Január/Leden 2010

drobec123
28. apr 2009

Ahojte,
kedze som sa pred 24hod dozvedela krasnu spravu ze cakame babatko/babatka tak si dovolim zalozit tuto temu a tesim sa na vymenu informacii pocas nasledujucich 9 mesiacov 🙂

marushka
24. jan 2010

babush, nie je za čo 😉 😉 😉 , verím, že sa to naozaj prehupne k lepšiemu a nebudeš mať s kojenia nočnú moru 😉 😉 😉

my už spinkáme akurát riešim prsník, či odsať či nie, najbližšie sa asi budeme kojiť okolo polnoci, neviem, či dovtedy vydržím 😲 😲 😲

janka 1, no tak sme to trošku s hany potiahli 😉 škoda, že to nebolo prvého, už len pre ten dátum...ale nevadí, ten ultra rýchly pôrod mi to vynahradil a malinká každý deň 😉 😉 😉

idem sa uložiť, už nevydržím ponocovať 😔 😔 😔 tak všetkým pekné sny 😔 😔 😔

meggieya
24. jan 2010

no vidim, ze to mame vesele s tym papanim a cikanim a vsetkym... ale tak co uz aj toto obdobie musime prezit... my sme mali poslednu noc strasnu, kazdu hodinu sme boli hore... des, uz len cakam, kedy pridu dni, ze sa budeme budit dva krat za noc... joooj... 😎

lopezka
24. jan 2010

ahojte,
tak opat som si na chvilku nasla cas .....pokial mala spinka 😠
s kojenim sa pridavam k tym, co dopadli horsie 😖 ......tiez mi v porodnici odporucili klobuciky a priznam sa, ze bez nich by som to uz nezvladla 😢 ...prve dni, ked som ju len prikladala, tak mi ich tak ozuzlala, ze este stale bolia a tym ako casto kojim, zahojit sa nestihaju 😒 .....mala je v podstate dobrunka a place len ked je hladna , co je ale v poslednej dobe celkom casto ......vcera papala cez den skoro kazdu hodku a stale bola mrzuta, nepomohol ani kupel, tak som jej skusila zarobit nutrilon a predstavte si, ze prespala 5 hodin vkuse 😀 .....takze musime aj my dokrmovat 😖 ......prikladam si ju stale, ale cim castejsie kojim, tym sa menej stiha "vyrabat" 😖 😖 .......takze tak .....mozem sa aj na hlavu postavit, ked to nejde tak to nejde, ale zatim to nevzdavam 😀
musim ju ale naozaj pochvalit, ze pokial neni hladna, je to ukazkove babeno ......ale potvorka je to aj tak, ked som hore a neco robim, spinka jak anjelik .....ale akonahle si poviem, ze vyuzijem ze spinka a lahnem si k nej, vtedy nezaspi ani nahodou 😀 😀 😀

no idem zase k nej, pyta papat 😀

vsetkym babam 2v1 drzim palce!!! 😀

baileysa
24. jan 2010

lopezka, na bolave bradavky mne pomohl lanolinove naplasti od multi mam
uz ich mam nakupene, su dost drahe, ale je to prirodne, netreba pred kojenim umyvat, mne fakt velmi pomohli...

http://www.alfamedica.sk/compresses.php

krpuch
24. jan 2010

ahojte..tak my to uz mame tiez za sebou. Nikolas sa narodil 19.1. ( po davke skoricoveho cukru 😀 ) na priatelove meniny. porod bol komplikovany, ale aspon netrval tak dlho..od 2,15 do 11,49. Maly rotoval inak ako mal, tak to bolo tazke a este sa narodil aj velky 4170 g a 52 cm. Museli mi este robit kyretaz, lebo kusky placenty ostali v nemocnici, plodovku prepichovali a po zasiti prisli na to, ze mam hematon ( krvnu zrazeninu), takze do narkozy, rozparat a zasit nanovo. Potom bolesti jak slak, iba som lezala v posteli. Dostavala transfuzie, infuzky, antibiotika a proste same ihly. Maleho mi casto brali, aby som si oddychla. Kojit som nemohla 2 dni kvoli narkoze a mliecko sa mi rozbehlo az vcera. Kym mi ho pred a po kojeni vazili mala som aspon aku taku predstavu kolko vypije, ale ako sme dnes dosli domov, uz prehlad nemam, tak neviem, ci dost vypije. Tiez nemam v kojeni jasno a preto mam obavy, aby som nedostala zapal. Detska doktorka povedala, ze mam kojit 10 min z jedneho a 10 min z druheho..
Tiez gratulujem k babatkam, ktore sa narodili v tychto dnoch..

baileysa
24. jan 2010

krpuch, gratulujem 😵 tak ked uz bude na nevdrzanie, skusim skoricovy cukor 😉
ale ten porod a komplikacie po nom, no tazke si to mala, snad uz budete ok...

bebel
24. jan 2010

Lopezka to je len tvoja domnienka, že tvoje mlieko jej nestačí.
Nebude stačiť, ak nebude dopyt, čo samozrejme nebude, keď dáš UM.
Materského mlieka sa vytvorí presne toľko koľko sa minie....je to neobmedzený zdroj.
Chce to len vydržať a mať správnu techniku prikladania, aby dieťa efektívne salo a nežužlalo bradavky naprázdno.

Správne prisatie:
bradavka musí byť vždy v úrovni úst dieťaťa,
dráždením úst bradavkou sa vyvolá hľadací reflex,
široko otvorené ústa dieťaťa ako pri zívaní sú správnou odpoveďou na tento dráždivý podnet,
prsník má byť ponúknutý tak, aby dieťa zachytilo nielen bradavku, ale čo možno najväčšiu časť dvorca, hlavne pod bradavkou,
všetky prsty okrem palca by mali byť pod prsníkom,
matka nesmie prsník odťahovať ani prstami, ani polohou tela,
medzi matkou a dieťaťom by nemala byť prekážka (perinka, ruky dieťaťa),
dieťa aj matka by mali byť v kontakte bruško na bruško (otáčame celé dieťa, nie len jeho hlavičku),
dieťa v správnej polohe môže voľne dýchať,
neprikladáme k prsníku plačúce dieťa, jazyk je pri kriku umiestnený hore a dieťa v tejto polohe nemôže správne zachytiť bradavku (treba ho najprv upokojiť kolísaním alebo vložením malíčku do úst dieťaťa, aby ho mohlo chvíľu pocmúľať).

http://www.dietaaja.sk/dojcenie-v-porodnici.php

Jednak UM a servis okolo neho ide dosť do prachov a je to obmedzujúce, mať všetko všade so sebou predom nachystané - to len tak po praktickej stránke. 😉 Na druhej strane fľašu dokáže podržať hocikto, nemusíš to byť stále ty. 😎 😝

dadulka2000
24. jan 2010

bai, kde ides rodit, uz si sa rozhodla? RK?
🙂
krpuch, blahozelam k malickemu,..... a neboj zapal sa da prezit,.... aj s horuckami a paralenom (uz mam jedno kolo za sebou 😉 )

bebel
24. jan 2010

Poloha dieťaťa pri prsníku

Niektoré matky a deti potrebujú pomôcť so správnou polohou pri dojčení. Dôležité je správne priloženie dieťaťa k prsníku:

1) Matka si urobí pohodlie tak, aby mohla pri dojčení odpočívať.

2) Drží dieťa tesne pri tele, bruškom na brucho. Dieťa tak nemusí otáčať ani nakláňať hlavu.

3) Nabáda dieťa, aby našlo prsník tým, že mu jemne obtiera bradavku o pery a líce. Týmto sa vyvolá u dieťaťa hľadací reflex.

4) Matka stimuluje dieťa k tomu, aby zoširoka otvorilo ústa a vysunulo jazyk tým, že se bradavkou dotýka pier dieťaťa.

5) Prsník ponúkne tak, aby dieťa uchopilo nielen bradavku, ale čo najväčšiu časť dvorca, viac pod bradavkou než nad ňou.

6) Podopiera dieťaťu chrbát a hlavu, nie však líce. Ak sa dotýka líca, môže spôsobiť, že se dieťa bude otáčať za podnetom a pohybovať hlavou v nesprávnom smere.

7) Nepokúša sa vsunúť dieťaťu do úst celý dvorec. Dolná pera a jazyk dieťaťa by mali prekryť oblasť pod bradavkou.

8) Priloží dieťa k prsníku, NIE prsník k dieťaťu. Držanie prsníka a pohybovanie s ním môže sťažiť dieťaťu zaujatie správnej polohy.

9) Podopiera prsník len zospodu dlaňou nie prstami v tvare nožníc (tj. úchop medzi 2. a 3. prstom).

10) Neodťahuje prsník od nosa dítěte. Dieťa, ktoré je v správnej polohe, teda sa dotýka prsníka nosom, lícom aj bradou, je schopné dýchať bočnou stranou nosných dierok.

bebel
24. jan 2010
siuzi
24. jan 2010

krpúch blahoželám!!!!
aj ostatným maminkám 😉
my sme už tiež na svete-17.01. o 03,35h sa nám narodil Jonas ,3850g a 52 cm.
pôrod rýchly,ale aj bolesti o to intenzívnejšie, šitie hrôza a kojenie 2.pôrod.ale to sa spraví,tak držím palce.pa 😉

bebel
24. jan 2010

btw: už sa mi rozbehli kontrakcie 😎 ...tak pre tie, čo to ešte majú pred sebou som našla super pomôcku na ich meranie http://www.contractionmaster.com/

nedockava4
25. jan 2010

ahojte, tehulky, maminky, babätka...
Tak, rano o 3:45 mi odtiekla plodova voda...teraz som sa nachystala a ideme pomalinky do KE, kedze som u rodicov 80 km od Kosic....
Budem informovat o priebehu....pekny dnik.... 🙂
A kto sa chysta rodit dnes s nami, tak na vas myslime 😵

k.a.t.k.a.
25. jan 2010

dobre ranko 🙂

bebel, nedockava silno drzim palce nech to mate rychlo a bezbolestne za sebou 😉

mna dnes caka vyjazd do nemocnice na infuzku zeleza, kedze som po CR zostala chudokrvna, tak snad to krpec bezo mna chvilu vydrzi 😒
a musim este rychlo nejake 50cm veci nakupit, kedze tuto velkost som moc nekupovala a moj trpazlik sa ide v 56 utopit 😅

gucz
25. jan 2010

baby myslím na Vás, držte sa 🙂

drobec123
autor
25. jan 2010

drzime palce aj my ! nech to ide co najrychlejsie !
my nastastie s kojenim problem nemame - klop, klop. malinka papa kazde 2hod cez den a v noci kazde 3hod. ale vseobecne uz spinkame menej a viac kukuckujeme - najma cez den, niekedy sme hore aj 4-5 hod, potom si hodinu podriemka a zase je 2-3hod hore. a pekne priberame 🙂 mame mesiac a nieco cez 1kg navyse oproti porodnej vahe.
tak ideme opat papat - uz placka. 😉

janka1
25. jan 2010

nedockava drzim palceky 😵 😵 😵

adros
25. jan 2010

nedockava, bebel, drzim palce

reni, a ty co???? furt nist?

inac, vcera som konecne napisala tej laktacnej poradkyni, tak nas zrejme cez tyzden pride pozriet. Ale co mi zatial len napisala, podla podla mojho popisu to vyzera tak, ze mam nadprodukciu mlieka a preto mame tie nase problemy. Tecie jej vela mliecka, ona sa tym zakuckava a kasle a preto so mnou bojuje. Tak skusame kojit po sebe 2x z toho isteho prska, uvidime, ci to zaberie... kiezby

baby, co mate tiez problem s kojenim, tiez sa skuste obratit na laktacnu poradkynu, nie je to ziadna hanba, ono kojit fakt nie je take jednoduche,ako sme si mysleli 🙂

gucz
25. jan 2010

adros mám pocit, že ja budem mať asi jediná februárové januárča 😀 , ale nevadí, aspoň bude výnimočný 😉

janka1
25. jan 2010

gucz este mas 3 dni k dobru,len si pockaj na termin ako nedockavej Zara 😀 😉 nebooj urco to bude este v januari 😉

adros
25. jan 2010

gucz, veru, ako janka pise... ja som tiez mala pocit, ze urcite pojdeme pred terminom a vidis, mala si pockala na termin. Aspon ma pekne rodne cislo, co sa lahko pamata - 105 106 🙂

janka, mas krasne fotecky maleho, v tej sedacke je bombovy 🙂

janka1
25. jan 2010

adros dakujeme 😵 jo to moj poklad 🙂 ved ako kazdej tu z nas 😉
ako kojenie

minix
25. jan 2010

Ahojte, info aj od nas. 🙂

Dnes mame termin, boli sme v poradni, CS sa posunulo uz na 6, ale malej je v brusku tak dobre, ze sa jej skutocne nechce ist von. Tak mi spravili este aj monitor a tam sa ukazalo, ze sa ma najsamlepsie, vsetko je idealne, zacina tam nieco, vdaka comu mozno nevydrzime az do zajtra, ale nie je to nic svetoborne. 🙂

S doktorom sme pokecali o jednotlivych rizikach prenasania a kadecoho a dohodli sme sa, ze zajtra o 7,00 sa vidime v porodnici. Lucil sa s tym, ze mozno sa vidime aj skorej.
Nespoliehala by som sa na to rano, nakolko tuto noc ma o pol druhej zacali pekelne boliet krize a brucho, male skakalo, bola som hore do stvrtej, ale potom som zaspala zasa a preslo to.

Takze ak nic, tak zajtra rano o 7 startujeme.

A co ma najviac potesilo, na porodnici je doktorko, co bol v novembri na rizikovkach a dnes sme sa stretli a je strasne mily. Tak sa tesim. 🙂)))

Drzim palce vsetkym, co to dnes caka.

Gucz, aby som nebola posledna este ja. 🙂

lopezka
25. jan 2010

ahojte 😅

krpuch bahozelam 😉 bebel & nedockava, drzim palce 😀
minix, tebe samozrejme tiez, daj potom vediet, budem na teba mysliet 😀

no, to s tym kojenim je vsetko pekne, ja sa naozaj snazim, ale nemozem sa pozerat na to, ako to moje vtacatko otvara pusinku, hlada a je zjavne hladna ☹ ....aj dnes v noci .....z kazdeho prsa papala po 20 minut.....tahala o zivot....... ked dotahala, vyplula, na chvilku zaspinkala .....ale po chvilke opat pytala .....zas som jej dala .....ale po chvilke to iste ☹ 😢 .....skusam samozrejme dalej, neviem teda v com moze byt problem, ked ako pisete, mlieka je tolko, o kolko je zaujem 😠 u nas teda zaujem je .....len ta ponuka mi robi starost 😖 .......inak lave prso ma odvcera celkom dost boli z tej strany, ako je pazucha.....akoby som tam mala nejaku hrcu, alebo co 😒

baileysa, diky za infosku, tie naplasti si kupim ..... 😉 dam vsetko za nebolave bradavky 😀 😀 😀

ozik baby, vy co mate uz babatka pri sebe, aj vy ste take "svihnute", ze ho stale pozerate a kontrolujete, ze zije a dycha ? 😅 no ja teda skoro vkuse, najradsej som, ked je pri mne a mozem ju neustale pozorovat 😀 ...v noci sa stale budim, ked mam pocit, ze nejak dlhsie spinka .....zaznem a priblizim sa k nej, a skontrolujem ci dycha ......potom mozem spat kludne dalej 😉 😅

eva3107
25. jan 2010

Ahojte mamicky a zbyvajuce tehulky... 🙂
Tak aj mi sa konecne hlasime... po troch tyzdnoch..

Bebel Nedockava drzim palce... 😉 , aby ste boli ,doma cim skor z nemocnice..

Mi sme boli v nemocnici 2 tyzdne lebo mala dostala infekciu z plodovej vody..., ale uz sme doma a sme stastne... mala je zlaticko pekne papaka a pinka... zatial kojime... tak verim ze nenastanu komplikacie...
😅

alikaa
25. jan 2010

Ahojte, tak som rada, ze nie som jedina co sa trapi s kojenim. Moj maly je nevyspitatelny, niekedy cuca aj 20-30 minut a potom si pospinka aj 3 hodiny a napr. dnes rano cucal skoro kazdych 10-15 minut po par minutach 3 hodiny vkuse. Asi robim chybu, ze odsavam a ked nevladzem, dam mu moje odsate mlieko z flasky. Potom zaspinka vzdy na dlhsie. Neviem ako vy, ale ja jednoducho v noci nie som schopna vstat a pol hodinu krmit, casto sa toho dpoujme moj manzel tiez z flasky da moje odstriekane mlieko. Asi sa budem musiet prekonat, ale neviem ako.

Inak taka otazka... tie co mate monitory dychu. Stalo sa vam niekedy ze ten monitor bezdovodne zacal pipat? Nam tuto noc pipal 2x a pred 2 dnami tak isto. Ked som ale dobehla k postielke tak malicky sice tuho spal ale dychal. Teraz ale neviem ci je posahany monitor dychu, alebo malicky fakt prestal dychat a to hulakanie ho spamatalo a zacal opat dychat. Neviem co si mam o tom mysliet

antoniab
25. jan 2010

ahojte

krpuch blahozelam a prajem rychle zotavenie a malemu zdravicko a mliecko 😉

lopezka aj mi sme na zaciatku tak bojovali ze som jej davala aj nutrilon co som si myslela ze je hladna potom lekarka zistila ze ma zrastli jazycek a teraz je to uz lepsie kojime ale tiez bojujeme ja si neviem najst spravnu polohu malu kojim v perinke je jak guma stale mece rukami nohami neviem jak si ju chytit ale ked sa pekne napapa tak vyspi dlho inak tiez kazdu chvilu hlada
asi tiez skusim tu poradkynu my sa strasne pucime potom musim si dat dietu lebo neviem ci to nieje tim ze som nieco nezjedla

inak za tu poradkynu sa plati vela ? 😕

ja tiez kontrolujem malu ci dycha aj angelcare mam a aj tak tam vzdy nabehnem 😅 a v noci spi somnou na posteli MM uz odisiel do UK a v noci svietime mini lampou mala ked sa puci tak jej potom mliecko tecie aj nosom tak kym pridem na pricinu
a ktomu to nase brusko ach jaj ☹

vsetkym prajem rychli porod 🙂

andykca
25. jan 2010

ahojte.....babenky co porod mate na spadnutie dnes tak drzim paste 😉 😉

lopezka ja som tiez maleho kontrolovala stale v nemocke ale ako sme domca a maly ma monitor dychu s pestunkou som kludna a aj fajne sa vyhajam, alebo si v klude porobim co potrebujem cez den 😉

no u nas kojenie je klop klop zatial skoro ukazkove....kazde 2-3 hodky sa maly napapa z 1 prsnika cca 15 minut a staci mu to 🙂 (a to som ho musela aj dokrmovat v nemocke)....prsia zatial drzia, ziadne zapaly ani nic podobne....no este poklopem radsej 😀

adros tak ked mas vela mliecka treba predavat 😉

tinceska9
25. jan 2010

ahojte.... nastávajúce maminky držím päste.... 😉
a gucz, tiež naša januárova princezná bude februárovka, vôbec sa jej nechce.... 😀

weronyca
25. jan 2010

Ahojte babule, tak sa hlasim z noveho bytiku..

Zatial mi malicky spinka, tak som prisla pozriet.Vsetkym dnes rodiacim drzim palce..
My co sa tyka kojenia .Tuk tuk zatial fajn-mliecko tecie v takom mnozstve,ze este aj odsavame a rozmyslam,ze poslem do nemocky.Jedine,co ma trapi,je,ze maleho nie a nie naucit pravidelnemu krmmeniu.Niekedy mi prespi aj 4hodinky a budit ho nechcem,lebo potom mam problem ho uspat. Co sa tyka spinkania-maleho kojim poleziacky a malinky si potiahne,troska podriemka a znova. ale nekojime viac ako pol hod. Blbe je,ze tym,ze ho kojim tak ako kojim zaspi u mna v posteli.aj v noci zaspinka len pri mne. akonahle ho prelozim do postielky o pol hodinu je hore.. vo velkej posteli,tak ako som pisala aj 4hodiny.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre