýlu dnešnej doby , poobzeraj sa okolo seba a pochop to konečne....je to daň inej doby a jej aktivít, ktoré človek vykonáva.

olienka12
12. apr 2010

ketkous preco mas pocit ze 50rocny clovek je stary? ja si to absolutne nemyslim

ketkous
12. apr 2010

oli,asi si ma zle pochopila,vobec si nemyslim,ze je stara...moja mamka ma 54 a tiez patri medzi vitalne a akcne osoby

gucz
12. apr 2010

ahojte

no konečne je čo čítať

bebel prebrala som po tebe štafetu a lapla som nejakú brušnú virózu , takže včera som bola k.o. 😝
tak som teraz na čiernom čajíku a suchároch, no snáď sa to už nevráti, už sa cítim celkom fajn aj keď som včera mala aj teplotu. No a aby som sa moc netešila, tak to vyzerá tak, že som dostala prvý menzes 😝 . Som si myslela, že keď malého kojím aj v noci často (sem tam aj po 2 hodinách, inak po troch), tak to tak skoro nepríde

Vidím, že ste sa bavili o tom, v čom spinkajú deťúrence, tak náš Miško má pyžamko, je v spacom vaku a prikrytý je tenkou dečkou, cez deň len dečka.

No a nosiče.... tiež si myslím, že klokanka je o ničom, ale inak som za, páči sa mi manduca, ergo aj ten liliputi nosič

zazalienka
12. apr 2010

xixi Olienka, sú ženy 50-ročné a 50-ročné.. moja matka je takmer od 50-tky na predčasnom dôchodku (teraz má 67 rokov), nepozná nič iné len doma a kostol, nemá prehľad o ničom, proste nejak rezignovala na vonkajší svet, všetko moderné a nové je jej cudzie.. a mobil? leda ak by sme ju chceli zabiť🙂) a mám pocit, že veľmi predčasne zostarla..
no a sú ženy, my k nim budeme určite v 50-tke patriť tiež, pretože žijeme a vyrastáme v inej dobe - aktívne, akčné, životaschopné, "použiteľné" v každej situácii.. takže každý je taký starý, na koľko sa cíti..

bebel
12. apr 2010

Čo sa týka starnutia som hrubozrný cynik, ale napíšem Vám môj názor, aj keď viem, že mnohých podráždi:
Podľa mňa je človek v 50 už za horizontom....
V 30 je zrelý a dospelý, aby vedel, čo chce....
v 40 na vrchole kariéry a má si začať trochu užívať plody svojho úsilia
V 50 by už mal zvoľniť tempo a venovať sa hobby
a v 60 si už regulérny dôchodca
70 sa dožije máloktorý chlap
80 oslavujú už len vdovy
90 si na obtiaž pre všetkých rod.príslušníkov
100 je zaujímavá už len pre médiá.

zazalienka
12. apr 2010

práve som v telke pozerala ženský magazín, bola tam nejaká docentka s množstvom titulov a bavili sa ohľadom príkrmov a stravovania.. vraj teda kojace maminy by po 4 mesiaci mali pomaly zavádzať zeleninku s mäskom, postupne ovocnú dávku a potom kašičky, aby si detičky postupne navykli na prítomnosť lepku.. že vraj sú to nejaké nové normy, príkrmy u kojených sa zavádzali po 6-tom mesiaci, a potom bolo veľmi veľa detí alergických na lepok a celiatikov..

olienka12
12. apr 2010

bebel som zvedava ako budes rozpravat,ked budes mat 50 😀 😀 este len vtedy si zacnes uzivat,deti odrastene kariera spravena 😀 😀

olienka12
12. apr 2010

my sme zacali s kasami na noc tento tyzden ma maly 15 tyzdnov, od buduceho tyzdna chcem zacat s mrkvickou, podla mna je to ok,aj ked vela z vas ma bude pranierovat 😉

zazalienka
12. apr 2010

okolo 5-6 mesiaca surová zeleninka, rozmixovaná.. no a ryby po prvom roku... asi pomaly začnem študovať recepty🙂

gucz
12. apr 2010

ja si myslím, že je to vec každej z nás, kedy začne dieťatko prikrmovať a nikoho teda súdiť nemienim.....ja sa na prikrmovanie tak skoro nechystám, ale zasa môj Miško je tu myslím že najmladší aj s Liwkinou Miou.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre