Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

zilka
26. feb 2008

no celkom to uslo ta choroba zo vcera mi presla.nerobim nocne.chvala bohu.to by bol zabijak pre mna.ja som sa uz nocnych dost uzila.ako dlho ste v irl?

nadina
26. feb 2008

Moj manzel od okt.2006 a ja s detmi od decembra 2006, takze nie dlho...

zilka
26. feb 2008

tak to prave minul rok.a paci sa vam?my sme tu manzel od jan 05 a ja aug05.

nadina
26. feb 2008

ano, zatial sa nam paci 🙂

zilka
26. feb 2008

tak to je ok.a nechces dat tv.najmensie uz do skolky?nechces si najst nejaku pracicku?

nadina
26. feb 2008

No Zilka,
skolky u nas su tak za 900 eur mesacne,
to este treba priratat starostlivost za mojho starsieho syna
po skole, nakolko tu druziny pri skolach nepoznaju...
Tak ked si odratam asi 1400 eur z platu,
tak to sa mi moc ani neoplati....
a este ku tomu za cenu, ze s mojimi detmi
budu cely den cudzi ludia dlhsie ako ja...
vsetko ma svoj cas 😉

nadina
26. feb 2008

no nic, idem ja buvat, dobru nocku

zilka
26. feb 2008

tu kde byvam otvorili childcare centre a bola som sa tam pytat ake su ceny pre kamosku ma 11mes.dieta.tak je to 160e na tyzden takze najakych 640E. na mes.je to otvorene od pond.do piatku od 7mej do7mej.ale na druhej strane je dobre ked to dieta vidi aj inych ludi nie len maminku.

zilka
26. feb 2008

ok nadina papa mozno sa ozvem zajtra

nadina
26. feb 2008

no to je jasne, ale moje deti vidia aj inych, neboj 😉
bru nocku, pa zajtra...

nadina
26. feb 2008

ked budes mat cas a chut, tak mrkni historiu, co sme popisali,
bo sa to vsetko stale opakuje, skolky, skoly a pod.
Praca, kto kde pracuje, aku pracu chce, vsetko sa docitas 😉

xena22
27. feb 2008

No nadina,trosku si mi nahnala aj strach s tymi skolami,ale aj tak tajne dufam,ze mi pride oficialne potvrdenie,ze je prijaty na tu istu skolu ako starsi syn.To je inak dost brutal,vodit deti po roznych skolach,ked u nas je skola otvorena od 8:40 a 9:10 je uz zamknuta a ked je zapcha,tak sa za tu polhodku ani neotocis na parkovisku 😀 no a kedze ja ani nesoferujem,tak by som bola asi spotena kazde rano...noooo ono by sa mi to vcelku aj zislo 😀 Inak Nadina ja som z teba mala taky pocit,ze si tu uz vela rokov,o vsetkom vies,mas prehlad (to sa o mne povedat neda a to tu budem v lete treti rok)
Ale mne chyba ta tvoja prirodzena zvedavost,ja nad vsetkym kyvnem rukou a potom prd viem 😉
Babyyy a kde ste???
Idem do mesta s malym,chce si kupit kolobezku a ist do McDonaldu,a ja idem deckam doplnit satnik,nejako mi povyrastali zo vsetkeho no des 😖 ,mozno sa aj mne nieco ujde,ale ani si nic neplanujem kupit,lebo potom nikdy nic nemaju,ked idem hladat nieco konkretne...
Nadina,ty ked si mala tu nohu v sadre a brusila si po nete a okukovala stranky kde sa da nakupovat,aj si nakupila nieco?Ja som este nikdy nic cez net nekupila,oplati sa to vobec???Ze by som prevetrala manzelovu kreditku 😀 😀 😀

nadina
27. feb 2008

Bre ranko Irsko,

Xeni, ono to bolo asi aj tym, ze ked sme sa sem chystali,
tak ja to som to brala straaasne zodpovedne,
pretozes 3.detmi sa neda len tak zdvihnut a ist...
Ked sme sa rozhodli stahovat, tak som mala cely rok na to,
aby som si vsetko popozerala na nete, tak som pozerala...
Nemam rada ten pocit, ked pridem na urad
a som odkazana na info, ktore mi povedia
a casto nevedia...Takze je dobre vediet

Ked som mala sadru, tak som plienila len na eBay,
neviem, asi poznas, no maju tam svoje obchody aj firmy,
nielen ludia, co chcu nieco predat po detoch a pod.
Takze mrkni, mozes zvlast pre IRL www.ebay.ie
alebo z UK je celkom lacne postovne www.ebay.co.uk
alebo ked je jedno odkial, tak www.ebay.com
Najlacnejsie oblecko je z Hong Kongu
a najde sa aj kvalitne.
No ja som kupovala za ten cas len veci pre deti,
velmi sa mi paci Leap Pad, je to v podstate taka "interaktivna edukacna hracka"
a existuje ku tomu mnozstvo zaujimavych knih...
http://www.leapfrog.com/en/families/leappad/lea...
v ktorych sa cita magnetickym perom, na kazdej strane je vela roznych aktivit,
da sa citat po vetach, slovach, spelovat, hrat hry...
Tiez som im kupovala lego podlozky.
Pre seba som si tusim ani nic nekupila,
ale na ebay sa daju najst ozaj pekne kusky.
A urcite sa to oplati,
naposledy som kupovala na ebay dve CD a stali ma spolu 8 libier
aj s posotvnym, su nove a dvojCD / U2 a Driving songs /

🙂 Ideme sa trosku vyvetrat, dnes nam kraaasne svieti slniecko...

lenka1108
27. feb 2008

ahojte ano bolo to tyzdenne,a ja mam matersku tu 160e mesacne a 250 e trojmesacne.no a to je vsio.robym sosovicovy privarok tak musim bezat.papa baby

nadina
27. feb 2008

Lenka,

este si dovolim to trosku upresnit :
tych 160 eur, co pises, to su rodinne pridavky predpokladam, nie materska...
Od aprila to bude na jedno dieta uz nie 160, ale 166 eur.
a 250 kazdy stvrtrok, to je early child supplement,
t.j. pispevok do 6. rokov dietata, ktory sa v IRL vyplaca
automaticky, ci je rodic doma, ale pracuje,
no aj tak nasi na SK povazuju za rodicovsky prispevok.

A materska, to je zase dalsia vec, tu je narok myslim az ked odpracujes
aspon rok. Minimum je 221.8 eur na tyzden
a maximum 280 eur tyzdenne, platne od januara 2008.
To si si nenarokovala?

lenka1108
27. feb 2008

ahoj nadi viem ze to nieje materska ale vzdy sa lepsie povie materska ako to vsetko vypisovat.ja som tu nepracovala na zmluvu len ako au pair a potom na dohodu v kadernictve tak by som nemala narok.aj ak ta materska sa dostava iba nejake prve mesiace nie lebo segra pracuje a bude este do maja a potom uz ide na matersku a ze ona ju byude dostavat mam taky pocit len prvych 6 mesiacou.ale stale je to tu lepsie ako na slovensku. 🙂

xena22
27. feb 2008

Nadina neuvazovla si,ze si otvoris vlastnu web stranku o irsku??? Urcite by si so svojimi vedomostami mala dost velku navstevnost 😀

Veru Lenka,to co dostavas,budes dostavat aj ked sa zamestnas.Mne sa celkom paci ako je to odstupnovane,ked mas tri deti,tak uz je to celkom pekna sumicka nie???Pocuvajte tak som sa vytocila,este len som vyrazila do mesta a volala mi riaditelka zo skoly,ze chce so mnou hovorit,tak som v meste hned kupila kolobezku a sadla na taxik a padala do skoly.No a riaditelka ma tam krvopotne prehovarala,aby som maleho este v septembri nedavala do skoly,ze je este maly a ze sa nic nestane ak pojde az o rok.Citila som sa ako krkavcia mat,co chce decko nasilu vopchat do skoly.Uz mi tu chodi dva roky do skolky a do skoly sa tesi,vie vsetko vyspelovat,ako tak sa dohodne po anglicky,rozumie vsetko,pozna farby vie scitavat do 20 ma vseobecny prehlad,pise krajsie ako ten moj 8rocny,aboslutne nevidim dovod,preco by nemal ist do skoly.Hlavne,ze ked sme sa sem pristahovali,tak som musela bojovat za to,aby mi vtedy 5.5rocneho syna dali do len do Juniora a nie hned do Seniora ako chceli a teraz banujem,ze je o rok starsi od ostatnych.Vytesujem sa,ze toho mladsieho dam do skoly tak ako sa patri a zrazu sa im to zda malo!Mal teraz 4 roky,v septrembri bude mat 4.5!Do kelu,tak nie kazdy ma to stastie,ze dovrsi 5 rokov presne v septembri aby sa im to pozdavalo!Aj tak som tam tu prihlasku dala a ak budu mat vela deti,tak je mozne ze mi ho nevezmu tento rok.Nuz nova riadielka nove maniere,vraj chce dosiahnut toho,aby deti nastupovali do skoly ako 5 rocne...tak fajn,nech doriesia ale najprv predskolsku dochadzku...dneska som uz nabrusena naozaj...idem schladit hlavu 😀

Nadina tvoj syn mal kolko ked nastupil do skoly???

nadina
27. feb 2008

este sa ja opravim, malo byt, ze early child supplement
dostava, ci je doma, alebo pracuje
a nie : ci je doma, ale pracuje...
moj preklep 😉

nadina
27. feb 2008

Xeni,
ja to vidim tiez ako blbost,
pretoze ako sama vies,
tak prve dva roky v skole nahradzaju nasu predskolsku vychovu.
Cize Junior Infant a Senior Infant este nie je presne ako skola.
Moj Vladko mal v novembri 5.rokov, cize nastupil v septembri,
ked mu chybali dva mesiace do 5.rokov, ale su s nim v triede
aj mladsie deti, samozrejme...
S tou strankou je to fajn napad, uvazovala som,
hlavne exilu by sa zisla konkurencia,
ja ich nemusim, snazia sa len zarobit
a ponukaju casto velmi skreslene informacie,
jednostranne, ponukaju len to, co im vyhovuje a na com zarobia.
Pre istotu ich necitam, bo sa vzdy rozculim...
🙂

nadina
27. feb 2008

ale nemam na to cas... 😉

lenka1108
27. feb 2008

xeni mojej svagrinej maly mal 4 vo february a v septembry nastupil do skoly.mal problemy nevedel sa ukludnit spomalyt, nebyt taky aktivny.svagrina chodila na kobercek kazdy tyzden koli spravaniu ale asi po 2 mesiacoch bolo vsetko ok.nevedel to co vie tvoj syncek vedel sa akuat rozpravat s kamaratmi a to len tak tak, a teraz mozem povedat ze vie po anglicky perfektne.akurat svagrina urobila chybu lebo isli domou na necele 2 mesiace a tak ho dala na slovensku na ten cas do skolky no a maly da sa povedat zdivel.je neposedny neposlusny.
vsetky baby co poznam a nielen irky ale slovensky aj cesky dali deti do skoly od 4 rokou a nemali ziaden problem.
tak nech sa riaditelka skludni a neseka hrdinku.papa

lenka1108
27. feb 2008

ja ten exil tiez vobec nepozeram su tam uplne kraviny.nadi kde beres vsetky tito infosky?

xena22
27. feb 2008

No mne sa tiez zda,ze exil prevadzkuje banda notorikov 😀 okrem toho,kde co a aka akcia je,hlavne aby to bolo v pube... sa tam nic uzitocne nedozviem,len to co uz bolo odtisknute v novinach pred pol rokom 😀 A tiez ked som tu s rodinou,trapia ma ine veci ako to co tam pisu...hlavne takych ludi,co sem planuju ist a hladaju info na exile,tak tych lutujem 😀
No a to ste ma potesili,ze deti normalne chodia v tomto veku do skoly,ved fakt tie prve dva roky mu tiez okrem jazyka nic nedaju,tak ak ho vezmu budem rada.Ja s nim nemam ziadne problemy a v skolke je ukazkovy,ucitelkina prava ruka,je skor flegmatik,teda definitivne to bude salamista ako sa patri...dufam,ze mu to zostane az kym ho neozenim 😀 Drzte palce aby mi ho vzali,do 14teho marca mi daju vediet....

xena22
27. feb 2008

Nadina a Slavko ide az o rok???

nadina
27. feb 2008

Baby,
vsetko je na webe 😉
staci vygooglit.

nadina
27. feb 2008

Xeni,
Slavko ide az v sept.2009,
myslim, ze ak mi ho zoberu, ze nebude mat problem,
nechapem odkial berie vsetky tie anglicke slova,
najskor z rozpravok, ale snad kazdy den ma nejakym prekvapi...
Ma tri roky o dva tyzdne a vie spustu anglickych slov...

lenka1108
27. feb 2008

jej to mala vie iba hiya,bye bye, daddy a nist ine.dufam ze ked pojde do skolky tak sa nauci.len sa bojim aby sa nezasekla ked este nevie poriadne ani po slovensky

nadina
27. feb 2008

Leni,
ale vsak este je malicka, co je to rok a pol,
to niektore deti este nezacinaju ani v slovencine rozpravat...

xena22
27. feb 2008

My sme sem prisli ked mal ten mensi rok a pol,takze anglicky uz co to vie,skor z rozpravok a zvonka,ja som s detmi nikdy anglictinu netrenovala,lebo ja by som im mohla akurat tak poskodit...sice mam dost slusnu anglictinu,ale prizvuk budem mat vzdy,tak nechcem riskovat.
V skolke toho dost pochytil.Starsi syn isiel rovno do skoly hned ako sme prisli,tak bol hodeny rovno do vody,vedel jedinu otazku "where is the toilet please?" 😀 ale hned v prvy den zadrel,ze "daj mi ten jumper dole,lebo mi je horko",tak sa to na deti lepi rychle...
Mladsieho som sa v prvy den pytala co robili v skolke a on ze "malovali sme taky rainbow,ale vyzeralo to uplne ako duha" 😀
Ale uz zacina mat dost problemy so slovencinou,prakticky pocuva len to co hovorime doma a jednoducho jazyk nie je len konverzacia o mastnych chleboch a uz to poznat,dost mu robi problem sklonovanie 😀

Najnovsie ulovky z okienka slovenciny mame:

Kolko hniezdov =hniezd

Ty si mi to zmalil! =zmensil 😀

Alebo ked mu poviem Neopovaz! tak jeho odpoved je Opovam! a kopec inych malickosti,ale snazim sa ho opravovat,len jemu sa to nema kde dostat do ucha a uz zacal splietat aj ceske vyrazy( dabing z dvd 😒 )

lenka1108
27. feb 2008

no sak uvidime velmi by som chcela aby vedela po anglicky.
baby prosim napisete mi ten obchod internetovy co jedna z vas pisala ze si objednam a potom po niakych dnoch zaplatim ked to dojde.chcem malej kupit nejake oblecko v aprili idem na tyzden zase domou tak nech je kocka.bo tu som bola v nexte a myslim ze na chlapcov tu maju ovela krajsie veci a pennys no dole vodou.vdaka vam

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre