Maďarsko a maďarsky nehovoriace snažilky, tehuľky a maminy

sabiatko
3. jún 2009

cavte baby... tak uz 2 mesiace byvame s manzelom v madarsku, kedze je to jeho rodna krajina. je to tu supis, akurat mi tu chyba niekto na pokec, kedze po madarsky mi to zatial nejde.

od maja sa snazime o malinke, no ale na prvykrat nam to nevyslo, uvidi sa, co prinesie jun 🙂

ak ste sa niektora nasla v tejto teme, tak sup sem 🙂)))

sabiatko
autor
14. jún 2009

cavte, cavte baby... dobre ranko 🙂
vcera som zase stravila polku dna v zbore a potom u mm rodiny, fajne bolo. bebe, ten opalovaci krem, alebo co to je, ti urcite kuknem. moni, to som nevedela, ze pri prvom porode robia problemy. moja kamoska rodila obidva razy do vody a hovorila, ze to bolo super. prvykrat to ale bolo v anglicku, tak neviem. a ked rodila na slovensku, hovorila, ze furt ju tam otravovali, aby si dala pichnut oxytocin, hoci nechcela a napisala to aj do papierov, co vyplnovala pred porodom, no a nakoniec, ked uz odrodila, jej ho pichli 😖 no ale pri porode aj tak bude mm aj ta kamaratka, tak ona sa uz postara, aby mi nerobili nic, co nechcem. mm ma bude len podporovat, lebo so sestrickami tam asi toho moc nenahovori 😀

trpezliva
14. jún 2009

ahojte, ja som madarskej narodnosti a manzel po madarsky nehovori, takze sme na tom presne naopak ako vy.
ale chcem pridat skusenost, baby, ked sa vam narodi mimino, viete ako lahko sa budete ucit ten druhy jazyk aj vy! ja s malou rozpravam cely den po madarsky, manzel ked pride z roboty tak uz vsetci kecame po slovensky..ale moj manzel robi neuveritelne pokroky. my sme spolu uz 10 rokov a za posledny rok sa nanho nalepilo strasne vela z tej madarciny a to vsetko cez nasu malu. niekedy sam od seba mi povie nejake slovo, dokonca uz aj vety v madarcine a to doteraz tvrdil, ze je to taky tazky jazyk a neda sa nikdy naucit.
takze ked budete mat babatka/drzim palce/, urcite sa zdokonalite aj v madarcine 😉 .
nasi byvaju v Rajke, je to krasna dedinka, akurat dnes ideme za nimi. a je tam tooolko Slovakov, uz aj v obchode by vam rozumeli.
dnes vam kuknem ten krem Daylong Kids, aj mna to celkom zaujima, ci vyjde lacnejsie ako u nas. potom vam napisem, ideme do Tesca na nakupy.

monika0123
14. jún 2009

vitaj ,medzi nami trpezliva.mas peknu slovencinu.bech chybnu 😉 ja som dufala ze moj otec sa bude rozpravat a malym po madarsky a nieco sa naucim aj ja.mam kamaratku madarku po slovensky jej to najlepsie nejde aj som sa cudovala ked si nasla slovaka muzta a pre detmi( 2rocne a rocne)ona hovori madarsky a on slovensky a funguje im ti perfektne 😵 .

sabi aj pri prvom mozes rodit do vody.nezakazu to ale neodporucaju to 😒 ja by som druhe tiez rodila do vody

bebebrumik
14. jún 2009

...ja som slovenka, moj manželik madarskej narodnosti, ale slovencinu ovlada bezchybne, síce s písanim je to už horšie(y,i) 😀 😀 😀 s detmi - zatial nevidime výsledky, ale manžel komunikje samozrejme madarsky, ja slovensky, kedze ja neviem ani ceknut po madarsky - po vyse dvoch rokoch nem a igen už ovladam 😀 😀 😀 Takže dufam, že aj mne to pojde casom lepšie - co to sa aj priučim spolu s detmi...No jazyk je to fakt tazky, aj ked su aj tažšie jazyky 😎 Ja som si už tiež zvykla na polomadarske prostredie 😎 😎

...babky, s tým Daylongom by ste mi fakt pomohli...neviem ci ist do Madarska pren, alebo objednat cez net z Čiech, kde je lacnejší ako u nas...

sabiatko
autor
14. jún 2009

ahooooj trpezliva, vitaj 🙂 ja som si tiez tak myslela, ze to s jazykmi pojde lepsie, ked budeme mat mimino. podla mna to bude aj docela sranda. nikdy by som si nemyslela, ze moje babo na mna moze rozpravat a ja mu nebudem rozumiet 😀 tak ale tych par slov co povie, sa budem ucit zaroven s nim, takze postupne nam to pojde obom. no napriek tomu si myslim, ze malinke deti chytia superny prizvuk. ja si na tych madarskych ő, ű, é,... idem usta vykrutit... a nikdy to neznie ako ma. mm sa smeje, ze rozpravam ako male dieta, tak smiesne 😀 ozaj, o tej rajke uz veru zacinam rozmyslat. neviete baby, kolko tam stoji dom, alebo daku webovu stranku, kde ponukaju domy v rajke alebo pozemky? a ako je to tam s obchodmi, zdravotnou starostivostou a ostatnymi dolezitymi vecami? zajtra ideme vecer do miskolcu, tak ak chcete este daco zistit v auchane, dajte vediet 😉

monika0123
14. jún 2009

http://www.supereality.sk/?go=ponuka&co=1&ponuk...

http://www.rajka.eu/component/option,com_frontp...

http://www.rajkareal.supereality.sk/temy-diskus...

rajka je dva km od BA a tak podla mna mozes kludne do ba chodit k doktorovi,nakupovat atd.je to akoby cast bratislavy 😉

sabiatko
autor
15. jún 2009

dobre ranko vsetkym 🙂
diky moni za linky, veru, z niektorych domcekov by som si aj vedela vybrat 😎 este sa pozrem na tie pravnicke veci okolo toho 😖 podla mna by rajka pre nas bola super, len este budem musiet vymysliet, ako to spravime s peniazmi. hypoteku si nebudeme moct dovolit, lebo ked ostanem na materskej, tak to mm asi tazko utiahne 😒

monika0123
15. jún 2009

po vasej racovej stranke by vam napr vyhovovalo super filakovo ale inak je to hrozne mesto 🙄 ale napr aj taka dunajska streda,komarno su viac madarske ako slovenske a ostatne pohranicie by mohlo byt lacnejsie.mozno aj take sturovo.

dnes som objednala okna do mesiaca budu a zajtra idem si dat navrhnut kuchynu.som zvedava na cenu 😅

sabiatko
autor
16. jún 2009

ahojte baby 🙂
vcera som sa konecne po dlhej dobe... tyzdni dotala do miskolca, tak aspon trochu zmena. bebe pozerala som ten daylong, ale v auchane tuto znacku vobec nemaju. no ale kukla som aspon niektore, co sa mi zdali dobra znacka, tak: garnier kids opal. mlieko 200 ml faktor 30 = 2900 ft, ale mali akciu na faktor 50 = 2300 ft a nivea kids 200 ml faktor 30 = 2990 ft. ostatne by som asi nekupovala, tieto sa mi zdaju najkvalitnejsie. inak ked som bola pred 2 rokmi v egypte, som tiez pouzivala daylong, ten sme ale kupovali v lekarni, faktor 50 a vobec som sa neopalila 😒 takze ako ochrana to urcite funguje. no pravda zas je, ze tam bolo nenormalne teplo, tak som sa "slnila" pod slnecnikom 😀
inak baby, som uz dvakrat bola sama v obchode, prvykrat pred par dnami v lekarni, som si isla kupit tehotensky test, a kedze mm je dlho v robote, on mi ho nemoze kupit, lebo vsetko je uz zatvorene a v auchane je pomerne drahy - 900 ft. napisala som si na papierik dve vety a sla som. samozrejme to nemohlo prebiehat hladko, tak sa ma ta teta daco opytala, tak ja som len tak kyvla, ze hej, no ale nakoniec som dostala, co som potrebovala. potom, ked som sla domov, som si vsimla, ze to bol rychlotest, tak sa ma zrejme pytala, ci chcem ten. bol sice negativny, ale sak skusime zas neskor. a vcera som bola v samoske... to bolo jednoduchsie, tam okrem dobry den, dakujem, dovidenia viac nepotrebujem 😀
tak moni... nove okna? supis, vybrala si si plastove? ja by som sa v zariadovani nasho domceka uplne vyzivala. aku linku si idete dat? mne sa pacia drevene, vyrezavane. tie su ale dost drahe.
trpezliva... ako sa mas? ako bolo u rodicov? inak len teraz som si vsimla, ze cakas babatko, tak gratulujem 🙂 dufam, ze aj na mna sa uz coskoro usmeje stastie 🙂

bebebrumik
16. jún 2009

ahoj sabi, dakujem za zistenie, ten Daylong - myslela som si, že ho maju len v lekarni... 😒 A nevieš nahodou, dokedy je otvorena v Auchane??? Potrebujem ho pre deti, počula som od viacerých lekarov, že je najkvalitnejší, no možno skusim aj inu značku, uvidim... Mojmu malemu sa na slniečku tvoria také hnede flaky, ktore neskor zmiznu...no chcem ho chranit pred slnkom, ved je coraz viac agresivnejsie... ☹ Manžel asi pojde o niekolko dni do Miškolca, kvoli tej fasadnej farbe, tak sa pozrie a na ten krem atd.
Vidim, že si coraz viac netrpezlivejsia, co sa týka babatka 😉 Držim palce, aby nabuduce boli II čiarky 🙂

trpezliva
17. jún 2009

ahojte, u nasich bolo super, predsa len je to ine, ked maju zahradu a mala sa moze vybehat, aj bazenik sme jej nafukali.
v Tescu som tiez nevidela Daylong krem, my sme kupili taku malu Niveu do vrecka..tusim je to faktor 50. Stala 1990 forintov, dost na to, ze je to len take male balenie, ale zato sikovne.mozno ste to uz videli, su na to teraz reklamy.
no ale v tescu sme nechali vyse 30 000 forintov, takze to bol dalsi meganakup. maju teraz paradne plienky v akcii...Libero, ale limitovana edicia, s tigrami a zvieratkami, malej sa velmi pacia.
sabiatko, drzim palce aj ja. inac pytaj si v lekarni terhessegi teszt🙂. a najlepsie pozitiv 🙂 .

sabiatko
autor
17. jún 2009

cavte vsetky, ako sa mate? 🙂
trpezliva: to je dost dobry tip, kupit si radsej pozitivny test 😀
inak ja mam take stastie na ludi tu, vzdy ked som sama, sa so mnou chcu zrazu vsetci rozpravat. uz sa mi to parkrat stalo. a dnes zasa. vracala som sa z obchodu domov a jedno auto pri mne zastavilo, odtial vykukol taky chlapik, tak som vedela, ze je uz zle, no a fakt... zacal mi daco hovorit, no nechapala som ani slovo. ale ja mam vzdy v zalohe vetu: nem beszelek magyarul a po tej sa ludia len usmeju a idu dalej. takto naposledy mi tiez daco hovoril chlapik, ked som bola doma a ja ze nem beszelek magyarul, no tento bol neodbytny a ze nem boj (neviem ako sa to pise), ze to je v pohode a snazil sa mi vysvetlit co chce rukami - nohami, tak som radsej zavolala otca mojho manzela a ten to vybavil. ten chlapik chcel len pozicat otvarak na konzervu. tak inak ludia su tu celkom zhovorcivi 🙂

bebebrumik
22. jún 2009

Ahojte, akosi nestiham pisat popri svojich drobcoch... Poriadna makačka, nonstop... 😉 Malý sa snaží chodit a ja len beham za nim 🙂 A malička je strasne zlata, len by sa chcela rozpravat 🙂 Zistlili sme, že David rozumie madarsky, ked sa ho niečo pýtame - t.j. adekvatne tomu reaguje 🙂 🙂 🙂 Kto by to povedal... Ja som s nim 75% z dna a ja s nim komunikujem len slovensky a manžel a jeho rodina zvyšok - myslela som si, že nebude vediet...bolo to prekvapenie...
sabiatko...aj a ja mam takéto podobne skusenosti...no tu velka väčšina ludi vie aj slovensky... 😉

bebebrumik
26. jún 2009

...no nejako to tu viazne babky? Už si asi radšej uživate slniečka - aj ked je ho tak akosi na striedačku... 😅

gabrielad
27. jún 2009

Ahojte,
posílám vám kontakt na stránku převážně Slováků žijících v Maďarsku.
http://rajkask.ning.com/

aininka
17. feb 2012

Ahojte, je tu niekto, kto caka alebo ma babo v budapesti? 🙂

rohlicka
9. jún 2012

@aininka ahoj ja som taktiez v BP, sice nemam a ani necakam babo, ale dlho sa s tou myslienkou pohravam, cize pomalicky sme sa do toho pustili 😵 .. drzim ti palce aby vsetko dobre dopadlo a coskoro ste sa vytesovali z babatka

aininka
9. jún 2012

@rohlicka aj ja drzim palce 🙂. Ak by si mala chut, mozeme zajst na kavu, i ked mam uz skoro pred terminom 😀

antoniauk
10. jún 2012

Ahojte. Je tu niekto, kto byva v Budapesti a vie poradit nejakeho dobreho detskeho pediatra hovoriaceho po slovensky alebo anglicky?

antoniauk
10. jún 2012

@aininka
Ahoj, som na tom podobne. Zijeme v Budapesti a cakame babo na prelome jul-august.

aininka
10. jún 2012

@antoniauk jeeej, supeeer, konecne som nasla mamicku, ktora je na tom ako ja 🙂. My cakame julovciatko 🙂, zaciatkom jula. Aj ja hladam anglicky hovoriaceho pediatra, spytam sa svojho gynekologa, ci niekoho nepozna. A v ktorej nemocnici ides rodit? Ja v Szent Imre korhaz, je tam anglicky hovoriaci personal, samozrejme, na vyziadanie.

anw
25. júl 2012

Ahojte. Ste tu niektora v Soproni? 😀

rut
26. júl 2012

Viete mi poradiť, z akej knihy by som sa mohla naučiť po maďarsky?

rony185
5. jan 2014

Nikto v okoli Mosonu?

dominidi
6. jún 2014

hej baby, s priatelom sme prave kupili dom v mosoni a od augusta sa stahujeme🙂 hladam babu z okolia na klebetenie, grilovacky atd🙂

katka2365
19. jún 2014

@dominidi
@rony185 ahojte ja bývam v dedine za mosonom smer na Gyor no mohli by sme dať niekedy stretko.Mám 2 mesačnú dcérku tak môžeme isť na prechádzku atd. 🙂

aininka
22. okt 2017

@rohlicka aha mojko, naša prvá konverzácia! Cítim sa nostalgicky, aké krásne priateľstvo nám z toho vzniklo! 🙂😍❤

rohlicka
22. okt 2017

@aininka ano mas pravdu ❤️ Nas spojil modry konik a je to uzasne ake priatelstvo (aj ked obcas na dialku) z toho vzniklo 😍

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre