Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

79zuzana
29. dec 2011

@cobhan mnamky 🙂 ja som vyhlasila, ze na Silvestra peciem maximalne jeden, na Vianoce som piekla 9 druhov a este sa mi dost vela suchych kolacikov zvysilo, tak mozno este jeden plnkovy. Chcem zahajit svoju novorocnu dietu, a ak budu kolaciky tak z mojej diety znovu nic aspon kym ich vsetky napojeme 🙂 Aj tak na januar uz mam dost vela objednavok, tak si aspon trosku oddychnem od pecenia. Aspon na chvilku nech je cista kuchyna 😀 😀 😀

cobhan
29. dec 2011

@79zuzana ja som zase sa zase na vianoce moc nepretrhla - linecke, kavove stvorceky s plnkou, cukrarske zemiakove gule, kavove zrna a bananiky 🙂 ziaden zazrak, vsehovsudy jeden den v kuchyni. Teraz ma caka toto a v nedelu ked pojde drahy do roboty tak musim zmaknut tortu pre neho (tiez sa vedel narodit 1.1 😝 ). Ale asi len okruhlu - karamelovu, nejaka potahovka, a navrch tercovnica, luk a sip. Ziadna veda, dochadzaju mi napady 🙂

adusinka
29. dec 2011

@79zuzana no krasne mas tie torticky, skoda, ze tak daleko :( chcem dat malemu upiect tortu na prve narodeniny, a ma strasne rad vlaciky tak ten thomas by sa mu urcite pacil.

@cobhan no tak dajme tomu 20 km od corku??? ja tiez nebyvam priamo v corku

marhulka77
29. dec 2011

@nikki713 Super, ze malej nadcha presla aj bez pouzitia aspiratora 😉

marhulka77
29. dec 2011

Ahojte. Ako tu tak citam, vy ste riadne cukrarky-pekarky 🙂 Ja peciem len sporadicky. Posledne tyzdne ma statie v kuchyni dost unavuje a plus, priatel je alergicky na mlieko, resp. vsetko, co mlieko (kravske) obsahuje. Je dost tazke najst recepty, kde netreba maslo, slahacku, smotanu, tuk. Kravske mlieko a maslo nahradzam sojovym mliekom a slnecnicovym maslom. Mozno niektora z vas ma rovnaku skusenost...

Prosim vas, chcem sa opytat, ci niektora z vas bola/je podobny pripad ako som ja.....Dlhodobo nezamestnana, poberam Jobseeker Allowance, kazdy tyzden si chodim na postu po podporu, raz do mesiaca som chodila na kontakt na urad. Teraz, kedze o par tyzdnov pride babo, mam pauzu od kontaktov na urade az do jula. Vraj, ked sa narodi babo, mam narok na zvysenu podporu o cca 30Eur. Zijem s priatelom. Viete, ci by on mohol mat nejaky narok na pridavok na dieta alebo nieco podobne?

Este by som sa chcela opytat....Na antenatal classes nam hovorili, ze babo by porode malo dostavat vitaminy D a K. Davali ste ich vasim detom a ake konkretne?

Este mi napada, ako je to so zdravotnou starostlivostou o babo po narodeni? Citala som tu nieco o public nurses, ktore chodia kontrolovat babo. Ako casto chodia? Ked je vase dietatko chore, chodite s nim k vasmu GP alebo nejakemu pediatrovi? Za vysetrenie dietatka sa plati tak isto ako pri vysetreni dospeleho? Moze mat aj dietatko svoju medical card?

Viem, prilis vela otazok na tento koncorocny cas 🙂 Budem vam velmi vdacna za vas nazor, radu, informaciu!

cobhan
29. dec 2011

@adusinka ja som v Charleville, to je asi 50 km smerom na Limerick

anitar
29. dec 2011

@marhulka77 ahoj marhulka 🙂 ja som podobny pripd ako ty,ja som na socialke od augusta 2010a v oktobri som otehotnela.za ten cas som si ziadnu pracu nenasla.a v auguste tohto roka sa narodil maly Danko.ako pises,na socialke som dostala volno od pospisovania.a po poziadani som dostala formular aby som peniaze dostavala na ucet do tej doby kym som sa nezacala aj podpisovat ,to boli 3 mesiace.nahlas si to na socialke cim skor,lebo babo sa moze narodit skor a potom ti mozu peniazky na poste prepadnut.po narodeni maleho som zaniesla rodny list,ktory si prefotili a po 2 tyzdnoch mi prislo aj tych 30 eur na Danka ako priplatok za 1dieta.Moj priatel teraz pracuje na part time,takze aj on dostava zo socialky nejaky doplatok do mzdy,a tych 30eur nam rozdelili,mne 15 a ocinovi 15 🙂 aby ani jednemu nebolo luto :D Tak zalezi co tvoj priatel pracuje alebo nie.ale okrem tych 15 eur nedostane nic,aspon som o nicom takom nepocula.akurat o 3dnovom volne zaplatenom pre oteckov ked sa im narodi syn,ale to sa priatel informoval vo firme a tam mu povedali ze niektore firmy to povoluju,ale terz ked je kriza,tak si ani nemyslim.no a k tym vitaminom, ten K mu da;li po narodeni,a vitamin D mu podavas v kvapkach ty doma.kupis ich bez predpisu v lekarni.ja som kupila Abidec vitamin D. Dalej k tej starostlivosti ,k nam domov chodila public nurse a sucasne sme sli k gp. po navrate z porodnice ma kontaktovala nurse,ze bude nas chodit obcas pozerat a ze ci moze pristtak uz dva dni po prichode z porodnice k nam prisla.aj dalsie 4 tyzdne.k GP sme sli po 2a 6 tyzdnoch.na 6 tyzden somnou aj s malym./PO 4 tyzdnoch mi oznamilla ze uz pride len na 3 mesiace a 6 mesiacov ale kedykolvek by som ju potrebovala,tak mam zavolat.Vsetko je zadarmo,dokonca ja u GP mas zadarmo vysetrenia v tehotenstve az do 6 tyzdnov po porode.ano dietatko moze mat svoju medical kartu ked on nu poziadas.my smepoziadali ked mal danko 3 tyzdne a cakali sme mesiac aj nejake drobne. som rada ze som aspon troska pomohla.a zelam krasny Novy rok hlavne aby ste boli zdravi a stastni.a nech Ti prebehne cely tvoj porod co najrychlesie,a nech mas co najkrajsie zazitky 🙂 uz to mas za par. juj sa pamatam ked som bola v 36 tyzdni a uz sa mi v postielke kotula drobec maly 🙂 vela stastia

anitar
29. dec 2011

Aj Vam vsetkym zelam Stastny novy rok,nech ste stastne a zdrave aj vase rodinky.nech nas ta kriza neskoli 🙂

batina
29. dec 2011

.. baby, mali ste niektora vyvolany porod? "induction"??? .. nakolko ja prenasamuz 5 den a mala ma podla sona cca 4,3 kg v pondelok nastupujem do nemocnice na vyvolanie. Neviete mi k tomu nieco blizsie povedat, ako to prebieha tu v Irsku? Co som nasla na webe boli vsetko zle skusenosti, tak sa toho trochu bojim.. Diky!!! ;((

anitar
29. dec 2011

@batina ahoj batina.ja som prenasala 11 dni teda na 12 sa narodil Danko.do nemocnice som bola objednana a prijata na 9 den prenasania vo stvrtok.povedali mi ze budu robit induction gelom.ten vstrieknu ku krcku maternice a ten by mal pomoct krcku sa otvarat.mali mi ho dat na 4 ale ako v Irsku vsetko trva tak aj vtedy si dali nacas a dali mi ho o 9 vecer.odvtedy som zacala mat slabe nepravidelne kontrakcie.dalsiu davku som dostala na druhy den o 11 a cakali sme.ale tiez sa nic nedialo.dovtedy ma nechali na izbe .ale potom ma odniesli na induction room ,ta bola uz pri porodnych salach a tam ma nechali aj spat.to je izba kde su zeny ktore maju induction a musia do 24 hodin porodit.nic sa nedialo,tak rano mi prepichli vodu.a potom sa to nejako rozbehlo.a o 4 poobede danko prisie na svet cisarskym rezom lebo bol vysoko a siel celom von.neboj nic vsetko prebehne hladko.sestry su velmi mile a vzdy pomozu.ja som sice rodila v corku ale na limerick(sa mi zda ze som citala ze si tam ) si zeny dopustit nedaju 🙂 tak teda vela stastia,nech to mas co najskor za sebou.good luck 🙂

anitar
29. dec 2011

@batina a necitaj vela,oni totiz zeny zevraj zvyknu prifarbovat a pritom to vobec take strasne nieje.len tym navodzuju strach tym pred porodom.ak mozem tak sa podelim,ze ja tu poslednu noc som mala jednu z najkrajsich.pocas noci boli pocut zvuky z porodnych sal.ale to boli tie najkrajsie zvuky.krik matky a hned zatym plac dietata...Nadherne .a tak to bolo asi 4 krat .az sa mi slzy tlacili do oci.fakt ten maly cloviecik ,dietatko je ten najkrajsi dar

batina
29. dec 2011

@anitar .. no prave toho sa obavam, zevraj to velmi dlho trva a ye je to omnoho bolestivejsie ako normalne ked rodis.. bola som aj na admission, lebo som mala kontrakcie, ale ze som otvorena len na jeden prst a mala ze je velmi vysoko.. a dnes mi povedal doktor to iste..fakt sa dost bojim, najradsej by som to mala vsetko cisarskym, ale to tu zial tak jednoduche nie je.. ale dakujem za podporu, si zlata 😅

anitar
29. dec 2011

@batina no je to dlhsie, ja som robila vsetko aby maly prisiel skor ale on sa uz raz tak rozhodol.mozno ze nakoniec pojdes aj tak cisarskym kedze ma mala nad 4kila.viem ze tu to nezvyknu brat ako dovod na cisarsky.a mozno sa tvoje dietatko vypyta na svet skor ako oni zacnu s induction 🙂a ci bolestivejsie ,neviem.uz ked zacal ucinkovat ten oxitocin tak to slo rychlo a uz som ani dobu medzi kontrakciami nepocitala lebo mi to pripadalo ako jedna velka kontrakcia 🙂 a to som sla bez akychkolvek pain killers a nakoniec som si dala ten Gas a to som uz zvysok porodu prelietala v oblacikoch farebnych ,priatelove slova sa mi zmielali do jednej pesnicky a mne bolo uzasne.nadrogovana som bola z toho.a ked mi oznamili ze musime ist na cisarsky,tak som saopytala ci si gas mozem zobrat so seboooou :D Este teraz mi to je fakt smmiesne.tak ak mozem odporucit Gas je super 🙂

mitchelstown
30. dec 2011

@batina nemas doma fit loptu? Mne to pomohlo rozbehnut porod. Doma som na nej hupsala 🙂 a aj voda mi vtedy praskla. A na SR sa odporuca umyvat okna, ze to vzdy zabere 🙂 U mna plyn eeeee, som sa z neho povracala 🙂 Uvidis sama, co ti bude vyhovovat. Tak neboj, zvladli ine, zvaldnes aj ty 😉

jezkomanka
30. dec 2011

@79zuzana krasne torticky! 😀 mnam mnam hned by som si jednu dala 😉

jezkomanka
30. dec 2011

@marhulka77 presne ako spomenula @anitar este budete dostavat 140e mesacne child benefit. A ak uz medical kartu mate, myslim ze tam sa da len dopisat babatko. My na nu stale cakame 🙄 ale bude platit pre celu rodinu nielen pre dcerku.

jezkomanka
30. dec 2011

maminy ako to u vas bolo ked sa prerezavali prve zubky?? dcerka ma uz 3.den zvysenu teplotu, v noci mala 38.5 vobec jej neklesla ani ked som jej dala calpol, cez den 37.9-38.2, v kuse kaka,a nechce nic jest okrem mliecka a biscotti susienok s nimi si sucha dasienka. zubok este nikde ☹ kedy uz konecne vylezie?? a to len prve zubky takto bolia ci vsetky?? 😨

79zuzana
30. dec 2011

@jezkomanka no so zubkami je to u kazdeho babatka ine, my sme mali jeden den teplotky, noc bez spania a na druhy den bol zubok vonku a to som tomu nechcela verit, kedze Zuzanka mala 4 mesiace a 1 den 🙂 Kazdy dalsi zubok vychadzal tak ist. Mojmu synovcovi nebolo nikdy nic, len zrazu si sestra vsimla, ze jej, mame zubok 😀 😀 😀

bridget
1. jan 2012

Šťastný nový rok všetkým mamičkám, hlavne veľa zdravíčka a radosti z detičiek 🙂

jezkomanka
1. jan 2012

Takze zubky to este nie su, prave sa dostavame zo 6. choroby ☹ 3dni horucka a potom vysyp na celom tele.

mitchelstown
1. jan 2012

@jezkomanka ojojoj, este ze si nevedela ze je to ono, ze? By si sa aj bala. No ale uz to mate za sebou a dozivotnu imunitu 🙂 Neboj, aj zuby pridu 😉

Baby, ak ste davali detom uvareny vajecny zltok. Pridavali ste ho do niecoho, alebo len tak nasucho. Ja som jej ho zmiesala s MM, aby to nebolo take suche. Nejake napady?

Ako ste oslavili Silvestra? Ja ako kazdy den o 22:00 v spanku 😀

cobhan
1. jan 2012

@mitchelstown na silvestrovskej party u kamarata a vynimocne som vydrzala az do polnoci. Posledne dva roky som silvestrovala ako ty 🙂 a teraz som si to chcela uzit, lebo buduci rok uz bude mimco a bude to ine. Ale polnoc som aj tak zmeskala, bola som odviezt znamych z party domov a nestihla som sa vratit ☹

marhulka77
1. jan 2012

@anitar Ahoj. Dakujem Ti velmi pekne za more informacii a skusenosti! 🙂 Pomohla si mi velmi. Uz som nahlasila na socialke, kedy mam termin porodu. Povedali mi, ze ked si nevyzdvihnem socialku na poste cca v termine porodu, oni budu vediet, ze som asi porodila a nemam kedy ist na postu. Ja som sa priebezne dohodla, ze si budem chodit po socialku kazdy tyzden tak ako doteraz. Uvidim, ako budem stihat pri babatku, ale rada by som mala nejaky vybeh, tak snad to s babom zvladneme 🙂 Prosim Ta, tu medical card pre babo ste vybavovali v health service office alebo niekde inde? Ano, uz sa nam to krati, cochvila bude babo vonku...aj sa tesime, aj sme nervozni, ale asi to patri k poslednym tyzdnom tehotenstva 🙂 Inak, prajem aj Tebe a Tvojim blizkym vsetko dobre v novom roku, hlavne zdravie!!!

marhulka77
1. jan 2012

@jezkomanka Ahoj. Dakujem aj Tebe za informaciu! 🙂

marhulka77
1. jan 2012

Mame tu prvy den noveho roka....rada by som vam vsetkym popriala, aby bol pohodovy, stastny, aby ste vy i vasi blizki boli zdravi a nech sa vam splni, co si zelate ! 🙂

marhulka77
1. jan 2012

@batina Drzim Ti palce, aby vsetko dobre dopadlo a Ty si uz svoju malinku drzala v naruci! Ved, mozno uz zajtra budes 🙂

marhulka77
1. jan 2012

@mitchelstown Ja som silvestrovala v posteli sledovanim S tebou mne bavi svet, Silvestrovsky panelak a pred polnocou som uz bola nachystana spat, lebo som bola unavena 🙂 Som rada, ze som nepocula nijaku pyrotechniku....mam pocit, ze Iri to az tak neprehanaju ako my na SVK 🙂

cobhan
1. jan 2012

@marhulka77 tu je vraj pyrotechnika zakazana. Inak u nas vcera tiez bezal S tebou me bavi svet..a dnes doobeda este raz 🙂.

adusinka
1. jan 2012

@cobhan no ak by sme mali cestu tym smerom a nezozeniem inde tak ti dam vediet

cobhan
2. jan 2012

@adusinka jasne, daj vediet 🙂 a volaco vymyslime

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre