Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

catalin
19. aug 2010

caute baby,

@finfrle, s tou socialkou ti neporadim, predsa len ty pracu mas, a v podstate po 26 tyzdnoch sa musis vratit do prace, lebo tu ti nikto drzat nebude...respektive mozes si vybrat dalsich 16 tyzdnov neplatenej materskej a mozno vam socialka nieco doplati do minima..ale mozu robit prietahy kedze si ty chces predlzit matersku..stoji to za opytanie..
"pozitivne" na celej veci je, ze manzel moze zostat s babatkom doma a nemusite platit majland za skolku...
co sa zamestnavatela tyka, to je dobry kreten, ty mas narok na prestavku, a on to velmi dobre vie..ja som toto mojmu ex sefovi hned zatrhla, zasla som na SIPTU sa informovat..a hned bol od neho pokoj..

ja sa vraciam uz v pondelok do prace, my sme to vyriesili tak ze sme zamestnali au pair, zo slovenska. a usmialo sa na nas stastie, lebo dievcina ktoru sme prijali je ako dar z neba. velmi mila, laskava dievcina, ktora rozumie detom a lubi ich, a to je pre mna najdolezitejsie, ze sa Mia pri nej bude nadalej usmievat..takze sa tesim, lebo sme si sadli aj ludsky, a je to fakt fajn 😉

finfrle
19. aug 2010

@catalin Dekuji.Zkusim si zajit na socialku a informuji se.
Kdyz sef je vazne potvora,uz jsem tam 3roky a posledni roky je tam peklo.Jde mi o to kojeni a vim jakmile nastoupim nebudu mit jak a kde odstrikavat mleko a s nejvetsi pravdepodobnosti o mleko diky nervum,co tam mam,prijdu ☹
O manzela strach nemam zvladl by se starat o mimi bez problemu.Jen si rikam,jit pracovat ani ne za 300eu a jeste dojizdet...no nevim.Kdyby se v praci chovali slusne ani bych to neresila a domluvila se se sefem.
Ted bojuji o dovolenou 😒 mi tvrdi,ze nemam narok a pod.....
Nekde mi holky radili,ze pry i po dobu 6 mesicu,kdy je, mas narok za toto obdobi na dovolenou ale nevim.Rikali,ze na citizen information to je napsane.To vazne nevim,kdyz mi nechce dat ani tu,kterou mam odpracovanou...

finfrle
19. aug 2010

@catalin Jinak je super,ze jsi nasla nekoho,komu muzes sverit mimiska 🙂
Preji pekny a klidny navrat do prace 😉

catalin
19. aug 2010

@finfrle toto je stiahnute z citizen info:
Public holidays and annual leave
You are entitled to leave for any public holidays that occur during your maternity leave (including additional maternity leave). The right of employees to leave for public holidays is set down in Section 21 of the Organisation of Working Time Act 1997.

Time spent on maternity leave (including additional maternity leave) is treated as though you have been in employment, and this time can be used to accumulate annual leave and public holiday entitlement
jasne to hovori o tom, ze ked si na materskej, si vedena ako zamestnanec a teda ti nezanika narok na dovolenku. takze tvoj zamestnavatel je pekny chrapun...

catalin
19. aug 2010

@finfrle dakujem aj ja sa tomu tesim 😉

finfrle
19. aug 2010

@catalin Dekuji moc!
No jsem na nemocenske od 26.4. takze do te doby mi mi mel urcite zaplatit co mam odpracovane.Na materskou nastupuji 18.10.tak jestli je to tak mel by mi proplatit volno i za ty posledni 2 mesice!?Bude to neco a kdyz uz svoli jestli mi dovoli si ji pak vybrat po materske....

zdenkam
19. aug 2010

@finfrle no ak nenastupis do prace dobrovolne maju pravo ti socialku odmietnut na 2 mesiace, teda kedysi mali to pravo. Teraz neviem, ci to este nesprisnili, ci by si vobec nieco dostala. Isto by ale muzovi zvysili socialku ak by si ty vobec nemala prijem. Ja neviem, lebo som sa po 5 mesiacoch vratila na part time do prace a to som dostavala aj podporu aj zarabala, kedze mi v praci nedokazali dat pocet hodin co predtym. To boli zlate casy. V tichosti dufam, ze sa to stane aj teraz, kedze namiesto mna prijali 3 nove zienky, lebo aj kolegyna isla 6 t predo mnou na matersku.
@fidka79 fidka, tiez si neviem prestavit ze zit obaja zo socilaky. Asi mame stastie s muzom, lebo zatial sme vobec na ich socialnych davkach zavisli neboli. Minuly rok mal muz asi 2 t take ze nebola praca azavreli fabriku , tak dostal 2 t plnu podporu no a aj ja som mala podporu vyse roka, ale ako som pisala, ja som aj robila. Ale to uz bolo pred 2 rokmi. Ja by som isto islo domov, lebo zit z vyplaty do vyplaty, mozem aj tam a navyse Patrick by mal babku a dedka a zvieratka a vsetko to co nema pri sebe. Ale nesudim nikoho, ak to niekomu vyhovuje takto, preco nie. Je to individualne. A hold je kriza, praca sa tazko hlada. A aj chapem ze maminky nechcu od malych deticiek prec. Ja som mala to stastie ze dietatko som cudziemu zverit nemusela. STaral sa on manzel, cele 3 roky sme sa striedali. Proste sme boli lucky ako mi vravia.

zdenkam
19. aug 2010

@catalin Katka, ale mne v praci povedali, ze mi to preplatia to hej, ale ze im uctovnik povedal, ze az sa do prace vratim. Lebo vlastne som nastupila na matersku v juni a do konca roka to je dalsich 6 mesiacov a ze jedine ze sa do prace vratim, mi vznika narok na preplatenie. TAkze aspon ma caka novorocne prekvapenie. jedna extra vyplata az sa v januari vratim.

zdenkam
19. aug 2010

@finfrle a v praci su ti povinni poskytnut prestavku na odsvatie mlieka. Ja som kojila do 2 rokov a od 4,5 mesiacov maleho robila. Smeny som mala delenne ze 5 hodin a 3,5, takze po 5 som rychlo naklusala domov, vzala stolcek, flasticku a stlacala. Ked to islo takzko, bola macocha, prilozila Patricka ten vytvoril podtlak, mliecko frcalo a ja som ho odtiahla a vytlacala. U mna odsavacky 0 bodov, nefungovali, len rucne. Chcelo to cvik, ale zmakla som to.
Ale viem, ze mas ako kojacia matka narok na prestavky na odsatie mliecka.

zdenkam
19. aug 2010

@fidka79 a krpcek je sikulka. Vravim, ze deti nas stale prekvapia.

Ja sa vam idem "pozalovat" ja mam chut mat dalsie babo. Chapete? Jakubko ma mesiac a ja zvazujem, ze dalsie? Psycho. Ale ako mi dne spovedala jedna zakaznicka v praci / ma 6 deti a nie je ziadna traveler ale taka majetnejsia vrstva/....to je tym, ze je dobre babo. No...dufam, ze dobre babo zostane, ale ja zmenim nazor....lebo fakt to tak teraz citim ako ked sme sa snazili o Jakubka, casto na to myslim, ze by som chcela dalsie. A uz nechcem cakat 3 roky, lebo dnes mi to doslo. Najprv som chodila s changing bag, ked bol maly, potom uz len s nahradnym oblecenim, keby sa pocikal a potom uz som nemusela nic nosit so sebou ....a teraz som s5 na changing bag a dalsie 3 roky zas budem so sebou nosit extra veci. 😀 Ako ja som rada, ze sme 3 roky cakali. Ale az zmaknete druhe dieta zmaknete aj 3 a uz nezalezi na tom odstupe vekovom tak.
Len 3 dietata to uz chce family car, ak v kratkom vekom odstupe aj double buggy a tak, vacsi dom, poschodovu postel. a jedno s druhym.
😉 Najlepsie by aj tak bolo zmenit casom nazor.

gumimacko
20. aug 2010

@finfrle ahoj no s tou socialkou, znami beru socialku teda kamarat berie 225euro na tyzden, su manzelia a maju dve deti, jeho zena je teraz na materskej, sice dostava plat z prace, lebo ma dobry flek tak jej platia plnu sumu akoby pracovala ale chce sa dat na marodku po tych 16tyzdnoch, ze vraj lekar ti to podpise a mala by brat tiez okolo 200euro tyzdenne. no urcite ak by ste boli obaja doma chod sa informovat na socialku a mali by vam dat aj nejaky prispevok na byvanie, ak tu mate odrobeny ten minimum dva roky tak vam urcite nnieco schvalia

gumimacko
20. aug 2010

@gumimacko teda ak na socialke vedia ze ona dostava 2000euro mesacne z prace a jemu este davaju tych 225tyzdenne tak vam by urcite mali schvalit nejake peniaze, ze vraj tych 225 je maximum na tyzden.ono sa tam zohladnuje aj to kolko mas deti ale na druhej strane ked jeho zena dostava tolko penazi a aj napriek tomumu este platia tak by ste tiez tolko mohli dostat

finfrle
20. aug 2010

Pekny den preji!
Moc vam dekuji za vsechny infa!!!
To vite,vzdy jsem tu pracovala a nikdy jsem nebyla na socialce a po sesti letech co tady pracuji a jsem tehotna popravde to chci vyuzit.Jak jsem psala,kdyby se v praci chovali lepe vubec to co bude po materske neresim.
Ikdyby mi sef dal prestavku na odstrikani mleka musela bych to delat na zachode ci ve skladu 😝 a nevim kam bych to pak ukladala.Rozhodne se potam na socialce co a jak....
Vcera jsem mela z toho vseho v noci splin a nemohla jsem spat ale snad to nejak vyresime.Jsme na to sami a na nase rodiny se spolehnout v nicem nemuzeme proto nema cenu se vracet do CR.
Jestli tomu rozumim dobre tak az po tech 16tydnech neplaceneho muzes jit na PN teda kdyz ti to lekar schvali?

zdenkam
20. aug 2010

@finfrle ano to sa da ist na pn, je to tiez len na nejaku dobu ...par mesiacov...kamoska tak bola. Dostavala sick leave ci ako sa to vola. A ak budete obaja na socialke, tak isto vam daju rent allowance, teda ak platite najom, inak ak mate hypo, tak tiez by vam mali cosi prispiet.
Odstriekavat mlieko na wecku. NIKDY!!!!!! Raz som bola v sr kdesi s mamou a ona ze chod maleho nakojit na wecko...to sme boli niekde na verejnom mieste. Tak som ju sfukla, ze mami Tebe by sa ako pacilo jest na wecko. To fakt nikdy. A v sklade tiez nie, to predsa treba mat dostojne a hygienicke podmienky. Ale ak to nemas kde skladovat, tak je to aj tak na figu odstriekavat. Ja som uz zacala s odstriekvanim a to malemu je len mesiac, ale mliecka je habadej a proste sa v januari zide. Chystam sa na mesiac neplatenej materskej a potom sup do prace, lenze u mna je v porovnani s tebou obrovsky rozdiel........mne vychadzaju v praci velmi v ustrety. Sme tam taka rodina vsetci. Skoda, ze to mas take na figu. To musi byt aj narocne do takej prace chodit. To by som ja asi nedokazala.

catalin
21. aug 2010

caute baby,

dnes bol paradny den..

boli sme v jednom pristavnom mestecku Crosshaven, na vylet, bol tam farmer market a bola sutaz rysavych, tak sme Miu prihlasili ako najmladsiu ucastnicku..ale sme sa nedozvedeli ci vyhrala lebo som sa presunuli inde. ale ma aspon certifikat ze je naozaj rysava zajtra ho odfotim
a ja som potom sla na sambu, taka uvodna hodina, tak som tam dosla v pohodicke ze nas naucia zakladne kroky a pojdem domov..ha ha...2 hodiny a zacali pekne z ostra ma zlialo z potu a zajtra svalovka jak svina, uz to vidim, ale ta hudba a tie endorfiny urobili svoje bavi mi este teraz

finfrle
22. aug 2010

Ahojky holky neni mi moc dobre mam docela krece jak v brichu tak i v lytkach pisnu snad zitra.Jsem docela unavena a bez nalady.... ☹ Preji vam peknou nedeli.

ladywitch26
23. aug 2010

@finfrle co sa tyka toho navratu do prace, tak podla zakona mas narok na 1x 60min, alebo 2x 30 min. alebo 3x 20 min. prestavky na kojenie. a musia ti to preplatit, takze ziadne take, ze nebudes mat kde mlieko odstriekavat, proste sef musi konat podla zakona a umoznit ti ten cas, kedykolvek si povies. len mu to musis dopredu oznamit. a ak budes mat napr. 30min, tak to podla mna by si kludne stihla vybehnut aj niekde pobliz, ak mas napr.nejake shopping centrum, do prebalovacej miestnosti alebo niekde inde, kde mas kulturnejsie prostredie ako wecko alebo sklad.

mishka711
25. aug 2010

ahojte tak zase kuk po dlhom case uz sme sa vratili do irl tak sa ee nejak aklimatuzujem hihi a to uz sme tu od stredy last week no nevadi 🙂 vidim ze tehulky pribuduja len tak dalej frnfrle moc nas mrzi ze ti je tak na prt no snad to bude lepsie coskoro to ti prajeme 😉 catalin super ze ste natrafili na milu babenku a kde ste ju nasli ?myslim ze este niektora hladala ak si dobre pametam ale uricte som videla aj na fb ze hladaju no treba poradit 😉 ja nastastie au pair mam mamu tak som happy y 😉tento tyz chodi maly somnou do prace tak si trochu zvy ka kym pojde sam uz niekde hlavne aby pouzil zachod lebo on sa vie vypytat cikat aj ist ale sem tam si pipika nevie t 😉 😉 ak chytit presne no ale to sa est 😉 douci hihi tak sa drzte lady to uz ma za par tak to rychlo ubieha boze 🙂 a zdenka urcite det 🙂 cky posluchaju a je vset 🙂 o tak ako ma byt 🙂

finfrle
25. aug 2010

Ahoj holky citila jsem se dost zle a mela problemy s dychanim(mam astma) a bolesti zad hruza...
Mam stale moc vysoky tlak a proto musim byt vklidu...vcera se mi to ale nepodarilo... ☹ nasi snehovou kocku jsem nasla celou od krve,byla uz dva tydny zle nejedla a stale jen spala,vcera k nam prijel rychle veterinar a museli jsme ji uspat po tolika letech....mela uz 15let a docela nas to vzalo i manzel dost plakal cely den a ja s nim.Prozvracela jsem cely den z nervu ale dnes se drzim a i neco jsem snedla.
Dnes me nastval GP strasne mi prohmatal bricho a dost mackal pod pupikem (nechapu co tam hledal) a mela jsem bolesti a on at vydrzim a pak jsem mela silene bilesti nekolik hodin a mala se prestala hybat...az pred chvili jsem neco malo ucitila tak doufam,ze je ok...
Ted radeji ani nejdu za sefem kvuli dovolene protoze to by teprve bylo rozcileni a to si ted nemuzu risknout...

catalin
25. aug 2010

ahojte baby, tak ja uz mam treti den bez Miusky za sebou...my heart is broken.. ja si snad na toto nikdy nezvyknem ..
a takto vyzeralo nase prve rano, len to kopirujem z inej mojej temy...
rano, sme vstali uz o pol 6, Miuska vyspata ale aspon sme sa pohrali dve hodiny a potom som sa zdvihla ze idem do prace, a nevedela som co robit, Miusku som len rychlo pobozkala a utekala z domu aj tak nepomohlo...
v praci fajn, kazdy ma vital spat, ale kazdy sa pytal na Miu, tak som chodila ako v hmle a ratala hodiny do odchodu..
a ked som prisla domov tak na mna uz cakali a ked ma zbadala tak mi venovala taky usmev, co stal ze vsetky prachy sveta..najkrajsi moment v mojom zivote, okrem toho v porodnici.. a to uz som revala zas jak blba, a nechcela som ju ani pustit, som si ju fajne vystiskala, lasku moju
no poviem vam baby, cakala som vselico, ale nie taku bolest a potom si poviem ze ten cas co sme spolu vyuzivame naplno a to je dolezite..
nejak stale nechapem, ze toto nieje len nejake cvicenie, ale realita, a ja zas pojdem zajtra do prace, a potom zas a zas...
ale ved ja si zvyknem..
dnes to bolo lepsie, bola som busy, takze nebol cas na smutok, a ked som dosla domov tak zase usmev od ucha k bruchu a prstekom mi ukazovala a cosi vysvetlovala tym svojim jazykom, laska moja mala
😵 😵 😵
takze da sa to, ale boli to hrozne, ale aspon vyuzivam kazdu minutu ktoru mame spolu na 1000%, vsetko ide bokom a sme len my.. 😉

catalin
25. aug 2010

@ladywitch26 este si cela? ako nova aupair? uz prisla?

inak ja som sa bala, ze ako si zvyknem na dalsiu osobu v dome, mam rada moje sukromie. bola som velmi nervozna ale od momentu ked sme si podali ruku sme obe vedeli ze z nej bude au pair pre Miu. ja vobec nechapem ze po svete este chodia dievcata v jej veku s takym rozhladom, nazormi, vychovou, pristupom k zivotu.presne vie kedy ma ostat s nami a kedy nas nechat samych ako rodinu atd...pre mna to je jedno prijemne prekvapenie..dar z neba..zaklad je ze Mia ju zboznuje a Baska lubi Miu, my sme si sadli ludsky na vsetkych frontoch, takze som maximalne spokojna a uvazujem ze s nami ostane aj dlhsie.. hlavne si prajem aby si ju Mia pamatala, aby vedela kolko lasky jej dava aby si to pamatala ako krasne obdobie..
dufam ze budes mat stastie s touto druhou babou 😉

ladywitch26
25. aug 2010

@catalin prave tie prichody domov boli najkrajsie, ked sa aj stanka mne vrhla okolo krku. dovtedy ma nejak ani nebrala, ze by som jej chybala, ale potom si zacala uvedomovat, ze mama tu zrazu nie je nonstop, a uz sme si take vzacnejsie. predtym mi ani pusu nechcela dat, ani postiskat sa nedala a teraz chodi kazdu chvilu a do toho mi tak kraaaasne povie maaaamaaaa. 😵
inak nova aupair zatial v pohode. sice som jej povedala, ze dnes moze spat cely den, lebo prakticky prisla o stvrtej rano,co ju muz doviezol, lebo sla nocnym letom z blavy, ale uz o pol desiatej bola dolu. a ziadne take ako predosla, ze nonstop zavreta v izbe. tato sedi dolu skoro stale, bavila sa s nami, so stankou atd. sice mlada baba, taka riadne pojasena, ale ked stanka vyliezla na gauc, tak v momente bola pri nej a uz davala pozor, aby nespadla. proste na take veci ju nemusim vobec upozornovat, co pri tej prvej som si nemohla byt ista, ci si stanka neublizi. a pozitivum bolo aj to, ze volala mi mama akurat na skype a stanka veronike sedela na kolenach, pozerali si knizku a stanka sa babke len pozdravila a nezaujem. proste sa nenechala rusit. tak mama hned okomentovala,ze to by sa pri prvej nestalo, ze tej ju ani na kolenach nevidela sediet. proste bolo vidno, ze tamta nemala vobec vztah ku detom. veronika ma sice este o pol roka menej, ako ta prva, ale pripada mi teda o dost vyzretejsia. zatial teda spolu so stankou stravili len par hodin, ale mam pozitivnejsi dojem, ako pri prvej.

catalin
25. aug 2010

@ladywitch26 to vyzera slubne, tak drzim palce nech to s touto druhou vyjde. nasa Baska, sa tiez nezatvara do izby, je s nami, ved je clen rodiny, a sme spolu radi, je mlada, ale na svoj vek, ako ty hovoris, vyzreta, myslim ze jej mamka na nu moze byt hrda, a na seba, ze ju tak vychovala. ja som rada ze ju mame 😉

ladywitch26
25. aug 2010

@catalin presne tak, fakt ju berieme ako clena rodiny. ta prva bola mimo hodin,co mala stravit so stankou nonstop zavreta hore v izbe. zliezla akurat len dolu sa najest a hned prasila do izby alebo neskor k susedom na net. veronika vysla hore fakt od rana len na dve hodky si pospat poobede, lebo som ju uz vyhnala, ze musi byt unavena po tej ceste, nech sa ide vyvalit.tak dufam,ze moj prvy dojem bol fakt neklamny, lebo pri prvej uz ten prvy dojem nebol bohvieaky.

catalin
25. aug 2010

@ladywitch26 ja tvrdim ze chemia funguje aj takym pripadoch, nielen pri vztahu muz-zena..ja som hned vedela ze to je ta prava, vyzaruje dobru energiu 😉

ladywitch26
25. aug 2010

@catalin ono podla mna aj stanka vycitila,ze je ok. a este predtym som pozrela foto na facebooku a to som aj muzovi vravela, ze ake zlate dievca. ze sice nie fyzicky nejako extra krasne, ale cosi krasne z nej vyzaruje. taka nejaka pozitivna energia. a zrejme si bude aj viac vazit tieto peniaze, lebo makala doma a aj s nadcasmi zarobila tak 350e mesacne, co u mna bude mat viac. ta prva zarobila len za sedenie na zadku 500e a aj tak dala vypoved. proste si nevedela vazit peniaze.

cetrojka
25. aug 2010

@catalin... az mi srdce stislo ked som si precitala tvoj prispevok. Joj, viem co to je. Ja som tiez uz nazad v praci, hoci len na vecer takze sme cely den spolu,ale ked pridem, prve co urobim je - utekam k postielke a ovonat a pohladkat a bozkat male drobatko. A potom pozdravim muza 😉
Je to krasne tie dieti. A som rada ze si nasla taku fajn osobku, viem ze je to dolezite aby deturence ostali s niekym komu absolutne verime. Ved co ma vacsiu hodnotu ako tie nase usmiate poklady? 😵 😵 😵 😵
Je to uzasneee ... boze ako som sa rozcitlivela 😉 😉 😉 😅

@ladywitch26 drzim palce 😉

ladywitch26
25. aug 2010

@cetrojka ja som chvilu dokonca ziarlila na muza, ze je stanke blizsi ako ja. on s nou bol predsa nonstop doma, ja som chodila do prace, ale potom stacilo, ze sme sli na dovolenku na sr a tam som s nou bola skoro nonstop zasa ja, a uz to bolo zasa moje dievcatko. teraz zasa "ziarli" muz, ze uz k nemu tolko nebezi pusinkovat ho. stale je na mne nalepena a ja si to uzivam. pol roka mi to chybalo, tak si to aspon teraz vychutnavam.

cetrojka
25. aug 2010

@ladywitch26 Tak to aj ja zazivam sem tam... minuly tyzden bol muz s malym doma vecer a ja v praci a i ked je maly sem tam protivny vecer bo od unavy nevie co so sebou, i tak by som menila... deturence su take prelietave, ale ja s nim v podstate budem cele dni, len o pol 6 vecer vzdy vypadnem a to verim ze do 2 hodin on zaspinka... Ale viem si predstavit ake to je, ked to dieta zrazu "zabudne" ze kde je mama ci tata 🙂 🙂

kristyna70
28. aug 2010

Ahoj holky,už jsem mezi Vás jednou zavítala pro radu a jsem tady zase 🙂 začátkem října budu podávat žádost o mateřskou(to budu 24 tt)nevíte jeslti můžu do žádost napsat nástup na md až v listopadu?A do té doby normálně pracovat?Koncem listopadu se vracíme zpět do Čr tak snad tu žádost za ty 4 týdny schválí..jak dlouho Vám to trvalo?Mám zjištěno,že mohu podat výpověď u zaměstnavatele po schválení md a nahlásti se tak na úp v čechách...poradíte?Děkuji pěkně 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre