Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

ladywitch26
19. jan 2010

tinka, tak to akurat super nacasovali,malinke sa narodi a aj peniazky uz budu. 🙂 inak ten FIS som chcela aj ja poziadat, lebo spolu s muzovou allowance sme mali menej ako 500€ tyzdenne a preplacaju 60% z rozdielu do 500€. nam by vyslo nejakych 30€tyzdenne, ale vsak aj to je cosi. ale teraz neviem, co muzovi poslali ten novy means test,ci mu nebudu davat viac. musim pockat do zajtra. a s tou robotou mas pravdu, aj muz by strasne rad isiel niekde robit, ale tu je to problem. a zas za minimalku by sa mu to neoplatilo, lebo by som musela platit skolku tym padom, takze by sme mali este menej, ako mame teraz. ale keby uz mal zarobit nad 400€, tak nevaha ani chvilu.no len teraz v zime je to tazke.

inak ked som nastupovala do prace po materskej ,tak som sa strasne bala, ze ked budem menej s malou, tak ze bude viac naviazana na muza, lebo on je s nou prakticky 24h denne a ze ja budem nejako odstavena ako keby. ale nastastie to tak nie je. sice neplace, ked odchadzam, ale ked pridem, tak sa vzdy doruti v pavuku ku dveram a az vyska od radosti a hned sa ide ku mne pritulit. k muzovi sa tak netuli a aj ked ju trapili tie zuby,tak bola radsej pri mne. aj ked spadne a udrie sa, tak mne sa na rukach skor utisi ako muzovi.

do tej mt group ideme uz zajtra, tak sa strasne tesim. ide aj moja kolegyna, ta ma 3rocnu dceru, ktora je tam najstarsie dieta, takze stanka bude povacsinou medzi rovnako starymi detmi. no sa feeest tesim.

arian
19. jan 2010

Ahojte!

Jeej, ste toho popisali vcera aj dnes.

Lady super, ze je Stanke lepsie 🙂

Tinka tak snad uz konecne aj peniazky pridu.

Tak mi s tym domom neviem ako dopadneme. Vypisali sme s nim formular na ten council house, plus strasne vela potvrdeni k tomu treba, tie mu mame zajtra priniest okopirovane.. ale ked sme povedali, ze tu mame tri spalne, tak skoro spadol zo stolicky a pozrel akoby chcel povedat A co by ste chceli? Lenze jednu spalnu obyva manzelov brat a Martinkova ma dva krat dva metre.Nasa je tiez mala, mame v nej vsetky skrine..chcu aj potvrdenie od landlorda, no ona nam ho neda, lebo neplati, aj sa nas nato pytal. Treba mat zdokladovanych 5poslednych rokov, co sa tyka adresy. Tak uvidime, vraj je strasne dlhy cakaci list a moze sa stat ak by nam ho aj pridelili, ze bude aj 10km odtialto.

Ziadost tam vraj zanesie osobne a prihovori sa, ale neverim, zeby to vyslo.Pride k nam pani skontrolovat v akych pomeroch zijeme. Lenze nas dom na prvy pohlad vyzera ok.Ak neratam mini izby.Ale okna stare tak strasne, ze zaclony az veju, dom vlhky, na stene sama plesnina, ktorej sa jeden den zbavim a na druhy je tam znova 🙄

Ale ved uvidime.

Baby neviete mi poradit ake podmienky musi splnat ziadatel na prispevok na byvanie? Nam by to celkom pomohlo ked mame len jeden plat.

Zdenka tak idete na to slovensko, uz ste rozhodnuti?

Pekny den.

tinkadublin
19. jan 2010

Ladyw no ved sa aj ja tesim ze akurat bude na babo 😉 no pozri aj tych 30e je nieco, aspon na plienky a tak 😀 urcite si poziadajte tiez.. no tiez som na tom asi tak ako tvoj muz, ze to musis zarabat viac aby sa oplatilo ist do prace a platit skolku a este aby aj nieco ostalo.. Inak s akym starom babom sa moze ist do tych mother&toddler groups, lebo asi s prilis malinkym nie.. Tak vidis lady moj muz sa toho boji tiez, ze bude robit 6dni a maly ho nebude poznat.. ale ja to vidim dopredu, on bude taky vzacnejsi, ale predsa len deticky viac k tym maminam no nie?

Arian tak to drzime palce.. ja by som naschval nechala vsetku plesen ked ma prist tetka skontrolovat a poukazovala kazdy detail, ktory nevidno na prvy pohlad, nech vsetky zapory a nedostatky zapise pekne.. aj to okno zaklincovane by som jej ukazala a ze Matko nemal vetrane uz neviem ako dlho, nech to pekne vsetko spise..

Inak nieco sa mi mari ze ten prispevok na byvanie iba ak ste obaja nezamestnani.. lebo som chcela aj ja ziadat, a tusim som nieco take citala, ale nechcem klamat, tak radsej si pozri na stranke welfare.ie tam sa vsetko pekne docitas.. vies co radsej som to kukla, tak tu si to prestuduj:

http://www.welfare.ie/EN/Schemes/SupplementaryW...

no a pise tam ze mozes mat prijem iba zo social welfare alebo HSE.. ale nie som si ista ci moze byt aj part time praca.. takze ak jeden z vas pracuje full time pracu, uz nemate narok na ten prispevok na byvanie.. a tiez sa robi habitual a este aj means test.. Tak vela stastia s tym!

annaola
19. jan 2010

Hallo dievcata,
arian- asi som to zle napisala, ale myslela som to so slov. skolou tak, ze v septembri zacne chodit do predskolskej triedy( su to cca 3hod, kazdu druhu sobotu za 15 E). A teraz este namal vek na to aby tam zacal chodit,zle mu vychadzaju roky- je narodeny v decembri. A zaroven bude pokracovat v irskej skole. Ked sa o par rokov vratime na Slovensko, nebude musiet ist od prvej triedy, tu v Irsku sa nauci aj slovenske pismenka a ucivo, a raz za pol roka absolvuje rozdielove skusky. Bude to asi dost namahave, dve skoly naraz, ale je to asi jedine riesenie.

mishka711
19. jan 2010

ahojte jaaj my mame zasebou oslavu v nedelu mal maly 2roky jak to ubehlo prednedavno bol len v brusku a uz 2roky 😀 inak nestiham citat vzdy len narychlo tinka este si cela nikto nerodi 🙂 alebo porodil stracam prehlad

zdenkam
19. jan 2010

Annaola, tak to mate super vymyslene,to by som brala. Len nam treba cesku skolku potom, lebo mi sa vratime do Ciech pravdepodobne.

Arian, vies co, uz sa zacinam tak ladit ,ze by sme isli, dnes som si povedala, ze sak uz sme tak boli v roku 2OO8 v aprili domov /pocasie sice nic moc/ a maly sa vozil vo furiku s dedkom, hrabal hlinu po zahrade a tak som mu to teraz vravela a vyzeral ze sa aj tesi. Len to bude sranda trebat sa s pupikom a Patrickom asi sa vykaslem na kufor a vezmem jemu aj mne len prirucnu batozinu. Takze asi pojdem tak 2 ci 3 marcovy tyzden, ked budem v 22 tt alebo by som to nechala potom na tyzden po velkej noci, ale to uz budem v 25tt a pupik o cosi vacsi. 🙂

Jo a vela stastia s tym council house.

Uz mi teraz kvalitne trci, ak si nevezmem zrovna volny sveter ci pulover, ak mam tricko tak sa neda prehliadnut, ze mam v sebe este jedno extra srdiecko.
Babenky, no mate to tazke s tym jednym prijmom to verim. Akuram som bola vcera na navsteve u kamoskiy a jej mazel sa stazoval, ze to to dobacoval v Irsku, zacinal tu s mzdou 9 eur, pred dvoma mal 16 a teraz je happy ze ma vobec pracu a zarobi 8,7O na hodinu. Maka od 7 do 6 a to 7Okm denne prejazdi. 😒 NO nic moc 😒

A jasne,ze by som si na vasom mieste zaziadala hoc len keby islo o tych 3O eur tyzdenne lepsie ako nic.
Myslim, ze na rent allowance nemusite byt obaja nezamestnany,ze su tam nejake prijmove hranice, ale neviem isto, lebo proste my mame na sucasnu dobu velmi slusny prijem, tak to nemam zmapovane.

Hovor mi o tom MIska jak ten cas leti, nas ma 31.1. oslavu 3 rokov.

A ladywitich, maminka vzdy bude maminkou. Patrick ak ho tatko uklada do postele a sa zobudi, tak vola "tatinko" "tati" ale ak som doma ja, tatinko nezajem, vsetko maminka. A kazdu chvilku sa tulikuje. Teraz ma take obdobie a co ten pupik rastie tak si sam vytahuje tricko a chodi mi ho hladkat a sa zda, ze to miminko miluje riadne. Sak uvidim aka sranda bude az sa narodi a uplne prirodzene bude trosku ziarlit, lebo uz nebude vsetko len o nom. Ale tiez sa to nemusi stat, viem ze moja znama vravela, ze mala opacny pripad, starsia dcera isla mladsiu samou laskou takmer "udusit" tak velmi stale chcela byt s nou. 🙂

Na nasej Mt group je vekovy priemer 2 roky povedala by som. Najmladsi clenovia maju 1 rok a najstarsi 4. Co tak sledujem tak 5 tam je ze od roka do 1,5 potom 4 od 3 do 3,5 a potom tak 2 4ročni. Ale skallne maminy sme tam asi 4, ostatne kedy pridu kedy nie. U nas ma mt group pevne miesto v tyzdennom programe, takze chodime stale.

Misha a domov sa nechystate v ramci materskej dovolenky? A bola si u tej lekarky s malou na tu prehliadku? Ja si to necham urobit doma, kedze chcem letiet s 6 tyzdnovym miminom. NO uvidime. Pri Patrickovi som si to nechala robit v 4. mesiacoch a zbytocne prehanali aj na neurologicke vysetrenia posielali, lebo na svoj vek mal velky obvod hlavy ze to moze znamenat aj nieco negativne /zaroven vsak pripustala lekarka, ze nevedela s akou velkou hlavickou sa narodil, tak nevedela, ci ta hlavicka narastla tak moc - co by bolo negativum, alebo je proste len velka/ Na neurologicke vysetrenie som odmietla ist. Nebudem stresovat zbytocne miminko, ked nebol dovod.

TinkaDublin, a to budes mat ten doplatok ako bonus za narodenie miminka. Uvidis ako ta kopa penazi potesi. Ja ked som cakala pred 2 rokmi na rozhodnutie o podpore, tak im to trvalo 8 tyzdnov, ale potom som dostala 15OO Eur naraz a to bol kopec penazi. 🙂 Si to vychutnaj dostat taky vacsi obnos. 🙂
A co poslickovia este ziadny?

mamartinka
19. jan 2010

Len hadam ze do nedele to prejde.Letime na tyzden domov http://tvnoviny.sk/spravy/svet/irske-letiska-bu...

janec79
19. jan 2010

Mala bola dnes v skolke stastnejsia, ani neplakala, ked som odchadzala. Vraj neskor zacala trochu plakat, ale deticky ju zacali hladkat a bolo dobre. Este nemame vyhrate, viem, ze prve 2 tyzdne su najkritickejsie no a zajtra uz ide na 4 hodky.
Trosku ma mrzi, ze tam nema vrstovnikov, lebo ostatne 2 dietky maju 4 rocky, ale na druhej strane som vdacna aspon za takuto moznost. 3 deticky dokopy nie je velka tlupa, ale zas mi to aj vyhovuje, lebo ona je totiz taky introvertny typ a skor si zvykne na menej ludi. Keby bola cele dni iba s manzelom, tak by sme jej teda moc nepomohli. Tak sme to poriesili tak, ze do skolky bude chodit 3x do tyzdna po 4 hodky a zvysok s muzickom doma a ja budem koncit v praci 15.15, co tiez nie je najhorsie.

janec79
19. jan 2010

tinkadublin: tak to ti musel spadnut kamen zo srdca dnes. Teraz sa mozes plne sustredit len na mimco. Mimochodom uz si sa zbalila??????? Spominala si jobseek. allow a Fis- ja nemam predstavu, ale nevies kolko asi vychadzaju tieto davky? Manzel pobera jobseek.benefit a tusim ma okolo 800-900 eur mesacne. No a vyzera to tak, ze mu z toho ukroja, ked zacnem teraz pracovat aj ja.

Ja som sa bola pytat ohladom rent allow. na citizeninformation a povedali mi, ze ak jeden z nas pracuje full time, ( za full time sa povazuje uz 30 odpracovanych hodin tyzdenne), tak nemame vobec narok.

arian: tak dostat council house asi nie je jednoduche, ale nikdy nevies - mozno to vyjde prave vam a ako dlho to trva resp. kedy sa dozviete, ci nejaky dostanete alebo nie?

zdenkam: mrknem sa aj na lanzarote aj tenerife a dam vediet a aj na zlavy sa popytam, jaaaj, sa mi to uz krati, zajtrajsok posledny bezpracovny den.

ladyw: dobre pocut, ze stanka je uz vo svojej kozi, pri nasich prvych dvoch zubkoch to bola cista katastrofa (neviem, ci som to uz nespominala, nechcem sa opakovat) co chcem ale povedat, ked nastal den, ze uz ani teplota nebola, ani hnacky..proste normal – zuba nikde, ale do dalsich dvoch dnoch vzdy vysiel. Tak kontroluj a najdi ho prva – ako sa to hovori, ze tomu, kto najde zub, by mala jeho polovicka nieco kupit...

kacenkalm
19. jan 2010

Zdenkam,letime 4.marca aerlingusom,tak dufam ze nebudu problemy so sedackou,ale este si tam musim zavolat pre istotu...
Tak som studovala tie ziadosti a k ziadosti o ''priplatok k prispevku pri narodeni dietata'' vraj potrebujem byt povinne poistena 12 po sebe iducich kalendarnych mesiacov,a to ja nie som,kedze som tu takmer 4 roky,tak pochopitelne som sa odhlasila zo zdravotnej poistovne na SK...to znamena ze nemam narok na to?a ten prispevok 600e isto nestiham vybavit,lebo mi dovtedy kym budem na SK nestihne prist slov.rodny list..takze smola... ☹
Tinkadublin,uz sa ti to krati,myslim na teba a drzim palce 🙂 a super ze uz si to konecne vybavila na tej socialke,aj mne spatne vyplatili,tak peniazky bodli vtedy...

janec79
19. jan 2010

Este som sa chcela spytat na mt group – byva to spravidla raz za tyzden alebo je to individualne, zalezi od tej-ktorej group? Musim si ocheckovat okolie a ak by som nasla nejaku, kde by sa dalo cez wkendy chodievat, bolo by supis

ladywitch26
19. jan 2010

kacenka a kedy ste vybavovali ten rodny list? lebo mne to vybavili uz za 9tyzdnov. tak mozno to stihas

inak ja som tiez nebola poistena a v pohode, myslim,ze sa to berie celkovo, cize aj ak si platila v irsku sa zaratava.

janec, to su v celej skolke len tri deti, ci som zle pochopila?

janec79
19. jan 2010

kacenkalm: ja som si tiez neplatila zdravotnu na slovensku 12 mes. pred porodom a dostala som to, ani si to nepytali

ladyw: ano, len 3 deticky su momentalne a od februara by malo pribudnut dalsie.

kacenkalm
19. jan 2010

super,janec79 a ladyw,ake co ste potrebovali k tomu dolozit,mysli odtialto z Irska,okrem Gpho?ja som nezamestnana uz viac ako rok,takze asi nieco zo socialky ze?lenze priatel pracuje...takze bez problemov ste si to vybavili,super...pri mojom ''stasti'' 😒 ...no ja som bola na ambasade podat ziadost o rodny list v polovici decembra,alebo nejak tesne pred `Vianocami,to by bola bomba,keby som to stihla... 😕

janec79
19. jan 2010

kacenkalm: Ja som rodila na slovensku a z irska som nedokladala nic, ale treba tam potvrdenie od dr, ze si absolvovala prehliadky (mne to moj slovensky gynekolog potvrdil) - tak predpokladam, ze to iste bude treba preukazat z irska, potom trebalo uz len bezne dokumenty ako rodny list, moj obciansky....ale ladyw rodila v irsku, tak ti bude vediet poradit lepsie

kacenkalm
19. jan 2010

tak konecne som si nasla chvilu cas a hodila par novych foto.. 🙂

tinkadublin
19. jan 2010

ahojte babule 😉

Tak poslickovia este ziadni.. Akurat mi dnes vravela mamina ze jej nic nebolo pri ani jednom tehu, ziadna predzvest ze sa blizi porod, iba sa v noci zobudila ze odisla plodova voda 😀 tak som zvedava ako bude u mna.. tusim ankaira uz porodila, ked sa neozyva 😉

My sme dnes vecer poskladali postielku, aj monitor dychu umiestnili, bumper a tak vsetko a pekne zakryli aby sa neprasilo. Ked to bolo hotove len sme sedeli a cumeli ake to je pekne -este nezakryte- juj sa nevieme dockat 😉 Tasku este nemam zbalenu, ale uz sa chystam zajtra, vazne 😀

Janec na ten FIS je limit 506e prijem tyzdenne v rodine ak mate 1dieta. Poziadat mozes len ty,kedze ziadatel musi pracovat viac ako 19hod tyzdenne. Do toho prijmu sa rata kolko mate spolu s manzelom, cize tvoj cisty plat -po odratani dane, prsi, income levy, proste co skutocne dostanes na ruku - plus socialka manzela. Ak vam vyjde menej ako 506e tak mate na to narok. A je jedno ci ma drahy jobseeker benefit abo allowance. Tak si poratajte, mozno vam vyjde.

Mishka este som cela, oslava sa teda vydarila, ale cas bezi ze? 😉

Zdenka no ved som zvedava kolko mi vyrataju, mala by som dostat za 23tyzdnov a mozno plus 9tyzdnov co som grcala a nemohla sa ist nahlasit, ak tetuska vybavi 😉

tinkadublin
19. jan 2010

kacenka mala je hrozne zlata! Chutne ste spolu 😉

a baby dakujem ze na mna tak myslite 🙂

ladywitch26
20. jan 2010

caute baby, tak muz akurat dosiel z posty, tak mu vyplacaju allowance 255€. a ako to tak ratam, tak mi to presne na chlp vychadza, ze nam to automaticky zvysili o ten FIS. neziadali sme o to, len som tam zaniesla nove vyplatne pasky, ked som nastupila do prace a oni robili novy means test. tak su tam asi taki uvedomeli, ze nam automaticky zacali vyplacat aj FIS, kedze na to mame narok. no som prekvapena.

kacenka k tomu prispevku potrebujes akurat splnit podmienky, ze sa dieta musi dozit 28dni, to uz ma davno splnene, potom musis mat potvrdenie od gynekologa,ze si chodila na prehliadky, to si vypytaj od GP (aj ked u mna im dost dlho trvalo pochopit, ze mam rovnakeho doktora aj pre deti, aj praktickeho, aj gynekologa) a dieta musi mat trvaly pobyt na sr. ten ti nezapisu na urade bez slov.rodneho listu. ale napr. mne ked vybavili ten rodny list, tak automaticky poslali na obecny urad hlasenie o prihlaseni na trvaly pobyt. vraj sa to robi automaticky na adresu trvaleho pobytu matky. ale pre istotu si to chod overit. no a najnovsie ziadaju aj to potvrdenie, ze si nic take neziadala v irsku. niekde staci cestne prehlasenie, niekde chcu potvrdenie priamo od irov...

tinka, teda ty mas dobre nervy....ja som bola zbalena od 32tt a fakt si neviem predstavit, ked som dostala kontrakcie, ze by som sa este mala balit. ale asi mas nemocnicu blizsie ako ja. mne to trvalo hodinu cesty sa tam dostat, tak ja som nechcela zbytocne stracat ani minutu.

arian
20. jan 2010

Ahojte!

Tinka dik za link. Tak skoda, ze je tam taka podmienka.By to veru velmi pomohlo. Ale to urcite kazdemu z nas 😉

Anaola, tak asi som ta zle pochopila. To bude pre maleho urcite narocnejsie, zo zaciatku sa mu to bude mozno aj pliest, no urcite to bude prenho velke plus. Ak by bola tu taka moznost, urcite by sme ju aj my vyuzili.

Miska tak dodatocne Sebkovi vsetko najlepsie.

Zdeni, ved aj na slovensku je krasne, a ked este aj s rodinou, no dovolenka pekna.Aj my to asi tak vyriesime, lebo tento rok nam asi financie nevyjdu.

Mamartinka, tak snad sa to da do poriadku. Svagor co tu s nami byva je na svk a dnes mal letiet z bratislavi spat, a zrusili mu let. My sme nasli mail az vcera, no sila. Najblizsi let az na sobotu a aj to doplatit peniaze.Tak sme mu na dnes rezervovali let z prahy, musel rychlo ist na polnocny autobus. Keby aspon len vymenili let, dali nahradny termin, ale este si tu letenku aj platit clovek musi. Teda rozdiel medzi zrusenou a tou novou. 😕

Janec, malicka si pomalicky urcite zvykne, a po case bude chodit s radostou.

Kacenka a ake papiere si potrebovala v zdravotnej poistovni na odhlasenie? Mne povedali, kedze tu nepracujem, ze sa odhlasit nemozem. Ale ani neplatim, takze dlh uz mam sakra velky.

A aby som to uviedla na pravu mieru. Ten dom o ktory ziadame, tlacivo sa vola Application for housing accommodation. Tu tomu vsetci hovoria council house. Len ked sme sa pytali nato,ake podmienky musime splnat, tak nam starosta povedal, ze tam zohrava ulohu vela faktorov. Takze ani neviem ake su podmienky, blizsie to nepopisoval a tak neviem, ci vobec mame narok. Len nam povedal,aby sme medzi tym nehladali iny dom, vraj aby videli tento, v tomto stave. Priamo tu na achill sound su tri volne, na celom achille ich je sedem. Cakacia doba priblizne pol roka. Ale neviem ci splname podmienky a skor si myslim, ze nie ako ano. Su tam kolonky ci sme bezdomovci, ci zijeme v karavane, ci mame v dome vodu a kurenie....sa mi nechce verit, ze v dnesnej dobe este stat dovoli aby aj tak niekto zil.Bez vodi, kurenia a v karavane ☹ Takze samozrejme, ze ak je tu niekto, kto tu pomoc potrebuje viac, doprajem ju jemu.

Ak nam ziadost zamietnu, pomoze nam najst nejaky dom na prenajom,ale s tym bude problem, lebo teraz tu nic neni, mozno neskor.

No idem prat, lebo v kuchyni uz voda tecie aj ked nie obe tocky v umyvadle ale do pracky ano.Tak hor sa na tu kopu.

Prajem vam krasny den.

arian
20. jan 2010

Lady ani my sme neziadali, no ked sme vybavovali pridavok na dieta, dolozili sme potvrdenia o prijme, hned to sami zacali vyplacat. Vtedy sme ani nevedeli, ze na nieco take mame narok. Dokonca aj vas som sa tu pytala co to je. Ste mi vtedy odpisali, nech neriesim a radujem sa 😀

Papa

zdenkam
20. jan 2010

Kacenka, to poistenie 12 mesiacov to si kde citala? Lebo to isto nie. To nesuivis s tym. To ti daju aj bez toho. Skus sa dohodnut, ze zaziadas a az bude rodny list sk dodatocne posles. Ja som zaziadala ale kedze som vtedy bola mesiac doma na poslednu minutu mi dosiel aj rodny list a v pohode sa to s nimi dalo dohodnut, az raz zaziadas, oni tu ziadost musia nejako riesit a mozno ti pockaju, tych 6OO Eur za pokus stoji.

A to potvrdenie od gp o tehu, to ti staci tehotenska knizka, ved v nej su uvedene navstevy.

A ja som maleho musela normalne hlasit na mestskom urade k trvalemu pobytu, automaticky mi to neurobili. Ale asi ak ste z dediny tak mozno ano. Neviem, nemam s tym skusenost.

Kacenka nedaj sa, ta davka ti isto patri. Mne to vyplatili do 5 tyzdnov po zaziadani.
A v tom septembri idem ziadat aj na to druhe dieta. A nevidim v tom problem. A to som tu 5 rokov takze jasne ze ziadne socialne poistenie neplati.

Janec, tak to mate dobre vyriesene, ze tam maly nemusi byt 5 dni v tyzdni cely den. To som citala akurat ze to pre deti pod 1 rok takto dlhdobo nie je dobre. Ale takto 3x4 hodinky. to je ok. Ja musim potvrdit opak co sa tyka prvych 2 tyzdnov, kriticke neboli ale potom akoby pochopil rezim a asi po mesiaci sme mali pri rozlucke slzicky, ale vo vnutri nikdy neplace. Zatial nikdy.
Jaaaaj ale to je malinka skolka. U nas je asi aj do 1O deti podla toho kedy, od takych co lozia az do 4 rokov. Ale ked to je malej takto lepsie, tak len dobre.

Hej, Arian, ja viem,ze doma je krasne. To nevravim, len som chcela trosku aby si maly uzil este ine, ved v septembri pojdeme na mesiac domov a v decembri po 4 rokoch na Vianocetiez, preco to nevyuzit, ked uz budem na materskej. Tak som mu chcela dopriat este trosku letnych ihrisk a hrabania sa v mori a tak.Ale co uz. Isto si najde svoje radost aj tam. 🙂 Ale proste fakt mi neda minuty 18OO eur za 7 dni dovolenky.

Aj nas je dnes v skolke. Vzal si velky nakladiak smeriarske auto a pyta sa ma ako sa vola ta plosina, ktora dviha hore smeti, tak mu vravi, ze nevie, ze sa opyta Lisy /ucitelka v skolke/ a len co nam otvorili dvere ukazuje na tu plosinku a vravi: What-s that name? 🙂 A zajtra pojde zas a hadam sa uz nic neprihodi a budeme v starych kolajach.
V marci ho chcem dat na 1 den do montesorri, kde potom zacne v septembri free preschool. Jeho kamosky Mairead a Clodagh tam chodia a navyse to ma najlepsiu povest v okoli. Ale mne sa najviac rata, to, ze kazdy den aj po dazdi tam maju stanovenu polhodinku vonku.Na dvore su gumaky a odrazacie biky a pieskovisko a sa vyblbne, lebo v tejto skolke, kde chodi, aj ked su tam uzasny, staci aby bolo po dazdi a nejdu vonku. Ale aj sa to da pochopit, sak dietatko co lozi ako by vyzeralo.
Len ta montesorri je uz pre deti od 3 rokov, tak to preto. Ale nie je tak flexibilna a je aj o polovicu drahsie 4,5O na hodinu. 😒 TAkze 1 den bude v starej skolke a 1 den v montesorri, aby som mala istotu ze od septembra ked to bude mat free tam pren bude miesto.

tinkadublin
20. jan 2010

Ladyw nervy mam v pohode 😀 este len teraz idem prat nocne kosele do nemocky 😀 😝 a hej mame nemocku blizko, takze nejakych 10min hore dole ma nezabije.. ale skutocne uz sa chystam zbalit tasku 😉

No vidis ani nevies a dostavas FIS, ako aj arian 😉 to je super.. potesi aspon nieco no nie?

Arian ked chces zrusit poistenie v zdravotnej tak mozes aj ked si nezamestnana.. ja som si to zistovala v septembri v Dovere - tam som ja aj vo Vseobecnej - tam je manzel.. tak manzelovi dali taky formular ktory musime vyplnit a prilozit kopiu pracovnej zmluvy a mne netreba nic vyplnat, len musim napisat list - ziadost o zrusenie a tiez prilozit manzelovu kopiu pracovnej zmluvy, kedze sme manzelia a on pracuje a odvadza PRSI tak z toho som hradena v podstate aj ja a deti ak su.. Prestali sme platit od oktobra, lebo drahy nastupil do prace v oktobri a odvtedy tiez vkuse otravuje tu ich ekonomku, no ta chodi pracovat len na 2dni tyzdenne a aj to niekedy len na par hodin, tak sa k nej tazko dostat.. No som mu vravela ze musi opytat tento tyzden, lebo od soboty bude uz na dovolenke so mnou na 2tyzdne a ja chcem poslat vsetky papiere s mojimi rodicmi, kedze dojdu na buduci tyzden na 10dni.. Viem ze si pisala s tou zmluvou a zamestnavatelom je tazko u tvojho manzela, ale musite si vypytat a na tej zmluve je datum odkedy pracuje, tak vam to bude platit od toho datumu, ak ste nevyuzili ziadne lekarske sluzby na slovensku.. lebo tie by si si potom musela spatne preplatit.. a ked ste boli u lekara na slovensku tak len prilozis list so ziadostou o zrusenie od toho a toho datumu.. Aspon mne to bolo takto vysvetlene v oboch zdravotnych poistovniach, tak neviem ci ti to nieco pomohlo 😉

Zdenka no tak ta montessori je potom lepsia, ked aj napriek pocasiu pekne idu vonku, ved to deticky potrebuju kazdy den, trosku sa vysantit na cerstvom vzduchu.. len skoda ze to je o dost drahsie, ale mudro robis ze uz teraz ho zacinas davat, aby mal potom miesto, lebo viem ze s tym vela ludi mava problemy ze nie je miesto ked chcu nahlasit dietatko.. Inak vsade teraz maju na skolach a skolkach plagaty ze su recruitment days, takze musis nahlasit uz teraz v januari ked chces aby chodilo od septembra.. no pekne skoro..

kacenkalm
20. jan 2010

diky baby
arian,ja som odhlasen au zniekolko rokov,lebo tu v Irsku som takmer 4 roky a predtym som pracovala v Prahe,takze som odhlasena z Apolla asi dobrych 7 rokov,a nic absolutne neplatim,proste ma rodicia odhlasili,ze idem pracovat do zahranicia a hotovo.nepamatam,ci som usela aj nieco podpisovat...to znamena,ked som odhlasena a nic neplatim,ze by som mala?snad nie.... ☹

zdenkam
20. jan 2010

Martinka, no kukam ze riadne rusno to mate ohladom toho letu. No nech to dobre dopadne a ten pobyt v sr este lepsie.

Hej hej Tinka, ja som ho nahlasila uz v septembri minuly rok na januar ale este pockam, lebo 3 mu budu o 12 dni a potom februar pockam a ide od marca.
Varim cocku na kyselo, prvykrat v zivote, hadam sa to bude dat konzumovat. 🙂

To mas super Tinka, ze mas nemocnicu tak blizo, mozes tam mat muzicka kazdy den ale sak ked vsetko bude o k, co zelam nech je, doma ste najneskor na 3 den. 🙂

Ja som sa z apolla odhlasovala pred 4 rokmi a tiez ziaden problem, ale davala som pracovnu zmluvu vtedy. A maly tam je prilaseny po narodeni, nech ma lekarske osetrenie zadara a aj ja vaham, ze sa spat prihlasim, lebo sak do 3 rokov za vas plati zdravotne poistenie stat, to akoze kym ste na materskej. TAkze az porodim druhe mimino sa prihlasim.

pre KACENKU:
Príspevok pri narodení dieťaťa

Podmienky nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa
Podmienky nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa sú:

splnenie podmienok nároku na príspevok pri narodení dieťaťa a
narodenie prvého, druhého alebo tretieho dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.
Nárok na príplatok k príspevku na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode, druhom pôrode alebo treťom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku vzniká na každé dieťa narodené z týchto pôrodov, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

Nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa nevzniká maloletej matke, ktorá nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti zákona o rodine.

Nárok na príplatok k príspevku nevzniká oprávnenej osobe, ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine. Za účasť oprávnenej osoby na preventívnej prehliadke podľa prvej vety v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Nárok na príplatok k príspevku pri narodení druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ktorej rozhodnutím súdu aspoň jedno z detí narodených pred narodením druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa

a) má nariadenú ústavnú starostlivosť alebo uloženú ochrannú výchovu,

b) je zverené do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča alebo do pestúnskej starostlivosti,

c) je osvojené alebo je v starostlivosti budúceho osvojiteľa,

d) je zverené do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú určil súd nariadením predbežného opatrenia,

e) je v osobnej starostlivosti poručníka.

Nárok na príplatok k príspevku na druhé dieťa alebo tretie dieťa nevzniká, ak sa dieťa narodilo pred 1. januárom 2009.

ladywitch26
20. jan 2010

zdenka, no ja neviem, ale ja som ziadnu tehu knizku nemala. len velky sanon, ktory som nosila do nemocnice a ten si po porode hned nechali tam, tazke nemam okrem toho od GP, ziadne potvrdenie, ze som tu chodila na prehliadky.

k tym zdrav. poistovniam. ja som bola v apolle, ze si idem vybavit ten europsky preukaz. a tetuska sa ma pyta,ze ci idem pracovat do zahranicia. tak som jej povedala,ze hej, ze uz mam zmluvu, tak mi automaticky dala ziadost na zrusenie poistenia podpisat, lebo ze ak mam zmluvu, tym padom za mna bude zamestnavatel odvadzat tam a nemozem si platit dve, tak sa ma jednoducho zbavili. no a muz sa neodhlasoval, lebo ked sem prisiel, tak este nemal robotu. no a ked sme boli na sr teraz v septembri, tak ze to ideme zrusit, lebo uz tam mal celkom pekny dlh. bol sa sice pred odchodom prehlasit ako dobrovolne poisteny, ale odvtedy neplatil. no a chceli sme to zrusit (on bol vo vseobecnej) a tam nanho truba stara vyletela, ze ona chce pracovnu zmluvu vidiet. a ja jej vravim, ze on pracovnu zmluvu nema, lebo v irsku vladnu ine pomery, ze tu polovica ludi prac.zmluvy nema. a ona,ze vsak potom pracuje nelegalne a nezrusi mu nic. tak som sa tam s nou zacala vadit, ze muz pracuje uplne legalne, zamestnavatel zanho plati odvody, ale nema ani vyplatne pasky, lebo vyplatu dostava v sekoch. tetuska chcela byt strasne dolezita, tak ze ona sa so mnou nebavi, ze ona sa bavi len s muzom. tak som sa otocila k muzovi, a nahlas, aby vsetci poculi, som povedala, ze no vidim, ze s touto starou kravou sa neda dohodnut, tak sa na to vykasli, napiseme list jej nadriadenemu, ten bude mat hadam vacsi prehlad. a odisla som vonku, lebo mala mi uz ziapala v kociku. lebo boli sme tam uz pol hodiny a s nou sa absolutne nedalo dohodnut. jak som odisla, tak uz jej zrazu stacilo len cestne prehlasenie, ze pracuje v zahranici a ze jej dodatocne posle P45. no a nakoniec este vysvitlo, ze nie my budeme doplacat, ale este oni nam budu vracat. tak nakoniec este tetuska s muzom spisala ziadost na vratenie preplatku 260€. 😠

zdenkam
20. jan 2010

Ladywitch, ved ta knizka co s nou chodis do nemocnice aj k gp, to je ekvivalent tehu knizky. Staci skopirovat skor nez odovzdas pri porode v nemocnici. TA combined obstetric card. Teda pri prvom tehu som to jasne nevedela, ale teraz okopirujem.Ved tam je zaznamena kazda navsteva gp aj nemocnice. Vsetke regords of pregnancy.

Oni tam figu vedia v tych poistovniach, to je ten problem a hraju sa na dolezite a nevedia ako to tu funguje, napr. ze vobec mozes pracovat bez pracovnej zmluvy.

A co ladywitch ake dojmy po MT group?
A ako sa citis? Ako pokracuje tehu? Mas tu prvotrimestrovu unavu?

ladywitch26
20. jan 2010

inak sme boli v tom materskom centre dnes. ono je to vlastne telocvicna u nas, ale zeny tam povykladaju asi 8 krabic hraciek, zopar bicyklikov a odrazadiel tam je tiez, tak sa tam mozu decka riadne vysantit. som sa bala,ze tam bude zima, ale zapli kurenie,tak som stanku este aj vyzliekala. bolo tam asi 14deti, tak do 3rokov, stanka tam bola najmladsia. este tam bol 11mesacny chlapcek, ale ten uz tak masiroval po styroch, ze jeho mamicka ho len nahanala po celej telocvicni. 😀 ostatne uz behali po svojich. a ako sme tam vosli, tak stanka oci dokoran, usta dokoran a potom zacala vyskaaaaat. 😀 no vo vytrzeni bola z toho, ze kolko deti tam je. uz tam ma aj kamaratov, toho chlapceka, johny sa vola a dievcatko solsha, s tou si navzajom pchali prsty do ust a rehotali sa na tom. a johnymu stale tahala cumlik z pusy. sa jej to zdalo asi divne, lebo ona cumlik nepozna, tak ho chcela preskumat. za registraciu sa plati 5€, a v tom uz je aj poistenie a za kazdu stredu 3€, ale vzdy niektora nieco donesie, tak sme tam mali caj, kavu, polievku zeleninovu pre mamicky a muffiny a nakrajane ovocie pre deti. takze buducu stredu ideme znova.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre