Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

adusinka
22. jún 2012

@huma Ahoj. Este davnejsie som sa pytala, ci niekto nevie nieco ako by sa dalo mamine nieco vybavit v irsku. A ty si napisala, ze nejake tvoje kamosky zamestnali mamky na dohodu, nevies nahodou o tom nieco blizsie. Nieco som aj pozerala v tych irskych zakonoch, ale akosi sa neviem vysomarit z toho. Ze aku ciastu by som jej mala platit aby mala na nieco narok. Ak by si nieco vedela viac budem velmi vdacna.

uzlinka4
23. jún 2012

@nikki713 nas maly zaspaval sam, resp. sme ho ukladali v rovnaky cas a on bol aj uz unaveny. Ale od 9tich mesiacov zacal vystrajat tak sme skusili metodu nechat ho vykricat a za mesiac sa to relativne naucil. Ale po 5tich minutach sme za nim prisli a utisili ho, nasledne odisli a ak krical tak sme cas kedy sme sa vracali predlzovali. Prve dni boli horor a drasali srdce, ale skratka potom to uz neskusal... Ale pokial mu isli zubky, tak hold to bol milacik i ked priatel nechcel povolit 🙂 Ja ano 🙂 Inak co sa tyka zubkov, tak bonjela zabera tak prvych 10 min potom je to znova take iste ako to bolo...

uzlinka4
23. jún 2012

Dievcata chcem sa vas spytat. Skoncila mi materska a so zamestnavatelom sme sa dohodli ze pojdem na neplatenu matersku kvoli znizenej imunite a nakolko som bola v kontakte s ludmi, tak som nechcela riskovat ze budem kazdy druhy tyzden doma. A ako viete irsky doktori nevidia problem ze je niekto chory kazdy druhy tyzden... Problem je v tom ze priatel je na allowance a znizili mu socialku na 110 ked som bola ja na materskej. Sme poberatelmi FISU, nakolko nas zarobok nebol (604 eur myslim) tak nam doplacali aj ked som bola na materskej. Avsak predpokladam ze FIS nam pozastavi a zit so socialky 110 eur tyzdenne plus child benefit na 2 deti sa neda i ked clovek ma nejake financie v rezerve... Nemate niektora s tym skusenost? Mame na nieco narok? Dakujem

jezkomanka
23. jún 2012

@uzlinka4 a ty sa po tej neplatenej vracias do prace? ak nie tak by som isla na illness benefit, aby ta GP vypisal. a ak sa neplanujes vratit tak ukoncit pracovny pomer zo zdravotnych dovodov a ist na socialku (188e tyzdenne + aj na deti je extra a manzela). este je tu moznost ist sa spytat na Supplementary Allowance (tu dava health office),je to pre tych co im neschvalili alebo nemaju narok na socku a maju minimalny prijem (tiez je vo vyske 188e tyzdenne). pri poberani FIS je podmienka aby aspon jeden rodic pracoval tusim 19hodin. teraz ma uz nic ine nenapada.

ivana133
24. jún 2012

baby čaute, taka otazka na vas ...... chodila som na VŠ...... hned po skončení som išla do irska, už som tu asi tri tyýdne. na slovensku som neparcovala keďže som chodila do školy a ani tu v irsku nepracujem. čakame babo a zaujimalo by ma načo vsetko mam v irsku narok a ci mam narok na matersku na slovensku. a ak nie či mam na slovenksu nárok aspon na niejaký príspevok . vopred dakujem by ste mi pomohli lebo ja sa v tom pravdu povediac moc nevyznam 😒

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivana133
25. jún 2012

@fidka79 tak to je potom co za system a ciganky ktore nikde nerobia narok maju???? nechapemmm

darksky
1. júl 2012

Mamicky..buduci mesiac mi konci materska a kedze sa uz nechcem vratit do prace, musim sa rozhodnut co dalej.Manazerka mi vravela,ze musim prist na tyzden do prace, ked chcem vycerpat svoju dovolenku.Lenze ja na ten tyzden tam ist nechcem.Mam tej prace uz fakt dost 🙂 Myslite,ze by som mohla ist na marodku a potom hned na dovolenku?A ked dojdem v tom auguste priniest tu marodku,tak by som to chcela aj s tou vypovedou.Myslite,ze je to mozne?Musim ist v auguste k lekarovi na Slovensko a bojim sa,ze to bude vybavovanie na socialke strasne dlho trvat.Preto by som chcela najprv vycerpat tie dovolenky a potom hned odist..dakujem za vsetky rady

nikki713
3. júl 2012

@darksky neviem ako u teba ale ja som musela ist na 2 mesiace do prace. inak by mi vzali spatne matersku. mas to podla zakona....sa mi zda.. 🙂 radsej si to niekde zisti ako by si mala vracat spatne peniazky za matersku 😒

nikki713
3. júl 2012

@ivana133 na slovensku mas narok na porodne... to je iste.. to ma kazdy.. nieje to ani dlhe vybvovanie.. tu v Irsku si mozes vybavit nejake socialne davky si myslim, skus si to pozriet na www.welfare.ie 🙂 tam mas vsetko 😅

ivana133
3. júl 2012

@nikki713 velmi krasne dakujemmm 😉

mia002
3. júl 2012

ahojte mamicky.chce3m sa opytat ci niektora z vas bola na testoch na cukor,ako to prebiehalo a co tam vlastne robili,dakujem

zuzi_33
3. júl 2012

@mia002 Ahoj, neviem konkretne v ktorej nemocnici ides na testy, ale myslim, ze vsade to prebieha rovnako. Prides tam, vezmu ti prvy krat krv, potom ti daju vypit tusim liter Lucozady. Za hodinu ides na dalsi odber a tak sa to opakuje este 2x, cize dokopy 4 odbery v priebehu 4 hodin /kazdu hodinu jeden/. Za ten cas by si nemala nic jest, ani pit. Na konci nam dali sendvic a caj, to bolo v Rotunde v Dubline.
Neviem co konkretne si chcela vediet, ale odporucam si vziat nieco na citanie, alebo nieco na zahnanie nudy pri cakani... 😉

mandarinka34
3. júl 2012

ahojte dnes sme boli na dvojmesacnom ockovani trosku nam stupla teplota na 37,7 mam mu dat calpol.sestricka sice povedala ze dat calpol az pri teplote 39 ako ste to riesilivy

zuzi_33
3. júl 2012

@mandarinka34 ahoj, no ak si dobre pamatam, tak aj my sme mali zvysenu teplotu po 2 mesacnom ockovani..... Ale moj maly mal vtedy okolo 38,5. Ja som nemala calpol, tak som mu dala polovicku cipku, ale on mal aj vyssiu vahu, takze to nebol problem. Na druhy den bol uz ok. Skus ho sledovat, ak si mu merala teplotu v dupke, tak ci tak treba pol stupna odpocitat, takze to nie je az take zle. Ak by to islo hore, tak mu daj calpol. Drzim palce!

zuzi_33
3. júl 2012

@nikki713 To je naozaj pravda, ze by si musela vracat matersku, ak sa nevratis do prace???? To som este nepocula. Ja tiez planujem po materskej dat vystup, tak ma to dost zarazilo.....

darksky
3. júl 2012

@nikki713 a nevieš náhodou kde si o tom môžem prečítať viac? Stalo sa to už niekomu? Ja nechcem koli blbým 2 mesiacom prestať malého kojiť :(

jezkomanka
3. júl 2012

baby matersku vam neplati robota (teda moze doplacat ale robia to asi 1 z 100 firiem) ale socialka, ak dostavate tu najvyssiu 262e tyzdenne na to vam nikto siahnut nemoze!!! ak vam nahodou robota doplacala do vysky vasho platu, tam uz je to ine ale to musi byt napisane v zmluve toto. ja som po materskej ani nenastupila, vyplatili mi zvysnu dovolenku 3.5 tyzdna a tusim 7-8 BH a to bolo vsetko. ak sa vam niekdo vyhraza, ze musite nastupit inak by ste mali vratit matersku, tak mu povedzte nech vam to da pisomne a s tym potom mozte ist na Citizen Information napr a oni poradia, ci ich zalovat alebo nie.

mia002
4. júl 2012

@zuzi_33 dakujem za odpoved,myslela som ten lucozade,to je energy napoj,taky ako dostat bezne v obchode?to je divne,lebo na slovensku ti daju vypit cukrovu vodu a tu energy napoj?

zuzi_33
4. júl 2012

@jezkomanka Monika, ved mne sa to hned nezdalo..... Nam napr. robota moze doplacat, ale ja som to odmietla, pretoze potom vyzaduju aby sme sa vratili spat do prace min. na rok, inac budeme musiet ten doplatok cely vratit. Viem, ze matersku vyplaca socialka, preto ma to prekvapilo. Ale dakujem za ozrejmenie 😉

zuzi_33
4. júl 2012

@mia002 No pravdepodobne to je energy napoj. Flasa je presne taka ako v obchode. Ale da sa to zniest, len mne dost vadilo, ze je to bublinkate...... 😒 A myslim, ze je to stale lepsie ako cukrova voda na slovensku...

lenka_b
4. júl 2012

@mia002 Ahoj ja som bola, musela som vypit Lucozade pomarancovy energeticky napoj a merali mi cukor z odberu krvy. To je vsetko - nic kriticke a ani bolave🙂 Len to zabera cas 🙂

lenka_b
4. júl 2012

@ivana133 No poziadat si o nejake prispevky mozes, ale pravdepodobne budete 'means tested', lebo tvoj priatel pracuje a ak mate to zivotne minimum, tak nebudes mat narok asi na nic. Jedine, co budes dostavat je 140e mesacne rodinne pridavky na dieta po jeho narodeni. Ale chod sa opytat na Social Welfare - nic s tym nestratis

lenka_b
4. júl 2012

@mandarinka34 37.7 sa tu na ''zapade'' este nepovazuje za zvysenu teplotu. Az 38 a hore... Ale skus mu dat Calpol, ak mas obavy - to mu neublizi, len trosku ukludni 🙂

lenka_b
4. júl 2012

@zuzi_33 Ziadna materska - teda ta zakonna - sa nevyplaca spat zamestnavatelovi. Ine by to bolo, ak by ti doplacali do tvojho povodneho platu, ale to budes mat v zmluve. Ved informovat sa mozes aj na personalnom. Ale ta zakonna je tvoja a tvoj zamestnavatel na nu nema pravo.

zuzi_33
4. júl 2012

@lenka_b Ja nepisem o materskej, ale o doplatku do povodneho platu (vola sa to u nas top up), ten by som musela vracat, ak by som teda odisla.... Asi som to zle napisala.
Viem, ze na matersku zamestnavatel nema pravo. 😉

mia002
4. júl 2012

mamicky som tehotna a budem cestovat na slovensko,byva mi vzdy zle v lietadle viete poradit nieco,tie lieky na travel sick nie su pre tehotne,dakujem za rady

nikki713
4. júl 2012

No ja neviem ale nas bollo viac tehotnych za posledne roky v praci a viem, ze na nejaky cas sa museli vratit do prace inak by im nejakku ciastku z materskej vzali ... :/

lenka_b
4. júl 2012

@zuzi_33 tak Ja som to tak pochopila teda;) To Vsetko zaluzice potom od zmluvy ohladom "top up"
Zalezi Aj od dohodnutia so zamestnavatelom. Teda Aspon v mojom pripade, ale Poznam vela dievcat, co su na Tom rovnako ako Ja.

zuzube
6. júl 2012

baby, zda sa mi, ze tu niekedy niekto pisal, ze ma nejaky formular, co sa dava potvrdzovat GP, ked si chcem vybavit porodne doma... to zo svk mam, staci to, ci potrebujem jemu dat po anglicky nieco napisane?? dufam, ze ma pochopite, som to nejako divne sformulovala 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre