Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

krasulka
17. jan 2009

Nadina hej, diky. V pondelok tam idem volat. Ja som na svk este ale muz je v Irsku tak to sleduje 🙂

krasulka
17. jan 2009

sak dufam ze mi to svinuchy priznaju 😀 nechcem byt bez prijmu

nadina
17. jan 2009

Xena,
este ma napadlo,
neviem ci si citala cely ten clanok v HN,
co som Ti hodila, ale v urcitych pripadoch je potrebne na danovy v SK
dolozit potvrdenie o danovej rezidencii v IRL,
aby si danove na SK nemusela podavat...

Toto potvrdenie Ti vystavi revenue - na pockanie,
pre ucely dnaoveho priznania v tomto roku -
ak si tu bola v minulom roku viac ako 183 dni...

Ci tento doklad o danovej rezidencii musis dolozit -
to uz necham na Teba, zalezi od individualne od situacie.

Moj manzel napriklad tento doklad posielal minuly rok,
nakolko ma na SK pozastavenu zivnost (zatial ju nezrusil),
tak koli tomu...

ladywitch26
18. jan 2009

nadina,to vazne vam tak snezi, ze si staviate snehuliakov? paaani, tu len leje a leje. a vetrisko, ze prsi vodorovne. vcera som sla do prace, mam to len 100m, ale musel ma muz zaviezt na aute. by som premokla do nitky. a byt potom 6 hodin v mokrej uniforme,to vazne nemusim.

inak vcera davali v spravach, ze irsko,anglicko a spanielsko maju najviac pripadov chripky v europe. u nas v dedine je chory pomaly kazdy druhy. a jedna kolegyna ma s celou rodinou dokonca crevnu chripku, tak sa snazim drzat si od kazdeho odstup. sranda by to teraz nebola tak ochoriet. ale citala som v novinach, ze zasa maju problemy v nemocniciach s tymi bakteriami, teraz ze s nejakym norovirusom, co sposobuje crevnu chripku a som si spomenula, ze ta kolegyna chodi s muzom po vysetreniach, robili mu biopsiu zaludka, tak sa zrejme tym nakazil v nemocnici. boli vo waterford regional a to je fakt nemocnica hrozy podla mna.

krasulka, skus tam zavolat, nam niekedy blbne postar. napr.telefonny ucet mi pride tak raz za dva mesiace. ale zasa muz je od novembra nezamestnany, ziadal si o jobseekers benefit a prisiel mu papier teraz v piatok, ze mu to priznavaju od 12.decembra. cize spatne. mozno aj tebe pride az vo februari,ze ti to priznavaju od januara. fakt neviem.

nadina
18. jan 2009

...bre ranko vsetkym,

veru Ladywitch, este mame nejake zbytky snehu od vcera,
cesta pred domom je taka zmrznuta clapkanica,
takze autom sa mi nikam nechce,
ale na hlavnej je to uz vyjazdene a prec...
Deti vybehli teraz von, potesit sa z tej trosky snehu,
kym este je. Vykukuje slniecko,
tak do dlho asi nevydrzi...
No, uz su naspat, zbojnici...
Slavko si sneh a mraz moc nepamata,
tak mi hovori, ze dupal "sklo" vonku.

nadina
18. jan 2009

Ozaj, zienky,

sledujete housing market?
AK zvazujete neskor kupit dom,
tak odporucam mrknut tento clanok.
Dufajme teda, ze sa nam oplati cakat,
ak to po ocakavnom poklese bude este v Irsku stat za kupu domu 😉

http://www.irishtimes.com/newspaper/finance/200...

N.

ladywitch26
18. jan 2009

nadina, k tym domom, oplati sa pockat. nam tu pred rokom dostavali nove domy a doteraz ich nemohli ani predat ani prenajat. pytali €250 za tyzden. od minuleho tyzdna sli s cenou na €150, co uz zvazujem, lebo my sme sice tiez v novych domoch, ale platime o €150 viac na mesiac. takze by sa mozno oplatilo vyjednavat s landlordom, ze bud znizi najom, alebo ideme do tych druhych. a niekde v novinach som citala, ze tym stavebnym boomom vykryli dopyt po novych domoch az do roku 2016. a ze viac ako 50000 uplne novych domov este nebolo obyvanych a ak majitelia chcu,aby boli, tak musia znizit ceny.niektore realitky uz sli o 30%dolu a podla mna este pojdu. co nam moze len vyhovovat. 😀

nadina
18. jan 2009

Ladywitch,
ved prave, pokial ma clovek pracu, tak kriza je aj "prospesna"
samozrejme ze nie doslova, ale ma to aj svoje vyhody... 😉

ladywitch26
18. jan 2009

nadina, no mne hlavne vyhovuje dalsi dosledok krizy, a to cena benzinu. ked muz denne najazdil 300km do prace a spat, tak nam to po tom, co sa doslal liter pod €1 aj velmi priaznivo vychadzalo. to mu ani sef nemusel dvihat plat. 😀

nadina
18. jan 2009

😕 300 km denne? Uhaaa a to preco takto?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nadina
18. jan 2009

Ahoj Fidka,

predpokladam, ze si bola ako zivnostnik aj platcom DPH?

Len platcovia DPH podavali aj nadalej danove priznanie,
aj ked mali pozastavenu zivnost,
az po zruseni REGISTRACIE DPH sa uz dalej danove na SK
pri pozastaveni zivnosti nepodava - preto prepdokladam, ze si bola platcom DPH
a zrejme si nemala zrusenu tuto registraciu?

Moj manzel nebol platcom DPH ako zivnostnik na SK,
zivnost ma pozastavenu, na socialke vsetko nahlasene
a danove priznanie podavat nemusi, kedze nesplna ani jeden z bodov zakona-
je to OK.
Myslim, ze je to podľa § 32 zákona č. 595/2003 Z. z.

Takze ak to bolo takto - pravda je na oboch stranach.
To je tazko pisat vseobecne, vzdy zalezi od konretnych situciacii.

S tym prispevkom pri narodeni - to uz vazne nemam prehlad,
asi tu nie je, ale pamatam si co tu baby pisali, ze je prisevok,
ked zena zije sama, tak sa dostava nieco pred narodenim,
ako prispevok na kocik a pod. Zrejme je to vsak len pre osamele matky...
Ale to tu uz isto vedia lepsie nase tehulky

🙂

ladywitch26
18. jan 2009

nadina, no lebo robi ako stavbar a isty cas robili v port laoise, no a od nas to mal 150km tam a 150 nazad.pol roka jazdil dve hodky rano do prace a poobede dve a pol hodky,lebo boli vsade zapchy po piatej. potom tam ale nastastie skoncili uz robil len v okoli waterfordu, tam to ma len 60km.
inak tiez myslim,ze tu prispevok pri narodeni dietata nedavaju, ja idem tiez poziadat na slovensku.

fidka, mne tak suseda, ziadne priznaky,zeby sa malej chcelo ist von, vobec nic, ona dokonca vobec nemala ani len tie falosne kontrakcie.no a potom zrazu z nicoho nic ju chytili bolesti, chlap ju hodil do nemocnice a tam o tri hodky porodila. ja budem tiez stastna,ked prve zvladnem za tak rekordne kratky cas. a to pritom jej dcera mala cez styri kila. no a az sme nechceli verit, ze to uz ma za sebou, lebo este rano behala popred okna ako srnka s nakupom a vecer uz sused klopal,ze ma dcerku. 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nadina
18. jan 2009

Fidka,

tiez Dublin, ale Dublin 15, Tyrrelstown,
nedaleko je Blanch shopping Centre,
5 minut od nas autom
a Ty, ktora cast? asi to mas koli praci niekde blizsie k centru, vsak?

nadina
18. jan 2009

Ladywitch,

tak to mal teda pekne daleko Tvoj manzel,
aj tych 60 km je predsa len dost.
Ale povedzte, ako sa nam vzdialenosti v Irsku "skratili"
vsakze?
Na Slovensku by snad ani nepripadalo do uvahy denne koli praci dochadzat 150 km,
napriklad Zilina - Trnava... (160km)

a v IRL je to bezne.
Nam sa na SK zdalo na chalupu jazdit daleko 8 km cez vikendy,
teraz by som presla aj 10 x tolko, keby sa dala prestahovat 🙂 🙂 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ladywitch26
18. jan 2009

nadina, presne tak, u nas bol problem z martina do ziliny 😀 ale to bolo skor tym, ze tam je fakt blba cesta a nebolo nic vynimocne,ked denne pod strecnom nehoda a to tam potom stojis v kolonach aj dve hodiny. 😖 a zas na druhej strane si zober, ze platit benzin na slovensku na takej dlhej trase, to by sa ti fakt neoplatilo ani dochadzat, z tej vyplaty by ti nezostalo nic. tu aj z minimalnej mzdy slusne vyzijes. ale tu je to nejako normalne,ze mas vsetko trochu od ruky. do najblizsej nemocnice to mam 60km, doma som to mala do martina 15km a aj to sa mi tam nechcelo obcas trepat,ked dostala mala segra horucky. 😀

mishka711
18. jan 2009

ahojky no dakujec
ameme za gratulacie 😀 party bola super bavila nas Miskyna dcerka mala KIka no supis zabava nam tancovala odporucame na party 😀 maly bol hore do 11;45pm no a zle spal v noci neviem odkial bere tolko energy 😀

nadina
18. jan 2009

Ladywitch,
no vidis, my sme zo ZA,
inak rodit som isla oboch zbojnikov do Martina,
takze cestu doverne pozname - hlavne, ked sa potrebujes ponahlat...
ale uz by mala byt sirsia, tusim cosi robili pod Strecnom
a snad niekedy aj tunel dostavaju...achjo.

xena22
18. jan 2009

Ahojte,ani som netusila aku debatu tu s tymi danami rozprudim - tak sme si to prestudovali a rozhodla som sa,ze si poziadame len o to potvrdenie,ze sme dlhodobo tuna a malo by to hadam stacit...nic na sk neprenajimame ani nemame zivonost ani aktivnu ani pozastavenu - no ja nebudem platit nejakej uctovcnicke za to ze mi bude robit danove do ktoreho nikoho nic...

Baby inak viem,ze mame narok na SK na prispevok pri narodeni (neviem v akej vyske) a tiez si mozeme podat o dorovnanie rodicovskeho prispevku,ale absolutne netusim ze ako a s cim,,,,tak som rada,ze vas to niektore caka predomnou...napr. problem je,ze budem tu,tak ako mozem cosi vybavovat na sk???Myslite,ze by sa to dalo zariadit aj tretou osobou?Ten prispevok pri narodeni je obmedzeny casom myslim a ja sa urcite na sk nedostanem a nebudem sa tam trepat koli takej sume...no fakt mam z toho galimatias....

No a dalsia vec - mam tu uz konecne overeny a do anglictiny prelozeny sobasny list,chcela som aj kopiu,ale svokra hned iniciativne utekala na postu a poslala mi len jeden - neviete kde na akom urade by mi mohli podla toho urobit este jednu kopiu tuna v irsku???Myslim tym ako sa taky urad vola po anglicky - potom si to vygooglim v corku kde to je - alebo to staci nejaky obyc solicitor??? Fakt som magor z tychto veci,na to moc nie som teda... 😖

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nadina
18. jan 2009

Fidka,
no aky je ten svet maly....

Ja vsak na MT porodnicu nemam az take dobre spomienky,
bola mi pri porode praktikantka, na co ma neupozornili vopred
a prestrihla pupocnik skor ako dala svorky,
takze syncek prisiel hned po porode o tolko krvi z pulzujuceho pupocnika,
ze musel dostat hned transfuziu,
a druhy porod ani nehovorim... 😔

Xeni, urob si kopiu - a skus s tym zajst na social welfare,
mali by to overit, ale mam skusenosti len s overovanim podpisov,
to bezne robia a taktiez na Garde.
Na Garde mi overili dokonca aj podpis na SK tlaciva,
prisom netusili co je tam napisane...

Pripadne potom na SK velvyslanectve by mohli - ale to mas asi od ruky...

xena22
18. jan 2009

Vidis na garde mame takych magorov,co mi potvrdia vsetko co chcem 😉 tam behnem...inak minule mi normalne poorazovali aj ciste papiere,ze nech si tam napisem co potrebujem - no cisty chaos,profesionali do prdele 😀

ladywitch26
18. jan 2009

xena, ak potrebujes cosi overit, tak na south mall, v takej zasitej ulicke je uradny prekladatel, je to v takej budove, kde ma zastupenie aj francuzske velvyslanectvo alebo take cosi. som tam bola minuly rok, ked som potrebovala uradny preklad potvrdenia o bezskodovom priebehu poistenia. cvakla som za to €45, ale rovno mi to poslali priamo do poistovne, neposielali to mne,ze oni to tam rovno vybavia. presne cislo domu neviem, ale skusim pogooglit, tak ti mozem dat vediet.
inak ten prispevok pri narodeni dietata bol spolu s rodicovskym prispevkom 25000. no kvoli 830 euracom sa aj oplati si to vybavit,nie? je to casovo limitovane, mozes poziadat do pol roka od narodenia malej. a tretia osoba myslim nemoze, len rodic. musis dolozit, ze tu v irsku nic take nedostavas, potvrdenie ti vystavia na social welfare bez problemov na poziadanie. jasne,ze to musis dat prelozit a potom normalne na urad prace vyplnit ziadost. do dvoch mesiacov poslu na ucet peniaze. inak mame narok aj na dorovnavaciu davku, rodicovskeho prispevku, tu v irsku je to mesacne €92 (to je tych 1100 rocne, ale po novom sa budu vyplacat spolu s pridavkami kazdy mesiac,vzdy v druhy pondelok v mesiaci) na sr je to najnovsie okolo €150 mesacne, takze tam dolozis doklad,kolko dostavas z irska a poziadas o dorovnanie do tych €150. to mozes poziadat hocikedy, ale doplacaju najviac rok dozadu. ale ked pojdes poziadat o tych 830,tak poziadaj rovno aj o toto. tu je myslim podmienka, aby si uz nepoberala matersku. takze tam budes potrebovat tiez potvrdenie,ze uz matersku nepoberas.ale ta je aj tak len 26tyzdnov,takze ked pojdes po pol roku,tak pohoda. ale toto sa tyka len pre rodiny s jednym dietatom, ty uz budes mat tretie,tak neviem,ako je to tam. tu uz asi budes mat vyssiu davku ako na sr. kazdopadne na ten prispevok 830eur mas narok, takze on rozhodne poziadaj.

xena22
18. jan 2009

A tych 25 000 uz nie je tak,ze len ked chodis na prehliadky na sk k dr???Lebo tak to bolo,ak si nechodila,tak davali len okolo 4500 sk,,,,preto som hovorila,ze sa mi to ani neoplati...do kelu,stale sa tu nieco meni...a ani neviem ci pojdem do pol roka na sk...nechce sa mi lietat s malym babom,ale mozno muz by siel....to je vo hviezdach,na jednej strane si clovek nechce nechat nic ujst a na druhej sa mi to takychto tahanic o par korun ani nechce investovat energiu...a dik za info o tom overovani... este skusim pozistovat,kamoska si to tiez davala a vraj cvakala len 10 eur za kazdu kopiu,tak este zistit kde to presne bola 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre