Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

simmea
3. okt 2009

dik baby, ten formular som uz studovala na nete, no hruza ☹ ...a co ak sa na SK nechystam, je mozne na vsetko vyslat moju mamu? Asi bude potrebovat nejake to splnomocnenie ze 😖
mishka711: v tom formulare je kolonka co ma vyplnit doktor. Platila si za to?

mishka711
3. okt 2009

nie neplatila a nemalo by sa vobec ak mas svojho gp ten ti to musi vplnit free

simmea
3. okt 2009

dakujem mishka 😉 ...babenky a ten porodny prispevok zo slovenska vam poslali na irsky ucet alebo to posielaju jedine do SK bank 😉

nadina
3. okt 2009

Ahojte,

nemal by niekto zaujem o Quinny Zapp - v tyrkysovej farbe?
Mam ku nemu 2 vymenitelne potahy.
Jeden pouzivany a druhy CELKOM NOVY,
takze ked sa vymeni = je v podstate takmer ako novy kocik.
Druhy potah som dostala, kedze som prvy reklamovala -
ale nasledne zasila a pouzivala len ten stary - opraveny.
Je ku tomu redukcia na pouzivanie autosedacky - Maxi Cosi
teda sa da pouzivat aj k autosedacke - na vozenie.
Kocik ma aj slnecnu striesku, da sa dokupit aj kosik na malynakup.
Je velmi prakticky do lietadla - kupovala som ho prave koli castemu lietaniu,
ma bag na rameno, do ktoreho sa da cely poskladat.
Je lahucky- ma 6 kg, prakticky, velmi lahko sa ovlada = najlahsie zo vsetkych kocikov, co som pouzivala,
potah sa da zvliest a oprat, ale dobre sa cisti aj spongiou...
Ma aj prsiplast.
Aktualne fotky pridam,
zatial posielam link, ako vyzera Quinny Zapp, ale novy :
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=1283393
Ten nas je so strieskou - ako fotka v odkaze - na ktorej je v ciernej farbe
Ta nasa farba tam nie je, pridam neskor foto.
Pouzivali sme ho az do 4 rokov dietata, samozrejme = nie nepretrzite, skor len prilezitostne,
ale je prakticky hlavne na nakupy, ale aj do muzea a vsade tam, kde nechcete, aby deti behali.
Perfektny na dovolenky a vylety a da sa rychlo poskladat.
Predne koliesko s aretaciou, da sa vsak aj zafixovat do priameho smeru.
Vzadu s brzdou.
Povodne som zan dala 220 eur, predavam za 70 eur.
Uz nam ho netreba, stale ho prekladam z auta domov a naspat a uz len zavadzia.
(V cene je kocik so strieskou proti slnku, redukcia na autosedacku, prsiplast, bag na rameno a celkom novy potah v krasnej tyrkysovej farbe).
Byvame v Dubline 15.

Pekny den vsetkym prajem,
Nada

zdenkam
3. okt 2009

Simmean, tak poziadas o porodne mozes max do 6 mesiacov od narodenia dietata, inak ti narok zanikne a co ja viem, neda sa to vybavit cez pribuznych a poukazuju to len na sk ucet.

zdenkam
3. okt 2009

Mishka, netreba platit socialku v sr alebo cokolvek ine, ak mas od socialky specifikovane ako dlho trvala materska bohato im to staci.
Netrva to kratsie, maju lehotu az 12 tydnov, my sme to poriesili tak, ze sme zaziadali tu cez ambasadu, a kedze som mesiac na to cestovala domov-tu hovoria od 6-8 tydnov, tak som si to nechala poslat na slovensku adresu, lebo som vtedy isla v ramci materskej na mesiac domov. NO a doslo to 5 dni pred odletom spat do Irska,uplne na tesno.

A maminy, potrebujete k tomu aj potvrdenie od GP ze dieta sa dozilo 6 tyzdnov.

A ja som dokladala preklad irsl rodneho listu, lebo sk som dostala az neskor. Ten vam ale treba k tomu rodicovskemu prispevku.

zdenkam
3. okt 2009

To potvrdenie od GP, ze sa dieta dozilo 6 tyzdnov je k tej ziadosti o porodne.

Baby, dosla som z prace o 21.45, Tak idem do hajan, maly sa zas chodi v noci pytat cikat, tak sa budi aj 3x na wecko. Aspon ze tam dosliape sam. Uz mal take obdobie, ze sme na tyzden zrusili plienku v noci-cez den uz 5 mesiacov nema- ale potom sa prestal pytat cikat pocas noci, tak sme ju museli zas dat. NO a teraz sa pyta ale ked sa zobudi, tak taky nahnevany plac ma,
😠 ze akoby, do prdele, ja musim cikat a chcem spat. 🙂

Inak mi zacina popri anglictine a slovencine hovorit aj cesky a stale ma to tak sokne, ked mi povie. Mama slysis? alebo podivej mama. 🙂

Peknu nedelu zelam

annaola
4. okt 2009

ahojte,
nas maly uz konecne zacina nejake anglicke slovicka nosit domov . Nedavno som sa dobre pobavila ked mi oznamil ze ich pani ucitelka je cicr ( s makcenom na c )(teacher) a on jej musi povedat ze ma doma gini pip. ( guinea pig) :D
nadina, prave som videla ten tvoj kocik na ihrisku, keby bolo co do neho, tak nevaham 😉
Prijemny tyzden vsetkym prajem.( hlavne nech rychlo ubehne a mozeme zasa trocha porelaxovat 🙂

tixi
5. okt 2009

dobre ranko zienky 🙂 ja mam dnes volno, tak mozem lenosit, myslite, ze ak som zatial nemala ziadne ranne nevolnosti ( len sem - tam ma rano zaboli zaludok ) tak uz nepridu?
inac opat som mala vecer astmaticky zachvat ☹ to bol uz druhy pocas tehotenstva...no co narobim, len dufam, ze sa to opat zlepsi, ked pride zima, bude aj menej alergenov polietavat vo vzduchu

mishka711
5. okt 2009

tixi jaj s tou astmou no co uz snad sa polepsi my mame nejaky kaslik teda skor sme asi zahlieneny maly sa boji kaslat ked zacne tak aj plakat no ked sa nieco sere a to mam pre porodom snazim sa byt ok keby mal teploty tak ma asi priedusky alebo pluca ze?
no nechcem zbytocne stresovat a bezat hned dr. annaola a ako sa ma kravata?ako to zvlada ???nech da nejake fotky alebo ty vopred vdaka 😉

zdenkam
5. okt 2009

Mishka, vsetci teraz maju kasel nas zacal vcera. Uplne taky ten chesty cough. Ak dieta nema horucku, povedia ti ze je to virus a ziadne atb len zaplatis 5O Eur. Nas raz tak mal takmer 2 tydne a uz sombola zufala, tak som isla a to som sa dozvedela. Hej a spravidla to sprevadza ja soplenie. Ale ak budes mat obavy a nebude sa to zlepsovat, tak pre pokoj duse chod. To je moja skusenost.
Ale zas nas mal 2x atb a to mal stale horucky a sople a kasle ani neratam aj ked teraz sa drzal uz 6 mesiacov.

Ale proste, vsetke deti teraz maju ten isty kasel. Pocuj ich kaslat v obchode. 😕

Tixi ako si daleko s tehu, ak nebola ranna nevolnost v prvych 3 mesiacoch je skor vynimkou ze by teraz prisla.

catalin
5. okt 2009

caute babule a tehule,
som tu par dni nebola, ale vidim ze sme vsetky ok 😉
ten jednorazovy prispevok - nie je to tak ze ked sa dieta dozije 28 dni?
a myslite si ze by sme si mohli ziadat aj o rodicovsky prispevok? kedze nic take v irsku neexistuje, len early child supplement, ktory v decembri konci a potom mame uz len child benefit, co znamena pridavky na dieta.
teda by sme mohli tvrdit ze rodicovsky prispevok v irsku nevyplacaju, kedze nic take ako parental allowance neexistuje...no nic, musim ja zas posledit po internete, a zistit ake podmienky treba splnat...
mishka, pekne cislo v pase, uz sa nam to krati...
ja uz sa tej nasej bambulky neviem dockat, sa tesim ako bude s nami lezat na posteli a my dvaja si ju budeme obzerat 🙂 na vsetko sa tesim, aj na porod, aj ked si uzijem bolesti, ale aj tak sa tesim...

zajtra idem na polsku kliniku ku gyndosovi, tak budem konecne v 8. mesiaci vediet ako je na tom moj krcek 🙂 ale uz som cez vikend velmi stresovala, lebo mi islo urvat krize, a brusko mi tvrdlo non stop, tak som si nakazala kludovy rezim, a hned sa objednala ku Dr. a uz len do buduceho utorku pracujem a kaslem na to. idem na 3 tyzdne na marodku a potom rovno na matersku...uz sa mi nechce a sil ubuda a to som si slubila ze posledny mesiac sa budem setrit.

mishka711
5. okt 2009

CATALIN NO KRATI SA NAM TO ja uz doma na materske ale este nechcem rodit mam choreho prcka tak az ked bude ok Zdenkami no hej on ma kasel prvy krat tak som v strese je to skor ako stekot pisala som preistotu anasovi ze co ci treba antibiotika alebo tak lebo zase nechcem to nejak podcenit ale je pravda ze tu este mama kasle tato nas no uz ked kasle je to lepsie trosku uz tak neplace a neukazuje ze ho boli hrdielko no dufam ze to bude lepsie zajtra a v noci a potom mozem uz rodit 😀

ladysparky
5. okt 2009

ahojte, tiez som sa tu par dni neukazala.. asi preto, ze ste tu zacali riesit porody a mna hned chytila panika .. kto tu temu otvoril, haaa???? 😠 😅 😵
catalin, mishka, drzim vam palce, tiez by som to male vonave stvorenie uz chcela mat pri sebe. sa neviem dockat 😅
catalin, pokial ja viem, mas narok na kazdu davku so sr, ktoru nedostavas v irsku. a teda aj rodicovsky prispevok ci rodinne pridavky, pripadne jeho doplatok (teraz si ale nie som velmi ista, ci je medzi tymito davkami nejaky rozdiel). a prosim ta, ten early child supplement je iste ze tu rusia???? nieco mali znizovat na polovicu (kruci, nemam tu tie papiere, som ich pozicala a zabudli sa mi vratit 😠 ) tak teraz neviem velmi argumentovat...... niekedy ma napada, ci sa mi vobec oplati rodit tu 😖

catalin
6. okt 2009

caute baby,

ladysparky to je super, tak budem ziadat o co sa len da 😀 😀
inak ten early child supplement urcite rusia, uz ho v podstate po rozpocte znizili na polovicu, a od januara ee veru nic nedostaneme.
dnes som bola v medicuse, tak sa tesim, lebo je vsetko ok, mala je nadherna, taku krasnu pusinku ma, pekne vykrojenu po tatkovi a rozkosny nostek ako gombicku..uz sa neviem dockat kedy ju budem stiskat v naruci..

zdenkam
6. okt 2009

Ladysparky, rusia to na beton a to este cakajme co nas caka buduci rok. Ze osetrenie na EA v nemocnici chcu dvihnut na 1OO eur. My mame v sr poistenie v zahranici, obzvlast malemu sa to oplati, lebo sak stacia 2 navstevy u gp a je to to co zaplatis za rok.

Inak mali zvazovat aj znizenie vsetkych soc davok o 1O percen. A to sa hovorilo ze rozpocet bude tvrdy ale som citala v sobotu v times,ze im chybaju na daniach 2bm eur, tot viac nez cakali a takze ze to nebude tvrdy rozpocet ale velmi tvrdy.

U nas zatial obaja mame pracu, ale tipujem ze pocet ludi, co to tu zabalia na buduci rok narastie.

zdenkam
6. okt 2009

maminky co mate deti medzi 2 a 3, ako budete slavit halloween. Ja by som aj isla s kamoskou a jej dcerou klopy klopy treat or trick ale ako zastavim krpca aby potom neladoval tie sladkosti? 😀

nadina
6. okt 2009

Ahojte,

tych 100 eur sa v Dubline na A&E sa uz plati,
dokonca neviem ci to nevybehlo este zaciatkom 2009.
Akurat som vcera platila ucet.
😒

chelsee
6. okt 2009

100e za pohotovost sa plati uz minimalne viac ako pol roka v celom irsku, neplatia jedine ti co maju medical card, vsetci ostatni aj ti co si platia poistne tu, platit musia 😉

arian
7. okt 2009

Ahojte, som tu dlho nebola.
Na pohotovosti sa plati 100E, neplatia ti co maju MC a ti ktorych poslal lekar.My sme boli v juli co auguste -pisalasom vam o tom, manzel s tym problemom bol u lekara a dali mu len antibiotika, zhorsilo sa a isiel na pohotovost.Kedze predtym u lekara bol, poplatok neplatil.A to nemal MC. Neplatil nic, ani pobyt ani pohotovost ani operaciu. Teraz uz MC mame, tak je fajn,, lebo sme boli v strese kolko nam pride platit. Uz by nemalo nie?

A ten rodicovsky na slovensku, zda sa vam to spravodlive? Zvyseny dostane len zena ktora isla na matersku z prace a bude ho dostavat 2roky. Ostatnym zenam nezvusia.Ale neviem ci je to uz schvalene.

Anaola tak malemu sa v skole paci? aj nasmu.Aj u vas budu vsetkych ockovat MMR vakcinou? Aj to 5rocne budu davat?

No ahojte.

zdenkam
7. okt 2009

aha, tak sorry maminy, ja som to s tym 1OO eur potom spatne pochopila. TAk dost desne to je.
My mame vysoky prijem na MC card, takze aj preto to poistenie, lebo sak by sme sa za pripadnu hospitalizaciu v nemocnici nedoplatili teraz.

Ja dostavam rodicovsky prispevok doplatok zo sr raz do roka, ale ja som isla na matersku z prace, tak neviem ci sa to tyka aj tohto stareho alebo len toho noveho, ale sak ten este len maju schvalovat.Ten zvyseny. Ale mna sa to aj tak uz bude tykat len 1 mesiac v novom roku, lebo to bude mat maly potom 3.

A ak to tak bude, tak to je trochu nefer. Ale asi tym chcu viac motivovat zeny aby pracovali. A zas mne sa to zvysenie aj tak zda nelogicke vzhladom na krizu.

Mishka a ako maly s kaslom?

nadina
7. okt 2009

Zdenka,

za hospitalizaciu a operacie sa v nemocnici neplati NIC - to plati vo vsetkych Public Hospitals,
samozrejme - ide o nevyhnutne zakroky.

Plati sa len a len za hospitalizaciu v PRIVAT HOSPITAL.

Ak si platis komercne - tak je to len pripoistenie, nie klasicke poistenie...
a sluzi na to, aby si dostala lepsiu izbu, pripadne osetrenie v privat hospital,
sem tam sa stane, ze aj skor termin na vysetrenie a pod + ti vratia
urcitu cast platieb, ktore platis u GP (podla levelu, ktory si platis)

Osetrenie a hospitalizaciu vsak dostanes aj bezplatne - v public hospital...

Neviem preco sa traduje taky mylny nazor, ze za hospitalizaciu sa ludia v Irsku nedoplatia...to nie je pravda.

Skor si myslim, ze sa to traduje medzi robonikmi, ktori tu pracovali na cierno
a nikdy si neodvadzali PRSI a neplatili ziadne odvody...ani komercne poistenie zo SK

a taki sa potom naozaj nedoplatia/skor nedoplatili.. pretoze aj to je dnes uz inak, staci vypisat formular pre osetrenie v ramci EU - samozrejme, ze to tiez plati len pri nevyhnutnych zakrokoch,
inak by si ludia chodili robit zuby do inych krajin v ramci EU a pod.

Pekny den,
Nadina

nadina
7. okt 2009

... a je jedno, ci mas MC, alebo nemas MC.

mishka711
7. okt 2009

zdenka no nakoniec sme museliis ku dr ;eo sa t zhorsilo ked isiel spat nemohol lebo ina stekal no hruza este som to nezazila anepocula taky kasel na to stratil hlas a plakal ze ho boli hrdlo to bola noc no hruza om mu dala aspon nurofen aby bolo lepsie tak prespal 2,5h inak sa budim nemohol dychat tato noc uz bola ok uz sa mu vracia hlas no ale sme na ant.co uz dalo sa cakat ked u nas sa to tocilo a snad to skoncilo mna nejak od vcera zaludok tlaci a nechuti mi jest asi mi nieco sadlo no ale mozem byt rada ze som ok musim zaklopat lebo to by ma uz doazilo kedze som bola uplne bez energy a som sa balka ze zrovna pojdem rodit nech pocka kym budeme vsetci ok potom sa moze tlacit von 😀

ladywitch26
7. okt 2009

caute zeny, tak som dnes volala so segrou,vraj sa ozvali zo socialnky na sr,ze im mam poslat potvrdenie ohladne toho prispevku,ze som on neziadala v irsku.tak som tej tetuske vysvetlovala,ze som on ani nemohla ziadat,lebo oni tu nic take nemaju.a ze to potvrdenie od nich ani nedostanem,lebo vacsinou nechcu take vydavat.tak som jej poslala adresu do letterkenny,nech si to ona od nich vyziada.co sa ja budem stvat,ked nieco chcu,nech si to vybavia oni.tak ze si to vyziadaju,ale zdrzi sa mi vyplatenie prispevku aj o mesiac.no vsak kaslat na to,hlavne ze bude.

zdenka, mne sa to zvysenie prispevku naopak zda velmi logicke. fico kasle na krizu, ide o to,ze sa pomaly zvolebnieva a treba zvysit referencie....

tixi,drzim palce,nech to mas bezproblemove, mne zacali nevolnosti zo dna na den akurat v 11tt. 😝 a skoncili az v 24tt, no uzila som si riadne. ten prvy tyzden,ked to zacalo,som aj zostala doma na pn,lebo som nebola schopna zliezt z postele. aj 15x za den som vyvratila zaludok. ale zato teraz mi to asi chce stanka vynahradit a je zlatucke dievcatko.

zdenkam
7. okt 2009

Nadina, my sme minuly rok boli den a noc s malym v nemocnici na EA osetreni a nasledne na hospitalizacii dostali sme za to ucet 6O Eur. ze inpatient,to akoze mi zaucotvali len za EA? Ja som mala za to ze aj za hospitalizaciu.

To poistenie mam slovenske komercne a uhradilo mi to zakazdym maleho osetrenie u lekara.

Ale ak vravis ze sa neplati, tak super.

zdenkam
7. okt 2009

Ladysparky, dobre aj zla sprva, znamej minule tiez sk socialka ziadala od irl to potvrdenie, ale nedockala sa. Po par mesiacoch jej predsa len vyplatili v sr ten doplatok.
Tohto roku to uz mojim 2 znamym zaslali, tak som zaziadala aj ja. Spravidla to trva vyse mesiaca kym to poslu.
TAk skus aj ty.

Mishka, tak aspon ze vies co je s malym. Ja ak sa trapim, ze neviem, co sa deje, stale idem. Lebo tie strachy za to nestoja. Nas pokaslieva nadalej ale len trosku aj aj vykasliava. Takze vyzera to na taky ten virusovy kasel a hlavne nema teploty, co som aj rada. No a aj mu zacina tiect priesvitne z nosa.

Drzim palce na skoro uzdravenie a pohodovy porod.

nadina
7. okt 2009

Zdenka,

samozrejme, 60 eur bol v minulom roku poplatok za A&E
teraz je to 100 eur.

Takze ten ucet, co ti vtedy prisiel = bol len poplatok za casualty, nic viac.
Bez ohladu na pocet dni hodpitalizacie = by ti viac platit neprislo...

N.

zdenkam
7. okt 2009

Nadina a ako mam chapat toto?
Rates
In-patient charges in public hospitals
You may have to pay a daily charge for maintenance. The charge for in-patient services is €75 per day (1 January 2009), up to a maximum of €750 in a year. The charge does not apply to the following groups:

Medical card holders
People receiving treatment for prescribed infectious diseases
People who are subject to "long stay" charges
Children up to six weeks of age, children suffering from prescribed diseases and disabilities and children referred for treatment from child health clinics and school board examinations
People who are entitled to hospital services because of EU Regulations
Women receiving maternity services.

??????? mam v tom hokej. TAkze posledne 2 roky zijem v omyle teda?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre