Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

krasulka
14. nov 2008

Ahojte,

Tina Orchid, dakujem velmi pekne, no podla tychto bodov by mi mali matersku dat. TAk pevne duuuuuuuufaaaaaaaaam. Uz to je tyzden co sme to poslali tak uvidim kedy pride vyjadrenie. DAm vam potom vediet.

Inak som u segry od vcera, mame strasne vela jablk a varili sme este vcera do noci detsku vyzivu, ale je vynikajuuuucaaa..Mnaaam. Teraz idem trosku ponurat so segrou po meste, chcem ist kuknut kociky Peg Perego. A tu je tak apredajna s nimi. TAk zatial ahojte pa pa

pierkkko
14. nov 2008

tak ja som tu nova.. ja by som sa chcela opytat na vase skusenosti co sa tyka starostlivosti tu v irsku o tehotn.. ja som znechutena az nad mieru. chcem prestupit z droghedy do dublin. mam niekto podobny problem?

ladywitch26
14. nov 2008

mishka, no ja dufam, ze to uz skonci, lebo kamoske byvalo zle este aj v 7.mesiaci a jedna jej znama vracala az uplne do konca. 😖

inak vcera mi kolegyna povedala,ze ked idem do nemocnice na scan, tak mam len uctovnicke nahlasit,ze mam clinic day. ze vtedy mam narok na cely day off a plne preplateny. no to mi mohla povedat skor, ja som doteraz nahlasovala len ze si beriem volno. 😠

dzonka
14. nov 2008

ahoj krasulka,
mne prislo vcera vyjadrenie o vyske materskej,
vybavuju to podla datumu nastupu na matersku, posielaju to tyzden predtym ako si napisala ze kedy nastupujes.
Na matersku mas narok iba ked si zamestnana, neviem presne ale zda sa mi ze si pisala ze ty uz dlhsie nepracujes.
Mozes napisat email a spytat sa ich ci mas narok alebo nie, odpisuju velmi rychlo, tu je email: maternityben@welfare.ie
Mas narok na socialne davky zo Social Welfare offisu (tie byvaju vyssie ako materska) ak si nezamestnana a ak si slobodna matka, ak si vydata tak nemas narok na nic, ma sa o teba postarat manzel.

mamartinka
14. nov 2008

baby neviete respektive nepoznate neakeho dobreho slovenskeho zubara?zacal ma otravovat zub.dakujem moc.

krasulka
14. nov 2008

CAute baby tak mne tiez prislo vyjadrenie ohladne materskej: toto tam je napisane:

Dear Anna your maternity Benefit application form has been received and registreted.
As per your application form, you are due to commence your maternity leave on the 12-nov-2008 and your baby is due on the 21-2-2009

Takze nastup materskej by mal byt teraz toho 12.11.

A este tam bolo napisane ze ak nesedia datumy treba tam zavolat, napriklad termin ke dby bol zly atd..TAk podla tohto by mi to mali uz zacat platit nie? Co vy na to? Tie co berete matersku prislo vtedy aj vam taketo nieco?

MYslim ze keb ymi nedali tak mi hned poslu papier ze je do Declined alebo take cosi nie?

mishka711
15. nov 2008

krasulka hej budu platit inak by ti napisali ze to neakceptuju 😉

mishka711
15. nov 2008

pierkkko vitaj v teme ja som bola aj som spojna v irl a le okram hospital som chodila ku polke na ich kliniku inak by to bols bieda co sa tyka vysetreni takze tak a som v Dubline aj tu som rodila teda uz viacere s nas ja konkretne na holles street d2

xena22
15. nov 2008

Caute tento tyzden mame stale nejake prace na internete tak mi viac nesiel ako siel - stale mi to skakalo,ale je vikend,majstri maju volno - jupii,tak mozem podocitavat zameskane 😉

Krasulka tiez si myslim,ze keby ti nechceli platit,tak by ti rovno poslali zamietaci list...

Pierkkko - ja som zatial celkom spokojna s lekarmi tu v irksu,nie je to to,co na SK,ale v podstate mi takato starostlivost staci,ked mam moznost vyuzit aj ine sluzby - ako prehliadka na SK alebo som bola sukromne na sone u polskeho dr - tak taketo moznosti vyuzivam.A uz to nejako dobojujem hadam do uspesneho konca...

Mamartinka a preco potrebujes aby bol zubar slovak?Ved tam aj tak nepokecas 😉 Ci bojis sa ,ze iri nie su dostatocne kvalifikovani?

krasuliak
15. nov 2008

aspon ze tak ze krasulka manzel sa len potesil 😀 😀 😀 😀

annaola
15. nov 2008

martinka, viem ze v Tallaght je slovensky zubar, kuk na tento link, vola sa tusim Milos(priezvisko)
http://www.revahealth.com/dentists/ireland/coun....
babulky, nerobite niektora avon, v dubline?
Papierovacky ohladne Tiborovej podpory mame uspesne za sebou, stalo to kopu nervov.. Musela som tam ist aj ja s malym, aby verili ze sme v Irsku.a vystihli sme akurat den, ked prave neuradovali, tak sme sa tam museli 2x trepat. a okrem toho aj poplietli nieco a vyskrtli Tibora zo zoznamu, lebo vraj neprisiel na podpis, hlavne ze prisiel papier s uplne inym datumom ... asi maju taketo omyly na dennom poriadku, lebo sa velmi necudovali,ked to zistili.
Vymyslate uz nieco pod strom???? napadlo ma ,ze dam urobit fotoknihu z nasho amstredamskeho vyletiku, to by sa mu mohlo pacit, a k tomu nejaky srandovny mousepad s optickou myskou. poradite este nieco????
papa

krasuliak
15. nov 2008

no kazdeho muza potesi nejaka technicka vecicka elektronika telfon atd. .. 🙂 🙂 inak aj tip pre moju manzelku 😀

mishka711
16. nov 2008

krasuliak 😀 lovely

krasulka
16. nov 2008

cafte, no milacik ako si tento rok polsuchal taky bude aj Jezisko 😀 😀 😀 😀 😀

co nove v irsku kocky?

ladywitch26
17. nov 2008

krasulka, vsetko po starom. akurat uz pomaly vsade v obchodoch vianocna vyzdoba. 😀 esteze moj sef sa este nezblaznil,ale ktovie, ci aj on uz dnes nebude vesat girlandy po regaloch.
no inak aki su ti chlapi neskromni, moj zahlodil, ze chce od jeziska playstation. tak som mu povedala,ze jezisko sice chape jeho tuzby z detskych cias, ale donesie mu praktickejsi darcek, ktory aj viac vyuzije. a to detsky kocik 😀

xena22
17. nov 2008

Ladywitch26 - tak to si dobre poriesila 😀 ,akruat,ze mna muz predbehol ze kupi kocik on mne a on chce playstation 😀 ale kedze uz aj deti chcu,tak nech maju radost,aj tak tu nie je co celu zimu robit,tak nech sa bavia...a aky kocik mas vybraty???Ja momentalne intenzivne hladam taky co by splnal vsetky moje kriteria - ale tusim taky este nevymysleli 😀 Tak ak mas uz konkretne vybrany,tak mi hod tip...aj ked tuna v irsku som uz tusim kazdy jeden kocik odskusala ( no ved je tu aj ubohy vyber tak to nebol problem),mozno som nieco prehliadla...Mne sa inak zda este skoro kupovat kocik,mozno to prelozim az na januar - tam mam narodky 😉
Inak tie vianoce sa nejako rapidne rychle blizia,za posledne tyzdne som sa zaoberala svojim tehotenstvom a pripravami na babo,ze som na vianocny osial akosi pozabudla a este nic dokopy nemam kupene a kedze sme tu na vianoce sami a ani sa k nam tento rok nik nechysta - tak musim obstarat toho viac,aby bolo co rozbalovat 😀

ladywitch26
17. nov 2008

xeni, no moj tiez zacal, ze vsak to nechce len pre seba to playstation, ze to aj pre synceka (taky si je isty,ze to bude chlapec 😀 ), no len som mu ozrejmila, ze par mesacne babo bude playstation asi sotva zaujimat. ale za pokus to stalo, snazil sa. 😀 😀 😀
inak vcera sme videli v jednom obchode celkom schopny kocik, mc larren to bol tusim, trojkombinacia, sportovy, vanicka aj autosedacka, aj nejake doplnky tam mal, prikryvku proti dazdu, zimny fusak atd. a nejakych 550 tusim stal. ale kamoska mi radila pockat do januara, ze ked budu tie zlavy, ze pojde vsetko dole. a ked ho len o 50euro spustia,tak potesi.
dnes mi kolegyna doniesla tehu gate od uniformy nasej, ona uz vyfasovala vacsie cislo, lebo ma termin na marec, tak mne dala tie mensie.no ale nenormalna ulava na brusko,ziadny tlaciaci zips, no poriadne sa z nic vytesujem. lebo uz som sa bala,ze budem musiet nosit teplaky do prace 😀

xena22
17. nov 2008

No ved aj ja asi pockam na akcie a vypredaje,celkovo na zvysok veci,zatial tiez kupujem len to co je v akcii,mam nachystane vsetko na prve tyzdne a potom sa uvidi,co nestihnem vo vypredajoch,pokupim aj po porode,ved hadam nejdem umret a ako sa poznam,tak po dvoch tyzdnoch uz pojdem brazdit po obchodoch 😀

Inak ten Macleren by ma zaujimal,ked mal aj vanicku...ak by si ho nahodne nasla na nete hod mi link...

Veru tehu gate su na nezaplatenie,ja som tiez do 20tt sekala frajerku v normlanych vecoch,ale uz som v nich nedychala a nedajboze si v nich sadnut...teraz som uz jak sud,ja neviem kam este porastiem,ked si predstavim,ze ma caka este takych 10tt - tak by som ich najradsej prespala a zobudila sa uz az s babom na rukach 😀

martus28
17. nov 2008

Ahojte, som tu prvykrat, zdravim, potrebujem poradit, ci je tu niekto, kto poberal matersku z irska a rodil na Slovensku. Chcem to tak spravit, ale kedze nemam na Sk poistku, tak neviem ako na to a tato irska mi sotva nieco preplati. Ani VHI to nepreplaca. Ak ma niekto skusenost, prosiiiim....

annaola
17. nov 2008

ahojky dievcata,
s tymi povianocnymi vypredajmi je to fakt dobre, my sme doteraz sice vzdy boli vtedy na Slovensku, ale segrin frajer robi v Liffey shoping centre a minuly rok si pokupil veci o 90 percent lacnejsie. Uz sa tesim 😀 (zoznam je uz pekne dlhy 🙂 ) .Budu to nase prve Vianoce v Irsku,tak uz teraz planujem vyzdobu a vsetko okolo, aby sme sa dobre citili a hlavne aby sa drobec tesil. Dnes sme boli na x-ray a ze vraj je uz ta kosticka ok, a do par tyzdnov bude ruka plne funkcna. Zacal trenovat , vykrajuje slane pecivo, a onedlho budeme medovniky piect.Najviac z celych Vianoc mam rada to pecenie a zdobenie medovnikov,mnam 😀
krasulka, ladywitch, xena (a ostatne dievcata) esteze mate termin az po vianociach, mozete si plne vychutnat stedrovecernu kapustnicu+ ostatne dobroty. Mne az sliny tiekli ked som s partyzdnovym babom sedela pri stole( xa xa , ani to sedenie sa nedalo normalne zrealizovat) , ale na druhej strane to bol naaaaadherny malinky darcek v perinke, najkrajsi aky som kedy dostala.
mamartinka, prepac, fakt nejde ta stranka spustit, neviem preco, hod si do googla smile clinic tallaght, ono ti to urcite najde.

xena22
17. nov 2008

Annaola - ja zasadne rodim vzdy po vianociach 😀 no a co sa tyka vypredajov,tak minuly rok som bola dost sklamana 😒 trafili sa mi len nejake handry,ale inak nic moc,,,,uvidime tento rok - ale urcite sa zacnem obzerat uz skor,lebo minuly rok tuna este nebol ani koniec roka a uz vypredaje v plnom prude a ja som sedela doma s misou kolacov na kolenach a premeskala som urcite kopec veci 😀 Len neviem ci budem tento rok fyzicky zdatna na to 😒

Martus28 skus sa spytat Krasulky cez IP ona riesi ten isty problem,ale podla mna ak ti tu v irsku matersku priznaju,co tiez obcas byva problem - tak ju mozes poberat aj ked nie si na Sk...

annaola
17. nov 2008

Xeni,tie dve posledne fotky v albume su dobreee 😀

ladywitch26
18. nov 2008

xena, to ty uz mas aspon narok na brusko, ale mne v nedelu sefka zahlodila, ze uz mam teda riadne brusko, ze o nej az do 6teho mesiaca nikto nevedel,ze je tehotna.tak jemne mi teda asi chcela naznacit, ze som tlsta. 😠 no lenze sa utesujem, ze oni su cela rodina krpati, tak jasne, ze aj synov mala malinkych. mne aj doktorka povedala,ze to bude dlhe dieta, ze aj ja aj muz sme vysoki. malinke si vystiera nozicky do celej dlzky v brusku, tak jasne, ze ho mam vacsie... 😀

annaola, no poniektore si nemozme ani tie vianoce velmi vychutnat, aj ked mame termin na maj. ono totizto poniektore este stale denne blinkaju. 😝 a podla intenzity nevolnosti, zatial sa to nechysta ani len zmiernit, nieto este skoncit uplne.esteze mam slane tycinky a orechy.tie ma v praci zachranuju. vzdy ked ma tak riadne natiahne, zohnem sa pod pokladnu, pozujem zopar orechov a da sa mi aspon normalne dychat.aj ked parkrat som uz musela vybehnut vonku, aby som to rozdychala, lebo neviem, co by mi zakaznik povedal, keby som mu k nakupu hodila este nejaky pridavok.

zdenkami
18. nov 2008

Martus28,

myslim, ze sa to tak neda, teda tak na 90 percent. Musis porodit tu ak chces tuto dostavat matersku.

Inak babenky, viete ze mate narok na tax credit na medical a dental expenses. Skusali ste to uz niektora uplatonovat. Ja som sa to dozvedela az minuly tyzden. Doposial sme uplatnovali len tax relief a relief za bin charges.
Ale sa to da, pise tam, ak platite tax in higher tax rate, co teda my platime. A moze sa to uplatnit na partnera aj na dieta, ale musimte mat blocky ze ste to platili a samozrejme to neplati ak mate medical card.

A nepamatam sa, kto sa tu pytal, ale v SK je narok na rodicovsky prispevok.

o ruseni 1100 eur nic neviem, len viem, ce od januara to nebudu dostavat deti, ktore maju 5 rokov. Doposial to bolo do 6 rokov.

Krpec mi inak rozsiruje kazdym dnom k radosti slovnu zasobu a zacina byt bilingualny a popri vacsine anglickych slov zacina hovorit aj slovenske v rovnakom vyzname, co ma uplne prekvapilo. Doposial napriklad ukazal ocko a vravel eye a dnes rano uz aj oko. Tak sa tesime.

zdenkami
18. nov 2008

Krasulka, ak si slobodna a zijes s partnerom, neberu ta ako slobodnu matku. Pozor na vec. Jedine ak partner travi v dome kde byvas menej ako 3 noci v tyzdni.

A Krasulka nerada Ti kazim radost, to len znamena, ze obrzali tvoju ziadost. To je taky info list.

A nemusia Ti ju priznat najneskor tyzden do nastupu na matersku. Mne ju priznali uz ked som bola na materskej. Cakala som na to hadam aj 3 mesiace. A to som nastupovala na matersku 4 tyzdne pred porodom.

xena22
18. nov 2008

Zdenkami moja kamoska pobera matersku tuna a rodila na SK,isla tam len porodit a po par tyzdnoch prisla nazad a poberala matersku,ked jej skoncila,tak znova nastupila do prace kde predtym,ved to je jedno,kde porodis v ramci EU...to sa neberie do uvahy,ked si tu klasicky odrobila potrebny cas co je nevyhnutny na to aby jej matersku priznali,tak jej ju nemozu nedat - s miestom porodu to nema nic spolocne...

O tych medical a dental expenses som pocula,ale zatial sme si to chvalabohu neuplatnovali,velmi po dr nechodime a je tam nejaka hranica,ktoru musis presiahnut - myslim,ze je to 100 alebo 120 eur za rok a mali sme to menej,takze sa to nedalo,samozrejme.My si este uplatnujeme nejake odpocty koli tomu,ze platime najom a teda aj tie smeti...

A s tym rodicovskym je to uz iste,ze to bude uz len do 5 rokov??? 😒 to je blbe,lebo maly uz bude mat 5 vo februari...tak mi s tym asi seknu,co?No ved uvidime...

krasulka
18. nov 2008

cafte,

zdenkami ja niesom slobodna ja som vydata uz rok a pol 🙂

no dufam ze mi tu matersku daju..ostava vazne len cakat a verit..inaksiu moznost uz nemam.

Inac Vianocnym vyzdobam uz sibe aj na slovensku..dokonca v niektorych supermarketoch uz maju ozdobene stromceky 😕 😕 no otras...podla mna je to este skoro..

martus, ja som podobny pripad ako ty..budem rodit na slovensku ale matersku chcem z irska..ale ci ti nieco budem vediet poradit, zial netusim...sama triafam na slepo a dufam ze z toho nieco bude..

xena22
18. nov 2008

Krasulka,ved vianoce su uz o mesiac,,,,podla mna to skoro nie je,,,,ja praveze hovorim,ze skoda,ze nie je vyzdoba po meste,mam rada tu atmosku,ale asi si pockam na 1 december,,,,vtedy to uz voni vianocami naozaj 😉 Inak ja vobec nemam vianocne nalady,stale riesim cosi ine,myslim,ze tohorocne vianoce len tak preletia a ani si nevsimnem... inokedy o takomto case som uz bola plna vianocneho entuziazmu a teraz akosi nic,furtky mam cas na vsetko...

krasulka
18. nov 2008

xeni, no aj ja to milujem, len tu uz su mikulasi a salonky ppo obchodoch od kedy som prisla od 20 oktobra....Inak mam rada tiez Vianocnu atmosferu a dnes uz tu riadne mrzlo a na zajtra zevraj snezenie hlasili, tak som zvedava. Uz mam aj darcek pre muza, ale nenapisem aky sem na sklo, lebo on potvora az sem zas zavita by videl 😀 😀 😀

krasuliak
18. nov 2008

som same oko 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre