Junovčiatka 2008 II. Pridajte sa

jun2008
5. dec 2008

Ahojte maminy a miminka 😉
Rozhodla som sa, ze je na case zalozit pokracovanie nasej temy, kedze v tej povodnej uz mame popisanych koooooopec stran 😝
Chcela by som tiez obnovit nas spolocny album, zaktualnit fotky deticiek a dat doporiadku tabulky. Boli tu navrhy, ze by sme si mohli dat fotky deticiek, ked dovrsia 6. mesiac. Takze as sa vam takyto napad pozdava, len mi napiste do mojej IP, ktoru fotku z vasho albumu mozem pre vase dietatko pouzit.
Tiez by som mozno chcela vyhodit fotky brusiek z nasho tehutelkovskeho albumu. Ak ale chcete, aby tam ostali, len mi dajte vediet 🙂
Ak mate nejake navrhy ohladom nasich spolocnych albumov, navrhy na fotky alebo tabulku (tabulky musim obnovit, momentalne v albumoch chybaju), tak sem s nimi do mojej IP 😀
taktiez, ak mi chybaju este niekoho udaje, tak poslite prosim tiez do IP.

Dufam, ze pokracovanie tejto temy bude rovnako uspesne ako aciatok, ze si navzajom vela pomozeme a budeme si radit a podporovat sa.
A pevne dufam, ze sa uz coskoro aj vsetky stretneme s nasimi detickami na spolocnom stretku 😵

vasa zaza_na 😀

kostri
26. jan 2009

no alic,som myslela,ze je mirko iny,ze je taky narasteny,zmeneny,nie ze sa mi nepaci 🙂 co si pipi 🙂 a co sa jeduje na tej bielej kolazi 😀 jaky je tam peknucky 🙂 🙂 🙂

katka a malinka ma jaky pekny ritual 😉 velmi je podarena,ako pekne spinka 🙂

aj ja som mala isty cas postielku na hankine veci ciste 🙂 no teraz v nej uz spava,takze veci su v skrini 😉

ako vam ide nocnikovanie podaktorym 😲 my len tak sem tam sporadicky hanku davame 😕

zazi no planujeme druhe babo narok a pisala som ti vcera,ze aj mne sa hanka tak niekedy jeduje,tak si prv vytlacim trochu mliecka,aby jej hned islo potom ju dam na prso a uz je dobre 🙂 ale niekedy sa jeduje aj zato,ze nechce papat,ale spinkat 🙂 a z dudlika jej tecie mliecko 🙂 tak jej dam dudel a je tichucko 😉

kikaamajko
26. jan 2009

Jarka, my ešte ani nočník nemáme. Ani neplánujem kupovať, zdá sa mi to zbytočné, lebo malý väčšinou kaká nad ránom okolo 5. A cikanie? Však by striekal na všetky strany len nie kam by mal. Čo mu 😀 😀 ho mám držať nasmerovaný dnu 😀

kostri
26. jan 2009

jani,ty opisujes presne take noci ako sme mavali my donedavna 😝 nic nepomahalo len prso a nekedy veru aj kazdu pol az tristvrte hodinu bola hore 😝 😝 tjez jak matoha som chodila a este aj cela dolamana,lebo mame stary roztahovaci gauc,kedze nasa dobra postel ostala u mojej maminy na byte 😖 a nepytaj sa jak sa na tom hnusne spi 😖 rano ked vstavam tak pocitam vsetky kosticky 😒 no a potom to spanie sa nam upravilo,teraz vstava dva az styri krat,co je uplne supracke na to jake to bolo 🙂 ale nemyslim ze je to v tom ze som zacala davat kasu,aj ked zo zaciatku som si to myslela..aj ked som len kojila cely den,aj tak sa mi len dva krat zobudila.a niekedy poje aj neviem co a je hore styri krat..a zaspava sama v postielke..no je to taka zahada 🙂 ked sa to nebude postupne zlepsovat pristupim aj ja k takemu pokusu ako wien 🙂
ale caj by som tiez nedavala,ma wien pravdu,je to za jedno,akurat sa malinke nauci na flasu caju a bude ju furt vypytovat 😖 svagrina takto nosila dcere caj kazdu hodinu v noci do troch rokov 😖 prsicko je pohodlnejsie 😉

kostri
26. jan 2009

😀 😀 😀 leni,no veru,chlapci to stym cikanim do nocnicka maju zlozitejsie 😀 😀 😀 potom mi poradis,ked budeme mat chlapca ako ste to zvladli 😀 😀 😀
no,hanka este nebola chora..musi to byt strasne,jaj posielam majuskovi pusinku,moj prebornik 😉 sak sa z toho dostane a bude dobre..no a preco doki povedala,ze mas este pockat? 😕 😕 😕 a co robite,ked je chorucky?hrajkate sa v nutri?a cez den ti spinka?

jaj andrejka a vas ta chripkova epidemia uz nasla? 😠 hnusota jedna 😠

krazu
26. jan 2009

ahojte 🙂

v prvom rade gratulujeme Tamarkam k meninkam 😵

maly je dnes hore od piatej 😝 😝 skoro ma rano porazilo maly nie a nie znova zaspat,dnes sme boli vonku a doobeda spinkal hodinku a teraz polhodku

joj a zabudla som co ste pisali, 🙂 kikaamajko vam nech horucky rychlo odidu, ale vyzerato to najskor na chorobu ked mate uz aj sopliky

kompoty - ja som este nedala ale ked sa do niecoho v miesa zopar kuskov ovocia tak by to nemalo uskodit

vcera sme boli u svokrovkov a nacapala som svokru ako dala malemu velky okruhli keksik s plnkou a on si tymi svojimi dvoma zubkami odhryzol taky kus zo dva cm, tak som mu to dolovala z pusy 😠 😠

kostri
26. jan 2009

krazu boze 😠 ti svokry vystrelime asi na mesac ne? 😀 😀 😀

jaj ti kompoty,vidis na to som zabudla reagovat,no to je tak so vsetkym jeden doktor povie,mozes davat,druhy zakaze..no my mame take kompoty,ze tam neslo moc cukru,lebo slivky aj broskyne boli take sladucke same o sebe..no sak davam jablcko a banan dokola,len som jej to chcela zmenit,vcera som jej dala susene marhule

no mala je hore 🙂 paaate 🙂

krazu
26. jan 2009

kostri ja davam maleho na nocnik rano a vecer, ale len aby si posedkal, tak poctivo sedka a sem tam nieco aj v nom necha 😀 😀

krazu
26. jan 2009

a som skoro zabudla,
zuzpolka, mala viki je velka sikulka ked uz pekne krokujete 😵 😵

kikaamajko
26. jan 2009

Jáj Jarka ani sa nepýtaj že čo robíme . Ešte prvé 2 dni celkom dobre, ale teraz už je chudák taký nervozny, šak vieš aj my ked máme dlho teplotu ako to je. Doma sme. Ale my nechodíme von ani ked je zdravý, jeho to nebaví v kočíku. Počkám kým bude chodiť 😉 On iba spáva vonku v kočíku aj 3 hodky takže má čerstvého vzduchu dosť.
A teraz spáva horšie aj cez deň, furt sa budí a bojí sa aby som mu dakde neutiekla. Bud rada že je Hanička zdravá, U nás to máme asi od Kiki, ved kde by sme aj dačo chytili ked tu ani člo veka nestretneš 😀
Ja som tiež zvedavá ako budeme cikať do nočníka 😀 😀 😀
Zuzi tvoja svokra chce asi dobehnúť Violu ale na tú nemá 😀
Ja sa kompotov nebojím, lebo vo všetkých kupovaných kašiach a výživách, okrem tých špeci bez cukru , je cukor.

flori
26. jan 2009

ahojte 🙂 🙂

citam tu o chorom Majkovi,,,a musim napisat,ze aj nase 2 su chore
Julia uz 2.tyzden berie atb a Rebeka minuly tyzden preplakala dve noci, zrejme sa jej zacinaju tlacit spodne zuby jednotky naraz,pekne ich vidno pod kozou,donedavna tam nebolo nic,ale tie revy v noci,no hroza 😝 ,dokonca sa aj super povracala,cez vikend bolo lepsie,place prestali,ale zacal taky stekavy suchy kasel + nadcha,takze opat radost ☹
dnes som volala lekarke,mam tiez pockat do zajtra
a co spapa,ide cochvila von,lebo ju dusi kasel a napina ju
ale snad nebude horsie,len chudence deticky

Tamarkam vsetko najlepsie k meninkam,Majkovi oneskorene ku 7.mes,hadam som na nikoho nezabudla

a chvalim nove foto,vsetky su krasne 😉

kikaamajko
26. jan 2009

Ahoj Flori, Rebeca je krásna ako motýlik 🙂 Držte sa nech vyzdraviete rýchlo.

dudri
26. jan 2009

kostri-jarka, tvoja Hanka vie sama spat, , moja Katka nevie sama buvat, musi mat didi 😎 jej zlozvyk...
nemusis dat caj, netreba staci vodicku 😉

dudri
26. jan 2009

tento tyzden chystam varit pre Katke maso. chcem vediet kolko g maso papa.? uvaris spolu masko+zemiak potom rozmixovat? alebo zvlast uvarit? neviem 😎

kostri
26. jan 2009

katka,uz davam len vodu a celkom jej chuti 🙂 pocas obeda vypije 20ml 😀 no nic moc,ale na to ze nepila nic,je to uspech 😀 no a lepsie sa jej smyka obedik potom 😉
ja varim takto-dam zovriet vodu,do toho pokrajane masko na kococky a hned tam dam aj zeleninku,ono je to asi za 20min hotove,ja varim hanke kuracie stehienka 🙂 mam narobene balicky v mraznicke asi 30-40gramove,ona viac nespapa-ostatne ma zeleninku-asi do 150gr
a hanka sa veru naucila sama zaspavat a vies ze to ani nebolo tazke?tiez zaspavala na prse a jeden vecer som ju ulozila do postielky a zaspala 😕 nepotrebovala ma 😖 😔 no aj smutno mi bolo z toho aj veselo 🙂 vyskusaj aj ty,ved hanka mi ten moj smutok za zaspavanim na prsicku vynahradi v noci 😀

jaj leni ta vasa chalupka na samote u lesa ma drazdi 😀 no veru pamatam si jak sme ako deti cumakovali z okna ked sme boli chore ☹ a take malinke to ma este horsie ☹ moj maly boztek 😢 mirko mi odpusti 😉

flori tak aj vy ste chori?? 😒 a noci bezsenne?? 😒 no pomaly a isto sa nam to tu s tymi prebdetymi nocami rozmnozuje 😒

kostri
26. jan 2009

jaj a este som chcela ze aj my sme byvali dlhsie hore v noci,ked nam zacali ist zubky,aj dve hodky bola hanka hore..ja som zobudila muza,povedala som mu ze ma sluzbu 😀 a isla som si pospat dve hodky 😀 potom som s nou bola ja ale to vacsinou uz zaspala

katka a ja nemixujem,len potlacim vidlickou,hanka to omiela omiela a potom prehltne 😀

alica147
26. jan 2009

ahojte 🙂
v prvom rade blahoželám Tamarkám a máme aj nejakých oslávencov?

tak my sme mali otrasnú noc, o deviatej večer sa Mirko zobudil, najprv sa tváril že je vyspatý ale potom začal plakať ale tak, ťe plakal do jedenástej strašne žalostne, chytal ma s ručičkami za tvár no strašne. o jedenástej zaspal od vyčerpania a potom už našťastie spinkal ale ja som ráno stala jak keby som spala hodinu 😝
dnes už má malý soplík, tak neviem neviem či to od nás nechytil,kupila som dnes tu odsavačku na vysavač

Jaruš to on sa takto jeduje ked sa oblieka 😀 no a teda chvala bohu že sa i lubi malý 😀 😀

dudri uvariť mäsko a zemiak možeš zvlášť ale aj neskor do mäska dohodiť zemiak a potom pomixovať

alica147
26. jan 2009

no a všetkým choručkým rýchle uzdravenie ☹

dididi30
26. jan 2009

ahojte
dakujeme za gratulacie 😵

thomasko dnes mal na obedik kuraciu polievocku a mal dokonca zemiakovu kasu, nasu dospelacku,dala som do nej stvrt kocky masla a prevarene kravske mlieko a to som tak proti nemu,ze? 😀 😎 tak sa navalil bozenko...aj s vodou zapijal, normalne vypije aj 100ml vodicky, no mozno vam to bude malo, ale on pijaval len 10ml a to bolo vsio, teraz je to ok 🙂

wien , tak super ,ze uz stojkate 😉 thomasko uz bez opory, stary pejlolo 😅 ..

dididi30
26. jan 2009

flori zijes 🙂 😉

skore uzdravenie vam aj vsetkym detickam, bozenko to strasne pocasie ubije nie len dospelych ale aj male deti a tych ovela viac ☹

dididi30
26. jan 2009

lenka, joj no bodaj by vam to do zajtra preslo aby to boli ozaj len zubky 🙂
ozaj a co zabijacka, nejako som nezaregistrovala ako to dopadlo 😉

krazu som rada,ze niesom na sk, toto by robila aj moja svokra, alebo svagrina 😝 : 😒 ale zaz ked nieco jeme tak mu dam aspon oliznut 😀
minule zuzlal kosticku z kuratata aj tamce som tak davala, dobre sa snou zabavil 🙂

ribizek
26. jan 2009

wien - veď to, keby to bol plač. Ja mám pocit, že je to vreskot. 😒 Len čakám, kedy zazvonia susedia, že sa máme odsťahovať. 😀 Neviem, možn ho fakt omínajú horné zúbky, dneska sa mi zdalo, že tam vidíš niečo minibiele. Ale možno už z tej únavy mám vidiny. Uvidím, čo vymyslím dneska v noci, lebo skoro nič nezjedol. Ani didi nechcel!!! Len keby mal plač, nie taký šialený vreskot. Baby, to sa normálne zle počúva. A slzy mu tečú ako hrachy. To ja neviem vydržať. 😒

Kostri - súcitím s tebou ohľadom tej postele. 🙂 Ja som minule spala u našich na zhybe 2 válend. Ráno som sa prebudila, ako keby ma boli bičovali. 🙂 A zuby máme 2, našťastie ma uhryzol len raz, aj to preto, že sa šalel.

No, idem dojesť kašičku po malom. Mne akosi chutiť neprestalo. 😀

dididi30
26. jan 2009

katka dala som si ten zeleny caj, no taky horky som si ho urobila ako blen, dlho sa luhoval 😠 tak nabuduce necham len 2 minutky 😉

co varite zajtra detickam? ja by som chcela nieco speci, ale to zas vymyslam co 😅

krazu
26. jan 2009

kikaamajko , na Violu teda moja svokra nema 😀 😀 😀 ,
ju vobec netankovalo ze sa moze tym kuskom keksa zacat dusit, ze este nevie zut

didi, zajtra ma maly na obed brokolicu, zemiak a kuracinku - no klasika asi ta to nebude inspirovat 😀 😀
dudri, masko varim spolu so zeleninou a tiez tak 30 g a zvysok je zelenina

inak maly uz spinka, zase som vecer ledva do neho dostala 80 ml mliecka- zaspaval mi pri tom, to je to jeho ranne vstavanie o piatej

ribizek ja som malemu raz dala podvecer nurofen na zubky, vraj ked idu horne tak to deticky riadne boli

zuzpolka
26. jan 2009

ahojte 🙂
krazu, dakujem za pochvalu 😉 ja som tiež prekvapena že takto Viki beha 😕 😀

a všetko naj Tamarkam 🙂

a choručkym skore uzdravenie 😉

dnes začina panelak jupiiiiiiiiiiiiiiii 😀
ešte musim spravit mužovi krupičnu kašu 😠 a samozrejme si dam aj ja 😝
Viki ešte nespi, neviem čo sa deje 😕 vykrikuje v postielke 😅
idem ju kuk 😒

emmillya
26. jan 2009

ahojky 😉

pre didi a pre kazdeho kto uz nevie co varit detuskam 🙂

Brokolica stále v móde
Brokolicová polievka s hmlovinou z kukuričnej múky
100 g brokolice, 3 dl vody, 15 g kukuričnej múky, 1 dl mlieka, 10 g rastlinného tuku
Z brokolice vyberieme mladé jemné časti, dobre umyjeme pod tečúcou vodou a dáme variť do studenej vody do mäkka. Z mlieka a kukuričnej múky urobíme redšie cesto, ktoré vidličkou pridávame do vriacej polievky a varíme asi 5 minút. Nakoniec pridáme tuk.

Podávame roztlačené vidličkou deťom od 6 mesiaca

Polievka z brokolice a karfiolu
80 g brokolice, 20 g karfiolu, 10 g póru, 3 dl vody, 1 dl mlieka, 10 g tuku, 10 g škrobovej múky, zelená vňať
Brokolicu a karfiol zbavíme tvrdých častí, dobre umyjeme, rozoberieme na drobné ružice a spolu s pórom dáme variť do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, pomiešame, varíme ešte asi 5 minút a nakoniec dochutíme tukom a umytou zelenou vňaťou.

Podávame deťom roztlačené vidličkou od 8 mesiacov

Malá a nenápadná rasca
Rascová polievka so zemiakmi
1 mocca lyžičky rasce, 10g rastlinného tuku, 80g zemiakov, 4 dl vody, 20g špenátu, zelená vňať
Rascu nasucho opražíme, pridáme mrazený špenát a očistené umyté zemiaky pokrájané na kocky. Všetko pomiešame, zalejeme horúcou vodou a varíme do zmäknutia. Nakoniec dochutíme posekanou zelenou vňaťou. Pred podávaním roztlačíme.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Rascová polievka s ryžovou cestovinou
4dl vody, 1 mocca lyžička rasce, 10g ryžovej cestoviny (rezance), 0,5dl mlieka, 10g škrobovej múky, 10g tuku, zelená vňať
Do vody dáme variť rascu. Uvarenú scedíme, do vývaru pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, povaríme, potom pridáme cestoviny a dovaríme. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Podávame deťom od druhej polovice 6 mesiaca.

Hlúbová zelenina a jej čaro
Kalerábová polievka
100g kalerábu (na jar a v lete 2 až 3 mladých kalerábových lístkov), 10g zemiakov, 4 dl vody, 10g sójovej múky, 3 polievkové lyžice vody na zátrepku, 10g rastlinného tuku, majorán, zelená vňať
Kaleráb olúpeme, umyjeme, pokrájame a spolu s umytými kalerábovými lístkami a očistenými umytými zemiakmi uvaríme do mäkka. Potom zeleninu v polievke roztlačíme, pridáme zátrepku zo sójovej múky a vody, pridáme majorán a povaríme asi 5 minút. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Karfiolová polievka
80g karfiolu, 20g zemiakov, 3dl vody, 1dl mlieka, 10g sójovej múky, 10g rastlinného tuku, kôpor
Karfiol očistíme, dobre umyjeme a spolu s očistenými, umytými a pokrájanými zemiakmi dáme variť do studenej vody do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a sójovej múky, pomiešame a varíme asi 5 minút. Nakoniec pridáme tuk a umytý posekaný kôpor.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Zelenina zo záhrady

Paradajková polievka s ryžou
200g paradajok, 4dl vody, 20g ryže, 10g rastlinného ruku
Paradajky umyjeme, pokrájame na štvrtky a uvaríme do mäkka, potom ich prepasírujeme a spolu s prebratou, umytou ryžou dáme variť do mäkka. Nakoniec dochutíme tukom.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Šalátová polievka s kôprom
6ks mladých šalátových lístkov, 3dl vody, rasca, 1dl mlieka, 20g zemiakov, 10g škrobovej múky, posekaný kôpor

Lístky zo šalátu dobre umyjeme, pokrájame na štvorčeky (deťom chutia lepšie ako rezance) a dáme variť do horúcej vody s očistenými, umytými a pokrájanými zemiakmi a rascou. Uvarenú polievku zahustíme zátrepkou z mlieka s škrobovej múky, pomiešame, povaríme asi 5 minút. Nakoniec dochutíme tukom a umytým, nadrobno posekaným kôprom. Pred podávaním roztlačíme.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Špenátová polievka so zemiakmi
200g čerstvého alebo 80g mrazeného špenátu, 60g zemiakov, 10g rastlinného tuku, 4dl vody

Lístky čerstvého špenátu očistíme, zbavíme tvrdých častí, umyjeme pod tečúcou vodou a dáme odokryté variť do studenej vody do polo mäkka. Potom pridáme očistené, umyté zemiaky pokrájané na drobné kocky a varíme do mäkka.
Nakoniec dochutíme tukom.

Podávame roztlačené vidličkou alebo rozmixované deťom od 6 mesiacov

Mrkvová polievka s ryžou
120g mrkvy, 1čajová lyžička ryže, 4dl vody, zelená vňať, 2 kvapky oleja

Mrkvu očistíme, umyjeme a pokrájame na drobné kúsky. Varíme do polomäkka. Potom pridáme prebratú a umytú ryžu a dovaríme. Uvarenú polievku dochutíme olejom a umytou posekanou zelenou vňaťou. Pri podávaní rozmixujeme alebo roztlačíme vidličkou.
Namiesto ryže môžeme použiť aj cestovinu (napr. písmenká).

Podávame deťom od 6 mesiacov

Zemiaková polievka s mliekom
100g zemiakov, 3dl vody, 0,5dl mlieka, zelená vňať, 10g rastlinného tuku, 10g maizeny

Zemiaky očistíme, umyjeme, pokrájame na kocky a spolu s rascou dáme variť do studenej vody. Varíme do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, pomiešame a asi 5 minút varíme.
Nakoniec pridáme tuk, umytú a posekanú zelenú vňať.

Roztlačené vidličkou podávame deťom od 6 mesiacov

Varené bielkoviny
Varené teľacie mäso
100g teľacieho mäsa, 40g mrkvy, 20g zemiakov, rasca, 10g tuku, 4dl vody na varenie

Mäso odbalíme, umyjeme a dáme variť do vriacej vody s rascou do polomäkka. Potom pridáme očistenú, umytú a pokrájanú mrkvu, očistené a pokrájané zemiaky a dovaríme. Uvarené mäso vyberieme, vymixujeme, pridáme tuk, pomiešame s varenou mrkvou a zemiakmi, ktoré roztlačíme vidličkou.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Varené hydinové mäso
120g hydinového mäsa, 4dl vody na varenie, zelená vňať

Hydinové mäso umyjeme a spolu so zelenou vňaťou varíme vo vriacej vode do mäkka. Uvarené vyberieme, posekáme alebo vyšľaháme a podávame s omáčkou.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Varené jahňacie mäso s kalerábom
100g jahňacieho mäsa, 30g kalerábu, 4dl vody, zelená vňať

Jahňacie mäso odbalíme, umyjeme a dáme variť do vriacej vody spolu s očisteným, umytým kalerábom. Potom vyberieme, pomelieme, posypeme zelenou vňaťou a podávame.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Varená morka zapečená
100g morčacích pŕs, 30g zemiakov, zelená vňať, 4dl vody na varenie, 2 polievkové lyžice vody na podliatie, 10g rastlinného tuku.

Mäso umyjeme a dáme variť do vriacej vody. Osobitne uvaríme očistené, umyté zemiaky. Keď sú mäso a zemiaky mäkké, pomelieme ich, pridáme tuk, umytú posekanú zelenú vňať. Z masy urobíme malý bochník, ktorý dáme na kastrólik, podlejeme vodou a zakryté pečieme v rúre.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Dusené bielkoviny
Dusené kurča so zeleninou
100g kuracích pŕs, 60g mrkvy, 20g hrášku (sterilizovaný bez nálevu), 10g rastlinného tuku, 2 polievkové lyžice vody, zelená vňať

Mäso umyjeme, pokrájame na drobné kúsky a nasucho opečieme, podlejeme horúcou vodou a dusíme za občasného miešania do polomäkka. Potom pridáme očistenú, umytú a pokrájanú mrkvu, hrášok a dusíme do mäkka. Mäso vyberieme, posekáme na jemné kúsky, zeleninu v šťave roztlačíme, pridáme tuk a mäso. Všetko pomiešame, posypeme umytou posekanou vňaťou.

Podávame deťom od 8 mesiacov

Dusené kozľa na paradajkách
100g kozľacieho mäsa bez kostí, 60g paradajok, 10g rastlinného tuku, zelená vňať, 2 polievkové lyžice vody na podlievanie

Mäso odbalíme, umyjeme, pokrájame na drobné kúsky a na panvici nasucho opečieme. Potom podlejeme horúcou vodou a za občasného miešania dusíme do mäkka. Neskôr pridáme umyté ošúpané paradajky a ešte podusíme. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Podávame deťom od 8 mesiacov

RECEPTY PRE DETIČKY OD 6. MESIACOV[15.9.2008]

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

MILÉ MAMIČKY, ZOZBIERALA SOM NEJAKÉ RECEPTÍKY PRE NAŠE DETIČKY Receptíky sú zo starších časopisov Dieťa a Mama a ja - ak niekomu pomôžu budem rada

POSTUP PŘÍPRAVY

Jablkovo broskyňová kaša s ryžou
½ broskyne, ½ jablka a 1PL ryže
Ovocie umyjeme, ošúpeme, pokrájame na kúsky. Ryžu uvaríme. Očistené ovocie vyšľaháme
s uvarenou ryžou na hladkú kašu.

Kaša z jablka a mrkvy
½ jabĺčka, 1 menšia mrkva a zemiak
Zemiak uvaríme. Jablko a mrkvu očistíme a najemno postrúhame, pridáme uvarený zemiak roztlačený vidličkou. Zmiešame na kašu. Môžeme aj rozmixovať.

Ryžová kaša s ovocím
2PL dojčenskej ryžovej kaše, 250ml vody, ½ jabĺčka, kúsok banánu (marhuľa, broskyňa, hruška)
Jabĺčko nastrúhame, banán potlačíme vidličkou. Vo vode rozmiešame kašu, pridáme ovocie a premiešame.

Krupicová kaša s ovocím
2PL kukuričnej krupice, 150ml vody, 1 jablko
Kukuričnú krupicu namočíme na hodinu do studenej vody a potom uvaríme. Varíme cca 10min za stáleho miešania. Jablko ošúpeme, postrúhame a zmiešame s kašou.

Jablkový kompót
1 jablko, 150ml vody
Jablko očistíme a pokrájame na drobno. Varíme vo vode cca 5min. Odstavíme a jabĺčka ktoré sa nerozvarili pretlačíme vidličkou.

Kuracie mäsko so zeleninou
60g kuracieho mäska, zelenina (mrkva, kaleráb, karfiol, zemiak...),4dl vody, petržlenová vňať
Kuracie mäsko dáme variť spolu s pokrájanou zeleninou. Uvarené rozmixujeme alebo roztlačíme vidličkou, mäsko pokrájame na drobnúčko. Hotové dochutíme najemno posekanou petržlenovou vňaťou.

Jablkový koktail
2dl mlieka, ½ jabĺčka
Jabĺčko rozvaríme vo vode. Uvarené rozmixujeme aj so šťavou a zmiešame s mliekom.

Broskyňový (marhuľový) koktail
Broskyňa, 2dl mlieka
Broskyňu ošúpeme a rozmixujeme s mliekom.

Vianočná kaša
100g zemiakov, 40g mrazeného špenátu, 4PL mlieka, zelená vňať na ozdobu
Očistené zemiaky uvaríme, scedíme pridáme uvarený špenát s mliekom a vyšľaháme na jemnú kašu. Ozdobíme zelenou vňaťou.

Zemiaková vianočná polievka
80g zemiakov, 2dl vody, 1dl mlieka, 4ks sušených sliviek, kôpor
Zemiaky uvaríme do polomäkka, potom pridáme slivky a dovaríme. Nakoniec pridáme mlieko. Rozmixujeme a posypeme nasekaným kôprom.

Mrkvová polievka s cukinou
100g mrvy, 80g cukiny, 30g zemiakov, 1dl mlieka, voda, petržlenová vňať
Zeleninu očistíme, pokrájame a uvaríme. Potom pridáme mlieko prevaríme (materské nevaríme) dochutíme vňaťou a rozmixujeme.

Polievka s brokolice (karfiolu)
125g brokolice, 70g zemiakov, 25g póru, 1dl mlieka, voda a petržlenovou vňať
Zeleninu očistíme, pokrájame a uvaríme. Uvarenú zeleninu prelisujeme, pridáme mlieko, prevaríme a dochutíme vňaťou.

Kaleráb s mäskom
180g mladého kalerábu, 140g kuracích pŕs, voda, petržlenová vňať, zemiaky
Kaleráb očistíme, nakrájame a spolu s mäskom uvaríme. Uvarené rozmixujeme ochutíme vňaťou a podávame s uvareným zemiakom pretlačeným vidličkou.

Kaša z cukiny (tekvice)
200g cukiny, 120g banánu, voda
Cukinu nakrájame a uvaríme do mäkka. Uvarenú aj s vodou rozmixujeme s banánom.

Zeleninová kaša s vajíčkom
100g karfiolu alebo mladého kalerábu, kúsok póru, vaječný žĺtok, zemiaky
Karfiol uvaríme s pórom. Roztlačíme vidličkou, primiešame uvarený žĺtok. Podávame s varenými zemiakmi.

Zeleninové rizoto
3PL ryže, 2,5dl vody, zelenina (mrkva, petržlen, brokolica, karfiol, cukina....)
Uvaríme ryžu a zeleninu podusíme v troške vody. Uvarené zmiešame a pretlačíme vidličkou.


Recepty od 6-7 mes.

Piškóty v receptoch používam zatiaľ bezlepkové (dostať v lekárňach) pre detičky od 8. mesiacov môžeme použiť už normálne piškótky. Do väčšiny zeleninových jedál pridávam pár zrniečok pohánky. Niektoré recepty sú z časopisov a niektoré som si vymyslela. Dúfam, že budú chutiť aj Vašim detičkám.

Mrkvičkovo-marhuľová desiata
1mrkva, 1 väčšia marhuľa, 3-4 piškóty
Mrkvičku nastrúhame na jemno, marhuľu ošúpeme a roztlačíme vidličkou. Môžeme aj rozmixovať s troškou dojčenskej vody. Dáme na piškótky aby nám zmäkli, potom roztlačíme a zamiešame.

Banánové piškóty
3-4 piškóty, ½ banánu, ½ jabĺčka alebo hrušky, trošku mliečka
Piškóty zalejeme troškou mlieka aby sa rozmočili, pridáme nastrúhané jabĺčko a roztlačený banán, premiešame.

Piškóty s detskou výživou
3-4 piškóty, detská výživa akú máme, dojčenská voda
Piškóty zalejeme troškou dojčenskej vody aby zmäkli a vmiešame do detskej výživy

Zemiaky s kuracím mäskom a pohánkou
Kuracie mäsko uvaríme spolu so zemiakmi a pohánkou a petržlenovou vňaťou do mäkka. Potom rozmixujeme alebo len pretlačíme vidličkou.

Kuracinka so zemiakmi a mrkvičkou
Kuracie mäsko, 2 zemiaky, 1 mrkva, petržlenová vňať
Kuracie mäsko uvaríme so zemiakmi. Mrkvu postrúhame a vňať posekáme na jemno. Zemiaky s mäskom rozmixujeme pridáme postrúhanú mrkvu a nasekanú vňať.

Pohánková kaša
½ dl pohánky, ½ dl vody, 1 banán, 1 jablko
Pohánku namočíme minimálne na tri hodiny do vody najlepšie do rána. Potom ju rozmixujeme na kašu, pridáme pretlačený banán, postrúhané jablko. Vznikne cca 2,5dl kaše. Má svojskú chuť ale je dobrá a zdravá.

Zapekané varené teľacie mäsko
100g teľacieho mäska, 1PL nastrúhanej mrkvy a zeleru, zelená vňať, zemiaky, rasca
Mäsko uvaríme so zemiakmi a rascou. Uvarené mäsko pokrájame na drobno, zemiaky roztlačíme, pridáme nastrúhanú surovú mrkvu a zeler, posekanú vňať premiešame. Dáme do zapekacej misky a pečieme cca 15min. Hotové ešte posypeme vňaťou.

Trhanec z kukuričnej krupice s ovocím
20g kukuričnej krupice, 2dl vody, 3PL mlieka, pár kvapiek oleja, ovocie
Do vriacej vody vsypeme kukuričnú krupicu a za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Keď je krupica uvarená pridáme pár kvapiek oleja, premiešame a dáme do zapekacej formy. Dvoma vidličkami potrháme dáme piecť pred dopečením pridáme nakrájané ovocie a ešte dopečieme.

Kaša z kuracieho (morčacie, teľacie) mäska
120g mäska, mlieko, rasca, zemiaky, zelená vňať
Mäsko uvaríme s rascou. Uvarené vyberieme pridáme trošku mlieka a rozmixujeme na kašu. Podávame s varenými zemiačkami.

Zemiaková kaša s mrkvou (rôzna zelenina), zelená vňať, mlieko
Zemiaky aj mrkvu uvaríme osobitne. Mäkké scedíme, a rozmixujeme s mliekom na jemnú kašu. Hotové posypeme nasekanou vňaťou.

Zapekaná zemiaková kaša s kuracím mäskom (morčacie, teľacie)
Zemiaky, rasca, mlieko, mäsko, olej
Zemiaky uvaríme s rascou a roztlačíme vidličkou, podľa hustoty pridáme mlieko aby sme mali kašu. Mäsko uvaríme zvlášť potom nakrájame na drobno. Kašu zmiešame s mäskom, dáme do vymastenej formy a zapečieme.

Zemiaková kaša so žĺtkom
Zemiaky, uvarený žĺtok, mrkva, mlieko, rasca
Zemiaky uvaríme s rascou, uvarené rozmixujeme s vareným žĺtkom a troškou mlieka. Potom primiešame nastrúhanú surovú mrkvu a premiešame.

Ryža so zeleninou a vaječným žĺtkom a pohánkou
½ dl ryže, mrkva, brokolica, zeler...., pár zrniečok pohánky, uvarený vaječný žĺtok, zelená vňať
Ryžu umyjeme a uvaríme spolu so zeleninou a pohánkou. Uvarenú zeleninu a žĺtok roztlačíme vidličkou alebo rozmixujeme a nakoniec posypeme posekanou vňaťou.

Ryžová kaša s ovocím
Ryža, mlieko, marhule alebo iné ovocie, instantná kaša
Ryžu rozvaríme vo vode na kašu, ovocie očistíme. Uvarenú ryžu rozmixujeme s mliekom a ovocím na kašu. Ak je riedka môžeme zahustiť instantnou kašou.

Karfiolové pyré s mäskom a mrkvičkou
Karfiol uvaríme vo vode. Mäsko uvaríme zvlášť. Karfiol rozmixujeme na kašu pridáme nadrobno nakrájané mäsko a surovú postrúhanú mrkvu. Premiešame.

RECEPTY PRE DETIČKY OD 8. MESIACOV[30.9.2008]

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

KEDŽE NÁM RATOLESTI STÁLE RASTÚ PRIDÁVAM ZOPÁR RECEPTÍKOV PRE VAČŠIE DETIČKY. SÚ ZOZBIERANÉ Z ČASOPISOV, TIEŽ SA ICH CHYSTÁM PRIPRAVOVAŤ PRE NAŠU BAMBULKU, TAK DÚFAM, ŽE BUDÚ CHUTIŤ AJ VAŠIM RATOLESTIAM.....

POSTUP PŘÍPRAVY

Mrkvová kaša s jablkami
75g mrkvy, 100g jabĺk, detské keksíky
Očistenú mrkvu, jablká pokrájame na drobno. Dáme do mixéra aj s keksíkmi a vyšľaháme na jemnú kašu.

Ryžová kaša s ovocím
1 pohár ryže, 3PL mlieka, troška oleja, marhule (iné ovocie)
Ryžu umyjeme a uvaríme vo vode. Keď je mäkká premiešame necháme trochu odstáť. Potom primiešame mlieko a marhule. Vyšľaháme na kašu. Môžeme podávať teplé ako hlavné jedlo alebo studené ako múčnik. Môžeme kašu dať do studenou vodou vypláchnutej pudingovej formy, necháme vychladnúť, vyklopíme a ozdobíme ešte ovocím.

Kaša z prosa s ovocím
1 šálka prosa, 3šálky vody, 1šálka roztlačeného ovocia
Proso zalejeme studenou vodou a varíme skoro do rozvarenia. Do šľahača dáme uvarené proso s ovocím a vyšľaháme na kašu. Na tanieri ešte ozdobíme ovocím. Miesto prosa môžeme použiť krupicu alebo kukuričnú krupicu

Kaša z ovsených vločiek s ovocím
½ šálky ovsených vločiek, voda, ½ šálky mlieka, 1PL oleja, 1 šálka marhúľ
Do vriacej vody s mliekom vsypeme za stáleho miešania vločky. Varíme na prudkom ohni cca1min a ešte cca 3minúty dovaríme na miernom ohni. Pridáme olej, ovocie, premiešame.

Vianočné menu
Mäsové hašé, zemiaková kaša a jablkový kompót
70g morčacieho (kuracieho) mäska, 1 žĺtok, zeleninový vývar alebo voda
Mäso uvaríme, rozmixujeme dáme do hrnca podlejeme vývarom a vidličkou zašľaháme žĺtok. Miešame kým sa žĺtok riadne nezrazí. Mäso môžeme naplniť do formičky v tvare rybky a vyklopíme na tanier.
Zemiaková kaša
2 zemiaky, 1PL mlieka, pár kvapiek oleja
Zemiaky uvaríme, zmixujeme s mliekom a olejom na hladkú kašu.
Jablkový kompót
Jablko, voda
Jablko ošúpeme nakrájame na kocky, podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Necháme vychladnúť.

Špenátová polievka
80g čerstvého špenátu, ½ dl mlieka, 1,5dl vody, rasca, 1-2 zemiaky, ½ ČL maizeny
Špenát očistíme a nezakrytý dáme variť spolu s rascou a zemiakmi. Maizenu vymiešame v studenom mlieku prilejeme do polievky a prevaríme. Zemiaky roztlačíme vidličkou.

Domáce cestoviny
200g krupicovej múky, voda podľa potreby, 1PL oleja
Múku spracujeme s vodou na tuhé cesto, vyvaľkáme a necháme asi ½ hod. odstáť. Potom pokrájame na rezance a uvaríme vo vode. Uvarené scedíme, opláchneme pod studenou vodou, polejeme olejom. Podávame k rôznym omáčkam.

Teľacie mäso na zelenine
Plátok mäsa, 1 šálka miešanej zeleniny, 1PL hladkej múky, 2PL mlieka, olej, bobkový list
Naklepané mäsko nasucho opečieme, podlejeme vodou a dusíme do polomäkka. K mäsu pridáme pokrájanú zeleninu, bobkový list a udusíme do mäkka. Mäsko vyberieme pokrájame na drobno, zeleninu prelisujeme zahustíme zátrepkou z múky a mlieka, prevaríme. Šťavou polejeme mäsko. Podávame s cestovinou.

Karfiol s opraženou strúhankou (brokolica)
250g karfiolu, voda, strúhanka, maslo, zelená vňať
Karfiol uvaríme vo vode. Strúhanku nasucho opražíme, dáme na karfiol a podlejeme rozpusteným maslom. Roztlačíme vidličkou.

Karfiolová krémová polievka
Karfiol, voda, žĺtok, zelená vňať, mlieko
Karfiol uvaríme vo vode, uvarený rozmixujeme, vložíme opäť do polievky. Do polievky zavaríme rozšľahaný žĺtok, prevaríme a dochutíme posekanou vňaťou.

Zapekané cestoviny s kuracím mäskom a brokolicou
100g uvarených cestovín, 70g uduseného mäska, obvarená brokolica, 1dl mlieka, olej
Cestoviny dáme do vymastenej misky na tie dáme pokrájané udusené mäsko, pokrájanú brokolicu. V mlieku rozmiešame žĺtok a nalejeme na cestoviny. Zapečieme.

Kalerábová kaša s kuracím mäskom
Kuracie mäsko, mladý kaleráb, 5PL dojčenskej ryžovej kaše, zelená vňať, 2-3 kvapky oleja
Kaleráb uvaríme spolu s mäskom. Uvarené rozmixujeme. Zamiešame si ryžovú kašu, primiešame rozmixovaný kaleráb s mäskom a olej. Dochutíme posekanou vňaťou.

Ovsené vločky s mäskom
¼ l kuracieho vývaru, 2PL ovsených vločiek, pár kvapiek oleja, kuracie mäsko, 1 mrkva
Ovsené vločky prepláchneme pod tečúcou vodou, pridáme do kuracieho vývaru a varíme cca 15min. Pridáme nakrájané kuracie mäsko a premiešame. Na záver primiešame nastrúhanú mrkvu a krátko povaríme.

Mäsovo-ryžová kaša
Hrsť ryže, 1 mrkva, 100g kuracích pŕs, zelená vňať, olej
Nakrájanú mrkvu uvaríme spolu s ryžou. Mäsko pomelieme na mäsovom mlynčeku a uvaríme vo vode cca 15 min. Uvarené primiešame k ryži, pokvapkáme olejom a posypeme vňaťou.

Morčacie mäso s krupicou
200ml zeleninového vývaru, 70g morčacieho mäsa, 20g detskej krupice, trošku oleja, mrkva
Mrkvu s mäsom uvaríme. Zeleninový vývar privedieme do varu, pomaly pridávame krupicu a za stáleho miešania necháme zhustnúť. Mrkvu roztlačíme, mäsko nakrájame na kúsky a vmiešame do krupice s pár kvapkami oleja.

Zeleninový krém
Zemiak, mrkva, brokolica, cukina...., 2PL dojčenskej ryžovej kaše, olej
Zeleninu uvaríme, rozmixujeme na hladký krém. Pridáme pár kvapiek oleja a podľa potreby zahustíme ryžovou kašou.

Ovocný krém s ovsenými vločkami
1jablko, ½ banánu, 2PL nastrúhanej mrkvy, 1PL ovsených vločiek
Vločky prepláchneme a zalejeme vriacou vodou. Necháme postáť cca 20min. Vločky rozmixujeme spolu s ovocím a mrkvou na hladký krém.

krazu
26. jan 2009

jo vy provokateri 😵 , muz je v praci a tiez mi pisal ze mal na veceru krupicu 😀 😀 mnam

tiez sa tesim na panelak 🙂 , lebo ozaj v tv nic nedavaju

emmillya
26. jan 2009

receptiky su nahodene tak chaoticky tak dufam ze z toho vyjdete 😝 mala este nespi, ale este pridem kuk 🙂

dididi30
26. jan 2009

emi 😀 😀 😀 😀 ty co ma chces zabit s tymi receptami 😀 😀 😀

jaj ale ta kasa zo pstrosieho maska, hm hm hm 😀 len ked to masko zohnat 😒 😀 😀 😀
no a zaujali ma tie rezance z krupice, no, tak to skusim...sak to len vodu a krupicu, nechat odstat a rozvalkat a narobit rezanceky, mnam to bude dobre aj pre mna 😀 😝

zuzkrazu, ale brokolica nieje zly napad, zitra zbehnem do obchodu a kupim brokolicku a urobim aj zapecene cestovinky aj malemu brokolicku a rezance, tie easy so som pisala hore 🙂 😉

zuzka tik za gratulaciu 🙂

krazu
26. jan 2009

emmillya, receptiky su uz skopcene 😉 😉

kostri
26. jan 2009

emily 😕 😕 😕 to co?si knizku opisala?? 😅 sa ti stelo? 😀 mne by sa to nestelo 😀 ja som neska pisala kamoske mail a ponevac uz dost dlho konikujem na to aby som sa naucila pisat na klavesnici tak muz len cumakoval,ako mi to rychlo ide,lebo on minule v robote pisal ospravedlnenku kolegovi ze sa nemoze zucastnit rybarskej schodze lebo maju v robote nepretrzitu prevadzku a pisal to tristvrte hodiny 😀 😀 😀 😀 🙄 no ale na ine je zas sikovny 😉

andrejka ☹ ☹ ☹ to ste mali aku noc ☹ ☹ aj lenka, aj janka ☹ ☹ ☹ chudatka detuse,ako nam slzi ronia co? ☹ minulu noc muz uz vyskakoval z postele ze co mala tak srdcervuco place ☹ ☹ ☹ a ked som ju dala na prsko som v tej tme nevidela ale som citila ake slziska ma na licku ☹ ☹ ☹ ona sa s taaaakym placom nekedy v noci budi ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre