Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

fredika
21. okt 2009

ahoj zdenkam, dakujem za odpoved. ty byvas v New Rosse?

ano, aj ja som citala,ze niekedy v 20.tom. no tak uvidime🙂 dufam,ze mi budu robit teraz v nemocke scan.

ja som sa zobudila a uz zasa nemozem spat. v poslednej dobe mam strasne problemy so spankom. dufam,ze to coskoro prejde.. 😒 zajtra si skusim kupit caj z medovky lekarskej ak ho v lekarni budu mat, lebo ten zo slovenska sa mi uz minul..

tixi
21. okt 2009

zenusky potrebujem poradit, prave vyplnam formular do nemocnice a pytaju sa ma ohladom health scheme
moznost A je record number a moznost B record subscribers name ???
neplatim odvody do ziadnej irskej poistovne tak vobec neviem co tam mam dat, vlastnim len europsky preukaz poistnenca

zdenkam
21. okt 2009

Fredika, ano ja byvam v New Rosse uz 5 rokov. Odkedy moja noha vkrocila do Irska stale som tu. Ziadne presidlovanie. Ja nie som velkomestsky typ a tu mam vsetko co potrebujem v pesej vzdialenosti. Ale hlavne tu sa citim ako v druhom domove.

Inak ja som mala uplne lazo plazo tehu, az na rastuce brusko som ziadne problemy nemala. Hej, ked si odmyslim caste cikanie a ze mi tieklo kolostrum trosku uz od 5. mesiaca. 🙂
A najlepsie bolo, ze mi zmizla moja migrena. Krasnych 7 mesiacov bez bolesti hlavy, lebo na zaciatku som raz asi mala.

Tixi, je mi luto, ale neporadim,lebo si nespominam, aby som nieco take vyplnovala a tiez tu neplatim zdr poistovnu ako hadam vacsina z nas.

tixi
21. okt 2009

asi tam nezaskrtnem nic a hotovo...ved ak to budu potrebovat, tak sa ma opytaju 😕
dnes som sa chystala do mesta ale tu strasne leje uz od rana, ale aj tak budem musiet vystrcit paty z domu, o druhej som objednaka ku kamoske kadernicke na strihanie 😉

tinkadublin
21. okt 2009

Kacenka to je super ze ziadny zapal! Mala sa ako ma?

Susane dakujem za radu, zajtra ma drahy volno tak ideme daco splasit 😉

Fredika to bude uz asi ono, ja som citila az v 23tt, ale vraj chlapcov neskor, tak ten nas si dal nacas 😀

Tixi take cosi si tiez nepamatam ze by som vyplnala, vynechaj a potom uvidis..

tinkadublin
21. okt 2009

Inak baby ja som sa o 4tej zobudila na strasne bolesti bruska,cela prava strana az dozadu na chrbat, nemohla som sa ani pohnut asi hodinu, len lezat na pravom boku. Akonahle som sa chcela otocit abo nieco,tak brutalna bolest na nevydrzanie, az okolo 7mej ma to preslo. Tak som hned rano volala na sr lekarke, a ze to moze byt zlcnik, mala som s nim problemy pred dvomi rokmi..

tinkadublin
21. okt 2009

Najlepsie je ze ani nemam ponatia co robit v pripade nudze. Asi zavolat na Early pregnancy unit ze? Inak netusim kde je tu najblizsia pohotovost. Nikdy sme nic take nastastie nepotrebovali. Logicky by som isla do Holles nemocnice, tam ma musia prijat 24h denne nie? Tak dufam uz sa mi to nevrati, musim si dat pozor co zjem..

zdenkam
21. okt 2009

Maminy a buduce maminy,
len taky uzitocny typ ak okrem digitalnej fotografie mate radi aj tu hmotnu klasiku ako ja.
na www.photobox.ie ak sa zaregistrujete, mate 4O fotiek zadara, len postovne 2.59 Eur zaplatite.

Hadam sa Vam to zide ako mne.

zdenkam
21. okt 2009

Mam pre Vas, typ ak mate okrem digitalnej fotografie, radi aj tu hmotnu. Ja som este stale za staru klasiku.

Takze, ak sa zareistrujete na www.photobox.ie, tak mate 4O fotiek zadara, akurat postovne 2,59 zaplatite.
Hadam sa Vam to zide ako mne.

tixi
21. okt 2009

tinka snad to nebude nic vazne...ja som minule tiez nad tym rozmyslala, ze ak by sa nieco stalo, kde volat a tak, pozerala som stranku Maternity National hospital, ale vobec som tam nenasla ziadne info, len, ze maju early pregnancy unit, a bolo tam nieco, ze vzdy sa treba vopred objednat, no nejako sa mi to nezdalo, ved na pohotovost sa predsa neobjednava 😠

tinkadublin
21. okt 2009

Tixi tiez som to len tam vycitala ze v pripade krvacania abo bolesti treba ist na early a su tam aj cisla mimo prevadzky ze v pripade emergency, tak som si ich vypisala, da sa tam volat 24h denne tak keby daco volame a uz nam povedia co a ako nie? Zaklopem chvalabohu dnes uz nic nebolelo.

Zdenka vdaka za stranku, urcite sa zide! 😉

fredika
21. okt 2009

zdenkam, New Ross je pekne mestecko, teda co si matne pamatam 🙂 spominam si, ze som tam videla jeden obchodik alebo skor to bola opravovna topanok? boli tam vo vyklade take strasne zlate male topanky vselijakych druhov. az som presvedcila vsetkych az sa tam ideme pozriet a vyfotit si to. 😀
ale inak moc sme tade nepochodili, hned sme sa ponahlali na majak.

fixi, a to aky formular do nemocnice si vypisovala? ja som este nic take nevypisovala. a tiez si neplatim ziadne poistenie.. inak, ked sa vam narodi dieta je jednoduchsie ziskat medical card?

tinkadublin, s tym zlcnikom ti drzim palce, az sa ti to nevrati, sice taku bolest nepoznam, ale moja mama ano 😒

ozaj, neviete ci sa moze pit urologicky caj? ja som to nenasla na tej krabicke..

tinkadublin
21. okt 2009

Fredika ked som sa ja pytala na sr lekarky tak povedala ze urologicky caj ako tehotna v ziadnom pripade. Radsej vela tekutin pit a teple obklady si dat. A ked mas velke bolesti tak samozrejme sup k lekarke a nieco ti daju co mozes aj ako tehu brat..

tixi
21. okt 2009

ten formular mi poslali z National Maternity hospital, ja som im vlastne poslala predtym papier co mi dal moj GP a oni mi poslali termin, kedy mam prist na prvu kontrolu ale predtym im mam zaslat ten formular aby mali vopred o mne vsetky informacie

annaola
21. okt 2009

Ahojte dievcata,
namiesto urologickeho caju som v tehotenstve pila teplu vodu- na litre , po 2 dnoch mi to preslo- a to som mala az zimnicu co som bola taka prechladnuta na mechur.
Momentalne riesime taky zaujimavy problem- Tomi chce aby som ho ucila pismenka, ( v skole si s tym davaju nacas) , ale ja sa bojim ze ho iba popletiem, kedze chce slovenske.. A vysvetlovat mu kazde pismenko po anglicky aj slovensky sa mi zda velmi zatazujuce prenho. No ja uz fakt neviem, asi bude musiet vydrzat, kym s nimi v skole zacnu a na slovenske sa teraz vykasleme. Co by ste mi poradili vy???

fredika
21. okt 2009

baby, mna tak boli tam dole,ze uz ledva chodim. mam strach co to je ci mechur, ci vajecniky. ja uz neviem. je mi az do placu. ale hned rano zacnem teda pit teplu vodu a caj a urobim si aj tie obklady. bojim sa aby som nemala nejaky zapal.. buduci tyzden idem do nemocky na kontrolu, ale ako im vysvetlim aky mam vlastne problem... 😒
tixi, aj mne vlastne poslali akysi formular, ale nepamatam si uz ci som tam take nieco vyplnala.

annaola, no s tymi pismenkami by som radsej pockala az sa mu to nepletie, neviem, osobne skysenosti nemam, nech poradia ostatni 😉

zdenkam
21. okt 2009

Urologicky caj by ti v sr v ziadnom pripade nedovolili, tam su velmi opatri aj s panadolom v prvych 3 mesiacoch.

Fredika, boli ste aj hore na hooku. Vsetci moji znamy uz boli x krat na hooku, ale hore len malo kto. Je tam pekne, vsak? Ja som raz bola aj hore, ale krasne sceneria tam je.

Ten obchodik viem, tiez ho vsetke moje navstevy obdivovali. A uz som stara znama s Jimmom. On to obuvnictvo prevadzukuje, taka vesela kopa. Bol aj v telke v nationwide o tom obchodiku to mal.
Malemu dal take male pary topanociek ze 3 cm ako tam ma vystavene, ked sa narodil a nedavno aj 5 eur, ked nas stretol a tak , ked mi Patrick vojde do penazenky, vytiahne 5 eur a krici Jiiiiim
🙂

A Fredika, odkial si?

Annaola, ja by som ho tie pismenka ucila, ked je taky poznania chtivy, ale mam pocit, ze oni sa tu pisanu abecedu ako ju pozname my neucia. A isto by som ho ucila po anglicky prv, aby v skole nemal zmatok. No a potom po slovensky. Sak ako Vam rozprava? Nas hlavne po anglicky a to ma 2,5 roka, ale pomaly sa to zacina lepsit aj s cestinou a slovencinou. Nastastie, rozumie ich krasne, len odpoveda po anglicky. 🙂

fredika
22. okt 2009

zdenkam, nie, nebola som hore na hooku. ked sme tam boli tak tam bolo strasne moc ludi, tak sme sa tam nechceli ist tlacit, bol tam nejaky zajazd dochodcov. ale nabuduce urcite pojdem.
ten obchodik je paradny, mam aj fotky, ale su tam take huste mreze, takze to vidno strasne zle. no ked pojdem do New Ross, tak ma tam zoberies 😉 inak ja som z okresu Kildare, Newbridge presnejsie.

tie bolesti su coraz horsie, neviem co budem robit, ako keby som mala na posve svalovicu alebo co. inak ziadne palenie ani svrbenie, len bolest, ze ledva dokracam na wc-ko.. ☹ mate s tym niekto skusenosti?

arian
22. okt 2009

Ahojte baby!

Tak ako vidim zasa su tu marodi. Tak vam prajem skore uzdravenie.
Mishka, co nove?
Annaola, nas Martinko tiez teraz nastupil do skoly. Abecedu ich ucia, uz poznaju 17 pismen, nespeluju, ale ich ucia, ako sa ktore pismeno cita. Napriklad t-tč , h-hmmm, u-o, a tak dalej, pisat ich pisu len v skole a domov im davaju ulohy len vyfarbovat a obtahovat a dokreslovat trojuholniky, ecka, vlnovky, ciary, kolesa, spagety....
Tiez mam nakupene slovenske slabikare, a pracovne zosity, no so slovencinou pockame, lebo by sa mu to urcite plietlo. Teraz sme mu kupili take hodiny, kde su namiesto cisel pismena, a karticky so slovami. Na hodinach sklada slova podla karticiek, velmi ho to bavi. A ako si to myslela s tym, ze si davaju v skolenacas? Este ich pismena neucia? Pretoze mne sa zda 17 pismen za dva mesiace pre ani nie5-rocne dieta dost. Ozaj, halloweenske prazdniny vam zacinaju v piatok, ci az v pondelok, a kedy nastupuje znova do skoly?

No prajem vam pekny den, a chorym rychle uzdravenie.

catalin
22. okt 2009

caute baby,

tixi, do formulara nevypisuj nic, ak si neplatis zdravotne poistenie. tu vlastne neodvadzame zdravotne poistenie, platime PRSI, a to zahrna aj naklady spojene s lekarskou starostlivostou. mozes poziadat o medical card, tym ti vznikne narok na niektore osetrenia zdarma, samozrejme musis splnat podmienky na vydanie. ak nesplnas podmienky na medical card, mozes poziadat o GP card, tam su tiez nejake zvyhodnenia. dalsia moznost je platit si sukromne zdravotne poistenie, napr. VHI alebo QUINN HEALTH INSURANCE..

tinkadublin to by mohol byt zlcnik, ale na early pregnancy unit uz sa vyberies zbytocne, tam osetruju len do 12tt. to uz v takom pripade rovno na emergency.ale snad nebude treba

fredika, urologicky caj sa neodporuca, ale cranberry dzus sa moze a je velmi vhodny pri zapaloch mocoveho mechura, mocovych ciest, ci zlcnikoveho zachvatu. oni to tu volaju kidney infection, takze ked im to povies takto budu vediet o co sa jedna..

zdenkam
22. okt 2009

Fredika, chod za GP. Ak su bolesti, co zbytocne trpis. Navyse nevies, co z toho moze byt. Ja nie som typ, tu ma pichne bezim k lekarovi, ale co je vela to je vela.
Navyse kamoska mala v poslednych mesiacoch tehu taku kidney infection ze 2x skoncila over night v nemocnici na infuziach a niesli ju na wheel chair. Ze to je bezne pocas tehu.
Nechcem strasit, dufam, ze to take vazne nebude, ale radsej chod za lekarom.

Jo a ak dojdes do New Ross, daj vopred vediet. 🙂
Ja som raz bola v co. Kildare v Naas, je tam taky uzasnych hotel co bol niekedy zensky klastor, tak tam sme spali 2 noci.

tixi
22. okt 2009

fredika ten cranberry dzus fakt zabera, je to vlastne antioxidant, takze posobi velmi dobre na mocove cesty, ja ked som mala podobny problem minuly tyzden, tak som si k tomu este prikladala nahriaty uterak a za dva dni mi to nastastie preslo, ale radsej neriskuj a chod za doktorom
catalin, spravila som ako si mi poradila, nenapisala som tam radsej nic...
Mishka uz tu inak nechodi, asi je mala Mellisa uz na svete 🙂 drzime prsteky!!!

ladywitch26
22. okt 2009

zdenka, no lismore je fakt krasny.nam v pondelok prisiel na navstevu kamarat z limericku a zostal az do utorku. keby nie,tak by som ti este volala ohladom lismoru.kusok za riekou su take veze, vedia o nich prakticky len domaci, lebo su v lese,ale je to nadherne miesto. a youghal mam tiez rada,hlavne ten vyhlad na more od majaku. len tam vzdy strasne fuci. inak z limore je tiez 20min.k moru. 😀 takze my to tam mame vsetko v kope,aj lesy,aj more. inak nabuduce mozte ist na mahon falls, tiez krasne miesto,len radsej tak na jar,v zime je tam brutal kosa a dazd skoro vodorovne pada.

annaola
22. okt 2009

arian,
Neviem ako je to mozne, ale on si domov nenosi absolutne nic,ziadne ulohy. a ked sa ho opytam co robili v skole, tak ze jedia a kreslia si. A obcas pride s nejakou pesnickou- napriklad o farbach.. Od pondelka im zacinaju prazdniny a nastup je az 2 novembra. Stvrteho bude rodicovske, tak sa tesim ze sa konecne nieco dozviem, co vlastne preberaju a tak pod. Raz doniesol cvicenia zo skoly- tiez to boli rozne doplnovacky a dokoncovanie obrazkov- absolutne rovnako ako ked chodil do slov. skolky. Ale mozno nakoniec zistim ze ich aj tie pismenka ucia , iba mi ich doma zatajuje. 😀

zdenkam
22. okt 2009

Ladywitch, videli sme cestu na veze ked sme isli na Yougal takou klukatou cestickou. Takze odhalili sme tajomstvo miestnych.
A na Mahon falls sme boli minuleho roku na sv. Patricka. Mame krasne fotecky. To mal nas maly len rok a mesiac, ale zmakli sme to. Proste my sa nedame, dieta vyletovaniu nebrani.
Inak, krajsi uz bol len Glendalough co sa lesov tyka. Fakt nadherne. NO a inak krasny ze zas Killarney a okolie, ale to kvoli tomu oceanu, je to taky raj.
Vsetko ale inak krasne.
Tak na Vianoce, asi pojdeme zas za tou kamoskou do Michelstownu, tak mozno sa nam podari stretnut potom.
A ako uz si v praci?

corina
22. okt 2009

baby pomozte mi, robim pre velmi popularneho slovenskeho fotografa, ktory ma poziadal rozhodit nejake kontakty alebo, sa niekde zaregistrovat a zviditelnit jeho webovu stranku. pretoze by chcel zacat fotit aj v irsku, v anglicku sa chytil anglicania ho volaju na svadby a rozne fotenia, pretoze zistili ze je lacnejsi ako ich fotografi a aj kvalitnejsi, prosim vas neviete kde by som to mala uverejnit? a tym aj zviditelnit webovu stranku aby bola dostupna a viditelna pre irov.Ak by mi niekto pomohol, moj sef zaplati aj jemu, pretoze by to bola dalsia osoba do teamu, ktora by pomahala. Ja neviem ci nejake vizitky poposielat alebo aky sposob pouzit,zila som v irsku 4 roky ale absolutne neviem akym stylom by som to mala robit. neviete mi prosim poradit?

ladysparky
22. okt 2009

caute kočky, tak som spat zo slovenska 🙂

4D ultrazvuk nam na 95% potvrdil slecnu 😵 😵 😵 boli sme sice naprogramovani na chlapca, ale velmi rychlo sme sa preorientovali 😀 zistili vsak aj geneticku vadu oblicky, odborne sa to vola dilatacia oblickovej panvicky. vraj to nie je nic vazne, len to treba sledovat. v novembri idem domov opat kvoli cukrovkovym testom, aj na specialne vysetrenie do bratislavy, kde mi hadam povedia, o aky stupen dilatacie ide. otazkou vsak je, ci zostanem rodit tu, alebo pojdem domov ☹ co by ste robili?
inak na druhy scan idem 2.11. (to budem v 22tt), tak som zvedava, ci babatko pozru tak podrobne, ako na sr a ze ci to tam najdu. a vlastne co mi dalej aj odporucia..

fredika-urologicky cajj sa naozaj nesmie pit. a su obmedzenia aj pri dalsich inych cajoch a bylinkach. pozri tu http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=549

tinkadublin-tiez mam zalusk na vankus na spanie. ale nebudem ho kupovat, ale si ho jednoducho vyrobim 🙂 mam dva zvysne vankuse, ktore som vyprala, rozoberiem ich-rozstrihnem na polovicu a potom tie 4 casti pozosivam na dlzku. a k tomu si usijem specialnu obliecku 🙂

tixi-ten formular som ani ja nevypisovala. a co sa tyka toho vasho zrazuplesniveho bytu, som prekvapena 😕 no snad vam ten odvlhcovac pomoze

zdenkam-to sme teda dost blizko, ked zijes v new rosse. ja som z waterfordu 😎

monikabe-ja som si vymyslela kocik, ktory nedostat v irsku. takze si pon pojdem bud do severneho, alebo ho doveziem zo sr (ale az vtedy, ked si budem ista, ze budem rodit tu). presny typ kocika je JANE SLALOM PRO MATRIX CUP. Graco su velmi lacne, ale velmi tazke a co vidim, tak hrozne hrkotaju. Mamas and pappas som nevededla ze su slovenske peg pereggo 🙂 s tymi ma zase sestra dobre skusenosti-odchovala na nich dve deti. chicco tu ma jedna kamoska, ale aj ked je to znacka, tak asi nie je velmi kvalitny-vraj im stale vypadavalo koliecko, tak to museli reklamovat a nedavno som s nou bola kocikat a bol dost vrzgavy 😖 no a este tu je quinny, ale vraj nemali dobre vysledky testov (obsahovali vraj nejake rakovinotvorne latky) a este je vraj dobra znacka britax (kocikov neviem, ale autosedacky maju vraj kvalitne). tak neviem ci som poradila 🙂

zdenkam
23. okt 2009

Ladysparky, ja by som isla rodit domov,
ja som rodila v Irsku ale s manzelom sme konstatovali, ze pri akykolvek zdravotnych problemoch idem rodim do Sk. Teraz co som mala potrat sme sa aj dohodli, ze ak znova otehotniem pojdem do sr si dat urobit rozber plodovej vody aj 3D scan ale nie kvoli zvedavosti, ale preto, ze tam zistia, co sa normalnym neda. Ja mam uz 33, takze rizika su vyssie.

Ale rozhodnutie je na tebe. Hlavne sa rozhodnutie spolu s tatkom, aby ste boli aj happy. Ja si zas neviem, predstavit,ze by som posledne tyzdne tehu bola bez neho pri sebe.

Neviem ako moc poznas New Ross, ale byvam nedaleko tesca tou malou ulickou dole do mesta v takej house estate. Prijemne byvanie uplne na konci, tak Patrick sa hra pred domov a nechodia okolo auta a tiez mame pred domov velke pole, takze je to bezpecnejsie na behanie.

tixi
23. okt 2009

ahojte, dnes rano som volala svojmu lekarovi na Slovensko, ze som tehotna a chcela by som priletiet kvoli testom na zistenie genetickych poruch.Rozpravala som sa nakoniec len so sestrickou a ta povedala, ze mam prist v 16tt a hlavne nech si davam pozor, ze na Slovensku je zakon podla ktoreho musim absolvovat minimalne sest poradni.Snazila som sa jej vysvetlit, ze v decembri pridem na sviatky a potom od februara som uz na stalo doma takze to by nemal byt problem.Ide vsak o tom, ze som pracovala pat rokov v laboratoriu v jednej z bratislavskych nemocnic, takze by som chcela ist na tie testy tam, uz len kvoli tomu cestovaniu, ze by som priletela bud do Viedne alebo BA a necakalo by ma ziadne cestovanie republikou...sestricka vsak zahlasila, ze ak chcem rodit v mojom meste nech sa dam vysetrit tam 😠
no ale ved je to blbost nie ??? ved to je jedno odkial budem mat vysledky, hlavne, ze sa dam vysetrit na Slovensku
jaj zenusky, preco na Slovensku robia vsetko tak zlozito...

fredika
23. okt 2009

ahojte baby, dakujem vam za podporu a vase rady. vcera som teda bola u doktorky, zobrala ma sice nurse, ale to je jedno. vysetrila mi, pocuvala aj srdiecko maleho-(malej 😉 a hovorila,ze to su bezne bolesti, ze ten tlak bude coraz horsi. no tak som bola aspon kludna. nemam pit ziadny herbal caj, to som nevedela. no tak neviem co budem pit. poradila mi 100% pomarancovy dzus cerstvy a cistu vodu. a vyskusam aj ten cranberry co ste pisali.

ozaj, civicite nejake tehotenske cviky? alebo stacia prechadzky?

tak pekny den vsetkym. papa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre