Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

gumimacko
12. jan 2012

@nikki713 na to je dobry Hedelix,mozu ho aj male babatka a pomoze velmi rychlo,my sme tak raz boli chorucky a po hedelixe do 3dni ok

sky.veronika
12. jan 2012

Ahoj, jsem v prvnim trimestru a ziji v Irsku pres 5 let. Chtela bych ale rodit v Cesku a neprijit tady pri tom o socialku po mem navratu, tudiz se tu nemohu odhlasit. Resim otazku pojisteni pro me a mimi behem porodu a nasledne pece. Mate nekdo zkusenost? Zatim jsem byla na VZP-tam si rekli asi o 55tis(fakt nevim kolik si mysli, ze si tady vydelame)!! a AXXA tu moznost ani nema. Diky za kazdou radu

mitchelstown
13. jan 2012

nikki, ako sa ma male Emka? Dufam ze je to uz lepsie a tesite sa na SR 🙂
Monika, tak ako s tym podpisovanim? Daju nieco? Inak som sa ta chcela spytat, kolko krat za den si krmila malu v 8 mesiacoch. Ak si este pamatas 😉
Bola som sa spytat v robote, ze ci mozem ist na part-time, ale povedali ze len na 3 mesiace a potom spat na ful time. No to sa mi nepaci. Nechcem byt bez malej tak dlho a zase keby som chcela childminder, tak mi este chyba 100eur aby som ju zaplatila 😀 No mam z toho bolehlav 😝

jezkomanka
13. jan 2012

@mitchelstown ahoj vcera som bola 1.krat, nic nove, cakaju na rozhodnutie, ale ujo na okienku mi povedal, ze mozem mat stastie a ten spor vyhrat a rovnako aj ze mi to zamietnu. cize 50:50 len sa mi tam nechce chodit, teraz ked je pekne tak OK, ale ked zasa zacne liat tak to bude hroza.

3x papala, na ranajky mala jogurt alebo ovsenu kasu, obed take pomixovane pyre s maskom a este aj vecer jedavala bud ovocne pyre alebo kasu. teraz je to s nou ovela horsie, nechce nic tekute, mixovane, najradsej ma tvrde palicky,a vsetko co moze chrumat, pricom nema este zuby 😀

s tou pracou po materskej je to hrozne, neviem preco tu nie je nejaky prispevok na skolku pre matky, ktore sa musia vratit do prace. V anglicku preplacaju 60% ceny skolky, co si myslim ze by dost ulahcilo aj nasu situaciu. 🙄

jezkomanka
13. jan 2012

este sa chcem spytat, ako to je ked je niekdo dlhodobo nezamestany (3roky+) ? da sa tato JA poberat donekonecna? ide o to ze moja kamoska je tehotna, nema narok na matersku, ci aj po porode jej budu stale platit JA+30e na dieta tyzdenne? pytam sa z toho dovodu, ze pracujuce mamicky co ostali doma po materskej nedostanu nic, a ti co boli nezamestani budu stale poberat 500e mesacne? musi si hladat aj robotu? este od nej nikdy nepytali nic. Nemyslim to v zlom, ale chcela by som vediet ako to je naozaj. Aj tak jej to budem musiet vybavit ja alebo moj priatel, lebo nevie po AJ. Dakujem za kazdu radu/nazor.

svintekova
13. jan 2012

ahojte baby, neviete mi prosím poradit: som self employer a prvýkrát som si zaplatila dane v roku 2011 je v tých daniach zahrnuté už aj PRSI? To koli materskej. A kolko dní pred termínom by som si mala poslat žiadost o materskú? (je to tích 52 dní?). Dakujem.

marhulka77
13. jan 2012

@nikki713 V pondelok vam prajem stastny let! A verim, ze Emmke slovenske ovzdusie pomoze a ona bude opat fit 🙂

jezkomanka
13. jan 2012

@svintekova ked si selfemployed treba poziadat o matersku min.12 tyzdnov pred planov.porodom (normalne je to 6 tyzdnov).Tu druhu otazku neviem

darksky
13. jan 2012

@marhulka77 Evka,uz som si myslela,ze si v nemocnici a tisko ti aj zavidela,ze to uz asi mas za sebou.Par dni som ta tu nevidela ;)

svintekova
13. jan 2012

@jezkomanka dakujem

nikki713
13. jan 2012

@marhulka77 dakujemeeee 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darksky
14. jan 2012

@fidka79 Pred par rokmi to bolo asi tak,ze za kazde dieta mamina dostala dost vela penazi...teraz im to vsetko stahuju a platia menej....Myslim,ze onedlho budu take maminy dostavat minimum a budu si chciet najst pracu,ale bohuzial vela z nich nerozprava skoro vobec po anglicky...Myslim si ale,ze je to chyba tejto krajiny a nie matiek

jezkomanka
14. jan 2012

@fidka79 ono to tak je, len neviem ze dokedy, ci je to ohranicene casovo. Nemyslim si ze by sa hrnula do prace, soc.davky 500e, child benefit 140e, keby isla do prace a dieta do skolky ostalo by jej ovela menej ako ked sedi doma.

Este raz nechcem urazit ziadne maminy alebo aj buduce maminy co nepracuju, do takej situacie sa moze dostat velmi lahko hocikto, chcela som len poukazat aky nespravodlivy system tu je a hlavne voci pracujucim matkam ☹

sky.veronika
14. jan 2012

Takze to jste vsechny rodily v Irsku? Zadna rada?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anitar
14. jan 2012

na obranu vsetkych mamiciek nepracujucich.tiez som mala taketo silne reci az som nestratila pracu a pochopila som,tak kazdy si tym asi musi prejst.sam samozrejme je taka moznost tak preco ju nevyuzit.nato sme tu aby sme sa mali lepsie,nie? a neverim ze ziadna by to nevyuzila,len z dovodu ze osklbava ostatnych.
Mamicky ktore su doma a dostavaju jobseeker ,tak tie si na ten jobseeker troska odpracovali,a tie ktore nikdy nepracovali tie prispevok nedostanu.a urcite ziadnu nepracujucu matku netesi ze je nekonecne doma.ale polroka je malo,takze chapem aj vas ktore to hneva,mna by to hnevalo tiez. a otazka ze kolko trva allowance,asi trva bez obmedzeni ale kazde tri mesiace navstevuje sw inspector ktory presetri ci si pracu mamicka ci nemamicka hlada alebo nie.a potom su tu ti sklbaci,ktory si priletia sa len podpisat,tak aj na tych dojde...

darksky
14. jan 2012

@anitar Keby si v tomto mala pravdu,tak ma to velmi potesilo ;) mam tu jednu znamu,ktora je v Irsku uz 5 rokov.Prepracovala len jeden ubohy mesiac.Potom neskor otehotnela.Jej syn ma 3 roky.Ma velke stastie,ze jej priatel tu prepracoval niekolko rokov.On teraz chodi do skoly a ked mi minule povedala,ze dostanu mesacne viac ako 2000 euro,tak ma to trosku nasralo.V lete si chodila na detske ihrisko s malym,co ja som musela driet v praci a nedostala som zaplatene o bohvieco viac. Preto si myslim,ze tato krajina onedlho takym rozdavanim penazi uplne padne.Moj nazor

anitar
14. jan 2012

@darksky Tak to by nasralo aj mna,ja to beriem z pohladu ze som tu 6rokov pracovala a stratila som pracu a otehotnela som.a som bez prace.vtedy ok, i ked maly ma polroka a ja by som do prace uz sla.ale aj tak je to nefer.vtedy je to dlha materska bez platenej materskej s platenym jobseeker.a to som prekvapena ze im stat plati,i ked nepracovala.tiez si myslim ze irsko takto dlho nevydrzi,lebo bud bude viac zdierat pracujucich alebo si donekonecna poziciavat.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anitar
14. jan 2012

@fidka79 no to ano,a chvalia sa ako im je dobre.je vela takych.a skutocne mi je luto tych ktory sa snazia ako kone a aj tak maju makove.a uz niesom prekvapena tou sumou,popocitala som trochu a fakt 2000 eur na mesiac maju.je to tak,a kym nik s tym z irov nieco neurobi bude to tu stale.a potom uvidime ako dopadne cele irsko.skoda ze ten prispevok do skolky nieje aj skor ako na 3 roky.lebo tym matkam vracajucim sa do prace by to velmi pomohlo.lebo to je asi najvacsi problem.ja by som sa asi teraz zjezila keby ze teraz mam ist do prace.svokra ok ale raz za rok,a mamina by neprisla.ja som zatial doma,uz skoro rok a pol,ale zeby som bola z toho nadsena.samozrejme som rada ze som so synom,ale moja anglictina ide dolu vodou a uz by som aj sla na chvilu z domu prec.however stale lepsie ako doma na slovesnku.drzte sa baby.a tym co cakate na socialku ,nech vam to vyjde a uznaju vam,lebo si to zasluzite po tych odrobenych rokoch.a inak keby ma nevyhodili z prace ,tak by som asi babatko nepocala,lebo som tam bola v neskutocnom strese a v zlom prostredi.takze mame menej ale v podstate mame vsetko 😉 good luck

marhulka77
14. jan 2012

@darksky Ahoj Lucka. Babo je stale v brusku a nech tam este 2tyzdne pobudne. Priatel povedal, ze mu vyhovuje termin 30.1., 2dni predtym maju akciu z prace a druhy den sa bude davat dokopy 😉 Tak dohovarame babatku, ze 30.1. by bolo najlepsie...Ale, je to cele na babatku, my sa mu radi prisposobime 🙂 A co vy? Tieto posledne dni som si myslela, ze sa budu vliect, ale celkom rychlo ubiehaju...

uzlinka1
15. jan 2012

ahoj dievcata. Suhlasim ze irsky system je nespravodlivy voci pracujucim. Pri prvom dietati som bola doma do jeho 5 mesiacov, potom zostal s nim asi 1 mesiac priatel, nakolko zamestnavatel mu dal lay off a volal ho iba par krat za tyzden alebo vobec. Nakoniec ho zavolal na full time a maleho sme museli dat do creche... Z 4 tyzdnov tam bol 4 dni, cize vzdy jeden z nas musel byt na neplatenom volne nakolko maly bol stale chory a my sme zvesela platili skolku... Potom sme si nasli opatrovatelku, ale zial skoro kazdy druhy tyzden s nim musel jeden z nas ostat doma az sme sa rozhodli ze to bude vzdy priatel, nakolko ja som mala viac menej pracu istu a mohla som o nu prist ak by som kazdy druhy tyzden chybala... Tak uz vyse roka je priatel na socialke nakolko jeho firma mu sama dala vypoved a stara sa o maleho a popri tom chodi 2x do tyzdna maly part time k opatrovatelke aby bol s ostatnymi detmi. Teraz som vsak znova tehotna a mam platenu matersku, avsak socialka zredukovala nase prijmy s tym ze ja som na materskej a priatelovi zobrali skoro 100 eur socialky plus fuel allowance... Cize zrazu nam nechyba 200 eur tyzdenne ale 300 coz je dost... Ked sme to tak prepocitali vsetko a informovali sa na vsetky tie rozne allowance a doplatky, zistili sme ze keby sme boli obaja doma a zapytali si o vsetky tieto prispevky, tak mame mozno o 50 eur na tyzden menej ako ked som pracovala...
Silne rozmyslam ci sa mi vobec oplati vraciat sa spat do zamestnania. Uz len psychika moja trpi tym ze svoje dieta som videla max 3 hodiny denne. Pracujem uz vyse 6tich rokov ale zacinam mat tohto systemu dost. Je fakt vyhodnejsie vyuzit tento stat ako byt voci nemu fer... Tych 50 eur si mozem zarobit robenim gelovych nechtov, coz by bolo tak max 5 - 6 hodin tyzdenne... Suhlasim ze je to nefer voci pracujucim, ale zial co ine ma clovek robit ak chce byt aj s dietatom aspon ten 1 ci 2 roky?

darksky
15. jan 2012

@marhulka77 Jasne, treba si este uzit trosku volna.Myslim,ze babo urcite vydrzi.Dnes ma jedna kocka v obchode trosku nastrasila.Vraj rodila mesiac skor,tak si mam aj ja na to davat pozor.Nemam este pobalenu celu tasku do nemocnice🙂 ak nahodou to pride skor,tak mi priatel prinesie zvysne veci do nemocnice.A citis uz nejake zmeny v brusku?Nejake slabe kontrakcie?Davaj teraz na seba veelky pozor

darksky
15. jan 2012

@uzlinka1 Myslim,ze mas uplnu pravdu a narok na to,aby si uz ostala doma.Ja som tiez rozhodnuta,ze sa po materskej do prace nevratim.Pojdem len na tyzden,aby som si mohla vybrat este dovolenku lebo to vraj musim.Pracujem v obchode dva a pol roka a najhorsie na tom je,ze mam flexi zmluvu.Ked som si to vypocitala,tak v tom tiez nemam velky rozdiel.Teraz som uz par tyzdnov na marodke a mam to financne skoro to iste...Potom by som si chcela najst nejaky part time a myslim,ze nebudem vobec lutovat.Prese ako si napisala.Ak sa da tato krajina vyuzit,tak preco nie ;)
Vidim,ze sa ti to tiez riadne krati.Drzim palce

janea
15. jan 2012

Ahojte, prepacte, ze vam sem skacem v strede reci🙂 ale mozno mi niektora viete poradit : kolko kartonov cigariet je povolene priviezt do Irska? Ja viem, ze to je 4, je to naozaj tak? Popripade, ci to je viazane na letenku, alebo na batozinu? Cize ak poletim ja a dieta, a mame 1 velku batozinu - mozem priviezt 4 alebo 8 kartonov? Dakujem vam za rady, a prajem pekny vecer🙂

kacka27
15. jan 2012

@janea http://europa.eu/travel/shop/index_sk.htm
podla mna sa to vztahuje len na dospelu osobu,takze na dieta nemozes tieto veci prevazat.

janea
15. jan 2012

@kacka27 dakujem🙂

uzlinka1
16. jan 2012

@darksky Ja by som rada pracovala, avsak nechat par mesacne babatko v starostlivosti cudzich ludi mi pride uplne chore. A neplatena materska na ktoru nemas narok na nic? z coho ma clovek zit 16 tyzdnov, podobne je to aj s parental leave... Priatel by rad siel do prace, avsak nic v okoli nie je jedine 50 a viac kilometrov ale vzhladom na dochadzanie sa to financne neoplati. Dufam ze sa dohodnem so zamestnavatelom a ak nie tak to zial budem musiet riesit nejak inak.

Inak co sa tyka kasla a nachladnutia osvedcil sa mi klasicky bromhexin a na nadchu jitrocelove kvapky, avsak s nimi opatrne nakolko niektore deti maju na to alergicku reakciu (mata, materina duska a pod.)

79zuzana
16. jan 2012

@sky.veronika vidim, ze ti nikto neodpisal. Pravdepodobne vsetky zienky co su tu a boli alebo su tehotne, rodili tu v irsku a neleteli kvoli tomu do inej krajiny. Ja som tiez rodila nasu princeznicku tu v Irsku, tak tiez ti neviem poradit. Vsetko dobre pri rozhodovani 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre