Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

zdenkam
20. jan 2010

u nas nosi scone a caj organizatorka, lebo oni na to dostali grant. A super, ze mate telocvicnu, lebo nasmu je niekedy ta herna malo ked tam je tak cez 8 deti uz to byva hlucne. Nehovorim, ze sa tam clovek ide zabit 😀 na samych autickach, kociaroch , babikach po zemi. 😀 Detom to ale vobec nevadi.
A neplati sa vobec nic, ale sak to co sa plati u vas to jak nic.

A niekedy aj pecieme, tam som sa naucila robit scone, lebo to je cela budova sa to vola ze community developing project a vedla herne su zadara kompiky a internet acces a kuchynka s rurou a vsetkym, tak tam sme piekli.
My dostavame rooster, co sa bude kedy diat,ze playdough je na programe alebo painting, alebo free play a tak.

A co ake zlozenie? U nas ziadna polka, ci nejaka europanka. Len ja z europanov a potom tie kamosky z BAli, indonezie po jednej, a Irky.
A som rada, ze sa vam pacilo, ja som tiez bola nadsena a kazdej mamine to doporucujem na spestrenie harmonogramu aktivit pre dieta. Isto treba ist.

ladywitch26
20. jan 2010

no zdenka, vsak to bol ten problem, ze ja som nevedela,ze mi to v tej nemocnici hned po porode zhabu. inak by som si to tiez ofotila...

to tu sa to plati hlavne za prenajom tej telocvicne a asi aj ten nakup hraciek musel nieco stat. a aj baterky do tych starych, lebo je tam strasne vela hrajucich hraciek. inak my to mame tiez v community centre. vedla je aj posilovna, tiez je tam niekde kuchynka a aj skolka pre deti, nejake zasadacky, no dost tam toho je. ale pre tie decka je fakt asi ta telocvicna najidealnejsia. tam maju priestoru sa vynahanat kolko chcu. tu bola jedna polka, ta co ma toho 11mesacneho chlapca a inak irky. ale styri poznam z videnia,chodia k nam dost casto nakupovat, zopar z nich som uz aj pomahala s nakupom. no a jedna moja kolegyna tam chodi, ta ma tam vlastne dotiahla, aj ked dnes nedosla.

tinkadublin
20. jan 2010

Ahojte zienky 😉

Tak to je super ze sa Stanke tak pacilo na stretku, urcite tam chodte zas .)) to ja asi tiez pockam az bude maly vacsi a tak.. som rozmyslala ze sa skocim opytat na HSE o mother to mother breastfeeding support group, lebo som vycitala ze oni robia zadarmo stretka, inak su tie La Leche a este jedna tusim Cuidu abo tak nejak, ale tam sa plati clenstvo.. no ved uvidim.. nech aspon tam mozem s malinkym babom a predsa nejake tipy a rady ohladom kojenia sa zidu no nie?

Baby super ze pisete, aspon viem ze si okopirujem tu combination card, ale tam mi pise iba gp navstevy a potom do toho velkeho file co si nosim z nemocnice, tak tam zapisuju iba nemocnicne navstevy, tak tusim si ofotim oboje.. esteze mame tlaciaren s fotokopirkou 😀 inak mna by vobec nenapadlo to ofotit 😝

Tak ako Zdenka, varenie sa vydarilo? 😉

laura_cork
20. jan 2010

Ahojte dievcata, skusene mamicky🙂 Mohli by ste mi pls poradit, ku ktoremu lekarovi v Corku ist, ak som tehotna? Vobec neviem, ako to tu funguje, ci sa chodi k GP ci ku gynekologovi. Budem vdacna za kazdu jednu radu. Na SR sa nechystam, chcem rodit tu v Corku.

Dakujem!!!

tixi
20. jan 2010

ahojte 🙂
kacenka mala je fakt rozkosna!!!
tinka tak drzim prsteky, nech to mas uz raz dva za sebou a hlavne nech vsetko dobre dopadne 😉
ako sa poznam, tak ja budem mat tasku zbalenu uz od osmeho mesiaca, keby nieco...

tixi
20. jan 2010

baby musim vam napisat o co sa snazili u mna v praci...
Bola som za manazerkou na HR, aby mi vyplnila papiere na maternity benefit, no a personalna zacala tvrdit, ze musim dat vypoved, ved predsa odchadzam z krajiny!!!Snazila som sa jej vysvetlit, ze ja odchadzam na matersku a nedavam vypoved z prace, asi si myslela, ze ma nejako zblbne a ja podpisem vypoved 😠 Kedze videla, ze ma nepresvedci, tak zacala , ze nemozem odist tak skoro na matersku, ze to sa moze az v 38tt.Tak som jej zacala vysvetlovat, ze podla irskeho zakona ma zena pravo odist na matersku od ukoncenia 24tt a kedze ja som uz teraz v 26tt je to v poriadku.Velmi ju zaujimalo odkial mam take informacie a hned to zacala preverovat na internete ci mam pravdu, tam sa docitala ze 16 tyzdnov pred porodom sa moze nastupit na matersku, stale o tom mlela dookola a potom sa ma opytala kolko vlastne trva tehotensvo!!!!!!Tak som jej musela vysvetlit ze tych 16 tyzdnov plus tych 24 je vlastne ta vysledna suma 40tyzdnov 😀
No proste kocurkovo, ta zenska robi personalnu uz vyse pat rokov tak ja nechapem o co jej islo...
Nakoniec tie papiere vypisala aj ked zas mala reci, ze ten formular na maternity benefit nepozna.
Potom ju este napadlo, ze mi neda P45, tak som zase zacala vysvetlovat, ze ja P45 nepotrebujem, kedze idem na matersku, no a v auguste, ked mi skonci benefit tak jej poslem mailom vypoved a az potom nech mi ho vystavi.

janec79
20. jan 2010

ladyw: Ked som odisla do irska v 2004, tak som sa bola odhlasit zo vseob.zdr.poist., nechceli odo mna vobec nic. Ked som otehotnela a bola som doma v 10tt tak som sa sla popytat, ci by som sa mohla dat dobrovolne poistit. Vo vseobec.mi len povedala, ze ked pracujem v inom eu state, tak sa tu nesmiem poistit, lebo poistne sa nesmie platit v 2 statoch, comu rozumiem. Snazila som sa jej vsak vysvetlit, ze sice pracujem a pracujem legalne, ale ze v irsku sa zdravotne poistenie neplati povinne, ale teta si nedala nic vysvetlit. Tak som zasla do Dovery a tam som cestne prehlasila, ze pracujem v irsku, ale neplatim si tam zdravotne poistenie a bola vybavena vec.

Ja som rodila na slovensku a potvrdenie o absolv.prehliadkach som mala zo slovenska, ale predtym ako som odisla z dublinu, som si pre istotu v nemocnici vypytala kopiu vsetkej dokumentacie a bez problemov mi ju dali.

zdenkam: ani nevrav, ze so skolkou to u vas bolo horsie neskor!!!! Ja cakam na den, kedy mi povedia, ze bola ako slniecko cely cas. Ale dnesok bolo opat o nieco lepsi, plakala rano, nacuvala som v druhej izbe a nastastie to netrvalo dlho a potom vraj uz ani slzicka, tak dufam, ze to bude lepsie a lepsie.

janec79
20. jan 2010

tixi: tak to je aj na zasmiatie aj na zaplakanie, bud ta ako cudzinku chcela ojebabrat a mat tak o jedneho cudzinca menej (si tusim spominala, ze sa chcu zbavit vsetkych okrem irov) alebo chuda je taka hlupa!!!! Inak matika celkovo irom moc nejde, som si aj ja vsimla, u nas v robote som videla cez kalkulacku ratat 10% z niecoho....hmmm

tinka: dik za to info a prosim ta napis nam zajtra, ze je taska pripravena, vsak my ostatne budeme normalne kvoli tebe v strese!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

baby, dobru noc vsetkym, idem si vytrhat obocie, manikuru spravit, nech zajtra v praci vyzeram k svetu 🙂

tixi
20. jan 2010

janec tak nech sa ti zajtra v praci dari 😉
catalin kukla som na nove foto, mala sa na teba strasne podoba, aj ked u deti sa tvaricka casom meni, ale u teba je iste, ze ti ju v nemocnici ani nahodou nemohli vymenit 😀

zdenkam
20. jan 2010

Hej hej Tinka, sak na to tu je to forum, viac hlav viac rozumu. Tu knizk ofot a nebude problem.

VYdarilo sa, mnam mna 3x som si dala.

Ärian, idem hladat tu letenku na april, skusim letiet v 25 tt s riadnym pupikom, ale aspon bude doma teplejsie hadam.
A uz sa aj tesim, ze kupim malemu sandalky u BAtu zas a koreniny domov si nakupim a babetkovsku kozmetiku zo Slovenska a tak. Uz sa preladujem, clovek sa ma tesit z toho co ma a ak sa more tento rok neda, nevadi skusime buduci niekedy v septembri.

Janec, nebooooj, bude dobre. Este si budes o par mesiacov pochvalovat, jak dobre si urobila. Ja mam teraz kvoli tehu take hormonalne stavy, ze ci si ho nenecham doma, co viem, ze je totalna kravina, ale to tie hormony, strasne chcem byt so svojim dietatkom a najlepsie by bolo aby nikdy nevyrastol. 😀 Co tiez riadna kravina je. Ale to proste tehu hormony.

Tinka, tak uz tu na teba vsetke myslime aj abezim kupit aj blahozelanie, nech ti potom mozem poslat. 🙂 Povykladas si ich na kozubovu rimsku a budes sa kochat.
Schvalne ci budes rodit, ked som ja rodila Patricka? 🙂 To by som si stale pamatala potom.

ladywitch26
20. jan 2010

laura_cork, ja som rodila v corku a teraz budem znova. najdi si hociktoreho GP, o ktorom si pocula,ze je dobry. gynekologovia su len v nemocnici, tam ta potom objedna GP. a v ktorom si tyzdni?

zdenkam
20. jan 2010

Tinka este ti poviem moju skusenost s breastfeeding support group, velke pozitivum a asi jedine bolo ze zatial co sa na vazenie deti a meranie co je v stredu nahrnuli davy bottle feed babies a znamenalo to minimalne hodinu cakania na breastfeeding support group som zvacsa byvala sama alebo obcas niekoho stretla uz vo vnutri, ale v cakarni nikdy. TAkze to som mala fakt rada ze som nemusela cakat.
Inak radit moc nevedeli, na to som tu mala tu kamosku co kojila vyse roka a pol svoje prve dietatko a druhe uz ma 2 a tiez stale koji. Lebo maminka mi poradit nevedela. Mala nas 3, ale najdlhsie kojila 3 mesiace so mnou a potom s dalsimi to bolo stale kratsie a kratsie.

A este som ti chcela dat typ na taku milu vec. Ja mam pre maleho taku skatulku pokladov, zacalo sa to prvym scanom, potom odevom pre babatko, co boli ponozticky, co poslala maminka este ked som bola v 7 mesiaci tehu, potom tam ma prvu hrkalku tiez od mamky zo sr, stitok z nemocnice co bol na vanicke a co sme mali na ruke, svatenu vodu z krstu tu v Irl, 1 pohladnicu z prvych narodenin, prvy uzlicek ostrihanych vlaskov u kadernika, prvu kresbu co priniesol zo skolky /to bolo krasne, lebo zacal v septembri a priniesol to presne v den mojich menin/, caka nas este prvy zubok casom a tak. 😀
Ja si myslim, ze to je take mile po rokoch sa v tom hrabat. Ale ma mrzelo, ze som si nekupila vytlacok novin zo dna ked sa narodil, takze neprepas to az pride den jeho prichodu na svet, nech tatko kupi. 😀
My tam mame este 2 fotecky jednu ked bola jeho fotka uverejnena v casaku Womans Way. A jednu ked to bolo v miestnych novinach. To mu potom budem ukazovat, ked bude naladovy pubertiak.
Isto sa chystam na taky treasure box aj pri druhom dietatku.

Tixi a to aka blba tava tam u vas sedi na personalnom. Nejde o to, ze to nevie, ale ked neviem nebudem o tom presviedcat ineho. Snad si to prv nastudujem. No kopnut ju do riti asi najlepsie.

janec79
20. jan 2010

zdenkam/kacenkalm: este k tomu priplatku:na tlacive je spomenute, ze matka/otec dietata potvrdia, ze boli 12 mesiacov pred narodenim dietata narodeneho v cudzine zdravotne poistena/y v sr- odtial to kacenka asi mas, ale ked ziadna babenka, co rodila v irsku nemusela nic take dokladovat, tak to asi netreba

zdeni, a na com si si tak pochutnavala?? asi som to nejako prekukla....inak minule, ked som kuchtila podla toho casaku to kurca - bolo fakt delicious!!
Tak idete domov pozriet, tu dovcu (lanzarote,tenerife) rusite, ci mam sa zajtra mrknut na nieco?

janec79
20. jan 2010

jeeeej, zdeni - ten treasury box je suuuuuper 🙂 🙂 , dobry napad aj noviny odlozit....Toto je sice ine, ale ja som elenke robila odtlacky rucky a nozky prvych 6 mesiacov...az mi to pride neskutocne, ze bola aj taka malinka....

susanne.k
20. jan 2010

zdenka a naco si hlasila maleho na trvali pobyt na sk ked si tu, mna tiez vyzvali automaticky aby som sa u nich zastavila lebo vedeli podla Rodneho listu ze mala sa narodila, ale ja som sa jej pytala preco ju mam hlasit a ona my vravi ze nemusim lebo tu niesme a tym nemusim za nu platit smetia ine poplatky na sk.

tinka uz aby si to mala za sebou, ja som minuly rok o takom case mala 2 dni potom, takze nasa mala 18 oslavila 1.rocik.

za tu sumu ohladom 600 pri narodeni dietata nepotrebujes byt poistena 12 mesiacov iba ak by si ziadala matersku. musis tam iba potvrdenie od lekara ze sa dieta dozilo 28 dni a ze si chodila pravidelne na kontroly

susanne.k
20. jan 2010

vybavoval si uz niekto na sk priplatok na rodicovsky prispevok, kedze tu sa nevyplaca mali by my doplatit nejakych 30 percent, spatne za minuly rok?

tinkadublin
20. jan 2010

Zdenka tak ja mam knizku od Anne Geddes Mojich prvych 5rokov, som dostala od maminy a tam je priestor na vsetku dokumentaciu prvych veci, aj take obalocky na vlasky, stitok ci naramok z nemocky, priestor na nalepenie fotiek, tiez stranka na vystrizky z novin, ze co sa stalo vo svete ked som sa narodil, aj priestor na odtlacky kazdy mesiac a vela, vela dalsich veci, tak sa tesim ako budem vyplnat 😀

no to by bolo carovne kebyze nasi synovia maju v jeden den narodky 😉

baby mna od vecera brutal bolia krize,ze ledva chodim, tak ci sa to uz neblizi, dala som si kupel a teraz je to ok. Tak drahy pracuje este 2dni tak dohovaram malemu v brusku nech aspon do soboty vycka, sak ani tasku este nemam zbalenu 😀 ale janec neboj uz som si spisala zoznam, tak to je u mna pokrok, takze zajtra sa pustam do balenia, len si este chcem kupit zajtra sampon a sprchovy tie miniaturne cestovne balenia,aby som nevlacila velke tuby 😉

Janec tak nech sa ti dari zajtra v praci, a neboj sa o malu Elenku, deti si zvyknu skor na skolku ako maminy.

Tixi tak ta pani by ma riadne vytocila, ako pise Zdenka kopnut do rite, este dobre ze ides odtial prec, ked su taki hnusni k cudzincom. Ako vlastne dopadla ta kolegyna, najala si pravnika? Ozaj a party aka bola?

tinkadublin
21. jan 2010

Susanne tak gratulujeme k 1rociku! Ale cas uteka ze? Inak ano mali by ti doplatit a teraz od januara uz celu sumu, kedze tu je to zrusene. Ale presne na toto potrebujes mat malu nahlasenu na trvaly pobyt na SR, mne to tak vysvetlila jedna velmi zlata pani na socialke, ze oni to vyplatia aj spatne ale iba od datumu ako je dieta prihlasene na trvaly pobyt v sr, bez toho to nejde. A pokial ja viem za to poistenie sa rata aj ked tu si nezamestnana, ved vtedy akoze za teba plati prsi stat. Takze zdravotnu doma nemusite mat platenu. Ta moja tetka na slov.socialke mi toto vsetko vravela, riadne mala prehlad ako to funguje v irsku, mala to vsetko popisane v nejakych dokumentoch, ze to oni riadne sleduju vsetky zmeny v statoch EU. Lebo uz v sept.ako sme boli doma vedela ze tu sa to rusi od januara a budem mat narok na cely rodic.prispevok. Tak snad som pomohla 😉

alienka1
21. jan 2010

ahojte.
ladywitch to materske centrum mate super. musim sa aj ja poobzerat po niecom. nasa lucka ma tiez uz kamarat v skolke. teda vlastne on sa do nej uplne zalubil a dookola hovori jej meno 🙂 sice lu sa mu na zaciatku straca takze je z toho len -sia. ale sem tam sa mu podari povedat lusia 🙂
janec no mi este stale placeme aj ked dnes mi povedali ze mali zatial najlepsi den. lucka tam chodi tento tyzden na 3hod. tak som rada ze si pomaly zacina zvykat. aj ked vzdy ked pridem po nu sa na mna tak pozrie ze "kde si tolko bola" to ma az pri srdci pycha ☹ ale ona to ma asi tazsie v tom ze hovoria na nu anglickya doma my tej anglictine moc nedame. no musime len vydrzat.
laura ja som rodila tiez v corku a 2 roky som tam aj byvala. ja som isla do medicusu k polskemu gynekologovi sice na zaciatku som zacvakala 160eur ale potom uz bolo vsetko zadarmo. potom som chodila aj do nemocice aj k nemu.
tixi tak to stoji fakt za zamyslenie 🤐

zdenkam
21. jan 2010

Susanne, no mne to vyplatili ten doplatok v roku 08 za 07 ale to len par mesiacov lebo materska skoncila v juli. Potom v 09 za 08 hadam cosi cez 800 eur a teraz mi to caka na stole u veducej, tak mi vravela tetuska na schvalenie, len blby irsky urad mi dal potvrdenie, kde uviedol ciastky vyplatene len do novembra, tak som im o decembrovom vyplyteni poslala pred 2 t cestne prehlasenie. Ze to mam mat vo februari doplatene. Co tak zhruba ratam, ma to byt cosi cez 1OOOEur. No a mne uz po januari konci lebo maly bude mat 3 roky.
Inak pracujem od ukoncenia materskej /mala som len 2 tyzdne neplatenej/ part time.

Janec, no to som taka rada, ze som dala dobry typ na casak.
🙂

A ten trvaly pobyt Sussanne som musela nahlasit bud kvoli tomu doplatku alebo kvoli tomu prispevku pri narodeni dietata, niekde tam to potrebuju, urcite. Inak v sr som si poistenie neplatila a ta kolonka o tom poisteni sa tyka len matiek rodiacich v sr.
Navyse a teraz si vsetke sadkajte, som tu informaciu o tom, ze mam narok na doplatok k materskej dostala priamo od uradnicky, ked som vybavovala prispevok pri narodeni dietata. To su divy divuce, vsak? 😀

zdenkam
21. jan 2010

A minuly rok mi ten blby urad irsky nedal napriek 4 listom /z toho 2 urgent/ to potvrdenie ale na slovenskej socialke zasadla velka rada,ze co s tym mojim, pripadom, ze to potrebuju uzavriet a dohodli sa, ze im dam cestne prehlasenie, takze baby, ak sa chce, da sa vsetko.
Vidite.

Alienka, ona je este malicka este jej ta anglictina tak nevadi ako napr. o pol roka. Neboj, ale hovorte k nej trosku aj vy anglicky, neni fer nechavat to len na skolku, ze tam sa nauci, aj ked sa isto nauci, ak tam je kazdy den 3 hodky. Uvidis jak Ti bude jak nas po anglicky hlavne mliet coskoro.

tinkadublin
21. jan 2010

Zdeni tak ja som bola tiez z tej mojej uradnicky na sr paf ze mi sama radila na co mam narok, aj ked ja som to vsetko mala vopred nastudovane, ja som vzdy radsej pripravena ked idem cosi vybavit aby ma neodbili a aby som mohla argumentovat zakonom a predpismi 😉

inak dufam aknecak sa nenahneva ze prezradim,ale prelozili jej termin na 28.1 Povodne mala rodit skor ako ja, tak ale takto mame rovnaky termin v tej istej nemocnici tak ktovie mozno budeme spolu rodit 😀 to je nahoda co?

zdenkam
21. jan 2010

no ani nie Tinka, ja som poznala babu byvala vo Waterfode, ja som z New Rossu, Slovenka tiez z Vychodu
a ta mala termin ako ja a napokon sme obe lezali v rovnaky den, len ja som porodila rano v podstate 2 dni neskor ako termin a ona uplne tak isto ale na obed. TAkze sme rovnako terminovali aj porodili. 🙂

Nelezali sme spolu, len mi nursky povedali, ze kdesi lezi. Ja som bola nastastie na izbe len na dvojke. To bola parada.
Jej miminko vykliestovali, takze preto jej povedali o mne, lebo ze ach jaj, zas komplikovany porod, prave sme dorodili vysu krajanku rano tiez to bolo komplikovane. Tak o mne vedela. Inak sme sa poznali len z konika, stretli sme sa osobne len raz, ked sme isli do nemocnice na kontrolu asi v 8 mesiaci. Navyse rovnako ako ja, porodila chlapceka.
🙂

svet je podstatne mensi ako sa zda.

Spravne Tinka, treba byt pripravena, len pred tymi 3 rokmi som bola uplne prva co si tie davky vybavovala. Potom som to rozsirila medzi kamoskami a kazda vybavila tiez. Inak som od nikoho z mojho okolia taku info nemala.

tixi
21. jan 2010

dobre ranko 🙂
pozeram, ze skoro kazdy tu ma nejake uradnicke vybavovacky, tinka mas pravdu, najlepsie je mat vsetko dopredu prestudovane a byt pripravena na uradnikov 😠 ja keby som sa tiez v predstihu neinformovala, ze co a ako ohladom maternity benefit, tak mozno tej personaliste aj v niecom uverim...
mna najviac stve, ze prave na uradoch by mali cloveku poradit a nie tvarit sa ako majstri sveta (hlavne na Slovensku je to bezne, ze vsetci na uradoch sa tvaria neskutocne dolezito)

na party bolo celkom fajn, odchadzala som o desiatej ako prva, ostatni skoncili az o stvrtej rano 😅 konalo sa to v jednom hoteli, kde hrala irska ziva kapela, tak babatko v brusku malo zazitok 😀

no a ta moja kamoska nabehla so svojim pravnikom v piatok opat do prace, najprv ho zase nechceli akceptovat, ale uz spustil na nich zakon o ludskom prave, ze kazdy ma narok na pravneho zastupcu a nemaju ziadne pravo ju diskriminovat a tvrdit, ze oni budu jednat len s nou bez pravnika, neviem presne ako to spravil cim sa im vyhrazal ale skoncilo to tak, ze ju musia zobrat spat do prace, kedze sa este len vratila po materskej, bude to sice pre nu teraz tazke tam pracovat, ale kym si nenajde nieco ine nema na vyber
takze vedenia hotela dostalo konecne od niekoho po hube

utekam do prace, ale strasne sa mi nechce, do teraz som sa citila perfektne, ale uz treti den ma nejako zacal boliet chrbat, no co uz, ten batoztek rastie kazdy den viac a viac 😉

zdenkam
21. jan 2010

Tixi , neboj ja a Tinka sme mali so slov. socialkou opacnu skusenost, mozno aj ty budes mat.
Mam taku pikosku zo sukromia.
Doma mam z 3 rokov slusnu zasobu Mama a ja a Dieta, no a teraz co cakame dalsi prirastok si to moj muz nosi do prace aby mal co citat pri obede. 😀 Sranda, stale ma cimsi prekvapi.

A druha pikoska, tax refund forms sme poslali 13. 1. januara ako registred mail a dnes som dostala od nich list, ze este potrebujem dolozit svoje P6O z prace. No nie su rychly? Len tak dalej a peniazky budu rychlo spat. 🙂

Janec sa ja dnes chystam z toho casaku robit ten Pasta and wild salmon salad, myslim,ze je to na strane 84, take jednoduche a celkom osviezujuce to vyzera vzhladom na tu brokolociu a tak.

Tixi, no mne by sa do tej atmosfery vo vasej praci, sialene nechcelo. Ako dlho tam este zostavas?

alienka1
21. jan 2010

zdeni ja sa uz aj snazim viac s nou rozpravat po anglicky. aspon tie zakladne frazy. a som rozmyslala ze sa opytam ci by mi nemohli dat texti nejakych pesniciek co im spievaju ze by som aj ja skusila doma aby jej to bolo blizsie.
dnes som poriadne zmokla ked som ju tam bola zaniest. som zvedava ako to pomoze tej mojej chorobe 😖

som sa vas chcela spytat ci sa da poziadat o FIS aj spätne? som bola 16 tyzdnov na neplatenej materskej tak som rozmyslala ci by muz nemal na to narok. ale asi nie ked som bola stale v pracovnom pomere, ze?!

no idem ja zehlit nech aspon nieco porobim kym je mala prec.

mozete mi napisat este raz nazov toho casopisu? nemam cas to hladat spätne a tie recepty co pisete vyzeraju zaujimavo. a uz by sa nam aj zisla zmena jedalnicka 🙂
dakujem a prajem pekny den

zdenkam
21. jan 2010

127 good to know recipes Alienka, no neviem s tym fis, ak si na neplatenej materskej, lebo to si sa akoze dobrovolne vzdala prijmu ked beries tu neplatenu matersku. Myslim,ze skor nie ako ano, ale za pokus to stoji.

Alienka, ja mam slusnu zasobu CD vies ta taka sada ze Maria Podhradska detom. Lebo ani slovenske som zistila ze uz neviem. Skusim sa poobzerat ci mi to niekto nenapali a ze ti poslem. Je tam aj anglicke ze anglicke pesnicky pre deti a potom mam take tie klasicke nurse rythme pre deti. Maly to miluje, ze wheels on the bus, ency wincy spider, ba ba black sheeep. TAk ja poprosim jednu znamu, ci mi to nenapali a poslem ti tu anglicku verziu ak chces, su k tomu aj texty. Maly to uz skoro vsetko ovlada aj tie ukazovacky k tomu.

Nas maly postupne presedlava na rozpravkove cd a som aj rada, lebo to sa mu viac cibri fantazia nez pri dvd. Teraz miluje preve od tej M. Podhradskej 7 Kozliatok. 😀

A najlepsie by bolo mat anglicky hovoriacich kamaratom, idealne s detmi. To vam nehrozi? Uz som to tu pisala ze mi sa dost malo stretavame so sk rodinami co maju deti. Nevyhabame sa, len proste je menej casu. Zatila co ja ked som doma, aspon raz do tyzdna sa stretavame s english speaking mum.
Ak vyrazis na tu mt group, mozno sa tam ktosi najde. My sme si tak nasli velmi dobru kamosku tu z Peru a ma 2 deticky.

Inak u nas je playbarn /inde playzone a kadeako inak sa to vola/ a tam robia mother a toddler morning. Akoze to stoji 7,5O na 2 hodky /casto nechodime/ ale u nas je tam aj storytime a potom tie detske skladby a ak nevies co sa ako ukazuje, tak ak sa to tam niekde poblizku tiez tak praktizuje, tak sa mas kde naucit.
Ja som tieto veci vedela uz od dievcatka co som sa predtym starala ale dost som pochytila prave aj na tej playbarn. 🙂

TAk ja idem o draka do toho dazda a vetra. Uf 1O min tam 1O spat ale aj to staci v tomto pocasi. 😖

Alienka daj vediet to s tym CD.

alienka1
21. jan 2010

zdeni tak to by bolo super. si zlata. len ako ti to ja oplatim????? 🙂

tinkadublin
21. jan 2010

Ahojte baby 😉

tak neuverite ale ja som len teraz vstala 😀 sme mali nejaku bezsennu noc ci co.. maly sa toooolkooooo vrtil v brusku, akoze normalne ma na hodinky obdobie od 11vecer do 1rana, to nemam sancu zaspat hocico som uz skusala, tak vtedy zvyknem konikovat na telefone 😉 no ale tuto noc vkuse, tak neviem co mu bolo.. uz asi chce von pomaly 😝 takze akurat ranajkujem a potom idem do tej drogerie, ale neskutocne sa mi nechce do toho dazda..

Tixi no ta tvoja kolegyna bude mat peklo v praci, ale jasne ked niet ineho musi vydrzat, neodide predsa sama, to by bola hlupa a dobre spravila s tym pravnikom.. no ale mate tam teda zberbu vedenia hotela.. fakt aby si bola cim skor prec, kedy nastupujes na matersku?

Zdenka tak presne tie CD mam v plane objednat s tymi riekankami, pesnickami, aj slovenske aj anglicke, len nech dojde socialka a potom objednam 😉 a rada by som aj nejake knizky zo slovenska, nejake riekanky a samo rozpravky, lebo my sme boli strasne rozpravkovi, doma mame milion rozpravkovych kniziek a mamina nam vzdy vecer citala rozpravky 😉 tak sa tesim uz teraz.. ja ked som bola v anglicku tak nas 2rocny chlapcek miloval ency wincy spider, tak to sme praktizovali, ale uz si to vobec nepamatam a 4rocne dievcatko milovalo rore rore rore your boat.. alebo tak nejako sa to pise, uz si nepamatam 😀

Zdeni a ja mam odkedy som tehu predplatne Mama a ja a hrozne sa mi to paci, len skoda ze mi to stale len donesie niekto zo sr.. lebo mi to chodi domov, som si dala 2rocne predplatne a to sme vtedy dostali taku krasnu antibakterialnu deku pre maleho k tomu.. tak sa hrozne vytesujem ze mi mamina donesie zase.. posledne cislo mam septembrove 😉 a ten casak Dieta je dobry?

tinkadublin
21. jan 2010

Uz vidim ako som sa sekla s tou pesnickou 😅 je to Row row row your boat 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre