Máj 2010. Kto vtedy čaká bábo?

michalag
24. aug 2009

Ahojte 🙂 ,
je tu uz niektorá ktorá vie že čaká bábo v máji 2010? Dufam ze sa coskoro tato tema rozrastie 😵 🙂 😵

hladala som ci tu uz nahodou podobna tema nie je, ak ano tak sa vopred ospravedlnujem

dezyre
8. apr 2010

Anty mimi nebude chudokrevné, třeba bude mít o kapku míň krve, ale krev se každýmu obnovuje 😀 Vem si, že když jdeš darovat krev, vezmou ti půl litru krve 😉 Miminku to určitě neublíží 😉 toho bych se nebála..

antynka1
8. apr 2010

Tohle jsem se dočetla o dotepání pupečníku:
Prostřednictvím ještě proudící krve v pupečníku po porodu dostává miminko "záložní" nebo "podpůrnou" dávku kyslíku v době, kdy jeho plíce teprve začínají fungovat. V některých zařízeních (hlavně v zahraničí) jsou názoru toho, že přestřihnout pupeční šňůru hned po porodu je téměř tresné a není k tomu důvod. Jinde se tím vůbec nezabývají a přestříhávají pupečník prostě "až nastane ta vhodná chvilka" a jestli to jsou dvě, deset nebo třicet minut po porodu není pro ně důležité. U nás je rozšířená praktika okolo porodu spěchat. Rychle porodit, rychle dítě odnést, rychle ..,rychle.., rychle....a to i v případech, kdy je maminka i miminko
naprosto fit a v pořádku. Je to škoda, protože chvíle okolo porodu je pro všechny, kterých se osobně týká velice silným momentem a podle mého názoru je škoda i tuto, tak důležitou chvíli, uspěchat. V našich porodnicích, domnívám se, je hlavním viníkem okamžitého přestřihování pupečníku zaběhnutá
organizace práce. Tedy alespoň v případech, kdy se jedná o normální porod a zdravé miminko.

Pokud se pupečník okamžitě nepřestřihne, nutně si to vyžádá pobyt dítěte u matky v tom těsném poporodním období. A to je na celé věci snad ještě důležitější. Opět hříchem většiny našich porodnic je to, že je dítě ihned po přestřižení pupečníku odneseno. V mnohých porodnicích jej pak přinesou za 10-15 minut mamince zpět, ale už je narušeno to křehké těsně poporodní období. A to je škoda. Vždyť tím, kdo by měl miminko jako první přivítat na tento svět a ukonejšit ho, že tu cestu má již za sebou, je právě vlastní matka.

bramburka
8. apr 2010

no mam ty 2 formuláře na těch webovkách, viz výše, ale nejde mi to vytisknout, tak bud mi to da zejtra gyndař, nebo to vyplním v Podolí a když ne, tak nic

antynka1
8. apr 2010

Další názor a pak si vyberte....

Často jsem se setkala s názorem na porodníchodděleních, kde dotepání pupečníku vidí jako svobodnou volbu každé maminky, avšak příliš ji sami nedoporučují. Miminko se totiž může tzv."překrvit" velkým objemem krve a může dojít i k pravděpodobnějšímu vzniku dětské žloutenky, která však není životu nebezpečná.

dezyre
8. apr 2010

Anty, já nevím jestli nejsem nějaká krkavčí nebo něco, ale s tím článkem moc nesouhlasím 😉 Je pravda jinej kraj, jinej mrav, ale myslím si, že z hlediska psychiky je úplně jedno jestli přestřihnou pupeční šňůru hned nebo za půl hodiny, anebo jestli ti miminko donesou za 10 min. po porodu. Kamarádčin malej hned po porodu usnul a bylo mu asi jedno jestli má pupeční šňůru nebo ne, anebo jestli je u sester nebo u matky 😀 😀 😀 😀 Jako každý miminko je jiný.. ale nejsem moc zastáncem těchto názorů...

dezyre
8. apr 2010

Holky, pokud to rychlé přestřižení neublíží miminku, tak jsem toho názoru, že určitě každá z nás bude heppy, když mimčóra hned odstřihnou, porodíte placentu, zašijí vás, očistí, mezitím zváží a očistí miminko a vy si ho už můžete za 20 min. vychutnávat v klidu, zkoušet kojit a nemyslet na to, že je ještě přivázané k vám.. 😅 😅 😅 😅

aktaka
8. apr 2010

o tom dostatečném okysličení jsem taky četla, že z toho důvodu je lepší nechat dotepat
psychiku bych do toho asi moc netahala, to mi k tomu nějak nesedí

nicméně jsem z toho stejně moudrá jak na začátku 😀

aktaka
8. apr 2010

a jak to vlastně může trvat dlouho než sám dotepe? 😅

antynka1
8. apr 2010

Ataka: No asi tak, pořád nevím 🙂

bramburka
8. apr 2010

V Krči chvilku nechali tepat, ptali se v klidu jirky, zda chce stříhat, nechtěl, byl rád na místě kde stál... a kde nic nevidel, a pak strihli, myslim, ze nechali tak 2-3 miuntky, takovej nějakej kompromis, kdyby to bylo fakt tak úža, určo y to nechávali vytepat, muj nazor. Víte co, to jsou modní trendy, jako třeba lítání miminek, že... ale to samozřejmě nesrovnávám, asi to uškodit nemůže...

jinakna těch stránkách nejde vytisknout ten souhlas, ale to mi daji podepsat i v porodnici, ale dotazník jde, tak to zítra vezmu k Dr.

aaadus
8. apr 2010

Já to teda mám i v porodním plánu, že chci nechat pupečník dotepat. Nám PA říkala, že třeba i apgar skore jde měřit když máte dítko u sebe, že se kvůli tomu nemusí odnášet pryč

antynka1
8. apr 2010

Ještě něco k tématu:

Stříhání pupeční šňůry ihned po narození dítěte sebou může vést hned několik vedlejších účinků:

* snížení objemu krve, které by se mělo novorozeněti dostat až o 75 – 125 ml (pokud k přestřihnutí došlo 1 minutu po narození), čímž se sníží
jeho zásoba železa
* pokud nebylo placentě umožněno, aby se z ní krev dostala po narození k dítěti, stává se objemnější a tohle může způsobit prodloužení její
separace
* zvýšená možnost feto-maternální transfuze (smíchání krve miminka s krví matky) a to díky většímu objemu krve, který v placentě zůstane. Tlak
který nastane při stahování dělohy a snaze vypudit placentu může způsobit prasknutí krevních cév v placentě a to dovolí, aby se krev novoro-
zence dostala do krevního oběhu matky. Tohle může být pro matku obzvláště kritické, pokud má krevní skupinu Rh minus a její dítě krevní
skupinu Rh plus.
* zasahování do delikátního a složitého procesu změn v oběžném a srdečním systému dítěte, což může mít za následek problémy s dýcháním
u novorozence, které může být opravdu kritické obzvlášť pro nedonošené dítě a dítě, které má s dýcháním po narození i tak problémy.

dezyre
8. apr 2010

Holky a vy máte nějaký podrobný porodní plán? .. Já když jsem byla na exkursi v porodce a sestřička začla mluvit o tom, že si můžeme donést svůj porodní plán, tak jsem si tak pro sebe říkala, že můj hlavní plán bude porodit, porodit zdravé miminko, případně ještě abych to ve zdraví přežila i já a je mi jedno jak, jakým způsobem a jestli bude v pokoji vonět vanilka nebo višeň a zdi budou zelené nebo oranžové .. 😀 😀 😀 😀

zdenkapo
8. apr 2010

tak u nás teda mimčo odnášej do boxu,kde ho ošetří,změří apgara a tak... neumim si teda představit,že by mi tohle všechno dělali na břiše a okolo zas lidi... nehledě na to do toho rodit placentu,krvácet a nechávat se šít.... po tom teda netoužim...

dezyre
8. apr 2010

U nás to chodí přesně tak a během 20-ti až 30-ti min. už miminko donáší mamince na první kojení..

aktaka
8. apr 2010

dez já plán mít budu. jako fakt nechci, aby mi při porodu voněla vanilka, z toho by mi akorát bolela hlava. spíš mi jde o to, aby se mě na nic nikdo moc neptal, vím, že asi nebudu zrovna dvakrát komunikativní a věčné dotazy by mi akorát lezly krkem

zdenkapo
8. apr 2010

Dezyre
přesně tak a navíc si teda myslim,že ve většině případů záleží na personálu jestli ti vůbec v něčem vyhoví.... já teda taky nepotřebuju něco extra... v tu chvíli jsou fakt jiné starosti než jak to tam voní atd.... jediné s čím nesouhlasim jsou čumilové studenti a tak,to bych nesnesla,stačí ,že i tak tam je dost lidí... stejnak se podepisu papír,kde dáváš souhlas s případnými zákroky... takže tě klidně nastřihnou,klidně přestřihnou hned pupečník atd. oni si to vždycky nějak zdůvodní a hlavně vědí,že na nějaké dohadování mamči nemají sílu...

antynka1
8. apr 2010

Já porodní plán píšu - ale jen v bodech. U mě v porodce jsou na něj zvyklý a ptají se na něj. 0íšu tam jen základ, např. jesti chci klistýr, nadstandardní pokoj a tak 🙂
Nevíte tedy některá, jak dlouho trvá to dotepání pupečníku? Už se musím nějak rozhodnout.....

aaadus
8. apr 2010

dez já jsem plán psala včera, až mi z toho bylo úzko. Mám tam, že chci po celou dobu mít u sebe manžela, že nechci mediky, epidurál jenom v případě akutního císaře, pokud možno bez nástřihu, když by byl nástřih ať mě šijou až když začnou působit analgetika, že chci klystýr, že chci porodit placentu bez nějakých urychlováků a ať mi malého do půl hodiny po porodu donesou k prvnímu kojení

antynka1
8. apr 2010

Zdeni - jj, je to o lidech, ale tam kam chci já se snaží maximálně porodní plán dodržet - dost si tam zakládají 🙂

dezyre
8. apr 2010

Akti ono zase na druhou stranu pokud půjde o život tobě nebo miminku, tak se na nic ptát nebudou a budou jednat tak, aby vás oba zachránili. Právě naopak nám sestra v nemocnici říkala, že jim třeba překáží to, když si maminky napíší do porodního plánu, že nechtějí, aby byly použity kleště a porod najednou nepostupuje, tak oni musí s maminou diskutovat o tom, že ty kleště jsou třeba a vysvětlovat jí a tak..

aaadus
8. apr 2010

antyn se ti můžu jedině dneska zeptat PA jak půjdu na jógu. Ona to bude vědět, protože to tak po porodu měla, že nechala dotepat.

dezyre
8. apr 2010

Aduš, tak já to nechám vyloženě na nich, vždyť oni tam rodí dnes a denně x miminek, tak ví co dělat a jakou mají praxi 😉 Já jen doufám, abychom byli oba v pořádku..

xxx.klarka
8. apr 2010

ahojky,

co to čtu, holky neblázněte, však ještě není květen...🙂 Mě děsíte, mi ještě nemáme hotový ještě přebalovák, postýlku, kuchyn nic....... 😖 😖 😖 ☹

Týý jo a Mishutka má už Štěpánka jo??? 😕 Jsem jen já nějak nepostřehla nebo nedala vědět?? SAMOZŘEJMĚ MOC MOC GRATULUJU A PŘEJU JEN TO NEJLEPŠÍ DO ŽIVOTA🙂

Doli držím palečky a co ten Lucík... ozvala se?? Nikde jsem to nějak nedočetla. Takových příspěvků zase.

Mi včera dovezli postel, takže byla první noc na posteli a jsem maximálně spokojená. 43cm navíc je opravdu znát 😀. Dneska máma montovala kuchyň, tak tajně doufám, že by se mohla konečně zítra dodělat. Chtěla bych už o víkendu taky vařit. Normální teplý oběd. 🙂 Miláček bude dneska přidělávat konzole a obrázky na zed 🙂
Jo a dneska mi konečně přepojili internet 😵 😵

dezyre
8. apr 2010

Holky, tak já frčím do té poradny, už se mega těším .. Mějte se tu hezky a rozviňte do večera další zajímavé téma 😀 😀

aaadus
8. apr 2010

Můj porodní plán. Tam kde chci rodit, je respektují.
Mé představy: přirozený porod - důvěřuji vlastnímu tělu, porod považuji za přirozenou součást života, chci se proto nechat vést svými pocity, nechat porod postupovat vlastním tempem a bez zásahů. Jsem prvorodička a celé mé těhotenství probíhalo bez nejmenších komplikací. Byla bych ráda, abych i na porod mohla takto vzpomínat. Navštěvovala jsem předporodní kurz, i přesto budu ráda za Vaši odbornou pomoc, rady, podporu a hlavně trpělivost. Nepřeji si při svém porodu přítomnost studentů zdrav. školy, mediků.

I. doba porodní
Ráda bych v 1. době porodní zaujímala polohy, které mi budou příjemné a měla volnost pohybu. Chtěla bych vydržet co nejdelší dobu bez analgezie, využiji vak, rehabilitační míč, sprchu a jiné pomůcky, kterými disponujete. Aromaterapeutické oleje si přinesu s sebou.
Přeji si klystýr.
Velice ocením tekutiny (vodu, čaj či ledové kostky) pro dostatečnou hydrataci, a pokud to bude možné mít možnost pojídání lehkých potravin – přinesu si vlastní.
Budu raději, pokud počet vaginálních vyšetření bude snížen na minimum.
Ráda bych měla přirozený porod pokračující svým vlastním tempem a z tohoto důvodu si nepřeji zákroky jako protržení vaku blan, obnažení blan nebo oxytocin, pokud nenastane určitý medicínský důvod.

II. doba porodní
Prosím o možnost výběru co nejpohodlnějších poloh při tlačení, ráda bych využila polohu v polosedě na porodnickém lůžku. Tak dlouho jak se mě a našemu miminku bude dařit dobře, ráda bych nechala vytlačovací fázi volný průběh, bez jakýchkoliv časových limitů.
Preferuji porod bez nástřihu, pokud to nebude absolutně nutné pro bezpečnost našeho miminka.
Dopředu jsme prováděli pravidelnou masáž hráze od 34. týdne. Pokud to bude možné, ráda bych použila masáž hráze či přiložení teplých vlhkých obkladů. Prosím o lokální anestezii pro případné sešití natržení/nastřižení a vyčkání na účinnost lokálního anestetika.
Pokud nastanou nějaké komplikace a bude nutné provést císařský řez, ráda bych, aby proběhl v epidurální analgezii a partner mohl být celou dobu přítomen. Budu akceptovat názory a rady porodníka.
Přeji si, aby mi bylo miminko položeno na břicho nebo na prsa bezprostředně po porodu. Ráda bych ho co nejdříve nakojila. Pupeční šňůru přestřihněte, prosím, až po dotepání. Přeji si přirozený porod placenty, bez urychlování, preferuji podporu přiložením miminka k prsu. Souhlasím s transfůzí.
Pokud to bude možné, rádi bychom udělali pár fotek miminka bezprostředně po porodu.

Ráda bych byla informována o všem, co se bude s miminkem dít, po celou dobu pobytu v porodnici. Prosím o trpělivost, radu a pomoc při kojení. Pokud bude nutné přikrmovat, tak pouze mateřským mlékem alternativním způsobem, ne lahvičkou.
V případě, že to bude možné, ráda bych obývala nadstandardní pokoj.
Předem děkuji za vstřícnost personálu.

aktaka
8. apr 2010

tak já tam mám vesměs co aaadus, to jsou věci, na kterých mi záleží tak nejvíc. akorát tedy s tím epiduralem jsem svolnější, ale ideálně to chci zvládnout bez něj 🙂
ještě chci mít během té doby co nejmíň lidí na boxu, ideálně jen PA a doktor v případě nutnosti nebo pak na tlačení prcka

jo a řešil jste někdo měření prcků po porodu? to jsem tuhle narazila, zase takový další výstřelek asi. že není dobré mimino tak násilím rovnat, když bylo 9měsíců zkroucené, že je to bolí

antynka1
8. apr 2010

Dez - ty kleště chápu, ale ostatní si chci rozhodnout sama. Samozřejmě při phrožení života je to jasné, to se s nima hádat nebudu. Kdybych šla do porodky, kde to neřeší, tak se tím nezabývám. Ale tahle porodnice je fakt vyhlášená tím, že se ti maximálně snaží vyjít vstříc a proto tam právě také jdu. Jdu tam porodit své dítě, nejdu tam za nima, aby ONI porodily mé dítě.........
Adus - tak jeslti nezapomeneš tak se prosím zeptej 🙂

aktaka
8. apr 2010

Dez, ale já nebudu mít v plánu napsané, že něco striktně nechci. jde o to, že tomu a tomu dávám přednost, ale samozřejmě pokud jde o život, tak jde vše ostatní stranou. myslím, že to tak v těch porodnicích i chápu. tedy v podolí prý jo 🙂

bibi13
8. apr 2010

čaute babule.. len na skok..dakujem za gratulacie.. sestrenka ma prišla pozrieť a požičala mi notebook.. takže pôrod na piču.. všetko popíšem ako sa vrátim z pôrodnice..teraz mi je už fajn a tešíme sa domov.. neviem kedy nás pustia..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre