Júlovo - červencové slniečka 2009

adka12
15. aug 2009

Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵

lucia32
23. jan 2010

len nakuki, som dražila pre segru jenu vec, ach jáááj a to som už bola o 8 v posteli, ešteže Naty chcela o pol 10 mliečko 😉

lucia32
23. jan 2010

kus som čítala....vítam stratenú Maxíčku.....choroby fúúúúúúúúúj, dúfam, že malinký už bude len v poriadku....
Brin: 😔 😢 je to veľmi smutné, pre rodičov strašné ☹

lucia32
23. jan 2010

No nič idem ja...pá

lucim
23. jan 2010

cau lu, aj si vyhrala? 🙂

pirinka
23. jan 2010

lucim...já si pak říkala, že jsem měla radši napsat maláska 😀

luci...copak si ulovila?

zmurkaz
23. jan 2010

som utekala zas za malou -... tak som tu aj s ňou - zas mi tu spí na ruke ....
Lucim - malý je perfidžovskýýý
Brin 😢 😢 😢
Max - fuj choroby preč 😉

zmurkaz
23. jan 2010

Sa mi herečka naučila spať pri koňovaní a teraz aby som ju tu na ruke držala 😠 ... ale fert lepšia varianta ako byť do 01:00 hore 😉 ...šak ja na ňu niečo vyšpekulujem 😀 😀 😀

lucia32
23. jan 2010

Ešte som tu...ale naša Stelka ( nevlastnej segry dcéra)bude mať rok a segra , moja vlastná 😀 , druhá pre nu chcela darček toto http://www.mimiaukcie.sk/aukce.php?id=1721915

lucia32
23. jan 2010

Lucim vaše klavírne predstavenie si pozriem neskôr...teraz nechcem púšťať hlas a bez toho by to nebolo ono....už ma aj spanie prechádza, ale kríže od sedenia pobolievajú, tak ja asi pôjdem, no teda mala by som, Naty už od 6 spí...jak je jej krásne 😵

zmurkaz
23. jan 2010

lucja - dobrý darček 🙂

zmurkaz
23. jan 2010

som chcela napísať Lucka 😅

maximilian
23. jan 2010

babeny ešte predsalen naskok, ak by ste mali tip na nejaký dobrý zvlčovač a hlavne nehlučný tak mi prosím písnite do IP. Dakujem. 🙂

lucia32
23. jan 2010

No dúfam žmuri, že sa s tým zahrá...ja dávam peniažky, nech si kúpia čo chcú 🙂 a teda my na oslavu nejdeme, Naty malá, Košice daleko, na noc v cudzom ešte nie sme pripravení...pôjdeme v apríli a spojíme so stretkom 😀 jáááj, ale som to dobre vymyslela, mm nechápal??? 😎 😝 😀 😕

zmurkaz
23. jan 2010

😀 😀 😀 😀 -sa nezdáš mamina 😀 😀 😀 🙂

zmurkaz
23. jan 2010

maxi - my namáme žiadne skúsenosti zo zvlhčovačmi ☹

maximilian
23. jan 2010

Vďaka za každú skúsenosť.
Už naoaj dobruuu 🙂

lucia32
23. jan 2010

Maxi máš IP, my sme kúpili na Vianoce BONECO 😉

lucia32
23. jan 2010

Nechcela som ísť spať? 😝 Ešte pokukujem mmb 😝 choroba 😝 😀

zmurkaz
23. jan 2010

Som čitkala o tom kojení a zavádzaní príkrmov 😅 - som to od Juráša zabudla 😀 😀 😀 ...a malú som frkla do fišera 😀 😀 - sem tam ju hojdnem 😀 a môžem ťukať oboma rukami 😉

maximilian
23. jan 2010

Lucka dakujem 🙂

pirinka
23. jan 2010

jé zvlhčovače....mě by se zas hodila rada na zvlhčovač s čističkou vzduchu. kdybyste o něčem dobrém věděly, tak dejte tip 😉

zmurkaz
23. jan 2010

tuším tu nikto nie je....? .... či?

zmurkaz
23. jan 2010

😀 😀 😀 ...čo máte s tými zvlhčovačmi .....

lucia32
23. jan 2010

ja som tu už neníííííí 😀 😎 😝

zmurkaz
23. jan 2010

ale si 😀 😀 😀 ...kde si bola - na FB alebo na mimibazare? 😉

zmurkaz
23. jan 2010

No dnes to tu riadne viazne 😖

zmurkaz
23. jan 2010

Začíname jednou čajovou lyžičkou, možno na prvý raz bábätko spapá len štvrtinku. Postupne dávku zvyšujeme na plnú, cca 150-200g. Nezabudnime, že bábätko potrebuje nové jedlo ochutnávať aj týždeň – dva, kým si novú chuť osvojí. To, že niečo odmietne dva – tri krát ešte neznamená, že to tak bude už navždy.

V priebehu jedného mesiaca môžeme pripravovať viaczložkové príkrmy. Ak napr. bábätko dobre toleruje mrkvu, o niekoľko dní zistíme, že dobre toleruje zemiak, začneme ich podávať spolu. Postupne pridávame do príkrmu vždy nový druh zeleniny a pridáme i mäso. Pripravujeme rôzne kombinácie už odskúšaných potravín a jednej novej, neodskúšanej.

Bábätko by nemalo začať papať naraz veľa chodov, lebo jeho organizmus nie je na veľký a častý prísun príkrmov privyknutý. Nedokázalo by dobre jedlo stráviť, mohlo by byť nepokojné, horšie spať.

Prvý príkrm sa zvyčajne zavádza na obed, ale môže to byť v podstate akákoľvek časť dňa. Vyberieme čas, kedy je bábätko zvyčajne spokojné, aktívne, nie príliš unavené a hladné. Príkrm by sme teda mali zaviesť niekde medzi dojčeniami, aby bábätko dobre spolupracovalo. Po príkrme sa môže vždy prakticky ihneď nadojčiť. Dáme pozor na pusinku, prípadne ju vypláchneme od zvyškov jedál, aby nás bábo nechtiac nepohrýzlo.

Druhý príkrm zavedieme cca 1 mesiac po prvom príkrme, zvyčajne to býva ovocný príkrm, desiata alebo olovrant. Začiatkom 9. mesiaca pridáme príkrm tretí, čo býva väčšinou obilninová kaša na večeru. Tempo zaraďovania príkrmov si určí v podstate samé bábätko. Jedno sa rozpapá rýchlo, iné pomalšie. Často sa strieda lepšie obdobie s obdobím absolútnej ignorancie príkrmov. Je to v poriadku, ak sa bábätko nenúti, určite začne opäť dobre papať. Posledné 3 mesiace prvého roka pridáme i ďalšie dva chody – raňajky a desiatu či olovrant. V roku teda bábätko papá ako my dospelí a k tomu sa neustále dojčí na požiadanie. Jeho režim vyzerá asi takto: prvé ranné dojčenie, raňajky, desiata, obde, olovrant, večera, dojčenie pred spánkom, dojčenie v noci podľa potreby. A k tomu ešte koľkokoľvek dojčení od smädu, únavy či pre potešenie. Večerať by malo najneskôr dve hodiny pred spánkom. S plným bruškom sa zle spinká.

Veľa detí na začiatku prikrmovania trpí zhoršeným trávením, buď i zapeká alebo anopak preháňa. Stolica mení svoj vzhľad podľa toho, čo bábo nedávno spapalo. Ak bábo zapečie, pomôže vynechať “zapekajúce” druhy, napr. mrkvu, zemiak, a pridať napr. cuketu, slivku alebo nastrúhanú surovú mrkvu. Veľmi dobre pomáhajú ovsené vločky a vývar z ovsených vločiek, pokiaľ už bábätko môže lepok. Takisto môžu pomôcť dlhšiu dobu podávané probiotiká.

mäso

Podávať sa môže i má prakticky od začiatku prikrmovania, plná dávka na jednu porciu je cca 35g. Výživné látky sú oveľa viac koncentrovanejšie v chudom mäse. Mäso varíme, niektoré deti môžu mať problém s vláknami mäsa, vypľúvajú ho, nevedia prehltnúť. Preto mäso môžeme najemno nakrájať, rozmixovať. Chudé mäso je bohaté na stopové prvky – železo, zinok, na bielkoviny. Vhodné je najmä mäso kuracie, morčacie, teľacie, králičie, jahňacie, hovädzie. Vynikajúca je i niekedy zaznávaná pečeň, najmä preto, že sa hovorí o tom, že je zásobáreň škodlivých látok. V skutočnosti sa väčšina škodlivín z pečene vyplavuje. Ľahko sa pripravuje a neobsahuje vlákna, deti ju rady papajú. Je vhodné vyberať si pečeň z mladých zvierat -napr. teľaciu , jahňaciu pečeň, kuraciu z overeného zdroja. Pečeň je bohatý zdroj minerálov, bielkovín a vitamínu B12. Ak ste chodili okolo regálov s hotovými príkrmami pre deti, možno ste si s prekvapením všimli príkrmy pre deti od cca 8. mesiaca s obsahom rýb. Podľa európskych odporúčaní sa ryby skutočne v tomto veku odporúčajú. Biele ryby obsahujú menej tuku, ostatné obsahujú viac tuku, ale s obsahom polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre nervový vývin bábätka. Obsahujú veľa železa, zinku i jód. Mäso potrebuje papať bábätko každý deň.

vajcia

Jeden deň v týždni môže byť mäso nahradené vaječným žĺtkom. Bielok minimálne do 1 roka nepodávame, lebo je silný alergén. Žĺtok je bohatý zdroj aminokyselín železa, tuk v ňom obsahuje veľa polynenasýtených mastných kyselín. Keďže vajcia u nás často obsahujú salmonelu, je veľmi dôležité ich vždy dobre uvariť (vajce uvaríme natvrdo, bielok oddelíme, žĺtok primiešame do príkrmu)

zelenina a ovocie

O potrebe zeleniny a ovocia asi žiadna mamička nepochybuje. Poskytujú bábätku rozmanité vitamíny, minerály, škrob a vlákninu. Vitamín C v zelenine a ovocí pomáha resorbovať železo z rastlinných potravín. Práve striedaním rôznych druhov dosiahneme optimálny prísun živín. Varením a vylúhovaním vo vode sa môže vitamín C strácať, preto je dôležité pripravovať príkrmy šetrne. Pomocou jednotlivých druhov zeleniny, môžeme pomôcť bábätku, ak má problém so stolicou. Napr. je známe, že varená mrkva zapeká, surová urobí stolicu redšiu. Čím šetrnejšia príprava , tým viac živín si príkrm zachová. Preto je ideálne podávať ovocie hneď surové.

ako prvé príkrmy sa odporúča:

zelenina – mrkva, zemiak, sladký zemiak, cuketa, tekvica, brokolica, karfiol, špenát

ovocie -z exotických banán, avokádo , z domácich : jablko, hruška, slivka, dyňa , broskyňa, marhuľa

Keď bábätko otestuje všetky tieto potraviny, bude mať zrazu 8- 9 mesiacov a môžeme zaradiť ďalšiu zeleninu či ovocie:

zelenina – patizón, petržlen, kaleráb, kukurica, pór, kel, uhorka, fenikel, kapusta, paradajky, hrášok, zelená fazuľka, fazuľa, šošovica (na strukovinách je ťažko stráviteľná šupka, ak ju chceme podávať bábätku pred prvým rokom, je fajn ju odstrániť pred podávaním; podobne je to so šupkami ostatných potravín, ak bábätku vadia)

ovocie – čučoriedky, čerešne

Okolo prvého roka už môžeme po troške pridať do varenia na ochutenie cesnak, cibuľu, zelené bylinky, zaradiť môžeme čerešne, zeler, kyslú kapustu, papriku, višne, ríbezle, maliny.

Oveľa kratší je zoznam potravín, ktoré by bábätko malo spoznať určite až po roku : vzhľadom na vysoké riziko alergie sú to citrusy, kivi, orechy, najmä arašidy, sója a sójové výrobky

Je to len príklad potravín, určite tu nie sú spomenuté všetky druhy. Dieťa, ktoré nemá alergické predispozície a je popri zavádzaní príkrmov dojčené, zvyčajne toleruje príkrmy veľmi dobre. Je vysoko pravdepodobné, že ak dáme povedzme mandarínku 8 mesačnému bábätku, bude ju dobre tolerovať. Ak sa teda stane, že bábo spapá niečo , čo by nemalo a zlá rekcia nenastala, určite sme mu neublížili a môže ju papať aj naďalej. Mamičky sú často až príliš opatrné a bezradné čo bábätku dať, aby mu neuškodili. Vo svete sa “problematické” potraviny zavádzajú oveľa benevolentnejšie než je zvykom u nás. Významná hranica v rámci tolerancie “problematických” potravín je 9 mesiacov. Ak si nie sme isté, je lepšie počkať s danou potravinou na 9 mesiac.

obilniny

Obilniny tvorili základ jedálnička našich predkov. Dodávajú nám energiu, obsahujú množstvo enzýmov, vitamínov , predovšetkým B a E, minerálov, najmä železo, draslík, horčík, vápnik. Obsahujú málo tukov, veľa sacharidov a zdraviu prospešnú vlákninu. Avšak niektoré obilniny môžu obsahovať lepok (gluten). Niektoré deti sú vnímavé na vznik celiakie , trvalej neznášanlivosti lepku, pri ktorej vzniká poškodenie sliznice tenkého čreva. Potvrdzuje sa, že dojčenie a súčasné podanie obilnín s obsahom lepku až po ukončenm 7.-8. mesiaci znižuje riziko vzniku celiakie. Preto sa odporúča dovtedy podávať deťom len obilniny bezlepkové – ryža, pšeno, kukurica, resp. obilninám podobná pohánka. Ovos, pšenica, raž, jačmeň lepok obsahujú. S ovsenými vločkami, klasickým chlebom či cestovinami počkáme cca 1 mesiac od začiatku prikrmovania – na ukončený 7.mesiac. Výživnejšie sú celozrnné obilniny.

Existujú i komerčne vyrábané obilninové kaše, pôvodne vyvinuté pre deti nedojčené. Sú dva druhy – tzv. mliečne – s obsahom umelej výživy – “mlieka”, do ktorých sa pridá už len voda alebo bezmliečne, do ktorých sa pri príprave pridá voda alebo odsaté materské mlieko. Tieto kaše sú väčšinou obohatené i o niektoré stopové prvky, najmä o železo. Každopádne dieťa dokáže využiť lepšie železo obsiahnuté v mäse než v bezmäsitých potravinách. Ak sa rozhodneme pre mliečnu kašu, treba si uvedomiť dve veci. Mliečna kaša je vlastne sušené umelé mlieko s obilninou. Ak bábätko po zjedení reaguje zle, príčinou nemusí byť reakcia na obilniny, ale môže to byť reakcia na umelé mlieko ako také.

Veľa mamičiek sa pýta, či sú kupované kaše potrebné. Nie sú, bábätko potrebuje obilniny, no obilninovú kašu mu môžeme pripraviť i doma . Stačí uvariť napr. ryžu vo vode, zmiešať ju s ovocím, zeleninou alebo s odsatým materským mliekom. Vynikajúcou obilninou sú ovsené vločky, ktoré deti dobre tolerujú. Obsahujú množstvo živín, majú nizky glykemický index, dokážu zasýtiť na dlhšie. Kašu môžeme nahradiť cestovinami či chlebíkom.

mlieko a mliečne výrobky

Dojčené deti si i po polroku svoje mliečne potreby napĺňajú dojčením . Mliečne výrobky vôbec nepotrebujú, no v malých množstvách na spestrenie jedálnička , môžeme zaradiť tzv. fermentované (=kyslomliečne) mliečne výrobky . Fermentácia je proces kvasenia mlieka bez prístupu vzduchu. V takýchto výrobkoch je vďaka fermentácii menšie množstvo laktózy a väčšie množstvo dobrých mikroorganizmov – baktérií mliečneho kvasenia. Preto kyslé mlieko, jogurty a syry dobre tolerujú i ľudia so zhoršenou toleranciou laktózy. Zaradenie kyslomliečnych výrobkov pomôže i vtedy, ak sa mamičke zdá, že bábätko sa menej často dojčí, ak má obdobie, keď prechodne prsník odmieta. V závere roka môžeme pridať maslo. Tvaroh až po prvom roku vzhľadom na vysoké množstvo bielkovín. Rôzne sladké krémiky, pribináčky … sú skôr dezerty, ktoré bábätku dávajú len minimum živín a v podstate ich nepotrebuje poznať. Jogurt nikdy nedávame odtučnený. Bábätko potrebuje prijímať len na tuk bohaté mliečne výrobky. Kupujeme teda jogurty s normálnym obsahom tuku a probiotickými kultúrami, vždy čerstvé, nie tesne pred skončením záruky. Klasické kravské mlieko sa môže do jedálnička zaradiť najskôr po prvom roku, musí byť plnotučné. Bábätko ho však nepotrebuje poznať kým sa dojčí.

hríby

Väčšina hríbov je ťažko stráviteľná, preto ich zaradíme do jedálnička oneskorene. Šampiňóny a hliva sú ľahko stráviteľné a v malom množstve ich dobre tolerujú aj deti po prvom roku. Šampiňóny sú dokonca súčasťou hotových príkrmov pre deti do jedného roka. Je však lepšie počkať s hríbami aspoň na 2-4 roky , vždy ich dostatočne správne a dlho tepelne pripravovať a len druhy, ktoré poznáme a sú čerstvo nazbierané. Často sa uvádza až 5-6 rokov, čo už je trošku prehnané, pretože hríby sú zdravé a môžu obohatiť a spestriť jedálniček škôlkara.

med

Med sa odporúča až po prvom roku, kvôli riziku alergií, ale najmä kvôli potenciálnej nákaze botulotoxínom

...napísala Annag ... 😉

zmurkaz
23. jan 2010

tak ok - kočandy - inem do postieľočky - dobrú nocku 😉

zmurkaz
24. jan 2010

takže dobré ránečko 😵 😵 😵 😵 .... oslávencom 3x huráááá

...hlásim strašnú noc (malá 3x za sebou tak kakala, že sa až celá triasla ako tlačila 😕 😕 😕 😨 ☹ ☹ ) ...ale našťastie kakanička bola oki, a už sa to nezopakovalo .... takže som bola hore do 3:00 ... dnes Jurko pravdepodobne teplota ....idem zmerať ☹

Prajem krásny dníček 😉 😉 😉 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre