Mamičky. Február 2010

zusika
12. jún 2009

Ahojte... Je tu už niektorá, ktorá vie, že bude mamičkou vo februári 2010? Ak nie, tak uričte každú chvílu objavíte krásne // a budete rovnako šťastné ako ja. Budem sa tu na vás tešiť!!!

zucana
13. feb 2011

@blumka ina tortisko 😅 zjedla sa cela? dala by som si 😉 nemozem....

blumka
13. feb 2011

@zucana Terezka si poprosila hrad, tak mala hrad..nezjedla sa cela, bolo nas na nu len 6 a to vsetko na nej aj okolo nej, okrem napisu a princezien je jedle, takze mame co robit 😅

katka888
13. feb 2011

@zucana
ahoj Katka,
Európsky dokument o výžive dojčiat a batoliat ani Európska spoločnosť pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu ESPGHAN nevidí prekážky, prečo by dieťa po prvom roku nemohla piť i kravské mlieko - mlieko iných zvierat. Musí ísť o mlieko plnotučné, lebo niektoré vitamíny sú v tuku rozpustné a pasterizované. A malo by ísť o dieťa, ktoré už dobre papapá príkrmy - preto sa do roka nemá. Lebo do roka mliečna zložka tvorí podstatný podiel výživy a zloženie KM nezodpovedá nárokom ľudského mláďaťa a ohlo by dôjsť k výraznému deficitu živín. Keďže po cca roku je už bábo zvyčajne dobre rozjedené , tak je to ok. 🙂

katka888, 2011-02-12 22:49:13, píše:
-----------------------------------------------------------------------------------
ahoj, odporucili mi sa na teba obratit...
chcem sa spytat na kravske mlieko, cim viac zistujem, tym rozporuplnejsie info nachadzam...
niektori odbornici odporucaju az po 2-3 rokoch veku dietata, ini zase tvrdia, ze po prvom roku sa uz moze pomaly detom podavat a ze tvrdenia o 2-3 rokoch su len marketingove tahy spolocnosti s UM na zvysenie ziskov.

no moja otazka je trosku ina, nie kedy zacat s kravskym mliekom, ale ake su argumenty proti zavadzaniu kravskeho do stravy dietata a pitneho rezimu po prvom roku zivota....

no a s touto otazkou ma odporucili na teba.

mozes mi to prosim nejak vysvetlit? preco neodporucaju od roka kravske mlieko?
dakujem

katka888
13. feb 2011

@zucana
ahoj katka,

názor z hľadiska výživy je : dojčiť na požiadanie aspoň prvé dva roky (lebo cca dva roky sa zavádzajú nové príkrmy a práve tu MM výrazne zasahuje - bábo nový príkrm lepšie toleruje, ľahšie ho strávi, eliminuje sa riziko nežiaducich reakcií. Okrem toho, MM obsahuje v druhom roku viac protilátok , pretože bábo sa ocitá v širšom kolektíve. Obsahuje faktory, ktoré napomáhajú vývinu mozgu. Dojčenie však stále zohráva významnú funkciu z hľadiska upevňovania pevnej vzťahovej väzby. Tieto funkcie nespĺňa ani KM ani UM a žiadne alternatívne kŕmenie neprináša bábätku uspokojenie z prijímania jedla. Preto voľba mlieka po prvom roku zostáva na mamičke, ako pri iných jedlách. Nejakú špeciálnu výživu - teda ani UM - dieťa, ktoré má zabezpečený normálny zdravý prísun živín z bežnej stravy nepotrebuje. UM sa dnes už vyrába pre deti do 6 rokov, pre tehotné ženy - gravimilk, pre starých ľudí .... je to len rozširovanie portfólia producentov UM.

katka888 2011-02-12 23:31:11 píše:
--------------------------------------------------------------------------------
aky je taky rozumny nazor na kravske mlieko verzus umele?

ak uz po roku / roku a pol / je mamicka nutena prejst od kojenia na mlieko, co je pre dietatko "lepsie" , kravske / tu mam skor namysli plnotucne, najlepsie od nejakej overenej kravicky bio, prevarene, nemyslim prave trvanlive polotucne v krabiciach / alebo umele?

olifcek
13. feb 2011

@zucana ano, maju yt vacsie, aby mohla nozicka rast x;o) dobre si pochopila

@katka888 sup[er, ze si sa @annag ozvala x;o)

katka888
13. feb 2011

@blumka
date do mrazaku a ani neviete ako sa zide 🙂 my sme tak vytahovali nasu svadobnu na moje narodky 🙂

blumka
13. feb 2011

@katka888 no ja nemam rada kolace vytahovane z mrazaku, radsej rozdam cerstvu aj susedom nech sa hned zje 😉

zucana
13. feb 2011

myslim,ze sa jej aj lepsie chodi....ma teraz inu znacku aj s klenbou 😉

@katka888 dakujem ....ja by som chcela tiez kojit do 2 rokov alebo aspon rok a pol.....a ked otehotniem tak bych pokracovala...len ta alergia by mohla prejst v juni 😔

katka888
13. feb 2011

@zucana
joj a posledny mail:

ahoj Katka - umelé mlieko je umelá náhradná výživa za materské mlieko , ktoré by sa malo podávať bábätku presne ako liek, výnimočne a dočasne v odôvodnených prípadoch. Ak dieťa po prvom roku normálne je pestrú vyváženú stravu, prijíma dosť železa - teda bu papá mäso, alebo má prísun vhodných kombinácií rastlinnej stravy a papá mliečne výrobky, tak umelé mlieko nepotrebuje . Možno by spadalo do úvahy, ak by bábo nič iné jesť nechcelo, ale inak je to úplne zbytočné. Pohár kravského mlieka je pre neho to isté ako porcia mliečneho výrobku. pokiaľ dobre toleruje kravskú bielkovinu, prečo by ho piť nemohlo - môže. Žiadne umelé mlieko nepotrebuje .

katka888 2011-02-13 11:46:53 píše:
--------------------------------------------------------------------------------
dakujem,
skor som mala namysli, ak uz dojcenie nie je mozne, ci je vhodnejsie po roku, roku a pol kravske, alebo umele.

katka888
13. feb 2011

@zucana
ja sa pokusim malu udrzat na kojeni kym nebude maly na svete,aj ked velmi uz nechce moje mliecko / asi kvoli tehu / a potom skusim tamdemove kojenie , uvidime ci jej bude chutit a ako to cele bude, kolko bude mliecka.

svetlankat
13. feb 2011

@blumka nadherna torta, no a rodinka, prenadherna, bez debaty.
@katka888 a ktore nazory prevysuju, za KM alebo proti?

svetlankat
13. feb 2011

baby dakujem za odpvede

katka888
13. feb 2011

@svetlankat
asi si uz citala tie odpovede vyssie....
uz nestresujem , ze nevypije tolko mojho mliecka a co dalej.... budem jej davat denne aspon 1x, dufam, ze vydrzi a ked sa maly narodi, uvidime, ako to s mlieckom bude. a uz neriesim ci jej doplnat umelym, alebo kravskym, kedze stravu ma roznorodu, papa aj mliecne vyrobky.

laxity
13. feb 2011

ahojte

@svetlankat a kde sú foto z oslavy? 🙂

laxity
13. feb 2011

@katka888 to je prípad ako @zoska jej malá tiež po dojčení odmietla umelé, tak je na mliečnych výrobkoch ak sa nemýlim 😕 ak sa to nezmenilo už 😕 a ty kojíš a si tehu? 😕 fúha 😕

zucana
13. feb 2011

@laxity preco fuha?

laxity
13. feb 2011

@katka888 ja tiež neplánujem dať KM 😅

svetlankat
13. feb 2011

@laxity nestiham, ale slubujem, dam, aj teraz pisem a robim veceru

jaja32
13. feb 2011

@blumka máš šikovnú maminu... to ona piekla, ci nie? Krasna torta. 🙂

laxity
13. feb 2011

@zucana riadny zaberák nie? ja by som sa určite dopovala produktami jak bláznivá 😀

svetlankat
13. feb 2011

@katka888 citala, cize si tu dala vsetky? preto som sa pytala, lebo v tych co si tu dala sa pise ze KM mozes dat, ci?

laxity
13. feb 2011

@svetlankat 🙂 šikovná, ja mám v kuchyni bordel ale vôbec ale vôbec sa mi to nechce upratovať a hrkotať 😀

laxity
13. feb 2011

@svetlankat ja som to tiež tak pochopila, že ona nie je veľmi za UM, že KM môže

olifcek
13. feb 2011

@svetlankat ja tiez beham s notakom z miestnosti do miestnosti, dke upratujem... ale robila osm na obed lokse, plnene kuracou pecienkou, a paradajkovu polievocku, tak tam mam zase ako po vybuchu... snazim sa tam ist, len Oliv sa na mna liepa, nechcem ju nechat plackat, tak cakam, kym zacne tatovi robit zle a idem 😀

olifcek
13. feb 2011

annag je u mna velmi uznavana, ale mlieko bych nedala urcite.. ja sa priklanam k nazoru @svetlankat lekarky a inym ktori maju nazor, ze do troch rokov kojit, ak sa neda, tak UM, a az paq kravske mlieko

olifcek
13. feb 2011

@jaja32 uz si robim zalusk na posledny lekvarik, jahodkovy, mnam, ale ten si setrim na nejaku speci udalost 😵 😵 pri kazdom z tych dvoch, co sme uz spapali, sa mi vynorili tak krasne spomienky z detstva... neverila bych, keby nezazila.. som si zaspominala na uzasne detske casy s nasimi, kamaratkami, zakladku, hadzanu, volejbalik...aaaa pod.

jaja32
13. feb 2011

@olifcek to je super a som rada, ze chutili. No na jahodovy je predsa zajtra speci udalost 🙂

laxity
13. feb 2011

@olifcek treba vypýtať recept a v lete sa narobí lekváru až až 🙂 , ak teda máte domáce ovocie 🙂

fajný obed si robila 🙂 ja som robila klasickú nedeľnú-to musí byť 🙂 a teľacie na vinársky spôsob so zemiakmi 🙂

laxity
13. feb 2011

@jaja32 robievaš aj černicový? alebo malinový? Bo my máme vždy veľa toho, tak rozmýšlam či by som urobila 🙂 bude to vhodné aj pre baby nie? 😕

olifcek
13. feb 2011

@jaja32 to je fakt, skusim cosi vymysliet 😵 😵
@laxity nemame domace ovocie ☹ fiiiha, ten obed znie super... 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre