Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

monikabe
2. jan 2010

Dakujem Miska, teraz som v Kosiciach a chystame sa do Midletonu Co Cork

janec79
2. jan 2010

monikabe: skus sa mrknut na buyandsell.ie, inak ak sem budete letiet, tak napr. za kocik sa neplati nic. My sme sem prisli len pred par dnami aj s nasou 10 mes. dcerkou, priniesla som je zopar veci na oblecenie-aj tak rychlo vyrastie a ceny oblecka su tu super, aj vyber je velky a jej oblubene hracky. Kocik sme si priniesli s nami. Co sa tyka takych vacsich veci, tak sme si tu kupili akurat postielku - kupili sme v Ikei za 50 eur a stolicku na jedenie-v mothercare-neviem presne kolko stala, ale bola vo vypredaji.To bolo vsetko.

monikabe
2. jan 2010

janec. diky. Vsetko so popozeram, nech viem co a ako.

zdenkam
2. jan 2010

Monikabe, obehaj charity shopy, tam sa da nieco najst, ak mas stastie.

Ladywitch, mudro, v sr mam kamosku a krasny kocik, len detail nezmestil sa do vytahu, tak najprv vyniest babo, potom dorazit pre kocik. To dakujem pekne za taky postup.

Inak ja som prvy kocik /chutny bol na nom macko Phu, to sa mi pacilo vyzeral ako pre babiky/ dostala od jednej zakaznicky, lebo ani som nevedela ci chcem v irl zostat a tak, ze co a ako sa vyvinie. A ona sa mi ponukla, ci nechcem koci. Ten bol taky sportak, co sa potom vyklopi a babo moze aj sediet. Ale buggy sme aj tak kupili, lebo to je mensie teda uzsie nez kocik, kupili sme chicco a aj s fusakom,aby mu v zime nebola kosa, lebo sak to mal nie ani rok, ked sme presli na buggy a hlavne musela sa davat sklapat, aby nespinkal v sede.
NO a teraz mi dala kocik kamoska, ze konci s babatkami, /ma 2 deti,jedno 3 roky a druhy prekrocilo prave rok/ a nech jej nezavadzia,lebo byvaju u svokrovcov /Iri/ a je tam malo miesto. Je to klasicka Graco, ale celkom handy je ze mam k nemu aj autosedacku a prenosnu vanicku, lebo predtym mi autosedacku pozicala ina kamoska, kedze jej dieta z nej vyrastlo. Sama sa ponukla. Takze teraz ho planujem pouzit tie 6 tyzdne a potom skusit kupit trojkolku, hoc sa mi zdaju moc dlhe. Dufam, ze nebudem sklamana.

Ale pri druhych a dalsich detoch je ozaj super to, ze vsetke tie investicie, co su s prvym babatkom, uz su pase. Kocik je, vsetke nastroje a pomocky. Jedine ak sa narodi opacne pohlavie vecicky nakupit a to je pre kazdu maminu potesenie.

Jooooj, zas nam primrza. Baby, vacsia kosa ako v sr, ze? Len keby ich cesty boli na to a zimne pneumatiky na autach poznali.

monikabe
2. jan 2010

zdenka- tak asi pridem a uvidim co najdem a mozno aj mne niekto nieco daruje. 🙂

zdenkam
2. jan 2010

Inak, ideme pomalicky riesit dilemu mena.
Dievcatko nam je jasne odkedy sme na nom pracovali: Klara Vesela. /teda mne sa paci, aj Sara a Rut - manzel odmieta ze moc zidovske a potom Tara sa mi paci, ale to zas komentuje ze Hill of Tara/ ale o chlapcovi ani paru nemame.
Listovala som abecedny zoznam ceskeho kalendara a nic, ani jedno nam nereze. Uz si robime psinu ze Premysl sa bude volat. Teda mne sa paci Samuel, ale neviem ako by to vyzeralo, lebo uz ma Samka sesternica. Tak ideme hladat dalej.

Vy ste ako volili mena?
My sme proste pri Patrickovi nehladali, samo prislo vazne. Po scane sme si vravela, ze tak ako ho budeme volat, lahli sme si a ze Patrick a jednoznacny suhlas. Tak neviem co to je hladat meno.

monikabe
2. jan 2010

K takemu priezvisku sa ti hodi vela klasickych mien 🙂

janec79
2. jan 2010

zdenkam: klara vesela znie uplne supis!!!!!!! Nasa mala sa vola Elena, priznam sa, ze toto meno nebolo no.1, vlastne sme mali pripravene viac-menej iba chlapcenske-nevedeli sme sice pohlavie, ale vsetci mi predikovali chlapceka, tak som sa na to nejako sustredila a nakoniec nas prekvapila baba. Chlapec mal byt bud Šimon alebo Daniel, aj Vilko sa nam pacilo. A baba mala byt Barbora, v porodnici som uz aj nahlasila Barboru, ale ked som zbadala po prvykrat malu, tak mi pripadala vselijako,len nie ako Barbora a v tom ma napadla Elena. Vobec nelutujem, rozne skratky sme pre nu povymyslali. Inak mne sa velmi pacili aj Lea, Adela a Sabina, ale manzel prostestoval, on povodne chcel dat irske meno Siobhane (neviem, ci som to spravne napisala-foneticky šivon), co som zase rezolutne odmietala ja.

ladywitch26
3. jan 2010

zdenka, ja mam kolegynu Taru a mne sa tiez strasne paci to meno. len uz by to asi tak divne vyzeralo, keby som malej dala meno po nej. a tiez sme zvazovali barborku, aj by sme mali spolocne sviatok, lebo mam na barboru akurat narodeniny. a termin som mala zasa na moniku, cize mala by mala narodky na moje meniny, tak by to bolo krasne. ale nakoniec sa narodila tyzden po termine a po poslednom scane som povedala, ze bude stanka. muz chcel katku, po jeho starkej, tak sme jej dali ako druhe meno catherina. aj to boli este rozne kombinacie, lebo robim numerologiu a nijako sa mi to tam nehodilo. tak nakoniec je stanka (nie stanislava) catherina a priezvisko ma bez -ova. iri sice maju problem s tou stankou, ale som rada, ze ma meno po ockovi, lebo je totalne po nom. povahu uplne rovnaku,aj spínka a papka ako ocko. jedine po mne ma farbu oci. ale tvar a aj mihalnice ma zas po nom. a pre druhe rozmyslame zasa nieco zacinajuce na s. takze asi sasha. pre chlapca mam uz hadam aj 10rokov vybrate fabien gabriel.

janec, druha kolegyna sa vola siobhan a to sa mi tiez paci.

monikabe, oblecenie by som sem vobec netahala, ja odtialto posielam segre na sr a ona to predava kamoskam. sa jej idu o to potrhat za tie ceny. na porovnanie, v septembri som bola s malou na sr, kupila som jej pancusky, lebo ziadne sme dovtedy nemali. 6,31€ za ne pytali v obchode. aj to bol dovoz z polska. a tu kupim v dunnes stores dvojo za €3. tak si porovnaj.

fredika
3. jan 2010

jej, pekne mena ste povyberali. my cakame vraj dievcatko takze som si vymyslela sophia, ale teraz neviem ci sophia ci sophie?? sophie je irske meno? este som sa k tomu nedopatrala. manzel chcel strasne anicku po mame, ale zase sophia anna mi znie divne... poradte. neviem. a chlapca, to nemam ponatia ake meno keby nahodou to nakoniec bol chlapcek.

vcera som pozerala tie plienky pampers s harmancekom co ste o nich pisali, to su ktore tie zelene? neviem, nebola som si ista a nikde som to tam nenasla napisane.

ladywitch, s tym oblecenim to mas pravdu, ked tu pride moja mama so segrou tak jej vzdy nakupi veci na cely rok do skoly, lebo ked to porovnava tie ceny tak sa to vzdy oplati tu. a aj ta kvalita je urcite lepsia aj ked su to veci z penneysu tak vzdy kvalitnejsie ako u nas z tych cinskych smradlavych obchodov..

ladywitch26
3. jan 2010

fredika, a co tak sophie anne? to by uz slo dokopy, nie? 😉

catalin
3. jan 2010

monikabe, skus www.jumbletown.ie alebo www.gumtree.ie

a ked uz budes v tom midletone, my byvame len 5 km od vas, tak sa urcite ozvi. sme tu dve baby slovenky s babatkami.

monikabe
3. jan 2010

catalin- tak to si pis ze sa ti ozvem 😉 a ked byvas ty? ja som totiz v Midletone byvala 1 a pol roka a koli tehotenstvu sme prisli na SK.

janec79
3. jan 2010

ahojte, prosim neviete poradit, ci mi bude na vybavenie PPS dcerke stacit overene kopia jej rodneho listu v slovencine a uradne prelozeny rodny list alebo bude treba original v slovencine?? Na pridavky chcu totiz original, tak neviem, ci to nebude to iste. Nemohla som sa tam v piatok dovolat, tak aby som tam nemerala cestu zbytocne, lebo original mam na slovensku ☹

fredika: tie harmancekove pampersky su na slovensku oranzove, tak snad i tu-hlavne tam musi byt napisane chamomile a pripajam sa k ladywitch sophie anne ide dohromady 😉

a fakt nepoznate nikoho, kto ma skusenosti so slovenskou skolkou v dubline?

ladywitch26
3. jan 2010

janec, uz som raz pisala, ze mne bolo treba pri materskej aj original sobasneho listu, aj notarsky overeny preklad. takze podla mna to iste bude aj pri pridavkoch. daj si to poslat postou zo slovenska. oni ti to potom vratia, ale vacsinou potrebuju aj originaly ku vsetkemu.

fredika
3. jan 2010

ano, sophie anne to je celkom pekne. uvidim co na to manzel?
inak tu v irsku neexistuje nejaky kalendar s menami? ziadny som nevidela.

tie pampersky som pravaze oranzove nevidela, iba zelene a fialove tam mali. nabuduce sa pozriem lepsie🙂

annaola
3. jan 2010

fredika, mne sa strasne paci meno pre chlapceka Benjamin. Alebo Simon bez makcena.

ladywitch26
3. jan 2010

fredika, meniny oslavuju akurat len slovaci, cesi, poliaci a madari. takze nikde inde kalendar s menami nenajdes.

catalin
3. jan 2010

monikabe ja byvam v carrightohile.a povodne som z kosic 🙂

tinkadublin
3. jan 2010

Ahojte baby 😉

uzasne mena vymyslate .)) my ked sme este nevedeli co to bude, tak sme sa nijak raz nevedeli s drahym dohodnut na dievcenskom mene, nic co som ja chcela sa jemu nepaci a opacne co on vymyslal ja som nechcela v ziadnom pripade.. takze sme sa ani nedohodli nakoniec.. na chlapca sme mali v sekunde obaja ze Ervin po manzelovi.. no a kedze nam v medicuse aj v hospital povedal ze chlapec, tak sme dievcenske uz neriesili.. a akurat sa ma mamina pytala pred par dnami ci mame dievcenske len tak pre istotu, ze keby nahodou sa z neho vykluje dievca, tak my ze nie, naco, sak bude chlapec 😀 😝 tak aby nas neprekvapil porod 😀 a musi byt kratke meno, takze my po dve mena v ziadnom pripade, lebo mame straaasne dlhe priezvisko 😉

tinkadublin
3. jan 2010

Zdenka a este nie som na rade 😝 najprv bude rodit ankaira a potom aknecak - ktora sa tu uz dlho nejak neukazala a az tak asi ja 😉 ak ma nepredbehne este aj bambulka, lebo je medzi terminmi rozdiel jeden tyzden 😉

Ladywitch tiez som rovnakeho nazoru o kociku ako ty.. ze ked letne babo tak tu vanicku moc nevyuzijes.. ale my budeme mat zimne a kedze chcem aby kocik ostal aj pre druhe babo, tak sme za tu kombinaciu - vanicka, autosedacka a sportak dali 400 eur - a je to trojkolka aby sme sa vedeli pohodlne vytocit vsade.. ale kocik sam o sebe je hrooozne lahunky, ze ani pre mna nie je problem skladat a rozlozit a prenasat a to nie som nejaka silna osobka 😀 a sportak sa da dat aj na lezato, tak tiez s nim planujem ist domov na sr ked bude mat maly uz 4mesiace a jednak potrebujem kocik ktory sa da kompletne zlozit kedze budeme letiet.. ja hrooozne rada lietam, ja tiez skor v aute moc dlho nevydrzim.. aj ked sme v septembri leteli domov, tak mne este stale byvalo dost zle, tak som mala strach ci nebudem grcat, na letisku som este bola na wecku 😀 ale akonahle sme sadli do lietadla, maly akoby zazrakom sa ukludnil, no cesta v lietadle bola uzasna, akoby som ani tehotna nebola 😉 tak snad bude mat lietanie rad ako ja a manzel..

monikabe
3. jan 2010

catalin- jaj tak to je uplne blizko. Ja som pracovala v Leamlare a chystam sa tam opat opytat na pracu, tak na par hodin tyzdenne, nech si aj manzel "uzije maleho". 😉

ladywitch26
3. jan 2010

tinka, no ozaj k vasmu priezvisku len nieco kratke 😀 my sme si mohli dovolit ten prepych dat stanke aj druhe dlhe meno, lebo priezvisko ma len na 5 pismen.
a s tym kocikom, mne sa da zlozit jedinym jednoduchym pohybom a nezabera vela miesta v aute. kdezto susedu ked pozorujem, ked rozobera kocik aj desat minut,kym ho napakuje do auta, tak ju az lutujem. ono to cloveku mozno nevadi, ale ked vonku prsi, a tu teda prsi dost casto, tak si aj ponadava.ja ho zlozim za 5sekund, tak stihnem len jednu nadavku povedat 😀

ladysparky
3. jan 2010

ahojte

zdeni, pekne mena mate vybrate. osobne sa mi paci Sara, tiez sme nad tymto menom premyslali. a ako sme vyberali my? napriklad chlapca sme si vymysleli, odkedy sme vedeli, ze som tehotna. kedze nam ale potvrdili dievcatko, listovali sme v kalendari. co sa pacilo mne, nepacilo sa drahemu. a opacne. a samozrejme sme boli ovplyvneni tym, koho s tym ktorym menom pozname. potom som si spomenula na meno, ktore som chcela dat svojmu dietatku ako mala.. drahemu sa moj vyber pacil, takze sme pri tomto mene zostali. bude to paulinka 😵

vybavu mas pekne vymyslenu, je fajn ze tu mas tolko znamych, co ti pomozu.. parada 😵

a co sa tyka tych mrazov a nezodpovednych irov, ktori nepoznaju zimne pneumatiky poviem len jedno. ak chytite lad ako vcera my, zimne pneu su vam zbytocne 🙄 vcera sme sa vybrali troska na vylet a vracali sme sa okolo tretej. zladovately kopec sme zvladli tak do 3/4. kolesa sa zacali pretacat a my sme sa zacali smykat dole kopcom.. ale bokom 😕 keby som soferovala ja, hned by som spanikarila.. auto bolo uplne neovladatelne, pomaly sme sa suchali napriec celou uzkou cestou, az kym kolesa nezachytili kraj cesty, kde sme zostali stat.. vtom vsak zhora z kopca islo auto.. nase zablikanie bolo zbytocne.. slecna v malom aute dostala smyk a kym do nas vrazila, urobila dvoje hodinky.. nastastie nesla rychlo, takze auta boli bez ujmy.. zato ja som mala co robit, kym som sa upokojila. nakoniec sa nam podarilo pomaly sa zošúchat sa az dole z kopca a odist.. 100km sme potom isli asi 2hodiny..
mam strach co bude tento tyzden na cestach, hlasia -5 az -7 stupnove mrazy.. a drahy zacina prave buduci tyzden s rozvozom masa 😔

fredika, ja som kupila pampersky newborn a boli zlte.. 54ks za 8,49 v tesku. ci su harmancekove, to som si nevsimla 😅

tinka, tiez hrozne rada lietam 😅 😅 ale ani cesta autom mi nerobi problemy, myslim ziadne zdravotne. tu sme uz absolvovali asi 6x.. ale uz nemam nervy tak zabijat cas 😀

ankaira
3. jan 2010

Ahojte maminky 🙂.....no pekne mena vyberate,pekne,keby som nemala ja uz vybrate tak nad niektorymi porozmyslam....nas drobcek sa bude volat Kristian🙂otecko vybral......ja som chcela Peter,ale to by bolo ako po nom,tak sme sa nakoniec zhodli ze Kristian moze byt......snad nas neprekvapi pisulka po porode:0...co sa obcas stava....traja lekari potvrdili ze chlapcek....
Este jedna vec nam ostala,kociarik,ten stale nemame.....tie trojkolky sa mi zdaju byt troska nestabilne a ked sa mi uz nieco paci tak je to moc drahe....nechcem zas vela investovat do kociarika....my skor budeme vyuzivat tu autosedacku,no neviem neviem ako budu tie prve mesiace,chcem balit babo do perinky,a autosedacka je dost zaoblena.....www.kiddicare.com, z tejto stranky sa mi pacia dva kociariky...len jeden nema vanicku,co je skoda....Hauck Condour All In One Circle Black a ten druhy je Hauck Speedsun Plus Set Spring Navy
inac vcera vecer ma chytale brutalne krce do bruska,ale preslo to po hodine a pol.....aj krize ma dost bolia,asi sa to blizi babenky 🙂

arian
3. jan 2010

Ahojte! Flanagas blahozelam a prajem vam rychle zotavenie. No a ked uz ste dve, snad sa vam zadari aj na urade a podari sa ti vybavit nejaky prispevok alebo socialny byt. Drzim palce!

My ked sme vybavovali rodinne pridavky prikladala som len original rodneho, preklad som nemala a ani nepytali. Sobasny sme mali len kopiu, stacila im. Neboli problemy.

Baby na tie kociky s autosedackami pozor. Ta autosedacka sa nesmie pouzivat casto. Deformuje chrbatik. Babo potrebuje rovnu polohu a nie zohnuty chrbatik. Ved sa to aj vola autosedacka, nie vajicko na vozenie, takze sa predpoklada, ze dieta tam bude zriedka. Neberte to v zlom, ale treba pouzivat kocik s rovnym dnom aspon do 3 mesiacov, tu sedacku max na rychly nakup.
Mne sa pacia tie trojk. vanicka, sportovy a vajicko. Vanicku zoberies, polozis do nakup. kosa a ides. Aj bratovi sme taky objednavali.

Ladysparky, tak nastastie to dobre dopadlo. Nam tiez vcera odislo auto. Nastastie nie den pred tym, ked sme boli na vylete. Manzel musel volat odtahovku, ktovie co s nim je ☹

No, majte sa krasne!

janec79
3. jan 2010

ankaira: plne suhlasim s arian, malicke babatko potrebuje vodorovnu polohu, hlavne kvoli tomu, aby sa nepokrivila chrbtica a vraj je dokazane aj to,ze vysoke % deticiek, ktore zomreli na syndrom nahleho umrtia, boli casto nechavane vo vajicku-urcite to nebola jedina pricina, ale rozhodne by som vajicko vyuzivala len na prenos dietata-na to bolo to vajicko aj vymyslene.Aj ked sa dietatku moze vo vajicku pacit, predsa sa tam da hojdat, tak by sa tam nemalo nechavat, kedze hlavicka a krk nie su vo vodorovnej polohe, dieta si moze pritlacit hlavnu tepnu na krku a moze prist k zastave srdiecka.

ladysparky: tak to ste mali normalne adrenalinovy zazitok, ja som soferovala iba raz, ked bola poladovica a mala som dost!!! a to bolo chvalabohu na slovensku, kde su vodici ako-tak pripraveni. Inak Paulinka bola jednym z favoritov mojho muza.

este mam jednu-slubujem poslednu otazocku ohladom PPS pre dieta: treba, aby bolo dieta aj fyzicky pritomne na urade? Alebo staci, ked sa objavi jeden z rodicov? dakujeeeeeeeeeeeeeeem

ankaira
3. jan 2010

Janec nemyslela som to tak ze budem nosit babo len v autosedacke,to nie,to len ked sa pojde autom,len tu je to tak ze musis mat babo v autosedacke ak ides autom,ak by mohlo byt vo vanicke tak to by bolo najlepsie,no tu sa to nemoze.........bude to len na kratke trasy.....ten kociarik co ale nema tu vanicku,tak ma ten fusak,a normalne sa to sklapa,ze babo je na rovnej ploche.....
Baby inac uz ked tu rozoberate tie papierovacky tak kde sa vybavuje rodny list pre dieta a co je k tomu potrebne.....asi tak o mesiac,dva po narodeni by sme chceli ist na sk,aspon na mesiac....dlhsia dovolenocka bude.... 🙂

zdenkam
3. jan 2010

No nas maly ked bol mimi tak zasadne v autosedacke len v aute a to tiez som nechcela aby sme cestovali hodiny. Autosedacka neni dobra, to nam aj health nurska vravela. To uplne suhlasi Arian.

Ladysparky, ja mam sesternicu Barboru. Pekne meno a krstneho dcera zas Lea. Tiez pekne. Daniela ma zas kamoska Slovenka tuto v New Rosse a je o pol roka mladsi ako nas syn, tak by mi bolo blbe dat to iste meno. Ale ten Šimon, Samuel uvidime. Stale vsak ten citak, ze to bude Klarka.

A to prezvisko, to mi vravi viac ludi, ze k takemu sa hodi vela mien. 🙂 Minule som si objednavala slovenske potraviny cez internet a potom tam volala, lebo nedosli a ta zena ze ake meno a ja ze Petr Vesely a ona: Jo, to jsi pamatuji, to jsem si rikala, ze hezke jmeno. 🙂
Ked som sa vydavala, vravela mi kamoska, co zije na Cypre ze vravela muzovi, ze uz len kvoli tomu priezvisku by sa vydala. A ja som si to meno do dnes nezmenila. Nemala som cas vybavovat v sr sk verziu sobasneho listu a taaaaaak.

A Janec, na take cosi cakam, ze to dietatko ak bude chlapcek uvidim a poviem si, tak toto je a sup meno:
Nas syn ked sa narodil bol uplna kopii tatka, svetlo rysave vlasy /tatko uplne rysavy 🙂 a vyraz ako nasrdeny tatko. Volala som ho maly Petr aj chalani co s nami vtedy byvali sa smiali, ze niet pochyb, kto je otec. 😀
Po tatkovi mu zostali len modre oci, krasne modre oci.Vlasy ako mozete vidiet na fotkach uplne zblondali. A tak je krasavec 🙂 blond a modre oci ako obloha. Ale vsetke deti su krasne. 🙂

Ale dievcatko by som chcela aby malo rysave vlasky. Jaaaj, to sa mi tak paci.

A este taka pikoska, ako pubertiacka asi tak 13 som bola uplne paf do jedneho Patricka a mal tiez krasne blond vlasy, len taka platonicka laska, spolu sme sa bicyklovali. 😀 A vtedy som si povedala, ze az raz budem mat syna bude sa tak volat, ze sa mi to meno paci. Ani sa mi neprisnilo, ze to tak ozaj bude. A manzel o tomto vedel. 🙂

Monikabe, saticky fakt zo sebou zbytocne netahaj. Tu nakupis pekne a dobre a hoc v Penneys. a je to kvalitna bavlna nie ako u nas u Vietnamca hocjake primesy. To by som uz radsej s tym kocikom prisla, ak nejaky v sr mas.
Inak TinkaDublin je od Ke, ak sa nemylim a ja som povodom z Michaloviec.
Len moj manzel z Chomutova, tak to mame komplikovane cez 2 repubiky a opacne konce. ☹
A s tym nechanim maleho manzelovi, mas moju plnu podporu, ja chodim do prace od 5 mesiacov maleho. Prvy rok len vikendy a teraz uz 24 hodin. A neviem si to vynachvalit. Manzel navari, poperie a aj o maleho sa postara. Tot moj tatko co sa pamatam, bol takyto muz v domocnosti len vtedy, ked sa narodila moja segra a mamina bola v nemocnici. Segra je o 1O rokov mladsia, tak si to pamatam. 😉

Jo a segra je Adela, to ako ste tu niektora vraveli, ze je to pekne meno. 🙂

ladywitch26
3. jan 2010

ankaira, rodny list v irsku vacsinou vybavis priamo v nemocnici, teda aspon my sme ho vybavili v corku.priamo na pockanie. 8€ stoji, ale spravia ti kolko budes chciet. my sme dali pre istotu dva originaly. no a potom hned na foreign affairs, bud v dubline alebo v corku pre apostile. v klude aj postou. ja som napisala list, ze potrebujem apostile na rodny list, prilozila som original, 20€ a do troch dni mi to aj prislo domov postou. s tym apostilovanym treba ist osobne do dublinu na slovensku ambasadu a poziadat o vydanie slov. rodneho listu. bez neho ti male totizto nezapisu do pasu a nebude moct cestovat. resp. na sr sa dostane,ked si na ambasade vybavis jednorazovy cestovny doklad, ale bez pasu ta do irska s malym uz nepustia. ten poplatok na ambasade bol myslim nejako do 45€, oni to poslu na specialnu matriku do blavy a trva to cca 3 mesiace. tak si cestu naplanuj tak, aby si ten rodny list mala, kym pojdete nazad. este na ambasade mozes napisat rovno ziadost, nech ti ten rodny list poslu na adresu v sr, inak ti pride na ambasadu do dublinu. a na ten jednorazovy cestovny doklad budes potrebovat dve foto pasoveho formatu, kde ma podla moznosti babo otvorene oci a zavrete usta, co moze byt celkom problem 😀 nasa stanka to zvladla asi az na nejaky 15ty zaber. ten doklad ma vacsinou obmedzenu platnost, myslim, ze okolo dvoch tyzdnov, ale ak mas uz napr. kupene letenky, alebo trajekt, tak vytlac konfirmacny mail a dones so sebou. nam to vtedy velvyslanec predlzil, boli sme tam mesiac pred cestou, a mame to do dublinu 3hodky, tak aby sme nemuseli tolko behat. rodny list totiz vybavis aj bez dietata, ale pri tom cest.doklade musis doniest aj babo. a stalo to myslim okolo sest euro.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre