Mamičky. Február 2010

zusika
12. jún 2009

Ahojte... Je tu už niektorá, ktorá vie, že bude mamičkou vo februári 2010? Ak nie, tak uričte každú chvílu objavíte krásne // a budete rovnako šťastné ako ja. Budem sa tu na vás tešiť!!!

blumka
16. apr 2010

leni, mne sa mala budi kazde rano o piatej, niekedy potiahne do siestej 😉 zaspi o deviattej a zobudi sa 2x na papanie...keby spala tak ako Vilko, tak sa tesiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim....nech vstava aj o piatej, len nech v noci spi 🙄 mna utesuje to, ze sa chova ako terezka, takze ak to takto pojde dalej budem mat doma dve zlate deticky 😀 😀

zuci mala je ina silacka 😉 pamatam, ze terezka sa zdvihla na vystretych ruckach presne v den troch mesiacov 😉 juli bude v tomto lenivsia

blumka
16. apr 2010

pozrite si toto z 12.4 o prikrmoch ale potom si precitajte v teme dakujeme annag co na to hovori ona....takych mame pediatrov, ze by som im tituly vzala niektorym http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/damsky-ma...

blumka
16. apr 2010

zacina to v nejakej deviatej minute 30 sek

blumka
16. apr 2010

tu je vyjadrenie annag s odbornymi clankami, ktore si pani doktorka asi nie velmi dobre precitala 😠

Myslím si, že pani doktorka nemala svoj deň . Odvolávala sa na odporúčania ESPGHAN, no zjavne ich nepozná a zrejme sa spoľahla len na nejaké mylne interpretované útržky , v opačnom prípade nechápem Tu je len pár z x odkazov, ktoré sa výžive a dojčeniu venujú a aj tie, na ktoré sa pani doktorka odvolávala:

http://espghan.med.up.pt/joomla/position_papers...
http://espghan.med.up.pt/joomla/position_papers...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC177...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC128...
http://www.burlo.trieste.it/old_site/Burlo Engl......

Môžem len povedať, že jej pozoruhodné výroky sa stretli s údivom i jej lekárskych kolegov a od včera mi drnčia telefóny, že čo to malo byť . Dôveruj, ale preveruj. Toto pravidlo dnes môžeme celkom ľahko uplatňovať, stačí presurfovať internet. Články o výžive na mojej stránke boli tiež spracované podľa odporúčaní ESPGHANU, NASPGHANU, WHO.

Dojčenie nie je len kŕmenie,je oveľa viac, ESPGHAN sa na dojčenie pozerá z hľadiska výživy: odporúča dojčiť minimálne pokým sa zavádzajú príkrmy - presný čas neudáva. WHO to upresňuje - zavádzanie príkrmov predpokladá do 2 rokov, okolo 2 rokov už deti na celom svete bežne papajú i vysoko alergénne potraviny . Po 2 rokoch sa otázka dĺžky dojčenia i podľa WHO necháva na mamičku a dieťa - tu už ide najmä o psychologickú stránku, i keď MM je i vtedy hodnotné a zdraviu prospešné. Výrok o škodlivosti MM môžeme s kľudným svedomím považovať za blud, ktorý bol už dávno x štúdiami vyvrátený.

Musíme si uvedomiť fakt, že otázka plného dojčenia 6 mesiacov - 26 týždňov je tu len pár rokov a v praxi v mnohých krajinách napriek odporúčaniam WHO nie je stále zaužívaná. Až do roku 2001 totiž i WHO odporúčalo zavádzať príkrmy už medzi 4-6 mesiacom.
Švédi ako vyspelá krajina robili rozsiahly výskum o celiakii , porovnávalo sa niekoľko generácií detí a ich výživa už od 70.-80.-tych rokov minulého storočia. Jednoznačne sa potvrdilo, že na celiakiu má vplyv výživa detí. Niekedy za našich detských čias bolo bežné všade na svete, že deti papali príkrmy prakticky od narodenia, s alergénmi, s lepkom sa stretávali už pred 4 mesiacom. Zistilo sa napr. , že výskyt celiakie bol výrazne vyšší, ak deti jedli lepok už pred 4 mesiacom, ak pred 4 mesiacom jedli veľké množstvo príkrmov. V záujme zníženia podielu bielkovín vo výžive detí sa napr. menilo i zloženie hotových mliečnych kaší - zvýšil sa v nich obsah obilnín na úkor mlieka, čo sa tiež časom neblaho odrazilo na zvýšenom výskyte celiakie. Ich štúdia však tiež potvrdila, že naopak prílišné oddiaľovanie zavádzania lepku zvyšuje riziko vzniku celiakie.

Ich štúdie teda potvrdili, že oddialenie podávania lepku až po 4-6 mesiaci a zároveň jeho postupné zavádzanie v malých dávkach a zároveň pokračovanie v dojčení má za následok zníženie rizika vzniku celiakie. Riziko celikie je nižšie, ak dieťa pod dva roky je dojčené a zároveň je mu do stravy zavádzaný v postupných malých dávkach lepok.

ESPGHAN za optimum považuje stále plne dojčiť 6 mesiacov, i keď uznáva, že prax je iná , často sa začína napriek odporúčaniam s príkrmami skôr, a preto aspoň rozhodne neodporúča začať s príkrmami pred 17 týždňom a zároveň neoddiaľovať ich po 26 týždni . Zároveň odporúča, aby sa s prvými príkrmami zavádzal i lepok.

maculik
16. apr 2010

Dobre ranko 🙂

olifcek
16. apr 2010

mami dakujem, chi, ocko bude odhanat chlapcov, hi hi

olifcek
16. apr 2010

bre raanko

olifcek
16. apr 2010

robite take veci?
http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat...

ja len niektore, lebos om o zvysnych nevedela....glg...je to zle?

maculik
16. apr 2010

olif, mala je aky smejko zlaty 😵 A ako sa ti podarilo ju nafotit, ked sa tak smejka, to u nas nehrozi 😀
tu je dnes chladnejsie, a to musim ist do mesta pre jeden papier od mojej gyn, co musim poslat do byv.roboty, lebo mi neposlali nezamestnanecku, a teda chybaju tie peniazky... Ale asi pojdem taxikom, lebo maly v kociku nevydrzi tak dlho a nechcem, aby mi spustil kdesi v buse spievanky 😅

garon, mne sa paci, ako maleho volas, ze slonik 😀

zajtra chceme ist s malou prvykrat na plavaren, je tam plno bazenov a atrakcii pre deti, pojdeme hned rano, ked Nemcuri este spia a nakupuju, aby bolo malo ludi. Tak som zvedava, ako bude, pojdem aj ja s Petkom, ale my budeme len zo sedacky pozorovat 🙂

A vcera sa Adelka kupala s ocinkom, tak to ste mali vidiet tu potopu v kupelni, ked skoncili, to som len vybuchy smiechu odtial pocula, radsej som tam ani nesla, ked som pocula tie splechoty 😀

maculik
16. apr 2010

olif, ja to vsetko nerobim, ale idem si precitat 🙂

blumka
16. apr 2010

olif, nestresuj..robis to co mas robit..intuitivne..sak nemozme sa riadit stale len tym co napisu v novinach a casopisoch..je fajn ked sa dozvieme nieco nove a zaradime to ale ked to nerobime nic sa nedeje. najdolezitejsie pre babo si ty a tvoja pritomnost, ty si najlepsia hracka a stimulacia pre Olivku 😉

garonka
16. apr 2010

bre rankooooooo

no my sme mali celkom oukej noc ocko pri nas zaspal aj do prace 😅

macu no bol žirafka tak je slonik lebo sa z neho stava tučko a ak mu poviem slonik sa krasne smeje, to nas už babätka vidia nie?

zoska a maminka všetko naj k dnešnym dvom mesiačikom 😵 😵 😵

olif ja zo srandy ak mam naladu tak spievam malemu tu riekanku ika tika gymnastika ale po svojom mu hovorim no jemu sa to pači lebo raz som mu nožky pritlačila a ma okakal takže len spievam ak ma na sebe plienku 😀

blumi ja by som niektorych pediatrov aj do kelu poslala, moja pediatrička ktora sa starala o mňa keď som bola babo ma zas ine nazory ako pediatrička maleho, napr. prečo mu nedavam vodu to ma zdrbala ta ježibaba maleho a ja nedavam lebo nechce a moja byvala doktorka vravela netreba je kojeny no super každa si vraví čo chce

a ešte babky vy čo mate chlapčekov im po kupani naťahujete predkožku? lebo my to robiť musíme aby ak bude starší sa mu nezrastla či čo, no na poradni mu tak natiahla krava jedna až plakal, tak predpisala framykoin že mu tym mam sem tam natrieť, ja to nerobím ale mm no ten nadaval na tie somariny

olifcek
16. apr 2010

macu Oliv sa vacsinu dna smejka....ked nie, tak spinka s prsom v use 😅

macu a s petrikom sa budes sprchovat, resp. clapkat? kedy najskor?

macu, blum, dakujem...viete, nechcem nic zanedbat..a ja hlavne necitam take veci, ale zacnem kuusok x;o)

blumi jo veru, to by aj sedelo x;o) rano sme spolu tolko vystrajali, hehe...sme sa rehunali, ja som saskovala a Oliv sa pucila od smiechu, chi...je rozkosne, ked tie babatka takto podrastu a komunikuju s nami ako vedia x;o)

gari ja sa aspon tie riekanky naucim, cchi

olifcek
16. apr 2010

juj, tlacim do seba kokosove kocky obalene cokoladou, mnamkyyy

blumka
16. apr 2010

som sa akurat dozvedela ze do rodiny pribudla dalsia baba, Kamilka, vcera sa narodila 😉 😵

olifcek
16. apr 2010

blumi, babinec x;o)

blumka
16. apr 2010

jj 13 bab jeden chlapec 😀 😀

olifcek
16. apr 2010

kokos, to jaka vzacnost, chlap vo vasej rodine x;o)

matka331
16. apr 2010

dobree ranko...aj aj som z tych prispevkou salenaa....ale uz teraz v pondelok by som mala dostat tak uvidime tiez ani neviemako ich vyuzijem duufam ze co nbajlepsie 😀 😀 vy ste uz niekttoraa dostali tie peniazky???vcera som bola velmi smutnaa malicka sa pokakala a ked som jej utierala ritku kaku malaaz na chrbatiku tak som jej to chcela utriet a som jej dvihla nozicky vysie a malicka sa strasne rozplakalaa a moj mm mi povdal ze som jej ich velmi dvihla tak som sa zlakla ze som jej ublizila ☹ ale tak asi je vsetko v poriadku ...
gari nesi sama ktoru tak mm vie vytocit des ranno ked isiel moj mm do prace tak mu vravimci somnou nskoci do obchodu na nakup lebo prsi a na aute y to boolko aj rychlejsie tak mi povedal ze nie leoo nema cas a ze kedpojdem aj po dazdi ze ma nerozmyje ten dazd 😒 ja neviem ako si to oni predstavuju ...ale ma tak vytocil 😒

matka331
16. apr 2010

baby nerobite niektoraa smotanovo piskotovu tortu nepecenu??? 😉

maculik
16. apr 2010

garon, zoska, maminka - vsetko naj k 2 mesiacikom 🙂

olif, asi budem, ale este pockam chvilku 🙂

garon, ja nepretahujem, dr povedala, ze s tym nemam zatial nic robit. Ale spytam sa o mesiac, ideme na poradnu a ockovanie, ze co teda s tym. Lebo tohto sa ja obavam, tiez je na to milion nazorov, kazdy "odbornik" hovori inac a vyznaj sa v tom potom 😠

olifcek
16. apr 2010

matka a vy ste uz mali svadbu? safla...mi to uslo???

a jo, drze od neho x;o(((

maculik
16. apr 2010

matka,ja robievam. Aj mam chut, len tu nemaju tie okruhle piskoty, tak musim doniest zo Sk.
Robim tak, ze dam piskoty, na to smotanu (zmiesam cca 6kyslych smotan s vanil.cukrom podla chuti - ja davam 5, lebo nemam to rada sladke), na to ovocie, zase piskoty a smotanu a piskoty. Niekedy dam 2 vrstvy ovocia a tu vrchnu smotanovu vrstvu zafarbim kakaom alebo grankom a niekedy dam aj lentilky, ak mam doma, alebo len ovocie, ak nedam tu 2.vrstvu.
Mnam, ale si mi narobila chute, idem aspon puding spravit miesto toho 😵

inak, ked sa Petko tak zakaka, ja ho neutieram, len ho rovno pod vodu strcim, vlastne cez den vzdy ho len umyvam, ma to rad a je to aj super uspora tych utierok.

lenica81
16. apr 2010

blumi, takze ta pediatricka to vlastne prekrutila a povedala opak, ak som to dobre pochopila... 😠

olif, ja maleho trenujem... podla takych rad, ale este je len v 2. mesiaci, takze mi pomaly treba nastudovat 3. ... inak, keby davali mama to vie najlepsie skor... kupila som hrazdicku v pastelovych farbach, keby som vedela, tak kupim taku kriklavejsiu... ja tapa... ale mm mi povedal, ze nemozem vsetko robit perfektne, lebo to sa neda... ale joj, mrzi ma to... takto ho mozno ta hra az tak neaujme... 😖

lenica81
16. apr 2010

maly zasa v manduce... spinka... uz si na nu pomaly zvyka... a ja som rada, ze neprotestuje... lebo chrbat som v loterii nevyhrala, i ked masaz by bodla...

matka331
16. apr 2010

olif nemali sme este svadbu neuslo ti nic.... 😉
maculik a tu smotanu len z vanilkou zmiesas a ona tak stuhne ??

laxity
16. apr 2010

dobré ránko 🙂

olif...ty tuším samé dobroty papáš 😀 ...hneď z rána robíš chúťky 🙂 . Musím to preštudovať aj ja. Ja idem budúci týždeň s malou na cvičenie, tak som zvedavá ako sa predvedie 😀

zuci...malá je zlatučká a tá druhá foto a ten ksichtík nemá chybu 😀

ja tiež robievam tortu, len dávam štyri smotanové torty......

my sme včera zaspinkali o ôsmej zobudili sme sa o štvrtej, napapali a dala som si ju medzi nás a spinkali sme do 8.30...krása a stihla sa riadne pokakať, takže máme za sebou už aj kúpanie a teraz sa hrá v hrázdičke.

príde mi kamoška, tak snáď vyrazíme na prechádzku konečne

lenica81
16. apr 2010

mati, aj by som spravila tu tortu, ale ake ovocie pouzit, sak skoro ziadne nemozeme a jablka mi pridu na to tvrde... 😕

aj ja cez den umyvam pod tecucou vodou... maly je z toho hotovy a stichne ihned...

a garon, nepretahujem, doc povedala, ze netreba... 😉

lenica81
16. apr 2010

ja na ranajky krupicku so skoricou... mnami... 😵

olifcek
16. apr 2010

matka ja Olivke tiez zadocek po kakani umyvam v umyvadle. veeeelmi si to oblubila, neskutocne sa tesi, bicykluje nozickami, usmieva sa...;) ja utieram zadocek len po piskani aj to nie vzdy x;o)

leni zaujme x) ja som nastastie vsetko kupovala vo vyraznych farbach x;o))

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre