Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

mandarinka34
21. aug 2012

na slovensko az ked pride pas ale mi padol fakt kamen so srdca ze to prislo kde malo.

jezkomanka
21. aug 2012

@mandarinka34 super ze to prislo v poriadku. ono ta posta je bezpecna, rychla a aj lacnejsia ako vybavovat osobne ale je na to speci obalka. skoda ze ti to nepovedali. cakacia doba cez postu je zvacsa 10 pracovnych dni a osobne 20prac. dni (4tyzdne). hlavne ze je to tam u nich. mne sa takto stratil moj rodny list ale na SR doporucenou postou :/ nerada na to spominam, ako to mohol niekdo zneuzit.

lenka_b
21. aug 2012

@jezkomanka NErozumiem, ako sa posta moze ''stratit''. Ved to ide len cez postarov a postarky.. To ju niekto z nich ukradol?

jezkomanka
21. aug 2012

@lenka_b ano na SR sa otvaraju baliky a kradne sa jedna radost :( smutne ale realita. Moja sestra pracovala na poste sice to bolo pred 5 rokmi, ale co ona tam videla a kolko ludi vyhodili ked ich prichytili pri kradnuti veci, niektore postarky su schopne aj kvoli peknej znamke na obalke postu 'stratit' 🤐

bridget
21. aug 2012

@lenka_b Este sa ti nic postou nestratilo? 🙂 Si stastny clovek. Ja ani tu v IRL nemam dobre skusenosti, uz par krat mi nedorazili veci, ktore mali. Najhorsie bolo, ked sa stratili dokumenty, musela som pracne vybavovat odznova. A akurat dnes mi prisla upomienka z jedneho uradu, ze nedostali odo mna papiere a tie som poslala pred viac ako mesiacom. Nuz veru, irskej poste ani v najmensom uz neverim. Tiez sme vybavovali teraz dietatu pas a radsej som tam sla osobne, lebo po takych skusenostiach som nenasla odvahu posielat im pas postou 🙂

lenka_b
22. aug 2012

@jezkomanka
@bridget
Nastastie sa mi to este nestalo. Mamka mi vzdy posiela aj lieky postou (1. triedou) a vsetko mozne a este sa mi nic nestratilo.. No nechcem zarieknut 🙂
Ani tu v irsku sa mi to nestalo, stale mi vsetko dojde a aj v praci, ked posielam, tak vsetko dojde na cas.. Mozmom som mala len stastie🙂
Raz som dokonca posielala kamoske do bratislavy blahozelanie k svadbe a dala som tam 50eur a dostala to bez problemov tiez 🙂
Budem si teda davat vacsi pozor 🙂

mandarinka34
22. aug 2012

@jezkomanka ja cakam uz na ten pas 6 tyzdnov zevraj maju vela prace na pasovom ked kontrolujem pas cez net v akom je stadiu tak je este len registrovany ale este nikto nepozeral papier.kazdy rok posielam pohladnice k vianociam celej rodine a nikdy neprisli takze tento rok vynechavam.

mandarinka34
22. aug 2012

babulky na vybavenie toho jednorazoveho prispevku pri narodeni dietata co je na slovensku mi staci len prelozeny irsky rodny list ci musim mat original slovensky??

gabika_83
25. aug 2012

Ahojte baby, neviete niektora nahodou ako je to s Family Income Supplement - je tam poziadavka, ze musite pracovat min. 19 hod do tyzdna...ale musia pracovat OBAJA rodicia? Mame jedno dieta (cize je tam hranica 506 E), muz pracuje a zaraba tak do 400 tyzdenne a ja som doma s malym a nedostavam nic, teda nas rodinny prijem je 400 na tyzden...mozeme si poziadat o FIS alebo to musia obaja rodicia pracovat aby si to mohli narokovat??? Dakujem za odpovede 😉
PS: Nejaka maminka v Leixlipe alebo okoli by sa tu nenasla?

jezkomanka
26. aug 2012

@gabika_83 ahoj, staci ked 1 z rodicov pracuje 😉 doplacaju iba 60% rozdielu. poziadajte si cim skor, neviem ake su cakacky teraz ale my sme cakali 8mesiacov

jezkomanka
26. aug 2012

@mandarinka34 staci prelozeny irsky rodny list ale musi mat aj apostilu a byt uradne overeny (napr. ambasada)

mia002
29. aug 2012

mamicky napisete nieco ohladom porodu ako to prebiehalo,mam strach uz teraz,pocula som ze tu nenastrihaju ale co ako je velke dieta?mali ste aj svoj vlastny porodny plan?dakujem za odpovede

lenka_b
29. aug 2012

@mia002 Ahoj, moj porod bol fantasticky. Nastrihli ma - to je blbost, ze by ta nenastrihovali. Nepocuvaj take klebety. Normalne som prisla v noci do porodnice, lebo mi praskla plodova voda, vysetrili ma, previezli na ''salu'' a vzdy bola pri mne midwife. A potom mi pichli epiduralku, lebo som ju chcela a normalne sa o mna pekne starali - stale ta ista midwife. Ked bol cas na tlacenie, tak prislo viac lekarov a sestriciek. Mala som pocit bezpecia, malej sa von nechcelo a tak sa rozhodli pre ''kiwi'' - neviem, ako sa to vola po slovensky, ale proste ju vytiahli za hlavicku. A potom na normalne zasivali, prezerali placentu a vsetko v tomu. Starostlivost super - musim pochvalit a aj po porode a pomoc pri kojeni. Nic sa neboj. Kde budes rodit?

mia002
29. aug 2012

@lenka_b vdaka za podporu,uz teraz na to myslim ako to zvladnem budem rodit v droghede

lenka_b
29. aug 2012

@mia002 Jooj, mas casu este dost 🙂 Neboj, ja som bola velmi spokojna. Velmi pekne sa ku mne spravali a uistovali ma, ze vsetko bude dobre. A ides si dat aj epiduralku? Ja som si to dala a bolo to super. Vobec som necitila bolest. No tie prve hodiny boli bolestive, ale potom som bola v super nalade a mala som viac sil. Mohla som si naplno vychutnavat malu🙂

cobhan
29. aug 2012

Vratit sa po materskej do roboty alebo ostat s malou doma, tot otazka? Ake mate skusenosti?

lenka_b
29. aug 2012

@cobhan Ja som sa vratila a bolo to v pohode. Manzel bol doma a potom sme si nasli Au-pair - Slovenku. Zalezi to aj na tom (podla mna aspon), aky druh prace mas. Moja je fajn, robim od 9 - 5 Monday-Friday a zvladla som to. Aj v robote su velmi zhovievavi. Je pravda, ze som sa citila trosku previnilo, ale tu je to normalne a malej to nechybalo. By som povedala, ze je ovela samostatnejsia a odvaznejsia.

mandarinka34
29. aug 2012

@mia002 ahoj neboj vsetko zvladnes.ja som si tiez dala epiduralku aj som si pospala pri mne bola len midwife a moj priatel plus jeden student.mne midwife vravela o kazdom kroku co ide robit takze o nastrihu ma tiez informovala necitila som nic mala som epiduralku az do konca takze ani sitie som necitila.este sa ma pytala ci si chcem vziat placentu domov 🙂 potom ako malicky vysiel prisiel doktor plus nejake tri dalsie sestricky doktor ma zasival a sestricky upratovali potom ma poumyvali prezliekli. posadili na vozik a odviezli na izbu.personal v nemocnici bol fakt super.dnes uz na porod rada spominam.kludne napis co ta este zaujima 🙂

cobhan
30. aug 2012

@lenka_b u nas je to trosku zlozitejsie. Neviem, ci sa budem mat kam vratit, lebo firma nejako kolabuje. Ak by to slo, tak by sme to nejako ustali, ja robim 9-2, manzel 2-polnoc. Ale tiez sa pomaly obzeram po nejakej dobrej dusi, co nam obcas postrazi malu.

lenka_b
30. aug 2012

@cobhan Oh, tak potom neviem. Ja by som na tvojom mieste isla na par tyzdnov a tak odisla a poziadala si o podporu. Pokial ta oni prepustia, tak by nemal byt problem, nie? Ja by som to aspon takto robila... A myslis, ze firma ozaj skrachuje?

cobhan
30. aug 2012

@lenka_b Neviem, nasa firma je taky nezmar. Uz som dostala 3x vypoved na podpis z dovodu, ze firma konci a za dva tyzdne sa to nejako urovnalo. Posledny rok mam z toho srandu a bezne oznamujem drahemu, ze ''zase krachujemeee'' a on uz len mavne rukou a zahlasi, ze sa nejako spamataju 🙂. Ale na novu robotu sa necitim, to by som nasla len v Corku a musela by som denne dochadzat 2x 60 km a pravdu povediac by som si do roka chcela malu uzit. Asi budem musiet pockat do konca materskej a potom sa rozhodne podla aktualnej situacie.

lenka_b
30. aug 2012

@cobhan Tak to teda vazne znie komicky 🙂)) A kde byvate?

jezkomanka
30. aug 2012

@cobhan ja som ostala doma a vooobec nelutujem! povedali sme si ze tak do 2rokov ostanem, teraz ma dcerka 1.5 a uz pomalicky hladam pracu. ak sa nejaka dobra pozicia naskytne, tak nevaham, ak nie , tak sa nic nestane a ostanem este s dcerku. ak by tvoja firma krachla kym si na materskej, tak dostanes hned socialku a este sa s nimi mozes sudit o odstupne. ak odides sama das vypoved, mozes mat problem socku dostat, vacsinou hned zamietnu ale staci sa odvolat a schvalia naspat, len to dlho trva, u mna to bolo 9mesiacov.

cobhan
30. aug 2012

@lenka_b medzi Corkom a Limerickom, nedaleko Charleville 🙂

cobhan
30. aug 2012

@jezkomanka ja by som tiez najradsej ostala doma, aspon do toho roka, ale vsetko bude zavisiet od okolnosti. S dovolenkou,neplatenym volnom 4 mesiace a podobne by sa to dalo natiahnut na rok, ale zial sme v situacii ked je kazde euro do rozpoctu dobre.

milacik16
31. aug 2012

ahojte chcela by som sa spytat ci neviete akou vakcinou sa ockuje babo v irsku proti pneumokokom ci proti 13 kmenom alebo len 10, lebo na Slovensku sa bezne ockuje 10, ale chystame sa do Irska tak neviem aku dat za 13 sa na Sk doplaca, tak ak mate dakto skusenosti tak mi prosim napiste.

mia002
31. aug 2012

dievcata mam 3 mesiace do porodu,a uz nemam sil pracovat .nemali ste problem z lekarom ked ste chceli marodku?a neviem ako je to ci aj platenu?

mandarinka34
31. aug 2012

@mia002 ja u svojeho Gp som problem mala nechcel mi dat ani na tyzden marodku a to som bola chora ani sediet som nevladala dal mi antibiotikum a povedal ze za tri dni budem fit a bola som vybavena.

jezkomanka
31. aug 2012

@milacik16 ahoj tu sa ockuje proti 13kmenom, ked budem na PC mozem ti hodit link na to 🙂

milacik16
31. aug 2012

@jezkomanka mohla by si mi teda dat ten link dakujem aj za odpoved..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre