Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

question
3. mar 2008

ahoj xena...co sa tyka kocikov...my sme cez vikend tiez sondovali..ale len tak po obchodoch... no nebude to voobec jednoduche 🙂 🙂
neviem kde si ty.ale pocasie no...nic moc..ale ja vravim ze stale oooomnoho lepsie je tu ako minuly rok...kto pamata,ten vie,o com vravim 😀
Leni...ty to mas teda pekne pomotane co sa tyka poistky...nejako sa ti v tom uz nevyznam.. 🙂
a neviem ti presne povedat ako je to s kartickou..ale sem pridu pracovat z SK,tak karticku potom odovzdaju na sk spolu s pracovnou zmluvou,ktorou sa preukazu,ze tu pracuju a ziju... ale ty ako na materskej veru netusim....

nadina
3. mar 2008

Lenka,

to, co spominas, ye ma Tvoj manyel poistenie,
tak to bude asi nieco specialne, trebars ako urazove
v praci.
Ale kedze Tvoj manzel tu ma normalnu zmluvu,
ak ju ma, tak sa mu strhavaju odvody PRSI
a to je nieco ako zakladne zdr.poistenie
pre kazdeho pracujuceho v IRL a AJ PRE JEHO RODINNYCH PRISLUSNIKOV.
Leni, s tym zamestnavatel nema nic, teda okrem toho, ze plati odvody.
To zakl.poistenie, ktore prislucha na zaklade toho Tvojmu manzelovi,
Tebe a aj Scarlet, to mate automaticky z uradu HSE www.hse.ie, ked PRSI odvadza,
to netreba nikde prihlasovat...
Priklad :
Moj manzel tu ma zmluvu, ja nepracujem, ale moja operacia nohy
bola hradena z jeho PRSI.
Samozrejme, ze toto je len na taketo vykony, neplati to ani na GPiho,
ani na zubara, gynekologa a pod.

nadina
3. mar 2008

teda netreba to nikde prihlasovat, okrem poistovne na SK 😉

mishka711
3. mar 2008

ahojte a co danove baby?podavate aj na slov?pretoze ja som nepodala u bude druhy rok iba raz som tam podala ze nulove a poslala ze som reident irska odvtedy nist

nadina
3. mar 2008

. V roku 2007 som pracoval v Českej republike (Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, vo Veľkej Británií...). Musím aj ja podať daňové priznanie na Slovensku?

Mnoho ľudí, ktorí v roku 2007 pracovali v Českej republike (Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, vo Veľkej Británií atď.), nemusí podať daňové priznanie na Slovensku. Túto povinnosť majú len tí ľudia, ktorí sú podľa nášho zákona považovaní za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňového rezidenta na Slovensku). Viď odpoveď na predchádzajúcu otázku. Takže napríklad Čech, ktorý pracoval v roku 2007 len v Českej republike, určite nemusí podať daňové priznanie na Slovensku. Daňové priznanie na Slovensku nemusí podať ani rodený Slovák, ktorý sa presťahoval do Čiech, na Slovensku zrušil trvalý pobyt a ani sa na Slovensku dlhodobejšie nezdržiava.

4. No dobre, ale ja som mal v roku 2007 trvalý pobyt na Slovensku.

Ak ste v roku 2007 mali trvalý pobyt na Slovensku, tak sa podľa nášho zákona považujete za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňového rezidenta) na Slovensku. V zásade by ste preto mali podávať na Slovensku daňové priznanie a v ňom by ste mali uviesť aj príjmy v zahraničí.

Píšem "v zásade", lebo to nie je vždy tak. Ak ste príjem dosiahli v krajine, s ktorou má Slovensko uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, je možné, že nebudete musieť podávať daňové priznanie na Slovensku.

5. Tak mi konečne vysvetlite, kedy musím podávať daňové priznanie na Slovensku.

Ak ste pracovali napríklad v Česku, pravdepodobne sa podľa českého zákona o dani z príjmov považujete za daňového rezidenta v Česku. To je vtedy, ak ste v Česku strávili v roku 2007 aspoň 183 dní alebo ak máte v Česku tzv. stály byt = byt, apartmán, dom, izbu a pod., čiže bývate v Česku a ide o bývanie, ktoré máte dlhodobo k dispozícií, nemusí byť vo Vašom vlastníctve a nemusíte mať v Česku trvalý pobyt. (Upozornenie pre študentov - za daňového rezidenta ČR sa nepovažuje ten, kto sa v ČR zdržiava len za účelom štúdia.)

A tu dochádza k tzv. konfliktu záujmov. Podľa nášho zákona ste daňovým rezidentom na Slovensku (lebo na Slovensku máte trvalý pobyt) a súčasne podľa českého zákona ste daňovým rezidentom v Česku.

Táto situácia sa rieši v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, uzavretej medzi Slovenskom a Českom. Ak sa niekto považuje podľa vnútroštátnych predpisov za daňového rezidenta oboch krajín, postupom daným podľa zmluvy sa určí, kam takýto občan "patrí".

Ak výsledkom bude, že patríte do Česka - tak v Česku podávate ako daňový rezident ČR daňové priznanie z celosvetových príjmov, na Slovensku podávate daňové priznanie len ak ste mali príjmy aj na Slovensku a len z príjmov na Slovensku.

Ak ale výsledkom bude, že patríte na Slovensko - tak v Česku podávate daňové priznanie len z príjmov dosiahnutých v Česku a na Slovensku podávate ako daňový rezident SR daňové priznanie z celosvetových príjmov - teda uvádzate v daňovom priznaní príjmy z Česka i prípadné príjmy na Slovensku.

xena22
3. mar 2008

Danove som si podala zrovna minuly tyzden,stacilo mi k tomu len P60 a sikovna pani,co mi to urobila...dokonca mi nieco aj vratili za dva roky dozadu...
Lenka ja som sem prisla ked mal maly rok a pol,teda som bola na Sk na MD a normalne sme boli vsetci poisteni a keby som neni blba ,tak si dam predlzenu MD do 6 rokov dietata a plati mi to dalej...nuz co...
Muz si plati len v robote PRSI a ked si maly strcil ruku do chodiacich schodov,tak nas zadara sanitka odviezla do nemocnice a aj osetrenie mal zadara,akurat co sme museli bolo zaplatit za rontgenovy snimok,lebo nebol nutny,ale ja som chcela aj foto pre pokoj duse 😀
Qustion - veru s tymi kocikmi to nie je len take jednoduche,kamoska nakoniec kupila na SK,tu su hrozne ceny a hlavne farby,netvrdim,ze kocik musi byt zlto fialovo tyrkysovy,,,,ale zasa cierne,sive alebo ciernosive 😀 nic moc...
No a este taky detail,na SK ked kupis kocik,tak mas k tomu automaticky igelit aj tasku a nanoznik v cene ...kdezto tuna si musis k cene kocika priratat este stovku na doplnky 😀 to len tak pre zaujimavost.Zas na druhej strane oblecko pre mimca je tu lacne,hlavne sezonne vypredaje treba presmirovat vsade a kamoska za par babiek nakupila vybavu...v dunnes,adamse alebo nexte...da sa.Inak ked boli chlapci mali,tak sa dalo aj v Penneys sem tam nieco ukoristit,ale neviem,ci sa tak pohorsili,alebo ci mi chlapci vyrastli do velkosti,kedy na nich nic pekne v Penneys nemaju 😒
Na baby maju hafo veci,to je nespravodlivost,vzdy je to tak,ze dve tretiny tovaru je pre baby a jedna tretina pre chalanov...ale som sa zas rozkecala 😝

xena22
3. mar 2008

Sorry k tomu danovemu len tolko aby sme sa pochopili,ze som si ho podala aj na SK(stacilo to P60),samozrejme,ze aj tuna som si podala..to len pre presnost 😉

mishka711
3. mar 2008

nadina diky za info este ze ta tu mame 🙂 a ku koikom ja mam uplne vsetko z irska aj kocik som chcela so svk ale tiez som nasla co bolo vsetko k tomu z mothercare a cena 399 co sa da a sme spokojny zatial 🙂 😀

question
3. mar 2008

ja som si podavala danove pred dvoma rokmi a ak tu straviteviec ako tych 180 aj nejake drobne 🙂 dni,tak vam staci si vypytat papier tu na tax office,ze ste tu rezidentom a to date na danove na SK a to vam staci... ale bolo mi povedane,ze ked som to tam uz raz zaniesla,tak nemusim viac..ale ja si to pre istotu pytam za kazdy rok..clovek nikdy nevie 🙂
a co sa tyka oblecenia..mas uplnu pravdu...oblecenie pre babo sa tu neda porovnat s cenami a sk..))))

lenka1108
3. mar 2008

nadi dakujem ti velmi pekne KONECNE som to pochopila.vdaka velka vdaka.len pocuj akym papierom to zdokladujem na sk?staci manzelova pracovna zmluva?alebo vyplatne pasky?este raz DAKUJEM 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

xena22
3. mar 2008

Lenka ja myslim,ze ta zmluva by ,mala stacit...
Mishka711- aky kocik mate a co vsetko si k nemu mala???Kupovala si ho cez net?
Nadina a Slavko ti chodi do skolky?Sorry ak si to uz spominala a prehliadla som... 😉

nadina
3. mar 2008

Ahojte,

Lenka : vdacne 😉 Ako Xena pisala, staci pracovna zmluva,
resp. netusim, co si na Teba vymyslia, mozno papier, ze si na materskej a pod.?
Mozno aj z HSE? Odo mna pytali aj z HSE, aj ked to moze byt rozne...
...
Xeni, so Slavkom som doma zatial, skolky u nas su prehnane drahe,
v nasej stvrti 900 e. na mesiac a aj tak miesto nemaju...uvidime neskor.

xena22
3. mar 2008

Nadina pytam sa preto,lebo mne maly chodi do skolky len 4krat do tyzdna na tri hodky....za 200eur,nic moc to nie je,preto som chcela porovnat ako to mas ty...no ved uvidis,podla mna taka playschool mu staci,koli jazyku...
No a este stale nemam vyrozumenie,ci mi ho vezmu od septembra do skoly,tak som z toho mierne psychicky vysinuta 😀 ,nepredstavujem si,ze bude chodit treti rok do skolky 😒 ,lebo nie som velmi spokojna,ale kedze nesoferujem,tak som brala tu co je najblizsie...ale do dvoch tyzdnov budem mat jasno...a mozno ak ho nevezmu do skoly, potom skusim oslovit aj inu skolu,ale chcela som mat oboch v jednej,ach jo...

helka31
3. mar 2008

Ahojky kočky.Lenka úplne Ti stačí pracovná zmluva.Ja si myslím,že Union poisťovňa má v tom trošku zmatok,pretože keď sme sa my pýtali v KE tak to majú tak,že pokiaľ tu v Írsku nemáš uzatvorené zdravotné poistenie aj keď si zamestnaný, tak musíš ostať na SR ako samoplatca.A až keď zdokladuješ,že si aj tu poistená tak až vtedy Ťa odhlásia.A čo čítam tak sú tu rozdielne informácie o pistení. 😖 Proste myslím si , že ešte to u nás všetko nie je ok.Question takže stačí len tá rezidencia na DU?Aj u Vás tak pekne snežilo ako v Limericku?Nadi noha už lepšie?

nadina
3. mar 2008

Xeni,
drzim palce. U Vas by to nemalo byt take strasne ako v Dubline,
sused mi prave hovoril, ze ich stvorrocna dcerka je 122 v poradi a to otvaraju asi dve triedy.
Urcite je dobre sa zapisat aj do viacerych.

anjelik85
3. mar 2008

ahojte žienky. viete mi poradiť? kamarátka ma nahovára, aby sme s manželom a dcérkou šli na pár rôčkov do írska. že malú dám do škôlky a my budeme robiť. ale ja viem angl slabo. od školy som sa s ňou nestretla. muž nevie vôbec. ale ona v tom optimisticky nevidí problém. neviem, ako by sme si tam našli bývanie a prácu, keď moja angl. je slabá a muž nevie vôbec, ako som už spomínala. šli ste už niekto takto do írska? dá sa tam vyžiť v pohode a ešte aj našetriť? chceme stavať domček, ale hypo sa bojíme, lebo ja mám problém nájsť si prácu a manžel má, ale zarobí len 12000sk mesačne. prosím, poraďte mi, či sa mám dať nahovoriť a či prehovárať aj manžela na takýto krok.

helka31
3. mar 2008

Xeni ja platím 640 mesačne .A školka je super až na niektoré maličkosti....Ani Tvoj sa neprezúva v školke?Hlavne,že tam majú kamery a všetko monitorujú. 😉

etuska
3. mar 2008

Ahojte kocky,
Anjelik-ak je to z vasom Aj dost biedne,tak potom by som do toho velmi nesla-moj osobny nazor.Aj tak je uz v Irsku dost cudzincov a zamestnavatelia si teraz maju z coho vybrat. Ak predsa o tom uvazujete,nech skusi najpr manzel. Ale ak by som nevedela cudzi jazyk....ja osobne by som teda v tom pripade nesla.

helka31
3. mar 2008

Ahojky Anjelik tak to má Erika pravdu.Bez angliny je to tu ťažšie.Hlavne ke´d tu človek chce niečo vybaviť tak ju určite potrebuje.Manžel mi tu tiež prišiel ako prvý a tiež nevedel nič .A fakt to bolo pre ňho ťažké.Všetky začiatky sú ťažké 🙄 Erika to na tej stránke mamaaja tam som nenašla nič o tej angline.O čom to vlastne je.Ty tam niečo píšeš?Dík.

nadina
3. mar 2008

Erika,
nie je pravda, ze zamestnavatelia si maju z coho vyberat.
Skor by som napisala, ze si mozu vyberat z tych, co nevedia jazyk.
No stale je tu nedostatok ludi, ktori ovladaju jazyk a maju vyssiu kvalifikaciu.
U mojho manzela v praci zhanaju asi 20 ludi a maju s tym oooobrovsky problem...
...
Anjelik, ak sem pridete bez znalosti jazyka, tam mozete ocakavat
menej platenu a jednoduhsiu pracu - nechcem napisat, ze podradnu,
lebo praca je vzdy praca, ale vyberat by ste si isto nemohli,
ak by ste nieco zohnali...

anjelik85
3. mar 2008

no, len kamoška sa mi odbiť nedá. tá proste hovorí, že som pesimistka. nie. som len realistka. preboha, ako sa tam mám uživiť bez dobrej AJ

question
3. mar 2008

xeni...mne to uplne stacil len papier potvrdeny z taxofficu a na nic viac sa napytali...
anjelik -pokial neviete anglinu skoro vobec ani ja by som sa sem veru na tvojom mieste nehnala...aj tu uz stupa pomaly ale isto nezamestnanost .. mozete mat stastie a nemusite.. urcite by som sem nesla hned s celou rodinkou´..skor tak ako sem isla vacsina..ze najprv m uz a ked sa uchyti tak potom rodinka....
je mi nejako divno dnes.. a to pocasie ma vytaca.. co porabate?

etuska
3. mar 2008

Nadi-myslela som to tak,ze urcite najprv uprednostnia niekoho kto ma aspon zaklady Aj.Moj brat bol v IRL v maji a to ma anglinu tak na urovni "pre-intermediate".Vopred som mu dohodla interview v jednej opatrovatelskej sluzbe,oni,ze O.K,nemusi vediet az tak dobre po anglicky a ze maju dost prace....Skutocnost bola taka,ze dosiel na pokec a hned mu dali vyplnit x formularov a potom mu povedali,ze jeho anglictina nie je dost dobra....
Ja len nechcem tahat medove fuzy Anjelikovi popod nos.Ozaj,ak sa na to date,tak ako pise Question-najprv manzel a potom vy....Aj my to tak planujeme. 🙂

nadina
3. mar 2008

Erika,
jasne, len netreba generalizovat.

etuska
3. mar 2008

No ja osobne kebyze neviem ani ceknut napr. po francuzsky,tak do Francúzska by som nesla 😒 Ine je ,ked ide clovek sam,ale s rodinou si veci 2 x zvazi. A ja napr. neznasam pocit,ze nieco viem,ludom rozumiem,no neviem v danej reci komunikovat a oni ma potom povazuju za "analfabeta"-cest vynimkam.

xena22
3. mar 2008

Baby mozno to vyznie surovo,ale ak pride anielik sem do irska a nevedia dobre po anglicky,tak si najdu pracu za minimalne mzdy...ked si prirataju otrasne ceny skolok,najmov,leteniek a atd...tak budu mat leda tak na to aby tu vyzili...nie som pesimista a tiez sa im moze zadarit ovela lepsie nez dufaju,ale ja to bohuzial ruzovo nevidim...mozno este dvaja slovbodni bez dietata,ale s dietatom je to uplne ine.Ale to je vec nazoru,ja nikoho neodhovaram,sama som prisla do uplnej neistoty a nejako zijeme...nam skor islo o to zmenit styl zivota,zmenit vzduch a aj ludi okolo seba ale keby som sem prisla zarobit na "dom" tak by som bola sakra sklamana 😒

Helka31 - nie neprezuva sa tu nikde! Dokonca som bola v svojej ex-praci popularna tym,ze ked sme sa stavili u kolegyni na kavu,tak som sa vyzula na chodbe a nikto nechapal co robim 😀 Dokonca som mala aj v skole problem,ked som dala synovi nahradne topanky,ked rano prsalo aby nesedel cely den mokrych,ale nikto moju iniciativu nepodporil 😀
No a mensi chodi do skolky cca od 2 rokov a musia si sami utierat zadok...minule mu to nejak nevyslo 😀 a musela som prist po neho...ten telefonat bol uplne uzasny..."halo,podte si zobrat maleho,lebo si zle utrel zadok" skoro ma slahlo 😀 zlate slovenske skolky,...

anjelik85
3. mar 2008

no, so mnou je to tak, že ja rozumiem, čo mi hovoria. už horšie je to, keď ja mám nejakú vetu poskladať. môj manžel nevie vôbec. takže to by som skôr musela ja ísť a urobiť tam zázemie. ale ja sa skôr prikloním ostať tu, 30 rokov splácať hypo, triasť sa, ako ísť niekam do neznáma a bohvieako skončiť. dik za rady. pomohli mi

etuska
3. mar 2008

Xena 😀 😀 😀 -s tym zadkom je to super 🙂 -dobre som sa zasmiala,no tebe asi do smiechu nebolo.Vazne by ma slahlo,keby som bola v praci,ucim decka a zrazu takyto telefonat 😠
Moja na mna krici z WC:"Mamiiii,zadoooook" 🙂

etuska
3. mar 2008

Anjelik-ak by ste tam mali napr. nejakych znamych,ktori by manzelovi pracu vybavili je to O.K,alebo ist cez nejaku spolahlivu agenturu/ak mate nejaku overenu napr. od znamych/-to by bola ina kava.
Viem,ze je tam dost ludi,ktori ani Aj pri svojej praci nepotrebuju,no castokrt je to o stasti.
A ta kamoska sa tam chysta,alebo su uz v IRL?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre