Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

fredika
9. jan 2010

baby, dakujem za info 😉
arian, mne teraz brali krv opat tak uvidime ako to dopadne. dufam,ze dobre. o dva tyzdne necele idem zase na kontrolu tak mi hadam povedia.

ladysparky, no veru tiez sa musim obmedzit a so sladkym je to presne aj u mna. ja som nikdy nebola na sladke, ale ako som tehotna tak kazdy den musim nieco mat, bud sladke ranajky, alebo kolacik alebo keksy... no a potom priberam. ale neviem, hovori sa,ze je chut na sladke ked to ma byt dievcatko- tak to by v nasich pripadoch bola pravda🙂 a ja si tiez stale hovorim ze ved mozem jest viac ked som tehotna, lenze to je len taka moja vyhovorka..

tu napadlo kopu snehu, normalne nechapem. a zima vacsia ako na slovensku 😀 niezeby som nieco proti snehu mala, ale mohlo by sa uz oteplit lebo prekurime aj to co nemame 😠

mishka, fiha, 150eu? no to je teda dost. ale myslim,ze to bude len ta vstupna vizita taka draha, lebo asi by k nej nikto nechodil? neviem..

fredika
9. jan 2010

a este som sa vas chcela opytat, manzel dostal P60 v praci a neviem ci ma narok na vratenie dane? neviete ako to zistim? teda v akej polozke to je napisane- lebo minuly rok sa mi na to pozrela taka polka a hned mi povedala podla nejakej polozky a ja si nepamatam ktorej, ze nema narok. tak ci nahodou neviete? alebo musim vypisat ten formular?
a ziadali ste niekto o vratenie dane za byvanie- Rent tax? ako sa to vybavuje?

catalin
9. jan 2010

caute baby,

ladysparky, ja som si masirovala hradzu poctivo kazdy den a nakoniec som sla cisarom, ale po dennodennom masirovani tam bolo citit zmenu a som presvedcena ze by som sa nedotrhala resp. lepsie hojila keby som rodila prirodzene.urcite to ma svoj vyznam.
testy pred porodom, su testy na streptokoka, tu v irl ich nerobia, ja som preventivne sla ku poliakovi.

inak epidural jednoznacne Ano, ja som ho mala, a aj ked si teraz myslim ze nasa Mia je taka nepokojna prave kvoli tomu, ze som mala epi, isla by som do toho znova. je asi rozdiel rodit prirodzene s epi par hodin, nie ako to vyslo mne, ze som bola na Epidurale celych 20 hodin, to znamena ze lieky presli aj do Miinho obehu a preto je teraz taka nekludna a nespava. holt bohuzial, neviem co je lepsie, ale isto by som nechcela byt v strese kvoli tej bolesti, iste by bola v strese aj Mia. to je asi jedina nevyhoda, bolest hlavy je sprievodnym znakom ale nic vynimocne, a este svrbenie a trasenie ako od zimy, ale to vsetko je nic, to ani nevnimas, ked sa pozries na svoje babo 😉

ladysparky
9. jan 2010

fredika a pre ake meno ste sa nakoniec rozhodli? v informaciach to nemas 🙂
veru, aj ja kurim cely den a teda nie je tu viac ako 17stupnov.. ale vecer si prikurime krbom, ktory je sice viac dekoracia ako vyhrevne teleso, ale pre dobry pocit si ho "zapneme" 😀

catalin, vdaka za odpovede. som pozerala, co na masirovanie hradze ponuka mothercare, ale zda sa mi trochu moc dat okolo 10eur za malu flasticku olejceka. sestra mi radi cisty panensky olivovy olej... lacnejsia alternativa 🙂 co si pouzivala ty?
a toho stretptokoka si asi nemala, ze? ja len ze co by sa robilo v pripade ak by tam bol? poliak by po tebe poslal injekciu do nemocky k porodu? alebo uz potom nemocka taketo veci drzi? to by ma fakt zaujimalo 😔 a prosim ta, kolko si za to platila u poliaka? zatial som ani nestudovala, co vsetko to obnasa, co vsetko sa moze preniest na dietatko, ale ked sa da tomu vyhnut, tak by som sa velmi rada.
a este jedna otazocka na teba-nemas nejaku novsiu - najlepsie lepsiu 😵 - informaciu co sa tyka prepichovania usi kvoli nausnickam? ja by som to chcela co najskor vybavit, kym bude malicka a nie cakat do 8mes.. to dovtedy pojdeme domov na sr 😠
tiez som rozhodne za epi.. ale 20h byt na nej? fiha.. som nevedela ze tak dlho sa moze podavat. ale urcite si dobre spravila ze si si ju dala, ved nikto urcite nepredpokladal, ze ti to bude dlho trvat. a malinka sa z toho urcite dostane 🙂 ked budes mat cas, napises mi preco si nakoniec mala cisarsky? mozes aj do IP.. vdaka
a ako sa vam dari, mlada rodinka? ty si uz po porode fit? mala uz troska viacej poslucha ako tesne po porode?
som na teba vybafla milion otazok 😀 odpuuust 😀

a som sa dozvedela, ze svagor bude nadalej pracovat v irsku, tak mi z domu po sestrach donesie dalsie veci 🙂 usetrim, lebo nebudem kupovat odsavacku, vysielacky a hadam si este nieco vymyslim, co by mi mohol priniest 🙂 jup jup

ladysparky
9. jan 2010

tak som nieco o tom nasla, ak by to zaujimalo aj ostatne:

http://baby-web.topky.sk/Clanky/a2142-Infekcia-...

nejde o injekciu ale o antibiotika, ktore sa v pripade vyskytu tejto bakterie musia podat minimalne 4 hod. pred porodom

janec79
9. jan 2010

ladysparky: ja som si tiez masirovala hradzu, ale bolo to tazke, lebo muza som mala v irsku, tak mi nemal kto pomoct. Ono ja som sa nejako kvoli tomu brusisku nemohla spravne natocit, robila som to povacsine postojacky s jednou nohou hore a pouzivala som olivovy olej z lekarne-obyc. Pytala som sa na tuto masaz aj mojho gynekologa, povedal, ze urcite to neuskodi, ale ci to pomoze, tazko povedat. Mna nastrihli, a aj som tomu vdacna, porod bol dlhyyy a po nastrihnuti bola mala vonku raz-dva. Keby ma nie,tak by som sa mozno potrhala az ku konecniku, co by bola ina kava. A inak len pre info, to nastrihnutie neboli ani trosku, voooobec to necitit.

A este ma napadla jedna babska rada, vraj je dobre ku koncu tehu (posledny mesiac) si davat lanove semienka. Ja som si ich davala do jogurtu, alebo si ich mozete aj uvarit, alebo len tak same. Vraj to pomaha pri faze tlacenia, ktovie....

fredika: ak chces zistit, ci ti vratia nejaku dan, tak si mozes zaziadat o P21-a ked budes mat preplatok, automaticky ti ho sekom alebo na ucet vratia. Ak ste zaregistrovany aj na PAYE online, tak o to mozes poziadat aj cez net. Neviem, ako sa da vycitat z P60, ci mas narok na vratenie alebo nie..

ladywitch26
9. jan 2010

no baby, k tej masazi hradze, ja som aj chcela doma, ale nehrozilo. kvoli tomu brusisku som nedociahla 😠 normalne aj tri dni pred porodom ma musel muz oholit. no nebolo mi vsetko jedno, modlila som sa, aby ma nedorezal, ale zvladol to bravurne 😀

inak nakoniec mi robil masaz porodnik v corku pocas tlacenia. bolelo to sice ako svina, dokonca viac ako kontrakcie, ked mi tak tu kozu natahoval, ale nakoniec ma ani nenastrihavali a porodila som vyse 4kiloveho macka s jedinou malou trhlinkou, ktoru ani zasivat nebolo treba, ze to by ani na jeden steh nebolo. takze idem do corku znova a ak sa bude dat,tak si osobitne vyziadam patricka whitea. 😀 😀 😀

mishka711
9. jan 2010

lady aa ko sa citis ? 🙂 my uz sme s detmi snaad skoncili stacia 2 😀

ladywitch26
9. jan 2010

mishka, no som unavena riadne a teraz vecer mi bolo nejako blbo, tak dufam,ze zatial len od vecere, nie uz nevolnosti. a my chceme este tretie, ale neskor, tak pat-sest rokov pockame.

janec79
10. jan 2010

ladywitch: to si mala super, ked ta nemuseli nastrihnut, na slovensku nehrozi, ze by ta lekar masiroval,klobuk dolu.

Nastrihnutie hradze sa doma robi az v 90% porodov, inde vo svete to nie je az take bezne. Samozrejme, prirodzenejsie je, ked ta nemusia, ale ked to proste nejde (co bol aj moj pripad) tak som toho nazoru, ze treba radsej pomoct. So mnou na izbe bola mamina, rodila 4. babo a ani raz ju nenastrihavali,ona dokonca debatila pocas porodu s lekarom a na druhy den uz ani nevedela, ze rodila 🙂 Takze je to individni, hlavne je to, ze aj ked sa to bez bolesti nezaobide, stoji to za to!!!!!!!! 🙂 🙂 🙂

zdenkam: zatial sa pecienka nekonala, muz ma prehovoril na rostenku s knedlou, ale najblizsie urcite vyskusam, aj bolo citit, ze ta pecienka nie je kuracia,bravcova....?? Rozmyslam, ze muzovi ani nepoviem, ze je to jahňacia, lebo keby to vie, asi by ju nezjedol. 🙂

A ako wkendujete?? My sme vcera vegetili viac-menej doma a poobede sme malu zobrali aj na sanky 🙂 bola prvykrat a zda sa, ze sa jej pacilo. Dnes ideme mrknut do centra, cakam, kym sa mi moje pokladiky zobudia,napapame sa a vyrazime.
Tak sa zatial majte krasne

catalin
10. jan 2010

ladysparky, na masirovanie som pouzivala olivovy olej alebo nic ked som bola v sprche.tam sa to aj samo pekne uvolnilo, a lepsie masirovalo.
streptokoka som nemala, nastastie, ak by bol, tak by mi predpisal antibiotika (myslim), ak by si ho mala a neliecila, mohlo by sa stat ze by sa aj babatko, tym ze prechadza porodnymi cestami, nakazilo. a to by mohlo, ale nemuselo sposobit dokonca aj zapal pluc..u poliaka som platila 70 eur za ster a pohoda 🙂

na nausnicky som sa bola pytat v par klenotnictvach, ale takej malej to nikto neurobi, najnizsia hranica bola 5 rokov, a islo o nastrelovanie nausnic. odkazali ma na tatoo studia 😖 ale to radsej pockam, domov ideme v aprili..
Epi dostanes jednu davku a potom mozes este 2x ziadat o top up. mne ho dali ale potom uz bolo viac menej jasne ze ideme na CS. Mia mala zle ulozenu hlavku, nespravne naliehala, a teda nezostupovala do porodnych ciest.ja som sa otvarala, aj kontrakcie som mala, podla monitoru silne a caste ale bohuzial nasemu miminku sa u mamky v brusku pacilo a za svet nechcela ist von.ved som aj 8 dni prenasala..
ako rodinka si stale zvykame, je to tazke, nemame nikoho kto by pomohol, mamky a babky...takze sme na vsetko sami, je to o to tazsie ze mala je placliva a velmi malo spava..
ja si myslim ze to ma aj z toho porodu a z tej epi, tie koliky pridu z nicoho nic a potom place a ja placem s nou, lebo jej neviem pomoct. tvrdim ze kolika nieje len bolenie bruska to je stav, dietatko pride na tento svet a musi sa tu naucit zit, a niektore babatka to znasaju lepsie a niektore horsie. v noci sa vela nenaspime, mame sluzby s manzelom, on pride o 6tej z prace, naje sa a prebera malu, ma ju do 1nej rano, ja medzitym spim a potom ju preberam ja az do rana.spi niekedy dobre, niekedy nie, budi sa kazde 2 hodiny, tak snad sa to da do normalu a pospi si aj viac hodin vkuse.
ja uz sa citim celkom fit po fyzickej stranke, jazva sa hoji pekne, obcas to tam zaboli ale inak pohoda. ale niekedy sa citim fakt unavena a psychicky na dne hlavne po dni ked mala ma koliku.ale verim ze aj to sa spravi.
tesim sa z toho ze vonku neprsi, vela casu travim s malou vonku, to je jediny cas ked ona spi, v kociku na cerstvom vzduchu. ak by sme nesli von, ona by bola schopna nespat od osmej rana do 6tej vecera. a to by preplakala den a stravila by ho na rukach. uz sa mi rysuju bicepsy 😉
a este k tomu sa mi pokazilo auto, takze neviem nikam ist a som odrezana od sveta, isla by som pozriet do prace, ukazat malu...ale neda sa. no co uz, snad bude lepsie..

ladywitch26
10. jan 2010

tak konecne aj u nas sneziiiii. normalne tu mame 5cm!!!!susedia sa uz boli gulovat.

catalin, tak to poznam, muz siel do roboty dva tyzdne po stankinom narodeni, tak som s nou zostala cely den sama. a od tretieho tyzdna jej zacali koliky, tak som si to pekne uzila. nastastie spavala vacsinou celu noc, alebo len s jednym krmenim okolo druhej, tak sa dalo. koliky zacinali vacsinou okolo stvrtej-piatej, to nepomahalo nic, len som ju chudatko hodinu nosila na rukach.a tiez som niekedy plakala spolu s nou.

janec, preto som sa rozhodla rodit radsej tu, ze tu ta neberu ako kus masa na porodnej sale, ako u nas doma. co mi rozpravali kamosky, co rodili u nas, tak doslova horory.radsej chodia do martina rodit ako do ziliny. tu ta tiez nastrihnu, ale len v pripade, ze to fakt treba, nie automaticky.

zdenkam
10. jan 2010

My mame pred domom velkeho snehuliaka. 🙂

ja som tiez masirovala poctivo s witch tree oil, dufam, ze som to spravne napisala. TEda ja moc nie, mne sa to zdalo divne, ale muzicek si to uzival. 🙂
A figa borova, rodila som cisarakom. A sak co, o skusenost bohatsie.

P6O mame ideme ziadat o tax relief za private rented accomodation plus vratenie dani, lebo v januri sme sa vzali a manzel platil dane cely rok ako single. Ak vyjdu moje prepocty, mali by sme dostat cez 1OOO eur, tak uvidme.

Catalin, ty to mas riadne narocne. Drzim palecky nech vydrzis a coskoro bude s malinkou lepsie.

arian
11. jan 2010

Ahojte!

Tak my sme boli snad jedina rodina v irsku, ktora nevedela,ze skoly su este zavrete. Mame pokazenu antenu, takze tv nesledujeme. Nastastie manzel mi z prace zavolal, tak sme sa tam netrepali.

Fredika, mne injekciu pichli az po porode, nie v tom 28 tyzdni. Si myslim, ze to bude ok. Inak zatial nemam nic nove, uz som aj nervozna z toho, ale ked nieco bude, dam vediet.

Zdenka, pecienka sa pocas tehotenstva jest moze. Staci aby bola dostatocne tepelne upravena. Inak na mamaaja.sk je poradna ako aj pediatra, tak aj gynekologa , ockovania,psychologa a detskeho psychologa. Tamak nieco potrebujes zistit napis a oni ti odpovedia. Detskej to trva niekedy dlho,ale gynekolog niekedy odpoveda kazdy den, niekedy raz-dvakrat do tyzdna.

S autom zatial nic nove, manzel sa nedostal do tej garaze skontrolovat ci je ta pumpa nova,alebo stara, pretoze ten chlap nebol doma. Inak ten servis (kde nam to akoze opravili)ma ir, ma tam hned aj taky mensi bazar. Takze neklamu len poliaci.... mozno aj dal novu,ale neurobil to dobre, pretoze auto vobec nestartuje a manzel musi vliest zo zadu pod auto, pobuchat po nadrzi a az tak nastartuje 😠

Catalin, nas matko bol tiez taky placko. Spustil vecer o jedenastej a skoncil rano o piatej. Kazdu jednu noc asi od jeho troch tyzdnov. Stale mi hovorili, ze je to len kolika, no a nakoniec z vyteru zistili, ze tam ma aj nejakeho nebezpecneho bacila. Sedimentaciu mal viac ako 100!!! Takze, chudatko moje sa nam natrapil.
Ale neboj, co teraz naplace, sa potom nasmeje.Raz to prejde. Ked ti tak zacne plackat, skus neplakat s nou, ale pusti slabucko hudbu, spievaj jej (aj ked bude stale plakat) snaz sa byt pokojna aby citila,ze si ok. Aj ju to trosku upokoji. Cvis s nozickami a nahrej na radiatore alebo so zehlickou plienku (ale pozor aby nepalila) a priloz na brusko a hladkaj. Mne ked to stale svokra radila, len som oci prevratila, a chytila nervy, no raz som to skusila a pomaha to, nie na dlho, ale babo sa aspon trosku upokoji. Skus, mozno pomoze aj vam.

A dakujem za rady s tym FAS, vyplnime, dame potvrdit a co najskor odosleme. Aj par eur pomoze.

Majte pekny den, papa

kacenkalm
11. jan 2010

zdravim dievcata
Som tu dlho nebola,tak som si vas musela precitat,whats going on 🙂 Takze k tym kolikam,tiez som sa bala,ze ta moja mala slecinka tiez ich bude mat,ale nastastie ich mala vseho vsudy mozno len 5 krat,za co som vdacna,ale tiez som sa poriadne kontrolovala,co som zjedla,teraz uz pomaly jem aj pomarance,mandarinky a tak...lebo vraj by sa nemali jest citrusove plody pri kojeni,ale pokial to nezjem,tak nezistim z coho to ma...A mala zvykla prsnik vypluvat a plakat,ked som pila dzusy,a ked som prestala pit tak uplna zmena...No a vcera som jej skusila dat kuraci vyvar,ale len trosicku na skusku,tak si pochutnala,a takisto aj na mrkvicke,ale to len fakt ze trochu pooblizovala....lebo ju kojim,a ona je strasny jedlik 🙂
No k tej rent tax accom.tiez ideme ziadat uz treti rok,zatial nam vzdy vratili,tusim to robi 360e za rok,aj to potesi...A P60,ja som sa pytala raz na to,ze podla coho to palti,kedy vratia dan,a kedy nie,a ze podla toho ak mate na P60 v takom ramceku J7,tak to je preplatok a ak je tam H9 tak to je nedoplatok...mne uz 2krat vratili,ked som tam mala J7...a jednemu poliakovi,co poznam,vratili spatne za nejake 3 roky vraj 5.000euro...neviem,ci to moze byt,ale oni maju stastie vo vsetkom... ☹
A moj priatel ma kolegu v praci,portugalca,a on teraz na konci roku dostal vratenu dan(1400e) za to,ze je single ale ma dieta so svojou partnerkou,vraj aby sme sa sli aj my spytat na tax office,takze tam pobezim a to doslova 🙂 ...kazdy gros dobry 🙂 🙂

kacenkalm
11. jan 2010

no a ja akurat cakam,kym mi poslu naspat appostilovanu RL irsky,aby som mohla konecne poslat ziadost na passport irsky,dufam,ze to stihame do zaciatku marca,lebo 4ho letime domov...iba co mam nervy,vsetko musim vybavovat ja... 😖 tak sa modlim,aby sme to stihly...som citala na ziadosti,ze ak si to dame spravit expresom,tak je to za 10 dni,tak dufam...ale pojdeme do dublinu osobne,nechcem riskovat stratu nasich pasov pred cestou... 😒

arian
11. jan 2010

Baby este som sa chcela spytat. Volali nam z IAA- Irish Autism Action, ci by sme nepomohli. Manzel povedal, ze ano, a poslali nam take kupony, je ich 24. kazdy ma hodnotu 3E. To mame vyplnit a postou poslat taku hodnotu a tie kupony? ci ako? neviete?

zdenkam
11. jan 2010

Arian, tak divne, lebo tu vsetci vravia, ze sa nesmia rovnako ako ziadne pasteky. Ja som nejedla pri prvom tehu a v pohode to vydrzim aj teraz.
Este k tym ulavam na dani, my si uplatnujeme aj za smeti ulavu a minuly rok aj za medical expences.Tento rok (2OO9/nie, lebo my sme chori neboli a gp preplatila poistovna malemu.

Babenky, dnes som bola v nemocnici. Paraaaaaaaaaaaada. Ani som nedufala, mala som scan v 9tt tehu a teraz v 13 mi ho zas robili. Videla som ako malinke narastlo za mesiac z 1,77 cm nsa 6,64 cm a kyvalo mi. 🙂
Uplne to vsetko mi robili ako pri 2Oweeks proste midwifka, scan, lekar a krv. Som uplne spokojna a zas tam boli tie mile midwifky ako si pamatam od Patricka. A co je tiez vynikajuca sprava, ta abnormalita maternice co mam nie je ta zavazna ze hearted uterus ale unicorn uterus, co moze tak sposobit maximalne problemy s pocatim, ale nie predcasny porod /ta hearted moze/. Tak ma lekar potesil a pekne mi to vsetko vysvetlil. TAkze o 7 t ideme zase na scan a to ten detailny, kde uz mozu urcit pohlavie. Tak uvidime co sa nam ukaze.
Ja som dnes takaaaaaaaaaaaa stastna, skoro som sa po tom scane rozplakala od stastia. Rastieme. Toto dietatko uz ma vacsie sance ze ho nestratime. Prvy trimester over. Inak asi kvoli tej maternici mi trvalo rok nez som otehotnela.

Kacenka, moj muz vtedy este priatel si nikdy nemohol uplatnit znizenie ze ma dieta, lebo co je nefer na ucely social welfare nas brali ako par ale na danove ucely nie. A to som sa pytala priamo na tax office, takze ziaden klep to nebol. Takze cely tento rok platil dane ako single ze 12O Eur tyzdenne. Tak hadam budete uspesnejsi.

zdenkam
11. jan 2010

Arian, ozaj, ako si dopadla u zubara?

Inak som si to precila ze ta pecen sa nesmie kvoli tomu ze vitam A je v tehotenstvo dolezity ale jeho vysoky obsah nevhodny, takze prave preto sa treba vyvarovat pecene, lebo ta ho obsahuje vela, z tohto dovodu aj pastet alebo napr. fish liver oil a tak.
Pisu ze aj peanut sa nemaju jest aj je v rodine alergia na oriesky, ale to nemame vobec a co sa pamatam aj pri prvom tehu som to bastila, ak som mala chut.

Inak babenky super je aj to, ze s koncom tretieho mesiaca zas akoby sekol sekerou a vsetka unava je fuc, takze uz ziadne zdriemnutie.

A uplne suhlasim s ladywitch, ja som tu tiez chcela rodit druhe miminko, lebo tu si clovek nie len dalsia stastistika v pocte porodov. A velmi casto pocujem takuto skusenost od kamosiek zo sr, teda standardny pristup to je ak nemas lekara vybaveneho. 😢

ladywitch26
11. jan 2010

arian, tak najst dobreho irskeho mechanika je bohovsky tazke. nam raz jeden opravoval auto a na druhy den sa muzovi cosi nezdalo, tak tam zasiel znova, ze auto stale nie je v poriadku. a ten debil mu zabudol doliat tri litre oleja do motora!!! no nech muz zadrie motor, tak mame po aute. a az po pol roku sme zistili, ze ten blbec zabudol namontovat aj teplotny senzor. a my sme pol roka riesili zahadu, ze preco zacne po hodine jazdy svietit kontrolka teploty, ked je voda studena. no proste magor. teraz mame super mechanika par metrov od domu. tiez ir, ale vidno, ze sa chlap vyzna.

kacenka, ja som posielala ziadost na apostile na rodny list do corku a prisiel mi myslim za 4dni postou.

k tej peceni a pastekam. nesmu sa hlavne v prvom trimestri. vela vitaminu A ma mutagenny ucinok. som o tom citala jednu diplomovku. ma to rovnaky ucinok ako tetracyklin na babo. hrozia poskodenia. tak s tym opatrne

zdenkam
11. jan 2010

Kacenka ja som posielala do Dublinu na apostile ziadost na sobasny list irsky a dosiel tak do 1O dni alebo do 7, uz sa nepamatam.

Ozi ladywitch a ako sa citis? Nejake nevolnosti uz?

ladywitch26
11. jan 2010

zdenka, zatial nie, len som unavena viacej. ale pri stanke mi nevolnosti zacali naraz v priebehu jedneho dna v 11tt, takze nadeje si nerobim, este to moze prijst. 😝 a v podstate na to ani nejako nemam cas sledovat, lebo stanka je ako z divych vajec, co ta dnes dorabala...asi jej obmedzim cukor (ten v ovoci), lebo ma nejako vela energie 😀 no az sme s muzom nechapali dnes. lietala v pavuku z jedneho rohu do druheho, kvetinac mi stihla stiahnut na zem, psa v pelechu vymlatila a rano sa naucila nove slovicka dedi, didi, tyty, jaja a grrrr, tak sa jej huba od rana nezavrela. 😀 😀 no a v praci tiez toho dost, ludia komplet police vybielili cez vikend, lebo sa bali, ze kvoli pocasiu uviaznu doma, tak roboty a roboty. musim zacat viac objednavat, lebo sice vraj recesion, ale mne sa nezda, ludia beru ako divi.

tixi
11. jan 2010

caute zienky 🙂 strasne dlho som tu nebola, ale mam za sebou dovolenku na Slovensku, aj ked sme si ju museli nedobrovolne predlzit...
uz po prilete do Viedne sme mali smolu, pretoze nam stratili batozinu, cize sme prileteli v pondelok a batozinu nam dodali az v piatok po stedrom dni, no proste hrozne, ale co uz, hlavne, ze ju nasli, lebo som tri dni bola s telefonom na uchu a dookola obvolavala viedenske a dublinske letisko, pretoze ju nikde nemohli najst 😠
no to najhorsie nas este len cakalo, v stredu , ked sme mali letiet z Viedne do Dublinu nam zrusili let, kedze irske pocasie sa zblaznilo a dalsiu letenku nam vystavili az o tri dni!!!takze sme sa opat trkotali do BA, kde zije moja svagrinka, stravili tri dni cakania a tuto sobotu aj ked s meskanim sme pristali v Dubline.Z letiska nas este cakala strastiplna cesta slimacim tempon v taxiku na byt, ale uz to mame za sebou 😅
inac strasne vela ste toho popisali, ale stihla som zachytit, ze aj ladywitch je tehoska, tak blahozelam!!!
co sa tu este take stalo, napiste aspon v skratke 😉

catalin
11. jan 2010

ladywitch, ta ziadost sa da stiahnut niekde na nete alebo si si ju napisala sama?mne treba dat apostille na irsky rodny list, aby som mohla vybavit pas.

tinkadublin
11. jan 2010

lady no hovor mi nieco o tych policiach.. my nemame vodu od piatka vecera a nikde sa jej nevies dostat, vsetko vyrabovane v obchodoch.. na nasej ulici nema vodu kopa domov.. som dnes rozpravala s tetkou zo city council water supply - a mam jej volat rano, lebo som mala zistit ci len nas dom, vtedy su iba nase potrubia zmrznute, alebo ci je to viac domov, tak viac, ale nie kazdy, skoro kazdy druhy-treti dom nema vodu od piatku.. tak si chodia s vedrami a bandeskami k tym susedom co maju.. a to mam rodit za 2tyzdne 😒 no uzas.. ale ma tu jedna susedka ukludnila, taka starsia pani ze nech sa nebojim, kludne k nimi pridem po vodu.. lebo ona strazi dom dalsej susedke, ktora je prec a ze oni tiez ku nej chodia po vodu - esteze je zadarmo.. tak uvidime.. drahy isiel zhanat po nejakych obchodoch vodu, kupujeme aspon na umytie zubov a tvare a na varenie.. no neskutocne cosi..

a pred chvilou som rozpravala s kamoskou, a im od dnes odisla voda, ale skoro vsetkym susedom a tiez vsetky vody v obchodoch vypredane, prazdne policky.. ona je z tallaght.. tak viem ze aj janec je tam??? ak sa nemylim, tak si radsej napustite do vedier a hrncov, len pre istotu..

takze super.. a v radiu vraveli ze city council uzaviera privody vody, lebo maju hrozivo male zasoby - to mi dnes aj tetuska zo city council povedala ze uzavierat budu zajtra v nasej casti vodu, lebo je jej malo.. tak nestaci ze na kope miestach v dubline zmrzli hlavne potrubia, ale este aj uzavru.. super 😕 ja len dufam ze do porodu sa to nejak urovna.. aj ked na piatok uz davaju 10stupnov, ale to je predsa len vzduch, nie teplota v zemi..

zdenkam
11. jan 2010

Catalin,normalne im len posles list rukou napisany s tvojou adresou a tym rodnym listom /v nasom pripade sobasnym listom/ a plus poplatok vo forme postal order, tak som to robila ja.

Ladywitch a to nie sebapozorovanie,to bolo v mojom pripade po potrate len uzasne. Lebo som sa nemohla tak koncentrovat na to,co vsetko sa moze prve dni stat. A aj dnes tomu nie je inak,lebo proste 3rocny drak da zabrat. Nekukas sa 5 minut a on si uz leje vodicku do nadoby a ide nou krmit platove zvieratka. 😀 A cim viac vody tym lepsie. Navyse on nie je telly dieta, takze nehrozi ze bezi telka a ta ho zabava pol dna.

Tak tebe nevolnosti az tak skoro zacali? Ja som pri malom vobec nemala a tu teraz mi zacali niekedy v 7 tt a skoncili v 12 tt a uz nie som unavena, vobec. Skor ma zacina trapit nespavost. Ze sa to stava v tehu, ale dufam, ze to je len chvilkove,lebo ozaj ziadne tehotenske problemy som nemala.

A babenky, ked ste pri tehu chutiach na sladke, tak ja ani nie, ja idem vrazdit za ovocim.Kiwi tu zjem len umytu aj s chlpatou supkou. 😀 A mam viac vlakniny. 😀

Inak ja som maleho v pavuku nemala. Sa mi zdalo obdobie okolo prveho roka najnarocnejsie preto,lebo stale sme chodili za prsteky a ked nie, tak mi vysel na nohach a tahal,ze chce chodit. 🙂
A tak mi minule doslo, ze boooze, sak to zas budem vyvarat dalsiemu dietatku osobitne jedla. Jooooj, to som tiez nemala moc rada, ze jedno malemu a jedno nam. Ale my sme v strave boli dost striktni, takze ozaj ziadne ochuteniny dlho nemal a s cokoladkou malinko tak ze chocholate buttom sme zacali pred 2 narodeninami. To ked vidim, ze iri svoje deti napchavaju lupienkami v 1 roku, tak nechapavo krutim hlavou.

TinkaDublin, no brutal s tou vodou. Tu u nas par domov zamrzlo potrubie hlavne v starych domoch, nastastie nas sa to netyka. Ako ina story nemat vodu. Dnes mi jeden Ir na zastavke vravel, ze my tu nie sme ready for anything. Not ready for snow, not ready for flooding and it summer going to be very hot, we wont be ready for it again. 😲
TAk som sa divila tolkej sebakritike, ale mal pravdu.

tinkadublin
11. jan 2010

Zdenka veru brutal.. akurat citam na nete, ze v centre dublinu vraj niektori nemaju vodu od minulej stredy, tak im otvorili 2 public swimming pools as washing facilities, ze by sa mohli osprchovat.. tak neviem ci tiez neskoncim tam, kedze od piatku ziadna voda.. no uvidime do kedy to potrva.. ale tu u nas nejde o starsie domy, ale o hlavne potrubia to je na tom najhorsie.. fakt nie su tu na nic pripraveni..

ladywitch26
11. jan 2010

catalin, ja som tu ziadost napisala rukou a do malej obalky vlozila 20€ bankovku na poplatok a bolo to v pohode. vsak sme v irsku, tu nie je taka byrokracia ako na uradoch na sr 😀

ja som dnes hovorila kolegyniam, ze sa len smejem na tom, tu nam napadlo 5cm snehu a uz nic nefunguje. u nas prestava fungovat bezny zivot, az ked napadne meter snehu 😀 ale kazde rano nemame v obchode horucu vodu, az okolo obeda sa nejako trubky zohreju, tak ked som pri tych chladnickach a este si aj v ladovej vode mam ruky umyvat, tak mi idu kompletne odmrznut 😖

zdenka, no mne tie nevolnosti zacali, ked uz inym zvycajne koncia. zacali v 11tt a preslo mi to az nejako koncom piateho mesiaca. ale bolo to brutal, kazde rano zvracat, proste nic nepomahalo, pretoze len co som oci otvorila, tak to bolo len par sekund a uz to slo von. esteze mame kupelnu en-suite, cize prakticky dva metre od postele. a keby to aspon preslo, ale houby. cely den ma natahovalo a vecer sa to este zasa zhorsilo. ani som nic nejedla, len lieskove orechy cele dni a zapijala ich colou. to jedine mi nedrazdilo zaludok. takze priam idealna strava pre buducu mamicku...

tixi, no zadarilo sa aj nam....santa tieto vianoce doniesol este jeden darcek navyse 😀

janec79
11. jan 2010

zdravim vsetky,
clovek sa tu den neukaze a potom nestiha citat. 🙂

tinkadublin: tebe sa to uz krati, pevne verim a dufam, ze ziadne problemy s vodou a pocasim nenastanu. Ja si zatial musim zaklopat, ale vodu mame, tak dufam, ze ked sa otepluje, uz sa neudeje nic vynimocne.Ako sa citis? Uz si v stadiu, kedy sa chces toho brusiska zbavit? Alebo by si radsej zastavila cas a vychutnavala si brusko?
Ja som posledne 3 tyzdne celkom chcela, aby to bolo uz za mnou, ale na druhej strane som chcela este pockat, totiz manzel bol v irsku a letenku mal na 24.2., dorazil domov vecer asi o 19.00 no a o 21.00 mi odtiekla plodova voda, takze to bolo fakt nacasovane, si stale hovorime, ze malicka proste pockala na tatinka (ved sme jej aj dohovarali) 😀

arian: nevedela som, ze mamaaja poskytuju taky servis, dobre vediet

zdenkam: ja som tiez nejedla pecienku, klobasky, pasteky,steaky, aj ked jedna porcia urcite neuskodi, ale na co pokusat?? Jooj, tak si si to dnes uzila 🙂 Ja som nemala vobec ziadne nevolnosti, dokonca ziadne divoke chute, jedine sladkosti mi nesmakovali prvy trimester, ale potom som to dohnala 😒

Neviete,mozem si uplatnit ulavu na dani za medical expenses z roku 2008? A co sa tyka medical card - Musim si ju vybavit najskor ja, ked ju chcem vybavit pre dceru? Vraj treba aj potvrdenie o prijme..,to zavisi od prijmu?????

ladywitch26
12. jan 2010

janec, medical card sa vybavuje na celu rodinu. ja som tam uvadzala moj prijem, muz bol uz na podpore vtedy, prilozila som kopie vyplatnej pasky a rozhodnutia o jeho JA, k tomu tam uvadzas, kolko platis rent, ak platis nejake uvery atd. takze k tomu som prilozila vypis z uctu, kde som zvyraznila kolko kazdy mesiac odchadzalo na rent a pridala kopiu uverovej zmluvy, lebo tam uvadzas aj kedy ti ten uver konci a na co bol pouzity. no a poslu ti rovno karticku pre kazdeho.

inak k tym chutiam, ja som predtym prvy trimester doslova zrala len maso a slane a stiplave, potom druhy trimester som nejedla skoro nic, lebo mi bolo zle a v tretom som sa vrhla na cokoladu. minimalne jedno kinder bueno denne plus ine druhy cokolad a hlavne jaffa cakes.

teraz akosi nemam chut na nic. normalne aj pol dna nic nejem, lebo len pozriem na jedlo a nepripada mi chutne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre