Lučenec a okolie III

sofik
21. apr 2009

A máte tam novú tému a tu budeme od dnes písat 🙂

helka101
12. máj 2010

Sofik, takže ak ťa dobre hapem.. mne plynie pracdovny pomer, teraz som na Pn neskôr budem na RD.. ale ja som mala v plane, rozviazať pracovny pomer pred nastupom na RD.. takže mi to neradíš... lebo takto by som po materskej mohla byť ešte naprílad polroka na podpore? 😕

zuzulask
12. máj 2010

toto som našla na stránke sociálnej poisťovne.......podľa toho mám nárok na nez. dávku, lebo je to už po 31.1.2010.............

http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/13...

Nárok na dávku v nezamestnanosti pri ukončení pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky
12.03.2010 | Poistenie v nezamestnanosti | Matka

Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi skončí 30. júna 2010. Zamestnávateľ ma však informoval, že k 1. aprílu 2010 sa ruší moje pracovné miesto, a teda dôjde aj ku skončeniu môjho pracovného pomeru. Po skončení rodičovskej dovolenky budem pravdepodobne nezamestnaná. V prípade, ak sa po skončení rodičovskej dovolenky zaevidujem na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, vznikne mi nárok na dávku v nezamestnanosti? Na základe čoho sa určí výška dávky v nezamestnanosti?

V zmysle § 104 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1095 dní.

V zmysle § 104a zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. februára 2010, do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

V zmysle § 293bm ods. 2 zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. februára 2010, do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

V zmysle § 108 ods. 3 zákona o sociálnom poistení, výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ je 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné a ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti s určením pripadajúcim na jeden deň podľa počtu kalendárnych dní v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Z uvedeného vyplýva, že na účely nároku na dávku v nezamestnanosti je potrebné splniť dve podmienky:

*
podmienku evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a
*
podmienku doby poistenia v nezamestnanosti najmenej 1 095 dní.

Ak sa žiadateľ o dávku v nezamestnanosti zaradí do evidencie uchádzačov o zamestnanie po 31. januári 2010, do doby poistenia v nezamestnanosti sa započíta aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, a to aj vtedy, ak toto prerušenie vzniklo v období od 1. februára 2006 do 31. januára 2010.

Vo Vašom prípade, ak by ste boli zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie napr. dňa 1. júla 2010 a uplatnili by ste si nárok na dávku v nezamestnanosti, posudzovaným obdobím na účely nároku na dávku v nezamestnanosti by bolo obdobie od 1. júla 2006 do 30. júna 2010. Ako obdobie poistenia v nezamestnanosti by sa zhodnotila doba poistenia v nezamestnanosti zamestnanca a doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky od 1. júla 2006 do 31. marca 2010, čo je 1370 dní poistenia. Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti by v takomto prípade boli splnené.

Keďže v rozhodujúcom období (v posledných troch rokoch pred dňom zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie) ste pravdepodobne nemali žiaden vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti by sa určila z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu platného ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ v období od 1. februára 2010 do 31. decembra 2010 v mesiaci, ktorý ma 31 dní, je 10,3091 EUR. Dávka v nezamestnanosti je 50% z denného vymeriavacieho základu, t.j. 5,15455. Výška dávky v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní, by bola 159,80 EUR.

Vaša Sociálna poisťovňa
Celá poradňa « Späť

Dokument bol revidovaný: 12.03.2010

zuzulask
12. máj 2010

to chápem že je jedno kto ukončí a máš nárok....ide o to že ak sa dohodnem tak sa stanoví dátum a k tomu je koniec....ale ak sa nedohodnem , tak mi musia dať oni výpoveď , mala by mi plynúť výpovedná lehota 3 mes. lebo som zam . u nich viac ako 5 rokov a ak by mi tam nemali čo dať robiť.../ čo tvrdia že nemajú možnosť/ je to prekážka na ich strane a mali by mi počas týchto mesiacov výpovednej lehoty platiť mzdu a potom sa idem hlásiť na úrad práce......ak to správne chápem mohla by som získať 3 mes. mzdy.....ale to si musím overiť.....

sofik
autor
12. máj 2010

Heli radšej ho nerozvazuj lebo ak bude v účinnosti ešte stále ten zákon tak budeš mat po RD ešte nárok pol roka na podporu 😉

zuzulask to neviem ale ked ti dajú výpoved oni tak na odstupné by si mala mat nárok ale v dnešnej dobe je to tak že si stále niečo nájdu aby ho nemuseli vyplatit ☹ Držím ti palce aby si to nejako vyriešila 😉

sarica
12. máj 2010

Sofík: Pozemok je, povolenie je, projekt je,základy sú...už len čakame na normálne počasie,aby sa zaliali a môžu sa ťahať boky domu.....ach jaj,len to počasie.. 😠
Inak,este nevidno ani bet.platnu a máme v tom už pekný balík penazí 🤐
Téma nočník: Učíme sa poctivo...zatial dnu a pomaličky,pomaly nám to snád aj pojde...snád kým dovršime tie dva roky 😵 ...možno to je len moje zbožné prianie ... 😝

sofik
autor
12. máj 2010

sarica a ani si sa nepochválila ale určite nás aj predbehnete 😀 a kde to bude? v lc? 😕 s tými peniazmi to máš pravdu, my sme tiež minuli vela a takisto nič nevidno ale o tom to je, ešte len tie najvačšie položky prídu, strecha, kúrenie, okna......

neboj leuška sa to rýchlo naučí 🙂 a tvoje prianie ti splní 😉

gergi7
13. máj 2010

Ahojteeeeee 🙂
Sofik, super domcek a aj lokalita 🙂
Nika, vy bude mat skor postaveny dom , nezja vypadnem odtialto 🙄 Darujem toho mojho muza niekomu!!!!

No a my po starom . Malemu sa vvon nejak nechce... A ja by som to uz taaaaak rada mala za sebou 😅

sofik
autor
13. máj 2010

gergi ty si ešte 2v1? no malému sa nechce, vie kde je najlepšie 😀

takže to nakoniec budeš musiet ešte so svokrou nejaký čas vydržat 😉 ale držím prsty aby sa manžel pohol a nemusela ho nikomu darovat 🙂

henikav1
13. máj 2010

gergi necuduj sa ze sa malickemu nechce von, ked mu je tam dobre v teplucku a blizko maminky, ale on sa rozhodne, neboj, hned ako sa bude citit trosku tesno 😉
ako to rychlo ubehlo, len nedavne ste sa aj s Marus priznali a babatka su tu uz kazdu chvilku

sofik
autor
13. máj 2010

heni a vám to ako s domčekom vyzerá? podarilo sa? 😕

henikav1
13. máj 2010

sofik, na cene sme sa dohodli, doklady su odovzdane v banke a cakame na odpoved z banky, to moze byt posledny zadrhel, sice vopred peniazky slubili, ja im uverim az ked bude vsetko podpisane. A musime cakat do pondelka, lebo dnes a zajtra je statny sviatok, nikto nerobi. Tak dufam ze bude vsetko ok, buduci tyzden uz budeme vediet

sofik
autor
13. máj 2010

niekedy je fakt ten najvačší problém s bankou 😒 to je super že ste sa dohodli a držím prsty aby vám to konečne vyšla a mali ste už svoj domček 🙂

henikav1
13. máj 2010

dakujem, ved potom vam napisem ze ako sme dopadli 😉

mtsl
13. máj 2010

musím sa pochváliť šimovými úspechmi, už 2 týždne je bez plienočiek 😵

henikav1
13. máj 2010

fiha, mtsl, sikovny, blahozelam, nezabudnite ho zakazdym vychvalit 😉

zuzulask
13. máj 2010

gratulujem aj ja k nepocikávaniu..... 🙂

mirka099
13. máj 2010

ahojte, ja som par dni nestihala, ale dnes si vas vsetky poctivo docitam 🙂
vidim mtsl ze oducate... aj my, to je nahodicka 🙂 uz tyzden a pol sme bez plienok, a trufam si povedat ze to mame zvladnute..za tieto tri dni sa ani raz nepocikal, ani dnuka ani vonku 😵 😵 😵

henikav1
13. máj 2010

Mirka, to Vas Jakubko?? Tak skoro??? No to je velmi sikovny, vacsinou sa deti oducaju od plienociek tak 2 roky aj 3 mesiace, az do 2 aj 9m. Mike sa odnaucil tesne predtym ako siel ako 2.5rocny do skolky, asi 2 mesiace predtym

mirka099
13. máj 2010

henikav dakujem..akurat zajtra mame dva rocky... 😵
ved aj ja sa z toho hrozne tesim ze to tak rychlo pochopil...sem tam ked je velmi zaujaty hrou sa vsak este nehoda stane, ale to moc neriesim...nechce sa az tak velmi pytat, velmi dlho to vie v sebe udrzat asi to bude tym...

henikav1
13. máj 2010

nehody sa stavaju este aj starsim detickam, jednoducho su tak ponorene v hre, ze si neuvedomuju potreby
U nas je povinnostou byt bez plienok, ked deti idu do skolky, skolka je u nas od 2.5roka, tak ja som uz stresovala pred nastupom do skolky, ci to stihneme, ale Mike bol cisty zrazu, aj cez den, aj v noci z jedneho dna na druhy. Ale viem ze poniekotry rodicia este nosili plienky detom do skolky na spinkanie, aj ked oficialne uz nemozu byt. Takisto sa naucil chodit, ze nic, ani nestvornozkoval, ani sa nestaval vedla skriniek, iba sedel a potom sa jedneho dna postavil a zacal behat okolo stola, no a sbicyklovanim to bolo tiez podobne, naoucil sa bicyklovat asi 2 tyzdne pred odchodom na sportovy pobyt, dlho nic a teraz sa najradsej vozia po schodoch a tazkych terenoch 😀

mirka099
13. máj 2010

henikav tak Mike je potom akcny.. 😉 zmysli si a hned sa mu to podari..sranda 🙂 to cikanie aj tak byva ze zo dna na den, musia na to prosto dozriet a uvedomit si to...
Kubko ma skolku zatial v nedohladne, takze nam to je jedno dokedy bude mat plienocku..len sa mi uz zdal byt stary na to 😀

no ale ta plienocka na spanie sa este da zvladnut, vsak aj tym ucitelkam je to lepsie ako by mali prezliekat deticky aj postielky 😅

henikav1
13. máj 2010

Mike nebol nejak popredu, len proste prisiel den ked si to uvedomil a bolo to ok, vzdy tak velmi zrazu...
ale pre nas su to uz len vzdialene spomienky, ved Mike je uz velky chlapisko, uz ma 9 rokov. Ale rada spominam na to ked bol este babatko. Hlavne ked idem prenho poobede do skoly, do druziny a prechadzam popri triede kde chodil do skolky (tu je spojena materska skolka a prvy stupen zakladnej) a vidim tych malinkych drobcekov, tak si uvedomim, ze aj on bol taky malinky

helka101
14. máj 2010

Ahojte 😉
Mirka gratulujeme Jakubkovi k narodeninam 😵 a prajeme mu všetučko najlepšie 😉

My sme boli bez plienky cez den už ako 22mesačny... 😉 len vonku do kočíka som ju davala ked sme šli do mesta... dnuka sa pekne pytal... kakanie nam trvalo dlhšie ... 😠 ale aj to sme sa už naučili...

Heni, ved to , že banky to vedia riadne naťahovať, no ked poznaš spravnych ludí tak aj to sa da doriešiť... 😎 my sme prvu hypoteku vybavovali skoro mesiac aj dačo, a tutu druho čo sme mali, nam dali za tyžden..lebo sa do toho pustil človek čo sa vyzna a ma kontakty.. 😀 teaz to už len platiť musííím

sofik
autor
14. máj 2010

Mirka malému všetko najlepšie k dnešným narodeninám 🙂

mtsl a mirka máte šikovných drobcov ked už sú bez plienok 😉

sofik
autor
14. máj 2010

dnes upršané počasie a my sa doma zbláznime ☹ ešteže včera bolo krásne a skoro celý den sme boli vonku 😉 čo robíte s detmi doma ked je takéto počasie? ja už ani netuším čo s malou vymysliet 😕

helka101
14. máj 2010

Jani u nas funguju rozpravky... poprípade stavanie cesty a hranie sa s autami.. 😵 ale je pravda, že je ich ťažko zabaviť, a hlavne maly jeumrnčany ked je taketo počasie.. ☹

sofik
autor
14. máj 2010

ved to heli že už sa hrat velmi nechce doma sama so mnou 😒 tiež pozeráme rozprávky, varíme spolu a upratujeme ale stále ju to baví len chvílku 😉 už by sa to počasie mohlo umúdrit 🙂

helka101
14. máj 2010

noo jani už by mohlo prísť prave horuuce leto 😎

henikav
14. máj 2010

Jakubkovi prajeme vsetko najlepsie k narodeninkam, 2 rocky, boze aky krasny vek 😉

helka, ja s tym tak trosku pocitam, ze ak sa to vybavi, asi to tiez budem musiet platit 😀 😀 😀 len uz nech daju a aby som neplatila vsetky expertizy zbytocne, pretoze nato aby ti dali hypoteku musim dat urobit expertizu nielen na dom ktory kupujem, ale na vsetky nehnutelnosti, ktore mame a kazdu expertizu terba zacvakat, kazda bude stat okolo 250eur, dufam len ze nebudu robit kazdy byt zvlast, ale budovu ako jeden kus, lebo sa nedoplatim ☹
A uz by som chcela mat tu odpoved, bud aby sme sa mohli tesit domceku, alebo aby sme sa mohli sklamat a rychlo sa s tym vyrovnat.
Teraz sme na tom tak, ze iba cakame, ja sa neodvazim ani len planovat, ani tesit, proste nic

zuzulask
14. máj 2010

všetkým prajem všetko najlepšie k narodeninám.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre