Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

palesandra
10. jún 2011

@mitchelstown ahoj, moj maly ma 4 mesiace a narodil sa ako 2,5kg, tak to mal take mini ustocka ze papal 40 minut, kym sa zasytil. lekari mi vreveli ze smie maximalne 20 min. no ja som to skratila ale aj tak som videla ze po 20 min nebol najedeny, tak som to prdlzila na 30 minut...ale to sa postupne upravilo a teraz je uz len cca 5 minut. prvy mesiac tiez len jedol alebo spal a ona sa este furt tak prebudza ze uz sa natahuje a plaaace ze chce jest 🙂 alebo je pocurany. ale nic sa neboj, nejaky rezim najdete, ale to az tak na konci 3 mesiaca ...inak kazdy den bol iny 🙂 moj keby na obed nespal, tak tiez nic neurobim, si vyzaduje pozornost ;)

mitchelstown
10. jún 2011

@palesandra dakujem

catalin
10. jún 2011

@mitchelstown to nic, este je malinka, moja na mne tiez visela, nonstop na ciciku, 40 minut jedla, potom 30 minut si nevedela odgrgnut, a tak dokola, a take ze polozit do postielky u nas nehrozilo..ja som ju prve 3 mesiace mala nonstop na rukach, v noci bola hore kazdu hodinu..
mliecka mas dost neboj sa, mozno sa len zle pricucne, a potom to ide tazsie, neboj ono sa to vsetko rozbehne, Sophia zosilnie a bude cuckat poriadne. o rezime zatial iba snivaj, tak po tom 3 mesiaci sa mozes zacat o nieco snazit, teraz len vnimaj malej potreby, nos ju kolko mozes, krm ked to ziada, tiez sa musi naucit zit na tomto svete..doteraz bola u maminky v brusku, aj ona potrebuje cas sa adaptovat, pre vas obe je to velka zmena. netrap sa teraz ze nieje popratane, alebo kazdy den navarene, teraz je najdolezitejsie byt s malou, neboj pride cas, ked bude spat a ty budes moct robit veci okolo domacnosti a este aj stihnes vypit kavu a spokojne nohy vylozit.. 😉

lacka224
10. jún 2011

@mitchelstown moja mala ma uz skoro rok a kojila by sa vkuse :D....do asi 2-3tieho mesiaca na mne tiez visela od rana dovecera, mala som pocit ze mi uz zadok prirastol k posteli a ked mi 'dovolila' ist na zachod bol to uspech dna...raz som ju dokonca musela kojit zaroven ako som tepovala hovienko z koberca inak by bol randal 😀
Tak to ma ale byt-babatko ma byt s maminkou a vobec by som sa netrapila ze sa dlho koji...,mozno to len este nevies rozlisit, ja som tiez sprvu nevedela ci sa este koji alebo si uz len zuzle bradavku lebo sa jaj tak lepsie spinka...Dieta niekedy lepsie vie co potrebuje,to len my z nich chceme spravit 'samostatne jednotky' chcu byt s mamou...Ked mala moja mala asi 2 tyzdne musela som ju zacat davat spavat medzi nas do velkej postele, lebo inak by nespala...a ako zazrakom akonahle citila, ze je pri mne tak spinkala krasne bez placu, naviac ked v noci zaplakala len som vytiahla prsnik a spalo sa dalej...Spime tak dodnes a smejem sa ked ma vsetci lutuju ze sa malo vyspime lebo spime celu noc a mala mi nikdy v noci neplakala (mozno len mrnkala..) Cez den uz spava vo svojej postielke...Drzim palce, pridete na to a vytvorite si vlastny rezim...tie oficialne odporucania kolko treba kojit su strasne vseobecne, ver malej a svojim instinktom, ked neplace tak je dobre a je spokojna - aj za cenu ze ju nepustis z ruky cely den 😀 😀

mitchelstown
11. jún 2011

@lacka224
@catalin joj, dakujem baby. Vedela som ze babetko potrebuje vela starostlivosti, ale fakt som si myslela ze bude aspon triktat denne spat v postielke 🙂 🙂 🙂 Uz som sa zobudila do reality 😀 Ale som rada ze aj vy mate taketo skusenosti. Este raz dakujem.

misakika
11. jún 2011

@mitchelstown gratulujem k malinkej Sophii 🙂 Dievcata ti uz co to popisali a je to fakt pravda .. prvy naznak rezimu je mozny tak od 3 mesiaca, dovtedy netreba moc sledovat hodinky ale spravanie babatka a prisposobit sa mu. Ak spinka co i len 15min skus si vtedy odpocinut aj ty. Zavri oci a ten bordel okolo seba nebudes potom vobec vidiet 😀 , alebo si daj rychlu sprchu a daco pod zub, lebo to je tiez velmi dolezite pri kojeni. Navar si velky hrniec zaprazenej polievky a papaj ju aj 2X za den. Ja som takto fungovala veru viac ako mesiac, lebo Karolinka cez den skoro vobec nespala a ked nepila mliecko tak nam plackala a museli sme ju nosit a cicikat. Potom ma napadlo ju riadne zabalit do perinky, ruky dat uplne k telu a stiahnut a od tej chvile sa to vsetko uz len a len zlepsovalo. Zacala nam trochu spavat aj cez den a uz som mala konecne aj viac casu na druhu dcerku a domacnost. Potom sme ked uz mala nieco po 2 mesiacoch skusili dat ju hned po nakojeni a prebaleni spinkat zababusenu do kociara na balkon a to sme len cumeli na hodiny ...spala tam 3 hodiny, som ju stale chodila kontrolovat ci dycha co som tomu nemohla uverit 😉
Chcela som sa len podelit trochu s tym co sme skusili my a co zabralo, za vyskusanie nic nedas 🙂 a ak to pomoze tak budem moc rada. Musis ale pocitat s tym ze kazde babo je ine a to co plati pre moju Karolinku nemusi sadnut na tvoju malu Sophiu. Urcite to ale bude casom len a len lepsie 😉

mitchelstown
11. jún 2011

@misakika dakujem za radu, ja som si myslela ze sa budem schopna aspon najest 🙂 prvy tyzden ma musel krmit manzel 😀 a ja som krmila malu.

mishka234
11. jún 2011

@mitchelstown Ja len potvrdim k tej zavinovacke, nam tiez velmi pomohla.. aj ked v IRL sa to moc nepreferuje, ani som vlastne ziadnu nenasla, doniesla mi ju svokra zo Slovenska. Babatko ma este na zaciatku dost nekoordinovane pohyby ruciciek a konkretne nasho maleho to budilo zo spanku, ked mlatil rucickami okolo seba... castokrat som videla, ze chce riadne spinkat, odpaluje ho, ale tie rucicky furt sermovali a budil sa. Ked sme ho zavinuli, nemal problem zaspat. Lebo oni sa este na zaciatku potrebuju citit ako ked boli v brusku, chraneni v malom priestore a nie len tak na velkej posteli. A neskor, ked sme prestali pouzivat zavinovacku, ked som ho uspala na rukach, polozila do postielky a nahodou mu rucicky este zasermovali, tak som mu ich len pridrzala chvilku pri tele a hned spal 🙂 Najdete si vlastny rezim, neboj sa, tieto zaciatky su take tazsie, ale budes na ne spominat len a len s laskou, lebo si vytvarate krasne puto... Drzim palce!!!

mitchelstown
13. jún 2011

@mishka234 dakujem, musim skusit tu zavinovacku, zatial spi idem sa ja upravit 🙂

zuzi_33
13. jún 2011

ahojte mamicky, idem si k vam po radu. moj maly mi v poslednej dobe nejak odmieta jest tuhu stravu.... myslim hlavne ovocie a zeleninu. predtym sme nemali vobec ziadny problem, spapal pekne celu misku pomixovanej zeleninky s masom, aj uvarene ovocie. Teraz sa pokusam mu jedlo nemixovat, ale to je boj - dnes sme to skusali prvy krat a okrem toho ze spustil plac, neotvoril usta ani za nic! Tak teda fungoval na mlieku. Mam z neho pocit, ze ked vidi lyzicku s jedlom, tak ako keby mal nejaky blok.... Jedine co mi pekne papa a co lubi je jogurt . Len si myslim, ze je uz dost velky na to, aby bol cely den len na mlieku a jogurte.... A aby som nezabudla kasicky mi spapa v pohode. Mate niektora skusenost s tymto??? vdaka vopred za kazdu radu....

catalin
14. jún 2011

@zuzi_33 netrap sa tym.deti maju rozne stadia..ak problem zacal ked si mu prestala mixovat, tak mu skus zacat znova mixovat uplne do hladka. obcas mu daj kusok makkeho chlebika zut do rucky, aby sa stretaval aj s inymi tvarmi, a nech to moze spoznavat a zvykat si.. moja mala tiez obdobie, ked uz papala vsetko, a nemixovane a potom zrazu zacala odmietat..a nakoniec z toho boli zubky...mozno aj Davidkovi idu zubky, tak nechce papat hrudky..a ked chce hlavne jogurty a mliecko, tak mu daj, dostatocny prisun vapnika na zdrave zubky 🙂 deti su mudrejsie ako my dospeli.. 🙂

zuzi_33
14. jún 2011

@catalin No problem je v tom, ze ani to mixovane mi uz nepapa ako niekedy.... Aj dnes som mu znova pomixovala, zjedol asi 5 lyziciek a uz mi neotvoril usta. Aj mlieko mi cez den odmietal. Zubky mu vysli 2 spodne, vrchne zatial nevidim, tak neviem ci to moze byt z toho... Uz som z toho nestastna... ☹ Rozok, alebo chlebik to mi spapa, resp. si to len zuzle.... to sa mu prave paci, ze si moze vziat nieco do rucky, len keby papal aj ostatne... Ale dakujem pekne za radu, hadam ho to prejde a nevyhladuje sa mi.

nikki713
15. jún 2011

Ahojte.. som v 29tyzdni a kazdy mi hovori, ze mam male brusko... ale kedze ja som sportovkyna od mala ( teraz uz nie ) iba chodim plavat a moje brucho bolo vzdy ze "6packes" tak som citala ze je to normalne.. aj sestricka povedala, ze priberam akurat a ze vsetko je ok.. na ultrazvuku som bola v20tt povedali mi ze je to 100 percent dievcatko.. mohla som to uz aj vidiet sama...ale teraz kedze mam malicke brusko tak vsetci mi hovoria... si mala to bude chlapcek.. a uz som choraaaaaaa s toho... ze ked je brusko male je to chlapcek
Ma niektora z vas skusenost s malym bruchom v tehotenstve...??????? 😖
Dakujem
a mini otazka.. Kedy ste boli na 2 scane...???

79zuzana
15. jún 2011

@nikki713 ahoj... je to blud ze ake mas brusko tak podla toho ti niekto povie pohlavie dietatka 😀 ja som mala trikrat obrovske brucho ako slon a dvakrat to boli chlapci a naposledy dievcatko... a kazdy mi vravel, ze to budu urcite dvojicky 😀
co sa tyka scanov, to asi zalezi od nemocnice... prvy som mala asi v 12. tyzdni a niekedy od 28. tyzdna som ich mala kazdy druhy tyzden.

jezkomanka
15. jún 2011

@nikki713 ahoj ja som mala tiez male brusko, midwife sa vzdy cudovala ale vraj to bolo tym ze som mala pevne brusne svaly a brucho sa nemalo kde 'rozkysnut' . a mame dievcatko 😀 mne robili 2.scan v 28.tyzdni a potom este aj v 35. a 40.

nikki713
15. jún 2011

@79zuzana dakujem za odpoved 🙂 ja sa asi budem na druhy scan musiet objednat sama ( to mi povedala jedna ssusedka co tu rodila pred nedavnom )
Tu v Irsku je to vsetko inak.. ani tie kontroly niesu nic moc.. zmeranie tlaku.. a tak... 🙂

nikki713
15. jún 2011

@jezkomanka no ja som mala pevne brusne svalstvo tiez.. kedze som hravala roky prof.volejbal.. a potom aj tu v Irsku len tak rekreacne... tak moze to byt aj tym......... NO na ten scan sa budem asi musiet ist pytat mojho GP.. kedze som pomaly v 30 tt a nic.. :/

nikki713
16. jún 2011

Este malu otazocku... ako to je s maternity leave atd.. kto ma poslat papiere ja ci moj zamestnavatel..??? 🙂 a aj child benefit alebo nieco take....
Dakujem za rady baby, som sice v IRL 5 rokov, ale s tymto nemam ziadne skusenosti 🙂

nikki713
16. jún 2011

😀 a zabudla som sa opytat... citala som uz plno listov na nete.. ze co vsetko treba do porodnice a novorodencovi na prve mesiace.. vela mamiciek po porode povedali ze mali plno zbytocnosti ktore nepotrebovali.
ma niekto nejaky dobry zoznam.. co najdolezitejsie budeme potrebovat ????? 😎

cmulinko
16. jún 2011

@nikki713 papiere na maternity benefit posielas ty najneskor 6 tyzdnov od nastupu na matersku dovolenku.Tlacivo ti daju v kazdom citizens information office...teda aspon ja to berem vzdy z toho officu.najprv ti to musi vyplnit GP-potvrdit tvoj datum porodu a potom nasledne ti vyplnia aj v robote to ostatne pre socialny urad...a ty uz len doplnis osobne udaje a posles to.Pre child benefit nemusis vyplnovat nic....ten ti pride automaticky ak pracujes v irsku...oni beru udaje uz z nemocnice kde budes rodit.

cmulinko
16. jún 2011

@nikki713 co sa toho zoznamu tyka...nikdy som si nerobila ziadny speci zoznam...pakovala som sebe hlavne nocne kosele..aspon 4,lebo som sa potila ako pes v tej porodnici a furt som sa chodila sprchovat...dalej pre mna nevyhnutna vec...poriadne velke a hrube vlozky...daju sa kupit fajnove v lekarni v zelenom baleni maternity pads...samozrejme nie kazda ma rada take hrube,ale tie aspon vydrzia dost dlho...a este jednorazove nohavicky-disposable penties...kupis tiez v lekarni.pre babo som pakovala len saty...najlepsie su tie dupacky s prednym zapinanim...aspon 8 kusov..novorodeniatka casto grckaju,tak to budes menit ako na pase 😀 ,tak tiez bodycka a nejaka ciapocka po kupani,uteracik pre babatko...ziadnu kozmetiku babo nepotrebuje.

cmulinko
16. jún 2011

@nikki713 a este zoznam na prve mesiace....ak budes dojcit,tak jedine tie saty a plienky 😀 ak bude babo na UM,tak k tomu velekmu zoznamu este pridavam sterilizator,latkove plienky na krmenie-sluzia ako podbradnik,len sa tam toho zmesti asi 100 krat viac ako do podbradnika 😀 a flasky....inak pre mna vsetky ostatne moderne haraburdy su zbytocne. 😀

mitchelstown
16. jún 2011

@nikki713 tlacivo na maternity benefit si mozes aj vytlacit sama zo stranky http://www.citizensinformation.ie/en/social_wel.... Je to uplne dolu na stranke. Najpr to vyplni GP a potom zamestnavatel. Ked som to poslala, tak do tyzdna som mala aj odpoved od nich. A co sa tyka zoznamu. Mne stacili asi dve vesty a 3 dupacky. Mne babo negrckalo. Ale mozes si vziat aj viac ak chces. Take 4 pyzama, ak chces kojit, tak vhodne na kojenie. Balik plienok, obrusky na zadocek. Ako napisala cmulinka, ziadna kozmetika pre babo. Ja som minula asi 4 paky tych vloziek. Bola som v nemocnici 3 dni lenze ja byvam pri Corku takze kazda nemocnica moze mat ine poziadavky. Hadam som ti pomohla trosku. A este u nas bola moznost registracie dietata uz v nemocnici. Potrebne su PPS obidvoch rodicov, ID a sobasny list - original plus aj kopia v anglictine ( ak bola svadba na SR). Potom nam prislo PPS pre dceru postou. A aj form na child benefit prisiel postou po 2 tyzdnoch. To je asi vsetko. Taketo mam skusenosti ja, mozno ine maminy ma poopravia 🙂

misakika
17. jún 2011

@nikki713 este ak mozem poradit, babenka v nemocke nekupu tak si kup v lekarni mokre vreckovky, volaju sa waterwipes a obsahuju 99,9% vody a nie su parfemovane takze babetko by sa ti z nich nemalo vyhadzat. Tiez zober so sebou aspon 2 decky, jednu lahsiu a jednu taku teplejsiu. Zober si tam aj ak chces kojit caje na podporu kojenia, ked si popytas tak ti donesu kanvicu prevarenej vody a aj bielu vineu, ale tej nepi moc vela, tak 2 dl na den. No a este si skus zabezpecit aby ti z domu doniesli nieco papat, lebo tam je ta strava ...no irska 😒 K tomu co potrebujes po porode ti skorej napisem co isto nepotrebujes ..ohrievacku flias (strasna blbost) dlho to trva, pipa to ako dive no des, dalej ten specialny kos na plienky...blbost ak byvate v byte, ale ak v dome a spite na poschodi tak to vyuzijes, lebo v noci sa ti asi nebude chciet chodit s plienkou dole do kosa. Vojde ich tam vela a zadrzuje to aj zapach akurat ze tie sackove naplne su dost drahe ..cca 6 eur. No to je asi vsetko co ma napadlo 🙂

mitchelstown
17. jún 2011

@misakika mna zaujala ta biela vinea, podporuje to tvorbu mlieka?

jezkomanka
17. jún 2011

@mitchelstown ano odporucam, aj cervenu, len si ju nechaj trosku odbublinkovat 😉

mitchelstown
17. jún 2011

@jezkomanka tak to som netusila, musim poslat muza na nakup do Corku. Asi nebude protestovat ze sa moze dostat z domu 🙂) Dakujem za radu

nikki713
17. jún 2011

Dakujem baby, pomohli ste a velmi.. hadam to nejako zvladneme 😎

nikki713
17. jún 2011

@cmulinko Dakujem.. velmi ste mi pomohli... to aby som isla buduci tyzden si pre papiere, kedze mam 10 tyzdnov do porodu cize 8 tyzdnov do materskej 🙂 Sice neznasam urady, vybavovacky, papierovacky...ale prezijem 🙂

mitchelstown
18. jún 2011

baby, otazocka. Ziadali ste na SR prispevok pri narodeni dietata? Musim byt na SR ked chcem ziadat, neda sa to aj odtialto? A aky je postup. Dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre